1.pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: Pi 02 02, 2024 8:27 am
capitalcapital napísal: Št 01 02, 2024 4:39 pm Ja som im k podobnému písal, odpoveď rovnaká.
na Vaše podanie Vám oznamujeme, že neevidované obdobia je možné zdokladovať predložením originálov alebo úradne overených fotokópii dokumentov prostredníctvom príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v mieste trvalého pobytu.

Poznamenávam, že tieto skutočnosti sa štandardne dokladujú pri spísaní žiadosti o dôchodok.
Akurat, ze
1, sami na stranke maju rovno boldom, ze ak su tam nejake nezrovnalosti, mas kontaktovat soc poist
2, sami v tom 2003 ci kedy rozposielali odpracovane roky starsim rocnikom a prosili, aby clovek doriesil nezapocitane obdobia...

Tak a teraz ich to vlastne obtazuje... Verim, ze za 20 rokov ma zdrbu, preco som to neriesil skor :) :)
jj ja som tušil aká bude odpoveď, takže takto som formuloval otázku :mrgreen:
V rámci neevidovaných období je tam uvedená výzva na doplnenie dokumentov počas štúdia SŠ a VŠ.
Chcel by som informovať či je naozaj realistické zájsť na pobočku a doložiť tieto dokumenty za tieto roky. Je táto výzva myslená aj pre mladšie ročníky?
Osobne by som to radšej zrealizoval čím skôr, kým mám ešte všetky dokumenty dostupné.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

SP, pobočky sú preťažené koli tým žiadostiam o predčasné SD.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Nemám započítanú strednú školu a tiež ma tak odfajčila pracovníčka v soc poistovne v Poprade minulý rok v auguste bolo vidno ,že sa jej to nechce urobiť tak tie isté dristy aby som to dal pri podaní žiadosti o dôchodok :lol: čo bude o 22 rokov asi ak sa dožijem a ešte niečo sa nezmení alebo cez IUP. Tak som to urobil cez IUP ešte minulý rok v auguste a stále nič.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Matej1992 »

duves napísal: So 27 01, 2024 8:16 am 2,5 roka do dochodku. Ale rovnako to ma aj manželka (1969)
Príprava na dôchodok

Odchod do dôchodku je jednou z najdôležitejších životných situácií občana, kedy sa obracia na Sociálnu poisťovňu. Nový nástroj nazvaný Príprava na dôchodok je šikovným pomocníkom pre tých, ktorí sa chcú v predstihu a ešte počas aktívneho života na podanie žiadosti o dôchodok pripraviť.

Zobrazuje sa poistencovi, ktorý má viac ako 39 rokov a zároveň nepoberá starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok. Obsahuje:

sprievodnú informáciu, z ktorej sa klient dozvie, čo všetko nová služba obsahuje
informáciu o neevidovanom období, teda období alebo obdobiach, v ktorých podľa evidencie Sociálnej poisťovne dôchodkové poistenie netrvalo,
prehľad údajov na účely výpočtu dôchodku, t. j. Sociálnou poisťovňou evidované obdobia. Ide o údaje o počte dní dôchodkového poistenia a dosiahnutých vymeriavacích základoch evidovaných Sociálnou poisťovňou, ako aj o všeobecných vymeriavacích základoch a z nich vypočítaných osobných mzdových bodoch,
prehľad zamestnávateľov, u ktorých Sociálna poisťovňa eviduje obdobie dôchodkového poistenia od 1. januára 1993. Z tohto prehľadu sa klient dozvie názov zamestnávateľa, ktorý za neho platil poistné na dôchodkové poistenie, dátum vzniku a zániku tohto poistenia.
Poistenec tak získa benefity v podobe informácií, ktoré mu pomôžu pripraviť sa na odchod do dôchodku bez kontaktovania pracoviska Sociálnej poisťovne. Aktívnym prístupom si následne môže zaobstarať potrebné doklady ešte pred spísaním žiadosti o dôchodok, čím si skráti čas vybavovania dôchodku. Zároveň v EUP uvidí, či dosiahol na obdobie dôchodkového poistenia pre predčasný dôchodok za 40 odpracovaných rokov.

