Truncus a jeho pohľad na FX

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

chlapi - hrozne vela veci ste tu popisali , nebudem sa k nim vracat, napisem len fakty o ktorych som presvedceny a nezazneli tu

FX je mozno najtazsi, ale rovnako tak je

- najpristupnejsi
- najefektivnejsi
- najlacnejsi
- ma nepriestrelny fundament, (urok)
- je decentralizovany
- da sa na nom bezpecne a systematicky

krasa forexu je v tom, ze je to kos mien, kde sedia rovnice. da sa pouzit matematika a statistika. clovek v podstate nemusi ani vediet, co to je, staci ze chape strukturu a vie trochu pocitat. a este jedna vec, ktoru tu nikto nespomenul. FOREX nie je len SPOT. su to aj opcie, futures, OTCcka, rozne ine derivaty, ak niekto pouziva len spot, tak je odsudeny na dlhe roky trapenia , bez vysledku, moj nazor

----------------------------------------------------

ked som zacal tradovat crypto, tak si vela ludi myslelo, ze je to totalna blbost. nechapali ze crypto je len Extension na FX.

- crypto je pristupne
- totalne neefektivne
- funguje maker-taker distribucia poplatkov (za obchodovanie vem platia)
- ma rovnako nepriestrelny fundament (urok)
- este viac decentralizovane

pre mna , crypto = forex , a preto ho trejdujem, je to level - UP forex tradera. akurat bez konkurencie
ps: FX som sa nikdy nevzdal uplne , vzdy som si nechal nejake peniaze lezat na FX ucte u brokera na oportunity.

TRUNCUS

ja si myslim, ze z nasej starej party ziadny velki traderi nevzisli. ZIADNY . lebo sme boli prva generacia a ucili sme sa v principe uplne blbosti.
to co ale viem, ze v poslednej faze, ked sme uz boli ako tak naskillovani, sme uz nemali energiu a preto to cele spadlo. mali sme obrovsku vyhodu a mali sme sa dat dokopi a vytvorit profesionalnu skupinu. normalne firmu so 50 "zamestnancami", strukturov, fundingom , biznismodelom. proprietari trading group
lenze nikto z nas trading nemal ako biznis. nikto nad tym ani nemyslel.

je uplne komicke, ze dnes mladi chalani, na podstatne horsej urovni monetizuju svoj biznis cez youtube, discord a podobne. ked vidim aky trading a strategie riesia, je mi z toho zle, ale pravda je, ze s tradingu si urobili biznis. a to sme my vtedy nerobili. a preto su dnes vsetci mimo a ty tu dnes hovoris, ze si neurobil 7 Digits. a to je zle, pretoze trading je prilis tazky biznis na to , aby neprisiel payout.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ti youtuberoví "experti" iba predávajú ilúziu že niečo cenné vedia ešte menej informovaným širokým masám, ktoré dúfajú, že na tom zbohatnu, ale v skutocnosti na tom bohatne iba ten youtuber. Dnes je proste taka doba, že najviac a najlahsie zarába ten ktorý vie urobiť tu najvacsiu show a najviac na seba upozorniť.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa polovnik »

na margo tych invest youtuberov , teraz v sa v cz prepieria tento :
https://cc.cz/lide-mi-sveruji-miliony-c ... -youtuber/
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 243
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 76 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

polovnik napísal: Ne 04 06, 2023 11:08 pm na margo tych invest youtuberov , teraz v sa v cz prepieria tento :
https://cc.cz/lide-mi-sveruji-miliony-c ... -youtuber/
Pamätám sa na jeho videa o firme PLTR super špičková firma, ktorá sa obchoduje pod NAV treba ju nakupovať to bolo jeho odporučanie ,ked sa obchodovala okolo 20USD.Jemu by som nezveril peniaze.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

medzi starymi gurus a novymi youtube stars nie je v principe ziadny rozdiel. vsetci predavaju to iste, len inym sposobom.
uplne rovnako ako niekto, kto sa prezentuje na forach. tiez sa predava. akurat si za to nenecha zaplatit v peniazoch, ale ako NAVAL hovori v social pointoch, co oznacil za najstupidnejsiu cestu a mrhanie energiou. takze s cisto kapitalistickeho hladiska, nove hviezdy skaluju svoj biznis ovela lepsie. stary predajcovia kurzov horsie, a ten kto predava social points uplne najhorsie.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Airmike :

Tie veci, čo spomínaš zazneli a istý čas som strávil obhajobou toho, čo tam uvádzaš.

" ak niekto pouziva len spot, tak je odsudeny na dlhe roky trapenia , bez vysledku, moj nazor"


Toto neberiem. Kto však nedal FX spot a s ním skončil tak s tebou iste súhlasí.

Crypto, s tým mám problém, pretože neviem, kedy sa nejaká ich burza položí ako nedávno, čo je podvod a čo nie je. Je možné, že sa na tom dá pekne zarobiť ĺuďom ako ty, ktorí nájdu výhody na takom trhu, ale ja sa tým moc nezaoberám, mne stačia klasické meny.


Airmike, čo sa týka starej party, to by bolo na dlhšiu debatu. Ja som sa na tomto vlákne ešte nedostal k tomu, aby som začal s históriou.
Tu sa FX viacmenej berie ako niečo ťažké a zbytočné. Keď som tu začínal písať mal som tak trocha ružové okuliare.

Vytvoriť veľkú skupinu na biznis ako píšeš, by nešlo, pretože tých, čo skutočne zarábali bolo iba pár a tí to robili len individuálne. Nebol o to záujem.
Isteže som mal aj ja ponuky, nielen od ľudí na chate, ale chcel som zostať radšej samostatný. Nemám rád v takomto biznise nejaký tlak. Ty si ho iste musel zvládať v tých firmách a dosahovať stanovené výsledky. Ja mám radšej slobodu, súkromie, aby som si mohol všetko robiť podĺa seba.

Tí mladí chalani, čo píšeš, iste tak to je, ale nie je každý na tom tak morálne, aby sa živil tým, že predáva sen, títo ľudia to majú s morálkou akosi inak ako sme mali my, keď sme začínali.

Ano, písal som, že som nedal 7 Digits, ale nepokladám to za zlý výsledok.
Keby som na tom nezarobil a nezarábal, už by som tu nebol, tak ako skončili tí na chate, vačšina.

Až sa FX nepoloží a nezrušia meny, myslím, že to dám a aj viac.
Vytvoriť na FX spote niečo, čo zarába dlhodobo nie je hračka, zvlášť, keď nemáš mentorov, ani know how firmy, ktorá ´ta zaškolí. Každý z nás pokračoval inak.
Ty si možno zarobil už pár milióńov EUR, neviem a je to tvoja súkromná vec. Len viem, že si písal, že si platil nejaké sankcie, tuším vyše štvrť melóna, čo tiež nebolo príjemné.

