Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa Vigrem »

V nasich koncinach ponuka J&T zero coupon dlhopisy, ktore je mozne cez nich nakupit a predat na bratislavskej burze a skrze rocny casovy test sa tak vyhnut danovej povinnosti. Dost silno premyslam nad nakupom https://www.jtbanka.sk/detail-dlhopisu/ ... IV_2028_SR, kde by mal byt vynos 6.5%, ale k tomu treba priratat este aj poplatok 0.6% aj pri nakupe, aj pri predaji. J&T povazujem za pomerne stabilnu spolocnost, ale predsa len, aj ked je to zralok, stale len lokalny. Chcel by som sa poobzerat po zero coupon dlhopisoch vacsich europskych (kedze sa chcem vyhnut menovemu riziku) firiem a po sposobe, ako ich nasledne predat tak, aby som sa vyhol danovej povinnosti podobne, ako pri J&T dlhopisoch. Mam k tomu par otazok:

1.) Pouzivam IB, ktory ponuka Bond Scanner. Cezen som si vyfiltroval europske dlhopisy s couponom max 0% a vyhodilo mi to napr. taketo:
bonds.png
Vie mi niekto povedat, ako to citat? Ako sa napriklad dozviem, aky je vynos daneho dlhopisu?

2.) Existuje na ucel nakupu dlhopisov nejaky iny, lepsi broker, ako IB?

3.) Ked nasledne dlhopis predam cez IB (alebo cez ineho brokera, predpokladam, ze tak, ako sa dlhopis da cez brokera kupit, bude sa dat aj predat), budem sa vediet vyhnut danovej povinnosti?
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa dany »

Vigrem napísal: Pi 14 04, 2023 1:20 pm V nasich koncinach ponuka J&T zero coupon dlhopisy, ktore je mozne cez nich nakupit a predat na bratislavskej burze a skrze rocny casovy test sa tak vyhnut danovej povinnosti. Dost silno premyslam nad nakupom https://www.jtbanka.sk/detail-dlhopisu/ ... IV_2028_SR, kde by mal byt vynos 6.5%, ale k tomu treba priratat este aj poplatok 0.6% aj pri nakupe, aj pri predaji. J&T povazujem za pomerne stabilnu spolocnost, ale predsa len, aj ked je to zralok, stale len lokalny. Chcel by som sa poobzerat po zero coupon dlhopisoch vacsich europskych (kedze sa chcem vyhnut menovemu riziku) firiem a po sposobe, ako ich nasledne predat tak, aby som sa vyhol danovej povinnosti podobne, ako pri J&T dlhopisoch. Mam k tomu par otazok:

1.) Pouzivam IB, ktory ponuka Bond Scanner. Cezen som si vyfiltroval europske dlhopisy s couponom max 0% a vyhodilo mi to napr. taketo:

bonds.png

Vie mi niekto povedat, ako to citat? Ako sa napriklad dozviem, aky je vynos daneho dlhopisu?

2.) Existuje na ucel nakupu dlhopisov nejaky iny, lepsi broker, ako IB?

3.) Ked nasledne dlhopis predam cez IB (alebo cez ineho brokera, predpokladam, ze tak, ako sa dlhopis da cez brokera kupit, bude sa dat aj predat), budem sa vediet vyhnut danovej povinnosti?
1.) Zatváracia cena, aktuálny ponukový výnos (výnos do splatnosti pri cene bid p.a.), aktuálne ponúkaná cena, aktuálny dopytový výnos (výnos do splatnosti pri cene ask p.a.), aktuálne dopytovaná cena.

2.) Skúsenosť mám s LYNX (IB), výhody poplatky, sortiment. Fio, Patria vhodné pre ČR a SR bondy. Závisí od konkrétnych okolností.

3.) Kapitálový výnos z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou bondu je oslobodený o dane ak je bond obchodovaný na reg. burze a obdobie držania je nad 1 rok, uvedené neplatí ak zero bond držíš do splatnosti.
Tochu to skomplikujem, je obchodovaný na reg. burze, väčšina obchodov bondov je v systémoch čo nie je reg. burza, legislatíva hovorí, že podmienkou je reg. burza, ponúkajú sa dva závery.
3.1.) bond som zobchodoval mimo reg. burzy, nárok na oslobodenie nemám
3.2.) bond som zobchodoval mimo reg. burzy, daný bond je však obchodovaný aj na reg.burze, nárok na oslobodenie mám.
Na základe môjho preverovania platí bod 3.2.) a podľa toho postupujem.
nie som daňový poradca :D
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 230 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa andre »

Tie zero bondy od J&T su problematicke lebo ich ako FO musis predat pred splatnostou inak platis dan+zdravotne. A podla toho sa aj vyvija ta cena, ktora vobec nerastie v poslednej dobe, dokonca za posledny rok je vacsina v strate. Lebo ich nakupil retail a musi ich predat pred splatnostou + MM to vyuziva a roztiahol spready..

