Truncus a jeho pohľad na FX

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Zakladám novú tému.

Každý, kto to číta a chce sa podĺa toho riadiť musí brať do úvahy, že bezpečnostné riziko je na jeho strane. :D

Hneď na úvod napíšem, že nemám v pláne prezradiť celé svoje know how na FX, vydreté rokmi, ale chcem ho aspoň čiastočne priblížiť, inak by som toto vlákno nezaložil. Chcem prispieť tejto komunite.
Rovnako chcem prispieť svojím názorom na problematiku obchodovania na FX.

Účet nemám v pláne dať verejne, ale je možné, že neskor zverejním z overiteľnej platformy určité výsledky na svojom live účte.

Niečo o mne :

Obchodujem na FX od 2007 a bol som v komunite FX traderov na zrušenom chate finančníka a neskor na ďalších.
V súčasnosti dlhodobejšie obchodujem šesť párov :
EU, GU, UY, EY, GY, AU.

Takže moje názory na FX sa týkajú hlavne týchto párov, pretože všetky neobchodujem a viem, že niektoré sú veľmi špecifické a aj dosť nebezpečné.

Som smerový daytrader na FX. (Preto moje názory a poznatky o FX možu pomocť hlavne tým traderom, ktorí pojdu touto cestou.) Smerový trading je založený len na pravdepodobnosti pohybu párov,( myslím také bežné "edge", lebo existujú borci s logickým edge, ale o tom neskor), takže žiadne vyššie vychytávky banker štýlu nepoužívam, nakoniec nepracujem na oddelení bánk.
Na vstupy využívam hlavne 1H a 4H grafy.
Nič nepredávam, žiadne kurzy nerobím a ani nepíšem knihy a nemám záujem.
Nebudem sa hrať na žiadneho guru a ani tu nechcem robiť nejaké predvádzanie. I keď sa nepokladám za začiatočníka, čo nie je nikto, kto mnoho rokov prežil na FX trhu a nezrušil všetky účty na margin c...,tak zďaleka neviem o FX všetko.
Viem a chápem hlavne to, čo robím a čo mi prineslo zisk.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Truncus: výborný nápad, FX sa tu rieši v diskusiách momentálne veľmi málo, čo je určite škoda.

Len jedna technická poznámka: pokiaľ budeš chcieť vkladať nejaké linky (hypertextové odkazy) pôjde Ti to, až keď tu budeš mať viac ako 10 príspevkov (bezpečnostné opatrenie kvôli spamom), to len ak náhodou, aby si neostal zarazený. Držím palce.

PS: ešte by som pridal na úvod možno toľko, ako si sa k tomu tradingu a výberu FX vôbec dostal (teda niečo o Tvojich začiatkoch), to sú vždy veľmi zaujímavé story, pokiaľ na trhu niekto vydrží tak dlho. Ale nechcem Ti do toho zasahovať :)
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Dík za info.

Napíšem aj o svojich začiatkoch. Budem sa snažiť dať zo svojich skúseností aj poukazovaním na svoje hlúposti, ako varovanie, pridanú hodnotu.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

"Ono je to tak, že v tradingu sa o každej stratégii dá povedať že funguje, len nič nefunguje konzistentne.

Čudujem sa ľuďom, že pchajú nos zrovna do forexu, ktorý nemá žiadny dlhodobý bias, žiadnu pridanú hodnotu.
Proste prachy sa vo prelievajú z jednej strany na druhú...kurzy idú hore, potom dole...nemá to hlavu ani päty...retail pôsobí ako planktón pre veľryby s obrovským kapitálom a najlepšími technológiami. A z toho obrovského koláča neustále odhryzujú marketmakeri a brokeri."

Takže svoje vlákno začnem pokusom vysvetliť oprávnenú kritiku JUGGLERA.
Pokúsim sa to porovnať s obchodovaním s akciami, nakoĺko som na akciách začínal tiež.


FX je decentralizovaný globálny trh s denným objemom obchodov cez 5 biliónov USD. Akciové trhy, a to všetky dohromady, sa k tomu ani nepribližujú.
Už len z tohto dovodu je jasné, že obchodovať na ňom dlhodobo a konzistentne nebude pre každého a nebude to ani ľahké, nakoĺko kvoli veľkosti a to aj ziskov sú na ňom tí najvačší hráči = teda najvačšie svetové banky, fondy a obrovskí inštitucionálni investori a všetci chcú na ňom profitovať = obrať druhých. Používajú tie najsofistikovanejšie programy, algoritmy, technológie a majú nad retails mnohé výhody. Čím vačší trh, čím vačší možný profit, tým treba čakať vačšie podrazy a to nielen na trhu a rovnako tvrdý boj.
Začiatočník nemá šancu vedieť pochopiť, čo tam vlastne prebieha, kým rokmi a skúsenosťami s praxou mnoho z toho nepochopí.
Okrem iného tí najvačší, veľké banky vidia do istej miery hĺbku trhu a vidia v trhu umiestnené príkazy.
Je jasné, že neskúsení sú pre nich tou potravou a planktónom.

Ano, bez debaty, ako píše JUGGLER, retail je planktónom. Ale treba upresniť, že nie celý retail. Tak cca 80 % prerobí a tých necelých 20 % sa drží možno do 1 alebo 3 rokov a potom to vzdá.
Vačšina skončí na MC.
Rovnako na tom pekne zarábajú brokeri a marketmakeri a hlavne banky. Ale určité malé % prežíva dlhodobo a zarába. Niekto viac a niekto menej.
Možno vy nikoho nepoznáte, ale to neznamená, že nie sú.

Ale rovnako sú planktónom aj neskúsení traderi na akciách, čo obchodujú na burzách.. Akurát pre menšiu zložitosť týchto trhov a isté výhody je tam vačšia šanca prežiť a zarobiť pre ľudí, čo to myslia vážne a podĺa toho konajú.


""Ono je to tak, že v tradingu sa o každej stratégii dá povedať že funguje, len nič nefunguje konzistentne."

Konzistentnosť je daná druhom výhody na trhu. Je ich totiž viac.
Napríklad systémová výhoda, ktorú využívajú tí veľkí a to roznymi metódami od znalosti hlbky trhu, umiestnenými objednávkami, HFT, kvantitatívnymi metódami, presnými koreláciami, arbitrážami, atď.

Avšak toto nemá k dispozícií každý.

Potom sú logické edge, ktoré rovnako existujú, ale majú svoje úskalia, napríklad potrebujú kvalitné EA alebo značný účet. Jedno také logické edge od habasa som videl a je to bomba.


Potom je retail. Ako obchoduje a aké má výsledky, to všetko sa dá rovnako dohľadať.Je mnoho porovnávacích stránok, kde sa prezentujú..

https://www.myfxbook.com/cs/most-popular-forex-systems

a mnohé ďalšie. Takže nedá sa tvrdiť, že žiadni retail FX traderi, čo sú ziskoví, dlhodobo neexistujú. Len ich je málo, voči iným typom tradingu, čo má svoje dovody.

Skúsim tak narýchlo porovnať výhody a nevýhody tradingu FX a akcií.

1.FX je obrovský trh má s patričným brokers výbornú likviditu a plnenie objednávok, pokiaľ nejde o exotické páry.
Akciové trhy možu mať problém s likviditou a plnením u mnohých akcií, obchody sa nemusia uskutočniť na udanej cene, to sa netýka akcií s významnou kapitalizáciou blue chips a ďalších a rovnako veľa závisí od brokera.
Ale všeobecne na FX je likvidita lepšia a aj s dobrým brokers plnenie, ako na akciových trhoch. Tvrdím to z vlastnej skúsenosti.

2. Traderi s akciami, čo nepoznajú FX si myslia, že majú obrovskú výhodu vo fundamente akcií, ktoré podĺa nich FX nemá.
Rátajú PE, PB, PS, ROA, trhovú kapitalizáciu, pomer medzi tržbami a ziskom a mnohé ďalšie.
Takže hodnotoví investori a traderi (zas technicky) si kúpia podhodnotenú akciu a rátajú, že zarobia, iní zasa sledujú zabudnutú akciu s nízkou cenou, kde však vedia, že management má dobré plány a pojde hore, to je ich pridaná hodnota a edge, ďalší sledujú swingy a trendy, vyhlasovanie výsledkov, atď.

