Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa Betruger »

Zdravím,

chcel by som nakúpiť Alphabet Inc. (ABEA.DE) na nemeckej burze (XETRA). Som si vedomý, že v porovnaní s tou istou akciou obchodovanou na NASDAQu (GOOGL) je tam asi 500-krát menší volume. Toto ma však veľmi netrápi, keďže som investor a teda sa nechystám hore-dole nakupovať-predávať. Dôvod, prečo ma odradilo kupovať akciu na NASDAQu je menová konverzia. Resp. neistota, ako aj z diskusiíí na tomto fóre vyplynulo, ako sa kontrolóri z Finančnej správy budú pozerať na konverzie EUR -> USD a USD -> EUR a život sa snažím skôr zjednodušovať, než komplikovať. Ak by to bolo niekde jasne zadefinované, tak by som išiel kľudne aj do NASDAQu, ale typická byrokratická neistota / nezadefinovasť / nejasnosť, akokoľvek chcete, ma jednoducho demotivuje. Je OK kúpiť akciu takto na XETRE alebo si treba ešte niečo ďalšie všímať ? Akciu kupujem prvýkrát, preto si to radšej overujem. Vďaka.

https://www.boerse-frankfurt.de/equity/ ... nc-class-a
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa Glogol »

Betruger napísal: Po 29 05, 2023 9:11 am Zdravím,

chcel by som nakúpiť Alphabet Inc. (ABEA.DE) na nemeckej burze (XETRA). Som si vedomý, že v porovnaní s tou istou akciou obchodovanou na NASDAQu (GOOGL) je tam asi 500-krát menší volume. Toto ma však veľmi netrápi, keďže som investor a teda sa nechystám hore-dole nakupovať-predávať. Dôvod, prečo ma odradilo kupovať akciu na NASDAQu je menová konverzia. Resp. neistota, ako aj z diskusiíí na tomto fóre vyplynulo, ako sa kontrolóri z Finančnej správy budú pozerať na konverzie EUR -> USD a USD -> EUR a život sa snažím skôr zjednodušovať, než komplikovať. Ak by to bolo niekde jasne zadefinované, tak by som išiel kľudne aj do NASDAQu, ale typická byrokratická neistota / nezadefinovasť / nejasnosť, akokoľvek chcete, ma jednoducho demotivuje. Je OK kúpiť akciu takto na XETRE alebo si treba ešte niečo ďalšie všímať ? Akciu kupujem prvýkrát, preto si to radšej overujem. Vďaka.

https://www.boerse-frankfurt.de/equity/ ... nc-class-a
Ja to tak robim. Ten volume je pre pre mna ok. Da sa povedat ze vsetko co najdem na Xetre idem radsej do eurovej verzie aj za cenu mensieho volume. Dokonca aj PTX som mal ( Palantir /Xerta). Bol to divny ticket kedze IBKR ani kotacie nevidel a nevedel vyhodnotit ale u mna vsetko v pohode. USD sa snazim tak max do 20% volnej hotovosti. Nemam extra dovod, len chcem mat otvorene dvere pre pripad ze by bolo treba rychlo vacsinu v eurach, kedze naklady mam v eurach.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nemusíš sa obávať. Všetko (aj ETFs) na európskom trhu je menej likvidné s denným objemom niekedy len v stovkách kusov.
Ale burzy majú zaistených marketmakerov, ktorí zabezpečujú dostatok likvidity - to znamená, že môžeš kúpiť/predať koľko len chceš.

Ked som kupoval crypto ETF tak denný objem bol aj NULA. Ale na bide a asku sa vždy kótovali tisíce. Ak máš prístup k dátam na bide/asku ( u brokera, alebo vieš si to pozrieť na xetre ) a zdá sa ti široký spread (rozdiel medzi nákupom/predajom), stačí zadať limit order kdesi uprostred a čakať. MM majú predpísané spready..napr. maximum 1% a podľa toho kótujú.

Pri nákupe akcií v EU treba zohľadniť čas najväčšej likvidity. Napr. ked kupuješ Google, tak ho kupuj ked je otvorená burza v USA, ale zároveň aj burzy v EU..teda okolo 16-17, 00. MM vtedy kótujú podľa likvidného amerického trhu. Aj Xetra funguje po zavretí trhov v EU, ale ten spread potom môže byť širší. Alebo ked kupuješ na Xetre a Amerika ešte nie je otvorená...pochopiteľne cenotvorba je menej likvidná, kedže všetko ide len cez elektronické systémy ( americkí MM a inštitúcie spia..v USA kótujú len tí, čo chcú )
Dá sa to však aj využiť. Americké ECNs otvárajú o 10,00 CET..teda ráno ( aj to len jedna, alebo dve ) a kótovanie v EU môže byť likvidnejšie.
Ak nejaká americká firma zverejní kurzotvornú správu po zavretí trhov v USA ( väčšina tak zverejňuje kvartálne výsledky ), nákup v EU doobedu môže byť výhodou ( v USA pred otvorením búrz vyjdú upgrejdy análov ...cena stúpa, pričom často kulminuje po open v USA ).

