Aktivne ETF

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Aktivne ETF

Príspevok od používateľa xerces »

Cital som nejaky clanok, ze postupne zacinaju byt oblubenejsie aktivne ETF. Celkom nerozumiem o co presne ide resp. aka je vyhoda oproti pasivnym. Existuju nejake porovnania vykonu, ktore by ukazovali ze aktivne ETF moze byt vyhodnejsie nez pasivne?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Aktivne ETF

Príspevok od používateľa aviceN »

Príklad aktívneho ETF sú ARK fondy od Cathie Wood napr.

Mal by to byť teda mix aktívne spravovaného fondu s výhodami ETF (likvidita, poplatky, daňové výhody atď.), čiže poplatok niekde v strede, ARK majú napr. TER 0.75% p.a.

Podľa mňa je ešte veľmi skoro hovoriť o tom, že je to "lepšia" voľba ako pasívne ETF, ktoré kopírujú index, však si pozri ako dopadol samotný ARK.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Aktivne ETF

Príspevok od používateľa xerces »

No dlho boli ziskovejsi a potom spadli. Neviem ci si o tom mysliet.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Aktivne ETF

Príspevok od používateľa miror »

xerces napísal: Ne 28 05, 2023 12:21 am No dlho boli ziskovejsi a potom spadli. Neviem ci si o tom mysliet.
ARK invest je dlhodobo zamerany len naTeslu a rastie a pada s nou. To si mozete rovno kupit akcie Tesly. A podla Elona Muska ako povedal tento mesiac, kto je jeho najoblubenejsi manazer fondov, je nim Cathie Woods, bodaj by nie ked slepo kupovala akcie Tesly za akukolvek cenu …
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Aktivne ETF

Príspevok od používateľa stary gambler »

[/quote]

ARK invest je dlhodobo zamerany len naTeslu a rastie a pada s nou. To si mozete rovno kupit akcie Tesly. A podla Elona Muska ako povedal tento mesiac, kto je jeho najoblubenejsi manazer fondov, je nim Cathie Woods, bodaj by nie ked slepo kupovala akcie Tesly za akukolvek cenu …
[/quote]

urcite nema fond len jeden titul na investovaneie-teslu, cital som ze investovali aj do plug power, nemam to overene , , nepokladam to to pre mna za nutnost ci je ta info spravna. alebo zavdzajuca, ale momentalne by im tesla mala vynasat a pug power byt v strate, -momentalne som aj ja v plug power v strate, a dost hlbokej , nie tak vzdielenostne, ----- cca 2 dolare od priemerky, ale ze tam mam 70% portfolia, ale aj tak tomu verim, ze ten plug power je pre mna terno.
miror
Gold Member **
Príspevky: 497
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Aktivne ETF

Príspevok od používateľa miror »

Nie, Ark nema len jednu akciu ale v troch portfoliach ma Teslu na 1.mieste a celkovo za vsetky portfolia tiez.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Aktivne ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Máme v hitparáde nejaké aktívne ETFs.

ETF MORNINGSTAR MOAT (USD) : VanEck Vectors Morningstar US Sustainable Wide Moat UCITS ETF. Fond replikuje Morningstar® Wide Moat Focus Index - portfólio podhodnotených akcií, ktoré majú konkurenčnú výhodu. Akcie sú vyberané a kvartálne prehodnocované ľuďmi z MorningStar. Od 16.10.2015: +144,85% (+12,76% p.a. ). ETF USA: +126,68% (+11,6% p.a.)

ETF MOMENTUM (USD): Fond iShares Edge MSCI USA Momentum, kopíruje index vybraných US Large a Mid Cap akcií, ktoré v danom období prekonávajú trh. Verzia s reinvestovaním dividend (acc.).
Od začiatku 13.10.2016: +95,8% ( +10,96% p.a. ). ETF USA za rovnaký čas: +112,23% (+12,35% p.a. )

U Ladisa som rozoberal legendu Greenblatta, ktorý kedysi v praveku asi 10 rokov prekonával SP500.
Doteraz žije zo zašlej slávy a spravuje miliardy, hoci už SP500 nevie prekonať.

Ten chlapík podobne ako Gladiš napísal kadejaké investičné bestsellery, ale jeho fond underperformuje sedliaka v ETF USA o cca -1% p.a. .

Paradoxne však v 2016 vytvoril ETF, kde z indexu S&P500 vyberá lepšie akcie a tento aktívny stockpicking prekonáva ETF cca o +1% p.a.

ETF sa volá Tidal ETF Trust - Gotham Enhanced 500 ETF (ticker je GSPY ):

The Gotham Enhanced S&P 500 Index Fund (the “Fund”) is a value weighted long-only U.S. equity strategy that selects primarily from the S&P 500 investment universe. The Fund seeks long-term capital appreciation by investing in long positions of equity securities that comprise the S&P 500 Index in weights based on Gotham's assessment of value and the security's weight in the index.
Risk for the Fund is managed following a disciplined proprietary process limiting concentration in any one company, industry or sector. In addition, exposures are managed daily to remain within carefully defined ranges.


The net expense ratio is 0.50% and the management fee is 0.50%

Dátum založenia: 30 dec. 2016. Výnos som porovnával ku koncu januára 2023:

Výnos ETF Gotham od založenia: +108% ( +12,98% p.a. ).
Výnos ETF USA: +95% (+11,77% pa.)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Aktivne ETF

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Ako už názov napovedá manažer aktívne riadi portfólio fondu ako v klasickom podielovom fonde a za tým si predstavujem čiaru, za ktorou už to má štruktúru etf ako ich poznáme a výhody s tým spojené. Je viac finančných inštitúcii hlavne v USA, ktoré ponúkajú služby vďaka, ktorým si môže spraviť etf a zalistovať ho random guy on riadi portfólio a oni sa starajú o celý backoffice. Je tam určitá hranica majetku dokedy za to viac platíš ako vieš vyzbierať na fee takže až tak úplne random človek to zatiaľ nie je. Ale ľudia čo majú dosah toto môžu použiť ako dobrý nástroj na zbieranie peniažkov od svojich fanúšikov. Samozrejme sú tu aj známe vyššie menované veľké seriózne mená. V budúcnosti je možné, že aj bežný človek bude môcť mať svoje etf. Ak by si chcel robiť machinácie s portfóliom a pri predajoch a kúpe ostáva všetko vrámci fondu má to svoje výhody.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"