OLD&RICH - inovatívna stratégia

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Je to navod pri pokyne priamo v moja Uniqa, ked zadavate pokyn
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa MiBi »

Zakladom strategie RFE0|1 je podla mna porovnanie hodnoty [1] https://www.investing.com/etfs/ishares- ... ?cid=45873 o 17:30 a hodnoty [2] https://www.investing.com/etfs/ishares- ... id=1200178 o 22:00. DSS zrealizuje prevod zadany do 23:59 za hodnotu [1] pricom RFE0|1 pozna uz dalsi vyvoj na zaklade [2] a vysledkov z USA. Mimo DSS je z tohto dovodu strategia RFE0|1 tazko uplatnitelna.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa aviceN »

Cize si to moze prakticky robit kazdy sam bez toho, aby niekomu platil. Ci je to moralne, eticke a hlavne pravne spravne, je druha otazka...
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Treba vyskúšať a porovnáme výsledky. Vysledky zverejnujem mesacne na LinkedIne a pre klientov denne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: Po 04 09, 2023 10:38 pm Tento bug mi už dávno zamestnal hlavu na veľa hodín a dní. A neviem Ti jednoznačne povedať, kde/či vzniká škoda. Každopádne nikto zákon neporušil, aspoň podľa mňa. Problémom je, ako píšeš, že to niekto platí. Otázka je kto.
Sme to preberali na stretku v 2022, nie?
Vyzeralo to na škandál, ale vidíš, funguje to ďalej.
Nielenže funguje, ale vyzerá, že je to legimitizované, odobrené správcami i NBS.

II pilier je uzavretý systém. Nemožno odtiaľ peniaze vyberať.
Neviem do akej miery je možné účet nafundovať okrem tých 5,5%-6% z povinného starobného poistenia.
Čiže ľudia tam majú málo peňazí. Takým, čo tam ide 50€ mesačne a nemajú tam vyššiu sumu sa to vôbec neoplatí robiť ( teda platiť 100€ za službu ).
Tí čo sporia v indexovom fonde odpočiatku môžu mať už zaujímavé sumy - ale neverím že vyššie než 40 000-50 000 €.

Porovnal som si zhodnotenie indexových za 10 rokov a UNIQA indexový má najvyšší výnos (to hodnotenie je do februára 2023 ):

UNIQA Indexový 9.6 % p.a. ....kumulatívne 150.4 % za 10 rokov
365.life indexový 7.3 % p.a. ....kumulatívne 101.8 % za 10 rokov
NN Rešpekt 5.2 % p.a..... kumulatívne 66.7 % za 10 rokov
VÚB Generali INDEX 9.5 % p.a., ....kumulatívne 148.1 % za 10 rokov
NN Index Global 8.1 % p.a. ...kumulatívne 62.6 %, ale za 6.2 roka
MSCI World ETF 11.7 % p.a. ....kumulatívne 201.4 % za 10 rokov

Treba mať na pamäti že poplatky do 2023 boli vysoké, aj s 10% podielom na výnose..to podstatne znižovalo výnos

Takže to nevyzerá, že by pasívne sporiaci človek bol o ukrátený o výnos. Účet by mu mal sedieť - to si môže každý skontrolovať sám.

Takže to zrejme nie je problém pre správcov - účtovne by sa deficit mal dostať do nákladov fondu a to by znížilo podiel = nižší výnos pre sporiteľov.
Ale tu to vyzerá na pekný výnos ( dokonca najlepší ) pre pasívnych sporiteľov a je tu možnosť špekulatívne si navýšiť celkovú nasporenú sumu.

V podstate môžeme povedať, že keď toto umožnil štát, nevadí to dohľadu (NBS), nevadí to správcom, tak v konečnom dôsledku tu Oldřich pomáha stovkám budúcich dôchodcov. Ak by toto pretrvávalo a sumy na účtoch v II pilieri budú rásť, v budúcnosti sa to prejaví aj v ekonomike ( prosperujúci dôchodcovia = spotreba = rast HDP, menšia závislosť na 1 pilieri a indexové fondy zachránia celý systém ).