Myslia si, že FX páry nie je možné takto uchopiť. Ale celkom tak to nie je.
Pretože aj FX má spústu news, spústu fundamentov, ktoré sú vyhlasované denne a dokážu vyvolať často aj obrovskú volatilitu.
(Zažil som aj také časy, že sa GY behom pár minút pohol o stovky pips, intervencia zničila spústu účtov riedičov, alebo viacnásobná zmena smeru behom krátkeho času so stovkami pips na nejakom páre.
Kvoli jednej takej "nečakanej udalosti som vylúči USDCHF z tradingu.)

Určité news, predpoklad zvyšovania úrokových sadzieb, to všetko je "fundament", ktorý sa može dobre použiť, až to trader ovláda.

Za každou menou je totiž ekonomika daného štátu, obrovské množstvo ekonomických dát, news, úrokov. Uznávam však, že to uchopenie tohto "gulášu" informácií može byť ťažšie ako na jednotlivej akcii a ešte k tomu sa obchodujú páry, teda jedna mena voči inej. To tiež treba zarátať do úvah.

Znalosť a využitie fundamentu v praxi plus znalosť TA a PA dáva retail traderovi možnosť zisku. To je moja osobná skúsenosť za tie roky na FX. Avšak, samozrejme, nie tie klasické žvásty, ktoré sa vyučujú, alebo nejaký dokonalý grail cez indikátor a nejaký setup... pretože teória a prax na trhu sú často celkom odlišné veci.

To uchopenie "hodnoty" nejakej meny, ktorá je v páre je iné ako u akcií, ale znalý trader to kĺudne može použiť. Pretože to existuje, len má inú formu, zložitejšiu.
Keby niečo také neexistovalo, tak nemáme dlhodobé trendy nejakého menového páru na FX. Ale dlhodobé trendy na FX sú, kĺudne aj niekoľkoročné.


3.Rovnako platí u akciách aj u FX párov, že tu máme grafy. Chcú azda akcioví traderi tvrdiť, že keď obchodujú akciu swingovými metódami, že na FX pároch neprebiehajú swingy, trendy, korekcie a mnohé formácie TA ? Samozrejme, že prebiehajú. Akurát možem za tie roky potvrdiť, že sa o niečo ťažšie obchodujú, ako na akciách alebo indexoch a to kvoli určitej odlišnosti a špecifík trhu FX. Lenže graf je stále graf.

Možem kĺudne tvrdiť, že na grafe menových párov vidíte všetky klasické javy TA ako trendy, swingy, korekcie a to na ľubovoľnom TF. Keby neboli, tak tu nepíšem, lebo som skončil.
Ale existujú a je tu možnosť zárobku. Aj graf na EUR/USD nie je nič iné len graf, rovnako ako vidíte graf na AMD alebo inú akciu, na ktorej ste zarobili.
O tejto problematike budem písať podrobnejšie v ďalších článkoch ako som to pochopil a uchopil za tie roky.

4. Za jednu z výhod FX pokladám aj možnosť u mnohých brokers začínať obchodovanie so skutočne nízkym účtom a obchodovať mikroloty. Pretože, až to začiatočník nezládne na nich je zbytočné fundovať účet a obchodovať miniloty a loty.
Vo futkách a indexoch a rovnako v opciách takáto možnosť nie je. Tam už treba pár tisíc EUR alebo USD.
Jeden dobrý trader na opciách mi tvrdil, že tak s 20 000 UD sa dá už na opciách pekne zarábať.

To je jeden z dovodov, prečo veľkí mentori ako Turek alebo finančníci zahájili a akceptovali aj FX, ktorí na začiatku odmietali...
Totiž každý začitočník nebude fundovať 5000 USD na účet a kupovať knihy a kurzy, pričom do roka je po účte.
Ale riskovať 500 USD a dať to na trh je už iná pesnička a to aj školitelia pochopili.


Myslím, že tí, čo skúšali FX a skončili s ním došli k záveru, že tam nie je možné obchodovať a využívať ani fundament a ani TA a PA. Proste to nezvládli, pretože dobrej literatúry na túto tému je dosť málo a rovnako aj mentorov.
Kurzy, knihy, školenia od ľudí, čo neobchodujú, prestali alebo neukážu ani dlhodobo ziskový účet na FX nie sú žiadnou zárukou, že dajú skutočnú hodnotu.

Isteže som aj ja kupoval o tom literatúru, ale nebolo tam zďaleka to, čo bolo alebo je teraz pre mňa podstatné.
Mnohé bolo zastarané, alebo prakticky neuchopiteľné pre ziskovosť.
Trhy sa menia časom, mení sa dynamika a kto chce prežiť musí byť flexibilný a dobre sa prisposobovať inak nemá šancu.
Hlavne musí chápať, čo obchoduje a v čom má výhodu a či trh mu to v danom čase umožňuje. Bez toho žiadne rečičky o psychológií tradingu nepomožu.

Inak, toto nepíšem preto, aby som niekoho odradil od jeho sposobu obchodovania. To v žiadnom prípade. Každý sa má držať toho, čo robí a v čom je ziskový. Berte to len ako info.

V ďalšom príspevku napíšem o svojich začiatkoch a o FX chat komunite, kde som začínal.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Chris »

ale ale ale strateny vlk sa vratil do komunity :) vitaj Truncus
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Zdravím Chris.

To vieš, chat sa rozpadol a tí, čo prežili sa osamostatnili. A ty ako ? Obchoduješ ešte ? :wink:
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Tak dnes som si pozrel oba blogy Airmika a zhruba ich prečítal. Ale zvažujem, či má zmysel písať o mojich metódach, keď som "len diskrečný trader".

airmike16. augusta 2014 o 8:21

Úplne najviac ma ale mrzí to prirovnanie s Viktorom. Pretože na tomto blogu nenájdeš bullshity o psychológii a obchodovaní podla čiaročiek a háčikov, sviečok a podobne. Je o biynise ako takom z prídavkami pre beginerov. V podstate o stratégiách ako takých tu toho nenájdeš skoro nič. Ale tipujem, že tento rozdiel uniká skor ľuďom, ktorí sem zavítajú náhodov. Blog sleduje určitá komunita ľudí, a píšem ho pre nich. pretože bol dopyt. Nebuďem klamať,skoro každý tu každého pozná. Z vačšinou máme spoločnú históriu a myslím si, že kto to tu sleduje sa už mohol dozvedieť zo všeliakých fór, kto som, čo robím a tiež to, že som nikdy neprofitoval zo žiadnych marketingových a edukačných aktivýt. Nerobil som žiadne kurzy a nepredával žiadny produkt. Robil som len trading a žil som ním naplno niekoľko rokov. Vysvetlenie je teda jednoduché, ja na semináre a edukácie, ktoré z teba spravia majstra sveta neverím a ľudia o tom vedia. Jediné čo dokáže z človeka spraviť tradera je systematický masakrálny výcvik. preložené do luckej reči, keď sa sám alebo keď ťa niekto kope do zadnice 24 hodin denne niekoľko mesiacov bez prestávky. to sú veci ktorým verím ja. a takýto produkt sa Veľmi ťažko predáva :) Takže pocit je asi mylný , ale presviedčať ťa nebudem. Každopádne ma mrzí, že si na základe mojho blogu dospel k názoru, že je rovnaký ako tie ostatné. Zamyslím sa nad tým a vykonám nápravu :) :) :)
Odpovedať

http://airstarter.blogspot.com/2013/09/ ... mment-form

Inak celkovo z tých blogov kvalitné info.
Je poznať, že v biznise, kde sa pohybuje vie, o čom hovorí.
Ale zvažujem, že si urobím nejaký malý live účet na overiteľnej platforme a zjavím sa tu tak o rok, až bude v zisku... :D , aby JUGGLER mohol overiť čí má obchodovanie na FX zmysel. Do tých čias toto vlákno nechám tak. (Predsa nebudem bez "overenia" zavádzať.) :idea:
Teda, aké výsledky sa dajú dosiahnúť.
Bohužial, hlavný live účet na sklo nedám a mám na to dovody...

Inak Airmika chápem. Svojím sposobom na nás pozerá ako na ĺudí čo sa hrajú po kolená vo vode a on pláve v rieke.
Lenže generalizovanie, alebo skor jemnejšie povedané, naznačovanie, že diskrečný trader na bars alebo sviečkach poskytuje info len ako bullshit, keď píše ,čo robí, no...nechám to tak a nebudem to rozoberať.
Každý vie totiž svoje.
Zasa, ale aspoň masakrálny výcvik spĺńam. :wink:

Rád by som bol, keby tí, čo majú záujem sa k tomu vyjadrili. Nechcem žiadne flame, Airmika si vážim ako človeka aj jeho vedomosti, ale zasa rovnako chápem, že nie každý z nás, čo to myslia vážne s tradingom sa dostane do firmy, kde podpíše klauzuly o zachovaní tajomstva, dajú mu tam výcvik a poznatky a vzhľadom na to sa díva na trhy a trading celkom inak.

