iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa boarder171 »

Zdravím páni. Možno sa na Vás obrátim trošku s takou hlúpou otázkou ale v poslednom čase mám trocha dilemu a nakupujem ETF USA aj ETF Svet viď vyššie a neviem sa rozhodnúť do ktorého skôr. Investičný horizont je neurčitý a uvedomujem si že v ETF svet je aj z veľkej časti ETF USA akurát počúvam správy že amerika je na vrchole že v najbližšej dekáde možno zarobí viac zvyšok vyspelého sveta, pričom viem že ETF USA je o 0,13% lacnejší. Jeden mesiac nakupim USA potom zasa SVET a viem že oba fondy su mi zbytočné kôli vyšším poplatkom. Momentálne mám zainvestovaných niečo málo cez 10 tisic a zatiaľ viem odložiť od 500-1000 eur mesačne. Trošku možno taká príjemnejšia dilema ale predsa. Vďaka za postrehy. :beer:
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa Croven »

presne toto sa rieší v tychto videach, sp500 vs svet. Odporúčam pozreť v rýchlosti 1,5x :D
https://www.youtube.com/watch?v=bJBRoIM ... ADbrambora
https://www.youtube.com/watch?v=Wzl-8hE ... ADbrambora
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa boarder171 »

Vďaka. Pozrel som si videa. Ja toho bramboru registrujem už dlhšie, no Jugglera ešte dlhšie. Juggler niekde vysvetľoval prečo radšej len sap 500 ako svet ze v podstate Amerika ťahá najviac a hlavne technológie... ale do budúcna zasa nevidíme... SXR8 je lacnejší ako IWDA.... bramborove videa tiež davaju zmysel....stále sa neviem rozhodnúť 🤣
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa locke »

Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 126 times

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Skvelé grafy, dík. Najmä hneď ten prvý (#1 BENEFIT FROM THE NEXT LEAP), ten by si mali pozrieť všetci :wink:
mikr
Gold Member **
Príspevky: 362
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa mikr »

boarder171 napísal: Po 17 04, 2023 11:36 am Jeden mesiac nakupim USA potom zasa SVET a viem že oba fondy su mi zbytočné kôli vyšším poplatkom. Momentálne mám zainvestovaných niečo málo cez 10 tisic a zatiaľ viem odložiť od 500-1000 eur mesačne. Trošku možno taká príjemnejšia dilema ale predsa. Vďaka za postrehy. :beer:
Pokud si nejsi jistý - děláš to správně.
Říka se tomu - Diverzifikace
Jsi dlouhodobý investor - a po roce zjistíš, které ETF více vydělává. Pak se rozmyslíš
- dokoupit více za lepší cenu?
- počkat...atd
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 229 times

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa andre »

graf k teme:
Prílohy
mfvGhzJlK7.png
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa miror »

boarder171 napísal: Ut 18 04, 2023 12:28 am Vďaka. Pozrel som si videa. Ja toho bramboru registrujem už dlhšie, no Jugglera ešte dlhšie. Juggler niekde vysvetľoval prečo radšej len sap 500 ako svet ze v podstate Amerika ťahá najviac a hlavne technológie... ale do budúcna zasa nevidíme... SXR8 je lacnejší ako IWDA.... bramborove videa tiež davaju zmysel....stále sa neviem rozhodnúť 🤣
Ja dokonca kupujem na tretiny - aj SXRV a navyse aby som nebol zavisly len na iShares, tak SP500,NASDAQ100 aj Svet mam aj u ineho spravcu (Vanguard, Lyxor). Takze diverzifikujem este viac, lebo buducnost je nejasna, nech si vsetky tabory hovoria co chcu a ale stavovat na jednu kartu je blbost.

Napriklad moje portfolio zacate nakupovanie na vrchole sa dostalo do plusu len kvoli NASDAQ ale viem ze dlhodobejsie treba diverzifikovat, preto aj svet a preto aj viac spravcov a samozrejme niekolko brokerov, aj ked to stoji mozno raz take poplatky ako u najefektivnejsich ETF a brokerov.
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa boarder171 »

Ďakujem všetkým za tipy. Nakoniec som sa rozhodol pre ETF SVET. Uvidime ako časom. Možno si 10% vyčlením na hranie na nejaké dividendove tituly a ako prioritu necham globalne ETF.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 402
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 134 times
Kontaktovať používateľa:

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa aviceN »

Pevne verím, že ani jedno nebude krok vedľa, dôležité je zvoliť aspoň jedno a pravidelne investovať. Držím palce :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Wolf
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa Wolf »

Tu je podobný graf, ktorý ukazuje pomer medzi USA a SVET. Ukazuje v podstate to isté. Tiež som preto zmenil stratégiu z S&P 500 do MSCI World.
Screenshot 2023-05-05 at 18.44.36.png
Zdroj: https://www.longtermtrends.net/msci-usa-vs-the-world/
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) alebo iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) ?

Príspevok od používateľa boarder171 »

Wolf napísal: Pi 05 05, 2023 6:43 pm Tu je podobný graf, ktorý ukazuje pomer medzi USA a SVET. Ukazuje v podstate to isté. Tiež som preto zmenil stratégiu z S&P 500 do MSCI World.

Screenshot 2023-05-05 at 18.44.36.png

Zdroj: https://www.longtermtrends.net/msci-usa-vs-the-world/
čo znamena tento konkrétne graf? tie vrcholy? ďalšiemu grafu už rozumiem :D
aviceN napísal: Pi 05 05, 2023 6:37 pm Pevne verím, že ani jedno nebude krok vedľa, dôležité je zvoliť aspoň jedno a pravidelne investovať. Držím palce :)
pre lepší spánok radšej viacero krajín :D a vďaka snáď mi to vydrží ... pri hodnote 100000 si plánujem začať vyplácať 2% ročne :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"