Indexové fondy sú aj tak jediným svetlom na konci tunela v neudržateľnom sociálnom systéme...

Nie som dosť ekonomicky zdatný, aby som vedel posúdiť komu budú tie ,,darované,, peniaze chýbať.
Je možné, že súčasné účtovníctvo tento narastajúci deficit nezachytáva a príde sa na to až ked bude treba dôchodky vyplácať.
Je možné, že práve pri vyplácaní všetkých sa prejaví to, že priemerný ( pasívny sporiteľ ) bude mať menej.
Je možné, že celý II pilier bude pri vyplácaní fungovať ako 1 pilier..že až vtedy sa zistí, že chýbajú peniaze a keď zistia z čoho chýbajú, doplatí to štát.
Ja neviem, či v našom prípade tento ,,holy grail,, vymyslel štát, alebo je to chyba správcov , teda finančníkov, ktorá im zatiaľ nespôsobuje problémy ( môže im dokonca prospievať, lebo prináša nových sporiteľov).

Keďže sme vec preberali v júni 2022 a ono to funguje ďalej, čo znamená, že žiadny prúser sa z toho nevykľul a vidím, že Uniqa to má v novom štatúte fondu ( predtým to nemala ) a pridáva sa k tomu NN i VÚB, tak nám bežným ľuďom podľa mňa neostáva nič iné, len vziať tento dar na vedomie a využiť ho v prospech lepších dôchodkov a lepšej budúcnosti Slovenska. Legislatívne to vyzerá OK. Pravidlá a kontrolu má v rukách štát a správcovia.
Darovanému koňovi na zuby nepozeraj. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa mgulka »

MiBi napísal: Ut 05 09, 2023 8:41 am Zakladom strategie RFE0|1 je podla mna porovnanie hodnoty [1] https://www.investing.com/etfs/ishares- ... ?cid=45873 o 17:30 a hodnoty [2] https://www.investing.com/etfs/ishares- ... id=1200178 o 22:00. DSS zrealizuje prevod zadany do 23:59 za hodnotu [1] pricom RFE0|1 pozna uz dalsi vyvoj na zaklade [2] a vysledkov z USA. Mimo DSS je z tohto dovodu strategia RFE0|1 tazko uplatnitelna.
ja asi nerozumiem... Ako môže DSS zrealizovať prevod za hodnotu [1]? Ak 23:50 zadám v DSS prevod mojich prostriedkov do indexového fondu, tak tá DSS reálne nakupuje až za cenu platnú na druhý deň pri otvorení burzy, či nie?

Alebo to je celé len o nejakom účtovnom zápise, kde vstupuje práve tá cena [1] a na základe tohto účtovného zápisu sa potom počítajú výnosy dôchodkovej jednotky?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

DSS nenakupuje. V ten deň ti pripíše na účet istý počet dôchodcovských jednotiek daného fondu . Tie jednotky ale majú hodnotu z predchádzajúceho dňa.

Ja tomu rozumiem tak, že je to podobné ako úpis do podielového fondu, pričom posledná hodnota podielu (listu) je známa len z predchádzajúceho dňa.

,,V deň prestupu sporiteľa DSS odpíše z osobného dôchodkového účtu sporiteľa všetky dôchodkové jednotky výstupného dôchodkového fondu a pripíše taký počet dôchodkových jednotiek vstupného dôchodkového fondu, ktorý zodpovedá podielu prevádzanej sumy a aktuálnej hodnoty dôchodkovej jednotky vstupného dôchodkového fondu zo dňa, ktorý predchádza dňu prestupu sporiteľa.,,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa rmaly »

JUGGLER napísal: Ut 05 09, 2023 3:59 pm
Tí čo sporia v indexovom fonde odpočiatku môžu mať už zaujímavé sumy - ale neverím že vyššie než 40 000-50 000 €.
ja len pre info (aby si mal z prvej ruky)... aj po minulorocnom prepade tam mam teraz cez 80k (v 2. pilieri od zaciatku... v Allianz akciovom, potom hned ako sa dalo do indexoveho v Axe/Uniqe a nenechal som sa ojebabrat Ficom....)...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. :potlesk: Takých sporiteľov ako ty určite nie je veľa. Z priemernej hrubej mzdy za 2022 ( 1300 €) išlo do 2 piliera mesačne cca 70 €...

