Test financnej gramotnosti

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 230 times

Test financnej gramotnosti

Príspevok od používateľa andre »

Nasiel som tento test financnenj gramotnosti vdaka Karpisovi, ktory na tu studiu odkazoval v newsletri ako na "Veľká trojka“ otázok finančnej gramotnosti (Lusardi and Mitchell, 2011).

https://sjes.springeropen.com/articles/ ... 027-5#Tab1
https://sjes.springeropen.com/articles/ ... 5/tables/1

Nieco taketo by bolo vhodne zapracovat do legislativy, aby ludia museli spravit predtym ako daju peniaze do rizikovch investicii.

1) Predpokladajme, že máte na sporiacom účte 100 eur a úroková sadzba je 2 % ročne. Koľko si myslíte, že by ste mali na účte po piatich rokoch, keby ste tam nechali peniaze rásť?

a) Viac ako 102 eur
b) Presne 102 eur
c) Menej ako 102 eur
d) Neviem

2) Predstavte si, že úroková miera na vašom sporiacom účte je 1 % ročne a inflácia je 2 % ročne. Koľko by ste si po 1 roku mohli kúpiť za peniaze na tomto účte?

a) Viac ako dnes
b) Úplne rovnako
c) Menej ako dnes
d) Neviem

3) Povedzte, prosím, či je toto tvrdenie pravdivé alebo nepravdivé. „Nákup akcií jednej spoločnosti zvyčajne poskytuje bezpečnejší výnos ako akciový podielový fond.“

a) Pravdivé
b) Nepravdivé
c) Neviem

Máte?

Ak ste odpovedali správane potom patríte k menšine vyvolených, „finančne gramotných“ v populácii.

Presné čísla koľko ľudí by odpovedalo správne na všetky otázky z Veľkej trojky na Slovensku alebo v Česku nemám. Rusi, kde len 3 % respondentov odpovedalo na všetky tri otázky správne a že sme zároveň o niečo horší než Holanďania, kde malo správne všetky odpovede 46 % ľudí. V USA to bola niečo viac než tretina, v Taliansku, Švédsku, Japonsku a na Novom Zélande dokázalo správne odpovedať na tieto otázky menej než 28 % ľudí.

https://www.jurajkarpis.com/category/zpdz/
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3988
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Test financnej gramotnosti

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No mne pri prvej otazke hned zabehlo "hm ako vypocitam ^5 ked tam figuruje aj zrazkova dan, to budu tazke pocty.."
potom sa pozriem na tie mozne odpovede, . :)

Mozno ak by tam neboli odpovede, a ludia by boli tym padom nuteni si to spocitat, hoci nepresne, tak by im to vyslo lepsie :)

Osobne sa mi nechce verit, ze by tie vysledky boli tak zle celosvetovo..
Odoslané z počítača
europa
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 21 11, 2012 10:30 pm
Been thanked: 1 time

Re: Test financnej gramotnosti

Príspevok od používateľa europa »

iceberg8 napísal: Št 15 06, 2023 3:05 pm No mne pri prvej otazke hned zabehlo "hm ako vypocitam ^5 ked tam figuruje aj zrazkova dan, to budu tazke pocty.."
A ešte nám vysvetli ako ovplyvní zrážková daň výber respondenta z týchto možností? :wink:
a) Viac ako 102 eur
b) Presne 102 eur
c) Menej ako 102 eur
d) Neviem
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3988
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Test financnej gramotnosti

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nez som precital mozne odpovede, tak som v hlave zacal pocitat (0.02*0.81+1)^5 , cize este pocas citania zadania.
potom sa pozriem na tie moznosti a nechapem, ci je to vtip, alebo to myslia vazne :)
Cakal som jemne vyssi level odpovedi, nez ktore su tam..

Zrejme tam islo autorovi o ten chytak " b) Presne 102 eur"
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"