SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Tak lebo to je pasivny fond, ktorý investuje do SP500 a akurát obmedzuje downside (s nakupenym PUT spreadom) tym, ze to financuje covered CALLom, čím obmedzuje upside.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa andre »

Napakovat si to vies sam cez margin, na paku ako ti to vyhovuje. Ked ma fond dobre parametre - nizky DD, lepsi sharpe..
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Pozri DBMF (dokonca sa dá aj cez EIC). Samozrejme ho neodporúčam.
Nevýhoda - krátka história a na konci roku výpláca vždy výnosy v divi.
Výhoda - mal by mať skoro UCITS verziu https://www.imgp.com/uploads/mediacente ... v%2029.pdf
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa andre »

DBMF a KMLM sme tu riesili pred nejakym casom https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 96#p173896

A odvtedy obe pekne zleteli lebo sa zmenil trend na US bondoch, EURUSD.. niekde som k tomu videl analyzu.

Tu je porovnanie CTA indexu so SPY a TLT https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 04#p174004
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: Pi 24 02, 2023 5:13 pm DBMF a KMLM sme tu riesili pred nejakym casom https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 96#p173896

A odvtedy obe pekne zleteli lebo sa zmenil trend na US bondoch, EURUSD.. niekde som k tomu videl analyzu.
Zleteli ako zleteli, stále porážajú SP500 total return podľa mňa od založenia pri oveľa menšej volatilte.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa andre »

DBMF neporaza SPY s divi, ale sharpe ma lepsi. KMLM je lepsie ako SPY. Ake existuju velmi kratko, cize ten vyvoj nie je signifikantny.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Tak máš asi iné grafy ako ja.
Snímka obrazovky 2023-02-24 172345.png
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa andre »

To je mozne, ako som pisal, pozeral som return s divi - adjclose ceny.

V kazdom pripade ako vidno na tom CTA indexe vynos dlhodobo 5,1%. A su tam dlhe obdobia bez vynosu (2009-14 a 2015-21). Cize ako vacsiu poziciu by som to do portfolia nechcel. Ako mensia pozicia to moze byt ok, lebo to je nekorelovane s equity aj bonds.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Ja vidím an DBMF výnos (total return) 10,90% p.a. od začiatku (môj predchádzajúci chart).
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa andre »

5.1% je vynos SocGen CTA Hedge Fund indexu od roku 2000. Co je podkladovy index, ktory trackuje DBMF. Vid. tie linky na 2. vlanko co som dal vyssie.

Ako vidno na grafe co som tam dal, ten vynos >10% ma DBMF len pre "stastie", ze ho otvorili zrovna do silneho up-trendu.

EDIT: pozrel som aktualne data a ten vynos po tom poklese je 4.8% od roku 2000.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

SEDLIAK vs PROFESIONÁL (pasívne vs. aktívne investovanie)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Oddelil som príspevky od termíňakov a založil samostatné vlákno k téme, ktorá je večnou polemikou.
Ospravedľňujem sa, keď sa to nepodarilo oddeliť sterilne, ale myslím, že nevadí.

Informácie o termínovaných vkladoch dávajme tam a tu sa môžeme hádať, čo bolo prvé, vajce či sliepka...

:beer:

Hľadajme odpoveď na otázky: oplatí sa investovať aktívne?

...oplatí sa zveriť úspory inštitúciám a profesionálom, alebo je najvýnosnejšie kopírovať výnos indexu cez ETF?

Moja odpoveď je relatívna: áno aj nie. Pre koho ako.

Pre bežného človeka s túžbou po maximálnom dlhodobom výnose, s pochopením rizika a inflácie preferujem cestu sedliaka.

Pridám príspevok neskoršie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL (pasívne vs. aktívne investovanie)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Dík Juggler, že si to oddelil, už aj mňa to napadlo, len som na to nemal čas :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL (pasívne vs. aktívne investovanie)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 11:36 am Poďme sa pozrieť podrobnejšie na Jugglerove dojmy, ktoré tu uviedol a závery, ktoré z nich robí.
Že vraj dojmy. :) Snažím sa byť objektívny a prezentovať REALITU.

Bežným ľuďom odporúčam pasívny investing i napriek tomu, že ja sám som 22 rokov trader a dlhé roky som zarábal násobne viac ako indexy. A násobne znamená kumulatívne v tisíckach %, na čo sedliak potrebuje celý život.

Držme sa reálnych čísel a reálnych príbehov.

Nemôžem tu tráviť hodiny a vypravdovať sa s tebou ohľadom vecí vytrhnutých z kontextu, alebo riešiť hypotetické scénare typu ,, a čo ked teraz pôjdu trhy do boku 10 rokov a inflácia bude ako v sedemdesiatych rokoch? ,,

Odpoveď si dal sám a pokiaľ si dal reálne čísla je to v poriadku.
Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 11:36 am Pozrime sa teraz na tie 70-te roky, kedy bola inflácia vysoká.

Obdobia ............ reálny výnos US akcií (total za obdbie – nie p.a.)
1966 1970 .......... -7%
1972 1974 ........... -46%
1977 1980 ............ -14%
Moja odpoveď je, že SEDÍ TO s tým, čo vysvetlujem ľuďom. Že musia byť pripravení na krátkodobé a strednodobé nepríjemné straty. Môže trvať aj 20 rokov kým porazia infláciu. Ale málokto ľuďom vysvetlí, že keď nebudú robiť nič, tak INFLÁCIA je stopercentne istá, znehodnotenie úspor je kontinuálne a vieme ho vyjadriť konkrétnymi číslami. Napríklad pri fonde Vltava, ktorý funguje od 2004 je inflácia cca -50%.

Keď som počítal budúcu infláciu, aby sme mali obraz, čo nás čaká pri priemernej inflácii o 35-40 rokov, tak mi vyšlo, že ten čo zo svojími úsporami nedosiahne aspoň +300%, tak nebude mať žiadne zhodnotenie. Inými slovami: ked človek neurobí nič, tak počas jeho aktívneho života znehodnotí úspory/cash minimálne o -75%. Takže nemá priestor na špekuláciu, lebo škoda z ušlého zisku bude väčšia ako zisk z ochrany pred stratou.
Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 11:36 am Pre určitú skupinu investorov nemá význam špekulovať na akciovom trhu. Sedliak bude vždy sedliakom, lebo chytá psa vždy za chvost.
S tým súhlasím. Nikdy som nevravel niečo iné.
SEDLIAK je predovšetkým pre mladých ľudí s dlhodobým horizontom.
Ďalej pre ľudí v strednom veku, ktorí akceptujú riziko, že v horizonte 15-20 rokov to nemusí vyjsť. A takisto pre skupinu ľudí, ktorí nezávisia len na úsporách, ale majú kuráž investovať do svetového podnikania s víziou, že im stačí renta, alebo dividendy, resp. že chcú svoj kapitál v indexovom ETF zanechať ako aktívne dedičstvo pre svojích najbližších.

Takisto môžem už po x- krát zopakovať, že bohatý človek, ktorý nechce svoje bohatstvo zhodnocovať (lebo je to plod jeho úspechu, jeho podnikania, či jeho filozofia ), ale primárne len uchrániť pred znehodnocovaním, taký človek potrebuje iný prístup, inú diverzifikáciu, čiže kľudne aj AKTÍVNU SPRÁVU.