Dúfam, že som sa dokázal vyjadriť slušne.
vladko11
Active Member
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa vladko11 »

Podľa mňa Michalove blogy, skúsenosti a výsledky nemajú nič spoločné s tvojimi, podobne ako príspevky a skúsenosti Sida, Radovana 65, či kohokoľvek zo súčasnosti. Mňa napríklad žiadne výsledky nezaujímajú, čo mňa zaujíma, sú praktické skúsenosti a dlhodobo platné výhody.
Inak ja za aktuálne najviac rizikovú menu z tých základných, pokladám JPY. Jednak na ňom neviem posúdiť fundamenty a po druhé neviem reagovať na prípadnú intervenciu.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

Zdravim chlapi.

hrozne rad vidim, ze stari OGs stale ziju a trejduju :)

k tym mojim textom, treba to chapat tak, ze bol rok 2014 a aj ja som bol zrovna niekde v polovici kariery. v tom prispevku som si trochu zahejtil, pretoze ma niekto k niekomu prirovnaval a bol vo svojej hypoteze uplne mimo. Dnes uz som stary aj ked nie uplne vyklidneny trader, ale z vacsiny svojich nazorov s tamtych dob si robim srandu. takze vsetkym psom co su v biznise cele tie roky. respekt a drzim palce.

keby som nerobil algo a neriesil trading ako biznis s pohladu firiem, urcite by som tradoval FX baskety a kludne ruuuco a diskrecne.
je to proste cista laska a nostalgia. na FX nedam dopustit. a je to asi jediny trh , kde som aj po tolkych rokoch citim uplne komfortne

btw; nemal som v plane sharovat svoju history, ale ked ste sa tu zisli stari traderi, tak mozem linknut podcast, kde ma pozvali pred par tyzdnami porozpravat, ako sme tu to industry startovali :D nie je to sice velmi obohacujuce, ale je to celkom sranda. kusocek historie.

https://twitter.com/Airstarter/status/1 ... 72033?s=20
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

vladko11 napísal: St 03 05, 2023 10:55 am Podľa mňa Michalove blogy, skúsenosti a výsledky nemajú nič spoločné s tvojimi, podobne ako príspevky a skúsenosti Sida, Radovana 65, či kohokoľvek zo súčasnosti. Mňa napríklad žiadne výsledky nezaujímajú, čo mňa zaujíma, sú praktické skúsenosti a dlhodobo platné výhody.
Inak ja za aktuálne najviac rizikovú menu z tých základných, pokladám JPY. Jednak na ňom neviem posúdiť fundamenty a po druhé neviem reagovať na prípadnú intervenciu.
Vladko, dík za tvoj názor. Máš pravdu je to logické, čo píšeš. Asi som sa trocha nechal uniesť z prepracovanosti.

Čo sa týka JPY, tak, ako používam fundamenty, o tom neskor napíšem.
Jeden príklad použitia JPY na dlhšie obdobie.. Táto mena je menou, kde v prípade risk off sa peniaze z rizikovejších aktív prevádzajú práve do nej, keď je na trhu veľký prúser. Tiež potom do USD a CHF, ale JPY je na prvom mieste.
Je tiež nízkoúročenou menou a preto je vhodná s patričnými pármi na longy, zvlášť v prípade, keď sú dlhodobo ohlasované nárasty sadzieb, čo sa v minulosti týkalo USD, GBP, EU, atď...

Vynikajúco dala využiť začiatkom roku 2022, keď bolo vyhlásené, že sadzby USD budú stúpať. to sposobilo, samozrejme, nárast páru ako je USD/JPY = obrovský úrokový diferenciál, ale aj páry ako GY, EY, čo sa týkalo mojich obchodov.
Už v marci 2022 vedeli tí, čo trocha ovládajú funadementy, že UY pojde obrovsky up.

https://www.forbes.sk/plus-025-a-sest-d ... ve-sadzby/
https://openiazoch.zoznam.sk/financie/u ... e-maximum/

Mrkni na vyhlásenia zvyšovania sadzieb USD a potom na mesiace rastu napríklad UY.
Čo sa týka intervencie, tak to je ťažšie. Niekedy to ohlásia dopredu, ale úplne presný termín nie.
V súčasnosti sa čaká na sprísňovanie politiky Japan, čo sposobí masívny pokles USD/JPY, ale zatiaľ to bolo odložené, pretože Japonsko je ekonomický vazal USA a musí robiť politiku, ako si USA želá a okrem toho vlastní značnú časť US dlhu.
Je na to podobne ako Európa, ktorá je tiež ekonomickým vazalom, ale USA si cez jej úpadok zachraňuje vlastné ekonomické prúsery.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Michal,

pozrel som si ten rozhovor. Dosť si prezradil zo svojho súkromia.
A súhlas, čo píšeš. Ja som už starý pes a niečo starší ako ty a iste vieš, že takí sú aj ješitní... :D

Tá cesta, ktorou si si prešiel nebola ľahká. Hlavne ten tlak na výkon, keď po tebe požadovali značné výsledky. Myslím, že ja by som ten tlak nedal, pretože neznášam, keď mi niekto drží nož po krkom, že keď nesplním to a ono, že idem na dlažbu.
Ale zas na druhej strane si sa odborne posunul, ako nikto z nás. Všetko, čo je cenné v živote aj niečo stojí.
Nikdy by som tvoju odbornosť v danej oblasti, kde posobíš, nekritizoval. Toľko rozumu ešte mám. :wink:

Inak ten diskrečný trading ide po rokoch už pekne na nervy, lebo je to záťaž, hlavne časová a v mojom prípade je nutná dlhodobá pozornosť.
Ale rátam, že tak do 2027 splním svoje dlhodobé ciele a preorientujem sa konečne na niečo menej zaťažujúce.

Som rád, že si sa ozval a že posobíš na tomto fóre. Zvlášť, keď chaty už vymreli.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Mika,

pomaly čítam niektoré vlákna. Mám na teba konkrétny dotaz vzhľadom na tvoj názor na TA, ktorý prezentuješ.

Písal si, že v 2007 si robil trading na FX. Myslím spotový FX, nemyslím teraz nič podobné na burzách.
Čo konkrétne si vtedy na FX spote používal, aby si bol v zisku ?
Pretože rátam, že aj vtedy si bol na FX v zisku, aj keď si sa potom posunul inde do tých firiem, atď.
Čo sa týka tej súťaže u Dukasa, kde si skončil na 4 mieste si tayre písal, že ju to nemožeš naučiť a písal si o intuícií.

To si tiež naozaj len intuíciou obchodoval na FX spote v 2007 ? To sa mi nezdá. Iste si sa o niečo ďalšie opieral.
Ber to len ako dotaz.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

Truncus napísal: Pi 05 05, 2023 11:38 am Michal,

pozrel som si ten rozhovor. Dosť si prezradil zo svojho súkromia.
A súhlas, čo píšeš. Ja som už starý pes a niečo starší ako ty a iste vieš, že takí sú aj ješitní... :D

Tá cesta, ktorou si si prešiel nebola ľahká. Hlavne ten tlak na výkon, keď po tebe požadovali značné výsledky. Myslím, že ja by som ten tlak nedal, pretože neznášam, keď mi niekto drží nož po krkom, že keď nesplním to a ono, že idem na dlažbu.
Ale zas na druhej strane si sa odborne posunul, ako nikto z nás. Všetko, čo je cenné v živote aj niečo stojí.
Nikdy by som tvoju odbornosť v danej oblasti, kde posobíš, nekritizoval. Toľko rozumu ešte mám. :wink:

Inak ten diskrečný trading ide po rokoch už pekne na nervy, lebo je to záťaž, hlavne časová a v mojom prípade je nutná dlhodobá pozornosť.
Ale rátam, že tak do 2027 splním svoje dlhodobé ciele a preorientujem sa konečne na niečo menej zaťažujúce.

Som rád, že si sa ozval a že posobíš na tomto fóre. Zvlášť, keď chaty už vymreli.
Ahoj,

Ano prezradil som so svojho sukromia dost, pretoze je to skratka normalne. Ja ked robim z niekym biznis, tak musi vediet, co mam za sebou a rovnako musim vediet , co ma za sebou protistrana. A nemyslim tym len meratelne vysledky. Myslim tym celkovo skusenosti a pohlad na svet.