Poistencovi, ktorý má menej ako 39 rokov, sa nezobrazuje Príprava na dôchodok, ale môže si sledovať Obdobia dôchodkového poistenia.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Zaujimavy rozhovor, tiež sa tam hovorí o tom, že solidarnosť môže napokon rozleptať funkčnosť 1.piliera ako takého.
https://sita.sk/vofinanciach/dochodkovy ... -rozhovor/
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Trinásty dôchodok aj pre vojakov a policajtov
https://www.trend.sk/ekonomika/dochodko ... tdva-rokov
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ide o pomer starších ľudí od 65 a viac rokov oproti produktívnej populácii vo veku od pätnásť do 64 rokov - tvrdi sa v rozhovore.

Ale to, ze zijete v produktivnom veku, neznamena, ze ste ekonomicky produktivni.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

duves napísal: Ne 11 02, 2024 11:02 am Zaujimavy rozhovor, tiež sa tam hovorí o tom, že solidarnosť môže napokon rozleptať funkčnosť 1.piliera ako takého.
https://sita.sk/vofinanciach/dochodkovy ... -rozhovor/
Co si pamatam zaciatky zavedenia 2. piliera, tak toto bolo opakovane (mudrymi ludmi z mojho pohladu) od zaciatku. Ze je blbost mat aj 1 aj 2 pilier zasluhovy. Ze 1. pilier by mal byt cisto solidarny (nastavit to tak, aby odvody boli "minimalne"), aby teda bohatsi odvadzali percentualne viac a vsetci dostali rovnako - nejake minimum, na ktorom sa spolocnost dohodne (ale naozaj minimum...).. A on top of that maju byt ostatne piliere ci formy sporenia...
Lenze ako vzdy je z toho mackopes, aby politici ulahodili vsetkym... (teda hlavne voliacim masam)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

rmaly napísal: Po 19 02, 2024 9:45 am
Co si pamatam zaciatky zavedenia 2. piliera, tak toto bolo opakovane (mudrymi ludmi z mojho pohladu) od zaciatku. Ze je blbost mat aj 1 aj 2 pilier zasluhovy. Ze 1. pilier by mal byt cisto solidarny (nastavit to tak, aby odvody boli "minimalne"), aby teda bohatsi odvadzali percentualne viac a vsetci dostali rovnako - nejake minimum, na ktorom sa spolocnost dohodne (ale naozaj minimum...).. A on top of that maju byt ostatne piliere ci formy sporenia...
Lenze ako vzdy je z toho mackopes, aby politici ulahodili vsetkym... (teda hlavne voliacim masam)
Takže ak niekto odmietol ist do druheho piliera, jeho sa to aj-aj netyka. Ale dost nerozumiem, prečo by človek čo ma napr.2 nasobok priemernej mzdy mal byť ošklbany ako hus a dostavat rovnako malo ako flakač? Fakt neviem.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

duves napísal: Po 19 02, 2024 2:31 pm
rmaly napísal: Po 19 02, 2024 9:45 am
Co si pamatam zaciatky zavedenia 2. piliera, tak toto bolo opakovane (mudrymi ludmi z mojho pohladu) od zaciatku. Ze je blbost mat aj 1 aj 2 pilier zasluhovy. Ze 1. pilier by mal byt cisto solidarny (nastavit to tak, aby odvody boli "minimalne"), aby teda bohatsi odvadzali percentualne viac a vsetci dostali rovnako - nejake minimum, na ktorom sa spolocnost dohodne (ale naozaj minimum...).. A on top of that maju byt ostatne piliere ci formy sporenia...
Lenze ako vzdy je z toho mackopes, aby politici ulahodili vsetkym... (teda hlavne voliacim masam)
Takže ak niekto odmietol ist do druheho piliera, jeho sa to aj-aj netyka. Ale dost nerozumiem, prečo by človek čo ma napr.2 nasobok priemernej mzdy mal byť ošklbany ako hus a dostavat rovnako malo ako flakač? Fakt neviem.
No, lebo strategia statu v 21 storoci v Europe je bud cisty socik (ako dnes) alebo to ma byt nastavene nejako rozumne... zoberieme ti malo (najmenej ako sa len da a to rozdelime... styl zdravotne..., aby aj upratovacka nezomrela na ulici na dochodku od hladu) a zvysok ti nechame, aby si si to narval tam, kde z toho budes mat vela...
Teraz ta osklbu (ak dobre zarabas) v 1. pilieri, lebo kratia mzdove body a pod... rozdaju to na 13. 14. 15. 16. mimoriadny a super special predvolebny dochodok a nemas nic (okradnu ta v 2. pilieri tiez)... mackopes
To mali spravit pre novych...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Sice s tebou nesuhlasim ze dochodok by mal byt minimalka (preco mam odvadzat 2x tolko ako niekto iny a dostavat rovnako) ale urcite by to chcelo upravit. Napr max dochodok je dost velky, neskutocne prachy idu na vdovske a 13. dochodok je uz len ceresnicka na torte.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3988
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To je dost konspiratorske videnie sveta, treba verit vladam a pocuvat ich jednu a jedinu pravdu, musia mat pravdu, su odbornici, vedia co je pre nas najlepsie :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