Takisto my, komunita trejderov, špekulantov, stockpickerov, fanúšikov burzy a investovania sme iná kategória ako bežný človek. Ja sa však dokážem odosobniť. Mojou filozofiou na tomto fóre je písať predovšetkým pre širokú verejnosť, pre BEŽNÉHO ČLOVEKA a laika, akým som bol aj ja, kým som sa nestal full-time traderom. Nezabudol vôl, že teľaťom bol.

Každý nech si robí čo chce. Každý nech sa rozhoduje na základe vlastného názoru.
Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 11:36 am Treba si uvedomiť, čo pasívna správa s poplatkom 0% p.a. robí s valuáciami...
A následne záver ,,serióznej vedeckej štúdie,, že indexové fondy sú zlé pre investorov. :roll: Túto hlúposť sme už mali v diskusii. Americké akcie budú mať vždy vyššiu valuáciu a každý komponent v indexe má zároveň vlastný život, vlastné ocenenie. Tých ETFs je už toľko, že nejde o nič iné ako o rôzne portfólia, skupiny pri ktorých je jedno, či ich kupuješ/predávaš po jednej akcii, alebo naraz. Mali sme to rozmenené na drobné a nič nepotrdilo, že zgrupovanie akcií do ETFs škodí trhu.

Ďalej:
Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 11:36 am Aktuálne sme na bode 3. Apriori pasívne indexové investovanie je super nápad, ale dlhodobý význam má len vtedy, keď investor začína z nízkych valuácií....
Sedliak tento mýtus prekonáva cez DCA. Ani jednorazovému investorovi ( ktorý dajme tomu zdedil kapitál po babičke ) sme nikdy neradili vraziť všetko ihneď do trhov. Poznámky, že sú tu prevážne ľudia, ktorí prišli v 2018 nie sú pravda.
Jadro komunity tu zažilo finančnú krízu 2007/2008. Niektorí ako ja a Tomáš sme začínali pred 2000.
Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 11:36 am Ak by sme boli v teoretickej rovine tak áno aktívna správa založená na trend following (napr. managed futures) je určite lepšou stratégiou. Reálne výsledky samozrejme závisia najmä od poplatkov a od správcu, vo všeobecnosti to však je pravda....
Dal si tabuľku kde reálne ročné zhodnotenie za 95 rokov má zlato 1% p.a. a akcie +7% p.a..
Zlato má podľa mňa dlhodobo vyšší výnos (pozdravujem Chodca ), ale OK..možno od 1926 má baník smolu.
Na mojej tvári si však vylúdil úsmev, ked vidím výsledky backtestingu, že trend following cez managed futures ako aktívna správa bije sedliaka a to so zhodnotením od 10% p.a. do 16% p.a.. :)
Práve managed futures som v minulosti dosť researchoval a v praxi je to hrôza hrôz.

Miloš. Vo všetkej úcte k tomu, že si dosiahol status SFA a máš vysoké vedomosti a kvalifikáciu. Neuraz sa prosím, ale vyjadrím svoj názor obrazne:

Pripadáš mi ako kúzelník, čo vyťahuje ružových zajačikov z vreca a deti tlieskajú.
V investičnom svete sú bežní ľudia ako tie deti a finančníci pôsobia ako kúzelníci.
Všetci veria, že finančníci aktívnou správou a odbornosťou MUSIA dosahovať vyššie výnosy. Je predsa logické, že odborník musí byť lepší ako ako laik. Pre investovanie to však neplatí.

Ja žijem v tomto svete hádam 24 rok a môžem potvrdiť, že vo vybraných prípadoch to platí, ale v drvivej väčšine vôbec nie. A tie vybrané prípady sú taká vzácnosť, že pre bežného človeka, alebo verejnosť je štatisticky zanedbateľné sa nimi zaoberať. Pretože dlhodobo zo 100 najlepších investičných manažérov sveta, len 5 až 10 dokáže poraziť pasívny index.
Z toho si odrátaj tých, čo sú nedostupní pre verejnosť, ďalej tých, čo neporazia sedliaka v čistom výnose ( fees never sleep ) a tých, čo po 10-20 rokoch aj tak raz fatálne zlyhajú. Ostane Ti štatisticky zaokrúhlená NULA.

Súhlasím, že existujú trejderi a systémy, čo dokážu generovať taký výnos, že sa oplatí na nich vsadiť a zarobiť. Dokážu to aj pri vysokých fees. Lenže títo sú spravidla nedostupní verejnosti. Zvyčajne buď nepotrebujú peniaze verejnosti, alebo nepotrebujú vôbec, aby sa o nich vedelo. Pretože každý systém, každá stratégia, každé know-how má svoj limit. Simmons sa uzavrel aj pred najbohatšími investormi ...generoval zisky len pre svojím ľuďí. Videl som systémy, ktoré zmizli z očí verejnosti tak, že trejdera i jeho systém kúpila inštitúcia. Ďalším limitujúcim faktorom je čas. Trh sa mení a málokto sa dokáže adaptovať tak, že je konzistentný vo výsledkoch.

Ty so svojími dojmami mi pripomínaš mňa v prvých 10 rokoch na burze. Ako začiatočník-laik som sa začal venovať tradingu s obrovským rešpektom a výlučne sedliackou logikou. Neskôr, ked som začal zarábať a zistil som, že inštitúcie nezarábajú ( v poklese od roku 2000 ) nemal som samozrejme iný názor ako to, že jedine aktívny prístup sa oplatí.
Buffett bol pre mňa smiešny starý dedko, ktorý tvrdil také hlúposti, že akciu treba kupovať s víziou investovať do danej firmy navždy.

Lenže po zhruba 10-15 rokoch som sa začal zaoberať tým, aká je v tomto fachu skutočná realita. A dnes viem, že je to hrôza. Samé klamstvá, odrbávanie, nízka performance. Inštitúciám a sprostredkovateľom nejde o nič iné len ako sa nabaliť na poplatkoch od ľudí.
To by mi až tak nevadilo, keby za tým všetkým bol primeraný výnos i riziko. Lenže nie je a situácia je naozaj žalostná. Špeciálne v oblasti dlhodobého investovania, kde ľuďom ide o zabezpečenie na staré kolená, keď prestanú zarábať a začnú závisieť od almužny štátneho dôchodku. Ten je u nás v priemere 512 € mesačne a dôchodkový systém rokmi začne kolabovať.

Miloš. Ja viem, že ty tu nikomu nič neradíš, iba poskytuješ informácie.
Aj my. Popri tom však najlepšia cesta ako pretaviť teóriu do praxe je vyjsť s kožou na trh a presne tak ako to urobil včera chodec prezentovať realitu.

Pozri si moje vlákno JUGGLER - aktívny investing ( simulácia ). Vzniklo tak, že som chcel ľuďom ukázať, že nenáročným, ale aktívnym prístupom s prstom v zadku získajú väčší výnos (a nižšie riziko) ako v indexovom ETF. Nižšie riziko som uhral, ale s polovičným výnosom ako sedliak. Proste človek s 30-40 ročným horizontom týmto spôsobom podľa mňa nedosiahne maximálny výnos. Pripomínam, že len na prekonanie inflácie potrebujeme +300%.

