IB CFD

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

IB CFD

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Všeobecne o CFD si môžete prečítať tu:
https://www.esma.europa.eu/sites/defaul ... sk_tra.pdf

Narýchlo po lopate poviem, že CFD sa obchoduje tak isto ako akcie, indexy, komodity...s tým, že páka býva vyššia ( obyčajne 1:10 ..broker dovolí otvoriť s kolaterálom 1000 pozíciu za 10 000 ) s tým, že nejde o burzový trh ( ale tzv. mimoburzový ) kde väčšinou ten čo poskytuje CFD (broker, marketmaker ) kótuje podľa skutočného podkladu (akcie, indexy, futures , komodity , forex ) ale zisk/strata nie je z burzy - protistranou je broker/marketmaker.

Pri CFD treba vedieť že:
- to nie je cenný papier, takže žiadne daňové oslobodenie pri držaní dlhšie ako 1 rok.
- že poskytovatelia CFD sa môžu chovať ako kasíno ( vaše straty sú ich ziskami ) a preto si treba dávať pozor na exekúciu ( za horšiu cenu ) alebo rozťahovanie spreadov ( drahý nákup a predaj...ako ked v drahej zmenárni je velký rozdiel medzi nákupom a predajom (bid/ask..čo nazývame spread )
- že CFD je zakázané v USA,ale v EU ho môžeme trejdovať ( vymysleli to v U.K. kde nájdete aj prvotriedných brokerov/MM )
- druhotriedni brokeri/MM buď obchodujú proti vám (80% klientov býva stratových a oni to vedia identifikovať ), alebo hedžujú vaše ziskové pozície u prvotriedného MM v U.K. ) a budú sa snažiť ziskových trejderov vyštvať ( v minulosti častý jav..cez zamŕzajúce exekúcie, rozťahovanie spreadov a pod. )

Toto vlákno zakladám preto, že CFD umožňuje aj prvotriedny americký broker IB (interactive Brokers) , čo nám - klientom v EU umožňuje trejdovať zakázané americké ETfs..pričom nemyslím indexové (ktoré vieme kúpiť v európskej verzii ), ale rôzne komoditné, pákové, inverzné, na volatilitu a pod. CFD ma po rokoch zaujalo hlavne kvôli tomu, že na mnohé ETFs ( nie indexové )od 2023 budú američania aplikovať 10% zrážkovú daň z rastu ceny. Pri CFD si môžu trhnúť nohou...
JUGGLER napísal: Po 06 02, 2023 11:07 pm Všetky tie americké ETFs sa u IB ľahko trejdujú cez CFD. IB to kótuje ako akcie....
Dokonca si myslím, že CFD majú nastavené tak, že skutočne otvárajú tie pozície.
Ak by otvárali skutočné pozície na burze, môj zisk by mi vyplatili zo svojho burzového zisku a moja strata by im vykryla
burzovú stratu. Zarobili by na poplatkoch a likvidite dodávanej na burzy. Idem to zistiť.
Tak info priamo od IB (dám v SJ, ale aj originál od IB) :

všeobecné info u CFD cez IB: https://ibkr.info/node/1912

MODEL CFD u IB aby sme porozumeli kótovanie i skutočné obchody:

Mimoburzové trhy s rozdielovými zmluvami (CFD) sú vo všeobecnosti organizované podľa jedného z troch modelov: Priamy prístup na trh (DMA), agentúrny maklér alebo model tvorcu trhu.

IB prevádzkuje model DMA, ktorý je najtransparentnejší z týchto troch modelov. V tomto modeli poskytovateľ okamžite zaistí pokyn CFD na podkladovom fyzickom trhu a CFD sa vykoná za cenu zaistenia. Slúži to na zvýšenie transparentnosti cien a kompenzácia poskytovateľa je zvyčajne založená výlučne na poplatku a nie na raste alebo poklese ceny.

Vďaka modelu DMA majú profesionálne orientovaní zákazníci IB možnosť pridávať kotácie do burzovej knihy rovnakým spôsobom ako pri obchodovaní s akciami. Keďže IB okamžite spája všetky príkazy CFD s príkazom na zabezpečenie, neobchodovateľný príkaz CFD vytvorí zodpovedajúci neobchodovateľný príkaz na podkladovú akciu na burze. Klienti si môžu prezerať "svoj príkaz" v knihe úrovne 2.

Okrem toho všetky pokyny, či už obchodovateľné alebo neobchodovateľné, využívajú výhody technológie IB SmartRouting, ktorá zabezpečuje najlepšie vykonanie pokynu tým, že ho presmeruje na jeden z niekoľkých podkladových trhov (LSE, CHI-X, Turquoise, BATS alebo interne oproti pokynom iných klientov).