Pozri si napr. tu graf na MAX:
https://www.bsse.sk/bcpb/detail-cp/?isi ... %7C1145%23
https://www.bsse.sk/bcpb/detail-cp/?isi ... %7C1116%23

Ten pokles ceny by sa dal vysvetlit aj zvysovanim urokov. Ale tu je zaujimave, ze kuponove dlhopisy od J&T na cene neklesli.
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa Vigrem »

andre napísal: Ne 16 04, 2023 11:40 am Tie zero bondy od J&T su problematicke lebo ich ako FO musis predat pred splatnostou inak platis dan+zdravotne. A podla toho sa aj vyvija ta cena, ktora vobec nerastie poslednej dobe, dokonca zap osledny rok je vacsina v strate. Lebo ich nakupil retail a musi ich predat pred splatnostou + MM to vyuziva a roztiahol spready..

Pozri si napr. tu graf na MAX:
https://www.bsse.sk/bcpb/detail-cp/?isi ... %7C1145%23
https://www.bsse.sk/bcpb/detail-cp/?isi ... %7C1116%23

Ten pokles ceny by sa dal vysvetlit aj zvysovanim urokov. Ale tu je zaujimave, ze kuponove dlhopisy od J&T na cene neklesli.
Dakujem, toto je velmi zaujimave a to uz sa teda pomaly viac oplati kupit od nich kuponovy dlhopis. Aj ked, tie, ktore som linkoval ja (Klingerka II https://www.bsse.sk/bcpb/detail-cp/?isi ... %7C1187%23) sa zatial drzia, predpokladam ale, ze zabava zacne cca v decembri tohto roka, ked to budu prve FO predavat.

Este kontrolna otazka - ked pises, ze MM to vyuziva a roztiahol spready.. , dobre tomu rozumiem, ze kedze J&T je de-facto jediny, kto na bratislavskej burze tie dlhopisy kupuje, tak ma kontrolu nad tym, za kolko sa vykupuju a kedze ludia su nuteni predat, mozu si urcit nizsiu vykupnu cenu, ako zvycajne?
Naposledy upravil/-a Vigrem v Ne 16 04, 2023 1:53 pm, upravené celkom 1 krát.
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa Vigrem »

dany napísal: Pi 14 04, 2023 8:32 pm 1.) Zatváracia cena, aktuálny ponukový výnos (výnos do splatnosti pri cene bid p.a.), aktuálne ponúkaná cena, aktuálny dopytový výnos (výnos do splatnosti pri cene ask p.a.), aktuálne dopytovaná cena.
Mohol by som ta poprosit o trochu polopatistickejsie vysvetlenie? Este vcera som sa snazil pochopit, ako by to v praxi vyzeralo, ak by som kupil napriklad NOVBNC Oct02'48. Hypoteticky, ak by som ho kupil dnes, cena by vobec nekolisala (nerealny scenar) a presne po roku ho predal, aky by som mal vynos?
dany napísal: Pi 14 04, 2023 8:32 pm 3.) Kapitálový výnos z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou bondu je oslobodený o dane ak je bond obchodovaný na reg. burze a obdobie držania je nad 1 rok, uvedené neplatí ak zero bond držíš do splatnosti.
Tochu to skomplikujem, je obchodovaný na reg. burze, väčšina obchodov bondov je v systémoch čo nie je reg. burza, legislatíva hovorí, že podmienkou je reg. burza, ponúkajú sa dva závery.
3.1.) bond som zobchodoval mimo reg. burzy, nárok na oslobodenie nemám
3.2.) bond som zobchodoval mimo reg. burzy, daný bond je však obchodovaný aj na reg.burze, nárok na oslobodenie mám.
Na základe môjho preverovania platí bod 3.2.) a podľa toho postupujem.
nie som daňový poradca :D
Rozumiem :) Znova, len pre moje uistenie - toto plati iba pre zero coupon bondy a z vynosov bondov, ktore maju coupon, musim platit dan, aj ak ich predam po roku, ale stale este pred splatnostou, tak?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Vigrem napísal: Ne 16 04, 2023 1:46 pm Rozumiem :) Znova, len pre moje uistenie - toto plati iba pre zero coupon bondy a z vynosov bondov, ktore maju coupon, musim platit dan, aj ak ich predam po roku, ale stale este pred splatnostou, tak?
Kupón je vyplácaný bud polročne ,alebo ročne to zdaňuješ, ale rozdiel medzi predajnou cenou a obstarávacou cenou pokiaľ dodržíš podmienku ( vlastniť viac ako rok) a je to registrované aj obchodované na burze tak vtedy je to oslobodené.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 230 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa andre »