Keď sa máme baviť o význame investovania do akcií a jedinej správnej ceste ako sa bez vedomostí a špekulácii možno dopracovať k maximálnemu potenciálnemu výnosu (lepšiemu než v produktoch inštitúcii ), tak môj záver v tomto je jednoznačný. Ja nikoho nepresviedčam, argumentujem reálnymi číslami, ozajstnými výsledkami a skutočnými príbehmi. Každý nech si myslí a robí v svojom živote čo len chce.

Ak sa chceš vypravdovať v teoretickej rovine, ja budem vždy ľuďom prezentovať realitu skutočného života.
Ak si myslíš, že ty ako vysoko vzdelaný odborník dokážeš ľuďom ukázať lepšiu cestu ako prezentujem ja, navrhujem ti ukáž im to tak ako to skúšam od 2016 vo vlákne JUGGLER - aktívny investing ( simulácia).

Je to nenáročné. Veď stačí raz za čas urobiť nejaké rozhodnutie a potom raz za čas ďalšie.
Tu je naša Hitparáda, kde ťa pozývam a kde môžeš ukázať ľuďom ako dosiahneš lepší výnos v praxi. Bude mi cťou zaradiť ťa medzi nás.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL (pasívne vs. aktívne investovanie)

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

JUGGLER napísal: So 25 02, 2023 9:30 pm Odpoveď si dal sám a pokiaľ si dal reálne čísla je to v poriadku.
Na všetko sú zdroje.
JUGGLER napísal: So 25 02, 2023 9:30 pm A následne záver ,,serióznej vedeckej štúdie,, že indexové fondy sú zlé pre investorov. :roll: Túto hlúposť sme už mali v diskusii.
Zdroj: Martin Schmaltz - University of Oxford z 30.1.2023
Link: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm ... 20indexing.

TLDR:
The presence of the index fund (or a decrease in the fee charged by the index fund) tends to increase stock market participation and thus increase asset prices and decrease expected returns from investing in the stock market. As a result,
few - if any - investors benefit from the availability of cheap market indexing.


Preberané dookla na Blooombergu Ericom Balchunasom.
JUGGLER napísal: So 25 02, 2023 9:30 pm Americké akcie budú mať vždy vyššiu valuáciu ...
:roll:
JUGGLER napísal: So 25 02, 2023 9:30 pm Na mojej tvári si však vylúdil úsmev, ked vidím výsledky backtestingu, že trend following cez managed futures ako aktívna správa bije sedliaka a to so zhodnotením od 10% p.a. do 16% p.a.. :)
Práve managed futures som v minulosti dosť researchoval a v praxi je to hrôza hrôz.
Tak daj nejaké závery tvojho reserachu, lebo ináč sú to zase iba dojmy. Ja mám kopec zdrojov k tejto téme.
Napríklad https://arxiv.org/pdf/1404.3274.pdf
as.png
JUGGLER napísal: So 25 02, 2023 9:30 pm Ty so svojími dojmami mi pripomínaš mňa v prvých 10 rokoch na burze. Ako začiatočník-laik som sa začal venovať tradingu s obrovským rešpektom a výlučne sedliackou logikou. Neskôr, ked som začal zarábať a zistil som, že inštitúcie nezarábajú ( v poklese od roku 2000 ) nemal som samozrejme iný názor ako to, že jedine aktívny prístup sa oplatí.
Ale ja nehovorím, že sa oplatí iba aktívny prístup.
Oplatí sa aj pasívny. Podľa môjho názoru pri zohľadnení pomeru výnosu k riziku sa aktuálne oplatí pasívne investovať vo fondoch peňažného trhu a vybraných FKI (pre skúsenejších).
Kto chce vyšší výnos (s vedomím vyššieho rizika) nech skúsi i aktívne fondy napr. managed futures.
JUGGLER napísal: So 25 02, 2023 9:30 pm Tu je naša Hitparáda, kde ťa pozývam a kde môžeš ukázať ľuďom ako dosiahneš lepší výnos v praxi. Bude mi cťou zaradiť ťa medzi nás.
To bude najlepšie. Urobíme zvlášť vlákno a dám zo 2 portfólia.
Jedno pre retail s ETF. A jedno z FKI, ktoré vidím sú tiež zastúpené v Hitparaáde.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL (pasívne vs. aktívne investovanie)

Príspevok od používateľa jogo »

Miloš Convexify napísal: Ne 26 02, 2023 9:10 am
JUGGLER napísal: So 25 02, 2023 9:30 pm Tu je naša Hitparáda, kde ťa pozývam a kde môžeš ukázať ľuďom ako dosiahneš lepší výnos v praxi. Bude mi cťou zaradiť ťa medzi nás.
To bude najlepšie. Urobíme zvlášť vlákno a dám zo 2 portfólia.
Jedno pre retail s ETF. A jedno z FKI, ktoré vidím sú tiež zastúpené v Hitparaáde.
:potlesk:

Neviem, či si toto fórum v minulosti sledoval, tak len ti stručne napíšem, že hitparáda vznikla na základe mojich a Jugglerových slovných súbojov, či sa dá aktívnym investovaním poraziť pasívneho investora v indexových fondoch alebo nie. Ja som vravel, že nie, Juggler, že ano a spomínal rôzne stratégie v minulosti, ako sa to dalo, a ja som mu ich zas vyvracal. Nakoniec sme založili vlákno, aby sme sa nebavili "spätne v grafe" a postupne sa to rozrástlo na hitparádu, ako sa niektorí členovia fóra snažili poraziť indexové fondy.
Potom sa pridali aj ETF a podielové fondy a tak sa to rozbehlo. Najväčší úspech našej hitparáday pokladám, že real-time ukazuje, že sedliaka v indexovom fonde je veľmi ťažko dlhodobo poraziť.
Každý mal možnosť zaradiť do hitparády fond, ktorý porazí sedliaka, ale urobiť demo-real vlákno, ale dokázal to len Martin7.
Burry, Nasdaq, ETF-momentum sa pridali už len spätne v grafe, keď sme videli ich výsledky.
Nepochybbujem o tom, že na svete je veľa fondov a ETF, ktoré porazili od roku 2016 index, ale nikto ich tu v roku 2016 nedal. Tak isto, ako je veľa akcii, ktoré od roku 2016 porazili index, ale len Martin7 do nich zainvestoval.

p.s: Možno aj ty objavíš "čaro sedliaka v indexovom fonde" tak ako ho objavil Juggler aj napokon aj ja. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa andre »

Neni problem najst alternativy, ktore v nejakom casovom useku porazia indexi. Problem, je ze statisticky ich drviva vacsina aktivne spravovanych fondov neporaza k comu existuje rada studii.

Cize investor ma pri vybere sancu mensiu ako 2%, ze vyberie fond, ktory na horizonte 30 rokov porazi pasivne investovanie do indexoveho ETF.

A o tom to cele je.

Proste pri pasivnom investovani je ovela vacsia pravdepodobnost, ze zarobi viac.

Tu su nejake clanky co som vygooglil na 1. pokus:
https://elitefinancialhabits.com/financ ... he-market/
https://www.aei.org/carpe-diem/more-evi ... ant-do-it/
https://www.cnbc.com/2022/03/27/new-rep ... ehind.html


EDIT: Dalsim problemom je, ze drviva vacsina investorov investuje pravidelne male sumy, co vacsina aktivne managovanych fondov neumoznuje. Kedze maju vysoky minimalny vklad.
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Vigrem »

Hm... velmi zaujimava debata. Ja uz dost dlho premyslam, co robit v mojom pripade. Mam cca 100k zainvestovanych v SP500 ETF a dalsich 100k volnych. Investicny horizont mam cca 30 rokov (aj ked realne uz iba 25, ale stale sa tvarim mladsie :D). Mal by som podla vas tych 100k napriklad pocas roka postupne dat do indexoveho ETFka, alebo to tam dat naraz, alebo zvazit napr FKI?