wladas napísal: Po 19 02, 2024 8:07 pm Sice s tebou nesuhlasim ze dochodok by mal byt minimalka (preco mam odvadzat 2x tolko ako niekto iny a dostavat rovnako) ale urcite by to chcelo upravit. Napr max dochodok je dost velky, neskutocne prachy idu na vdovske a 13. dochodok je uz len ceresnicka na torte.
Už som to písal. Čo tie výsluhové dôchodky? 50 ročny ma vysluhový dochodok, uvažujme a pravom to nazvime niečo ako predčasný dochodok. No on sa zamestná a berie aj vysluhový dôchodok a aj príjem z nového zamestnania. No a potom ako mu vznikne narok na starobný dochodok zo Socialnej poisťovne, tak aj ten dostane a pracuje dalej. Pekne krasne vysmiaty (3 príjmy). No párada, nie?
Človek, čo odíde do predčasného dôchodku, tak može zarobiť maximálne 2400€ ročne na dohodu. Ak to bude viac, okamžite sa vyplácanie predčasného starobného dôchodku pozastaví.
Naposledy upravil/-a duves v Ut 20 02, 2024 9:31 am, upravené celkom 1 krát.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

wladas napísal: Po 19 02, 2024 8:07 pm Sice s tebou nesuhlasim ze dochodok by mal byt minimalka (preco mam odvadzat 2x tolko ako niekto iny a dostavat rovnako) ale urcite by to chcelo upravit. Napr max dochodok je dost velky, neskutocne prachy idu na vdovske a 13. dochodok je uz len ceresnicka na torte.
Ale to nie, ze by som z takeho riesenia bol nadseny... ale teraz je to predsa presne tak isto ako co ti vadi... kedze sa krati osobny mzdovy bod, tak to presne tak funugje... Co vravim ja je to, ze bohatsim maju brat co najmenej, len na to, aby to pokrylo nejake minimalne davky "pre vsetkych" (styl pzp alebo zdravotne - nie ze by sa na zdravotne bralo nejak malo...)... a zvysok si odlozis kam chces a vo vysledku budes mat viac (presne tolko, kolko si zasluzis... )...
Teraz je to tak ako som pisal, akurat vo velkom, lebo ved "lenivci" si "zasluzia mat" luxusny dochodok...
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

No za socializmu to tak bolo, že vymeriavacie základy sa nebrali do úvahy. Evidencie vymer.základov je až od roku 1984. No a teraz populisticka sebranka vymyšla, ako vziať tym, čo lepšie zarabali, snažili sa, nechodili na PN-ky, vyhybali sa nezamestnanosti...magorili sa v praci, mnohí na nočnych, zdravotne sestry pri lôžkach, pekari čo od polnoci pečú chlieb.... Lebo ved zrazu sa zistilo, že mame všetci rovnake žaludky...atd atd. No ale čo? A prečo to teda neriešia aj pre pracovne aktívnych a všetkym nech daju mzdy 2000€ brutto, kedže mame plus minus kosinus tak zhruba rovnake naroky.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

No ide mi o to, ze naco mat zasluhovy 1 aj 2 (aj 3) pilier... Nech ten prvy statny je nejaky solidarny (to asi musi byt)... ale nech je tam utopenych co najmenej (mojich) penazi a zvysok si zariadim ako ja uznam za vhodne...
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

rmaly napísal: Ut 20 02, 2024 1:45 pm No ide mi o to, ze naco mat zasluhovy 1 aj 2 (aj 3) pilier... Nech ten prvy statny je nejaky solidarny (to asi musi byt)... ale nech je tam utopenych co najmenej (mojich) penazi a zvysok si zariadim ako ja uznam za vhodne...
super myslienka - akurat ze karty rozdava niekto koho to absolutne nezaujima a potrebuje nieco uplne ine.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

