SEDLIAK vs PROFESIONÁL ( pasívne vs. aktívne investovanie )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Kosa »

jogo napísal: Št 23 02, 2023 9:58 am
Ok. Berme to čiste štatisticky a povedzme, že je tam rovnaká pravdepodobnosť rastu +20% alebo poklesu -20% na indexoch.
Kto mal doteraz peniaze v cashi, tak od roku 2020 vďaka inflácii stratil 20% ich kúpnej sily. Ak ich da na termiňak alebo do dlhopisov s 2% úročením, tak stratu z inflácie doženie tak za 10 rokov. Ak ich da do indexu, možno už na konci roka stratu z inflacie doženie.
Nevravím dať všetko naraz, ale pri 20% poklese by som aspoň tretinu úspor zainvestoval, aj to da v priaznivom prípade 8%.
Ked sa pozries na taky vseobecny index iShares Core MSCI World UCITS ETF a jeho vykonnost za posledny rok, respektive od augusta 2021, tak si tam, kde si bol aj predtym a k tomu minus inflacia cca 15%.

https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... -ucits-etf
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

Kosa napísal: Št 23 02, 2023 11:25 am Ked sa pozries na taky vseobecny index iShares Core MSCI World UCITS ETF a jeho vykonnost za posledny rok, respektive od augusta 2021, tak si tam, kde si bol aj predtym a k tomu minus inflacia cca 15%.

https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... -ucits-etf
A ten rast od roku 2010 si si nevšimol? Inštrument, ktorý rastie 10% p.a. stabilne každý rok a nemá žiadne poklesy žiaľ neexistuje...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1425
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 757 times
Been thanked: 81 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa rmaly »

jogo napísal: Št 23 02, 2023 11:41 am
Kosa napísal: Št 23 02, 2023 11:25 am Ked sa pozries na taky vseobecny index iShares Core MSCI World UCITS ETF a jeho vykonnost za posledny rok, respektive od augusta 2021, tak si tam, kde si bol aj predtym a k tomu minus inflacia cca 15%.

https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... -ucits-etf
A ten rast od roku 2010 si si nevšimol? Inštrument, ktorý rastie 10% p.a. stabilne každý rok a nemá žiadne poklesy žiaľ neexistuje...
navyse ak sa bavime o msci world v 2. pilieri, tak pocas poklesu "dokupujem za lacno"... samozrejme tie vynosy z minulych rokov mi tam ostali ako pises...
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Kosa »

jogo napísal: Št 23 02, 2023 11:41 am A ten rast od roku 2010 si si nevšimol? Inštrument, ktorý rastie 10% p.a. stabilne každý rok a nemá žiadne poklesy žiaľ neexistuje...
Nerozumieme si, bavime sa vseobecne vo vlakne, kde teraz chce niekto ulozit nejake financie na terminak. Cize co bolo v 2010 ho nezaujima, lebo nebol zainvestovany. Vychadzat co bolo, ked napr. trhy pojdu najblizsiu dekadu do boku je len zbozne zelanie, ale statisticky ma nadej. :D
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Kosa napísal: Št 23 02, 2023 11:57 am
jogo napísal: Št 23 02, 2023 11:41 am A ten rast od roku 2010 si si nevšimol? Inštrument, ktorý rastie 10% p.a. stabilne každý rok a nemá žiadne poklesy žiaľ neexistuje...
Nerozumieme si, bavime sa vseobecne vo vlakne, kde teraz chce niekto ulozit nejake financie na terminak. Cize co bolo v 2010 ho nezaujima, lebo nebol zainvestovany. Vychadzat co bolo, ked napr. trhy pojdu najblizsiu dekadu do boku je len zbozne zelanie, ale statisticky ma nadej. :D
Asi tak...bavíme sa o investícii bez rizika, ktorou termiňák je....Je super, že posledných 10 rokov všetko rástlo, akcie, nehnuteľnosti, krypto...ale aby teraz neprišla dekáda, keď všetko pôjde 10 rokov do strany...nikto nevidí do budúcnosti, sú to iba špekulácie...poznám ľudí, čo kúpili bitcoin keď stál 60 000 usd a dodnes sú v 70% strate a ešte asi dlho budú...tiež si mysleli, že bude iba rásť...
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Inak s rastúcimi úrokovými sadzbami pôjde likvidita z akcií preč smerom do termíňakov a krátkodobých štátnych t-bills atď. celkom určite.
Vždy to tak bolo a vždy to tak bude.
A ak budú sadzby povedzme 10% po dobu 10 rokov tak si nikto ani nespomenie, že nejaké akcie existujú. A vtedy bude čas nakúpiť lacno akcie za valuácie, ktoré majú dlhodobý potenciál, nie dnes.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Miloš Convexify napísal: Št 23 02, 2023 12:36 pm Inak s rastúcimi úrokovými sadzbami pôjde likvidita z akcií preč smerom do termíňakov a krátkodobých štátnych t-bills atď. celkom určite.
Vždy to tak bolo a vždy to tak bude.
A ak budú sadzby povedzme 10% po dobu 10 rokov tak si nikto ani nespomenie, že nejaké akcie existujú. A vtedy bude čas nakúpiť lacno akcie za valuácie, ktoré majú dlhodobý potenciál, nie dnes.
ale sadzby 10% po dobu 10 rokov budú asi ťažko, to je nezmysel..rok - dva kým skrotia infláciu a pôjdu zas dolu niekde okolo 2 - 3%
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

jaroslav81 napísal: Št 23 02, 2023 12:51 pm
ale sadzby 10% po dobu 10 rokov budú asi ťažko, to je nezmysel..rok - dva kým skrotia infláciu a pôjdu zas dolu niekde okolo 2 - 3%
Prečo myslíš?
V 70-tych rokoch ju neskorotili ani po 15 rokoch a to boli sadzby i 15%.
A navyše sa vo vlnách vracala, takže jej dočasný pokles nič neznamená.