Pri FKI mam pocit, ze to je ako kupovanie ihly v kope sena, kazdy samozrejme pretlaca to svoje a realne nemam sancu posudit, ktore je najlepsie. Pri ETF mam aspon aky-taky pocit (aj ked mozno klamlivy) kontroly, lebo si to cez brokera nakupujem sam de-fakto bez poplatku.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa JanH »

Vigrem napísal: Ne 26 02, 2023 12:00 pm Hm... velmi zaujimava debata. Ja uz dost dlho premyslam, co robit v mojom pripade. Mam cca 100k zainvestovanych v SP500 ETF a dalsich 100k volnych. Investicny horizont mam cca 30 rokov (aj ked realne uz iba 25, ale stale sa tvarim mladsie :D). Mal by som podla vas tych 100k napriklad pocas roka postupne dat do indexoveho ETFka, alebo to tam dat naraz, alebo zvazit napr FKI?

Pri FKI mam pocit, ze to je ako kupovanie ihly v kope sena, kazdy samozrejme pretlaca to svoje a realne nemam sancu posudit, ktore je najlepsie. Pri ETF mam aspon aky-taky pocit (aj ked mozno klamlivy) kontroly, lebo si to cez brokera nakupujem sam de-fakto bez poplatku.
Pre ilustráciu postnem podmienky jednej privátnej banky z DACH regiónu.
“Privátne bankovníctvo od 0.5M € a wealth mgmt od 10M €”.
Takže hoci sa môže zdať 100k+100k veľa peňazí, je to pre niektoré inštitúcie nezaujímavá suma a možno to napovedá, že samostatné manažovanie nemusí byť vôbec zlé riešenie. Všetko sa ale mení pri vyšších sumách..
Úplne uletené mi príde, keď ti nejaký sprostredkovateľ “radí” jeho 1.2% p.a. aktívnu správu, keď dotyčný bežný občan chce mesačne sporoinvestovať 100-300€. To je pre mňa no-go.
Na odrazu investovať 100k asi nie skôr rozumné DCA, prípadne prikupovať o niečo viacej pri poklesoch.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 186 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Martin7 »

Miloš Convexify napísal: Št 23 02, 2023 1:01 pm
jaroslav81 napísal: Št 23 02, 2023 12:51 pm
ale sadzby 10% po dobu 10 rokov budú asi ťažko, to je nezmysel..rok - dva kým skrotia infláciu a pôjdu zas dolu niekde okolo 2 - 3%
Prečo myslíš?
V 70-tych rokoch ju neskorotili ani po 15 rokoch a to boli sadzby i 15%.
A navyše sa vo vlnách vracala, takže jej dočasný pokles nič neznamená.
Teraz majú USA obrovský dlh a veľmi dlho nemôžu sadzby držať vysoko, to by USA zbankrotovali. Tento scenár zo 70-tych rokov môžme pokojne vylúčiť. Po páde nakoniec pôjdeme prudko hore. A to aj za cenu vyššej inflácie, nemajú totiž na výber. Ale zatiaľ je priestor na ešte väčšie stlačenie inflácie.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Martin7 napísal: Ne 26 02, 2023 3:49 pm
Teraz majú USA obrovský dlh a veľmi dlho nemôžu sadzby držať vysoko, to by USA zbankrotovali. Tento scenár zo 70-tych rokov môžme pokojne vylúčiť.
Pokojne vylúčiť? Tomu nerozumiem.
Fed má duálny mandát a ani jeden nič nehovorí o tom, že by mali nejakým spôsobom riešiť nejaký bankrot USA. Fiškálna politika nie je ich biznis.
Pokojne môžme vylúčiť iba opakovanie chýb zo 70-tych rokov.
Martin7 napísal: Ne 26 02, 2023 3:49 pm Po páde nakoniec pôjdeme prudko hore. A to aj za cenu vyššej inflácie, nemajú totiž na výber. Ale zatiaľ je priestor na ešte väčšie stlačenie inflácie.
Po páde čoho pôjdeme na čom prudko hore?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vigrem napísal: Ne 26 02, 2023 12:00 pm Hm... velmi zaujimava debata. Ja uz dost dlho premyslam, co robit v mojom pripade. Mam cca 100k zainvestovanych v SP500 ETF a dalsich 100k volnych. Investicny horizont mam cca 30 rokov (aj ked realne uz iba 25, ale stale sa tvarim mladsie :D). Mal by som podla vas tych 100k napriklad pocas roka postupne dat do indexoveho ETFka,
Za mňa platí posledná veta: 100k pocas roka postupne dať do indexoveho ETFka. Ešte nemáš ten správny mindset, ked pochybuješ...

Nepochybujem, že sa nájdu aj dobré FKI, ale konkrétne z toho, čo sme videli príklad mi nabehla husia koža.
Správca FKI raisuje peniaze, tie sa pákujú 1:3 a musia byť niekde zainvestované. Takže taký projekt z biznisom ohladom pohľadávok musí umiestňovať toľko kapitálu, kolko mu naraisuje správca. Preto tam vidíme, že z lokálnej firmy pôvodne prepojenej hlavne na ruský trh je zrazu celosvetový gigant lejúci peniaze do Brazílie, mexika, Egypta, Srbska, Cypru...
Lokálny manažér je zrazu ako George Soros 2 čo má ľudí po celom svete, že všade mu biznis bude prosperovať? Pochybujem... Za mňa long term istota je jedine v etablovanom podnikaní, čo je presne tých 500 firiem v SP500.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Jedna vec je účasť na etablovanom podnikaní, druhá vec je cena, ktorú za ňu platíš. A tá je historicky neatraktívna.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

polozme si otazku, preco by konzervativny investor mal kupovat akcie, ak ma isty 5% p.a. bezrizikovy vynos na bondoch? Ak sa budu presuvat peniaze z akcii do bondov, akciovy trh nema palivo na rast. Co sa tyka FED myslim si, ze ak by teraz zacali znizovat sadzby rizikove aktiva by zacali rast a s nimi aj inflacia a toto je velka obava, lebo by FED stratil kredibilitu, ze ma inflaciu pod kontrolou, pret to bude drzat vysoko dlhsie ako trh ocakava.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa andre »

Vigrem napísal: Ne 26 02, 2023 12:00 pm Investicny horizont mam cca 30 rokov (aj ked realne uz iba 25, ale stale sa tvarim mladsie :D). Mal by som podla vas tych 100k napriklad pocas roka postupne dat do indexoveho ETFka, alebo to tam dat naraz, alebo zvazit napr FKI?


Pri vyssich sumach a jednorazovo vacsej sume, som ja skor za diverzifikovane portfolio. Vies tak dosiahnut lepsi rizikovo vazeny vynos, teda napr. pri podobnom vynose vyrazne nizsiu volatilitu/prepady.

Rozoberali sme to napr. v tomto vlakne, su tam aj nejake backtesty..: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 18#p157218


Budes v pohode spavat s 200t. portfoliom v SP500, ked klesne o dalsich 30, 40, 50%?

