Prečo TIPS nefungujú?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Prečo TIPS nefungujú?

Príspevok od používateľa iosephus »

Ahojte,

vedel by mi niekto sedliackym jazykom vysvetliť, prečo sa môže zdať, že investícia do TIPS nefunguje? Inflácia je stále vysoká, výnosy z ETF od iShares ale klesajú. Ak to chápem správne, tento druh etf tips funguje tak, že vypláca nejaký fixný "úrok" (bežnú infláciu) plus navyše tie percentá, o ktoré je inflácia vyššia ako štandardne.
Je zníženie inflácie v US dôvodom na takýto pokles ETFka? Vďaka za objasnenie.

EDIT: Ešte dodám, že úroky by sa mali pripisovať v tomto prípade mesačne.
Bez názvu.png
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Prečo TIPS nefungujú?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

trochu starsi clanok ale snad pomoze :)
https://awealthofcommonsense.com/2022/0 ... tion-at-9/
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Prečo TIPS nefungujú?

Príspevok od používateľa iosephus »

Vďaka výborný článok, pochopil som.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Prečo TIPS nefungujú?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

U TIPS by to malo fungovať tak ,že ak rastie inflácia tak nominálna hodnota TiPSu by sa mala upraviť o tú infláciu čiže nominálna hodnota 100%, kupón 3% ak vzrastie inflácia o 4% tak nová nominálna hodnota TIPSu by mal byť 104%.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Prečo TIPS nefungujú?

Príspevok od používateľa iosephus »

Ano, tu bol problém hlavne v tom, že sú to v prvom rade dlhopisy a teda keď rastú úroky klesá aj výnos z TIPS. Druhá vec je tá, že ja som TIPS kupoval v roku 2021 keď už všetkým bolo jasné, že inflácia porastie a bolo to zahrnené v ocenení a v neposlednom rade toto konkrétne ETF má duráciu 7,1 roka, čiže tie zmeny tam neprebiehajú úplne rýchlo.
Ale ak to teda správne chápem, klesajúcimi úrokmi možno niekedy v polovici tohto roka by sa spolu s dlhopismi mali pozviechať aj TIPS.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prečo TIPS nefungujú?

Príspevok od používateľa jogo »

Silne pochybujem, že investovanie do dlhopisových ETF je to isté, ako investovanie do dlhopisov.
Dlhopisové ETF su podľa mňa podstatne nevýhodnejšie. Pozrite si také TLT a jeho dividendy a straty.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Prečo TIPS nefungujú?

Príspevok od používateľa iosephus »

Nie je to to isté, ale správa sa to rovnako v reakcii na zvýšenie úrokov, tak som to myslel.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo TIPS nefungujú?

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

iosephus napísal: Po 13 02, 2023 2:29 pm Ano, tu bol problém hlavne v tom, že sú to v prvom rade dlhopisy a teda keď rastú úroky klesá aj výnos z TIPS. Druhá vec je tá, že ja som TIPS kupoval v roku 2021 keď už všetkým bolo jasné, že inflácia porastie a bolo to zahrnené v ocenení a v neposlednom rade toto konkrétne ETF má duráciu 7,1 roka, čiže tie zmeny tam neprebiehajú úplne rýchlo.
Ale ak to teda správne chápem, klesajúcimi úrokmi možno niekedy v polovici tohto roka by sa spolu s dlhopismi mali pozviechať aj TIPS.
Cena TIPS (napr. na 10y) závisí od dvoch vecí:
1. Priamo úmerne od očakávanej budúcej inflácie na dané obdobie (aktuálne 2,31% na nasledujúcich 10y pre US)
2. Nepriamo úmerne od výnosu dlhopisov na dané obdobie (10y Tresuries aktuálne výnos 3,74%)

zjednodušene:

S narastajúcim výnosom dlhopisov a/alebo klesajúcim inflačným očakávaním -> cena TIPS klesá
S klesajúcim výnosom a/alebo narastajúcim inflačným očakávaním -> cena TIPS stúpa

Od Nov 21 (a najmä od Mar22) výrazne rástol výnos na 10 y Treasuries a zároveň klesalo inflačné očakávanie na nasledujúcich 10y (Nov21 2,75%, Apr22 3,02%, teraz 2,31%) preto TIPS klesajú
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"