a.png
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Rokosák »

Miloš Convexify napísal: Št 23 02, 2023 1:01 pm
V 70-tych rokoch ju neskorotili ani po 15 rokoch a to boli sadzby i 15%.
Jeej to boli koncom 70-tych rokov krasne casy, ked penazne fondy vynasali 20% viacmenej bez rizika.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

Kosa napísal: Št 23 02, 2023 11:57 am Nerozumieme si, bavime sa vseobecne vo vlakne, kde teraz chce niekto ulozit nejake financie na terminak. Cize co bolo v 2010 ho nezaujima, lebo nebol zainvestovany. Vychadzat co bolo, ked napr. trhy pojdu najblizsiu dekadu do boku je len zbozne zelanie, ale statisticky ma nadej. :D
Odkiaľ vieš, že trhy pôjdu do boku?
Vieš čo bola moja najväčšia chyba, ktorú som od roku 2009 robil?
Že vždy som veril, že trhy už ďalej nemôžu rásť a dokonca ešte novembri 2020 som vybral zisky a potom pozeral, ako trhy rastú ďalej.
Teraz sa trhy po mňa vrátili na úroveň môjho výstupu z pozície v roku 2020, tak som naskočil a už ich nepustím. Menej ma bude bolieť, ak prepadnú ešte 20%, ako keď bezo mňa porastú 20%, lebo aj ja som na inflácii stratil 20%.

Ok, ste v strate na inflácii 20%, som zvedavý, ako ju dobehnete na dlhopisoch. Ja svoje vlákna updateujem, skúste aj vy urobiť nejaké dlhopisové vlákna, nech sa inšpirujeme.

p.s: V 2008 roku tu sme mali Ladisa, ako dlhodobého investora od ktorého sa nedalo učiť, potom Honzajsa, ktorý nás furt strašil svojimi medvedími názormi, traderov, ktorí obhajovali 15% mesačne, ale nikto tu po lopate nepropagoval DCA, tak sme nikto neurobili DCA indexov. Až po rokoch sa tu zopar DCA-karov ukázalo, ale kým som im uveril, tak to chvíľu trvalo. Preto tu teraz dookola omieľam DCA do indexov ala sedliak, aby ste neurobili chyby, ako ja. Ale asi každý musí prejsť svoju cestu burzou...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Kosa »

jogo napísal: Št 23 02, 2023 3:41 pm
Kosa napísal: Št 23 02, 2023 11:57 am Nerozumieme si, bavime sa vseobecne vo vlakne, kde teraz chce niekto ulozit nejake financie na terminak. Cize co bolo v 2010 ho nezaujima, lebo nebol zainvestovany. Vychadzat co bolo, ked napr. trhy pojdu najblizsiu dekadu do boku je len zbozne zelanie, ale statisticky ma nadej. :D
Odkiaľ vieš, že trhy pôjdu do boku?
Vieš čo bola moja najväčšia chyba, ktorú som od roku 2009 robil?
Že vždy som veril, že trhy už ďalej nemôžu rásť a dokonca ešte novembri 2020 som vybral zisky a potom pozeral, ako trhy rastú ďalej.
Teraz sa trhy po mňa vrátili na úroveň môjho výstupu z pozície v roku 2020, tak som naskočil a už ich nepustím. Menej ma bude bolieť, ak prepadnú ešte 20%, ako keď bezo mňa porastú 20%, lebo aj ja som na inflácii stratil 20%.

Ok, ste v strate na inflácii 20%, som zvedavý, ako ju dobehnete na dlhopisoch. Ja svoje vlákna updateujem, skúste aj vy urobiť nejaké dlhopisové vlákna, nech sa inšpirujeme.

p.s: V 2008 roku tu sme mali Ladisa, ako dlhodobého investora od ktorého sa nedalo učiť, potom Honzajsa, ktorý nás furt strašil svojimi medvedími názormi, traderov, ktorí obhajovali 15% mesačne, ale nikto tu po lopate nepropagoval DCA, tak sme nikto neurobili DCA indexov. Až po rokoch sa tu zopar DCA-karov ukázalo, ale kým som im uveril, tak to chvíľu trvalo. Preto tu teraz dookola omieľam DCA do indexov ala sedliak, aby ste neurobili chyby, ako ja. Ale asi každý musí prejsť svoju cestu burzou...
Jogo ty si si pomylil vlakno, nikto tu nepise o dlhopisoch ani nerozporuje DCA. Vlakno sa vola Terminovane vklady.
Bavime sa hypoteticky o niekom, kto ma nejake financie, ktore nehodi na trh, ale z nejakych osobnych dovodov, napr. rezerva, bezpecnost, odlozeny nakup niecoho, dosad si co len chces, tak odlozi peniaze niekde, kde dostane aspon nejaky urok, oproti beznemu uctu. Ked ma niekto nasporenych napr. 200 tis. na byt, ktory bude platit za rok, dva, tak hadam nebude robit DCA, alebo stockpicking. Druhy extrem ked mas 65 a viac, tak kasles na inflaciu, ale svoje uspory investujes do zdravia, cestovania a snazis sa ich minut, kym ta oblecu do dreveneho pyzama.