Model Agency Broker sa veľmi podobá modelu DMA v tom, že pokyny sú zabezpečené priamo prostredníctvom podkladového fyzického trhu. V rámci tohto modelu však účastníci neuvidia svoje limitované objednávky na burze, pretože takéto objednávky sú v držbe poskytovateľa a prechádzajú ďalej až vtedy, keď sa stanú obchodovateľnými.

Naopak, v rámci tradičného modelu Market Maker poskytovateľ CFD prijíma všetky pokyny do svojej knihy a ponecháva si možnosť rozhodnúť o spôsobe zabezpečenia alebo kompenzácie obchodu pomocou opcií, warrantov, futures alebo priamo prostredníctvom podkladového trhu. Poskytovateľ často uvádza ponuku ako bezodplatnú. Tu sa ceny tvoria na základe vlastného cenového modelu poskytovateľa, ktorý do rozpätia nákup-predaj zahŕňa zisk. Tento model je často spojený s rozširovaním spreadov na turbulentných trhoch, ako aj s možnosťou opätovného kotovania.

______________________________________________

Overview of CFD Market Models
OTC Contracts For Difference (CFD) markets are generally organized along one of three models: Direct Market Access (DMA), Agency Broker, or the Market Maker model.

IB operates the DMA model, the most transparent of the three. In this model the provider hedges the CFD order immediately in the underlying physical market, and the CFD is executed at the price of the hedge. This serves to enhance pricing transparency and the provider's compensation is typically based solely upon a commission rather than a mark-up or mark-down.

With the DMA model, professionally-oriented IB customers have the ability to add quotes to the exchange book, in the same way they would trading stocks. Because IB matches all CFD orders immediately with a hedge-order, a non-marketable CFD order will create a matching non-marketable order for the underlying share on the exchange. Clients can view "their order" on the level 2 book.

In addition, all orders, whether marketable or not, benefit from IB's SmartRouting technology which ensures best execution by routing the order to one of several underlying markets (LSE, CHI-X, Turquoise, BATS, or internally vs. other client orders).

The Agency Broker model closely resembles the DMA model in that orders are hedged directly via the underlying physical market. Under this model, however, participants will not see their limit orders on the exchange as such orders are held by the provider and passed through only when they become marketable.

By contrast, under the traditional Market Maker model the CFD provider takes all orders into its book, and maintains discretion as to how the trade is hedged or offset, using options, warrants, futures, or directly through the underlying market. The provider often markets the offering as commission-free. Here prices are streamed based on the provider's own pricing model which incorporates a profit into the bid-ask spread. This model is often associated with widening spreads in turbulent markets, as well as the possibility of re-quotes.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Ako kupit USA ETF

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Po 06 02, 2023 11:07 pm Zarobili by na poplatkoch a likvidite dodávanej na burzy. Idem to zistiť.
A hlavne na nočných swapoch pri terajších vysokých úrokoch.

p.s:Až teraz som sa stal 100% dlhodobým investorom. Swap na mojich CFD na SP500 na long nabral brutálne rozmery 8,5% ročne plus k tomu straty z rolovania ES na úrovni libor tj. 4,5% to je 13% ročne. Proti takýmto "poplatkom" sa nedá investovať dlhodobo. Od začiatku roka som neotvoril žiaden CFD obchod a na konci minulého roka to boli len intradenné obchody.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: IB CFD

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jogo. Som to presunul sem ku CFD.

Mohol by si ,,po lopate,, vysvetliť o čo ide pri tých swapových bodoch?
Na stránke XTB som videl, že sú číselne uvedené pri produktoch CFD.
Ale mňa zaujíma sedliacka podstata, ktorú pochopí aj Dežko z osady.

Keď držím CFD cez noc, broker ho v mojom ponímaní premenil na cash (predal na konci dňa a pozíciu otvorí na začiatku ďalšieho dňa ). Ten cash mám požičaný od neho, takže mi účtuje úročenie danej meny?

Napríklad 1 kontrakt futures na SP500 je 4100 x 50 = hodnota 205 000 USD, zaokrúhlime to na 200 000.
Za požičaných 200 000 by broker dostal úrok 4,5% p.a. to je 9000 USD / 365 = 24,65 USD

Tých 24,65 mi každý deň stiahne z účtu ( alebo len za noc, od close do open? )
Keďže CFD môžeš mať na páku 1:10 a na účte mám napr. 20 000, pri dlhom držaní by som fakticky platil úrok 45% p.a. ?