Ak vahas, zacal by som takto: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 53#p157253


JUGGLER napísal: So 25 02, 2023 9:30 pm Dal si tabuľku kde reálne ročné zhodnotenie za 95 rokov má zlato 1% p.a. a akcie +7% p.a..
Zlato má podľa mňa dlhodobo vyšší výnos (pozdravujem Chodca ), ale OK..možno od 1926 má baník smolu.
Mne na datach od 1928 do dnes ukazuje vynos 4.22% p.a.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

osamely chodec

osobne nesledujem moc vykonnost inych investorov, preto otazka: je podla teba 10percent zisku p.a. z akcii nerealnych?/pre nie moc sksueneho investora/ A je to pre teba malo, ked to porovnas napr s 5perc p.a. z bondov? Len ma zaujima nazor ludi na toto..
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa mapper »

Franto napísal: Ne 26 02, 2023 6:38 pm Počas tohto 16 ročného obdobia stratila veľká časť investorov chuť a nervy na investovanie do akcií.

Obrázok
Vtedy mozno hej, ale pri dnesnych moznostiach DCA a "pasivnom" investovani sa daju nejake plusove % trhnut aj na takomto trhu. Otazka je ci by clovek nedal prednost istemu vynosu terminovaneho vkladu prip. nejakych dlhopisov. No krystalovu gulu nemali vtedy a nemame ju ani dnes - sotva by niekto urcil zaciatok i koniec takehoto trendu, hlavne pri tolkych aktivnych ucastnikoch trhu co su v dnesnej dobe vratane "AI"/robotov a to este cim viac poucenych investoroch co zbesilo nepredavaju ale chcu kupovat poklesy... Myslim ze aj keby trend bol z nejakeho dovodu podobny ako vtedy, podmienky su uplne ine v mnohych aspektoch...
Naposledy upravil/-a mapper v Ne 26 02, 2023 8:06 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Trumpeta1978 napísal: Ne 26 02, 2023 7:49 pm osamely chodec

osobne nesledujem moc vykonnost inych investorov, preto otazka: je podla teba 10percent zisku p.a. z akcii nerealnych?/pre nie moc sksueneho investora/ A je to pre teba malo, ked to porovnas napr s 5perc p.a. z bondov? Len ma zaujima nazor ludi na toto..
5% p.a. istych je pre mna super vynos.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

osamely chodec napísal: Ne 26 02, 2023 8:04 pm
Trumpeta1978 napísal: Ne 26 02, 2023 7:49 pm osamely chodec

osobne nesledujem moc vykonnost inych investorov, preto otazka: je podla teba 10percent zisku p.a. z akcii nerealnych?/pre nie moc sksueneho investora/ A je to pre teba malo, ked to porovnas napr s 5perc p.a. z bondov? Len ma zaujima nazor ludi na toto..
5% p.a. istych je pre mna super vynos.
ďakujem, za odpoved. Ale z tvojho pohladu 10percent p.a z akcii by si hodnotil ako? Myslene ako priemer povedzme za 10rokov aktivneho investovania.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Dnes som si uvedomil, ze to bude o mesiac 10rokov co som zacal robit stockpicking, pre zábavu. Nikdy doteraz som nevyhodnocoval cele toto obdobie z hladiska zisku. Rok 2020 bol pre moje portfolio podla analyzy, velmi zlý a to mi poskodilo statistiku. Za celu dobu dobu som ani raz nepredal ziadnu akciu pod nakupnu cenu, ak bolo treba a bola moznost, robil som dokup, tak bola nastavena strategia. A celkove percentualne zhodnotenie? presné číslo nie je podstatné, ale je to vyrazne horsi vysledok akokeby som investoval miesto toho do Vanguard 500 Index Fund ETF. :) /dividendy som tiez zaratal do zisku/
Takze aj u mna sa potvrdilo, ze stockpicking nema zmysel, ked sa zoberie do uvahy kolko vyzaduje pozornosti a casu.
Najmensie /za cele obdobie drzania daneho tickeru/ zhodnotenie jednotlivych tickerov bolo 0,2 percenta, najvyssie zhodnotenie 121 percent.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Ne 26 02, 2023 10:28 pm, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: Ne 26 02, 2023 7:48 pm
Mne na datach od 1928 do dnes ukazuje vynos 4.22% p.a.
Lebo je nominálny a nie reálny.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: Ne 26 02, 2023 7:48 pm Budes v pohode spavat s 200t. portfoliom v SP500, ked klesne o dalsich 30, 40, 50%?
Treba sa to naučiť. Treba si na to nastaviť psychiku.

Treba si uvedomiť, že 200K nie je bohatstvo. Teda nie kategória kedy treba kapitál diverzifikovať a chrániť. Dnes si za to kúpiš jedno luxusné auto. O 30 rokov dnešných 200K bude mať hodnotu 70K.

Moja predstava potreby diverzifikovaného portfólia začína pri sume, ked si môžeš kúpiť kilo zlata zo zámerom, že bude tvoriť cca 10% kapitálu.

Kým nie je človek bohatý, treba ísť na maximálny výnos, teda 100% akcie a mindset, že pri každom poklese sa teším, že dokúpim za nižšiu cenu. To je šťastný sedliak !

Miloš Convexify napísal: Ne 26 02, 2023 5:01 pm Jedna vec je účasť na etablovanom podnikaní, druhá vec je cena, ktorú za ňu platíš.
A tá je historicky neatraktívna.
Tak som to vnímal v 2007 pri SP500 na ,,vrchole,, 1550.
Pri poklese zhruba o -33% som si rozdelil nákup na 3 časti a dosiahol priemer nákupu 750.
Bol to majstrovský vstup. Môj zámer však nebol investovať. Môj zámer bol zarobiť.

Pri 1000 som usúdil, že trh nemá na to, aby stúpal ďalej a vybral som zisk. Zhruba +33%.

Sedliak by si 1550 ani nevšimol. Nakupoval predtým...nakupoval pri 1550...nakupoval pri 1000 a možno by nakúpil aj na minime 666. Prideľme mu priemer 1000 ( taký pri ktorom som ja predal ) a to v 2009.

Dnes je SP500 3975, takže by bol v nominálnom zisku +297% . To je od 2009 výnos +11% p.a.
Sedliak sa môže vykašlať na pocity a rady expertov, kde vidia valuáciu.

Sedliak investoval pri 1500. Investuje pri 4000 a bude investovať aj pri 10 000.

ALL: Ak sa to niekomu nevidí, čítajte čo teraz napíšem a ostanete v šoku:

SP500 mal pred 50 rokmi hodnotu 100 (1973 )
o 10 rokov mal 150 ( rok 1983)
o ďalších 450...( rok 1993 )
o ďalších 850 ( rok 2003 a medzitým bol vrchol 1500 ! )
o ďalších 1500 ( rok 2013 a medzitým vrchol 1550 !)
a dnes v 2023 má hodnotu 3970

teraz prosím spozornite:

Bavíme sa o hodnote indexu, ktorý je bez dividend !

Viete aký obrovský efekt zloženého úročenia robia reinvestované výnosy ?

Sledujte 7 div sveta:

Rast indexu zo 100 na 3970 je matematicky výnos +3870% ( +7,65% p.a. )

Ale investor v akumulačnom ETF (total return ) by dosiahol +19 335%.