Motto : porazil som index a inflaciu, len som medzitym umrel.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

Kosa napísal: Št 23 02, 2023 4:24 pm Jogo ty si si pomylil vlakno, nikto tu nepise o dlhopisoch ani nerozporuje DCA. Vlakno sa vola Terminovane vklady.
Ok, trochu som si to pomiešal s vláknom výhodne šporiace účty, ale tato poznámka ma "naštartovala":
Rokosák napísal: Št 23 02, 2023 3:52 am Ked si uvedomime, ze inflacia posobi aj na straty v akciach, tak nepomoze ani rumadzgat. :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15771
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1385 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Miloš Convexify napísal: Št 23 02, 2023 1:01 pm V 70-tych rokoch ju neskrotili ani po 15 rokoch a to boli sadzby i 15%.
A navyše sa vo vlnách vracala, takže jej dočasný pokles nič neznamená.
No a? Aj tak vychádza total return SP500 očistený o infláciu nad 6% p.a..
Za 100 rokov som napočítal 2 obdobia, kedy sa sedliak vplyvom inflácie NEZHODNOCOVAL niečo nad 20 rokov.
A 1 obdobie to trvalo 15 rokov ( to posledné 2000 - 2015 ).

Keby však sedliak nebol v akciách, tak prakticky nemá šancu. Sem-tam by mu pomohlo zlato, ale to by musel byť mág aby to načasoval (napr. v 2000 by predal akcie a 10 rokov držal zlato ).

Veľká hospodárska kríza sa už nikdy nevrátila. V 2007/2008 to vyzeralo, že bude prekonaná.
Pandémia po 100 rokoch odstavila prakticky celú planétu. Skončil cestovný ruch, lietadlá prestali lietať, reštaurácie a hotely zavreli a veľká časť ľudí sedela doma...to vyzeralo na ekonomickú apokalypsu. Tá sa však nekonala.

Keby sa k tomu nepridala vojna, pravdepodobne by inflácia bola dočasná.
10 rokov malo ľudstvo oveľa vážnejší problém: nie infláciu, ale defláciu.
Odborníci vraveli, že deflácia je horší strašiak ako inflácia.
70 roky ( ak uvažujem správne) boli spojené s ukončením zlatého štandardu a explózie cien ropy.
Prečo by sa taká doba mala vrátiť v tak vyspelých a bohatých krajinách ako sú USA a Európa?

Ja si myslím, že svet má vdaka Číne, Indii a Ázii nadmerné výrobné kapacity. Ak nebudú disrupcie vďaka vojne, pandémii a pod. prebytok tovaru a služieb vždy znamená tlak na znižovanie CIEN. Ked sa utlmí spotreba a tovar sa začne hromadiť na skladoch...TO JE STRAŚIAK ! Vtedy idú ceny dole a s nimi aj tržby a zisky. Prehriata ekonomika a inflačná špirála nevydrží dlho. Minulosť ako 70 roky bola podľa mňa taká výnimka, ako boli 30 roky a velká hospodárska kríza.
To boli však iné časy, a ako sme videli v 2007/2008 a v pandémii 2020/2021 ...žiadna hospodárska kríza sa nekonala.

Buďme radi, že covid a vojna spôsobili iba disrupčnú a komoditnú infláciu, ktorú stačí skrotiť jemným utlmením spotreby.
To príde čoskoro. A keď nepríde, 5% p.a na sporiacom účte to nezachráni. Ani dávať 5% p.a. do hedžingu proti poklesu.
Jediná šanca ako poraziť túto infláciu bude ako vždy nepustiť do gatí, nešpekulovať, ostať v akciách a neminúť čas, kedy akcie explodujú späť hore, aby videli infláciu v spätnom zrkadle.

Keď ste si všimli, čo napísal Martin Lembak v svojom článku...v 80 rokoch v japonsku boli sadzby 8% a trh sa zhodnotil o 1200%. Nie inflácia dostala japoncov na kolená, ale DEFLÁCIA.

A ešte citujem: Výnos 10-ti letého vládního dluhopisu byl v průměru více jak 6% v USA od 1995 – 1999 v technologické bublině a Nasdaq zhodnocoval 40% v průměru ročně. Čili, více než monetární politika jako taková má na akciový trh vliv očekávání, co bude za rok a dále. U bublin pak predikce něčeho nového, vzrušujícího.