rmaly napísal: Ut 20 02, 2024 1:45 pm No ide mi o to, ze naco mat zasluhovy 1 aj 2 (aj 3) pilier... Nech ten prvy statny je nejaky solidarny (to asi musi byt)... ale nech je tam utopenych co najmenej (mojich) penazi a zvysok si zariadim ako ja uznam za vhodne...
Nie je to u nas historicky overene a aj to som písal, že viem ako to dopadne.
Priklad: všetci by sme napr. platili len odvody z výšky min.mzdy, teraz je to hruba mzda 750€, odvody na starobne poistenie sú 135€ a na invalidne 45€, to je vrátane odvodov aj zamestnávatelov.
Nuž a ten starobný dochodok od štátu by sa vypočítal len z tych odvodov. Takto to myslíš?

No a tí, čo by zarábali viac, 1000€, 1500€, 2000€ ..atd by to dostavali na účet s doporučením aby to opatrne investovali tak, aby mali z čoho žiť na starobnom dôchodku.

1.Minimálne ma štát problem teda v tom, z čoho bude vyplácať zaslúžené dôchodky tým, čo lepšie zarábali.
2.Mnohí by tie navyše vyplatené prostriedky minuli hned, alebo zajtra. Takže aj tak by v 64-ke a podobne nemali nič navyše.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa hifron »

človek má investovať do toho, čomu sa rozumie. a hoci sa vyskytujú nepredvídané javy, plakať že sa nič nedarí a tak to bude navždy tento štát podporuje... lenže keď sa nedarí, tak tento štát podporuje, že sa nedarí ešte viac...
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

duves napísal: Ut 20 02, 2024 6:18 pm
rmaly napísal: Ut 20 02, 2024 1:45 pm No ide mi o to, ze naco mat zasluhovy 1 aj 2 (aj 3) pilier... Nech ten prvy statny je nejaky solidarny (to asi musi byt)... ale nech je tam utopenych co najmenej (mojich) penazi a zvysok si zariadim ako ja uznam za vhodne...
Nie je to u nas historicky overene a aj to som písal, že viem ako to dopadne.
Priklad: všetci by sme napr. platili len odvody z výšky min.mzdy, teraz je to hruba mzda 750€, odvody na starobne poistenie sú 135€ a na invalidne 45€, to je vrátane odvodov aj zamestnávatelov.
Nuž a ten starobný dochodok od štátu by sa vypočítal len z tych odvodov. Takto to myslíš?

No a tí, čo by zarábali viac, 1000€, 1500€, 2000€ ..atd by to dostavali na účet s doporučením aby to opatrne investovali tak, aby mali z čoho žiť na starobnom dôchodku.

1.Minimálne ma štát problem teda v tom, z čoho bude vyplácať zaslúžené dôchodky tým, čo lepšie zarábali.
2.Mnohí by tie navyše vyplatené prostriedky minuli hned, alebo zajtra. Takže aj tak by v 64-ke a podobne nemali nič navyše.
Neviem uplne, ci sa chapeme... Teraz (alebo poslednych 15-20 rokov) to mas ako...
na zaciatku islo "pol na pol" 1 a druhy pilier... oba zasluhove... .naco? Naco mat 2 reduntadne piliere?
A teraz... znizili x krat prispevky do 2. piliera, aby mohli rozdavat v 1. pilieri... Takze presne asi to co nechceme. Mohli to nechat tak, ved ti ludia si uz sporili v 2. pilieri, ktory je presne preto zasluhovy...
Ja chapem ze nemozes zrusit uplne prvy pilier a nechat nejakeho robotnika alebo upratovacku s 0 dochodkom, lebo humanizmus a tak... Ale preco by som mal liat peniaze do prietokoveho ohrievaca 1. pilier... tam ziadna zasluhovost nie je... aj tak sa to vyplaca ako sa vlade chce... to je cista teoria ta zasluhovost... Preto - ako si spravne napisal - ti co zarabaju viac penazi, nech si ich viac okladaju do 2. piliera. Kludne nech je to aj osetrene zakonom. Napriklad tak, ze to vratia aspon 50:50 tie odvody... Potom sa mozme bavit, ci znizit odvody este viac (ak na to bude priestor) a nechat tie peniaze ludom alebo opat ulozit povinnost to investovat.
Ti co nemaju co invsetovat, budu v nejakej zachrannej socialnej sieti a buduv ediet, ze dostanu aspon nieco malo (ale naozaj malo... nie ze na luxusne dozitie za cudzie peniaze)...
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Jasne, o tom by sa debatovat nekonečne dlho. V každom prípade však treba povedat, že kapitalizačny pilier mal byť založeny davno. Možno už za bývalého režimu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Preto - ako si spravne napisal - ti co zarabaju viac penazi, nech si ich viac okladaju do 2. piliera. Kludne nech je to aj osetrene zakonom. Napriklad tak, ze to vratia aspon 50:50 tie odvody... Potom sa mozme bavit, ci znizit odvody este viac (ak na to bude priestor) a nechat tie peniaze ludom alebo opat ulozit povinnost to investovat.