U nas existuju len 3 cesty ako robit vo financnej oblasti. 1. vystudujes a nechas sa zamestnat vo financnej institucii (WASTE OF TIME) 2. naraisujes par milionov a spravis so seba investicneho manazera (STORYTELLING) 3. bootstrapujes a zarobis bambilion penazi, alebo padnes ( HOP ALEBO TROP). ja som si vybral tu tretiu cestu, pretoze som si chcel zarobit skutocne slusne peniaze a nie drobne.

diskrecny trading som opustil v momente, ked som citil, ze na to uz fyzicky a ani psychicky nemam. Zdravie mi je prednejsie. Dnes neurobim rucne skoro nic.

Na tomto fore neposobim, ale obcas si ho ceknem, lebo ma zaujima, co sa s forom deje. Chcel som ho kedysi kupit :D
Nahodou som si pozrel tvoj prispevok a zareagoval som. Chodim sem par krat do roka.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

Truncus napísal: Pi 05 05, 2023 3:54 pm Mika,

pomaly čítam niektoré vlákna. Mám na teba konkrétny dotaz vzhľadom na tvoj názor na TA, ktorý prezentuješ.

Písal si, že v 2007 si robil trading na FX. Myslím spotový FX, nemyslím teraz nič podobné na burzách.
Čo konkrétne si vtedy na FX spote používal, aby si bol v zisku ?
Pretože rátam, že aj vtedy si bol na FX v zisku, aj keď si sa potom posunul inde do tých firiem, atď.
Čo sa týka tej súťaže u Dukasa, kde si skončil na 4 mieste si tayre písal, že ju to nemožeš naučiť a písal si o intuícií.

To si tiež naozaj len intuíciou obchodoval na FX spote v 2007 ? To sa mi nezdá. Iste si sa o niečo ďalšie opieral.
Ber to len ako dotaz.

na 4 mieste som skoncil v XTB . tam to bolo cisto na intuicii a koncentracii sa na vysledok sutaze. celkovo sutaze boli o tom najst strategiu ako vyhrat a nie o tom dosahovat vynos

z realneho tradingu si pamatam, ze som vzdy bral fx ako basket . dolezita vec je, ze som risk smeroval na crossy. audnzd, cadchf, eurchf a profit som cielil hlavne na syntetiscke pary euraud , eurnzd , gbpnzd, gbpaud a majors. tento pristup mi daval velmi vyraznu vyhodu. v distribucii ziskov a strat
pisal som o tom clanok na dukascopy, bohuzial tie stranky uz nefunguju. real trades len toto

http://airstarter.blogspot.com/2014/03/ ... velmi.html
Naposledy upravil/-a Airmike v So 06 05, 2023 12:13 am, upravené celkom 1 krát.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Mika : Dúfam, že sem budeš písať aj častejšie a nájdeš si čas. Každý dobrá relevantná kritika, alebo upresnenie sa hodí. Posúva to človeka dopredu.

Čo sa týka toho tvojho obchodovania fx ako basket.

"SL pouzivam samozrejme , ale je to iny druh SL ako sa bezne pouziva. kedze obchodujem meny alebo kose mien tak pouzivam jeden stoplose pre vsetky otvorene pozicie. to ci je pozicia 10-100 bodov v minuse pre mna nehra rolu. obchody zatvaram vtedy ked som presvedceny o tom ze som v zlej pozicii alebo potrebujem uvolnit margin. tejto dobrej snure predchadzala zla seria. nemam stratovy obchod len preto, ze jednoducho nebol dovod, vsetkych 6 analyz vyslo pomerne dobre. zle obdobia su a budu, vtedy na reporte bude vidiet seria trebars 10-15 po sebe uzatvorenych obchodov a niektore budu stratove. tento rok sa mi to zatial nestalo ale obcas sa to stane. dobry priklad je toto http://airmike-trading.blogspot.cz/2013 ... ading.html je z minuleho roka "

Možno, až máš články zálohované, tak by mnohí ocenili, keby si ich sem postol prípadne stručne vysvetlil podstatu výhody, nemyslím, čo si napísal, teda že tam je podľa teba výrazná výhoda v distribúcii ziskov a strát, ale konkrétnejšie info.

Inak, však aj tento prístup na FX je len diskrečný. Aj toto je diskrečný trading, len vychádza trochu viac z iných zákonitostí na FX spote...ako TA a PA.

Diskrečný trading je vždy zanesený určitou mierou subjektívneho vyhodnotenia situácií, ktoré dáva priestor s pravidlami viac hýbať.

A to je aj tvoj prípad.
Nepíšem to kvoli rýpaniu, ale kvoli tomu, že ty si bol úspešný na FX spote touto diskrečnou metódou, to znamená, že takéto a aj iné podobné "diskrečné" metódy možu byť rovnako použiteľné a úspešné.
Záver je taký, že na FX može aj dlhodobo prežiť diskrečný trader, až vie a chápe čo robí a v čom je jeho výhoda a trhy mu túto výhodu umožnia. Len dlhodobá ziskovosť poukazuje na to, či má diskrečný trader nejakú výhodu, nejaké zručnosti a poznanie.

Ide tu totiž o to, že aj u profi traderov vo firmách sa stáva, že ich "algoritmus" už prestáva byť ziskový. A to nepíšem z vody, ale jedného takého mám v príbuzenstve, ktorý robil trading na finančných trhoch vo firme so všetkým, čo k tomu patrí.V USA.

Toto vlákno píšem z pozície retailu a malého diskrečného účastníka FX trhu, nakoľko neviem, či takých pokladáš za "traderov"... :)
Ale to nie je podstatné. Podstatné je u tradera, alebo retail účastníka len to, čo má na účte. A to je definitívny údaj a realita.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

- pisat nebudem, lebo na to nemam cas. uz som toho za tie roky napisal dost :)
- clanky zalohovane nemam, je to trosku skoda, ale nerobil som to.
- nemam nic proti diskrecnemu pristupu, len si myslim, ze je to dlhodobo neudrzatelne.
- trader je pre mna kazdy, kto sa tradingom zivi a pristupuje k nemu seriozne.

vzdy som prezentoval svoj nazor, nikde nie je napisane , ze som sa nemohol mylit
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Škoda. Vždy som ťa bral už od začiatku ako niekoho, kto sa na nič nehrá a má čo povedať. Rozhodne však vedomosti a talent na písanie máš, čo nemá každý.

Ale, OK beriem to. Už žiadne obťažovanie... :D
Aj tak si toho dosť poskytol a mnoho ideí na premýšľanie a aj použitie v praxi. Dík za to.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa jogo »

Airmike napísal: So 06 05, 2023 9:43 pm - pisat nebudem, lebo na to nemam cas. uz som toho za tie roky napisal dost :)
Ešte že si tu dal ten rozhovor s tebou. Konečne som (možno)pochopil, čo to vlastne v tých profi tradingových firmách tradingujete...
Mal by som možno k tým spreadom na úrokovú mieru par otázok, lebo sa mi to nezdá taka win-win situácia, ale nebudem ťa oberať o čas...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Obrázok

Tak tu sa možete trocha pozrieť na nejakú štatistiku. Nič to nehovorí sice o ziskovosti účtu, ale len o % pravdepodobnosti.
Nemám čas momentálne na nejaké dlhšie príspevky.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Vzhladom k tomu, ze statisticky v podstate hocikto dokaze byt dlhodobo ziskovy na akciach ak sa drzi nejakeho trochu rozumneho systemu, ale je minimum ludi ktori vedia byt dlhodobo ziskovy na Forexe, tak aky by malo mat zmysel venovat sa Forexu? Priemerny rekreacny plavec pojde prirodzene sutazit radsej s podobnymi plavcami ale nie s bazenom plnym Michaelov Phelpsov.. Na akciovych trhoch sa vie pri vhodnej strategii udrzat aj skoro neplavec, zatial co Forex je svojou narocnostou niekde inde. Nikto netvrdi ze Phelpsovia neexistuju, len to nema pre bezneho cloveka ziaden vyznam.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Trumpeta1978 napísal: Pi 12 05, 2023 12:10 pm Vzhladom k tomu, ze statisticky v podstate hocikto dokaze byt dlhodobo ziskovy na akciach ak sa drzi nejakeho trochu rozumneho systemu, ale je minimum ludi ktori vedia byt dlhodobo ziskovy na Forexe, tak aky by malo mat zmysel venovat sa Forexu? Priemerny rekreacny plavec pojde prirodzene sutazit radsej s podobnymi plavcami ale nie s bazenom plnym Michaelov Phelpsov.. Na akciovych trhoch sa vie pri vhodnej strategii udrzat aj skoro neplavec, zatial co Forex je svojou narocnostou niekde inde. Nikto netvrdi ze Phelpsovia neexistuju, len to nema pre bezneho cloveka ziaden vyznam.
Tak ide o to, aký prístup má dotyčný k akciám. Až pravidelne investuje do nejakého etf indexového fondu s minimálnymi poplatkami, tak sa reálne dostane na koľko % Do 15 % ročne ? Myslím za nejakých 10 rok p.a.
Okrem toho investor do akcií musí najprv tie peniaze zarobiť alebo inak získať dedičstvom, atď. Isteže, až niekde pracuje, tak može odkladať pár sto mesačne a pravidelne investovať a bohatý bude tak po 30 rokoch, až bude mať šťastie a burzy sa nepoložia.
Ten kto na akciách už obchoduje nejaké stratégie alebo robí trading, tak už hodne riskuje a koĺko dostane ročne ?
Juggler tu má pekné štatistiky.
A každý nie je taký talent ako Martin7. Okrem toho aj on hodne riskuje.