P.S. Zmenil som názov témy na Nákup amerických akcií v EU (Xetre), aby to nebolo len o jednej akcii a burze.

Pridávam info:

Deutsche Boerse registruje a umožňuje nakupovať/predávať všetky americké akcie z DowJones30, SP500 a Nasdaq100. Nákupy/predaje a kótovanie je v EUR.

Obchodovanie s cennými papiermi v Nemecku organizuje niekoľko miestnych búrz, napr. Frankfurt, Berlín, Düsseldorf, Hamburg, Hannover, Mníchov, Stuttgart. Obchodovanie na týchto burzách prebieha buď klasicky na parkete, alebo elektronicky prostredníctvom elektronického obchodného systému XETRA.

Xetra je plne elektronický burzový systém na obchodovanie s akciami, warrantmi a certifikátmi, ktorý vznikol v roku 1997 a je plne pod kontrolou Deutsche Börse Frankfurt.

Xetra je skrátka elektronická odnož Deutsche Boerse a tvorí najväčší trh s cennými papiermi v kontinentálnej Európe.

Deutsche Börse ponúka obchodovanie nielen s nemeckými akciami, ale aj s akciami významných európskych a amerických spoločností.

Xetra ponúka aj obchodovanie s US a European Stars.

US Stars je názov pre tituly zaradené do indexov DJIA, S&P500 alebo Nasdaq 100.

Vďaka tomu môžete pružnejšie reagovať na výsledky amerických spoločností a nečakať, kým sa otvoria americké trhy.
Týmto spôsobom je možné eliminovať aj devízové riziko investora v eurách.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa Betruger »

Vdaka páni. A Juggler, ešte pre teba jedna špeciálna vďaka za ako vždy skvelý elaborát :beer: .
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa Croven »

Rád by som sa opýtal či US akcie ktoré sa dajú kúpiť na EU burzách, sú nejako naviazané na US burzy? Keď na US burze akcia vyletí +10% tak to isté sa stane aj na EU burze. Je to nejako prepojené, alebo sa jedná o dva nezávislé objekty? Môže sa stať, že po vyhlásení výsledkov v US pôjde akcie dole -3% a v EU burze pôjde akcia hore +3% pretože EU investor si myslí, že tie výsledky nie sú až tak zlé?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa Ladis »

Dnes se kupují akcie celého světa hlavně na neburzovním trhu Tradegate Berlin.
A ten funguje u některých akcií od 8:00 do 22:00 hodin.
Jeden český value investor tam dnes v poledne koupil 30 australských akcií BHP Group,
které mají dividendový výnos kolem 10 %.
Ale akcie BHP Group a Fortescue Metals mají letos potenciál klesat, kvůli poklesu ceny železné rudy.
Tedy by mohly být v prosinci nižší kurzy než dnes. Jenže pro přiští dividendy by se měly koupit akcie
BHP a Fortescue nejpozději v srpnu. I když mají potenciál klesat. Ale 2025 budou zas přikoupeny.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Croven napísal: St 31 05, 2023 8:02 am Môže sa stať, že po vyhlásení výsledkov v US pôjde akcie dole -3% a v EU burze pôjde akcia hore +3% pretože EU investor si myslí, že tie výsledky nie sú až tak zlé?
Väčší rozdiel je málo pravdepodobný, lebo ked firma zverejní po zavretí burzy o 22,00 CET, tak cena sa tvorí ešte 4 hodiny..až do 2,00 rána CET. Európa by mala otvoriť podľa poslednej ceny v USA..ak sa niečo nestane medzitým ..napr. CEO dostane infarkt, alebo vypukne požiar v továrni a pod. Najväčšia mora pre americké techno by bolo napr. keby Čína zaútočila na Tajwan...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa andre »

Ak by tam vznikol vacsi rozdiel pocas trading hours, tak na tom rozdielu budu robit traderi arbitraz a ten rozdiel aj tak rychlo dorovnaju. Realne to riesi MM.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa Croven »

Ta hodnota akcie napriklad na Xetre je nejako previazaná s hodnotou akcie na NYSE? Ak by teoreticky bol 1usd=1euro a hodnotak akcie na NYSE vyletí napr zo 100 na 110usd, tak čo spôsobí to, že hodnota akcie na Xetre ju bude následovať zo 100 na 110€? Či je možné akcie na Xetre predávať aj na NYSE a teda tak sa ten rozdiel dorovná cez arbitráž?
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nákup amerických akcií v EU (Xetre)

Príspevok od používateľa Ladis »

Kurz akcie v euro na německé Xetra a Tradegate odpovídá přibližně kurzu v jiné měně, v USA, Británii, Japonsku, Austrálii, Čechách.
Když jeden den kurz akcie na burze v USA, Británii, Japonsku, Austrálii, Čechách 5 % roste nebo klesá, bude to dost podobné v euro v Německu.
Kdo koupil americké akcie v USA za dolary, mohl by je prodat v Německu za eura, ale nemá to smysl.
Člověk ze země s eurem by měl kupovat a prodávat akcie celého světa za euro v Německu.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"