Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
palinoes
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 01 04, 2023 3:43 pm

Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa palinoes »

Ahojte,
Mám takúto dilemu. Ostala mi pomerne značná suma (teda pre mňa značná) na účte po predaji bytu. Zároveň mám veľkú hypo na inom byte. Hypo je s úrokom pod 1%, viazanosť ešte 4 roky. Rozmýšľam, čo spraviť. Peniaze môžem použiť na splatenie 50% hypo. To sa mi ale moc nechce pri tej inflácii. Čiže zvažujem investovať. Investícia ale musí byť málo riziková ideálne s nejakým fix výnosom lebo o 4 roky si nemyslím, že budú úroky nižšie ako dnes. Čiže mi celkom dosť stúpne splátka a vtedy už budem chcieť niečo splatiť. Zvažujem termínovaný vklad v J&T, ktorá ponúka najlepší úrok. Máte niekto nejaký tip kam tieto peniaze na 4 roky uložiť a získať z nich aspoň niečo navyše? Díky.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3850
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 343 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa osamely chodec »

palinoes napísal: So 01 04, 2023 3:49 pm Ahojte,
Mám takúto dilemu. Ostala mi pomerne značná suma (teda pre mňa značná) na účte po predaji bytu. Zároveň mám veľkú hypo na inom byte. Hypo je s úrokom pod 1%, viazanosť ešte 4 roky. Rozmýšľam, čo spraviť. Peniaze môžem použiť na splatenie 50% hypo. To sa mi ale moc nechce pri tej inflácii. Čiže zvažujem investovať. Investícia ale musí byť málo riziková ideálne s nejakým fix výnosom lebo o 4 roky si nemyslím, že budú úroky nižšie ako dnes. Čiže mi celkom dosť stúpne splátka a vtedy už budem chcieť niečo splatiť. Zvažujem termínovaný vklad v J&T, ktorá ponúka najlepší úrok. Máte niekto nejaký tip kam tieto peniaze na 4 roky uložiť a získať z nich aspoň niečo navyše? Díky.
odpovedal si si sam terminak do 100k na jedno rodne cislo .
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2820
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 111 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa Rokosák »

Spocitaj si kolko usetris na hypo urokoch ( potrebujes k tomu tabulku umorovania dlhu) v pripade splatenia a porovnaj s terminakom. Nezabudni na dane.

Inflacia znizuje hodnotu penazi, ale obycajne pridava na cene nehnutelnosti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa Glogol »

Podobne tema sa tu v inych vlaknach opakuje casto. Kedze premyslam o niecom podobnom dam sem jeden iba tip kedze s tym nemam ziadne skusenosti a chcem sa spytat na minusy investovania do SK dlhopisov na Xetre ( ak je to vobec mozne). Vsimol som si ich v ponuke a momentalne idu pod nominal a davaju do splatnosti cez 4% vynos. Viem ze v pripade drzby > 1 rok a predaju by to mohlo byt teda v sucasnosti viac ako 4% netto . Viem ze je to zajimave len pre dlhodobe drzanie a vacsi objem kde rozdiel cca "4% - terminak" ma vyznam. Viem ze v pripade rastu inflacie a hlavne rastu urokov ECB moze cena docasne poklesnut takze najhorsi mozny variant by malo byt "vysedenie". Len ma zaujima vas nazor. Pozeram ze likvidita a objem nie su velke tak neviem ci to nie len zbytocna teoria.
Prílohy
s.JPG
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa JanH »

palinoes napísal: So 01 04, 2023 3:49 pm Ahojte,
Mám takúto dilemu. Ostala mi pomerne značná suma (teda pre mňa značná) na účte po predaji bytu. Zároveň mám veľkú hypo na inom byte. Hypo je s úrokom pod 1%, viazanosť ešte 4 roky. Rozmýšľam, čo spraviť. Peniaze môžem použiť na splatenie 50% hypo. To sa mi ale moc nechce pri tej inflácii. Čiže zvažujem investovať. Investícia ale musí byť málo riziková ideálne s nejakým fix výnosom lebo o 4 roky si nemyslím, že budú úroky nižšie ako dnes. Čiže mi celkom dosť stúpne splátka a vtedy už budem chcieť niečo splatiť. Zvažujem termínovaný vklad v J&T, ktorá ponúka najlepší úrok. Máte niekto nejaký tip kam tieto peniaze na 4 roky uložiť a získať z nich aspoň niečo navyše? Díky.
Ja som mal par desiatok tisic v roku 2022 v IAD prvy realitny fond. Urobilo to 5.6% zhodnotenie. Potom som ich tiez potreboval na financovanie byvania, ale mozno ako alternativa k terminakom, hoci rizikovejsia, kvoli sektorovemu zameraniu a bez garancie fixnych vynosov.
Viem, ze pre polku fora je to drahy produkt, ale mne v case poklesov akcionych trhov dobre posluzil, kedze som vedel, ze tieto peniaze budem potrebovat.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa Kosa »

