Krátkodobé investovanie

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Michal_BF
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 08 02, 2023 7:43 pm
Has thanked: 1 time

Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa Michal_BF »

Ahojte,
do 3 rokov v závislosti od vývoja trhu plánujem kúpiť nehnuteľnosť,
mám vytvorenú dostatočnú rezervu v podobe fiat a zlata
každý mesiac investujem 60% zo svojho príjmu
táto investícia je tvorená 75% z ETF, čiže je to investícia na dlhodobé obdobie
Zvyšok tvorí 20% crypto a 5% zlato

Ako som spomínal, plánujem kúpu nehnuteľnosti, preto budem potrebovať väčší obnos peňazí na nehnuteľnosť a prípadnú prerábku.

1. Zostali by ste pri takomto investovaní, kde väčšia časť ide do ETF a v prípade potreby využili časť z tejto investície na nehnuteľnosť?
Pri tejto variante mi to príde škoda, najmä kvôli zloženému úročeniu.

2. Zaradili by ste do investičného portfólia niečo krátkodobé? Ak áno čo by to bolo?

Ešte prichádza do úvahy investícia do vlastného podnikania, ale tam vidím väčšie riziko a dlhodobejší horizont návratnosti zainvestovaných peňazí

Ďakujem za skorú odpoveď a ak už tu bola položená takáto otázka a vlákno tak sa ospravedlňujem. Michal
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa JanH »

K tej nehnutelnosti…
Chceš ju vyplatiť bez hypotéky alebo na úver a budeš potrebovať len 20% + prerábka. Všetko sa odvýja od toho, či budeš potrebovať 20.000€ alebo 200.000€. Toto by si mohol doplniť, čo plánuješ.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa stary gambler »

Michal_BF napísal: Ne 14 05, 2023 10:02 am Ahojte,
do 3 rokov v závislosti od vývoja trhu plánujem kúpiť nehnuteľnosť,
mám vytvorenú dostatočnú rezervu v podobe fiat a zlata
každý mesiac investujem 60% zo svojho príjmu
táto investícia je tvorená 75% z ETF, čiže je to investícia na dlhodobé obdobie
Zvyšok tvorí 20% crypto a 5% zlato

2. Zaradili by ste do investičného portfólia niečo krátkodobé? Ak áno čo by to bolo?



Ďakujem za skorú odpoveď a ak už tu bola položená takáto otázka a vlákno tak sa ospravedlňujem. Michal
treba si realne zratat aka rychla likvidita na cach peniaze je z tychto aktivit
ETF. zadany prikaz limit na pedaj , v oscilacie ceny priemier za posledne tri dni , alebo chytenie maxima z priemeru za tri dni, realizacia za dva dni , zadany prikaz
na prevod na svoj ucet, kym ho broker zrealizuje den- dva, predpokladam ze nehnutelnost sa bude vyplacat prevodom, tak netreba hlasit vyber z banky, v optimaalnom pripade do 5-7 dni su peniaze
crypto- nikdy som neobchodoval , len som pred styrmi dnami stretol chlapika, ktory ma tam ma par desiatok tisic vynimocne ani moc nepreraba ani moc nezaraba, zisk do 20%, ale nevie sa k nim dostat, chce vycuvat z toho , osobne som pocul ako mu volali dvaja brokery a chceli si dohodnut schodzku,,, velmi lahko sa moze stat, ze na nieco naleti a nebude mat nic, takze realizacia na cach peniaze a jeho rychlost je pre mna zahada.
zlato: ak je to len virtualne, pripisane na ucte tak realizacia by mala byt jednoducha, navratnost na hotovost tiez do tyzdna, ak fyzicke, tak treba ratat s rozdielnou cenou na odkup na predaj aj v urovni 10%, mozno overovanie certifikatu pravosti, respektive zaslanie do skusobne a pdobne, navratnost do mesiaca v lepsom pripade.
sumu odhadujem radovo 200-400 k na kupu nehnutelnosti, urok, kratkodoby tatra banka na 14 dni JT, ponuka zhruba 2,5%, realizacia penazi tohto vkladu na hoovost by som odhadoval na tri tyzdne, ak nezabudnes davat hned vypoved pri zaciatku urocenia na dva tyzdne, tych 200-400 k z tych inevstici dat do tohto produktu len ak si extremne setrny-osobne by som si radsej nechal hotovost .
tolko k realizacie hotovosti co mas investovane, moja skusenost je kaslat na nejake urocenie , ale mat peniaze cach na ucte, a intenzivne hladat vhodnu ponuku na realitnom trhu, najme v case stagnujuceho trhu-co je prakticky prepadajuci sa trh s cenami , ked budes mat tu hotovost na ucte mozes vyyjednat pri stasti aj o 10% nizsiu cenu, z ponukanej, realne ale urcite do 5% nzisie-lacnejsie. Kto intezivne hlada, vzdy najde nejaku zaujmavu tutovku ktora sa oplati.
Michal_BF
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 08 02, 2023 7:43 pm
Has thanked: 1 time