Teraz očakávam rovnaké divadlo. Tak ako vraví Jogo - vždy ked sme logicky videli, že akcie nemôžu rásť, tak začali rásť..
Mnohokrát sme boli šikovní a vedeli sme sa vyhnúť poklesom, ale v konečnom dôsledku to boli krátke periódy a väčšina rastu by nám ušla. A práve to je najväčšie riziko. Teda ked nechcete špekulovať, len dostať z trhu maximálny long term efekt. Sedliakovi stačí vedieť, že aj keď sa naplní najhorší scénar a fakt by prišla neplodná dekáda...nič sa nedeje.
Treba rátať aj s dvoma neplodnými dekádami... Nie je náhoda, že nepoznám jediného investora na svete, ktorý by aktívnym investingom porazil index v horizonte viac ako 30 rokov (Simons je výnimka ktorá potvrdzuje pravidlo ).

Zato existuje kopa ľudí, ktorí svoj život obohatili extrémnym výnosom po desiatkách rokoch - bez akýkolvek vedomostí a špekulácii. Nie nadarmo približne 70% populácie v USA celý život investuje do akcií...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Rokosák »

JUGGLER napísal: Pi 24 02, 2023 1:44 am
70 roky ( ak uvažujem správne) boli spojené s ukončením zlatého štandardu a explózie cien ropy.
Zlaty standard skoncil v roku 1971. Ropna kriza bola v roku 1973 a druha 1979.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

Na tomto grafe consumer price index pekne vidno, ako sa so skončením zlatého štandartu rozbehla v USA inflácia viac menej konštantným tempom.

Obrázok
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3848
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 342 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Juggler az taky mag clovek nemusi byt :) long zlato short akcie 1966-1971, 1998-2000, 2022- ?

Keby však sedliak nebol v akciách, tak prakticky nemá šancu. Sem-tam by mu pomohlo zlato, ale to by musel byť mág aby to načasoval (napr. v 2000 by predal akcie a 10 rokov držal zlato ).
SP500-1950 (1).png
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Pi 24 02, 2023 9:25 am Juggler az taky mag clovek nemusi byt :) long zlato short akcie 1966-1971, 1998-2000, 2022- ?
Spätne v grafoch sme všetci mágovia. :D Otvor si demo-vlákno, otvor tam real-time pozíciu long zlato - short index a uvidíme, ako sa ti bude dariť. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3848
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 342 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo napísal: Pi 24 02, 2023 10:43 am
osamely chodec napísal: Pi 24 02, 2023 9:25 am Juggler az taky mag clovek nemusi byt :) long zlato short akcie 1966-1971, 1998-2000, 2022- ?
Spätne v grafoch sme všetci mágovia. :D Otvor si demo-vlákno, otvor tam real-time pozíciu long zlato - short index a uvidíme, ako sa ti bude dariť. :)
ok namodelujem nejaky spred trejd, (SPY-GLD) short a zalozim vlakno mozeme porovnavat s SPY long
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Poďme sa pozrieť podrobnejšie na Jugglerove dojmy, ktoré tu uviedol a závery, ktoré z nich robí.
JUGGLER napísal: Pi 24 02, 2023 1:44 am No a? Aj tak vychádza total return SP500 očistený o infláciu nad 6% p.a..
Toto je pravda ak sa bavíme o reálnom total returne za celé obdobie (ja mám dáta 1926-2020) dokonca ťa opravím je to +7% p.a. Z kontextu toho čo si napísal by si čitateľ mohol myslieť, že hovoríš o 70-tych rokoch a teda období vysokej inflácie – tam to bolo úplne opačne a za chvíľu ti napíšem presne koľko.
Je veľký rozdiel, ako sa správajú akcie v čase vysokej inflácie (5% a viac) a v čase keď je inflácia nízka. Všetky svoje nadvýnosy nad infláciu totiž akcie (bavíme sa o US akciách a total return na SP500) generujú v obdobiach kedy je inflácia nízka. V obodbí 1926-2020 bolo oveľa viac periód s nízkou inflíciou ako s vysokou. V čase nízkej inflácie (všetky roky okrem 1941-1942, 1946-1947, 1950-1951, 1966-1970, 1972-1974, 1977-1980, 1987-1990 a 2007-2008) dosahuje reálny výnos US akcií dokonca +10% p.a.

Pozrime sa teraz na tie 70-te roky, kedy bola inflácia vysoká.

Obdobia ............ reálny výnos US akcií (total za obdbie – nie p.a.)
1966 1970 .......... -7%
1972 1974 ........... -46%
1977 1980 ............ -14%

Ak zoberiem všetky obdobia s infláciou vyššou ako 5% od 1926-2020 tak zistíme, že reálny total return na US akcie bol -7% p.a.
Inflácia je veľmi dôležitá pre akcie a ich budúci výnos. Aká bude inflácia v najbližších rokoch? Netuším.
JUGGLER napísal: Pi 24 02, 2023 1:44 am Za 100 rokov som napočítal 2 obdobia, kedy sa sedliak vplyvom inflácie NEZHODNOCOVAL niečo nad 20 rokov. A 1 obdobie kedy to trvalo 15 rokov ( to posledné 2000 - 2015 ).
A to má ako dokazovať čo?

