1.pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

Zakladám tému 1.pilier, lebo kolegovia v práci, ktorí majú odpracovaných 40 rokov plánujú požiadať o predčasné dôchodky po 40 odpracovaných rokoch ešte tohto roku, lebo sa to teraz oplatí kvôli 11,8% + 10,6% valorizácii dôchodku za rok 2023.

https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -percenta/
https://www.socpoist.sk/news/socialna-p ... 6-percenta

Možno sú aj tu na fóre takí ľudia, tak ich na to upozorňujem. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 22 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa stary gambler »

jogo napísal: Ne 20 08, 2023 3:01 pm Zakladám tému 1.pilier, lebo kolegovia v práci, ktorí majú odpracovaných 40 rokov plánujú požiadať o predčasné dôchodky po 40 odpracovaných rokoch ešte tohto roku, lebo sa to teraz oplatí kvôli 11,8% + 10,6% valorizácii dôchodku za rok 2023.

https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -percenta/
https://www.socpoist.sk/news/socialna-p ... 6-percenta

Možno sú aj tu na fóre takí ľudia, tak ich na to upozorňujem. :wink:
nie je uz trosku po funuse? valorizacia priznanych dochodkov vo vyske 10,6% prebehla k 1.julu 2023, pokial viem ma byt este valorizacia k decembru vo vyske 5%, ale ci aj bude nie som si isty, a ten udaj 11,8 sa pravdepodobne tyka predchadzajuceho roku a nie tohto , neviem o tom ze by si novo priznane dochodky, valorizovali spatne, logicky mi pride ze sa valorizuju len uz priznane dochodky. okrajovo tuto temu sledujem , nakolko casom chcem aj ja vyuzit tuto moznost, Za zmienku treba povedat ze v Cechach uz prebieha, uprava, aby to take vyhodne nebolo ist do predcasnej penze,, co je v Cechach tak do dvoch rokov je aj na SK,
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

stary gambler napísal: Po 21 08, 2023 8:07 am
jogo napísal: Ne 20 08, 2023 3:01 pm Zakladám tému 1.pilier, lebo kolegovia v práci, ktorí majú odpracovaných 40 rokov plánujú požiadať o predčasné dôchodky po 40 odpracovaných rokoch ešte tohto roku, lebo sa to teraz oplatí kvôli 11,8% + 10,6% valorizácii dôchodku za rok 2023.

https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -percenta/
https://www.socpoist.sk/news/socialna-p ... 6-percenta

Možno sú aj tu na fóre takí ľudia, tak ich na to upozorňujem. :wink:
nie je uz trosku po funuse? valorizacia priznanych dochodkov vo vyske 10,6% prebehla k 1.julu 2023, pokial viem ma byt este valorizacia k decembru vo vyske 5%, ale ci aj bude nie som si isty, a ten udaj 11,8 sa pravdepodobne tyka predchadzajuceho roku a nie tohto , neviem o tom ze by si novo priznane dochodky, valorizovali spatne, logicky mi pride ze sa valorizuju len uz priznane dochodky. okrajovo tuto temu sledujem , nakolko casom chcem aj ja vyuzit tuto moznost, Za zmienku treba povedat ze v Cechach uz prebieha, uprava, aby to take vyhodne nebolo ist do predcasnej penze,, co je v Cechach tak do dvoch rokov je aj na SK,
Keby si klikol na tie moje odkazy,tak by si videl,že není po funuse a tvoje argumenty sú tam vyvratene...ale načo sa zdržovať klikaním,však?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Na pravde sú tie članky a čítal som. Mám ešte malo. 38 rokov odpracovaných. Socialna poistovna teraz urobila na elektr.účte nové funkcionality. Oplatí sa to mať zriadené.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

duves napísal: Pi 25 08, 2023 5:29 pm Na pravde sú tie članky a čítal som. Mám ešte malo. 38 rokov odpracovaných. Socialna poistovna teraz urobila na elektr.účte nové funkcionality. Oplatí sa to mať zriadené.
Gúgeľ vraví že:

Riziko nízkeho dôchodku môže v preddôchodkovom veku zachrániť doplatenie si odvodov na starobné poistenie najmä za čas strávený na strednej či vysokej škole, rodičovskej dovolenke alebo v časoch dobrovoľnej alebo nútenej nezamestnanosti. Rovnako ženy, ktoré nepracovali, no starali sa viac rokov o domácnosť, majú takto možnosť zvýšiť si budúcu penziu.

Zákon totiž dovoľuje doplatiť si odvody na starobné poistenie aj spätne, avšak len od 1.1.2004 a vyššie. Oplatí sa najmä tým poistencom, ktorí nemajú dostatočne dlhé obdobie dôchodkového poistenia pre priznanie nároku na dôchodok. V dôchodkovom poistení však platí zásada, že čím vyššie poistné človek počas života odvádzal, tým vyššia penzia ho čaká. Ak má poistenec vysoký priemerný osobný mzdový bod (POMB), čiže zarábal priemernú a vyššiu mzdu, oplatí sa mu doplatiť si za chýbajúce roky odvody najmenej v priemernej výške daného roku. Naopak, ľuďom, ktorým chýbajú najviac dva roky do vyššej sadzby minimálneho dôchodku, postačí doplatenie poistenia z minimálneho vymeriavacieho základu.

