Dane opcie 2022 - suhrn

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Eridanos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 07 10, 2021 11:00 pm

Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa Eridanos »

Zdravim,
Rad by som si ujasnil moje chapanie danenia opcii a akcii. Kedze sa mi nepodarilo najst vsetko, tak to tu radsej zhrniem a dopredu sa ospravedlnujem, ak sa budem opakovat. Viem, ze pri nakupe akcii cez opcie sa moze uplatnit cena opcie do nakladov, no je to aj povinnost a automaticky sa to tak rata?

- z pohladu dani su opcie a akcie dve rozdielne polozky
- z pohladu dani nie je rozdiel medzi CALL a PUT
- danim len zisk z uzatvorenych obchodov v danom roku, cize otvorene obchody sa nerataju
- dan sa rata z kazdeho obchodu samostatne v pripade spreadu s viac legs (2, 3, 4, atd), kedze kazdy leg moze byt ukonceny inaksie a nemusi vzdy byt uzavrety cely spread naraz
- BUY CALL/PUT a expiracia je strata
- SELL CALL/PUT a expiracia je zisk
- SELL PUT a assignment, cize dostanem 100 akcii za cenu X, je zisk na opciach a vydavok na akciach
- ak tych 100 akcii predam po viac ako 1 roku za vyssiu cenu ako X, tak neplatim dan zo zisku pre akcie
- ak tych 100 akcii predam po menej ako 1 roku za vyssiu cenu ako X, tak platim dan zo zisku pre akcie
- ak tych 100 akcii predam po menej ako 1 roku za rovnaku cenu ako X, tak neplatim dan (nemam zisk) pre akcie
- ak tych 100 akcii predam po menej ako 1 roku za nizsiu cenu ako X, tak neplatim dan (nemam zisk) pre akcie
- ak tych 100 akcii predam po menej ako 1 roku za rovnaku cenu ako X, ale cez opciu (assignment SELL CALL), tak neplatim dan (nemam zisk) pre akcie, ale platim dan zo zisku pre opcie
- ak tych 100 akcii predam po menej ako 1 roku za rovnaku cenu ako X, ale cez opciu (exercise BUY PUT), tak neplatim dan (nemam zisk) pre akcie, ale neplatim ani dan (nemam zisk) pre opcie
- obdovne, ak mam 100 akcii par rokov a chcem ich predat za vyssiu cenu ako X cez opciu (assignment SELL CALL), tak platim dan zo zisku pre akcie a platim aj dan zo zisku pre opcie.

Pripojim este jeden moj obchod ku konci roka, kde bol obrat 237,5k USD, tak by som v tom mal rad jasno:

Otvoril som credit spread 1. decembra 2022 na COST (price 502.88 pri otvoreni):
5 x SELL PUT 475 exp. Dec 30, 22 za -7.208 USD, poplatky -1.62 USD, hodnota 3602.38 USD
5 x BUY PUT 470 exp. Dec 30, 22 za 6.158 USD, poplatky -1.53 USD, hodnota -3080.53 USD
3602.38 - 3080.53 = 521.85 USD credit

COST zletelo dole a nasledovalo:

28. decembra 2022 assignment 500 x -475 USD = -237 500 USD (margin ucet)

30. decembra 2022 rollover BUY PUT kedze som si nebol isty, ci mi spravi exercise este v ten den po uzatvoreni trhov, alebo mi opcia expiruje cize:
5 x SELL PUT 470 exp. Dec 30, 22 za 16.746 USD, poplatky -2.01 USD, hodnota 8370.99 USD
5 x BUY PUT 470 exp. Jan 06, 23 za 17.606 USD, poplatky -1.81 USD, hodnota -8804.81 USD
8370.99 - 8804.81 = -433.82 USD debit

03. januar 2023 exercise BUY PUT kedze som nechcel platit velke uroky brokerovi
500 x 470 USD - 5.45 (poplatok) = 234 994.55 USD credit

Z pohladu financii som samozrejme stratovy:
521.85 (spread) - 237 500 (assignment) - 433.82 (rollover) + 234 994.55 (exercise) = -2417.45 USD

Z pohladu dani mi ale vychadza, ze som v zisku pre opcie:
5 x SELL PUT 475 exp. Dec 30, 22 assignment je zisk 3602.38 USD
5 x BUY PUT 470 exp. Dec 30, 22 rollover (predaj) je -3080.53 + 8370.99 = 5290.46 USD
5 x BUY PUT 470 exp. Jan 06, 23 exercise je -8804.81 USD
3602.38 + 5290.46 - 8804.81 = 88.03 USD credit

Zhrnutie:
Trade je v celkovej strate -2417.45 USD
Dane z predaja akcii neplatim, lebo som nakupil za 475 a predal za 470.
Dane z opcii platim zo sumy 88.03 USD

Je moje uvazovanie spravne?