Glogol napísal: Po 03 04, 2023 8:43 am Podobne tema sa tu v inych vlaknach opakuje casto. Kedze premyslam o niecom podobnom dam sem jeden iba tip kedze s tym nemam ziadne skusenosti a chcem sa spytat na minusy investovania do SK dlhopisov na Xetre ( ak je to vobec mozne). Vsimol som si ich v ponuke a momentalne idu pod nominal a davaju do splatnosti cez 4% vynos. Viem ze v pripade drzby > 1 rok a predaju by to mohlo byt teda v sucasnosti viac ako 4% netto . Viem ze je to zajimave len pre dlhodobe drzanie a vacsi objem kde rozdiel cca "4% - terminak" ma vyznam. Viem ze v pripade rastu inflacie a hlavne rastu urokov ECB moze cena docasne poklesnut takze najhorsi mozny variant by malo byt "vysedenie". Len ma zaujima vas nazor. Pozeram ze likvidita a objem nie su velke tak neviem ci to nie len zbytocna teoria.
Momentalne nekupis SK dlhopisy, nie je ziadna rozumna ponuka. Obchody s SK dlhopismi sa dohaduju medzi bankami mimo burzu a cez burzu sa len zobchoduju dohodnute objemy. Jeden priklad >

https://www.boerse-frankfurt.de/bond/sk ... -4-5-06-26
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 103 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

A aký si mal dôvod na predaj bytu? Z prenájmu je cca 3-4% ročne, teraz ceny stagnujú alebo minimálne klesajú, ale z dlhodobého hľadiska budú rásť... Podľa mňa predaj bola chyba, pokiaľ si nemusel predať. Teraz máš akurát problém, čo s peniazmi...
xerces
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa xerces »

Ja rozmyslam co zo sumou cca 40 tisic, ktoru potrebujem nejako zhodnotit. Nebudem ju potrebovat dalsie 2-3 roky, ked budem kupovat byt. Co odporucate? Dlhopisy? Terminak v j&t? Alebo kadlat na to a investovat do sap500 ci nasdaq100?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa JanH »

Pridavam medzi Tvoje ETF moznosti aj toto: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 7#overview
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 987
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 132 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa wladas »

xerces
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa xerces »

JanH napísal: Št 04 01, 2024 12:04 pm Pridavam medzi Tvoje ETF moznosti aj toto: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 7#overview
Nie je to nejake slabe? Neboli by potom lepsie USA dlhopisy?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa JanH »

xerces napísal: Pi 05 01, 2024 12:18 am
JanH napísal: Št 04 01, 2024 12:04 pm Pridavam medzi Tvoje ETF moznosti aj toto: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 7#overview
Nie je to nejake slabe? Neboli by potom lepsie USA dlhopisy?
Písal som len ďalšiu možnosť, rozhodnúť sa musíš sám.
Spomínal si aj S&P500.
ETF USA môže zletieť za tak krátky čas aj do mínusu, ale samozrejme môžeš urobiť aj 20%p.a. To sa mi bezrizikové nezdá. O Nasdaq ani nehovorím.
Pozri aj ETF kopírujúci tie US bondy napríklad tento
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 4#overview
Možností, kam to uložiť je viacej, záleží od risk apetítu. Nápiš koľko % výnosu je pre Teba akceptovateľných. Možno skončíme pri korporátnych dlhopisoch alebo termiňákoch. Tam ale pozor na dane. Úroky z termínovaných vkladov sa zdaňujú devätnástimi percentami.
MKulicka
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2023 12:22 pm
Been thanked: 4 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa MKulicka »

xerces napísal: Št 04 01, 2024 11:10 am Ja rozmyslam co zo sumou cca 40 tisic, ktoru potrebujem nejako zhodnotit. Nebudem ju potrebovat dalsie 2-3 roky, ked budem kupovat byt. Co odporucate? Dlhopisy? Terminak v j&t? Alebo kadlat na to a investovat do sap500 ci nasdaq100?
Investovat do SaP500 nebo Nasdaqu s horizontem 2-3 roky je hodně rizikové, to bych úplně vynechal.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 164 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa Glogol »