Kedy je možné doplatiť si odvody
Zákon o sociálnom poistení umožňuje zaplatiť si poistné na dôchodkové poistenie dodatočne iba v striktne vymedzených prípadoch, a to najskôr od roku 2004 za obdobie, počas ktorého fyzická osoba bola:

zaradená do evidencie nezamestnaných,
sa sústavne pripravovala na povolanie štúdiom na strednej alebo vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku,
keď mala prerušené poistenie z akéhokoľvek dôvodu, napríklad čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy alebo z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, alebo bola zamestnancom, ktorý si uplatňoval odvodovú úľavu.
Poistné si možno dodatočne zaplatiť najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu stanoveného pre kalendárny rok, za ktorý sa poistné dopláca, a to vo výške:

18 % na starobné poistenie,
6 % na invalidné poistenie.

P.S. Musíš si to vygúglovať. Ja som o tom počul prvykrát v živote. Normálna veda.
Zaujímalo by ma, či na to existujú nejakí platení poradcovia, alebo sa musí ísť do Sociálnej poisťovne.
Som vcelku v šoku že v tej linke od Joga čítam, že dôchodok môže byť uznaný aj po 15 odpracovaných rokoch...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Ved práve, len od 1.1.2004 je možné doplatenie. A tam mi nič nechýba.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 25 08, 2023 11:23 pm Som vcelku v šoku že v tej linke od Joga čítam, že dôchodok môže byť uznaný aj po 15 odpracovaných rokoch...
Samozrejme až po dosiahnutí dôchodcovského veku. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: Pi 25 08, 2023 5:29 pm Na pravde sú tie članky a čítal som. Mám ešte malo. 38 rokov odpracovaných. Socialna poistovna teraz urobila na elektr.účte nové funkcionality. Oplatí sa to mať zriadené.
Vidíš, sme potrestaní za to, že sme študovali....Učňovkárom sa počíta aj učňovka ako pracovný pomer. 58 ročný kolega sa bol pýtať na socialnej poisťovni a zistil, že ma odpracovaných 43 rokov, dôchodok dostane asi 1000€ a chystá sa požiadať o predčasný dôchodok.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

58 rocny ma odpracovanych 43 rokov? To by sa hodilo to memecko "to mi naco vychadza"
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mna by zaujimalo, ci si mozno dochodok doplatit, ak si neodrobil ani 10 rokov. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

jogo napísal: Ne 27 08, 2023 12:44 pm
duves napísal: Pi 25 08, 2023 5:29 pm Na pravde sú tie članky a čítal som. Mám ešte malo. 38 rokov odpracovaných. Socialna poistovna teraz urobila na elektr.účte nové funkcionality. Oplatí sa to mať zriadené.
Vidíš, sme potrestaní za to, že sme študovali....Učňovkárom sa počíta aj učňovka ako pracovný pomer. 58 ročný kolega sa bol pýtať na socialnej poisťovni a zistil, že ma odpracovaných 43 rokov, dôchodok dostane asi 1000€ a chystá sa požiadať o predčasný dôchodok.
Tak ja som dosť špecificky prípad. Najprv tá učňovka v dnes už neexistujúcej Meopte, potom denna strojarina. A najväčšiu chybu som urobil, že som to vojakom nepodpísal. Bol som na poddôstojnickej škole, dobre som sa určil a tak ma oslovili v sezone 1984-85. Odmietal som. Kto vtedy len tušil, čo bude o 5 rokov. Dnes som mohol mať vystarané.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: Pi 25 08, 2023 5:29 pm Na pravde sú tie članky a čítal som. Mám ešte malo. 38 rokov odpracovaných. Socialna poistovna teraz urobila na elektr.účte nové funkcionality. Oplatí sa to mať zriadené.
duves napísal: Ne 27 08, 2023 4:43 pm Tak ja som dosť špecificky prípad. Najprv tá učňovka v dnes už neexistujúcej Meopte, potom denna strojarina. A najväčšiu chybu som urobil, že som to vojakom nepodpísal. Bol som na poddôstojnickej škole, dobre som sa určil a tak ma oslovili v sezone 1984-85. Odmietal som. Kto vtedy len tušil, čo bude o 5 rokov. Dnes som mohol mať vystarané.
Maš odpracovaných 38 rokov. K tomu sa ti pripočítajú 3 roky za učňovku a maš odpracovaných 41 rokov a nárok na predčasný dôchodok po 40 odpracovaných rokoch. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Myslim, že na mojom elektronickom účte nie je chyba
narok.jpg
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: Po 28 08, 2023 10:26 am Myslim, že na mojom elektronickom účte nie je chybanarok.jpg
Ak vieš, kde sa ti stratili 3 roky, tak asi nie. Stredoškolská nadstavba sa ti nepočíta, ale asi netrvala 3 roky...možno si bol nezamestnaný pred rokom 2004?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

Dam tu príklad, ktorý ilustruje situáciu spojenú s predčasným odchodom do dôchodku v roku 2021 a jeho výhodnosť. Každý môže túto šablónu prispôsobiť svojim parametrom a zvážiť, či sa mu predčasný odchod oplatí.