Čo má robiť človek, ktorý začína s 500 - 1000 EUR účtom pekne od začiatku a nemá žiadne školenie z firmy je teda samouk.
Z vlastnej skúsenosti viem, že FX sa oplatí, až trader zvládne okolo 20 % ročne. Vtedy sa to už po rokoch začína pekne akumulovať.
Potom sa už oplatí primeraný účet. Dovtedy sa može učiť a hrať sa na mikrolotoch, kde neurobí veľké straty, aby definitívne skončil skor,ako sa niečo naučí.

Ja sám som začínal z nuly a žiadny zázračný profesionál som nebol a ani 3 vysoké školy nemám. :wink:
A aj teraz som len priemer a to ešte diskrečný a žiadne zázračné know how z trading firmy.
Jediné, čo som dokázal, že som FX nevzdal a na trhu som prežil a nevymazal účet.

A prečo to robím ? No všetci čo tu sú to robia pre peniaze, aby zarobili a vačšina túži po finančnej nezávislosti a nie po tom, aby 30 rokov drela na trhoch.
Ja prakticky analyzujem 6 párov. Koľko tisíc akcií analyzuje akciový trader ? Isteže má screening programy, ale aj tak mu vypadne dosť akcií, možno desiatky, ktoré si musí veľmi podrobne prejsť a aj tak nemá žiadnu záruku, či bude ziskový, rovnako ako FX diskrečný trader.
Ani akcie, ani futky, ani FX nie sú ľahké, keby boli akcie ľahké, tak by bola vačšina ľudí už za vodou a robil by to každý, ale realita je o inom.

Ja to robím len pre zárobok, pretože FX má aj mnoho výhod oproti iným trhom a tie sa dajú využiť.

Obrázok

Chcel som tu písať také základné čriepky, alebo pravdy, ktoré mne osobne pomohli, aby som sa pomaly vypracoval, poukázať na slabé a silné stránky TA, PA a iných prístupov.
Zrovna pracujem na backteste systému, ktorý sleduje odchylky mien a zobchodáva sa návrat do normálu, nakoĺko je FX syntetický trh a základné meny sú previazané.

Ale možno máš pravdu, že je toto vlákno zbytočné a len provokuje. Možno nemá zmysel na fóre, ktoré je hlavne o akciách písať o FX.
Aj tak som zvažoval, že to nechám plávať a prídem tak o rok a dodám z nejakej overenej platformy, kde si zaradím nejaký svoj podúčet Jugglerovi údaje o ročnom zhodnotení, (až budem mať zisk... :D ) na ukážku, ako sa to dá na FX...
Iné dovtedy najskor ani nemá zmysel. Niečo sem písať a potom diskutérom dokazovať, prečo to má zmysel je fakt strata času.
Preto som vlákno neurobil.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ma zmysel obchodovat forex ako fyzicka osoba z danoveho hladiska? Ked si straty nemozes prenasat do dalsich rokov.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

osamely chodec napísal: Pi 12 05, 2023 2:02 pm Ma zmysel obchodovat forex ako fyzicka osoba z danoveho hladiska? Ked si straty nemozes prenasat do dalsich rokov.
A akcie, opcie má ? Veď tie spadajú cez ten samý paragraf...

Je to závislé od výšky zisku a straty. Až trader na FX dlhodobo a viac zarába, tak sa, samozrejme, oplatí právnícká osoba aj kvoli výške zdaňovania zisku. Až zarába skutočne hodne, tak daňový raj. :D
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Truncus napísal: Pi 12 05, 2023 1:33 pm Ale možno máš pravdu, že je toto vlákno zbytočné a len provokuje. Možno nemá zmysel na fóre, ktoré je hlavne o akciách písať o FX.
@Truncus: nenechaj sa ničím znepokojovať a píš ďalej, mňa to napr. zaujíma a verím, že nie som jediný, aj keď sme na fóre kde sa väčšina ľudí zaujíma o akcie a ETF :) Mimochodom tie akcie a ETF sa tu riešia vo väčšine práve kvôli daniam - kvôli 1 ročnému časovému testu... Ale to len taká vsuvka.

PS: mám otázku na ten graf, čo si tu dal, tá EC je krivka výkonnosti Tvojho tradingu, alebo nejaký backtest?
PS2: @All: toto vlákno a táto téma tu má určite svoj zmysel, je to niečo čomu sa tu venuje málo ľudí, ja som osobne rád, keď sa podozvedám od niekoho, kto sa tomu venuje dlhodobo, nové a zaujímavé veci. ;)
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

tomáš virdzek :

To je krivka profitu za rok 2022 jedného z mojich real účtov. Demá a cudzie účty sem nedávam, to by nemalo zmysel. Ten obrázok vyššie to sú % úspešnosti na tie páry čo obchodujem je to tuším od polky 2018 do dnes.
Je to len také čiastkové info.

Čo sa týka akcií, tak ich treba rok držať, aby sa neplatila daň z príjmu, nie ? Pri aktívnom tradingu, až trader predá akciu skor ako za rok, tak ju musí zdaniť. Som tam písal v zmysle tradingu, nie dlhodobého držania akcií, investingu..
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Trumpeta1978 napísal: Pi 12 05, 2023 12:10 pm Vzhladom k tomu, ze statisticky v podstate hocikto dokaze byt dlhodobo ziskovy na akciach ak sa drzi nejakeho trochu rozumneho systemu, ale je minimum ludi ktori vedia byt dlhodobo ziskovy na Forexe, tak aky by malo mat zmysel venovat sa Forexu? Priemerny rekreacny plavec pojde prirodzene sutazit radsej s podobnymi plavcami ale nie s bazenom plnym Michaelov Phelpsov.. Na akciovych trhoch sa vie pri vhodnej strategii udrzat aj skoro neplavec, zatial co Forex je svojou narocnostou niekde inde. Nikto netvrdi ze Phelpsovia neexistuju, len to nema pre bezneho cloveka ziaden vyznam.
Trumpeta: nie som celkom presvedčený, pokiaľ sa bavíme o akciách a nie ETF, či je tomu naozaj tak, že hocikto. :) Príkladov toho ako sa to dá "povrzať" aj na akciách tu nájdeš habadej. A keby aj áno, potom by bolo fajn sa pozrieť na druhú stránku tej výkonnosti. Teda či dáva viac ako trh alebo nie, už len na základe Jugglerovej hitparády vidno, že prípady typu Martin7 sú skôr výnimkami ako pravidlom. :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Truncus napísal: Pi 12 05, 2023 3:05 pm Čo sa týka akcií, tak ich treba rok držať, aby sa neplatila daň z príjmu, nie ? Pri aktívnom tradingu, až trader predá akciu skor ako za rok, tak ju musí zdaniť. Som tam písal v zmysle tradingu, nie dlhodobého držania akcií, investingu..
Jasné ja som to pochopil, ja len na vysvetlenie toho, prečo sa tu viac rozoberajú akcie a ETF a nie FX.