Vopred dakujem.

PS: Samozrejme ze COST slo na 482 6. januara 2023 :)
Eridanos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 07 10, 2021 11:00 pm

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa Eridanos »

Vie niekto prosim pozriet aspon tu prvu cast bez obchodu? :) Vdaka.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa andre »

Je to brutalne neprehladne spracovane, sa nedivn, ze sa njikomu nechce to lustit a odpovedat na to.

Tie prve otazky:
1. ano
2. ano, nie je
3. ano
4. nie, dan sa rata zo suhrny prijmov/strat za cely rok. Rovnako aj pri akciach. Cize nezdanujes kazdy zisk, ale v ramci 1 roka a v ramci 1 kategorie (akcie, opcie..) si zapocitavas zisky so stratami.

Pri vyuzti casoveho testu je dolezity datum nadobudnutia akcie. Cize casovy test sa bude ratat az od fyzickeho dodania akcie na ucet, nie od nakupu opcie..

Pri predaji cez opcie do 1 roku za predpokladu, ze predajna cena bude vyssia ako nadobudacia podla mna vznikne aj danova povinnost z akcii.
Eridanos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 07 10, 2021 11:00 pm

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa Eridanos »

Vdaka andre.

Tak sa sustredim len na to najdolezitejsie.

Ak predam PUT a mam assignment, cize mi pride 100 akcii na ucet, tak IB broker nedava to ziskane premium do "Realized P/L" pre opcie, ale odrata to od nakupnej ceny tych 100 akci, cize nakupim lacnejsie (o hodnotu opcie) tie akcie, ako bol strike price PUT a az pri predaji tych 100 akcii vyrata "Realized P/L" pod akciami, nie opciami.

Cize:
1) IB broker vidi zisk 0
2) IB broker posle danovemu uradu info o zisku 0
3) Ja vygenerujem z IB report s infom o zisku 0 pre danovy urad

Ako to je z pohladu dani? Osobne si myslim, ze by som to mal priznat v danovom pod opciami, a nie akciami, ale vsetky reporty to ukazuju o 0 zisk.

https://www.ibkrguides.com/reportingref ... efault.htm

" When an option position is assigned or exercised, no realized P&L is computed on the option position itself. Instead, the premium received/paid when the option was originally sold/bought are included in P/L realized when the stock position resulting from the option assignment/exercise is closed."
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Eridanos napísal: Po 13 02, 2023 12:53 pm Vdaka andre.

Tak sa sustredim len na to najdolezitejsie.

Ak predam PUT a mam assignment, cize mi pride 100 akcii na ucet, tak IB broker nedava to ziskane premium do "Realized P/L" pre opcie, ale odrata to od nakupnej ceny tych 100 akci, cize nakupim lacnejsie (o hodnotu opcie) tie akcie, ako bol strike price PUT a az pri predaji tych 100 akcii vyrata "Realized P/L" pod akciami, nie opciami.

Cize:
1) IB broker vidi zisk 0
2) IB broker posle danovemu uradu info o zisku 0
3) Ja vygenerujem z IB report s infom o zisku 0 pre danovy urad

Ako to je z pohladu dani? Osobne si myslim, ze by som to mal priznat v danovom pod opciami, a nie akciami, ale vsetky reporty to ukazuju o 0 zisk.

https://www.ibkrguides.com/reportingref ... efault.htm

" When an option position is assigned or exercised, no realized P&L is computed on the option position itself. Instead, the premium received/paid when the option was originally sold/bought are included in P/L realized when the stock position resulting from the option assignment/exercise is closed."
Pokiaľ raz predáš 1 put príklad strike 15 zinkasuješ premiu 0,25 USdx100= 25USD a opcia je uplatnená čiže tvoj zisk z toho obchodu je 0 pretože si zinkasoval 25USd ,ale následne si musel zaplatiť 1500 USD tak neviem čo chceš dávať do DP. Jednoducho si vytlačím Custom statement s položkou Realized & Unrealized Summary a v Section Configuration U profit and Loss dajte Realized P/L Only. A pekne vidím koľko som zarobil na opciach a akciach.
Eridanos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 07 10, 2021 11:00 pm