Akcie sú riziková trieda aktív, čo je vyjadrené ich volatilitou ktorá je dlhodobo v intervale 10-30%. Napriek rastovému trendu práve pre túto volatilitu je ich budúci výnos ťažko predvídateľný. A čím ďalej do budúcnosti ideš tým viac sa nožnice možných výsledkov otvárajú.

To, že si nenašiel obdobie, kedy sedliak nezhodnocoval niečo nad 20 rokov neznamená, že to bude platiť aj do budúcnosti. To bola iba jedna kombinácia výsledkov pri danej volatilite, ktorá sa už nikdy nemusí opakovať.

Je to ako keď z vreca vyťahuješ kocky s výnosmi a zapíšeš výsledok a na konci dostaneš určitý celkový výnos. Máš v ňom kocky s najmä kladnými výnosmi (keďže dlhodobý trend je rastúci), ale aj kocky so zápornými výnosmi. Tu je graf možných výsledkov pre SP500 pre 10000 opakovaní pokusu. Väčšina výsledkov zo simulácií sa zhlukuje okolo ročného zhodnotenia 9,5% p.a. (celkovo necelých 10x za 25 rokov). To je to, čo sa tu neustále opakuje, že sedliak zarobí – to je ale iba stredná hodnota nič viac.
aaa.png
1 USD investovaný do S&P 500 môže za 25 rokov s rovnakou pravdepodobnosťou hodnotu 200 USD (+27% p.a.), ale i 0,30 USD (-5% p.a.).

S 95% pravdepodobnosťou zhodnotenie bude vyššie ako 2,5% p.a. (celkovo necelých 2x) a s iba 5% pravdepodobnosťou bude vyššie ako 16,5% p.a. (45x). S extrémne malou pravdepodobnosťou (0,01%) však môžeme dosiahnuť i spomínané extrémne hodnoty (200x, resp. 0,30x). To všetko za predpokladu, že budúca volatilita bude podobná ako tá historická.

Takže fakt, že si niečo ešte nevidel neznamená NIČ.
JUGGLER napísal: Pi 24 02, 2023 1:44 am Keby však sedliak nebol v akciách, tak prakticky nemá šancu.
A teraz k paušálnemu odporúčaniu iba akcií pre sedliaka.

Každý investor je iný, treba zohľadniť vek, investičný horizont, sklon k riziku atď. V čase keď boli úrokové sadzby záporné bol dosť problém konzervatívnemu investorovi ukázať výnos a preto vznikla dogma, že nie je iná alternatíva ako akciový trh. To je už však za nami.

Vždy treba brať v úvahu 3 veci: výnos, riziko a likviditu

Likvidita je pri akciách a peňažnom trhu rovnaká.

Výnos si už vyžaduje trochu analýzy. Fixný výnos na peňažnom trhu je ľahko predvídateľný. V marci pôjdu sadzby ECB na 3% a do konca roku budú 3,75% (v USA 5,50-6,00%) a potom sa uvidí – tipujem, že budú pokračovať v raste. Budúce výnosy na akciách nepoznáme. Ale vieme, že firmy zarábajú historicky málo vzhľadom k cenám akcií (earnings yield - aktuálne 4,66%) a ich pomer k bezrizikovému peňažnému trhu (aktuálne 5%) je jeden z najnižších v histórii. Investori nie sú kompenzovaní žiadnou prémiou sa držanie rizikových akcií. Ale to stále neznamená, že akcie musia ísť dole.

A tu sa dostávame do bodu, ktorý rozhoduje a to je riziko.

Riziko meriame volatilitou. Akciové trhy sú volatilné, ich výsledok je neistý (ročná volatilita 20%). Peňažné trhy sú predvídateľné a bezrizikové (volatilita 0% alebo blízko nej).

Pre určitú skupinu investorov nemá význam špekulovať na akciovom trhu.

Sedliak bude vždy sedliakom, lebo chytá psa vždy za chvost. Väčšina akciových investorov do toho išla tipujem po roku 2018 a najmä po roku 2021 na vysokých valuáciách, ktoré znamenajú nízke budúce výnosy. Ak zostať v akciách tak radšej zahedžovaný, čo bola dominantná stratégia aj minulých 10 rokov v čase býčieho trhu a pravdepodobne bude aj na nasledujúce obdobia.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa JanH »

Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 11:36 am Poďme sa pozrieť podrobnejšie na Jugglerove dojmy, ktoré tu uviedol a závery, ktoré z nich robí.
Dobra analyza Milos :palec_hore: zaujimavy nazor a citanie. S tym, ze kazdy investor je jedinecny sa s Tebou da len suhlasit. Zaujimal by ma ale Tvoj uprimny nazor. Co si myslis o investicnom horizonte povedzme 25rokov.
Vazne si presvedceny o tom, ze aktivna sprava majetku so vsetkym, co k tomu patri a povedzme s rocnym poplatkom 0.5-1.0% p.a. dokaze porazit S&P500, DCA s poplatkom 0% p.a. ?
(Minule si asi podla podpisu usudil, ze som fin. agent = nie, nie som. Som obycajny ITckar).
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa user27 »

pekna analyza, ale povedzme si rovno Milos Convexify je v tomto pripada trochu zaujaty.