Dochodkovy system je matematicky neudrzatelny pri terajsich a buducich demografickych podmienkach. Takze to ze to bohati sanuju a aj dalej budu , mozno aj cez majetkove dane je jasne. Znizovanie solidarneho principu a vysky odvodov je iluzorne. Politici tento system budu drzat az do uplneho kolapsu , snad sa toho nedozijem.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

V zasade sa ale nič nemení na tom, že ak niekto lepšie zaraba, zaslúžene mu patrí vyšší dôchodok. No špekulanti, boľševici a podobná chamraď by to chceli naopak.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: St 21 02, 2024 12:45 pm V zasade sa ale nič nemení na tom, že ak niekto lepšie zaraba, zaslúžene mu patrí vyšší dôchodok. No špekulanti, boľševici a podobná chamraď by to chceli naopak.
suhlasim , ale socialisti vladnu svetom
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa capitalcapital »

capitalcapital napísal: Št 01 02, 2024 4:39 pm Ja som im k podobnému písal, odpoveď rovnaká.
na Vaše podanie Vám oznamujeme, že neevidované obdobia je možné zdokladovať predložením originálov alebo úradne overených fotokópii dokumentov prostredníctvom príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v mieste trvalého pobytu.

Poznamenávam, že tieto skutočnosti sa štandardne dokladujú pri spísaní žiadosti o dôchodok.
Cca pred mesiacom som požiadal o korekciu v EUP cez elektronický formulár a dnes sa ozvali že neevidované obdobie doplnili.
Išlo ale o menej závažnú vec, kedy im len nesedeli údaje medzi starým a novým systémom. Doplnenie obdobia za štúdium som ešte neskúšal :mrgreen:
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: St 06 03, 2024 8:54 am
capitalcapital napísal: Št 01 02, 2024 4:39 pm Ja som im k podobnému písal, odpoveď rovnaká.
na Vaše podanie Vám oznamujeme, že neevidované obdobia je možné zdokladovať predložením originálov alebo úradne overených fotokópii dokumentov prostredníctvom príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v mieste trvalého pobytu.

Poznamenávam, že tieto skutočnosti sa štandardne dokladujú pri spísaní žiadosti o dôchodok.
Cca pred mesiacom som požiadal o korekciu v EUP cez elektronický formulár a dnes sa ozvali že neevidované obdobie doplnili.
Išlo ale o menej závažnú vec, kedy im len nesedeli údaje medzi starým a novým systémom. Doplnenie obdobia za štúdium som ešte neskúšal :mrgreen:
Ja asi tiez pred mesiacom som poslal mail a poslali 'potvrdzujuci', ale odvtedy mrtvo... Telefonat pred 2 mesiacmi - to ma odbili... tak zase ked budem mat volnejsie tam zavolam / napisem... poprcam ich :)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: St 06 03, 2024 4:07 pm Ja asi tiez pred mesiacom som poslal mail a poslali 'potvrdzujuci', ale odvtedy mrtvo... Telefonat pred 2 mesiacmi - to ma odbili... tak zase ked budem mat volnejsie tam zavolam / napisem... poprcam ich :)
Ale ja som išiel cez formulár a EID Slovensko, nie cez mail :wink:
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

capitalcapital napísal: St 06 03, 2024 4:43 pm
rmaly napísal: St 06 03, 2024 4:07 pm Ja asi tiez pred mesiacom som poslal mail a poslali 'potvrdzujuci', ale odvtedy mrtvo... Telefonat pred 2 mesiacmi - to ma odbili... tak zase ked budem mat volnejsie tam zavolam / napisem... poprcam ich :)
Ale ja som išiel cez formulár a EID Slovensko, nie cez mail :wink:
To aj ja... na mail mi doslo potvrdenie, ze im dosla pripomienka... odvtedy nic...
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Pred sto rokmi u nás zaviedli platené dôchodky. Dožiť sa ich vyplácania bolo umenie
https://www.forbes.sk/pred-sto-rokmi-u- ... lo-umenie/
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Odvody neplatíš, ale dôchodok chceš. Ideálne, nech sa ti naň poskladáme a ešte sa ti bude máliť.
https://www.trend.sk/spravy/len-polovic ... -ine-davky
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3988
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