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa Michal_BF »

JanH napísal: Ne 14 05, 2023 1:21 pm K tej nehnutelnosti…
Chceš ju vyplatiť bez hypotéky alebo na úver a budeš potrebovať len 20% + prerábka. Všetko sa odvýja od toho, či budeš potrebovať 20.000€ alebo 200.000€. Toto by si mohol doplniť, čo plánuješ.
Chcel by som brať hypotéku. Predpokladaná výška je 120-150k, buď kúpa 1 väčšieho bytu alebo 2 menších, z toho 1 ako investičný. Ale to záleží od rodinných situácií a vývoja trhu.

Mám vybudovanú rezervu vo fiatoch 5000 eur + zlato 3x10g

Mám voľné (nezainvestované) peniaze vo výške 10 000 euro, ktoré sú momentálne na Fio sporiacom účte, kde je 2% p.a.

Crypto je špekulácia a nepočítam s nimi ako zdroj investície do nehnuteľnosti, možno na dovolenku alebo lepšiu kuchyňu potom.

Investície do ETF nechcem použiť na nehnuteľnosť, je to na dôchodok a možno o 30 rokov na nejaký domček v taliansku :D

Ešte odkladám 200 euro/ mesačne na budúcu kúpu auta, ktorá bude o 3-5 rokov, tieto peniaze mám v pláne investovať do ETF dlhopisov.

Za 2 roky viem spolu s voľnými peniazmi nasporiť na 20% z nehnuteľnosti.

Otázka je že či tieto peniaze mám "odkladať do vankúša", alebo na FIO sporiaci účet, alebo do ETF dlhopisov, alebo nejaká vhodná varianta?

Ďakujem za vaše odpovede.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa wladas »

Investicny byt ked ceny klesaju, prinajlepsom stagnuju?
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa Vigrem »

wladas: Preco si myslis, ze kupa investicneho bytu je pri klesajucich cenach nevhodna? Ja sa domnievam, ze prave v case klesajucich cien treba kupovat, kedze dlhodobo by ceny mali rast.

Michal_BF: pozri moj prispevok v teme https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... p?p=183456, daval som tam tabulku porovnavajucu jednotlive moznosti. Podla mna najlepsie vychadza EUR Overnight ETF, ktore kopiruje sadzbu ECB, takze teraz to uz je 3.15%. Sam mam velku cast cashu ulozenu v tomto ETF.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa wladas »