Inak ja nepredávam nič, neriešim žiadne social points. Toto vlákno je len taký pokec. Určitý pohĺad na niektoré veci z tradingu FX spotu, nič viac. A ani nemám záujem o nejakú prezentáciu svojej osoby. Myslím, že ty, keď si písal svoje blogy o tradingu si na tom bol podobne. Je to len také odreagovanie a určitá potreba a niekedy aj snaha trocha pomocť a niečo ozrejmiť.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

iceberg8 napísal: Št 01 06, 2023 9:33 pm
Ono vtip je v tom, ze vacsina nikdy nemoze zarobit viac ako priemer.. Cize, ak by aj poštár mal 70k CZK mesacne v cistom, spotreba by bola tak obrovska, ze by nastala taka inflacia, ze by sme vsetci boli narovnako ako teraz, len o 1 nulu navyse videli na uctoch..
V uzavretej klietke (Zem), musi byt vzdy nejaky master a nejaky ten slave, inak to nevidim, ale pokojne sa rad budem mylit :)
Nemýliš sa, ale preto sa bežný človek snaží, aby sa vypracoval a dostal sa z tej vrstvy slave. Niektorým sa to podarí a iným nie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Truncus myslis si ze na trading je potrebny talent, alebo staci iba priemerna inteligencia a zbytok je vydrete remeslo?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

Truncus napísal: Po 05 06, 2023 6:46 pm " ak niekto pouziva len spot, tak je odsudeny na dlhe roky trapenia , bez vysledku, moj nazor" (Airmike)

Toto neberiem. Kto však nedal FX spot a s ním skončil tak s tebou iste súhlasí.
1na to mas samozrejme pravo :)

o tych co fx spot nedali sa nebavim. hovorim o tych, ktori na nom stravili mladost a nezarobia ani 6 digits. a to je 99.99% s tych , co ho obchoduju.
vnimat trhy komplexne je zaklad. a take tie reci ci opcie, fx akcie alebo derivaty. to je mega smiesna diskusia a strata casu. pretoze je to s principu blbost.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Airmike :

koľko máš priemernú nominálnu mesačný mzdu v SR... 1418 EUR... Ročne to máš 17 016 EUR...Dajme tomu 17K. Problém je, že napriek tomu, že sa tomu hovorí priemerná mzda, nedá to ani 50 % ľudí, čo pracujú, tí majú menej.

Takže trader čo dá dvojnásobok má 34k. Ano, nie je to 6 digits, ale už nejakú mzdu má. A že sa napracuje a trading je príliš ťažký biznis ? Ano je to tak, lenže aj zamestnanec so 17k sa často udrie, pokiaľ nemá teplé miesto vo verejnej správe alebo inde...
To je na každom, čo mu vyhovuje a pre čo sa v živote rozhodne..
Je jasné, že v vo firme musí dať trader 100k ročne, aby ho brali, ako si písal.. nič proti tomu, nakoniec aj Juggler písal to samé, že trading sa oplatí, len keď sú poriadne zisky.

Len som naznačoval, že to posudzovanie , aké zisky má mať trader, aby sa to oplatilo sú subjektívne. Pre niekoho je 100k ročne málo, pre iného je 50k dosť.

Súhlasím, že treba vnímať trhy komplexne, lenže to je závislé od úrovne poznania. Aj keď niekto neobchoduje nejaké komplexné know how, ale dokáže si zarobiť, tak sa to stále oplatí. I keď treba smerovať ku skutočnému edge, čo je jednoznačne výhoda.
Možno by si hodilo, keby si tu založil vlákno o FX, alebo skutočnom edge, kde by si vysvetlil na názorných príkladoch, ako sa to má robiť. Každý by to ocenil. A konečne by si náš poučil ako na to.Teda nielen, že vymenuješ možnosti, ale komplexný návod. Keďže si z firemného prostredia, tak máš čo povedať. Ale myslím, že by si to neurobil.

Až teda nie, nemáš záujem, tak treba chápať, že každý robí, čo dokáže a každý priemerne inteligentný človek si už dokáže spočítať, či sa mu ta námaha oplatí a keď nie, tak logicky skončí...

To je tvrdá realita života.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

osamely chodec napísal: Po 05 06, 2023 7:12 pm Truncus myslis si ze na trading je potrebny talent, alebo staci iba priemerna inteligencia a zbytok je vydrete remeslo?
Myslím, že treba zo všetkého niečo. Jediná cesta na urýchlenie vývoja je robiť to v skutočne vo firme, kde ťa to naučia, ako písal Airmike a robil to tak on, alebo si nájsť dobrého mentora, tým nemyslím nejaký platený kurz školiteľov.
Až ani jedno z toho, tak potom nasleduje dlhá cesta práce, samovzdelávania a zaplatenia školného, pokiaĺ nemáš na trading výnimočný talent a čuch.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

AIRMIKE:
vnimat trhy komplexne je zaklad. a take tie reci ci opcie, fx akcie alebo derivaty. to je mega smiesna diskusia a strata casu. pretoze je to s principu blbost.
nerozumiem, co si napisal , mozes to ozrejmit ak to myslis. Ja napr. obchodujem NG, naco mi je komplexny pohlad na trhy, skor si myslim, ze prave vitazi uzka specializacia ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

Truncus napísal: Ut 06 06, 2023 8:12 am Airmike :

koľko máš priemernú nominálnu mesačný mzdu v SR... 1418 EUR... Ročne to máš 17 016 EUR...Dajme tomu 17K. Problém je, že napriek tomu, že sa tomu hovorí priemerná mzda, nedá to ani 50 % ľudí, čo pracujú, tí majú menej.

Takže trader čo dá dvojnásobok má 34k. Ano, nie je to 6 digits, ale už nejakú mzdu má. A že sa napracuje a trading je príliš ťažký biznis ? Ano je to tak, lenže aj zamestnanec so 17k sa často udrie, pokiaľ nemá teplé miesto vo verejnej správe alebo inde...
To je na každom, čo mu vyhovuje a pre čo sa v živote rozhodne..
Je jasné, že v vo firme musí dať trader 100k ročne, aby ho brali, ako si písal.. nič proti tomu, nakoniec aj Juggler písal to samé, že trading sa oplatí, len keď sú poriadne zisky.

Len som naznačoval, že to posudzovanie , aké zisky má mať trader, aby sa to oplatilo sú subjektívne. Pre niekoho je 100k ročne málo, pre iného je 50k dosť.

Súhlasím, že treba vnímať trhy komplexne, lenže to je závislé od úrovne poznania. Aj keď niekto neobchoduje nejaké komplexné know how, ale dokáže si zarobiť, tak sa to stále oplatí. I keď treba smerovať ku skutočnému edge, čo je jednoznačne výhoda.
Možno by si hodilo, keby si tu založil vlákno o FX, alebo skutočnom edge, kde by si vysvetlil na názorných príkladoch, ako sa to má robiť. Každý by to ocenil. A konečne by si náš poučil ako na to.Teda nielen, že vymenuješ možnosti, ale komplexný návod. Keďže si z firemného prostredia, tak máš čo povedať. Ale myslím, že by si to neurobil.