P.S. Jediný človek z prvej ruky ktorému som robil prevod do indexového fondu má mzdu zhruba 3x väčšiu ako priemer a mal tam 20K (zhodnotenie nula )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa JanH »

JUGGLER napísal: Ut 05 09, 2023 8:57 pm OK. :potlesk: Takých sporiteľov ako ty určite nie je veľa. Z priemernej hrubej mzdy za 2022 ( 1300 €) išlo do 2 piliera mesačne cca 70 €...

P.S. Jediný človek z prvej ruky ktorému som robil prevod do indexového fondu má mzdu zhruba 3x väčšiu ako priemer a mal tam 20K (zhodnotenie nula )
Pamätám sa, keď som v roku 2017 prestúpil z dlhopisov do indexov. Bolo to len par kliknutí, ale aj tak som to odkladal niekoľko mesiacov ak nie rokov.. Toto rozhodnutie mi prinieslo 60% zhodnotenie vkladov. Tu je vidieť, že svoj osud ľudia musia zobrať do svojich rúk a nespoliehať sa na Fica a jemu podobných, ktorí takto obrali ľudí o miliardy EUR.
Suhlasím s Jugglerom, že 80k je štatisticky skôr výnimka ako bežná prax.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pre drvivu vacsinu Slovakov je asi najprijatelnejsi prvy pilier. Tam sa nemusis starat o nic. Druhy pilier je pre vacsinu zakaznikov nevhodny, lebo vyzaduje znalosti a akcnost. Spoliehat sa na Fica, spravcovske spolocnosti a roznych agentov sa ukazalo, ze je chybou.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa rmaly »

S takou mzdou ako ja nebude v BA malo, skor verim, ze ludia kaslu na staranie sa o peniaze. Ten rok, ked bolo v indexe zhodnotenie 18% ci kolko, pribudlo mi bez prispevkov zamestnavatela 5000 eur (zhodnotenie). Len v nasom korporate potencialne takych ako ja (vek + prijem) musia byt desiatky... A korporatov je viacej. Takze to bude tou lahostajnostou (nedali si 2.pilier od zaciatku alebo najskor ked to Fico prehodil do dlhopisov, "zabudli" na to).
Inac sam som hladal (a tusim sa pytal aj tu na fore) ci je nejaka statistika priemernej alebo este lepsie medianovej nasporenej sumy v 2.p, ale nic som nenasiel.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa wladas »

Ja som raz zachytil premernu sumu 12k. Ale podla mna nic nehovoriace cislo. Niekto ma do dochodku mesiac, niekto 40r. Niekto ma minimalku, iny 5k brutto.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wladas napísal: St 06 09, 2023 11:26 pm Ja som raz zachytil premernu sumu 12k. Ale podla mna nic nehovoriace cislo. Niekto ma do dochodku mesiac, niekto 40r. Niekto ma minimalku, iny 5k brutto.
Môže byť. Alebo ešte menej. Štatistika zo SocPoisťovne za 2022:
Prílohy
SocP.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa rmaly »

JUGGLER napísal: St 06 09, 2023 11:53 pm
wladas napísal: St 06 09, 2023 11:26 pm Ja som raz zachytil premernu sumu 12k. Ale podla mna nic nehovoriace cislo. Niekto ma do dochodku mesiac, niekto 40r. Niekto ma minimalku, iny 5k brutto.
Môže byť. Alebo ešte menej. Štatistika zo SocPoisťovne za 2022:
tak len tato tabulka je asi o uz vyplacanych dochodkoch... Vpodstate doteraz este ludia kratko prispievali / sporili do 2. piliera... prve poriadne vysledky asi budu az za tych 15-20-25 rokov...
Ale urcite ak niekto s minimalkou bol v 2. pilieri, nebude to nic moc...
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Moje najnovšie zistenia ma vedú k úvahe popravde dosť dôležitej, že sa tu možno bavíme o 2, či až troch rôznych / rozdielnych veciach/fintách :) Vychádzajú však z veľmi podobného základu.