Lebo by som nechcel aby moja investicia bola v strate/nule po dvoch rokoch. Na rozdiel od akcii pri nehnutelnostiach je teraz vysoka sanca ze hore nepojdu najblizsie 2r
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Podla mna je investicny byt nie moc dobra investicia. Ked si clovek spocita co ho to stoji vsetky naklady,starosti s podnajomnikmi, dane,amortizacia, a porovna s prijmom z prenajmu, tak to nie je nic moc. V minulosti sa dalo pocitat so zaujimavym rastom ceny nehnutelnosti, ale tie casy su pravdepodobne uz na dlho preč.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Trumpeta1978 napísal: Ne 14 05, 2023 6:29 pm Podla mna je investicny byt nie moc dobra investicia. Ked si clovek spocita co ho to stoji vsetky naklady,starosti s podnajomnikmi, dane,amortizacia, a porovna s prijmom z prenajmu, tak to nie je nic moc. V minulosti sa dalo pocitat so zaujimavym rastom ceny nehnutelnosti, ale tie casy su pravdepodobne uz na dlho preč.
Na dlho? Podľa učebníc realitného cyklu tak na 2-4 roky a potom to zas bude 10 rokov rásť...
2000 - 2009 rast
2009 - 2013 pokles
2013 - 2023 rast
2023 - 2026? pokles
a tak stále dokola...
Logicky to tak musí byť kvôli neustále sa zvyšujúcim mzdám...pred 10 rokmi som zarábal 800€ v čistom, teraz 1600...o 10 rokov počítam okolo 3000€...je logické, že so mzdou bude rásť všetko, najmä nehnuteľnosti.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jaroslav81
1/nikto nevie ako velmi budu priemerne mzdy na Svk rast do buducna
2/nikto nevie ake budu urokove sadzby na hypotekach v buducnosti
3/uz teraz je vela investicnych bytov a nasledujuce generacie su počtom stale slabsie
4/uz dnes su ceny bytov na Svk k pomeru k prijmom obyvatelstva vysoke
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa stary gambler »

Michal_BF napísal: Ne 14 05, 2023 5:13 pm
JanH napísal: Ne 14 05, 2023 1:21 pm
Chcel by som brať hypotéku. Predpokladaná výška je 120-150k, buď kúpa 1 väčšieho bytu alebo 2 menších, z toho 1 ako investičný. Ale to záleží od rodinných situácií a vývoja trhu.

Mám vybudovanú rezervu vo fiatoch 5000 eur + zlato 3x10g

Mám voľné (nezainvestované) peniaze vo výške 10 000 euro, ktoré sú momentálne na Fio sporiacom účte, kde je 2% p.a.

Crypto je špekulácia a nepočítam s nimi ako zdroj investície do nehnuteľnosti, možno na dovolenku alebo lepšiu kuchyňu potom.

Investície do ETF nechcem použiť na nehnuteľnosť, je to na dôchodok a možno o 30 rokov na nejaký domček v taliansku :D

Ešte odkladám 200 euro/ mesačne na budúcu kúpu auta, ktorá bude o 3-5 rokov, tieto peniaze mám v pláne investovať do ETF dlhopisov.

Za 2 roky viem spolu s voľnými peniazmi nasporiť na 20% z nehnuteľnosti.

Otázka je že či tieto peniaze mám "odkladať do vankúša", alebo na FIO sporiaci účet, alebo do ETF dlhopisov, alebo nejaká vhodná varianta?