100 USD investovaných v 1973 do indexu SP500 pri hodnote 100 by sa nezhodnotilo na 3970, ale na 189 460 USD.

Ak ste šokovaní a neveríte tomu, poviem vám ešte jednu dobrú správu: ide o reálne zhodnotenie po odčítaní inflácie !

V skutočnosti by sa vám 100 USD zhodnotilo o 241 000 % (na 241 000 USD), čo je 11,25% p.a.
Keď od toho odčítame infláciu dostaneme +19 335%, čo je 7,5% p.a..

Tu máte dôkaz: https://www.officialdata.org/us/stocks/s-p-500/1950

Skrolujte dole a tam máte rozpísané ako by vám investícia rástla po mesiacoch.

If you invested $100 in the S&P 500 at the beginning of 1950, you would have about $241,255.01 at the end of 2023, assuming you reinvested all dividends. This is a return on investment of 241,155.01%, or 11.25% per year.

This lump-sum investment beats inflation during this period for an inflation-adjusted return of about 19,334.59% cumulatively, or 7.48% per year.

Preklad:

Ak by ste na začiatku roka 1950 investovali 100 USD do indexu S&P 500, na konci roka 2023 by ste mali približne 241 255,01 USD za predpokladu, že by ste reinvestovali všetky dividendy. To predstavuje návratnosť investície 241 155,01 %, teda 11,25 % ročne.

Táto paušálna investícia prekonáva počas tohto obdobia infláciu, čo predstavuje kumulatívny výnos upravený o infláciu približne 19 334,59 %, teda 7,48 % ročne.


Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 1:48 pm Kokrétne mená nedávam som už povedal, ale dám ti index Eurehedge CTA/Managed Futures Hedge Fund Index vs. Wilshere 5000 Total Market Index.
Eurekahedge CTA index má v sebe 431 fondov (s rovnakou váhou).
Odpoveď dal Jogo:
jogo napísal: Pi 24 02, 2023 2:09 pm Pripadá mi to ako matematická hračka:
Index Eurekahedge CTA/Managed Futures Hedge Fund je denominovaný v miestnych menách.
...Fond z výnosom 14 násobku v latinskoamerickom prostredí, čiže v devalvujúcich menách:
https://www.eurekahedge.com/Indices/Ind ... Fund-Index
A to najdôležitejšie, nedá sa jednoducho zobchodovať ako SPY alebo SXR8, alebo áno?
Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 2:19 pm Nepredpokladám, že by hedge fondy boli bežne denominované v menách krajín, ktoré spomínaš.
Jakže nie. Veď jogo skopíroval definíciu:
Index Eurekahedge CTA/Managed Futures Hedge Fund (Bloomberg Ticker - EHFI286) je rovnako vážený index 431 základných fondov. Index je navrhnutý tak, aby poskytoval široké meradlo výkonnosti podkladových manažérov hedžových fondov. Index má základnú váhu 100 v decembri 1999, neobsahuje duplicitné fondy a je denominovaný v miestnych menách.
Ja to čítam pozadu...ale nevychádzam z údivu. Pretože dlhé roky som sledoval performance hedge fondov a bola biedna. Jediná výhoda ( a výhovorka ) je, že majú nižšiu volatilitu a drawdowny.
Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 2:36 pm Tak jeden ti dám, pre info (žiadne odporúčanie):
Lynx Stockholm - fond v USD výkonnosť po poplatkoch 1% p.a. správa a 20% performance fee.
https://www.lynxhedge.se/en/
To nie je fond. To je namodelovaná performance vycucaná s prstu, PR v zmysle – pozrite sa akú by ste mali performance keby ste s našími modelmi (ktorých je dnes 40 ) s nami investovali od začiatku.
Oni sa prezentujú, že začali fungovať od 1999 a namodelovali obdobie od 5.2000 do 1.2023..čiže od max high pred prasknutím bubliny 2000. To znamená, že na papieri stačilo zmierniť DD a hned získali 23 ročný return 10% p.a. Úžasné je potom model porovnávať s MSCI indexom, ktorý vyžral celý pokles od all time high v 2000 má len 4,85% p.a.. V praxi by sedliak v MSCI nemal 4,85% pretože by priemeroval ceny ( niečo by mal kúpené za high, niečo za low ). Oni robia porovnanie iba od high.
Neberiem, kým nevidím REAL fond. Backtestov a stratégii typu,, KEBY sme to robili takto,, som videl tony.


O spoločnosti Lynx Asset Management
Lynx je kvantitatívny správca aktív so sídlom v Štokholme vo Švédsku. Jej stratégie využívajú vlastné systematické algoritmy na aktívne investovanie do akcií, pevných výnosov, komodít a mien na celom svete a vyvíjame jedinečné a vzrušujúce nové modely, ktoré nás posunú do ďalšej generácie.
Program Lynx je naša pôvodná stratégia, ktorá bola spustená v máji 2000.
Program Lynx je široko diverzifikovaná stratégia riadených termínových obchodov, ktorej cieľom je dosahovať vysoké výnosy upravené o riziko, ktoré nie sú korelované s tradičnými triedami aktív, najmä v obdobiach trhového stresu

Hlavným prístupom programu Lynx je systematické pokročilé sledovanie trendov. Program využíva prístup založený na viacerých modeloch, pričom uplatňuje celý rad štatistických techník na identifikáciu a zachytenie trendov v časovom rozpätí. Okrem inovatívnych koncepcií sledovania trendov stratégia zahŕňa aj alokáciu na diverzifikačné modely, ktoré využívajú iné trhové javy ako cenovú dynamiku. Tieto diverzifikačné modely pozostávajú zo systematických globálnych makrokoncepcií založených na základných údajoch, ako aj z modelov využívajúcich rôzne techniky strojového učenia. Celkovo program pozostáva z približne 40 rôznych modelov. Investičný výbor je zodpovedný za stratégiu vrátane stanovenia alokácie rizika pre každý model v programe.
Na stránke majú performance jedného programu:
LYNX ACTIVE BALANCED PROGRAM ..za 4R +15% ...DD -12% a priemer 3,51% p.a.

Pozrime sa na performance managed futures všetkých nórskych fondov:

The NHX CTA (11 fondov ) is an equally-weighted sub-index of the NHX Composite that tracks the performance of Nordic Commodity trading advisors (CTAs). Total return od 1.1. 2005 je 4,46% p.a..

The NHX Equities (53 fondov )is an equally-weighted sub-index of the NHX Composite that tracks the performance of Nordic equity-focused hedge fund managers. Total return od 1.1. 2005 je 5,93% p.a..

The NHX Fund of Funds (7 fondov )od 2005: 2,1% p.a.
The NHX Multi-Strategy (37 fondov )od 2005: 4,52% p.a.
NHX Composite (141 fondov ) od 2005: 4,41% pa.

Pozrime sa na sedliaka v ETF SVET za rovnaký čas: +6,68% p.a.
Pozrime sa na sedliaka v ETF USA za rovnaký čas: +8,4% p.a.


