Sporenie pre deti - zrušenie alebo presun účtu

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
anon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 01 05, 2023 11:45 am

Sporenie pre deti - zrušenie alebo presun účtu

Príspevok od používateľa anon »

Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu lebo som spravil blbosť. Pred nedávnom sa mi narodila dcérka a chcel som jej zaloziť sporenie. Išiel som rovno do SLSP a založil som jej Investičné sporenie pre deti do fondu maximalizovaných výnosov. Neskôr som začal čítať tento fórum (čo som mal skôr) a zistil som, že som spravil sprostosť lebo tie poplatky sú vysoké. Chcel by som ísť cestou ETF napríklad cez portu. Ten ma tiež detské účty. Vie niekto či to sporenie v SLSP viem zrušiť alebo prostriedky presunúť do inej spoločnosti?

Ďakujem
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie pre deti - zrušenie alebo presun účtu

Príspevok od používateľa aviceN »

Áno, zrušiť určite pôjde, myslím že do 3 rokov je tam výstupný poplatok, ale inak by s tým nemal byť problém.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: Sporenie pre deti - zrušenie alebo presun účtu

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Pri portu detskom účte sa v 18 stane dieťa bezvýhradným majiteľom účtu. Čo nemusí byť vždy ideálne, ak by som v 18tich prišiel k väčším peniazom kto vie ako by to dopadlo.

Takže skôr by som si tam založil účet na seba, je tam vyšší poplatok 0.47% ale aspoň peniaze dostane až na to fakt bude pripravená.

Prípadne sa dá investovať aj lacnejšie, napr. cez EIC alebo priamo cez brokera napr. Trade Republic má aktuálne úplne zadarmo tzv. Savings plan. Ale to už treba vedieť do čoho chcete investovať, je tam na výber množstvo ETF fondov.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Sporenie pre deti - zrušenie alebo presun účtu

Príspevok od používateľa JanH »

anon napísal: Po 01 05, 2023 12:04 pm Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu lebo som spravil blbosť. Pred nedávnom sa mi narodila dcérka a chcel som jej zaloziť sporenie. Išiel som rovno do SLSP a založil som jej Investičné sporenie pre deti do fondu maximalizovaných výnosov. Neskôr som začal čítať tento fórum (čo som mal skôr) a zistil som, že som spravil sprostosť lebo tie poplatky sú vysoké. Chcel by som ísť cestou ETF napríklad cez portu. Ten ma tiež detské účty. Vie niekto či to sporenie v SLSP viem zrušiť alebo prostriedky presunúť do inej spoločnosti?

Ďakujem
Tu máš portu v porovnaní s EIC v blogu

https://www.pasivneinvestovanie.sk/poro ... pre-dieta/
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"