Akokoľvek...

Využitie akejkoľvek finty/ alebo aj stratégie, pokiaľ je takáto aktivita koordinovaná a robená väčším množstvom ľudí a hlavne čoraz väčším objemom peňazí, za určitým bodom začne vytvárať sama sebe prekážku = samo znefunkčnenie. To je tým bližšie, čím je väčšia tá presúvaná masa peňazí a tým bližšie, čím je fond z pohľadu NAV menší. Využitie akejkoľvek stratégie, ktorú používajú viacerí naraz, je teda logicky "ideálne" použiť u tých najväčších správcov (fondov s najväčším NAV), predĺži sa tým jej životnosť/funkčnosť.

Problémom totiž je to, že za určitým bodom (objemom presunov) už takéto koordinované aktivity narážajú na investičnú stratégiu samotného fondu. Každý fond aj indexový nemá 100% nainvestované v ETF, ale drží aj určitý cash. A ten pri veľkom presune (výstupe z indexového fondu) už nemusí stačiť na vykrytie. Predstavme si to na príklade. Ak by nejaká veľká masa sporiteľov, povedzme 50% objemu celého indexového fondu robila zmeny často, fond by musel výrazne skonzervatívniť svoju stratégiu tým, žeby musel viac ako 50% držať v cashi. A bol by to takto teda vôbec ešte indexový fond? :)

Treba si uvedomiť, že dôchodkové fondy nie sú žiadna burza. Niekoľko rokov dozadu som sa k tomu stretol s týmto zaujímavým pejprom.

COORDINATED NOISE TRADING: EVIDENCE FROM PENSION FUND REALLOCATIONS
(KOORDINOVANÉ OBCHODOVANIE S HLUKOM: DÔKAZY Z REALOKÁCIÍ DÔCHODKOVÉHO FONDU)

SSRN-id2762068 (2).pdf
(709.06 KiB) 39 stiahnutia

Úplne dole sú zaujímavé grafy.

To noise trading neviem presne preložiť, šum, hluk, hlas... Neviem si spomenúť na jedno slovenské slovo, čo by to vystihlo, ak máte lepší preklad, sem s ním :) Ale to je jedno...

Ide o veľmi podobnú vec. V Chilskom dôchodkovom systéme boli tiež dôchodkové fondy, na ktorých jedna firma riešila svoju stratégiu a tú kopírovali za poplatok ľudia. Výsledkom bolo, že tie fondy museli kvôli veľkým kooperovaným prestupom upraviť svoju stratégiu tak, že menej likvidné aktíva nahradili držaním cashu, čím výrazne obmedzili svoju stratégiu = skonzervatívnili sa, a preto výnosy šli nadol.

Čiže pokiaľ takéto aktivity zo strany sporiteľov budú vyššie a vyššie, bude ich viac a viac, obmedzí ich buď samotný správca fondu, regulátor , alebo sa vlastne časom obmedzia úplne prirodzene samy.

EDIT: ešte jedna vec, čisto teoreticky.... Keby sa niečo podobné stalo u nás, som zvedavý ako by potom fungovala PIS - predvolená investičná stratégia :wink: :mrgreen:
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Ďakujem za info, prečítam ohľadne Chile, určite sa zamýšľam aký objem, koľko zákazníkov.
Nemienim tomu robiť mega kampaň ako v Chile je to pre určitý okruh bonitných klientov, moja cieľovka sú klienti 45+ ktorí tam majú nasporené € 40 000 a viac.
Hlavne sa jedna o ochranu hodnoty investície. Nevieme rásť rýchlejšie ako Indexový fond.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa MiBi »

RFE 0|1 napísal: Št 07 09, 2023 2:12 pm . Hlavne sa jedna o ochranu hodnoty investície. Nevieme rásť rýchlejšie ako Indexový fond.
Pán Kovář predsa na svojom Linkedine každý mesiac uvádzate o koľko ste lepší ako keby bol sporiteľ len v indexovom fonde :
Odporúčam pozrieť aj tento rozhovor s p. Kovářom:
https://www.youtube.com/watch?v=d73e3tI ... vojemiesto