Tazko vidiet do buducna, ja ostavam pri nizkych poplatkoch.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

JanH napísal: Pi 24 02, 2023 11:50 am Dobra analyza Milos :palec_hore: zaujimavy nazor a citanie. S tym, ze kazdy investor je jedinecny sa s Tebou da len suhlasit. Zaujimal by ma ale Tvoj uprimny nazor. Co si myslis o investicnom horizonte povedzme 25rokov.
Vazne si presvedceny o tom, ze aktivna sprava majetku so vsetkym, co k tomu patri a povedzme s rocnym poplatkom 0.5-1.0% p.a. dokaze porazit S&P500, DCA s poplatkom 0% p.a. ?
(Minule si asi podla podpisu usudil, ze som fin. agent = nie, nie som. Som obycajny ITckar).
Treba si uvedomiť, čo pasívna správa s poplatkom 0% p.a. robí s valuáciami:

6f40bd8e-b19b-4a98-a3ca-4dbc3d315f60.JPG
To nie sú moje závery, ale závery zo serióznej vedeckej štúdie
Aktuálne sme na bode 3.
Aproiri pasívne indexové investovanie je super nápad, ale dlhodobý význam má len vtedy, keď investor začína z nízkych vaulácií.

Ak by sme boli v teoretickej rovine tak áno aktívna správa založená na trrend following (napr. managed futures) je určite lepšou stratégiou. Reálne výsledky samozrejme závisia najmä od poplatkov a od správcu, vo všeobecnosti to však je pravda.
Snímka obrazovky 2022-10-11 135125.png
Ak by sme zobrali iba inflačné obdobie tak nie je čo riešiť:
Prílohy
Snímka obrazovky 2022-10-11 134010.png
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

user27 napísal: Pi 24 02, 2023 12:35 pm pekna analyza, ale povedzme si rovno Milos Convexify je v tomto pripada trochu zaujaty.

Tazko vidiet do buducna, ja ostavam pri nizkych poplatkoch.
Ja nie som zaujatý v ničom.
Ja poskytujem iba informácie, lebo pri Jugglerovi tu je informačná asymetria a čitatelia nakupujú iba drísty a sedliakoch.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 12:46 pm Ak by sme boli v teoretickej rovine tak áno aktívna správa založená na trrend following (napr. managed futures) je určite lepšou stratégiou. Reálne výsledky samozrejme závisia najmä od poplatkov a od správcu, vo všeobecnosti to však je pravda.
Môžeš dať mena fondov a investorov, ktorí dlhodobo takto "trend folowingovo" spravujú peniaze svoje a svojich klientov a porážžajú pasívnu správu "sedliaka v indexe"?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Pi 24 02, 2023 11:01 am ok namodelujem nejaky spred trejd, (SPY-GLD) short a zalozim vlakno mozeme porovnavat s SPY long
Už sa teším. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa JanH »

Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 12:46 pm Ak by sme boli v teoretickej rovine tak áno aktívna správa založená na trrend following (napr. managed futures) je určite lepšou stratégiou. Reálne výsledky samozrejme závisia najmä od poplatkov a od správcu, vo všeobecnosti to však je pravda.
Univerzalna pravda urcite neexistuje lebo nepozname buducnost. Pozical som si k tomu jeden clanok.

"Aktívne stratégie mali tendenciu prinášať väčší úžitok investorom v určitých investičných podmienkach a pasívne stratégie mali tendenciu prevyšovať výkonnosť v iných. Napríklad, keď je trh nestály alebo ekonomika oslabuje, aktívni manažéri môžu dosahovať lepšie výsledky častejšie, ako keď tomu tak nie je.
Naopak, keď sa špecifické cenné papiere na trhu pohybujú jednotne alebo ak sú ocenenia akcií jednotnejšie, pasívne stratégie môžu byť lepšou cestou."

https://www.morganstanley.com/articles/ ... -investing
user27 napísal: Pi 24 02, 2023 12:35 pm pekna analyza, ale povedzme si rovno Milos Convexify je v tomto pripada trochu zaujaty.

Tazko vidiet do buducna, ja ostavam pri nizkych poplatkoch.
Podla mna je dobre, ked tu na fore odznievaju aj ine nazory ako tie povedzme nami zauzivane.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

jogo napísal: Pi 24 02, 2023 1:28 pm Môžeš dať mena fondov a investorov, ktorí dlhodobo takto "trend folowingovo" spravujú peniaze svoje a svojich klientov a porážžajú pasívnu správu "sedliaka v indexe"?
Kokrétne mená nedávam som už povedal, ale dám ti index Eurehedge CTA/Managed Futures Hedge Fund Index vs. Wilshere 5000 Total Market Index.

Eurekahedge CTA index má v sebe 431 fondov (s rovnakou váhou).

Všimni si jednak vyšší výnos a zároveň oveľa nižšiu volatilitu.
Snímka obrazovky 2023-02-24 134301.png
a ešte štatistiky
Snímka obrazovky 2023-02-24 134855.png
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 1:48 pm Kokrétne mená nedávam som už povedal, ale dám ti index Eurehedge CTA/Managed Futures Hedge Fund Index vs. Wilshere 5000 Total Market Index.