Miloš Convexify napísal: Ne 26 02, 2023 9:10 am Tak daj nejaké závery tvojho reserachu, lebo ináč sú to zase iba dojmy. Ja mám kopec zdrojov k tejto téme.
Máš len akademické papers, modely, backtesting. To sú teórie, čísla a grafy – NA PAPIERI.
To sú researche typu: ČO BY BOLO KEBY SME V MINULOSTI KUPOVALI takto a PREDAVALI takto.
Jediná realita na svete je vidieť reálne výsledky takých fondov a mať krištálovú guľu, či práve ten do ktorého investuješ nezlyhá. Lebo sa bavíme o DLHODOBOM horizonte, nie len o pokusoch vsadiť na nejakého koňa a vyhrať.
Ja dávam vkuse príklady z praxe a zosumarizovanie za mňa urobil Andre v príspevku vyššie.
Napríklad v článkoch z výstižnými názvami: ak 98 % fondov neprekonáva trh, prečo ľudia stále dávajú svoje peniaze správcom fondov?
Ďalšie dôkazy o tom, že je naozaj ťažké "poraziť trh" v dlhodobom horizonte, 95 % finančných odborníkov to nedokáže.
Počas 15-ročného investičného horizontu 92,43 % manažérov investujúcich do veľkých podnikov, 95,13 % manažérov investujúcich do stredných podnikov a 97,70 % manažérov investujúcich do malých podnikov neprekonalo indexy.

Ináč povedané: za posledných 15 rokov od 30. júna 2003 do 30. júna 2018 len jeden z 13 manažérov investujúcich do large caps, len jeden z 21 manažérov investujúcich do mid caps a jeden zo 43 manažérov investujúcich do small caps dokázal prekonať svoj referenčný index.

Miloš Convexify napísal: Ne 26 02, 2023 9:10 am To bude najlepšie. Urobíme zvlášť vlákno a dám zo 2 portfólia.
Jedno pre retail s ETF. A jedno z FKI, ktoré vidím sú tiež zastúpené v Hitparáde.
Super !
Kľudne prezentuj svoje riešenia.
O nič iné nejde, len aby sme mali obraz o reálnych možnostiach a reálnych výsledkoch.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2797
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pre bezneho cloveka, tuto na fore pekne pomenovaneho sedliakom, si myslim, ze SP500 je najlepsim riesenim v oblasti investovania. Sedliak by si vsak mal uvedomit, ze to je riskantne riesenie a nezarucuje zisk v porovnani s inflaciou ba ani v nominalnej hodnote v casovom rozhrani investicie po dochodok.

Sedliak by sa nemal spoliehat na peniaze do buducnosti a mal by sa zaistovat proti pripadnemu neuspechu.

Ako?

Peniaze nie su vsetko. Znamy je vykrik "Naco su mi miliony ak nemozem srat". Investovanie je dobry konicek, ale stavat nan svoju existenciu je riskantne a aj v pripade uspechu nemusi priniest stastie ci spokojnost. Aj v konicku sa vsak da ziskat znalost a schopnosti potrebne k uspechu. Moze byt sucastou zivotnej filozofie, ale nie naopak. Konkretne kroky nabuduce...
Naposledy upravil/-a Rokosák v Po 27 02, 2023 1:40 am, upravené celkom 1 krát.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Po 27 02, 2023 12:17 am To nie je fond. To je namodelovaná performance vycucaná s prstu, PR v zmysle – pozrite sa akú by ste mali performance keby ste s našími modelmi (ktorých je dnes 40 ) s nami investovali od začiatku.
Oni neprezentujú výsledky reálneho fondu, ale len modelujú performance podobne ako FINAX vo svojich PR článkoch? :shock:
OBJASŇUJÚCA POZNÁMKA O VÝKONE V PROGRAME LYNX
Uvedené údaje o výkonnosti predstavujú investíciu USD do programu Lynx. Všetky údaje sú uvedené bez poplatkov a sú odhadmi vypočítanými spoločnosťou Lynx Asset Management AB.

Nasledujúce údaje sú aktualizované k uvedenému dátumu; denný výnos, návrat od mesiaca k dátumu a návrat od roku k dátumu. Všetky ostatné údaje sa aktualizujú na konci určeného kalendárneho mesiaca.

Všetky údaje odrážajú investíciu do programu Lynx od mája 2000 s ročným poplatkom za správu 1,0 percenta a poplatkom za výkonnosť 20 percent do júna 2018 a 18 percent potom. Investovanie do fondov je spojené s rizikom. Minulá výkonnosť nie je zárukou budúceho výnosu.
Juggler, ja ti ďakujem, mne sa nechcelo vrtať v tých materialoch a hľadať, akým spôsobom nas ten fond zavádza. Som si povedal, že predsa musia existovať fondy, už len štatisticky, ktoré porážajú indexové ETF a toto je jeden z nich. Vidím, že som sa nechal dobehnúť. Díky za investigatívu. :like:
JUGGLER napísal: Po 27 02, 2023 12:17 am Neberiem, kým nevidím REAL fond. Backtestov a stratégii typu,, KEBY sme to robili takto,, som videl tony.
Presne tak. :idea:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa jogo »

Franto napísal: Ne 26 02, 2023 6:38 pm Počas tohto 16 ročného obdobia stratila veľká časť investorov chuť a nervy na investovanie do akcií.

Obrázok

V januári 1966 dosiahol Dow 983, úroveň, ktorú neprekročil až do októbra 1982, keď Dow Jones uzavrel na 991. S&P 500 bol na tom takmer rovnako zle.
Toto je zavádzajúci graf, ktorý sa často používa na manipuláciu proti indexovému investovaniu. Aká je pravda?

SP500 total return(vrátane dividend) mal roku 1966 na maxime hodnotu 1100 a v roku 1981 hodnotu 2700, takže zhodnotenie 145% resp. 6.16%p.a,

https://www.officialdata.org/us/stocks/s-p-500/1950
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jogo a teraz daj real vykonnost.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: Po 27 02, 2023 12:17 am Treba sa to naučiť. Treba si na to nastaviť psychiku.

Treba si uvedomiť, že 200K nie je bohatstvo. Teda nie kategória kedy treba kapitál diverzifikovať a chrániť. Dnes si za to kúpiš jedno luxusné auto. O 30 rokov dnešných 200K bude mať hodnotu 70K.

Moja predstava potreby diverzifikovaného portfólia začína pri sume, ked si môžeš kúpiť kilo zlata zo zámerom, že bude tvoriť cca 10% kapitálu.

Kým nie je človek bohatý, treba ísť na maximálny výnos, teda 100% akcie a mindset, že pri každom poklese sa teším, že dokúpim za nižšiu cenu. To je šťastný sedliak !
Zas som to nemyslel tak, ze budes stavat portfolio o 10timi poziciami. Ale tak ze k SP500 pridas 1-2-3 mensie pozicie, ktore ti vyhladia priebeh v case. Ono realne zrejme aj 1 takuto zlozku v portfolio ma. Dokonca nakupenu "na paku" a to je nehnutelnost na hypo. Takze by som pridal este aspon 1.
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Vigrem »

JUGGLER napísal: Po 27 02, 2023 12:17 am Treba sa to naučiť. Treba si na to nastaviť psychiku.

Treba si uvedomiť, že 200K nie je bohatstvo. Teda nie kategória kedy treba kapitál diverzifikovať a chrániť. Dnes si za to kúpiš jedno luxusné auto. O 30 rokov dnešných 200K bude mať hodnotu 70K.