Screenshot 2023-09-07 143418.png
Screenshot 2023-09-07 143418.png (43.22 KiB) 2252 zobrazenia
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: Št 07 09, 2023 1:21 pm To noise trading neviem presne preložiť, šum, hluk, hlas... Neviem si spomenúť na jedno slovenské slovo, čo by to vystihlo, ak máte lepší preklad, sem s ním :) Ale to je jedno...
Je to vplyv ,,meme,, obchodníkov. V praxi najlepší príklad bol GME.
Z nášho pohľadu, teda z pohľadu negatívneho vplyvu na sporiteľov v II pilieri to velmi nesedí, keďže ide o indexový fond.

Ale sedí to, že neustále vstupy a výstupy mnohých účastníkov určite neprispievajú prosperite fondu.
Ak by došlo k extrému, že po prudkom poklese indexu (napr. Black Monday ) všetci účastníci vystúpia za cenu pred poklesom, ak by sa fond automaticky nehedžoval protipozíciami, skrachoval by.

Nepredpokladím, že dôchodkový fond funguje ako CFD marketmakeri, takže ,,čierneho petra,, v našom prípade drží správca fondu.
Jeho riziko straty narastá. Logicky nielen riziko, ale aj skutočné straty z rozdielu ceny sa niekde prelievajú. Tak ako na forexovom trhu - ak niekto zarobí, jeho zisk musí niekto zaplatiť. My zatiaľ vieme naisto, že trh to neplatí. Tak kto?

Pochopenie rizika obchodníka s hlukom

Obchodník s hlukom je všeobecný termín používaný na označenie obchodníkov alebo investorov, ktorí rozhodujú o nákupe a predaji na trhoch s cennými papiermi bez podpory profesionálneho poradenstva alebo pokročilej fundamentálnej alebo technickej analýzy. Obchodovanie hlučných obchodníkov býva impulzívne a založené na iracionálnom nadšení alebo emóciách, ako je strach alebo chamtivosť. Títo investori zvyčajne sledujú trendy, prejavujú stádovité správanie a prehnane reagujú na dobré aj zlé správy.

Riziko hlučného obchodníka opisuje negatívny vplyv takéhoto iracionálneho alebo neinformovaného obchodovania na inak správnu investičnú analýzu cenného papiera. Podobne ako začínajúci hráč pokru môže robiť objektívne iracionálne alebo nezvyčajné pohyby, ktoré môžu zmariť úspech profesionálneho hráča, tak aj prevaha obchodníkov s hlukom môže narušiť profesionálnych obchodníkov na trhu.

Výskumníci behaviorálnych financií sa pokúsili izolovať toto riziko, aby vysvetlili a využili nálady väčšiny investorov. Predpokladá sa, že riziko šumových obchodníkov sa ľahšie vyskytuje pri akciách s nízkou kapitalizáciou, ale bolo identifikované aj pri akciách so strednou a vysokou kapitalizáciou.

Aj preto, že médiá pumpujú čoraz viac obsahu, býva viac rizík titulkov pre akcie a trhy. Šum môže niekedy v najbližšom období pohnúť akciami a trhmi. Je však dôležité pochopiť, že niektoré šumy majú za cieľ vyvolať emócie. Emócie zvyčajne nie sú pre investorov dobrým ukazovateľom.


Understanding Noise Trader Risk

A noise trader is a general term used to describe traders or investors who make decisions regarding buy and sell trades in securities markets without the support of professional advice or advanced fundamental or technical analysis. Trading by noise traders tends to be impulsive and based on irrational exuberance, or emotions such as fear or greed. These investors typically follow trends, exhibit herding behavior, and overreact to both good and bad news.

Noise trader risk describes the negative effect of such irrational or uninformed trading on otherwise sound investment analysis in a security. Just as a novice poker player can make objectively irrational or unusual moves that can confound a professional player's success, so too can a preponderance of noise traders interfere with professional traders in the market.