"Bol si sikovny a setril si po svojom?
Tak ukaz co si nasetril..."
A dochodok by mal "vo vlastnych rukach".
Nie som proti tomu, aby mohli ludia platit 0, ale nech dostanu aj 0, logicky..
Alebo lepsi napad, podme vsetci platit nulu, a dostaneme.. no uvidime co dostaneme :D
Uz roky tvrdim, ze vacsina sa nemoze mat lepsie, ako priemer.. Tj, system je absolutne zle naformatovany, ak umoznuje ziskat nieco z nicoho. Pravidla musia byt napisane tak, aby ak aj vsetci pouzili tento trik, tak aby nezlozili system samotny.

Problem ale je, ze vacsine ludi je to jednoducho uplne jedno :)
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa miror »

iceberg8 napísal: Po 18 03, 2024 9:22 pm Uz roky tvrdim, ze vacsina sa nemoze mat lepsie, ako priemer.. Tj, system je absolutne zle naformatovany, ak umoznuje ziskat nieco z nicoho. Pravidla musia byt napisane tak, aby ak aj vsetci pouzili tento trik, tak aby nezlozili system samotny.
Tak ked to roky tvrdis, mohol si sa podla toho zariadit. Niekomu ukazala socialna poistovna pravu tvar hned ako zacal platit a preto sa na to vykaslal.
Tento web je o investovani, uzivatelia informacii by mohli mat oci pootvorene a nieco nainvestovane a tí ešte sklamanejsi si namiesto do SP investuju vsetko do svojich aktiv buducnosti a nemusia vyplakavat, ci im Fico poupravi 2.pilier, ci im valorizuje a ine odrobinky, co im vykoristovatel po ukradnuti ich prispevkov a vacsiny danoveho kolaca pre seba a svojich oligarchov hodi akoze na ich dochodky.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

miror napísal: Ut 19 03, 2024 6:17 am Niekomu ukazala socialna poistovna pravu tvar hned ako zacal platit a preto sa na to vykaslal.
Niekomu ukáže SP pravú tvár nie pri platení, ale až pri vyplácaní. Tam už sa nedá nič robiť.

Nevylučujem, že toto raz ľudí dobre n****e a budu protesty a skončí jazda zadarmo pre mnohých. Nie je prijateľné, aby tam mnohí ako zamestnanci futrovali stovky mesačne a z toho sa potom akýmsi zázračným kľúčom prerozdeľovalo aj špekulantom.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3988
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror napísal: Ut 19 03, 2024 6:17 am
iceberg8 napísal: Po 18 03, 2024 9:22 pm Uz roky tvrdim, ze vacsina sa nemoze mat lepsie, ako priemer.. Tj, system je absolutne zle naformatovany, ak umoznuje ziskat nieco z nicoho. Pravidla musia byt napisane tak, aby ak aj vsetci pouzili tento trik, tak aby nezlozili system samotny.
Tak ked to roky tvrdis, mohol si sa podla toho zariadit. Niekomu ukazala socialna poistovna pravu tvar hned ako zacal platit a preto sa na to vykaslal.
Tento web je o investovani, uzivatelia informacii by mohli mat oci pootvorene a nieco nainvestovane a tí ešte sklamanejsi si namiesto do SP investuju vsetko do svojich aktiv buducnosti a nemusia vyplakavat, ci im Fico poupravi 2.pilier, ci im valorizuje a ine odrobinky, co im vykoristovatel po ukradnuti ich prispevkov a vacsiny danoveho kolaca pre seba a svojich oligarchov hodi akoze na ich dochodky.
Ak by som zil v izolovanom vesmire, tak ano.. Ale bez ohladu na to, ako sa zariadis, vzdy si pod vplyvom svojho okolia.. A ak je vacsina hlupa, skor ci neskor ta stiahne so sebou do pekiel.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Ja by som zrušil povinné odvody u SZČO. Ak má nízke náklady tak vie využiť paušálne výdaje a nech si sporí súkromne na dôchodok nebude si sporiť nebude mať dôchodok tak sa buď postarajú deti alebo skape od hladu. Mám kamaráta má firmu nič nevlastní lebo za mladých čias robil k.k.t.n. problémy zo zákonom a iné zaujímavé veci niky nerobil a účtovníčka mu povedala aby neplatil dobrovolné odvody do SP, že aj tak dostane dôchodok. Som za to, že keď neplatíš žiadne odvody do SP tak by si nič nemal dostať. Keby sa tie zákony tak zmenili myslím si,že SP by nemusela vymáhať žiadne pohľadávky každý by platil lebo by vedel ,že ak nebude nič nedostane.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Som za to, že keď neplatíš žiadne odvody do SP tak by nič si nemal dostať.