Moja predstava potreby diverzifikovaného portfólia začína pri sume, ked si môžeš kúpiť kilo zlata zo zámerom, že bude tvoriť cca 10% kapitálu.
Takze este tak 3x viac potrebujem :) Kazdopadne, na definicii bohatstva sa zhodneme, na druhej strane, osobne citim potrebu uz aj takyto kapital nejakym sposobom diverzifikovat - aspon 20% mat v niecom stabilnejsom, ako su akcie. Peniaze, ktore takto investujem, resp. budem investovat (t.j. tych 200k) vnimam tak, ze sa ich nebudem dotykat skutocne az do odchodu na dochodok a verim, ze k nim este nieco za tie roky prihodim.
andre napísal: Po 27 02, 2023 8:55 am Zas som to nemyslel tak, ze budes stavat portfolio o 10timi poziciami. Ale tak ze k SP500 pridas 1-2-3 mensie pozicie, ktore ti vyhladia priebeh v case. Ono realne zrejme aj 1 takuto zlozku v portfolio ma. Dokonca nakupenu "na paku" a to je nehnutelnost na hypo. Takze by som pridal este aspon 1.
S tou nehnutelnostou si to odhadol dobre. Dakujem za link na tie prispevky z 1M vlakna, prestudujem a pripadne zalozim separatne vlakno, kedze mam nejake otazky ohladne dlhopisov, ktore zvazujem.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

JUGGLER napísal: Po 27 02, 2023 12:17 am Sedliak sa môže vykašlať na pocity a rady expertov, kde vidia valuáciu.
Ak niekto má pocit, že toto je investovanie a že na cene nezáleží a jedno koľko zarábajú firmy, ktoré nakupuje a aj tak cena pôjde hore, tak bude jedného dńa veľmi veľmi prekvapený.

Najhoršia rada akú som kedy počul ohľadom investovania!
JUGGLER napísal: Po 27 02, 2023 12:17 am 100 USD investovaných v 1973 do indexu SP500 pri hodnote 100 by sa nezhodnotilo na 3970, ale na 189 460 USD.
100 USD investovaných v 1973 do indexu SP500 by malo hodnotu NULA už v roku 1973. Zožrali by ich totiž poplatky.

V 70-tych rokoch sa nedalo investovať do indexov, nakúpiť jeden ISIN stálo 10-15 USD na ticket, neexistovali fractional shares a mnohé ďalšie náklady, ktoré sa ani len nepribližujú k tomu čotu je dnes.

Nakúpiť 500 rôznych akcií by bol náklad minimálne 8000 USD. Takže ak si nedokupoval v objeme 100 000 USD tak by sa to vôbec neoplatilo.
Veľkosť ticketov bola v tisíckach USD a ľudia vlastnili akcie iba zopár firem.

Ďalej reinvestovať dividendy vzhľadom na uvedené náklady bolo absulútne nemožné. To mohli iba tí, ktorí vlastnili pozície za státisíce USD.

Takže mentálne cvičenie je pekné ale nepoužiteľné.

Preto sú ceny teraz tak vysoko, lebo investovanie je príliš jednoduché a lacné a na valuáciach nezáleží. Všetky priaznivé scenáre a budúce papierové zisky sú už v cenách.
Netreba sa báť toho, čo nevieme a nepoznáme, ale toho čo si myslíme, čo vieme, ale nie je to pravda. (povedal už neviem kto).
JUGGLER napísal: Po 27 02, 2023 12:17 am Odpoveď dal Jogo:
jogo napísal: ↑Pi 24 02, 2023 2:09 pm
Pripadá mi to ako matematická hračka:
Index Eurekahedge CTA/Managed Futures Hedge Fund je denominovaný v miestnych menách.
...Fond z výnosom 14 násobku v latinskoamerickom prostredí, čiže v devalvujúcich menách:
https://www.eurekahedge.com/Indices/Ind ... Fund-Index
A to najdôležitejšie, nedá sa jednoducho zobchodovať ako SPY alebo SXR8, alebo áno?
Miloš Convexify napísal: ↑Pi 24 02, 2023 2:19 pm
Nepredpokladám, že by hedge fondy boli bežne denominované v menách krajín, ktoré spomínaš.
Jakže nie. Veď jogo skopíroval definíciu:
Pletieš dve na tri. Ten link na latinsko-americký index dal jogo.
Ja som dal link na kompopzitný index a povedal som jogovi, že bežne hedge fondy nie sú denomonované v menách Venezuely a Argentívny.
JUGGLER napísal: Po 27 02, 2023 12:17 am To nie je fond. To je namodelovaná performance vycucaná s prstu, PR v zmysle – pozrite sa akú by ste mali performance keby ste s našími modelmi (ktorých je dnes 40 ) s nami investovali od začiatku.
Lynx hedge fund som dal preto, lebo viem, že minulý rok urobil +27% (SP500 -20%). Ich históriu som neštudoval.
Kľudne ho ale vymeň za Berkshire, ktorý robí to isté čo hedge fondy a má +20% p.a. od počitku vs +10% p.a. vs SP500. Je pre retail dostupný.
JUGGLER napísal: Po 27 02, 2023 12:17 am Máš len akademické papers, modely, backtesting. To sú teórie, čísla a grafy – NA PAPIERI.
To sú researche typu: ČO BY BOLO KEBY SME V MINULOSTI KUPOVALI takto a PREDAVALI takto.
Na povery a dojmy iba vedou ako vždy.
Ty robíš, čo? Keby si v roku 1973 investoval 100USD do SP500 mal by si x,y ... a pritom by si nemal NIČ.
JA práveže sa snažím backtestingom vyhýbať a neprikladám im veľkú váhu. Tvoje tvrdenia sú však založené iba na nich.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TRHY AKTUÁLNE

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

jogo napísal: Po 27 02, 2023 2:35 am
Toto je zavádzajúci graf, ktorý sa často používa na manipuláciu proti indexovému investovaniu. Aká je pravda?

SP500 total return(vrátane dividend) mal roku 1966 na maxime hodnotu 1100 a v roku 1981 hodnotu 2700, takže zhodnotenie 145% resp. 6.16%p.a,

https://www.officialdata.org/us/stocks/s-p-500/1950
Pokým si nedržal portfólio za milióny ťažko si v tom pobdobí reinvestoval dividendy 500 firiem z indexu, keďže min fee ticketu na nákup bola 10-15 USD.

Cenová hladina od 1966-1982 vzrástla o 225%. (6,63% p.a.)
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Vigrem napísal: Ne 26 02, 2023 12:00 pm Hm... velmi zaujimava debata. Ja uz dost dlho premyslam, co robit v mojom pripade. Mam cca 100k zainvestovanych v SP500 ETF a dalsich 100k volnych. Investicny horizont mam cca 30 rokov (aj ked realne uz iba 25, ale stale sa tvarim mladsie :D). Mal by som podla vas tych 100k napriklad pocas roka postupne dat do indexoveho ETFka, alebo to tam dat naraz, alebo zvazit napr FKI?

Pri FKI mam pocit, ze to je ako kupovanie ihly v kope sena, kazdy samozrejme pretlaca to svoje a realne nemam sancu posudit, ktore je najlepsie. Pri ETF mam aspon aky-taky pocit (aj ked mozno klamlivy) kontroly, lebo si to cez brokera nakupujem sam de-fakto bez poplatku.
Určite by som diverzifikoval mimo indexové ETF. V čase rastúcich úrokových sadzieb sa ti otvárajú možnosti, ktoré tu 15 rokov neboli, najmä ETF na produkty peňažného trhu.
Prešiel by som i FKI nekorelované s finančnými trhmi, ktoré majú nízku volatilitu a poskytujú výnos.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"