Behavioral finance researchers have attempted to isolate this risk in order to explain and capitalize upon the sentiment of the majority of investors. Noise trader risk is assumed to be more readily found in small-cap stocks but has also been identified in mid- and large-caps.

Also, as the media pumps out more and more content, there tend to be more headline risks for stocks and markets. The noise can sometimes move stocks and markets in the near term. However, it is important to understand that some noise is designed to stir emotions. Emotions are typically not a good indicator for investors.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

.... bez podpory profesionálneho poradenstva alebo pokročilej fundamentálnej alebo technickej analýzy.

Tu by som si dovolil povedať, že máme know how a skúsenosti pokročilou technickou analýzou. Môj partner je matematik ja zas audítor. Fundament neriešime, lebo ETF eunl považujem za rock solid nástroj. Nie je to náhodné preskakovanie z fondu do fondu, ale veľmi presné balancovanie rizika vs. možná ziskovosť a pravdepodobnosť.
V zásade akejkoľvek neistoty alebo nepresnosti modelu, sme v dlhopisovom fonde. Z necho vystupujeme len v situáciach keď je rast veľmi dobre potvrdený.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ak sa môžem spýtať, koľko trvá taký switch/prestup do indexového fondu. Je to len 1-dňová vec (som v indexovom fonde len na 1 deň) alebo sa drží indexový fond dlhšiu dobu, povedzme týždeň?

A ešte mám druhú otázku, čiže z predchádzajúceho mi vyplýva, že v dlhopisovom fonde je človek prevažnú dobu a len sem tam ide do indexového?

Vďaka za odpovede.
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Záleží od trendu, napr. Jún sme boli skoro celý v Dlhopisovom fonde. Prestup trvá jeden deň. Dnes zadám pokyn, zajtra sa len presunú jednotky s dnešnou cenou a o dva dni sa mi precenia podľa výsledku ETF. Najviac prestupov je pri zmene trendu či už pri vrchole alebo pri dne. To je extrémne ťažké vypočítať a odhadnúť. Ale v zásade sa chceme viesť v trende. Trend je náš kamarát.
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Napríklad Január 2023 sme boli skoro celý čas v Indexovom fonde. Samozrejme máme pravidlá ak dosiahneme cieľený výnos tak zotrvávame v Dlhopisovom fonde.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

RFE 0|1 napísal: Št 07 09, 2023 3:47 pm Prestup trvá jeden deň. Dnes zadám pokyn, zajtra sa len presunú jednotky s dnešnou cenou a o dva dni sa mi precenia podľa výsledku ETF. N
Čiže v indexovom fonde ste iba na 1 jediný deň, ktorý vyberie model? Chápem to správne?

EDIT: aha tak, medzičasom ste mi už odpovedali :) Vďaka. Čiže v indexovom fonde môžete byť aj viac dní, to som potreboval vedieť, že či len 1 deň/ či aj viac dní ste v indexovom fonde.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

RFE 0|1 napísal: Po 04 09, 2023 9:29 pm
Pre info NN urobili zosynchronizovanie systému ako Uniqa, čiže aktualizácia je možná už aj pre NN a VUB Generali.
Chcem sa ešte spýtať na tie DSS. Vyššie ste napísali toto. To znamená, že sa to dá použiť len na 3 DSS? Uniqa, VUB a NN? Prečo sa to nedá použiť na povedzme Allianz alebo Kooperativu (bývalá 365)?
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Áno funguje to aj pre 3. pilier.

Funguje to aj pre VUB Generali a NN.

Alianz a Kooperativa som neštudoval a neviem. Leno Alianz nemal do konca minuleho roka indexový fond a Indexový fond 365 sa choval ináč ano iné indexové fondy.
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Alianz ani Kooperativu som neštudoval, lebo tam som nemal odtiaľ žiadnych klientov skoro.