PS: tak to potom klobúk dole za takú výkonnosť. :pivko: Koľko to bolo za ten rok 2022 %? Vieš sem šupnúť aj graf DD?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

tomáš virdzek napísal: Pi 12 05, 2023 3:08 pm
Trumpeta1978 napísal: Pi 12 05, 2023 12:10 pm Vzhladom k tomu, ze statisticky v podstate hocikto dokaze byt dlhodobo ziskovy na akciach ak sa drzi nejakeho trochu rozumneho systemu, ale je minimum ludi ktori vedia byt dlhodobo ziskovy na Forexe, tak aky by malo mat zmysel venovat sa Forexu? Priemerny rekreacny plavec pojde prirodzene sutazit radsej s podobnymi plavcami ale nie s bazenom plnym Michaelov Phelpsov.. Na akciovych trhoch sa vie pri vhodnej strategii udrzat aj skoro neplavec, zatial co Forex je svojou narocnostou niekde inde. Nikto netvrdi ze Phelpsovia neexistuju, len to nema pre bezneho cloveka ziaden vyznam.
Trumpeta: nie som celkom presvedčený, pokiaľ sa bavíme o akciách a nie ETF, či je tomu naozaj tak, že hocikto. :) Príkladov toho ako sa to dá "povrzať" aj na akciách tu nájdeš habadej. A keby aj áno, potom by bolo fajn sa pozrieť na druhú stránku tej výkonnosti. Teda či dáva viac ako trh alebo nie, už len na základe Jugglerovej hitparády vidno, že prípady typu Martin7 sú skôr výnimkami ako pravidlom. :)
som tym myslel aj pasivne drzanie Etf :)
Apropo podla mna by sa mala vykonnost akehokolvek portfolia hodnotit na timeframe aspon 10 rokov a viacej, vsetko menej je asi nedostatocne priekazne. :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Aha tak, potom rozumiem :) Každopádne potom tu stále existuje aj tá druhá stránka výkonnosti. Keď chce niekto vyšší výnos ako ten trh - benchmark, potom to inak nejde ako cez aktívnu správu. A tu je v zásade jedno, či je to cez akcie, FX či akciové indexy a pod., všetko je to rizikový business a ťažký. Ale práve o tom je toto fórum, aby sa tu rozoberala aj tá aktívna správa ;)
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

tomáš virdzek napísal: Pi 12 05, 2023 3:10 pm
Truncus napísal: Pi 12 05, 2023 3:05 pm Čo sa týka akcií, tak ich treba rok držať, aby sa neplatila daň z príjmu, nie ? Pri aktívnom tradingu, až trader predá akciu skor ako za rok, tak ju musí zdaniť. Som tam písal v zmysle tradingu, nie dlhodobého držania akcií, investingu..
Jasné ja som to pochopil, ja len na vysvetlenie toho, prečo sa tu viac rozoberajú akcie a ETF a nie FX.

PS: tak to potom klobúk dole za takú výkonnosť. :pivko: Koľko to bolo za ten rok 2022 %? Vieš sem šupnúť aj graf DD?
Možem, že si to ty. :wink:

Toto je dosť starý účet, kde ťahám kostlivcov zo skrine = teda nerealizované straty, ale zvládam to v pohode a pomaly ich likvidujem. :D

Tu je ten DD v % za rok 2022 :

Obrázok

Tu je to zhodnotenie za rok 2022 :

Obrázok

Tu je to v mesiacoch za rok 2022 :

Obrázok

Mal by som lepšie zhodnotenie, ale kostlivci mi bránia primerane riskovať na obchod. Musím dávať pozor. Stratové otvorené obchody zavieram postupne, keď je to pre mňa výhodné. Ale je to len jeden z mojich účtov...
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Truncus: vďaka za rozsiahly report a dáta, priznám sa nerozumiem tým grafom :)

Graf profit ukazuje stabilný rast a vidno, že je to veľké množstvo obchodov, vyšlo Ti to za rok 2022 +34,77%, ale nechápem do toho celého ten graf DD. Ak je na konci roka 2022 DD cca 30% (vizuálne z grafu), potom sa jedná o to, že na pozadí profitov máš aj stále otvorené stratové obchody a kebyže ich k tomu dátumu konca 2022 všetky uzavrieš, tak +34,77% vs -30% DD cca = cca 5% zisk (výnos). Ono ta záložka "Growth" - ktorá je v % by ukázala asi viac. Ale možno mám zlé uvažovanie, celkom sa v tom nevyznám/ tie dva grafy spolu nechápem :)

PS: podľa čoho vlastne obchoduješ? to som sa tu nejak nedočítal, to by si mal popísať, na forexe to musí byť oveľa ťažšie, dík :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Chris napísal: Po 01 05, 2023 11:32 pm ale ale ale strateny vlk sa vratil do komunity :) vitaj Truncus
Chris: Ty tu tiež sem tam zabehneš a podľa toho, čo som čítal z minulosti, by si vedel celkom čo to o FX popísať :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Truncus napísal: Po 01 05, 2023 10:05 am Potom je retail. Ako obchoduje a aké má výsledky, to všetko sa dá rovnako dohľadať.Je mnoho porovnávacích stránok, kde sa prezentujú..
https://www.myfxbook.com/cs/most-popular-forex-systems
a mnohé ďalšie. Takže nedá sa tvrdiť, že žiadni retail FX traderi, čo sú ziskoví, dlhodobo neexistujú. Len ich je málo, voči iným typom tradingu, čo má svoje dovody.
Dúfam, že si robíš analýzy. Lebo ja stále vidím rovnakú pesničku: prezentáciu systémov s ktorých máloktorý vydrží viac ako 5 rokov.
Princíp je zvyčajne taký: prezentujem viac systémov v ktorých zariskujem s malými peniazmi na vysokú páku.
Tie čo sa chytia , prezentujem ďalej a typicky ich spoznáš podľa úvodu – že sa im vydarí prvý, alebo aj druhý mesiac (double down or nothing ).
Z toho úvodu potom systém žije až kým neumrie.

Po lopate povedané: naivní ľudia followujú + copytradingujú, kým broker tvorcom systému vypláca tučné provízie, niekedy aj 2 pipsy na obchod.
Pre brokera a tvorcov je to biznis, preto mŕtvoly neukazujú..ale viem si predstaviť cintorín mrtvych systémov (ved ťažko nájdeš jediný úspešný systém ktorý by mal viac ako 5 rokov). Odhadujem, že 99% ,,pekných,, systémov čo vidíme, skrachuje do 5 rokov.
Ked aj neskrachujú, ich výnos, alebo rizikovosť nie sú prijateľné. Česť ojedinelým výnimkám (ktoré potrvdzujú pravidlo ).

Tu máš príklad jedného. Úvodný rok:
.
Forex1.png
.

Pokračovací rok:
.
Forex2.png
.

Rok 3: Prichádzajú zlyhania, systém začína byť bezcenný:
.
Forex3.png
.

Rok4: bezcenný zombík:
.
Forex4.png
.

Rok 5 zrejme nedožije a mŕtvola zmizne...

Ďalšia vec je, že v minulosti sa performance dala manipulovať nastavením parametrov.
Neviem ako je to teraz, ale reálny obraz prezentácie tradingu som v živote videl len na dvoch portáloch:
1. collective2 (tam mŕtvoly neodpratávajú, ani nedovolia manipulovať equity krivku
2. Fundseeder ( tam sa dostaneš iba tak, že prepojíš k ním vlastný účet ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

tomáš virdzek napísal: Pi 12 05, 2023 10:56 pm @Truncus: vďaka za rozsiahly report a dáta, priznám sa nerozumiem tým grafom :)

Graf profit ukazuje stabilný rast a vidno, že je to veľké množstvo obchodov, vyšlo Ti to za rok 2022 +34,77%, ale nechápem do toho celého ten graf DD. Ak je na konci roka 2022 DD cca 30% (vizuálne z grafu), potom sa jedná o to, že na pozadí profitov máš aj stále otvorené stratové obchody a kebyže ich k tomu dátumu konca 2022 všetky uzavrieš, tak +34,77% vs -30% DD cca = cca 5% zisk (výnos). Ono ta záložka "Growth" - ktorá je v % by ukázala asi viac. Ale možno mám zlé uvažovanie, celkom sa v tom nevyznám/ tie dva grafy spolu nechápem :)

PS: podľa čoho vlastne obchoduješ? to som sa tu nejak nedočítal, to by si mal popísať, na forexe to musí byť oveľa ťažšie, dík :)
Graf DD poukazuje na celkové DD. Ano, na pozadí profitov sú otvorené stratové obchody. Ako som písal je to za rok 2022 a keby som to zavrel, tak mám minimálny zisk.
Je to starší účet, kde som ešte kdečo skúšal. Ono, mnoho z tých otvorených strát najskor ani nezavriem, pretože rátam, že vačšina sa uzavrie na BE. Až by nastali problémy, tak doložím do toho účtu peniaze. Mám viac účtov, tento je už teraz len taký pozostatok z minulosti.