Až teda nie, nemáš záujem, tak treba chápať, že každý robí, čo dokáže a každý priemerne inteligentný človek si už dokáže spočítať, či sa mu ta námaha oplatí a keď nie, tak logicky skončí...

To je tvrdá realita života.

ak ma niekto priemerny plat a zarobi 17k rocne, je asi ovela menej energeticky narocne zamerat sa na vzdelanie a investovanie, ako mrhat energiu v tradingu. pretoze sa mu moze stat, a pravdepodobne aj stane, ze po x rokoch skonci, ako neuspesny, frustrovany a nespokojny skoro trader .

na margo tvojho napadu a fx vlakna. snazim sa spravat podla vzorcov mudrych ludi. ked prisiel Buffet za Grahamom a ponukol mu, ze unho bude pracovat zadarmo, Graham mu povedal , ze je to neferova ponuka. pretoze prilis nadhodnocuje svoj prinos. ani zdaleka nie som Graham a nikto, kto za mnou prisiel, aby som ho ucil, nie je Buffet. ale Grahamov vyrok je univerzalny. je to ako zakon zachovania energie. ja investujem len vtedy , ked je realna sanca, ze sa mi to vrati. / nijak ma to neposkodi. inac to nedava zmysel. , nakoniec sam pises, ze si to priemerne inteligentny clovek dokaze spocitat a ja verim tom, ze som priemerne inteligentny clovek. pocitam naklady a vynosy. a social pointy neobchodujem.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

osamely chodec napísal: Ut 06 06, 2023 9:51 am AIRMIKE:
vnimat trhy komplexne je zaklad. a take tie reci ci opcie, fx akcie alebo derivaty. to je mega smiesna diskusia a strata casu. pretoze je to s principu blbost.
nerozumiem, co si napisal , mozes to ozrejmit ak to myslis. Ja napr. obchodujem NG, naco mi je komplexny pohlad na trhy, skor si myslim, ze prave vitazi uzka specializacia ...
dobra otazka. - z toho co som sledoval v minulosti, si obchodoval plyn aj cez opcie. ale da sa tradovat aj futures a aj ETF. sledoval si zasoby plynu a predikcie pocasoia. co su fundamenty. vobec mi nepripadalo, ze nemas prehlad o komplexite plynu. ale teraz priklad mozno blby , ale predsa:

povedzme ze sledujes aj firmy na burze, ktore obchoduju s plynom, alebo ho tazia. maju zasoby, dlhodobe kontrakty, povedzme ze by ti vyslo, ze niekto ma v inventary assets, (hocico) a value toho inventaru je vyssia ako valuacia firmy. nesiel by si do takeho betu ? a ako by si donho isiel, cez opcie, alebo by si naupil stocks ? keby mala firma penaznu zasobu , v eurach a euro by proti dolaru vyletelo, ale valuacia firmy je ocenena v dolaroch a nikto si to nevsimol, co urobis ?
nakupis firmu ? cez opcie , cez akcie, zahedgujes sa na Eurusd ? na spote ? a dostanes Interest rate po celu dobu drzania ? alebo shortnes futures, kde sa ochranis proti zmene urokovej sadzby ?

a teraz moj oblubeny priklad. najvacsi cesky shortar Ales Vavra shortuje Saylorovu firmu Microstrategy (MSTR). pretoze nema rad crypto. MSTR drzi 600k bitcoinov, ktore nakupila za cash aj dlh, aby sa napakovala, pouzila tento bitcoin ako collateral, aby svoju poziciu este zvysila. co je v standardnom investicnom svete ako dvojita paka a brutalny signal na short. A moja otazka pri nasej vymene nazorov bola, ci vie, ako crypto collateral skutocne funguje a ci vie, kto ho poskytuje a akym sposobom sa reportuje. pretoze ja so svojej praxe viem, ze collateral sa pouziva aj na market neutral a zbieranie vysokych urokov na crypte a za collateral sa da urok napakovat. a kedze o tomto collaterale nemusi mat clovek korektne info, moze to byt casovana bomba, ale aj raketa. bitcoin sa vobec nemusi pohnut, ale Saylor moze casovat 1x 2x 5x urok, s celej pozicie, kte urokova sadzba moze byt cca 12% p.a. takze pokojne 24. alebo aj 60% z objemu kollateralu. a toto su tie krasy komplexneho vnimania trhov, co je pre niekoho cisty short, pre niekoho ineho moze byt NEshort alebo long.

takto by som mohol pokracovat hodiny. pretoze je milion sposobov ako trading uchopit. ja sa venujem urokovym derivatom cely zivot, vo velkej miere su to derivaty nad FX. Truncus napisal , ze spot FX nema signifikantnu vyhodu a, ze na uroku sa moc neda stavat. well, mojich 15 rokov tradingu a vynosi su postavene z velkej casti na tomto. takze asi tak. komplexny pohlad v tradingu je pre mna zaklad. vyhrat aj prehrat moze kazdy. ale ja chcem mat sancu na vyhru trochu vacsiu.

a teraz uz fakt koncim :D
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Airmike napísal: Ut 06 06, 2023 11:49 am
ak ma niekto priemerny plat a zarobi 17k rocne, je asi ovela menej energeticky narocne zamerat sa na vzdelanie a investovanie, ako mrhat energiu v tradingu. pretoze sa mu moze stat, a pravdepodobne aj stane, ze po x rokoch skonci, ako neuspesny, frustrovany a nespokojny skoro trader .

na margo tvojho napadu a fx vlakna. snazim sa spravat podla vzorcov mudrych ludi. ked prisiel Buffet za Grahamom a ponukol mu, ze unho bude pracovat zadarmo, Graham mu povedal , ze je to neferova ponuka. pretoze prilis nadhodnocuje svoj prinos. ani zdaleka nie som Graham a nikto, kto za mnou prisiel, aby som ho ucil, nie je Buffet. ale Grahamov vyrok je univerzalny. je to ako zakon zachovania energie. ja investujem len vtedy , ked je realna sanca, ze sa mi to vrati. / nijak ma to neposkodi. inac to nedava zmysel. , nakoniec sam pises, ze si to priemerne inteligentny clovek dokaze spocitat a ja verim tom, ze som priemerne inteligentny clovek. pocitam naklady a vynosy. a social pointy neobchodujem.
Ak má niekto plat 17k ročne, tak sa može zamerať
na vzdelávanie, na investovanie asi ťažko, pretože nebude mať z ročného platu 17k z čoho.
Vzdelávanie, ďalších pár rokov , vysoká škola, potom hľadanie si práce, čo može tiež rozne dopadnúť.
Čo sa týka mrhania energie v tradingu, aby po rokoch neskončil ako frustrovaný skoro trader, práve preto som písal, že priemerne inteligentný človek si to vyráta a vie, kedy má skončiť.

Príklad :
robíš trading rok dva, prerábaš. Priemerne chytrý človek pochopí, že to nedáva, takže buď skončí s tradingom a zamerá sa na niečo iné, čo dokáže, alebo zmení sposob vzdelávania, (napríklad ako ty, išiel si si po skutočné know how do firmy a aj preto, aby si mohol na základe toho "hodne zarobiť", netrocháriť a nečakať na to mnoho rokov...
Vyšlo ti to.).