Ďakujem za vaše odpovede.
teraz je to jasnejsie, predpokladam ze si bez bytu a v prvom rade potrebujes riesit situacia pre svoje byvanie, kupa bytu pre seba je v stagnujucom trhu/klesajucom trhu/ je to najlespie co ta moze napadnut, rataj s tym, ze na hypoteku vzdy dostanes, len tak na 60% -70% ceny nehnutelnosti aj to musis mat dobry prijem , pracovnu zmluvu na neurcity cas ktora trva minimalne rok a podobne dristy. Cize na kecy ze dostanes 90-80%ceny nehnutelnosti na hypouver zabudni. Pri predaji mojich bytov vzdy narazam ako vykryvat nedostaok financie na strate kupujuceho vo vyske cca 20% ze to riesie vacsinou branim spotrebneho uveru, ktory je zruba 5 drahsi ako hypotekrny je ich problem ,, ale dostavoju sa tym do buducich problemov-tym padom obchadzaju aj snahu statu ochranit ich,
zaver na dalsi investicny byt zabudni, tahat sa s najomnikmi na to treba mat naturel povahu a nie kazdy je na to stavany, navyse musis mat prachy v rezerve co nie je tvoj pripad, s kupou apartmanu-nie v Talansku , ale Charvatsku som casom sympatizoval aj ja , ale ked som si uvedomil prakticke nedostatky tak som rychlo od toho upustil-zivot si treba uzivat a nie komplikovat. Navyse som uz stary teraz som prenajmal novymi ludmi dva byty, a trvalo mi to 10 dni , niekto by si povedal ze super, ale je som bol zvyknyuty ze som to robil do troch dni a obcas sa podarilo aj minus tri dni.Navyse ma to aj psychicky vycerpalo.
volne peniaze si odkladaj na ucet co je vypovedna doba do 14 dni , , pri vyhliadke bytu platis rezervacnu zmluvu, na co ti staci obycajne cena 3-10 k euro , ale rataj pre istotu, s 10% ceny nehnutelnosti, ostatne potom platis prevodom cez ucet,, pri kupe sa na maklerov moc nespoliehaj ich vedomostna uroven je dost nizka, a ide im v prvom rade len o proviziu -ktoru si zhrabnu z toho rezevecneho poplatku, ak si nieco najdes sam , prever na katastralnom portatli historu bytu-je verejne pristupny a najma ci nie je pod plombou-exekucia. 70% realitnych maklerov je takych , co si nevedeli najst inu pracu robia to kratkodobo do 5 rokov , naucili sa pekne reci ale prinos pre klienta velmi maly. Ak ti pri kupe zastavia konanie na katastri nezufaj , vacsinou je to admiministrativna chyba nizkou kvalitou realitnych kancelarii pri priprave zmluvy, kde by neznaly clovek predpokladal ,ze pri provozii od 3-10 k dokazu napisat zmluvu ,ktora prejde na prvy krat. Treba len rychlo reflektovat na info z katastra a doplnit respekive opravit udaje.
P.S tusim momentalne zlato naraza na rezistenciu tak by som ho pri tomto vrchole kludne predal.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa incognito »

stary gambler napísal: Ne 14 05, 2023 10:05 pm
Michal_BF napísal: Ne 14 05, 2023 5:13 pm
JanH napísal: Ne 14 05, 2023 1:21 pm