Podľa čoho obchodujem, tak o tom budem postupne písať, preto mám toto vlákno. Tak iste je FX ťažký, ale zasa nie taký, aby bolo nereálne na ňom aj pre diskrečného tradera prežiť a zarobiť.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

JUGGLER :

Až myslíš, či si robím analýzy svojho obchodovania, tak iste, inak by som už skončil.
Ten systém, čo si dal na sklo, takých je možno vačšina, ale hneď tam máš dve, ktoré sú dlhšie ako 5 rokov a neskončili.

https://www.myfxbook.com/cs/members/fx_ ... bo/1614052
https://www.myfxbook.com/cs/members/For ... ice/301639

Podvody sú všade, dokonca aj na tých stránkach v diskusiách som čítal o roznych podvodoch. Ako to majú teraz ošetrené neviem.

Máš štatistiku, koĺkí aktívni traderi na akciách končia do 5 rokov ? Teraz nemyslím investorov do etf, alebo hodnotových investorov do akcií. Prepkoladám, že ich bude cez 80 %.
Úmrtnosť na finančných trhoch je vysoká všade. Možno na FX ešte viac ako na akciách, ale aj tam je to stále vysoké.

Dík za tie odkazy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Truncus napísal: Ne 14 05, 2023 2:57 pm JUGGLER :
Až myslíš, či si robím analýzy svojho obchodovania, tak iste, inak by som už skončil.
Nie. Myslel som, či si robíš analýzy tradingu tých, čo sa pred publikom prezentujú ako najlepší.

Účel je vidieť v praxi trading, ktorý výnosovo a rizikovo dáva zmysel, či už pre copytrading, alebo vlastný trading.
Ja všetko beriem z pozície začiatočníka, ktorý má chuť dosiahnúť vyšší výnos, či už kopírovaním tých najlepších, alebo s cieľom, že sám vlastnou hlavou dosiahne výsledky ako tí najlepší.

Väčšina ľudí sa totiž vrhá do forexu s vidinou rýchlych a vysokých ziskov s tým, že ,,netreba mať veľa peňazí a môžeš zarobiť veľa,,
To sa však dá i na akciách napr. cez opcie, či futures. Ale aj čisto na akciách: mne sa raz podarilo +933% p.a.
Truncus napísal: Ne 14 05, 2023 2:57 pm Máš štatistiku, koľkí aktívni traderi na akciách končia do 5 rokov ? Teraz nemyslím investorov do etf, alebo hodnotových investorov do akcií. Prepokladám, že ich bude cez 80 %.
Nemám štatistiky. Ono je to jedno, kde si nabiješ hubu, či vo forexe, alebo na akciách, ked to napr. prepákuješ vo futures, opciách , komoditách... Technickí trejderi môžu trejdiť akýkoľvek graf. Je im jedno, či je to menový pár, akcia, komodita, index. V hitparáde máme najväčšiu stratu paradoxne na ETFs ..ked Skrblík investoval na maximálnu páku.

Mňa skôr zaujíma, čo poradiť ľuďom, ked ich burza baví, chcú sami nájsť a obchodovať nejaký systém...proste skúsiť či majú vlohy a talent dostať z burzy nadpriemerný výnos.

Už v jednoduchej praxi, ktorú vidíš u nás si môžeš všimnúť pár ľudí, ktorí ako úplní začiatočníci, bez prežitia nejakého pekla, vyhorenia, tisícov hodín stresu dosahujú nadpriemerný výnos..napr. Martin a Jari. A ja som bol ten prípad a najlepšie sa mi darilo prvých 10 rokov.
Tým nechcem povedať, že na akciách je to ľahšie. Len po 23 rokoch na burze konštatujem, že poznám ľudí, čo na akciách dosahujú vyšší výnos, oplatí sa im to a poznám aj takých, čo z toho zbohatli. No nepoznám ani jedného, čo dosahuje dlhé roky nadpriemer vo forexe, alebo sa forexom živí full-time a už vôbec nie takého, čo na forexe zbohatol. Nevravím, že sa to nedá..len konštatujem, že forex je extrémne ťažký trh v ktorom sa dlhodobo udrží len extrémne málo ľudí. Z pohľadu začiatočníka je podľa mňa na forexe najmenšia šanca, že niekto uspeje.
Truncus napísal: Ne 14 05, 2023 2:57 pm Ten systém, čo si dal na sklo, takých je možno vačšina, ale hneď tam máš dve, ktoré sú dlhšie ako 5 rokov a neskončili.
https://www.myfxbook.com/cs/members/fx_ ... bo/1614052
https://www.myfxbook.com/cs/members/For ... ice/301639
Super. Tak sa pozrime na tie 2 systémy, čo na forexe prežili viac ako 5 rokov.

K tomu úvodom poviem, že na akciách nemám problém nájsť trading s trackrecordom 10-15 rokov a priemerom 30-40% p.a.

Trading č.1 FX StabilizerEUR-Turbo.

Chlapci začali s kapitálom 500 USD, takže tomu zodpovedajú i nadpriemerné výnosy prvé 2 roky.
Tie netreba brať vážne. Ide o FX evergreen: prvé tri mesiace extrémny zisk 40 +20 + 60% a zvyšok cca 20% mesačne.
Keď mali na účte 5000 USD performance začala tomu zodpovedať: klesla na priemer 5% mesačne.
Tretí rok sa dostali na priemer 2% mesačne.

Realita v copytradingu by bola taká, že normálny človek by až v tejto fáze mohol kopírovať ich trejdy.

Pozrime sa akoby dopadol taký človek po 5 rokoch ( od apríla 2018 do mája 2023 ):
Vyšlo mi zhodnotenie +116% ( +16,25% p.a. )pričom neberiem do úvahy dane, ani poplatky za cca 2500 trejdov !
Pozrime sa akoby dopadol sedliak v ETF na SP500 za rovnaký čas: +69% (+10,82% p.a. )
Pozrime sa akoby dopadol sedliak v ETF na Nasdaq100 za rovnaký čas: +117% (+16,37% p.a. )

Nechcem propagovať sedliaka, ktorý svoj výnos dosiahol bez poplatkov a námahy v jedinom trejde a nemusí platiť dane, len si kladiem otázku: zarobia v praxi tí chlapci na forexe viac ako sedliak? Asi nie. A to majú za sebou 3200 trejdov a možno 10 rokov kvalifikácie.

Tí chlapci zarábajú na úplne niečom inom: na tom, že sa ťahajú peniaze z ľudí, čo ich kopírujú.
A keďže majú solídny 7 ročný track record a na účte takmer 16 000 USD, už to nechcú pokaziť.
Tomu zodpovedá performance: je zhruba +15 p.a. za posledné 3 roky.
Sedliak v ETF USA má +18,8% p.a. za posledné 3 roky.
Sedliak v ETF Nasdaq100 má +20,4% p.a. za posledné 3 roky.

Poďme sa pozrieť na trading č.2 : GPS Forex Robot FxChoice

Ten má 12 ročnú históriu. :potlesk: V skutku ojedinelý track record vo forexe! Dík, že si ho našiel.
Vidno, že chlapci nešli do toho podvodnícky: nevybrali systém z najlepším úvodným zhodnotením ako jeden z mnohých ( čo je typické pre systémy začínajúce s kapitálom 100 až 500 USD ), ale začali seriózne trejdiť s kapitálom 50 000 USD.

Tu vidíme konzistentne ziskový trading s vynikajúcim riadením rizika. Presne tak si predstavujem jediný spôsob ako sa profesionálne dajú dosahovať zisky vo forexe.
Vidím tam len 2 stratové mesiace, relatívne nízky počet obchodov 555 (dôležité kvôli poplatkom ), proste systém, ktorý sa hodí aj na správu vyššieho kapitálu, ideálne v hedže fonde.
Najväčšiu výhodu forexu vidím práve v tom, že vysoká likvidita dovoluje obchodovať vyšší kapitál.
Paradoxne retail ide do forexu presne s opačného dôvodu: že chce zbohatnúť s pár stovkami.

OK. Tak si poďme porovnať týchto profesionálov so sedliakom, čo nevie nič, len pasívne sedieť v ETF.

GPS Forex Robot FxChoice má zhodnotenie z 50 000 USD od 26.marca 2012 na 184 767 USD k 24 aprílu 2023.
ROI Calculátor ukazuje rovnaké číslo ako myfxbook: +269,53% čo je 12,52% p.a.
Pre porovnanie: sedliak v ETF USA by dosiahol +248%, čo je 11,91% p.a..