Takto človek stratí rok, dva, kým si to neujasní a mnohí takíto začiatoční to robia aj popri zamestnaní, takže toĺko toho nestratia, akurát čas a školné.
Kto na trhu zostáva mnoho rokov a nezarába ani 17k, tak to je to, o čom píšeš, že skončí ako frustrovaný skoro trader...
Avšak otázka je, či má takýto človek aspoń priemerné IQ, keď sa takto správa...

Až investuješ, len keď je reálna šanca, že sa ti to vráti a inak ti to nedáva zmysel, tak je jasné, že neposkytneš know how zadarmo, ako som správne predpokladal. To je čisto tvoja vec, že si takýto postoj zaujal.

Na druhej strane by si mal chápať, že sú tu aj iné kategórie ľudí, ktorí neriešia všetko len na rovnici náklady a výnosy.
A nejde im len o investovanie z dovodu, aby sa im niečo vrátilo, ale o niečo iné.
Nakoniec existuje aj charita, nie ? :-)


Záver je taký, že toto je diskusné fórum, kde sa nepredáva draho platené know how, kde sa podpisuje mlčanlivosť a preto poskytnuté edge nebude mať takú hodnotu, cenu a využiteľnosť, ako vo firmách, kde si pracoval. S tým sa musíš zmieriť. Isteže, možeš kritizovať , čo tu čítaš, vyjadrovať sa z racionálnych dovodov kriticky, čo má svoju logiku a dá sa to pochopiť, lebo ti ide o predídenie straty, pre čítajúcich, ktorí sa dozvedia balast z tvojho pohľadu a poznania trhov..
Ale takýto tvoj prístup a nielen tvoj proste odradí píšucich.
Ide tiež o to, že nabrať profesionálne poznatky vo firmách, ktoré sa tomu venujú, takáto možnosť tu nie je pre každého, kto plánuje trading vážne.
A pokiaľ nemá zmysel písať niečo iné ako profi edge z firiem, tak v poriadku.

inak si myslím, že toto všetko je strata času. Vačšinu príspevkov, ktoré som tu písal už pokladám za stratu času a možno aj moju blbosť.
Ešte som ani nič nezačal a vačšina je prakticky o obhajovaní, že trading FX má zmysel, že má zmysel aj pre niekoho, kto nemá profi výcvik vo firme, že to može dávať, aj keď nezarobil za rok 6 digits alebo 5 -10 rokov 7 digits a podobne...

Vážne dochádzam k záveru, že máš najskor pravdu a nemá zmysel predávať ani social points...

Hádam sa nájdu takí, čo sú lepší ako ja a poskytnú hodnotné info. Jediné, čo zvažujem, že založím niekde cvičný účet a dám ho sem po roku pre Jugglera. To ešte má možno nejaký význam.
Na obhajobu a vysvetľovanie už nemám náladu a ani čas. Ešte totiž nie som na traderskom dochodku... :wink:

Truncus napisal , ze spot FX nema signifikantnu vyhodu a, ze na uroku sa moc neda stavat.

Airmike, nič také som nepísal, písal som o prípade možnosti vysokého zárobku na USD/JPY kvoli predpokladaným zvýšeniam úrokov na USD ako príklade...
Možeš si to vyhľadať, až chceš.

Airmike, maj sa a pozdrav za mňa traderov z bývalého chatu, až sa s nimi niekedy stretávaš...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Truncus napísal: Pi 02 06, 2023 8:05 am Až to chce človek robiť profesionálne v bankách a firmách, tak rovnako nemože len tak prezradiť, čo ho naučili.
Prečo by nemohol. Je to skôr o tom, že prídeš na to, že v bankách a firmách sa otáčajú väčšie peniaze s nižším rizikom a vyššou diverzifikáciou, tímovo a pod dozorom riskáča...Teda alfa a omega je to, čo popisuje Airmike v tom rozhovore: hedžované pozície s nižším rizikom straty...otáčaš väčší kapitál, spravidla zapákovane, ale nie na percentuálne veľký zisk, skôr na istý zisk.
Keby inštitúcie mali know-how na vysoké zisky, nemali by výsledky také biedne. :)
Ich hlavná pozornosť by sa nesústredila na fees, ale na otáčanie vlastného kapitálu.
Česť výnimkám samozrejme a to si myslím je hlavný dôvod prečo Airmike po skúsenostiach na trading desku sa nestal nezávislým traderom na vlastnej nohe, ale radšej chcel vybudovať firmu s tímovým prístupom.
Airmike napísal: Po 05 06, 2023 8:29 pm o tych co fx spot nedali sa nebavim. hovorim o tych, ktori na nom stravili mladost a nezarobia ani 6 digits. a to je 99.99% s tych , co ho obchoduju.
Otázka je, aký kapitál potrebuješ aby si robil 6 digits. Lebo so 100K robiť 100K je 100% p.a....a urobiť 100K s kapitálom 1 000 000 je 10% p.a. Takže na to, aby mal trejder udržateľný 6 digit príjem môže snívať, že vydrží robiť 50% p.a. s kapitálom 200K.
Skôr by sa mal držať pri zemi a rátať s kapitálom aspoň 500K.
Airmike napísal: Po 05 06, 2023 8:29 pmvnimat trhy komplexne je zaklad.
osamely chodec napísal: Ut 06 06, 2023 9:51 am nerozumiem, co si napisal , mozes to ozrejmit ak to myslis. Ja napr. obchodujem NG, naco mi je komplexny pohlad na trhy, skor si myslim, ze prave vitazi uzka specializacia ...
Z môjho pohľadu aj jeden má pravdu, aj druhý. Trh treba vnímať komplexne a zároveň byť na niečo špecialista.

Ja som špecialista na momentum trading akcií, ale bez prispôsobenia sa trhu ako celku by som mal problémy.
Aj špecialista na plyn musí vnímať trh plynu komplexne, napr. prepojenie amerického plynu na všeobecný dopyt vo svete, na počasie, na celkový trh energií. Ved práve longuješ plyn a zároveň shortuješ ropu, teda hraješ na to, že ropa je drahá oproti plynu a tento rozdiel by sa mal znížiť. Pred 10 mesiacmi šiel plyn po 10..dnes ide po 2 a tento cenový pohyb odráža nejaké komplexné zmeny na trhu. Účastníci trhu sú rôzne skupiny a dopyt závisí od kadečoho, ešte aj od činnosti politikov...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3975
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa iceberg8 »

https://www.youtube.com/watch?v=yysCGHPc9TY

Buffet isiel za Grahamom, ktory ho odmietol, ale o rok neskor to dali dokopy :)
Odoslané z počítača
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

iceberg8 napísal: St 07 06, 2023 9:08 am https://www.youtube.com/watch?v=yysCGHPc9TY

