Strana 1 z 1
Bank run 2023?
Napísané: Ne 12 03, 2023 10:02 pm
od používateľa xy11
Fakt nerozumiem niekedy Americanom, ale zda sa, ze oni si vazne myslia, ze dalsie banky su nelikvidne a od zajtra sa budu pokusat svoje peniaze vybrat. Co si myslite?
A co tak u nas na SK? Pracuje niekto v banke, alebo mate trosku ine udaje, ako su na tom SK a vseobecne EU banky?
Re: Bank run 2023?
Napísané: Ne 12 03, 2023 10:46 pm
od používateľa JUGGLER
Nerobil by som paniku. V USA padlo okolo 450 bánk od 2008 do 2012.
V európe máme garantovaných 100K v € na vklad v jednej banke. V USA majú 250 000 USD.
Je technicky nemožné a v EU aj legislatívne obmedzené, aby sa vyberal cash. A kde by ho ľudia dávali?
Takže ja počítam, či v USA, alebo v EU maximálne dôjde k preskupovaniu väčších vkladov.
V USA môže byť, že sa časť velkých vkladov bude presúvať do federálnych bánk ( na zozname, že nemôžu skrachovať ) a v rámci jednotlivcov do viacerých bánk ( napr. 1 milión rozložím do 4 bánk po 250K, aby boli všetky poistené ).
Aj v EU máme nejaký zoznam ,,too big too fail,, ...v podstate by to mali byť všetky nadnárodné banky.
Naše banky sú často dcérami takých bánk ( Erste, Unicredit..atd ).
Re: Bank run 2023?
Napísané: Po 13 03, 2023 8:16 am
od používateľa DanteUnchained
Chill, u nas take nehrozi aktualne. USA ma zle regulacie (chabu kontrolu) a vo velkom zneuziva "fractional reserve", preto sa SVB dostalo kam sa dostalo, problem budu mat nejake mensie banky v USA, ale tu sme safe.
Re: Bank run 2023?
Napísané: Po 13 03, 2023 8:38 am
od používateľa iceberg8
Podla mna je to skor taka... mania.. dnes je internet taky, ze co chces, to vyhladas, nech je to hocico, nieco na ten vyhladavaci retazec uz google najde.. a vygeneruje to.. prakticky ak by si chcel kupit vyslachtene prasiatko s kridlami, aj to by sa dalo..

A neverim, fakt neverim, ze existuje dostatocna masa ludi, ktori zo svojho extremneho pohodlia "ved to pretiahnem kartou alebo prilozim smartfonik" teraz pojde pre cash, ved ti ludia ani nevedia , ako vyzeraju prave bankovky.. a ako ich vobec skladovat (ci sa daju dat do pracky alebo mikrovlnky).
Kolotoc sa bude tocit do momnetu, ked nosna ocel praskne, a to bude pred bank runom..
Ale na druhu stranu, viem si predstavit (to neznamena ze tomu verim), ze toto cele je vykonstruovane, aby nastal bank run (doslova budu media nabadat ludi na bank run), a aj ked tam ludia nepojdu, tak sa to zvali na bank run, ze musi prist digitalna mena a cashless a podobna "featura"..
Re: Bank run 2023?
Napísané: Ne 19 03, 2023 6:48 pm
od používateľa m4tu5h
Re: Bank run 2023?
Napísané: Ne 19 03, 2023 8:39 pm
od používateľa iceberg8
Viete si predstavit, ze by CS kupila nejaka US banka?

Re: Bank run 2023?
Napísané: Ne 19 03, 2023 9:19 pm
od používateľa m4tu5h
pochybujem, z tych par clankov mam skor pocit ze ani UBS by ju nekupila keby nedostane nejake garancie od SNB
Re: Bank run 2023?
Napísané: Ne 19 03, 2023 9:59 pm
od používateľa iceberg8
Tam ide skor o to, ze US by mala prehlad o SWISS banke, aj ked take SWISS bankove tajomstvo uz davno nie je, aspon teda pre CRS a podobne krajiny..
Re: Bank run 2023?
Napísané: Ne 19 03, 2023 10:47 pm
od používateľa Glogol
Re: Bank run 2023?
Napísané: Po 20 03, 2023 11:22 am
od používateľa iceberg8
Ja im verim, plne verim, 100% dovera..

Vsetko bude dobre

Re: Bank run 2023?
Napísané: Po 20 03, 2023 11:23 am
od používateľa DanteUnchained
V momente ako Biden predstupil a povedal ze banking system is safe and protected je viac nez jasne ze len kupuje cas.
Re: Bank run 2023?
Napísané: Po 20 03, 2023 12:07 pm
od používateľa mm1809
DanteUnchained napísal: ↑Po 20 03, 2023 11:23 am
V momente ako Biden predstupil a povedal ze banking system is safe and protected je viac nez jasne ze len kupuje cas.
To oni maju radi "strong, safe, protected"
15.9.2008 - Fundamentals of Economy Are Strong
https://www.youtube.com/watch?v=D1wag6M8_aQ
Po tomto prejave nasledoval pad SP500 o -47%

Re: Bank run 2023?
Napísané: Po 20 03, 2023 2:45 pm
od používateľa DanteUnchained
Samozrejme, vola sa to "buzzword" na upokojenie davu.
Re: Bank run 2023?
Napísané: Ut 22 07, 2025 9:38 pm
od používateľa Trumpeta1978
Davam to sem aby sa zbytocne nezakladala nova tema:
Russia’s Largest Banks Exploring Bailouts as Bad Loans Grow – Bloomberg - The Moscow Times
https://www.themoscowtimes.com/2025/07/ ... erg-a89862
Russia's Biggest Banks Have Discussed Seeking Bailouts Within Next Year - Bloomberg
https://www.bloomberg.com/news/articles ... -next-year