Este kontrolna otazka - ked pises, ze MM to vyuziva a roztiahol spready.. , dobre tomu rozumiem, ze kedze J&T je de-facto jediny, kto na bratislavskej burze tie dlhopisy kupuje, tak ma kontrolu nad tym, za kolko sa vykupuju a kedze ludia su nuteni predat, mozu si urcit nizsiu vykupnu cenu, ako zvycajne?
Ked ide o par kusov vacsinou sa ti podari predat / kupit niekomu inemu za lepsiu cenu aj ked to moze trvat nejaku dobu, napr. mesiac. Lebo objemy su tam minimalne. Ale ked to potrebujes rychlo, alebo vacsi pocet tak ti ostava len cena co ponuka MM. Vacsinou tam davaju 200ks na kazdu stranu, podla toho to spoznas. Kde byva spread aj 4-5%.

Bondy Klingerka 2 sa este neobchoduju: https://www.jtbanka.sk/detail-dlhopisu/ ... II.2028_SR
Dátum emisie 27.4.2023
Upisovacia lehota do 29.3.2024

Ten link co si dal su JREF IV 2028, a ako pises este neubehol rok od emisie a este ich moze predavat banka, preto drzia cenu:
Upisovacia lehota do 20.10.2023 https://www.jtbanka.sk/detail-dlhopisu/ ... IV_2028_SR
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa dany »

Vigrem napísal: Ne 16 04, 2023 1:46 pm
dany napísal: Pi 14 04, 2023 8:32 pm 1.) Zatváracia cena, aktuálny ponukový výnos (výnos do splatnosti pri cene bid p.a.), aktuálne ponúkaná cena, aktuálny dopytový výnos (výnos do splatnosti pri cene ask p.a.), aktuálne dopytovaná cena.
Mohol by som ta poprosit o trochu polopatistickejsie vysvetlenie? Este vcera som sa snazil pochopit, ako by to v praxi vyzeralo, ak by som kupil napriklad NOVBNC Oct02'48. Hypoteticky, ak by som ho kupil dnes, cena by vobec nekolisala (nerealny scenar) a presne po roku ho predal, aky by som mal vynos?
dany napísal: Pi 14 04, 2023 8:32 pm 3.) Kapitálový výnos z rozdielu medzi predajnou a nákupnou cenou bondu je oslobodený o dane ak je bond obchodovaný na reg. burze a obdobie držania je nad 1 rok, uvedené neplatí ak zero bond držíš do splatnosti.
Tochu to skomplikujem, je obchodovaný na reg. burze, väčšina obchodov bondov je v systémoch čo nie je reg. burza, legislatíva hovorí, že podmienkou je reg. burza, ponúkajú sa dva závery.
3.1.) bond som zobchodoval mimo reg. burzy, nárok na oslobodenie nemám
3.2.) bond som zobchodoval mimo reg. burzy, daný bond je však obchodovaný aj na reg.burze, nárok na oslobodenie mám.
Na základe môjho preverovania platí bod 3.2.) a podľa toho postupujem.
nie som daňový poradca :D
Rozumiem :) Znova, len pre moje uistenie - toto plati iba pre zero coupon bondy a z vynosov bondov, ktore maju coupon, musim platit dan, aj ak ich predam po roku, ale stale este pred splatnostou, tak?
K prvému dopytu.
Ak by si ho po roku predal za rovnakú cenu ako si nakúpil, výnos by bol 0, kupón (úrok) by si tiež nedostal vzhľadom k tomu, že sa jedná o dlhopis s nulovým kupónom. Pravdepodobne ťa mätie tam uvádzaný výnos do splatnosti, ten ale hovorí koľko ti daný dlhopis vynesie p.a. ak ho budeš držať do splatnosti, je to vďaka tomu, že pri splatnosti octóber 2048 emitent vypláca cenu 100.

K druhému dopytu.
Všeobecne pri dlhopisoch (kupónových, zero) môžeš mať výnos kapitálový, ak predáš za vyššiu cenu ako nakúpiš, tento výnos do jedného roka zdaňuješ, po jednom roku je oslobodený ak sú splnené podmienky.
Pri kupónových dlhopisoch je navyše kupónový výnos, ktorý sa zdaňuje, zrážkovo pri SK dlhopisoch, alebo v rámci daňového priznania pri medzinárodných dlhopisoch.