Buffet isiel za Grahamom, ktory ho odmietol, ale o rok neskor to dali dokopy :)
no ved ja nehovorim ze odmietam kazdeho 🤣
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

JUGGLER napísal: Ut 06 06, 2023 6:05 pm
Prečo by nemohol. Je to skôr o tom, že prídeš na to, že v bankách a firmách sa otáčajú väčšie peniaze s nižším rizikom a vyššou diverzifikáciou, tímovo a pod dozorom riskáča...Teda alfa a omega je to, čo popisuje Airmike v tom rozhovore: hedžované pozície s nižším rizikom straty...otáčaš väčší kapitál, spravidla zapákovane, ale nie na percentuálne veľký zisk, skôr na istý zisk.
Keby inštitúcie mali know-how na vysoké zisky, nemali by výsledky také biedne. :)
Ich hlavná pozornosť by sa nesústredila na fees, ale na otáčanie vlastného kapitálu.
Česť výnimkám samozrejme a to si myslím je hlavný dôvod prečo Airmike po skúsenostiach na trading desku sa nestal nezávislým traderom na vlastnej nohe, ale radšej chcel vybudovať firmu s tímovým prístupom.

Airmike také firmy budoval a sám o tom píše :

"Omega

Keď som pred rokmi začal písať svoj prvý blog, bolo to pre mňa zlomové obdobie. Za mnou bola štvorročná práca vo firme, ktorú som viedol ako senior trader, neskôr CEO. Firma sa zaoberala obchodovaním na burze a bola celkom úspešná. Teda úspešná je možno silné slovo. V obchodovaní sa nám darilo, ale budovanie firmy a škálovanie bolo dosť úbohé. Premýšľal som vtedy nad tým, čo nám chýba k tomu, aby sme vybudovali veľký biznis so schopnosťou konzistentne rásť. Myslel som si, že kľúčom k úspechu je kombinácia viacerých faktorov. Kvalitní ľudia, technológia, stratégie, diverzifikácia, plánovanie, komunikácia, forma financovania a podobne.

Faktom je, že jednou zo slabín firmy som bol práve ja. Nemal som žiadne skúsenosti z vedením a budovaním firmy a to nás výrazne brzdilo. Dodnes nechápem, ako je vôbec možné, že sme robili nesprávne skoro všetko a aj tak sme dokázali fungovať. Asi jedinou výhodou bola naša odbornosť. Obchodovanie sme mali postavené na unikátnej myšlienke, ktorá nám priniesla peniaze. Netrvalo ale dlho a narazili sme na limity. Firmu sme zavreli, pretože sme sa vyčerpali. Chýbali nám ľudia.

Golem

Pred pár mesiacmi som sa ocitol vo veľmi podobnej situácii. Druhá firma, ktorú sme založili pred šiestimi rokmi, bola oproti prvému pokusu niekoľko násobne väčšia, technologicky vyspelejšia a profesionálnejšia. Unikátna myšlienka bola opäť faktorom, ktorý naštartoval rast. Tento krát sme ale neustále inovovali a testovali nové možnosti. Vo firme pracovali špičkoví ľudia a vďaka prvému projektu som mal už aj ja nejaké skúsenosti. Všetko naznačovalo tomu, že to bol ideálny setup. Je jasné, že sme stále robili veľké množstvo chýb, ale s prvým pokusom sa to nedalo porovnať. Z pohľadu tradera to bola neskutočná jazda. Urobili sme dobrý výsledok. Bol som presvedčený o tom, že neexistuje problém, ktorý by sme nezvládli vyriešiť. Jeden problém ale prišiel. Nedokázali sme prekonať kritické obdobie, keď firma prestala zásadne rásť. Príčin je veľa, takže ich nebudem do detailu rozoberať. Naučil som sa ale dôležitú vec. Operatívne riadenie nie je to jediné, čo musí človek zvládnuť, aby bola firma úspešná. "

Airmike písal, že keď začínal vo firmách, tak musel podpísať dohodu o mlčanlivosti a mal aj zakázané obchodovať súkromne určité trhy. Teraz, keď tam nepracuje to už iste neplatí a čo sa týka know how, ktoré tam získal, tak o tom nechce len tak free bez protihodnoty informovať, sa už aj tu v tomto vlákne vyjadril.

Neviem o tom, či robil v bankách, pokiaĺ viem, tak len vo firmách - trading..

Čo sa týka jeho názorov na TA, PA, tak si myslím, že tým, že sa špecializoval na algotrading, arbitráže, spready, deltu, úrokové diferenciály, snažil sa tam nájsť unikátne myšlienky pre zisk, tak nevenoval dostačný čas tomu, že unikátne myšlienky, unikátne sposoby obchodovania sa rovnako dajú použiť aj na TA, PA, kde možno nie je možné použiť matematický algoritmus, pretože k pravidlám pre obchodovania patrí aj diskrečná zložka daná skusenosťou množstva hodín strávených čistým grafom, ale z toho vyjde silná štatistická výhoda, vysoko cez 50 %, úspešnosti obchodov na čom sa už dá stavať. Teda tu máme, pravidlá,(systém obchodovania), poznanie a prax. A poznanie a prax na trhoch nepríde nikdy zadarmo a žiadne kurzy vám to len tak nedajú.
V tom je práve odlišnosť niekoho, kto obchoduje nejaký algoritmus na trhu na základe unikátnej myšlienky, ktorá sa može na trhu rovnako vyčerpať z viacerých dovodov, napríklad zmena úrokov, atď...
Inak, ten menový basket, čo Airmike obchodoval na FX spote nie je neprestrielná záležitosť je to svojí sposobom len vylepšený smerový trading, ktorý odhaduje silné a slabé meny a aj smer...
Iné kafe bude iste to, čo robil vo firmách. Ale to šlo o burzy. Pretože FX deriváty na burzách rovnako sú...

Keď niekto nevie obchodovať ani TA, PA nad 50 % úspešnosť, tak podĺa mňa tomu proste nerozumie. Myslím všeobecne. Ide totiž o to, že aj TA, PA treba upraviť a prisposobiť pre potreby a realitu daného trhu a nástroja, ktorý trader obchoduje. A to už každý nevie.
Myslí si, že keď daný trh neudrží nejaký support alebo resistenciu, ktorú si individuálne určil, že to nefunguje, ale to je omyl. Len to správne nechápe. Zle si určil S/R.

Príklad, TA učí, že položte SL tesne pod viditeľnú S/R úroveň. Trh si príde presne tam, vy skončíte na SL a potom sa to otočí. A koho je to chyba ? S/R ? Nie je to chyba tradera, že nechápe, čo na trhu robí a buď nepoužil správnu S/R úroveň alebo nerátal s tým, že je úplne bežné, že jeho zle zvolená oblasť pre SL bude otestovaná.
To je už chyba traderov, ktorí chcú nízky SL a vysoký PT, lebo tak ich to učí balast a nechápu trh a ani čo obchodujú.