Tu je asi zakladna otazka ci pozaduje garanciu istiny statom. Ak ano tak jedine terminaky + dan. AK nepozaduje - > nejake dlhopisove ETF ( alebo priamo dlhopisy ) ale tam treba ratat s ( asi prezeniem ) -20% - +20% ( ale netto) vynosom po 2-3 rokoch, 2-3 roky je celkom fajn doba na netto vynos. Kedze prave som sa dozvedel ze sa daju aj frakcie statnych dlhopisov tak asi tie. Vynos ako pri terminakoch len netto ( po roku), viewtopic.php?f=53&t=4583&p=194297.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15774
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja som za to, čo navrhol JanH: Xtrackers II EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF 1C (XEON)

Treba pozerať periódu odkedy sú max. rates od ECB ( od 20.9. 23). Tie by mali vydržať nejakú dobu. Ale je možné, že to nebude dlho a v druhom polroku 2024 sa to začne znižovať. Výnos XEON vyzerá na 4% p.a. a kto vydrží 1 rok je to oslobodené od daní.

V prípade, že chceme fix na 2-3 roky, ešte k tomu garantovaný bankový vklad, tak pri 40K vyzerá najlepšie JT termíňak na 4% p.a. 2R ...ono to po zdanení zrážkovou daňou bude čistých 3,24%.
Všimnite si, že JT už trojročný termíňak má 3,9% , teda menej...rátajú so znižovaním.
Aj ja si myslím, že EU pôjdu sadzby do kytek a budeme znova bojovať s defláciou.
Jediné čo v EU môže vyvolať znova infláciu je tuhá zima v ktorej by vyleteli hore ceny energií...
Ale tie energie už pomaly budeme mať hádam vyriešené, ...ved už máme 2 roky vojny za sebou...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3850
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 343 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa osamely chodec »

JUGGLER napísal: Pi 05 01, 2024 4:30 pm Ja som za to, čo navrhol JanH: Xtrackers II EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF 1C (XEON)

Treba pozerať periódu odkedy sú max. rates od ECB ( od 20.9. 23). Tie by mali vydržať nejakú dobu. Ale je možné, že to nebude dlho a v druhom polroku 2024 sa to začne znižovať. Výnos XEON vyzerá na 4% p.a. a kto vydrží 1 rok je to oslobodené od daní.

V prípade, že chceme fix na 2-3 roky, ešte k tomu garantovaný bankový vklad, tak pri 40K vyzerá najlepšie JT termíňak na 4% p.a. 2R ...ono to po zdanení zrážkovou daňou bude čistých 3,24%.
Všimnite si, že JT už trojročný termíňak má 3,9% , teda menej...rátajú so znižovaním.
Aj ja si myslím, že EU pôjdu sadzby do kytek a budeme znova bojovať s defláciou.
Jediné čo v EU môže vyvolať znova infláciu je tuhá zima v ktorej by vyleteli hore ceny energií...
Ale tie energie už pomaly budeme mať hádam vyriešené, ...ved už máme 2 roky vojny za sebou...
ako vidim realnu ekonomiku tak EU sa recesii nevyhne uz teraz sme v recesii, takze deflacne tlaky cakam.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 987
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 132 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa wladas »

To ze EU bude coskoro znizovat uroky je asi jasne ale preco spominate az deflaciu?? Na zaklade coho je pravdepodobna? Kvoli recesii?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3850
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 343 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa osamely chodec »

wladas napísal: Pi 05 01, 2024 4:56 pm To ze EU bude coskoro znizovat uroky je asi jasne ale preco spominate az deflaciu?? Na zaklade coho je pravdepodobna? Kvoli recesii?
na zaklade recesie, ale v mojom odvetvi kde podnikam je zle uz cca 6 mesiacov a iba sa to zhorsuje... Mozno ma niekto ine realne skusenosti.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 987
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 132 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa wladas »