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa Eridanos »

Pokiaľ raz predáš 1 put príklad strike 15 zinkasuješ premiu 0,25 USdx100= 25USD a opcia je uplatnená čiže tvoj zisk z toho obchodu je 0 pretože si zinkasoval 25USd ,ale následne si musel zaplatiť 1500 USD tak neviem čo chceš dávať do DP.
Toto nie je pravda, pretoze zisk 25USD je pod opciami, ale vydavok 1500USD je pod akciami a to sme sa zhodli, ze sa nema kombinovat z pohladu dani.
Jednoducho si vytlačím Custom statement s položkou Realized & Unrealized Summary a v Section Configuration U profit and Loss dajte Realized P/L Only. A pekne vidím koľko som zarobil na opciach a akciach.
Ano, a tam pekne vidno, co pise IB, aj som to prave preratal na cent, ze zisk z opcii je zaratany do realized P&L pod akciami pri ich predaji.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa andre »

K tomu existuje usmernenie FS, cele sa to zauctuje ako obchod s akciami https://podpora.financnasprava.sk/09245 ... anie-opcie

Ale vseobecne plati, ze na spracovanie slovenskeho DP pouzivas Slovenske zakony, bez ohladu napr. na to ako ti to reportuje broker. Kedze ten moze robit podla ineho uctovneho standardu.. To je problem, ze ani v ramci EU sa nepouziva 1 uctovny standard, aj ked existuje napr. IFRS...

A to je len jeden z dovodov, preco nie je mozne automaticky porovnavat CRS/FACTA reporty s DP.. a riesia len tych, co tam maju velky nepomer/odchylky.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Eridanos napísal: Po 13 02, 2023 1:36 pm
Pokiaľ raz predáš 1 put príklad strike 15 zinkasuješ premiu 0,25 USdx100= 25USD a opcia je uplatnená čiže tvoj zisk z toho obchodu je 0 pretože si zinkasoval 25USd ,ale následne si musel zaplatiť 1500 USD tak neviem čo chceš dávať do DP.
Toto nie je pravda, pretoze zisk 25USD je pod opciami, ale vydavok 1500USD je pod akciami a to sme sa zhodli, ze sa nema kombinovat z pohladu dani.
Riadim sa výpisom od brokera.
Eridanos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Št 07 10, 2021 11:00 pm

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa Eridanos »

andre napísal: Po 13 02, 2023 3:14 pm K tomu existuje usmernenie FS, cele sa to zauctuje ako obchod s akciami https://podpora.financnasprava.sk/09245 ... anie-opcie

Ale vseobecne plati, ze na spracovanie slovenskeho DP pouzivas Slovenske zakony, bez ohladu napr. na to ako ti to reportuje broker. Kedze ten moze robit podla ineho uctovneho standardu.. To je problem, ze ani v ramci EU sa nepouziva 1 uctovny standard, aj ked existuje napr. IFRS...

A to je len jeden z dovodov, preco nie je mozne automaticky porovnavat CRS/FACTA reporty s DP.. a riesia len tych, co tam maju velky nepomer/odchylky.
Ani toto nie je uplne presne, kedze FS hovori len o vydavkoch a v pripade assignment, cize SELL PUT opci a priradeni 100 akcii nemam ziadne vydavky, prave naopak, dostanem premium (zisk) a ktore sa mi znizi nakupna cena tych 100 akcii.

Ak by som si ten zisk z predaja opcii SELL PUT uplatnil v P&L akciach, tak realne nedanim cast zisku na opciach, ak tie akcie predam po 1 roku drzania, co sa mi nechce verit ze danova sprava pripusta.

Stanovisko FS plati pre pripad predaja akcii cez opcie, vtedy nakupim BUY PUT a mam realne vydavky za nakup opcie, ale aj to mi je nanic, ak predavam akcie po 1 roku a uplatnujem si casovy test.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa andre »

Ten priklad explicitne hovori o nakupe akcii pomocou opcii nie o predaji. Zrejme ale myslia uplatnenie CALL opcie, kde ten priklad sedi.