Z praktického hľadiska ma zaujíma to UNG bez páky.
Ak kúpim UNG cez CFD za 100 000 USD, tak broker mi za rok držania zaúčtuje 4,5% p.a.?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: IB CFD

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ut 07 02, 2023 4:27 pm Z praktického hľadiska ma zaujíma to UNG bez páky.
Ak kúpim UNG cez CFD za 100 000 USD, tak broker mi za rok držania zaúčtuje 4,5% p.a.?
Neviem, ako to je v IB a neviem sa vysomáriť z ich stránky. Kúp si na demo účte CFD na UNG a uvidíš, aké budú swapy, neviem, či ich sťahujú každý deň, alebo až na konci mesiaca. Nikdy som cez LYNX CFD-ka neobchodoval kvôli poplatkom za obchod.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: IB CFD

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Ut 07 02, 2023 5:46 pm Neviem, ako to je v IB a neviem sa vysomáriť z ich stránky. Kúp si na demo účte CFD na UNG a uvidíš, aké budú swapy, neviem, či ich sťahujú každý deň, alebo až na konci mesiaca. Nikdy som cez LYNX CFD-ka neobchodoval kvôli poplatkom za obchod.
Už som zistil.

Na long účtujú pri USD akcii/ETF cez CFD 6% p.a. (BM +1,5% ) a na short vyplácajú 3% p.a. ( BM -1,5% ).

Contract Interest is calculated daily on all open CFD positions held at the close of the trading session.

Takže účtuje sa za každý deň ked podržíš cez noc a to podľa vzorca:

Úročenie v % x Underlying Position Value x počet dní držania/360

Takže 100 000 v UNG cez CFD držaných 1 rok ( ak by sa cena UNG nemenila ) je úrok -6080 USD ...teda tých 6% p.a.

V podstate som trafil, len to nie je 4,5% p.a. ale 4,5% + prirážka 1,5%.

Za cash vyplácajú BM, čiže 4,5% - 0,5% ( cez IB lite -1,5% )

:!: pri shortoch sa netreba tešiť z toho že vyplácajú úrok 3%, lebo účtujú ešte borrow charge, teda každá akcia má individuálny úrok za požičanie ( to treba pozrieť pri každej akcii, ktorú chceme shortovať dlhšie, lebo niektoré ťažko shortovatelné akcie sme videli aj 100% p.a. )

Čo som shortoval tie predražené OTC crypto fondy, tam som zarobil pekne, ale aj zaplatil za shorty tisíce..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: IB CFD

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ut 07 02, 2023 6:13 pm Takže 100 000 v UNG cez CFD držaných 1 rok ( ak by sa cena UNG nemenila ) je úrok -608 USD...teda tých 6% p.a.
Nie -608USD ale -6 080USD
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: IB CFD

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Ut 07 02, 2023 6:24 pm Nie -608USD ale -6 080USD
Dík :like: Som to opravil.

Ešte 2 veci:

NOTE: Starting August 1, 2018 an additional spread of 1% will be added for clients classified as retail clients under MIFID.

...takže okrem tých úrokov IB ešte účtuje 1% na spreade (retailu)..to chápem ako prirážku 0,5% pri nákupe a 0,5% pri predaji.

Preložené do ľudskej reči, pri nákupe, alebo predaji za 100 000 USD ďalší poplatok 50 USD.

Štatistika: 69.4% of retail investor accounts lose money when trading CFDs with IBKR.
To je lepšie ako u XTB, kde prerába 80% klientov :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: IB CFD

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ut 07 02, 2023 6:36 pm NOTE: Starting August 1, 2018 an additional spread of 1% will be added for clients classified as retail clients under MIFID.

...takže okrem tých úrokov IB ešte účtuje 1% na spreade (retailu)..to chápem ako prirážku 0,5% pri nákupe a 0,5% pri predaji.

Preložené do ľudskej reči, pri nákupe, alebo predaji za 100 000 USD ďalší poplatok 50 USD.
Ďalší poplatok 500USD. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: IB CFD

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Ut 07 02, 2023 7:01 pm Ďalší poplatok 500USD. :)
Do riti.. Fakt ! Kúpiť niečo za 100 000 USD a zaplatiť poplatok 500 USD..to je silné kafé :shock:

Bežný poplatok u IB je od 0,005 Tiered do 0,005 Fixed... to by bolo pri UNG po 10 USD od 5 USD do 50 USD.
Cez CFD je len prirážka 10 až 100x väčšia :shock:

Tak to treba zabudnúť na CFD....dlhodobo ťa zničia overnight úroky a pri tradingu ťa zničí prirážka 1% ku spreadu...

Jediné riešenie je vybaviť si, že nemáš status ako retail....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"