Ake to je odvetvie?
Korporat kde robim sa venuje primarne stavebnictvu a uz rataju s utlmom ale minuly rok bol rekordny. A mensia cast venujuca sa energetike ani stagnovat nezacala
xerces
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa xerces »

JUGGLER napísal: Pi 05 01, 2024 4:30 pm Ja som za to, čo navrhol JanH: Xtrackers II EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF 1C (XEON)

Treba pozerať periódu odkedy sú max. rates od ECB ( od 20.9. 23). Tie by mali vydržať nejakú dobu. Ale je možné, že to nebude dlho a v druhom polroku 2024 sa to začne znižovať. Výnos XEON vyzerá na 4% p.a. a kto vydrží 1 rok je to oslobodené od daní.

V prípade, že chceme fix na 2-3 roky, ešte k tomu garantovaný bankový vklad, tak pri 40K vyzerá najlepšie JT termíňak na 4% p.a. 2R ...ono to po zdanení zrážkovou daňou bude čistých 3,24%.
Všimnite si, že JT už trojročný termíňak má 3,9% , teda menej...rátajú so znižovaním.
No pri dlhopisoch by som cakal urcite vynos nad 5%. Ten XEON to su dlhopisy? Podla vykonotu to za posledny rok nabralo nejakych 3,37%. Neviem ci sa tam da pouzit rocny casovy test ale predpokladam ze ano. Tym padom by ten terminal od private banky mal asi vacsi zmysel. Po zdaneni a za predpokladu, ze sa mi to podari otocit aspon 2-3x by to davalo urok 3.4% - poplatok za bezny ucet (tusim 5 eur mesacne). To by bolo asi predsa len vyhodnejsie a s ovela mensim rizikom.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa JanH »

xerces napísal: Ne 07 01, 2024 2:46 am
JUGGLER napísal: Pi 05 01, 2024 4:30 pm Ja som za to, čo navrhol JanH: Xtrackers II EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF 1C (XEON)

Treba pozerať periódu odkedy sú max. rates od ECB ( od 20.9. 23). Tie by mali vydržať nejakú dobu. Ale je možné, že to nebude dlho a v druhom polroku 2024 sa to začne znižovať. Výnos XEON vyzerá na 4% p.a. a kto vydrží 1 rok je to oslobodené od daní.

V prípade, že chceme fix na 2-3 roky, ešte k tomu garantovaný bankový vklad, tak pri 40K vyzerá najlepšie JT termíňak na 4% p.a. 2R ...ono to po zdanení zrážkovou daňou bude čistých 3,24%.
Všimnite si, že JT už trojročný termíňak má 3,9% , teda menej...rátajú so znižovaním.
No pri dlhopisoch by som cakal urcite vynos nad 5%. Ten XEON to su dlhopisy? Podla vykonotu to za posledny rok nabralo nejakych 3,37%. Neviem ci sa tam da pouzit rocny casovy test ale predpokladam ze ano. Tym padom by ten terminal od private banky mal asi vacsi zmysel. Po zdaneni a za predpokladu, ze sa mi to podari otocit aspon 2-3x by to davalo urok 3.4% - poplatok za bezny ucet (tusim 5 eur mesacne). To by bolo asi predsa len vyhodnejsie a s ovela mensim rizikom.
Dal som ti aj link vyššie. Je to ETF kopírujúce ECB sadzbu. Po roku držania oslobodené od dane.
xerces
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Investovanie s minimálnym rizikom na krátky čas

Príspevok od používateľa xerces »

JanH napísal: Ne 07 01, 2024 8:43 am Dal som ti aj link vyššie. Je to ETF kopírujúce ECB sadzbu. Po roku držania oslobodené od dane.
Myslis ten XEON alebo ten druhy link lebi to su US bondy?

Ide o to, ze som naivne hladal vykon aspon 5% a viac pri riziku rovnajucom sa statnym dlhopisom velkych statov/zoskupeni ako USA ci EU. Z toho co vidim, tak to ETF s US bonds vypada fajn a je aj hedged ale netusim ako to funguje a ake je riziko. Doteraz som investoval iba do akciovych ETF a tam chapem ako to funguje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"