Doplním že podľa zákona im to musí fungovať, ale nemám kapacitu študovať ich systém.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ak sa môžem pridať s vlastným názorom, ja v tom vidím určitú mieru trading skillu. Konkrétne pozičného, resp. swing tradingu.
To že tam je možnosť využitia zmeny fondu za ,,lepšiu cenu,, je edge č 1. Je to dar z nebies, administratívny nedostatok na ktorom sa dá profitovať, ale u
RFE 0|1 to vidím len ako akýsi ,,štartér,,.
1 3.png
.
Hlavný edge vidím v analýze, čo ďalej. Koľko v tej zmene zotrvám. Pozrel som si LinkedIn históriu a vidím, že napr. v roku 2022 výstup z indexového fondu na celý september priniesol relatívny nadvýnos +5%. To isté sa zrejme udialo tento rok, ked sa vystúpilo z indexáku na vrchole v júli a vyhlo sa poklesu v auguste - možno aj teraz v septembri.
1 4.png
.
Je to však len môj dohad. Ak by bol správny, ked Oldrich dostane licenciu na poradenstvo a bude súhlasiť, môžeme ho zaradiť aj do hitparády.
Sú to reálne výsledky? Sú. Je to reálna služba a signály? Je. Oldrich sa tak môže u nás prezentovať zadarmo. :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Budem sa tešiť páni /možno dámy/
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa aviceN »

tomáš virdzek napísal: Št 07 09, 2023 3:57 pm
RFE 0|1 napísal: Po 04 09, 2023 9:29 pm
Pre info NN urobili zosynchronizovanie systému ako Uniqa, čiže aktualizácia je možná už aj pre NN a VUB Generali.
Chcem sa ešte spýtať na tie DSS. Vyššie ste napísali toto. To znamená, že sa to dá použiť len na 3 DSS? Uniqa, VUB a NN? Prečo sa to nedá použiť na povedzme Allianz alebo Kooperativu (bývalá 365)?
Allianz nema Indexový 2. pilier a Kooperativa nema v Indexovom fonde EUNL, ale svoje zlozenie fondov, takze asi najskor skrz to.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Len Vás trochu poopravím chlapi. Allianz má indexový, však by nemohol inak riešiť zákonom definovanú PIS = predvolenú investičnú stratégiu ;)

"Progres je rastovo orientovaný fond, ktorého cieľom je zhodnocovať majetok v dlhodobom horizonte. Majetok v dôchodkovom fonde sa investuje pasívne kopírovaním výkonnosti referenčného finančného indexu MSCI WORLD EUR. Index je zložený z akcií veľkých, stredných a malých spoločností so sídlom vo vyspelých krajinách sveta. Index MSCI WORLD EUR je poskytovaný spoločnosťou Morgan Stanley Capital International."

https://www.asdss.sk/fondy/fond-progres/
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa aviceN »

Tomáš, treba kuknúť hlbšie, EUNL je tam "len" z 82%...nemusí to už fungovať... https://www.asdss.sk/wp-content/uploads ... -07-23.pdf

Takže to, čo píšu nie je až tak pravda, následne je tam potom tento výrok: Najmenej 90 % majetku dôchodkového fondu kopíruje výkonnosť referenčného finančného indexu MSCI World EUR

Takže jedine, že by tie podielové fondy kopírovali MSCI World, ale ako spomínam, nie je to už 1:1
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Výborne, páči sa mi tento team work :beer:
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa MiBi »

Nemohlo by RFE0|1 poskytnut testovaci pristup aj ucastnikom tejto diskusie, ako to ponuka na svojom webe?


Screenshot 2023-09-08 100815.png
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Prepáčte ale anonymne to takto neposkytujem.
OK
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MiBi napísal: Pi 08 09, 2023 10:10 am Nemohlo by RFE0|1 poskytnut testovaci pristup aj ucastnikom tejto diskusie, ako to ponuka na svojom webe?
A čo nám bráni si to individuálne vyskúšať?

@Oldo: ak veríte, že váš systém aktívneho investovania dlhodobo prekoná pasívnu investíciu v ETF (teda že v svojej stratégii nevyužívate nejakú administratívnu výhodu Uniqa ) odporúčali by ste ľuďom vyskúšať RFE0|1 aj mimo II.piliera?

Teda, že miesto indexového fondu by sa kupovalo/predávalo ETF iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) s okamžitým otvorením protipozície v dlhopisovom ETF?