V kazdom pripade ustanovenia zakonov, usmerneni.. treba pouzivat primerane. Cize v tvojom pripade zdanis zisk z akcii ako zisk z akcii a zisk z opcii ako zisk z opcii.
xell
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa xell »

Nechcem zakladať novú tému, tak by som svoj dotaz položil sem.
Čítal som článok : Zdaňovanie príjmov z investícií a tradingu v roku 2022 – fyzická osoba vs. firma
Zaujala ma tam pri PO poznámka : Úhrnná strata z derivátov nie je daňovým nákladom.
Tak :
1. Čo to znamená pri PO a obchodovaní len opcií z hľadiska daní ?
2.Aký je rozdiel PO/FO pri obchodovaní čisto opcií z daňového hľadiska ?
Ďakujem.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa andre »

Ak sa dobre pamatam, a tak je to uvedene aj na zaciatku toho clanku opcie sa pre ucely Zakona o DzP nepovazuju za derivaty. Takze sa ich to netyka.

Rozdiel: FO zdanenie 19/25% + zdravotne odvody 14%, PO dan 15/21%.
xell
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa xell »

Nespomínam si kde ale dakde som čítal že opcie sa nepovažujú za deriváty keď z nich neplynie zisk .Napr
keď sa použijú na hedžovanie pozície (buy put a pri poklese podkladu uplatniť opciu),alebo na nákup podkladu cez
buy call.
Ale keď sa s nimi (opciami) obchoduje ,teda vytváram zisk na opciách nie na podklade,tak sa považujú za deriváty.
Ale netuším či to je pravda alebo nie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa andre »

To si zrejme pleties s tym ze ak opciu pouzijes na nakup akcii, tak jej cenu zaratas do ceny akcie. Teda do kategoria CP vid. link co som daval nejakych 7-8 prispevkou vyssie.

Cize este raz - opcie su z danoveho hladiska samostatnou kategoriou, nie su povazovane za derivat.
xell
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa xell »

andre napísal: Ne 26 02, 2023 10:43 am To si zrejme pleties s tym ze ak opciu pouzijes na nakup akcii, tak jej cenu zaratas do ceny akcie. Teda do kategoria CP vid. link co som daval nejakych 7-8 prispevkou vyssie.
Nepletiem si to ,ja som vychádzal z toho že som ich považoval za deriváty,a tam sa rozlišuje či sa s nimi obchoduje alebo sa považujú za zabezpečovacie deriváty.
andre napísal: Ne 26 02, 2023 10:43 am Cize este raz - opcie su z danoveho hladiska samostatnou kategoriou, nie su povazovane za derivat.
Beriem na vedomie ,ale cez víkend som kontaktoval dvoch účtovníkov (rôznych) a ich vyjadrenie opcia=derivát a nič iné nepripustili.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

andre napísal: Ne 26 02, 2023 10:43 am Beriem na vedomie ,ale cez víkend som kontaktoval dvoch účtovníkov (rôznych) a ich vyjadrenie opcia=derivát a nič iné nepripustili.
Opcie na futures kde podkladovým inštrumentom je futures (derivát) podľa § 8 zákona /ods. 1 písm. k)
opcie na akcie kde podkladovým inštrumentom je cenný papier podľa § 8 zákona /ods. 1 písm. d)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa andre »

Ako napisal Baba Jaga, tak to je rozdelene aj v tom clanku.

Technicky opcie su derivaty. Lebo je to nastroj, ktory je odvodeny od podkladu. Ale opcie sa vzdy uctovali ako samostatna kategoria: https://www.ako-uctovat.sk/ucet.php?uce ... pcie&i=149

Ak ich teda povazujes za derivat, tak odpovedou na tvoju otazku je, ze sa musis riadit tymto usmernenim: https://podpora.financnasprava.sk/76930 ... iv%C3%A1ty

Cize v takom pripade je otazka ci splnas niektoru vynimku, alebo nie.
xell
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa xell »

V poriadku , chcel som mať v tom jasno .
Vďaka za info . Len sa čudujem že keď je to tak
ľahko dohladatelné tak som s účtovníkmi ani nepohol.
Možno ma nepochopili.
Vlastne sa ani moc nečudujem už mi aj na daňovom úrade
(ale v inej veci , ,jednalo sa tuším o nejakú registráciu,)v dvoch kanceláriách povedali úplne protichodné tvrdenia
a aby to nebolo málo tak cez infolinku a cez portál tiež takže som mal
vyjadrenia musíš/nemusíš 2:2 .
Ešte raz Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa osamely chodec »

len upozornujem danovnikov s prijmom zo zavislej cinnosti, ak mali manzelku, ktora v 2022 poberala iba rodicovsky prispevok , aby si nezabudli podat DP a pytat naspat od statu cast zaplatenych dani z prijmu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 780
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa Jari »

andre napísal: Ne 26 02, 2023 10:43 am To si zrejme pleties s tym ze ak opciu pouzijes na nakup akcii, tak jej cenu zaratas do ceny akcie. Teda do kategoria CP vid. link co som daval nejakych 7-8 prispevkou vyssie.

