Znížienie daňového základu

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
dodojanik
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 29 08, 2021 6:36 pm
Has thanked: 1 time

Znížienie daňového základu

Príspevok od používateľa dodojanik »

Zdravím.

Rozmýšľam nad zníženim daňoveho základu tým ze odpredám akcie, ktoré mam v strate a hneď ich nakúpim späť, keďže ich ešte chcem nejaký cas podržať.
Dočítal som sa ze v USA, to funguje tak ze medzi predajom a nákupom musí byť 30dni rozdiel aby sa strata dala započítať do daňového priznania (tzv Wash-sale rule).

Platí to isté aj u nás?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Znížienie daňového základu

Príspevok od používateľa rmaly »

dodojanik napísal: Ne 30 07, 2023 7:25 pm Zdravím.

Rozmýšľam nad zníženim daňoveho základu tým ze odpredám akcie, ktoré mam v strate a hneď ich nakúpim späť, keďže ich ešte chcem nejaký cas podržať.
Dočítal som sa ze v USA, to funguje tak ze medzi predajom a nákupom musí byť 30dni rozdiel aby sa strata dala započítať do daňového priznania (tzv Wash-sale rule).

Platí to isté aj u nás?
neplati... a teda aky danovy zaklad chces znizovat? Aby si si nemyslel, ze si takto znizis svoj danovy zaklad ako fyzicka osoba (ak mas nejake zamestananie, prenajom apod)... Jedine ak obchodujes s akciami a predal si pred casovym testom s velkym ziskom, tak jedine to si mozes znizit... ci mas sro/zivnost na obchodovanie?
dodojanik
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 29 08, 2021 6:36 pm
Has thanked: 1 time

Re: Znížienie daňového základu

Príspevok od používateľa dodojanik »

Takto som SCZO ale obchodovanie nemám ako činnost podnikania.
Len som posledný rok na daňové priznanie nahodil nejaké drobné dividendy z akcii aby bolo všetko OK.
Napadlo ma kebyže odpredám akcie zo ziskom, tak automaticky platím dan zo zisku a tým pádom som si myslel ze pri odpredani akcií zo stratou si znížim daňový základ.

V podstate mi ide o to, ze chcem odpredať cast akci, ktoré mam v zisku a zároveň odpredať stratové akcie a spätne ich kúpiť späť aby som z tych ziskovych neplatil dan.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Znížienie daňového základu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

dodojanik napísal: Ne 30 07, 2023 8:08 pm V podstate mi ide o to, ze chcem odpredať cast akci, ktoré mam v zisku a zároveň odpredať stratové akcie a spätne ich kúpiť späť aby som z tych ziskovych neplatil dan.
SZČO z pohľadu zdaňovania výnosu z akcií nie si, ani nemôžeš byť. Bolo by to neoprávnené podnikanie.
Dúfam, že nemáš u brokera založený účet ako SZČO, lebo už by si bol v konflikte so zákonmi SR .

Akcie ktoré máš v zisku môžeš predať ( = realizovať zisk ) a zdanitelný výnos vykompenzovať realizovanou stratou. V rámci jedného kalendárneho roka je to OK, aj sa takto optimalizuje stav pred koncom kalendárneho roka.

Ale buď si vedomý, že keď akcie ktoré si predal v strate nakúpiš späť, dostávaš sa do situácie, že keď pôjdu hore, ty doťahuješ stratu, ktorá však bude tvojím novým zdaniteľným príjmom (ak by si predal skôr ako po 1 roku).


Za určitých okolností sa to oplatí. To chápem.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
dodojanik
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 29 08, 2021 6:36 pm
Has thanked: 1 time

Re: Znížienie daňového základu

Príspevok od používateľa dodojanik »

Áno ucet u brokera mam ako fyzická osoba.

Doteraz som žil v tom ze ročný časový test sa vzťahuje iba na ETF, to ze sa vzťahuje aj na akcie je ešte lepšie.

Investície mam na dlhodobé drzanie takže ročný časový test nieje problém len si chcem trocha upraviť váhu jednotlivých akcií v portfóliu.

Vdaka za rýchle info ;)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Znížienie daňového základu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vzťahuje sa na všetky cenné papiere, ktoré sa obchodujú na regulovanej burze. Najbežnejšie sú akcie, etfs, dlhopisy.
Od roku 2024 budú oslobodené od daní aj podielové listy držané viac ako 3 roky.
:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Znížienie daňového základu

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Len treba pocitat s tym, ze ak napriklad predas tu akciu dnes, znovu sa ti pocita ten rok do zaciatku, tj, aby ta akcia nevyskocila napriklad za pol roka, je to dvojsecna zbran :)
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"