Možno by to bolo výnosnejšie cez ETF SP500, alebo Nasdaq100, teda ak si myslíte, že váš systém je korelovaný. Ale to nie je podstatné. Aj ETF SVET je OK.

Ak by váš systém fungoval na takejto báze, môžete zvážiť zarábanie cez prezentovanie sa v collective2.com.

To je platforma, kde naživo obchodujete (môžete aj simulovane ) a ľudia, keď vidia vaše výsledky vám môžu platiť napr. 100 USD mesačne ( to si stanovujete vy, ale portál si z toho nechá dosť veľké % ). Ich systém umožňuje automaticky kopírovať vaše obchody na klientske účty, teda možnosti sú neobmedzené.

Druhá možnosť je, že live účet u brokera viete napojiť na portál Fundseeder - celosvetových hľadačov talentov .
To prevádzkuje slávny Jack Schwager. Oni preberajú od brokera verifikovanú štatistiku - je to zadarmo.
To je cesta k najbohatším investorom sveta, čo sú zvyčajne hedže fondy.

Samozrejme, aj na domácom trhu sú fondy, ktoré vedia investovať milióny. Len nepôjdu do hocičoho - potrebujú track record aspoň tri roky dozadu a urobiť si vlastnú analýzu. Nebezpečenstvo každého systému je, že pri zmene na trhu to proste prestane fungovať. U vás o riziko poklesu až tak nejde, stačí že bude na tej istej úrovni ako benchmark. Ide o nedpriemerný dlhodobý výnos. Čistý výnos musí byť nad total return indexom, ináč to nedáva zmysel.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Určite to funguje aj mimo 2. a 3. piliera. V zásade je to Dollar Costs Averaging method
so sledovaním krátk-strednodobého trendu a rebalancovania pri zlomoch trendu.
Máme to otestované na XTB.
Túto oblasť začnem viac technicky rozvíjať ak by projekt RFE 01 nemohol fungovať.
Focus je teraz rozvoj RFE01.
Klienti majú rôzne iné otázky.
V zásade moja špecializácia sú 3 oblasti:
Reality, RFE01 {ETF eunl} a Zlato
Moja filozofia je presúvať papierové aktíva do reálneho sveta. To sa mi zatiaľ vyplatilo najlepšie.
OK
RFE 0|1
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ne 03 09, 2023 6:54 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 15 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa RFE 0|1 »

Veľmi rád Vás pozývam na vyskúšanie
Moje číslo je 0908934996
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa MiBi »

Pondelok 11.9.2023 je idealny na vysvetlenie principu, ako vyuzit sposob obchodovania v DSS.
MSCI World zlacnel na konci obchodovania v Europe na 78.63 Eur - Tuto cenu si myslim pouzivaju v DSS pre vypocet hodnoty jednotky pre dany den.

Screenshot 2023-09-12 090519.png
Avsak v USA potom vystrelili akcie TSLA a teda aj zvysok. Vyvoj ceny MSCI World vieme po 17.30 sledovat na burze TradeGate a tam koncila o 22:00 na 78.79 eur

Screenshot_20230911_220111.jpg
Teda narast o cca 0.20% - takze ak to vyuzijem nakupim s touto zlavou
Takto funguje predpokladam aj RFE01, kedze posiela zakaznikom SMS s pokynom na prevod o 22:20
Staci odsledovat v priebehu mesiaca parkrat takyto stav, ked cena o 17.30 je rozdielna oproti cene o 22:00, plus skombinovat to s vyhliadkami podla sprav z burzu, kalendara a pod. a mesacne nie problem dosiahnut +2% oproti statickemu zotrvavaniu v indexe.

Na zaver este graf otvaracej ceny, kde vidiet krasne ako vysiel "matematicky model" z 22:00 hod.
Screenshot 2023-09-12 092451.png
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Uniqa dss "inovativna" strategia?

Príspevok od používateľa aviceN »

Z toho co som navnimal to presne funguje tak ako popisuje MiBi, krasne zaobalene nič do "know how"... naozaj by som chcel vidiet panovu vykonnost mimo 2. a 3. piliera kde "nevidi buducnost"
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"