Moje zisky sú práve založené na tom, že som za tie roky konečne správne pochopil, čo sú korekcie a trendy na jednotlivých TF, ktoré S/R vzhľadom na TF je nutné použiť a tomu prisposobiť SL, čo je totálne zásadné pre akúkoĺvek TA a PA a žiadni klasici to neučia, aspoň som to nenašiel v v knihách a že som ich prečítal dosť. A práve tie správne S/R tu hrajú zásadnú rolu.
Až mne trh prerazí moj stanovený S/R, tak viem, že dochádza k zmene smeru trendu na TF 1H, 4H alebo TF daily a dochádza ku korekcii. A z toho si vyvodím dosledky. Chápem, čo sa stalo, zoberiem SL a prisposobím sa. Ide však o to, aby mnou stanovené S/R úrovne a nastavený SL dali vysoko cez 50 % úspešnosť obchodu s RRR doležitým pre danú pravdepodobnosť. A nemusí byť vobec 2.. Samozrejme myslím dlhodobú úspešnosť.
Správna PA a TA by mala byť hlavne o tom, že sa obchodujú trendy, pretože tam je ten zisk vzhĺadom na nutný SL, ale zásadné je, kde vstúpiť, kde zavrieť časť profitu a prečo.
Pretože BO či už z korekcie alebo formácie treba brať hlavne ako bonus, čo je podstatné je však otestovanie ceny po korekcii... No nič, o TA a PA už nebudem písať.
Možno tí "múdrejší" dajú nejaké komplexné info ako na FX. :wink:


Je jasné, že klasické žvásty a balast ,ktorý je free kdekade na nete a v knihách moc použiteľný nie je. Na to sa už dávno prišiel aj sám. Vždy funguje len niečo unikátne, neprefláknuté.

Pristupovať k tradingu sa dá na mnoho sposobov, ale len stav účtu dokladá, či to má zmysel A či sa to vyplatilo.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Obrázok

Tu sa možete pozrieť, čo všetko je človek schopný pri obchodoch urobiť a aké chyby. Možete hádať, akú blbosť som urobil v polke júna. Som zvedavý, kto uhádne, čo ten DD sposobilo.
Takže nikto nie je dokonalý... :D
Veru, live trading nie je nič dokonalé a vyhladené a ani zisky.
Múdrý človek sa dokáže poučiť z chýb iných.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 657
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 80 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ten DD je podla toho grafu cca 40 az 45 % to sa da jedine prepakovanim a nevsimnutim si nejakeho eventu ala FED ale ta paka tam musela byt enormna kedze robis FX a tam tie meny lietaju za den max v percentach a tebe to zozralo skoro polku zisku
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Ideš na to logicky, ale blbosť bola hlúpejšia...Trocha pomožem, chyba začiatočníka, čo by som po tých rokoch vobec nemal urobiť. Stalo sa mi to naposledy pred pár rokmi...:-)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 657
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 80 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Bud zly pocet lotov alebo mne sa stalo obcas ze som v ducascopy otvoril opacnu poziciu ako som chcel kvoli ASK / BID nepochopeniu
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V prvom rade by trebalo vedieť k čomu sa vyjadrujeme. Mne ten graf nehovorí nič pokial nemá hodnoty.
Ak je žltá čiara z objemami na úrovni ,,0,, môže ísť o doťahovanie straty. bez hodnôt to môže byť graf výnosu z -3% na +0,5% ale aj z -30% na +5%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

JUGGLER napísal: St 13 09, 2023 5:46 pm V prvom rade by trebalo vedieť k čomu sa vyjadrujeme. Mne ten graf nehovorí nič pokial nemá hodnoty.
Ak je žltá čiara z objemami na úrovni ,,0,, môže ísť o doťahovanie straty. bez hodnôt to môže byť graf výnosu z -3% na +0,5% ale aj z -30% na +5%.
No, to poznať z grafu. Je to graf profitu od začiatku tohto roka do dnes. Dolná os je dátum, horná profit v CHF. Vľavo dole je CHF0, čo znamená, že ide o krivku profitu v CHF od začiatku roka. Z toho možeš posúdiťt, že som nebol v strate ani -3% celkovo a ani -30 %. Myslím, že si to prehliadol.
DD ,ktorý tam je je z kladného celkového profitu rátaného v roku 2023 p Koľko som zarobil celkovo v CHF ,som, samozrejme z grafu vymazal.
vladko11
Active Member
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa vladko11 »

Žltá je denný zisk alebo strata, takže takmer každý deň tam vidím zavretý nejaký malý zisk. Červená je stav účtu, ktorý o tento malý zisk každý deň trochu stúpne. Mne to teda pripadá ako keby tam boli zatvárané malé zisky a strata sa nechávala otvorená. A keď už tých nahromadených strát bolo priveľa, tak si to zrazu všetko zavrel.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

:like:
Slovan aj vladko ste chytrí, takmer ste to trafili musím out neskor vysvetlím o čo šlo.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Tento účet, ktorý som dal na myfxbook mám už pár rokov a tu som už pár údajov z neho ukazoval. Držím tam pomerne vysoké nerealizované straty a preto na ňom nemožem obchodovať to, čo na iných kvoli páke a marginu.
Každý deň urobím niečo nad 10 obchodov, ktoré sú často krátke s malých profitom v pips a intraday. Starám sa, aby som mal hodne vysokú úspešnosť, ale za cenu zníženia % zhodnotenia. Nemožem kvoli kostlivcom ani dobre pracovať s objemom.

Mohol by som tam dodať viac peńazí, lenže na iných účtoch sú potrebné, takže na to kašlem...Toto je skor relikt reštruktualizácie... :D

Až je však príhodný čas, tak na príslušnom páre počas dňa uzavriem kostlivca tak, aby som mal daily zisk celkovo kladný.
Je to taká pomalá a mravenčia cesta na zníženie kostlicov... :D , ale funguje, keby nerobím kraviny.A je dobrá aj psychologicky, pretože mám predsa daily zisk, ako vladko dobre poukázal.

Problém je, že nemožem mať na danom účte hedging, hoci pozície možem deliť ako chcem. V tom prípade DD som bol nepozorný a otvoril som vačší objem opačne, čo mi automaticky uzavrelo v rámci objemu tých najvačších kostlivcov na danom páre, takže som si pekne vymazal značnú časť ročného zisku a to jedným klikom, počas jedného dňa... :D :dislike:

Ale pekne ste na tom prišli, dobrá práca...

Myslím, že je nutné ukazovať aj negatíva na poučenie.

Pre Jugglera, ktorý má rád štatistiky ešte hodím jeden screen. Nič moc a ani sedliaka som zatiaĺ asi neprekonal, ale do konca roka ho prekonám... :wink:

Obrázok
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa jogo »

Truncus napísal: St 13 09, 2023 7:40 pm Držím tam pomerne vysoké nerealizované straty ...... Nemožem kvoli kostlivcom ani dobre pracovať s objemom.
Nie je problém platenie swapov na týchto dlhodobých kostlivcoch?....alebo maš na nich kladné swapy?

