Zdanenie akcie v rámci daru od brokera

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Zdanenie akcie v rámci daru od brokera

Príspevok od používateľa Pheggas »

Čaute. Nedávno som začal investovať s XTB a na oplátku som dostal akciu Shell-ky v hodnote cca 27€. Keďže však vyplácajú dividendy (Shell.NL), chcel by som sa jej zbaviť čím skôr kvôli podávaniu daňového priznania.

Je nutné povedať že nie som dividendový investor a skôr som čisto pasívny. Preto, keďže mi známa bude vypĺňať daňové priznanie kvôli brigáde, chcem tam rovno uviesť aj predaj - zisk z tejto akcie aby som ho nemusel keď tak podávať každoročne kvôli tej 1€ dividende. Ako a čo tam mám zadať keď je to darovaná akcia a zisk nie je rozdiel medzi kúpnou hodnotou a aktuálnou hodnotou ale je to celková hodnota akcie?

Keďže je to darovaná akcia, v XTB ani nevidím dátum kúpy resp. nejaký log. Nikdy som sa totiž daňovému priznaniu nijako nevenoval preto neviem čo by som potreboval (ako napr. dátum kúpy / predaja alebo ceny pri kúpe / predaji).

EDIT:
Poprípade, práve tým že bola táto akcia darovaná mne od môjho brokera, a nie regulérne mnou kúpená, musia byť aj tak dividendy zdanené?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Zdanenie akcie v rámci daru od brokera

Príspevok od používateľa JanH »

Ahoj ideálne najskôr pohľadať cez search funkciu, a až keď nič nenájdeš potom založiť nové vlakno. Táto téma tu nedávno bola, dokonca si v nej zapojený :arrow: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... ll#p178684
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Zdanenie akcie v rámci daru od brokera

Príspevok od používateľa mapper »

Myslim ze pri tychto sumach (do 500 EUR rocne) to velmi riesit nemusis. Asi najlepsie je tu akciu predat - dan z dividendy Ti asi rovno zrazi broker.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"