Počítanie výkonnosti portfólia

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa iosephus »

Ahojte,

opäť otázka z kategórie začiatočníckych :) vieme tu prediskutovať tému počítania výkonnosti portfólia?
Investujem asi tri roky, ale ako začínajúci investor s menším kapitálom som preskákal od brokera k brokerovi, vystriedal viaceré stratégie, robil nákupy a predaje v rôznych menách, jednoducho je to úplný chaos v počítaní výkonnosti.

Na sledovanie aktuálne otvoreného portfólia používam Yahoo Finance a mám aj vlastný excel, aby som mal prehľad koľko % kapitálu mám v akej investícii, to však nezahŕňa všetky moje uzavreté pozície, cash, dividendy atď. a už vôbec sa to nedá použíť na sledovanie ročnej výkonnosti pre porovnanie napríklad s MSCI World. Keďže mám účet otvorený u troch brokerov (xtb, t212, etoro), neviem ako spoľahlivo z výpisov od každého z nich hodnotiť výkonnosť.
A aby toho nebolo málo, je tu aj menový problém, keďže pozície otvorené v dolároch v minulých rokoch môžu mať väčší / menší výnos len kvôli kurzu.

Najnovšie som si teda spočítal všetky svoje depozity na brokerské účty a tie porovnávam so súčasnou hodnotou portfólii u brokera.

Vie niekto poradiť, inšpirovať, odkázať na články, ako trochu zodpovednejšie mapovať výkonnosť? Vďaka.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa andre »

Otazka je co od toho ocakavas?

Najednoduchsie je pouzit google spreadsheets, kde mas funcie na tahanie live cien z finance.google.com Pripadne vies tahat ceny aj z yahoo. V 1 sheete nahadzas vsetky obchody a v dalsich z toho vies robit statistiky - zavretych obchodov, otvorenych, vsetkych..

Je k tomu kopec templatov, alebo si sprav vlastny podla poziadaviek.

Videl som aj plugin/api pre excel co taha data z yahoo finance.

Je na to aj kopec softov, staci pohladat aj tu na fore.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa capitalcapital »

iosephus napísal: Št 18 05, 2023 12:48 pm Ahojte,

opäť otázka z kategórie začiatočníckych :) vieme tu prediskutovať tému počítania výkonnosti portfólia?
......
Vie niekto poradiť, inšpirovať, odkázať na články, ako trochu zodpovednejšie mapovať výkonnosť? Vďaka.
Ja používam Portfolio Performance, vieš si tam samostatne viesť jednotlivých brokerov a rôzne meny a taktiež porovnávať.
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 51#p173951
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa rmaly »

Inac neviem ci to zodpovie tvoju otazku, ale ak si spravis na finance.yahoo.com profil a nahadzes tam nakupy a predaje (presny den v historii atd), tak ti to ukaze (v beta verzii) presne "tvoj zostatok" a tak... skus... aj dividendy to uz ukazuje
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa iosephus »

rmaly napísal: Pi 19 05, 2023 3:00 pm Inac neviem ci to zodpovie tvoju otazku, ale ak si spravis na finance.yahoo.com profil a nahadzes tam nakupy a predaje (presny den v historii atd), tak ti to ukaze (v beta verzii) presne "tvoj zostatok" a tak... skus... aj dividendy to uz ukazuje
Máš ty pravdu, vedel som že je nová verzia na Yahoo s doplnením cashu, ale ano sú tam aj sell pozície aj dividendy :) Paráda.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa rmaly »

iosephus napísal: Pi 19 05, 2023 6:52 pm
rmaly napísal: Pi 19 05, 2023 3:00 pm Inac neviem ci to zodpovie tvoju otazku, ale ak si spravis na finance.yahoo.com profil a nahadzes tam nakupy a predaje (presny den v historii atd), tak ti to ukaze (v beta verzii) presne "tvoj zostatok" a tak... skus... aj dividendy to uz ukazuje
Máš ty pravdu, vedel som že je nová verzia na Yahoo s doplnením cashu, ale ano sú tam aj sell pozície aj dividendy :) Paráda.
Je to super, len mi vadi, ze tie divi tam su tusim v hrubom... potom ten cashflow nesedi (lebo teda nenasiel som nastavenie, nech to zdanuju 15%)... ale inac to yahoo je zatial pre mna (okrem mojho excelu) najlepsie... asi jediny tam ma aj ceske akcie
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa iosephus »

T
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Portfolio Performance umožňuje pridať dividendu s možnosťami nezdanená, daň, poplatky.
Pri hotovostnom účte je možnosť pridať aj úroky, poplatky, vratky poplatkov, daň, vratka dane.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: Ne 21 05, 2023 5:55 pm Portfolio Performance umožňuje pridať dividendu s možnosťami nezdanená, daň, poplatky.
Pri hotovostnom účte je možnosť pridať aj úroky, poplatky, vratky poplatkov, daň, vratka dane.
podporuje to prosim ta aj prazsku burzu (ceske akcie)? Teda - vies to tam nahadzat a nejak trackovat?
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 338
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: Po 22 05, 2023 9:06 am
capitalcapital napísal: Ne 21 05, 2023 5:55 pm Portfolio Performance umožňuje pridať dividendu s možnosťami nezdanená, daň, poplatky.
Pri hotovostnom účte je možnosť pridať aj úroky, poplatky, vratky poplatkov, daň, vratka dane.
podporuje to prosim ta aj prazsku burzu (ceske akcie)? Teda - vies to tam nahadzat a nejak trackovat?
Ono to ťahá údaje z viacerých zdrojov (Yahoo, justETF, ....), skúšal som vyhľadať ČEZ a ten mi našlo CEZ.PR.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Počítanie výkonnosti portfólia

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: Po 22 05, 2023 12:11 pm
rmaly napísal: Po 22 05, 2023 9:06 am
capitalcapital napísal: Ne 21 05, 2023 5:55 pm Portfolio Performance umožňuje pridať dividendu s možnosťami nezdanená, daň, poplatky.
Pri hotovostnom účte je možnosť pridať aj úroky, poplatky, vratky poplatkov, daň, vratka dane.
podporuje to prosim ta aj prazsku burzu (ceske akcie)? Teda - vies to tam nahadzat a nejak trackovat?
Ono to ťahá údaje z viacerých zdrojov (Yahoo, justETF, ....), skúšal som vyhľadať ČEZ a ten mi našlo CEZ.PR.
Nevydrzal som to a stiahol to este pred tvojou odpovedou... je to uzasne... Su tam drobne veci, ktore by zvysili "user friendliness", ale je to pecka... lutujem, ze som sa nerozkyval to skor vyskusat...
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"