Pri dlhopisoch rovnako ako pri akciách hrá rolu veľa faktorov a okolností, trhových, menových, regionálnych, daňových a pod., nemusí to byť také jednoduché ako sa zdá, treba byť opatrný.
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa Vigrem »

dany napísal: Ne 16 04, 2023 3:50 pm K prvému dopytu.
Ak by si ho po roku predal za rovnakú cenu ako si nakúpil, výnos by bol 0, kupón (úrok) by si tiež nedostal vzhľadom k tomu, že sa jedná o dlhopis s nulovým kupónom. Pravdepodobne ťa mätie tam uvádzaný výnos do splatnosti, ten ale hovorí koľko ti daný dlhopis vynesie p.a. ak ho budeš držať do splatnosti, je to vďaka tomu, že pri splatnosti octóber 2048 emitent vypláca cenu 100.
Zle som sa opytal, skusim preformulovat - ak by cena pocas celeho roka linearne stupala tak, ze aj o rok by bol bid yield 6.995% a ask yield 5.010% a po tom roku by som to predal, tak aky by bol moj hruby (pred zdanenim) vynos? Mam problem pochopit, ako sa v tomto pripade ask a bid prenesie do vysledneho vynosu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa Rokosák »

Porovnas skutocnu cenu, ktoru si zaplatil s cenou, ktoru si predajom ziskal, vratane poplatkov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa dany »

Vigrem napísal: Ne 16 04, 2023 10:18 pm
dany napísal: Ne 16 04, 2023 3:50 pm K prvému dopytu.
Ak by si ho po roku predal za rovnakú cenu ako si nakúpil, výnos by bol 0, kupón (úrok) by si tiež nedostal vzhľadom k tomu, že sa jedná o dlhopis s nulovým kupónom. Pravdepodobne ťa mätie tam uvádzaný výnos do splatnosti, ten ale hovorí koľko ti daný dlhopis vynesie p.a. ak ho budeš držať do splatnosti, je to vďaka tomu, že pri splatnosti octóber 2048 emitent vypláca cenu 100.
Zle som sa opytal, skusim preformulovat - ak by cena pocas celeho roka linearne stupala tak, ze aj o rok by bol bid yield 6.995% a ask yield 5.010% a po tom roku by som to predal, tak aky by bol moj hruby (pred zdanenim) vynos? Mam problem pochopit, ako sa v tomto pripade ask a bid prenesie do vysledneho vynosu.
Ak daný dlhopis nakupuješ, platí pre teba cena ask a výnos do splatnosti pri cene ask. Hypoteticky, ak by cena dlhopisu priebežne rovnomerne rástla úmerne výnosu do splatnosti 5,01% p.a., tak po jednom roku by si mal nerealizovaný výnos 5,01 %, ktorý sa nezdaňuje (nepredal si a kupón si nedostal, pretože sa jedná o dlhopis s nulovým kupónom). Ak by si v tomto prípade daný dlhopis po jednom roku predal, tak by si mal realizovaný výnos 5,01 %, ktorý sa nezdaňuje, pretože sa jedná o kapitálový výnos (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou dlhopisu po jednom roku, pri splnení obvyklých podmienok).

Výnos do splatnosti nie je to isté čo kupón (úrok) dlhopisu. Zhodujú sa iba pre cene dlhopisu 100.
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa dany »

Vigrem napísal: Ne 16 04, 2023 10:18 pm
dany napísal: Ne 16 04, 2023 3:50 pm K prvému dopytu.
Ak by si ho po roku predal za rovnakú cenu ako si nakúpil, výnos by bol 0, kupón (úrok) by si tiež nedostal vzhľadom k tomu, že sa jedná o dlhopis s nulovým kupónom. Pravdepodobne ťa mätie tam uvádzaný výnos do splatnosti, ten ale hovorí koľko ti daný dlhopis vynesie p.a. ak ho budeš držať do splatnosti, je to vďaka tomu, že pri splatnosti octóber 2048 emitent vypláca cenu 100.
Zle som sa opytal, skusim preformulovat - ak by cena pocas celeho roka linearne stupala tak, ze aj o rok by bol bid yield 6.995% a ask yield 5.010% a po tom roku by som to predal, tak aky by bol moj hruby (pred zdanenim) vynos? Mam problem pochopit, ako sa v tomto pripade ask a bid prenesie do vysledneho vynosu.
Ak daný dlhopis nakupuješ, platí pre teba cena ask a výnos do splatnosti pri cene ask. Hypoteticky, ak by cena dlhopisu priebežne rovnomerne rástla úmerne výnosu do splatnosti 5,01% p.a., tak po jednom roku by si mal nerealizovaný výnos 5,01 %, ktorý sa nezdaňuje (nepredal si a kupón si nedostal, pretože sa jedná o dlhopis s nulovým kupónom). Ak by si v tomto prípade daný dlhopis po jednom roku predal, tak by si mal realizovaný výnos 5,01 %, ktorý sa nezdaňuje, pretože sa jedná o kapitálový výnos (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou dlhopisu po jednom roku, pri splnení obvyklých podmienok).