Aký maš názor na terajšie smerovanie EURUSD? Prečo, podľa teba, začalo USD posilňovať, keď EU ma stále vysokú infláciu a ECB je tlačená zvyšovať úroky?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

jogo napísal: Št 14 09, 2023 4:21 pm
Truncus napísal: St 13 09, 2023 7:40 pm Držím tam pomerne vysoké nerealizované straty ...... Nemožem kvoli kostlivcom ani dobre pracovať s objemom.
Nie je problém platenie swapov na týchto dlhodobých kostlivcoch?....alebo maš na nich kladné swapy?

Aký maš názor na terajšie smerovanie EURUSD? Prečo, podľa teba, začalo USD posilňovať, keď EU ma stále vysokú infláciu a ECB je tlačená zvyšovať úroky?
Je to problém, ale zisky sú stále vačšie. Mám výhodu vo vysokej úspešnosti obchodov. Sú to sice netypické obchody, ale ziskové. Tým to vykrývam. Toto je starý účet, kde som pred pár rokmi ešte nerobil to, čo teraz.

ECB údajne naposledy dnes zvýšila sadzby, ale je zlý výhľad pre ekonomiku. Euro pre to klesá už pár weekly. Hoci množstvo short weekly je už dosť značné, na daily stále nemám zmenu trendu.
Sranda je, že dnes sa čakalo, že až ECB zvýši sadzby (prekvapenie), tak to dočasne posilní EUR,ale stal sa opak, klasika...

USD posilňuje preto, že Eurozóna je na tom a aj bude stále horšie ako USA, potom USD má vyššie sadzby, ďalej je to stále hlavná svetová mena, bigpharma si dobre zarobila na covide, teraz zarábajú zbrojárske firmy, ohromne si zarobia energetické...Nemecko si zlikvidovalo lacné energie a ide dole vodou ekonomicky, ale to mnohí nevidia, množstvo faktorov...

Teraz je dobré tiež sledovať, čo urobí Japan, či zmení a kedy svoju politiku v rámci toho, ako je oslabený jen. Ale to bude asi náhle a nečakané...
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Obrázok

Tu možete vidieť zhodnotenie účtu od začiatku roka. V marci som riadene uzavrel kostlivcov a mám minimálny zisk v júni mám stratu, kvoli tomu fiasku. Ale celkovo za ostatné mesiace je vidieť určitá konzistentnosť zisku. Tá je výsledkom stratégie, ktorú používam na 6 pároch, ktoré obchodujem.
vladko11
Active Member
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa vladko11 »

@Truncus V marci si zavrel kostlivcov a v júni sa ti kvôli chybe zavreli ďalší ale s väčším objemom. Zaujíma ma, za akú dobu ak by si postupoval podľa plánu, by si sa vedel kostlivcov zbaviť. Nezdá sa Ti, že pri Max strate okolo 1,5 % by si mohol povedzme 2-3 x zvýšiť riziko čo by už dalo úplne iný výsledok s prepadom povedzme do 5%. Alebo sa Ti taký Dd vidí priveľký?
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

vladko11 napísal: Po 18 09, 2023 1:39 pm @Truncus V marci si zavrel kostlivcov a v júni sa ti kvôli chybe zavreli ďalší ale s väčším objemom. Zaujíma ma, za akú dobu ak by si postupoval podľa plánu, by si sa vedel kostlivcov zbaviť. Nezdá sa Ti, že pri Max strate okolo 1,5 % by si mohol povedzme 2-3 x zvýšiť riziko čo by už dalo úplne iný výsledok s prepadom povedzme do 5%. Alebo sa Ti taký Dd vidí priveľký?
Za akú dobu ? Neviem, toto som neriešil, nakoľko riešim len stav open DD. Možno tak rok...Až by sa to nejako % výrazne zvyšovalo, čo sa nedeje, tak doplním objem.
Okrem toho kostlivcov zatváram tak, aby som nemal záporny mesačný výsledok. Je to už taký zvyk.

Na zvýšenie rizika potrebujem pridať peniaze na objem. Ten by som musel zobrať z iných účtov, obchodujem totiž viacero. Mohol by som zvýšiť riziko aj bez pridania objemu, ale nechcem. DD 5 % v reále nechcem. Myslím close DD. Kostlivci nie sú pre mňa až taký problém, pretože mám stratégiu, kedy a ako sa ich zbavujem po častiach. Snažím sa ich zatvárať vtedy, keď je cena na danom páre najvýhodnejšia. Neraz sa stalo, že som niečo zavrel na BE alebo s miernym ziskom. Samozrejme ,tí, čo sú "hlboko", tak to pojde len postupne so stratami. Okrem toho toto nie je doležitý účet, preto som ho dal na tú verejnú platformu.

Ale mám v pláne založiť čistý podúčet, čo tam dám ako ukážku, aby bolo vidieť, aké je možné reálne zhodnotenie na FX, ktoré dokážem dosiahnúť. Na tomto to nie je možné moc ukázať. A potom možno napíšem aj viac o tom ako to robím, až tu nevznikne zbytočné flame. Hádať sa už ako a čo nefunguje alebo funguje ma nebaví.
Teda mám v pláne predstaviť výsledky, povedať svoj názor podopretý výsledkami a nech si každý myslí, čo chce.

Povodne som mal trocha inú predstavu o ľuďoch na tomto fóre.
vladko11
Active Member
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa vladko11 »

Vďaka za odpoveď.
Chápem teda, že open DD je tým limitom, ktorý ti bráni navýšiť riziko.
Trochu mi Tvoj trading, z toho čo si tu zatiaľ popísal pripomína systém, ktorý tu stručne opíšem. Trader sústavne otváral longy na USDCHF s targetom okolo 30- 100 bodov, bez SL. Veľkosť účtu bola na začiatku okolo 8000 €, jedna pozícia 0,01 a tých pozícií postupne za deň otvoril tak 10-15 ale aj cez 30 sa občas podarilo. No a postupne sa mu to na takmer 99% zatvaralo a čo bolo otvorené, tam aspoň niečo zarobil na kladnom swape. A raz za čas, presne ako píšeš, keď sa mu to videlo vhodné, uzavrel naraz väčšie množstvo kostlivcov.
Odlišné tam bolo to, že chlapec vôbec neriešil SR, či trendy, proste to tam búchal buy, buy, buy a spoliehal sa na vysokú úspešnosť.
Podľa mňa nemá zmysel aby si riešil ľudí, to je starosť majiteľov a adminov akú diskusiu a na aké témy tu umožnia a ako im to vyhovuje vzhľadom na návštevnosť a príjmy z reklám. Ja som rád, že vôbec takéto fórum v slovenskom jazyku existuje, hoci pochopiteľne omnoho viac informácií čerpám z forexfactory.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

vladko11 :

No, tak ja tom mám iné. Mám 6 párov a kostlivci sposobujú ten fakt, že mám na danom páre 1 smer pohybu zablokovaný, kvoli držaniu kostlivca v danom smere.
A ešte k tomu na tom platím negatívny swap. To obmedzuje výkonnosť a možnosti obchodovania.
Stáva sa, že robím 30 obchodov, ale nič také, že len to tak nakladám, kdeže...To by som mal už len MC z účtu. Kostlivci vznikli ako výsledok používania roznych stratégií je to od 2018. CHF páry ani neobchodujem po tom podraze SNB pre rokmi.
Za tie roky mám už v súčasnosti slušnú úspešnosť, inak by som už všetko zavrel. Pozri si tabuľku obchodov na tom účte, kde uvidíš počet obchodov v long aj v short a úspešnosť. Tá je dosahovaná, samotnou stratégiou, ktorú posledné roky používam.
Pri normálnom obchodovaní by bola zákonite nižšia...možno aj prídeš na to, na ktorej strane mám kostejov... :D

Neriešiť ľudí, no keď ti píšu, ako a čo nejde a že čo obchodujem je vlastne blbosť a nie trading...to, človek nemá moc chuti tu písať podrobne, čo robí...
Máš z FF nejaké použiteľné info pre edge ? Obchoduješ FX live ?