Aj v tomto prípade by v praxi sedliak zarobil viac, pretože by neplatil cost 555 trejdov, ani žiadne dane.

Treba však z hlbokou úctou konštatovať, že ten forexový systém má vynikajúce riadenie rizika.
Klobúk dole, že pri takom nízkom riziku straty prekonáva total return SP500.

Na záver obrázok ako vyzerá mesačná performance na takom špičkovom FX systéme:
Prílohy
ForexTopSystem.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

JUGGLER :

Analýzy tradingu, čo sa prezentujú ako najlepší nerobím. Mňa zaujíma vlastný trading a nie cudzí. Zhruba sa však pozriem na výsledky.


"Väčšina ľudí sa totiž vrhá do forexu s vidinou rýchlych a vysokých ziskov s tým, že ,,netreba mať veľa peňazí a môžeš zarobiť veľa,,
To sa však dá i na akciách napr. cez opcie, či futures. Ale aj čisto na akciách: mne sa raz podarilo +933% p.a. "


Áno, to je hlavný dovod.Málo peńazí, vysoké riziko a vysoký zárobok. To však platí len pre malé účty.
A pre začiatočníkov, ktorí aj tak vačšinou skončia na MC. Ale vytrvalí majú šancu sa učiť, málo stratiť a časom dosiahnúť ziskovosť. Tí, s veľkými účtami sa už často správajú inak.

Píšeš,že sa to dá aj na akciách, opciách a futures.

No, neviem teda, či si možeš založiť účet u IB za 500 - alebo 1000 USD, pochybujem.Keď som tam bol naposledy, pred rokmi, tak žiadali tuším 10 000 USD.Možno je to už teraz inak, nesledujem to. Okrem toho hneď platíš aj poplatky za účet, mesačne a to aj keď si bez aktivity.
U Fia tuším nie sú mesačné poplatky za účet, ale zasa máš vyššie poplatky za jednotlivé obchody.

Ďalej, možeš si založiť účet s 1000 USD na opcie alebo futures ? Koľko tisíc USD alebo EUR potrebuješ, aby si mohol regulérne obchodovať futures a opcie ? Rátam pár tisíc.Tak 20 000 USD, aby to malo efekt.
Začiatočník taký účet nemá. Sice možno to dá dokopy, ale riadne riskuje, až o to príde,pretože to už nie je malá suma.

"Už v jednoduchej praxi, ktorú vidíš u nás si môžeš všimnúť pár ľudí, ktorí ako úplní začiatočníci, bez prežitia nejakého pekla, vyhorenia, tisícov hodín stresu dosahujú nadpriemerný výnos..napr. Martin a Jari. A ja som bol ten prípad a najlepšie sa mi darilo prvých 10 rokov."

No, myslím, že to trocha zĺahčuješ. Martin, pokiaľ viem dal celý účet na AMD v začiatkoch a zažíval iste pekné stresy, pretože ,keby tá akcia vtedy klesne na 2, tak príde o 50 % účtu.
Nakoniec mu to vyšlo, netvrdím, že len pre šťastie, ale ani on nedokázal získať maximum = dlhodobo to držať, kým AMD dosiahla vrchol.To by mal zisk cez 500 000 ? Nechce sa mi to hĺadať..

Keď akcie predal so ziskom, tak cena nebola najvyššie, ktorú dosiahla počas jeho držania akcií. Takže som si istý, že nervy mal napnuté poriadne a ešte k tomu, keď tam vrazil 100 % účtu.
Dosiahol vysoké zhodnotenie a niesol aj vysoké riziko. Okrem toho jeho by som neporovnával s bežným začiatočníkom. On má očividne nielen talent, ale aj určité schopnosti a čuch. Už jeho názory na fundament tej akcie neboli zrovna začiatočnícke.

"No nepoznám ani jedného, čo dosahuje dlhé roky nadpriemer vo forexe, alebo sa forexom živí full-time a už vôbec nie takého, čo na forexe zbohatol."

Ja poznám.

"Z pohľadu začiatočníka je podľa mňa na forexe najmenšia šanca, že niekto uspeje. "

S tým súhlasím, ale mnoho výhod, ktoré má aj FX dosť prehliadaš.Ale u akciového tradera sa to dá chápať.


Čo sa týka toho porovnania tých systémov.


Koĺko by dosiahol investor do etf SPX keby nakúpil koncom septembra 2007 a predal koncom januára 2009 ?
Alebo začiatkom februára 2020 a predal v marci 2020.Alebo kúpil začiatkom januára 2022 a predal októbri 2022 ?

Takže so štatistikami sa dá rozne pohrať. Keby si zarátal tieto stratové roky do nejakého 3 ročného alebo 5 ročného cyklu, tak ten tvoj sedliak etf by vykazoval v týchto periodách úplne iné hodnoty.

Tým nechcem vobec zhodiť tie etf, len naznačujem, že nie je možné napríklad v ročnom horizonte, PRAVIDELNE u etf rátať, že dostanem tých 20 %.
Je to investícia na dlhú dobu, často desaťročia. Sám uvažujem, že keď skončím s FX a dosiahnem svoj finančný cieľ, tak budem rovnako divezifikovať do etf.
Ale aj tam sú, pokiaĺ viem, určité poplatky i keď neplatenie dane pri viac ako ročnom držaní je obrovský bonus.

Chcem povedať, že ten, kto chce každoročne zarábať, aspoň tých cca 20 % a VYBERAŤ zisk, tak musí robiť aktívny trading. (Kto chce len pasívne investovať do etf, tak trading nemusí riešiť a tam je etf jasná výhoda a riešenie.)

A na to sa hodí aj FX, keď to vie a rovnako aj akcie, opcie a futures, až má dostatočný účet a dobrého obchodníka.

Kto investuje do etf, tak má tiež výhody, ale musí rátať, že keď chce dosiahnúť skutočné zhodnotenie a keď pravidelne na mesačnej báze investuje, tak to tam bude musieť často roky nechať, pretože je málo pravdepodobné, že pri jednorazovej investícií vačšej sumy vystihne zrovna hlboké korekcie.
Keď totiž akcie padajú, tak je strach a nikto ti jasne nepovie, či pád skončil a rovnako je to aj s rastom, keď nevieš, či práve končí a nastane korekcia.

Mimochodom je cca vyše 70 % pravdepodobnosť silnej recesie v USA a vyššia % ako v 2007. Keď v roku 2022 padali akcie, aj Martin prerobil tuším okolo 40 % účtu, čo zrovna málo nie je. A hlavne,že to musel zavrieť.

Forexákovi je to jedno, pretože s menovými pármi može rovnako dobre zarábať aj v recesii, ale etf investor prerába, takže vtedy sa mu neoplatí etf predať, ale može riediť, prípadne realizuje svoj pravidelný plán dokupovania a čaká, kedy zlé obdobie skončí...
Všetko má na finančných trhoch svoje plusy a mínusy.

Tu si možeš vyhodnotiť 3 systémy, ktoré nevyzerajú, že skončili, či sa oplatia viac ako tvoj sedliak.

https://www.myfxbook.com/members/tradin ... al/7501457
https://www.myfxbook.com/members/tradin ... al/7232342
https://www.myfxbook.com/members/YUWENX ... tw/8782015

Neber moje názory, že zhadzujem akcie alebo etf, pretože to nie je pravda. Sám, až nedojde k nejakému svetovému krachu za pár rokov tam budem diverzikovať. Ale teraz, vzhĺadom na FX nemám na to všetko čas, tak to len pomaly študujem.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3824
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

je velky rozdiel mat edge a vediet konzistentne pri riadeni rizika zarabat 20% a viac p.a = podnikatel

alebo pravidelne si odkladat malu cast zo svojej vyplaty (setrit ) ako investor a po 40 rokoch sa citit bohaty :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 304
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

osamely chodec napísal: Po 15 05, 2023 1:29 pm je velky rozdiel mat edge a vediet konzistentne pri riadeni rizika zarabat 20% a viac p.a = podnikatel

alebo pravidelne si odkladat malu cast zo svojej vyplaty (setrit ) ako investor a po 40 rokoch sa citit bohaty :)
:like:
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To by ma zaujimalo, ci niekto obchoduje FX stylom "zamenim a podrzim do zisku" a ked ide trh opacne ako bolo zelane, tak "drzim a miniem" (na dovolenke,atd)
Nieco ako ked niekto kupi akciu a firme sa nedari, tak to chce "vysediet", da sa FX "vysediet" ? :)
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"