Výnos do splatnosti nie je to isté čo kupón (úrok) dlhopisu. Zhodujú sa iba pre cene dlhopisu 100.
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa Vigrem »

dany napísal: Po 17 04, 2023 8:32 am
Ak daný dlhopis nakupuješ, platí pre teba cena ask a výnos do splatnosti pri cene ask. Hypoteticky, ak by cena dlhopisu priebežne rovnomerne rástla úmerne výnosu do splatnosti 5,01% p.a., tak po jednom roku by si mal nerealizovaný výnos 5,01 %, ktorý sa nezdaňuje (nepredal si a kupón si nedostal, pretože sa jedná o dlhopis s nulovým kupónom). Ak by si v tomto prípade daný dlhopis po jednom roku predal, tak by si mal realizovaný výnos 5,01 %, ktorý sa nezdaňuje, pretože sa jedná o kapitálový výnos (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou dlhopisu po jednom roku, pri splnení obvyklých podmienok).

Výnos do splatnosti nie je to isté čo kupón (úrok) dlhopisu. Zhodujú sa iba pre cene dlhopisu 100.
Dakujem ti za trpezlivost s mojimi otazkami. Este posledna vec - kedy by sa aplikovala bid cena? Myslel som povodne, ze nejakym sposobom prichadza do hry pri predaji a vysledny vynos by bol nejakou kombinaciou bid a ask cien, ale na zaklade tejto tvojej odpovede to tak nevyzera.
dany
Príspevky: 23
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 10:40 am
Been thanked: 11 times

Re: Zero coupon dlhopisy europskych korporacii a ich nakup a predaj

Príspevok od používateľa dany »

Vigrem napísal: Po 17 04, 2023 7:39 pm
dany napísal: Po 17 04, 2023 8:32 am
Ak daný dlhopis nakupuješ, platí pre teba cena ask a výnos do splatnosti pri cene ask. Hypoteticky, ak by cena dlhopisu priebežne rovnomerne rástla úmerne výnosu do splatnosti 5,01% p.a., tak po jednom roku by si mal nerealizovaný výnos 5,01 %, ktorý sa nezdaňuje (nepredal si a kupón si nedostal, pretože sa jedná o dlhopis s nulovým kupónom). Ak by si v tomto prípade daný dlhopis po jednom roku predal, tak by si mal realizovaný výnos 5,01 %, ktorý sa nezdaňuje, pretože sa jedná o kapitálový výnos (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou dlhopisu po jednom roku, pri splnení obvyklých podmienok).

Výnos do splatnosti nie je to isté čo kupón (úrok) dlhopisu. Zhodujú sa iba pre cene dlhopisu 100.
Dakujem ti za trpezlivost s mojimi otazkami. Este posledna vec - kedy by sa aplikovala bid cena? Myslel som povodne, ze nejakym sposobom prichadza do hry pri predaji a vysledny vynos by bol nejakou kombinaciou bid a ask cien, ale na zaklade tejto tvojej odpovede to tak nevyzera.
Bid cena by sa aplikovala, keď si túto cenu zadáš pri nákupe, je otázka či sa nájde predávajúci, ktorý je ochotný za túto cenu predať.

Všeobecne.
Ask cena je cena za ktorú je ochotný niekto predať a bid cena je cena za ktorú je ochotný niekto nakúpiť. Na to aby sa to realizovalo musí byť protistrana. Ak chceš daný dlhopis nakúpiť hneď kupuješ za cenu ask, je tam predávajúci. Ak chceš nižšiu výhodnejšiu cenu, tak zadáš nákupný pokyn s nižšou cenou, je otázka či sa nájde predávajúci, ktorý ti to za túto nižšiu cenu predá. Ak áno kúpil si výhodnejšie a máš vyšší výnos do splatnosti, ak nie a cena dlhopisu na trhu rastie prepásol si príležitosť.

Ako potenciálny nový investor do korporátnych dlhopisov zváž dhopisové ETF-ka, majú nižšie riziko.
https://www.justetf.com/en/find-etf.htm ... lass-bonds
Veľa štastia :mesec:
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"