Obrázok
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4030
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 64 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Truncus napísal: Po 18 09, 2023 3:35 pm Ale mám v pláne založiť čistý podúčet, čo tam dám ako ukážku, aby bolo vidieť, aké je možné reálne zhodnotenie na FX, ktoré dokážem dosiahnúť.
Truncus tato tema sa tu uz vela krat preberala (ake zhodnotenie je mozne na FX a pri ako velkom ucte). A pocul som uz vela nazorov od vela ludi na tu otazku. Odpovede od jednotlivych ludi ma zaujimali.
Takze rad by som pocul aj tvoju odpoved. Daj mi prosim ako priklad 3 velkosti uctu, a ake zhodnotenie si myslis, ze by bolo mozne, keby si sa tomu dost ""aktivne" venoval.

Ja som v 2015 mal za 5000 EUR ucet u Dukascopy. Venoval som sa tomu okrajovo, ale aj tak som behom roka urobil +50%, cize bol som v pluse 2500 EUR aj po odpocitani poplatkov za otvaranie obchodov. Cize chapem, ze je mozne aj vyssie zhodnotenie nez na terminakoch. A tiez chapem, ze som ekonomicky antitalent a ze som nemal ziadny "edge" a system a ze proste som len otvaral a zatvaral obchody, ako sa mi zazdalo.
Takze aj chapem, ked som za prve dva januarove tyzdne v 2016 stratil aj plnych 2500 zisku aj podstatnu cast z povodne vlozenych 5000 EUR, ze proste na FX sa da aj rychlo prist k peniazom aj rychlo o peniaze prist.

Takze ma zaujima tvoj nazor na potencial zisku diskrecneho retailoveho obchodovania FX. Nie ze by som to chcel niekedy este skusat, ale proste len tak pre zaujimavost.

FX obchodnikov na tomto fore je ako safranu.
A spekulacie SNB si dobre pamatam. Aj ich slavny cap 1.2 aj ich zrusenie ho bez varovania (maximalne tak varovanie insiderom).
vladko11
Active Member
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa vladko11 »

Momentálne nemám žiaľ čas podrobnejšie sa tabuľkou zaoberať, takže zatiaľ iba vďaka za zverejnenie.
Áno na FF v poslednom období čítam hlavne postrehy užívateľov prop firiem, nejaké systémy už neriešim.
Obchodujem live ale vždy som mal iba malý účet. Beriem to ako rizikovú činnosť, do ktorej nechcem vrážať veľa peňazi.
Používam kombináciu dvoch systémov. V prvom obchodujem krátkodobé trendy na USD pároch, kde držím niekoľko dní a dosahujem úspešnosť pod 40%, skrátka snažím sa držať zisky dlhšie ako straty. V druhom systéme vyberiem si menu, ktorú pokladám za najslabšiu alebo najsilnejšiu, skrátka určím si trend napr teraz stúpa CAD, tak ho nakúpim a po pár bodoch zavriem. Tam mám samozrejme úspešnosť veľmi vysokú vysokú ale zase mám kostlivcov, takže tiež ich zatváram kde uznám za vhodné. No a takouto kombináciou sa usilujem držať DD čo najnižšie ale je to nad 10% tento rok u mňa, čo je pre mňa prijateľné.
Equity 2023.jpg
Ako vidno, posledné dva mesiace sa mi príliš nedarí.
vladko11
Active Member
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa vladko11 »

Ale ak by sa niekomu tieto výsledky zdali podozrivo dobré, tak vlani som skúšal všelijaké novoty a dopadlo to tak, že som mal na konci roka stratu cez 30%.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Truncus napísal: Št 14 09, 2023 7:53 pm Tu možete vidieť zhodnotenie účtu od začiatku roka. V marci som riadene uzavrel kostlivcov a mám minimálny zisk v júni mám stratu, kvoli tomu fiasku. Ale celkovo za ostatné mesiace je vidieť určitá konzistentnosť zisku. Tá je výsledkom stratégie, ktorú používam na 6 pároch, ktoré obchodujem.
Kumulatívne to vychádza na 10,71% YTD. Výnos ETF USA je 17,14% YTD.

Tým nechcem dávať do pozornosti, že nebiješ ETF. Ešte máš 1 tretinu roka a konzistentnými ziskami dosiahneš dajme tomu 15% p.a.
Problém je, že ide o hrubý výnos, teda čistý bude nižší. Ešte väčší problém vidím v tom, že dlhodobo sa to neoplatí.

Truncus. Čo myslíš, koľko by si mal vytrejdiť, aby sa ti to vyplatilo oproti pasívnemu investingu?
Zoberme príklad, že pred 15 rokmi by si pri SP500 na cene 1500 (teda dosť zlá investícia na vtedajšom vrchole ) investoval 100 000 €.

1. Čo myslíš, koľko by si mal na účte dnes pri cene 4500?
2. Čo myslíš , aké konzistentné zisky p.a. by si na ten istý výnos musel mať ako trejder?

Môžeš sa vyjadriť:

a/ ako trejder, čo chce z výnosov žiť ( teda zisk každý rok vyberať )
b/ ako trejder, čo ide na kumulatívny zisk, teda nič nevyberá, len chce maximálny výnos.

Nemusíš sa vyjadriť. Ja som len zvedavý, ako to vidíš z pohľadu trejdera. Čas plynie rýchlo a ja som ako trejder nikdy o tom neuvažoval, až po 20 rokoch.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Juggler :

Napíš % zhodnotenie ETF USA za rok 2021, 2022 a 2023 (do súčasneho dátumu), každý údaj samostatne
Napíš % zhodnotenie ETF USA od roku 2021 do súčasného dátumu.

Tieto údaje potom porovnám so svojím FX účtom a dám screen týchto údajov.

Rovnako napíš % zhodnotenie ETF USA za 15 rokov. Daj aj odkaz, skade si to čerpal.

Potom ti odpoviem na tvoj príspevok, aby tu nebolo spor o čísla...

jaroslav80, vladko11, zajtra odpoviem...Dík za reakciu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"