Eurekahedge CTA index má v sebe 431 fondov (s rovnakou váhou).

Všimni si jednak vyšší výnos a zároveň oveľa nižšiu volatilitu.

Snímka obrazovky 2023-02-24 134301.png

a ešte štatistiky

Snímka obrazovky 2023-02-24 134855.png
Pripadá mi to ako matematická hračka:
Index Eurekahedge CTA/Managed Futures Hedge Fund (Bloomberg Ticker - EHFI286) je rovnako vážený index 431 základných fondov. Index je navrhnutý tak, aby poskytoval široké meradlo výkonnosti podkladových manažérov hedžových fondov. Index má základnú váhu 100 v decembri 1999, neobsahuje duplicitné fondy a je denominovaný v miestnych menách.
Už len poznámka, že započítava výkonnosť fondov v miestnych menách, to je ako miešať jablka s hruškami.
To je potom podľa takejto metrológie najvýkonnejší index na svete Argentínsky, alebo ešte lepšie Venezuelský....

https://www.eurekahedge.com/Indices/hed ... ethodology

Fond z výnosom 14 násobku v latinskoamerickom prostredí, čiže v devalvujúcich menách:

https://www.eurekahedge.com/Indices/Ind ... Fund-Index

A to najdôležitejšie, nedá sa jednoducho zobchodovať ako SPY alebo SXR8, alebo áno?

p.s: Buffett vyhral stávku s managermi hedge fondov, že hedge fondy dlhodobo neprekonajú indexové fondy, roky sledujeme, že hedge fondy zaostávajú za indexovými a potom tu príde takáto matematická konštrukcia a tvrdí opak...
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 24 02, 2023 2:19 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

jogo napísal: Pi 24 02, 2023 2:09 pm
Už len poznámka, že započítava výkonnosť fondov v miestnych menách, to je ako miešať jablka s hruškami.
To je potom podľa takejto metrológie najvýkonnejší index na svete Argentínsky, alebo ešte lepšie Venezuelský....
Nepredpokladám, že by hedge fondy boli bežne denominované v menách krajín, ktoré spomínaš.
jogo napísal: Pi 24 02, 2023 2:09 pm p.s: Buffett vyhral stávku, že hedge fondy dlhodobo neprekonajú indexové fondy, roky sledujeme, že hedge fondy zaostávajú za indexovými a potom tu príde takáto matematická konštrukcia...
Možno vyhral, ale stávka bola v roku 2007 na nasledujúcich 10 rokov. Valuácie boli inde a centrálne banky znižovali sadzby.
Teraz by sa už nevsadil, ver mi.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

Miloš Convexify napísal: Pi 24 02, 2023 2:19 pm
jogo napísal: Pi 24 02, 2023 2:09 pm
Už len poznámka, že započítava výkonnosť fondov v miestnych menách, to je ako miešať jablka s hruškami.
To je potom podľa takejto metrológie najvýkonnejší index na svete Argentínsky, alebo ešte lepšie Venezuelský....
Nepredpokladám, že by hedge fondy boli bežne denominované v menách krajín, ktoré spomínaš.
jogo napísal: Pi 24 02, 2023 2:09 pm p.s: Buffett vyhral stávku, že hedge fondy dlhodobo neprekonajú indexové fondy, roky sledujeme, že hedge fondy zaostávajú za indexovými a potom tu príde takáto matematická konštrukcia...
Možno vyhral, ale stávka bola v roku 2007 na nasledujúcich 10 rokov. Valuácie boli inde a centrálne banky znižovali sadzby.
Teraz by sa už nevsadil, ver mi.
Budem rád, ak sa tu začnú objavovať mená konkrétnych fondov s najvyššou výkonnosťou z tohto indexu, aby som si urobil reálny pohľad na ich výkonnosť v USD alebo EURO.
Ty ich nemôžeš dať, ale možno niekto iný...keď skúšam najsť komponenty toho latinskoamerického fondu, tak chce prihlásenie.

https://www.eurekahedge.com/Indices/Ind ... Fund-Index#
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Tak jeden ti dám, pre info (žiadne odporúčanie):

Lynx Stockholm - fond v USD výkonnosť po poplatkoch 1% p.a. správa a 20% performance fee.

https://www.lynxhedge.se/en/
Snímka obrazovky 2023-02-24 143607.png
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Peter222 »

Min. investment 250k. Tak k tomu sa "sedliak" asi tazko dostane :)
Pre privat. bankovnictvo a insti segment dobre riesenie na diverzifikaciu.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Peter222 napísal: Pi 24 02, 2023 2:47 pm Min. investment 250k. Tak k tomu sa "sedliak" asi tazko dostane :)
Pre privat. bankovnictvo a insti segment dobre riesenie na diverzifikaciu.
Existujú aj ETF ale tie majú krátku históriu, ale porážajú SP500.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

Peter222 napísal: Pi 24 02, 2023 2:47 pm Min. investment 250k. Tak k tomu sa "sedliak" asi tazko dostane :)
Pre privat. bankovnictvo a insti segment dobre riesenie na diverzifikaciu.
Pre sedliaka ostáva len to DCA na indexové ETF. :)