Nieco mi uniklo? Ak neplatis odvody do SP dostanes starobny dochodok ?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 667
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Je to uz par rokov ale pamtam si to dobre ,vyhodili ma z vysky a pol roka som bol na urade prace asi 18 rokov dozadu , potom som zacal robit a po roku som sa vratil na skolu a uspesne ju dokoncil ale to nie je podstatne , podtatne je to ze to bol najhorsi pol rok mojho zivota chodil som na urad prace a teraz k podstate , urad prace bol plny minoritneho obyvatelstva, stravil som s etnikomm vela casu na chodbe kym som sa dostal na rad a pamtam si ze sa mi toto etnikum smialo ze staci podplatit lekarku a mas kopec peniazi v tej dobe to asi nebol problem , mesiac dobrovolne zaplatit do socialnej poistovne par eur a deti su ivanilidi v mladosti , neviem to ani vygooglit ale z ich hlavy to nebolo , kolko je takychto spekulantov aj dnes ? A ked sa to uz dkes neda kolko je takych ktory to zneuzivali 20 rokov dozadu?

Predsa len som nasiel k tomu clanok

https://index.sme.sk/c/6932679/mladych- ... dnuju.html
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Slovan_sk napísal: Ut 19 03, 2024 7:56 pm Je to uz par rokov ale pamtam si to dobre ,vyhodili ma z vysky a pol roka som bol na urade prace asi 18 rokov dozadu , potom som zacal robit a po roku som sa vratil na skolu a uspesne ju dokoncil ale to nie je podstatne , podtatne je to ze to bol najhorsi pol rok mojho zivota chodil som na urad prace a teraz k podstate , urad prace bol plny minoritneho obyvatelstva, stravil som s etnikomm vela casu na chodbe kym som sa dostal na rad a pamtam si ze sa mi toto etnikum smialo ze staci podplatit lekarku a mas kopec peniazi v tej dobe to asi nebol problem , mesiac dobrovolne zaplatit do socialnej poistovne par eur a deti su ivanilidi v mladosti , neviem to ani vygooglit ale z ich hlavy to nebolo , kolko je takychto spekulantov aj dnes ? A ked sa to uz dkes neda kolko je takych ktory to zneuzivali 20 rokov dozadu?

Predsa len som nasiel k tomu clanok

https://index.sme.sk/c/6932679/mladych- ... dnuju.html
mám suseda ako dieťa neviem myslím,ze mal detskú mozgovú obrnu, rodičia to nevzdali cvičili na vozíku nie je ,ale nejaké následky má,nemal nárok na invalidný dôchodok rodičia museli doplatiť odvody za 7 rokov a následne dostal invalidný dôchodok.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Slovan_sk napísal: Ut 19 03, 2024 7:56 pm ..., a pamtam si ze sa mi toto etnikum smialo ze staci podplatit lekarku a mas kopec peniazi v tej dobe to asi nebol problem , mesiac dobrovolne zaplatit do socialnej poistovne par eur a deti su ivanilidi v mladosti , neviem to ani vygooglit ale z ich hlavy to nebolo , kolko je takychto spekulantov aj dnes ? A ked sa to uz dkes neda kolko je takych ktory to zneuzivali 20 rokov dozadu?

Predsa len som nasiel k tomu clanok

https://index.sme.sk/c/6932679/mladych- ... dnuju.html
Posudkoví lekári sú tiež len ľudia so svojimi túžbami a potrebami. No a táto republike má v ojebabravaní tradíciu.
Počuli ste azda, že odhalili podvody posudkových lekárov? Veď z cudzieho krv netečie, však?
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"