Kupa pozemku na firmu/stavba vlastneho domu na firmu

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Kupa pozemku na firmu/stavba vlastneho domu na firmu

Príspevok od používateľa Olala »

Ahojte, na internete k tejto teme nachadzam len neurcite veci a vy ste tu vacsi profici.

Mam nejake peniaze na firemnom ucte, mozem si na firmu kupit stavebny pozermok, kde eventualne postavim vlastny dom? Viem si uplatnit aj odpocet?

No a potom dalsia otazka, mozem si na firmu postavit eventualne aj DOM? V podstate moja firma poskytuje aj sluzby v oblasti IT, ja aj moja manzelka takto pracujeme, keby sme mali pracovnu a pracovali z domu takymto sposobom, nebolo by to pravne uplne ok?

Mohol by som mat aj FO aj PO adresu na jednom mieste tymto sposobom?

Dakujem pekne!
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Kupa pozemku na firmu/stavba vlastneho domu na firmu

Príspevok od používateľa JanH »

Ako laik tam vidím zásadný problém, že ak by čokoľvek nevyšlo s firmou mohol by si prísť o strechu nad hlavou lebo neviem ako dlho je odpis takéhoto majetku. Ja som si odpísal 20% DPH z investičného bytu v zahraničí. Predpokladám, že je to teda možné aj na Slovenku. Presne podmienky bude vedieť nejaký daňový odborník. Rad sa dozviem aj ja viacej.
Tento level daní mne osobne už robí spoločnosť zaoberajúca sa daňami.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 229 times

Re: Kupa pozemku na firmu/stavba vlastneho domu na firmu

Príspevok od používateľa andre »

Ak dom/pozemok bude firemny majetok budes si tu cast pouzivanu na osobne ucely od firmy prenajat za trhovu cenu, resp. platit jej kompenzie na zaklade transfer pricingu. Lebo transakcie medzi firmou a majitelmi/konatelmi podliehaju transfer pricingu. vid. https://www.mfsr.sk/sk/dane-cla-uctovni ... cenovanie/

Tu je popisany opacny pripad, "Spoločník ako majiteľ nehnuteľnosti prenajme jej časť (prípadne celú) “svojej” eseročke. " Tie konzekvencie su podobne: https://ludskourecou.sk/2016/11/5-sposo ... -nakladov/
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Kupa pozemku na firmu/stavba vlastneho domu na firmu

Príspevok od používateľa Olala »

Ok to znie zlozito :D

co ten stavebny pozemok? mozem si kupit aspon ten na firmu a potom si postavit vlastny don ci aj tak bude problem? dakujem
Naposledy upravil/-a Olala v Ut 25 04, 2023 5:21 pm, upravené celkom 1 krát.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 229 times

Re: Kupa pozemku na firmu/stavba vlastneho domu na firmu

Príspevok od používateľa andre »

Aj pozemok bude firemnym majetkom, cize aj ten si budes musiet prenajat..

Este ako nevyhodu by som uviedol, ze ako FO vies po 5 rokoch predat nehnutelnost bez dane, co pre firmu neplati.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Kupa pozemku na firmu/stavba vlastneho domu na firmu

Príspevok od používateľa JanH »

Andre ako to je keby firma vygenerovala dlh a následne skrachovala? Prišiel by Olala o dom?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 229 times

Re: Kupa pozemku na firmu/stavba vlastneho domu na firmu

Príspevok od používateľa andre »

Ked firma ma dlhy a nevie ich splacat tak sa vyhlasuje na firmu konkurz. V konkurze spravca rozpreda majetok firmy, teda aj pripadne nehnutelnosti a z ich predaja uspokoji pohladavky veritelov. Viac najdes napr. tu https://providus.sk/116-clanky-h/198-konkurz-firmy

Ak firma ma nejaky fungujuci biznis je mozne miesto konkurzu spravit restrukturalizaciu. Ale s tou musi suhlasit vacsina veritelov. vid. https://www.podnikajte.sk/vymahanie-poh ... cia-dopady
Napísať odpoveď

Návrat na "Finančné poradenstvo, poradcovia"