Ten fond LYNX je dobrý, ma nižšie drawdowny ako SP500 a vyššie zhodnotenie.
Ale akú šancu ma sedliak dostať sa len ku grafom takýchto hedge fondov? ...Skoro žiadnu. Miloš sa nad nami zľutoval a dal nám tu jeden graf jedného hedge fondu. Díky mu aspoň za to. :beer:
Lenže to je ako hľadať ihlu v kope sena. Koľko fondov z tých 4xx v tom indexe malo nadvýnos, rátane v USD, nad SP500?
Ja tu môžem teraz dať graf XOM a AAPLU od roku 2000 a povedať, že načo investovať do indexových ETF, keď kúpou lídrov SP500 od roku 2000 by som násobne prekonal výnos SP500.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Peter222 »

jogo napísal: Pi 24 02, 2023 4:10 pm
Peter222 napísal: Pi 24 02, 2023 2:47 pm Min. investment 250k. Tak k tomu sa "sedliak" asi tazko dostane :)
Pre privat. bankovnictvo a insti segment dobre riesenie na diverzifikaciu.
Pre sedliaka ostáva len to DCA na indexové ETF. :)

Ten fond LYNX je dobrý, ma nižšie drawdowny ako SP500 a vyššie zhodnotenie.
Ale akú šancu ma sedliak dostať sa len ku grafom takýchto hedge fondov? ...Skoro žiadnu. Miloš sa nad nami zľutoval a dal nám tu jeden graf jedného hedge fondu. Díky mu aspoň za to. :beer:
Lenže to je ako hľadať ihlu v kope sena. Koľko fondov z tých 4xx v tom indexe malo nadvýnos, rátane v USD, nad SP500?
Ja tu môžem teraz dať graf XOM a AAPLU od roku 2000 a povedať, že načo investovať do indexových ETF, keď kúpou lídrov SP500 od roku 2000 by som násobne prekonal výnos SP500.
Ku grafom nie je az taky problem dostat sa, ale investicia pre bezneho cloveka (na SVK) do hedge fondu je prakticky nemozna.
Ano, urcite su aj ETF, ktore kopiruju CTA strategie, ale tipol by som, ze s US isinmi k comu sa EU investor opat nedostane. Ale mozno sa mylim, nepozeral som blizsie zatial. Ak by bol niekto rychlejsi kludne nech napise taketo ETF na niektorej z EU burz.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa jogo »

Peter222 napísal: Pi 24 02, 2023 4:27 pm Ku grafom nie je az taky problem dostat sa,
Daj tu nejaké linky na sumár výnosov hedge fondov, nech si ho pozriem. Niečo také, ako toto:
https://finviz.com/screener.ashx?v=141& ... o=-perf52w
https://finviz.com/screener.ashx?v=211& ... o=-perf52w

Lebo študovať výnosnosť hedge fondoch na ich stránkach, to by som musel robiť full-time.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Peter222 »

jogo napísal: Pi 24 02, 2023 4:32 pm
Peter222 napísal: Pi 24 02, 2023 4:27 pm Ku grafom nie je az taky problem dostat sa,
Daj tu nejaké linky na sumár výnosov hedge fondov, nech si ho pozriem. Niečo také, ako toto:
https://finviz.com/screener.ashx?v=141& ... o=-perf52w
https://finviz.com/screener.ashx?v=211& ... o=-perf52w

Lebo študovať výnosnosť hedge fondoch na ich stránkach, to by som musel robiť full-time.
Tak zase screener ako na akciách asi čakať nemôžeš, ale rovnako to ani nie je raketová veda. Hlavne tých CTA stratégií je habadej, záleží čo presne hľadáš, skús pozrieť niečo takéto:

https://www.iasg.com/en/managed-futures/performance

https://www.eurekahedge.com/Products/ct ... s-database tu treba registráciu, trial je bezplatný.

https://nilssonhedge.com/flashreport/best-worst-ctas/
Naposledy upravil/-a Peter222 v Pi 24 02, 2023 4:48 pm, upravené celkom 1 krát.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa andre »

jogo napísal: Pi 24 02, 2023 2:24 pm
Budem rád, ak sa tu začnú objavovať mená konkrétnych fondov s najvyššou výkonnosťou z tohto indexu, aby som si urobil reálny pohľad na ich výkonnosť v USD alebo EURO.
Ty ich nemôžeš dať, ale možno niekto iný...keď skúšam najsť komponenty toho latinskoamerického fondu, tak chce prihlásenie.

https://www.eurekahedge.com/Indices/Ind ... Fund-Index#
Pozri ETF HEQT https://www.simplify.us/etfs/heqt-simpl ... equity-etf

Ma aj opcie, takze ho vies u IB kupit ako retail client.
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

andre napísal: Pi 24 02, 2023 4:46 pm Pozri ETF HEQT https://www.simplify.us/etfs/heqt-simpl ... equity-etf
Ma aj opcie, takze u IB ho vies kupit ako retail client.
To nie je dobrý príklad.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Termínované vklady 2022/2023

Príspevok od používateľa andre »

Tak napis aspon preco.

Este poznam PHDG, ale to je aktivne riadene a vynos je o nicom. Ono tych aktivne riadenych je viacero, ale nevidel som ziadny co by vynosom vynikal.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"