Cize este raz - opcie su z danoveho hladiska samostatnou kategoriou, nie su povazovane za derivat.
Jedna sa o vsetky opcie? Kde patria opcie na futures? Medzi opcie ci derivaty?
Time in the market beats timing the market…
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa andre »

Jedna sa len o konkretne opcie, ktore boli pouzite na nakup CP vid ten link https://podpora.financnasprava.sk/09245 ... anie-opcie

Opcie su samostatne zdanovana kategoria podla § 8 ods. 1 písm. d
miko172
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 13 10, 2023 12:32 pm

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa miko172 »

xell napísal: So 25 02, 2023 11:03 am Nespomínam si kde ale dakde som čítal že opcie sa nepovažujú za deriváty keď z nich neplynie zisk .Napr
keď sa použijú na hedžovanie pozície (buy put a pri poklese podkladu uplatniť opciu),alebo na nákup podkladu cez
buy call.
Ale keď sa s nimi (opciami) obchoduje ,teda vytváram zisk na opciách nie na podklade,tak sa považujú za deriváty.
Ale netuším či to je pravda alebo nie.
xell mal si pravdu a spravne tusenie, ostatni nepisu pravdu

§ 8 ods. 5 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z hovori jasne "e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií"

Napriklad spread-y ale nie len. Ak raz jednoducho nie si schopny nakupit/predat napr akciu bez covering PUTu/CALL tak tieto vydavky musia "suvisiet s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií".
A napr ak mas na ucte 10000 a chce nakupit 2000 kusov GOOGL tak to bez covering PUTu nie je mozne cize o nic ine ako o suvisiaci vydavok sa nejedna.

Ak by si bol schopny dosiahnut profit/obchod aj bez PUT/CALL tak samozrejme o nutny vydavok sa nemusi jednat. Ale ty pouzivas tie opcie LEN na vykonanie obchodu.
Dokonca zakon je v tomto este volnejsi pise "suvisiace" a nie "nutne".

Zober si hocijaky spread kde mas stock+PUT... tam mozes zarobit PUT aj 100000 EUR a na stock prerobis -101000 EUR cize vysledok je -1000 EUR, ak by platilo co vyssie niekto napisal tak mas za to zaplatit dan 21 000 EUR hoci si mal stratu - to by bola blbost ako voda v kosi. To by niekto kto prerobil cely majetok, trebars -20 000 eur (to sa da za 1 hodinu, staci niekolko zlych spreadov) tak by mal zaplatit este k tomu dan 2 miliony, cize zopakujme si hodinova strata -20 000 EUR a dan 2 000 000 EUR :D

A samozreme existuju aj ine spready kde sa mixuju contracty z 2 danovych kategorii. Zaujimave su spready kde su futures - tam mozes mat spread ktory ma overal cost aj 2 miliony hoc mas na ucte len par susnov. Poznam cloveka ktory robi spready kde je leg v hodnote viac ako 100 000 000 USD balancovany opciami, hoc celkovy profit je par mozn 20 USD mozno 50 SUD a robi to na dennej baze. Podla tohto by to mal byt najvacsi danovy podvovnik v historii vesmiru lebo na daniach asi "ukradol" triliony hoc jeho prijem je viacmenej priemerny.

Ale ber to tak ze toto je pre nasich slovenskych danovakov absolutna spanielska dedina. Na slovensku bohuzial existuju mozno len 2 sudni znalci ktory sa tejto specifickej problematike opcii naozaj venuju, lebo ak sa spytas bezneho slovenskeho "znalca" na cenne papiere co je to covered call tak ti nebude bohuzial rozumiet.

UPDATE: netreba verit vsetkemu co sa pise a co kto pise na internete, never ani mne, len si precitaj pozorne zakon (najtazsie je najst ten spravny odsek) a zamysliet sa nad tym, to je cele!

cheers!
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dane opcie 2022 - suhrn

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Zakony su ti nanic, teda pokial sa nechces sudit s DU. Dolezite je metodicke usmernenie ako si danovaci vykladaju zakon 😀.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"