Ďakujem za vaše odpovede.
teraz je to jasnejsie, predpokladam ze si bez bytu a v prvom rade potrebujes riesit situacia pre svoje byvanie, kupa bytu pre seba je v stagnujucom trhu/klesajucom trhu/ je to najlespie co ta moze napadnut, rataj s tym, ze na hypoteku vzdy dostanes, len tak na 60% -70% ceny nehnutelnosti aj to musis mat dobry prijem , pracovnu zmluvu na neurcity cas ktora trva minimalne rok a podobne dristy. Cize na kecy ze dostanes 90-80%ceny nehnutelnosti na hypouver zabudni. Pri predaji mojich bytov vzdy narazam ako vykryvat nedostaok financie na strate kupujuceho vo vyske cca 20% ze to riesie vacsinou branim spotrebneho uveru, ktory je zruba 5 drahsi ako hypotekrny je ich problem ,, ale dostavoju sa tym do buducich problemov-tym padom obchadzaju aj snahu statu ochranit ich,
zaver na dalsi investicny byt zabudni, tahat sa s najomnikmi na to treba mat naturel povahu a nie kazdy je na to stavany, navyse musis mat prachy v rezerve co nie je tvoj pripad, s kupou apartmanu-nie v Talansku , ale Charvatsku som casom sympatizoval aj ja , ale ked som si uvedomil prakticke nedostatky tak som rychlo od toho upustil-zivot si treba uzivat a nie komplikovat. Navyse som uz stary teraz som prenajmal novymi ludmi dva byty, a trvalo mi to 10 dni , niekto by si povedal ze super, ale je som bol zvyknyuty ze som to robil do troch dni a obcas sa podarilo aj minus tri dni.Navyse ma to aj psychicky vycerpalo.
volne peniaze si odkladaj na ucet co je vypovedna doba do 14 dni , , pri vyhliadke bytu platis rezervacnu zmluvu, na co ti staci obycajne cena 3-10 k euro , ale rataj pre istotu, s 10% ceny nehnutelnosti, ostatne potom platis prevodom cez ucet,, pri kupe sa na maklerov moc nespoliehaj ich vedomostna uroven je dost nizka, a ide im v prvom rade len o proviziu -ktoru si zhrabnu z toho rezevecneho poplatku, ak si nieco najdes sam , prever na katastralnom portatli historu bytu-je verejne pristupny a najma ci nie je pod plombou-exekucia. 70% realitnych maklerov je takych , co si nevedeli najst inu pracu robia to kratkodobo do 5 rokov , naucili sa pekne reci ale prinos pre klienta velmi maly. Ak ti pri kupe zastavia konanie na katastri nezufaj , vacsinou je to admiministrativna chyba nizkou kvalitou realitnych kancelarii pri priprave zmluvy, kde by neznaly clovek predpokladal ,ze pri provozii od 3-10 k dokazu napisat zmluvu ,ktora prejde na prvy krat. Treba len rychlo reflektovat na info z katastra a doplnit respekive opravit udaje.
P.S tusim momentalne zlato naraza na rezistenciu tak by som ho pri tomto vrchole kludne predal.
Dalsi co trusi hluposti, co veta to perla... 80% z nehnutelnosti je bezny standard, menej je na dedine v pripade niektorych bank, resp. jedna banka to ma pri 1 ziadatelovi (par dostane viac).
Spotrebny uver je dnes standardne 2x taky drahy ako hypo, max 3, ale niekedy aj takmer rovnako drahy ako hypo. Rozdiel medzi kupnou cenou a vyskou hypoteky sa da vykryt aj uverom zo stavebnej sporitelne (trosku drahsi ako hypo, ale splatnost 20-30 rokov, takze nizsia splatka).
Vacsina konani sa zastavi z dovodu nazoru pracovnika katastra, nie kvoli nesikovnosti maklera, hoci najst kvalitneho maklera najst jednoduche nie je... provizie su bezne cca 3-5tis, tych 10tis. pri luxusnych nehnutelnostiach a tam su uz makleri zvycajne kvalitni.
Ja naozaj nerozumiem, preco tu ludia prezentuju nazory a pocity ako fakty...
solc
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 26 times

Re: Krátkodobé investovanie

Príspevok od používateľa solc »

jaroslav81 napísal: Ne 14 05, 2023 8:55 pm
Trumpeta1978 napísal: Ne 14 05, 2023 6:29 pm Podla mna je investicny byt nie moc dobra investicia. Ked si clovek spocita co ho to stoji vsetky naklady,starosti s podnajomnikmi, dane,amortizacia, a porovna s prijmom z prenajmu, tak to nie je nic moc. V minulosti sa dalo pocitat so zaujimavym rastom ceny nehnutelnosti, ale tie casy su pravdepodobne uz na dlho preč.
Na dlho? Podľa učebníc realitného cyklu tak na 2-4 roky a potom to zas bude 10 rokov rásť...
2000 - 2009 rast
2009 - 2013 pokles
2013 - 2023 rast
2023 - 2026? pokles
a tak stále dokola...
Logicky to tak musí byť kvôli neustále sa zvyšujúcim mzdám...pred 10 rokmi som zarábal 800€ v čistom, teraz 1600...o 10 rokov počítam okolo 3000€...je logické, že so mzdou bude rásť všetko, najmä nehnuteľnosti.
Alebo dopadneme ako taliani či španieli. Dlh našich domácností k ich príjmu je 75%
A nie kazdemu sa zdvojnasobila mzda, stale mame median 1350 v hrubom
Na toto sa hodí ten krásny citát pri každej investičnej reklame - minulé výnosy nie sú zárukou budúcich :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Finančné poradenstvo, poradcovia"