Uvažujme prípad človeka, ktorý by dosiahol dôchodkový vek 1.10.2023, ale rozhodol sa pre predčasný odchod o 2 roky skôr, teda 1.10.2021. Majme priemerný koeficient 1, čo znamená, že zarábal celý život priemerne. Do roku 2021 mal odpracovaných 40 rokov.

Jeho predčasný dôchodok by bol 1 x 40 x 14,2107 = 568,42 €. Po znížení o 12 % za predčasný odchod by to bolo 500,21 €. Po valorizácii 2,6 % za rok 2021 by dôchodok činil 513,22 €. S ďalšími valorizáciami by sa postupne zvýšil: o 1,3 % za rok 2022 na 519,89 € a o 23,65 % za rok 2023 na 642,85 €.

V prípade riadneho dôchodku 1.10.2023 by bol dôchodok 1 x 42 x 16,4764 = 692 €. Po valorizácii 23,65 % za rok 2023 by to bol 855,66 €.

Rozdiel dôchodkov by bol 855/642 = 1,3310, čo znamená 33,10 %. Tým pádom by dôchodca stratil predčasným odchodom nielen 12 %, ale až 33 %, kvôli rýchlejšiemu rastu aktuálnej dôchodkovej hodnoty oproti valorizácii dôchodkov.

Avšak tento rok sa situácia obrátila, nárast aktuálnej dôchodkovej hodnoty bude nižší ako valorizácia dôchodkov, čo robí predčasný dôchodok tento rok výhodným. Tí, ktorí pôjdu do dôchodku budúci rok, dostanú menej, ako keby išli tento rok, pretože im bude chýbať tohtoročná valorizácia 23,65 %. To je preto, že rast aktuálnej dôchodkovej hodnoty sa vypočítava z rastu priemernej mzdy, ktorý bol podstatne nižší ako 23,65 % valorizácia dôchodkov. Preto dôchodok v roku 2024 bude nižší, ako dôchodok v roku 2023, aj keď odpočítame 6 % zrážku za 1 rok predčasného dôchodku.

Výhodnosť predčasného odchodu do dôchodku je všeobecne neistá, pretože nikto nemôže presne predpovedať budúcu dôchodcovskú infláciu ani valorizáciu dôchodkov. Rovnako je neistý aj rast priemernej mzdy a tým pádom aj rast aktuálnej dôchodkovej hodnoty."
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

jogo napísal: Po 28 08, 2023 10:54 am Ak vieš, kde sa ti stratili 3 roky, tak asi nie. Stredoškolská nadstavba sa ti nepočíta, ale asi netrvala 3 roky...možno si bol nezamestnaný pred rokom 2004?
To nebola nadstavba. Normalna 4.ročna priemyslovka, denna. S nastupom do 2.ročníka.

Mal som v roku 1993 nejakú nezamestnanosť.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

jogo napísal: Po 28 08, 2023 10:57 am Dam tu príklad, ktorý ilustruje situáciu spojenú s predčasným odchodom do dôchodku v roku 2021 a jeho výhodnosť. Každý môže túto šablónu prispôsobiť svojim parametrom a zvážiť, či sa mu predčasný odchod oplatí.
Aj tu o tom píšu - https://oranzovaobalka.sk/dochodok-a-sp ... -dochodok/
Paradoxne, ak sa jedna aj o človeka, čo mal slušny príjem, tak prave on veľa straca pri odchode do predčasneho dochodku.
Ja určite nad tym neuvažujem.
A uvidím ešte ako sa vyvinie legislatívny proces okolo 2.piliera /vrátia sa povodne podmienky pred Krajniakovým zásahom?/, tak požiadam o starobny dochodok neskor. Je tam možnosť až o 24 mesiacov neskor.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

Viete mi poradiť, kde je normalna kalkulačka na výpočet dôchodku z 1.piliera?
Proste taká, ktorej keď na skúšku dam príklad človeka po 40 odpracovaných rokoch s priemernou mzdou, tak dá výsledok 1x40x16,4764=659€
Ja som takú kalkulačku na webe nenašiel....možno by taká kalkulačka mohla byť na našom webe, myslím, že teraz v čase, keď ľudia "šalejú" s predčasným dôchodkom po 40 odpracovaných rokoch by bola veľmi navštevovaná.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
mapper
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 4 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa mapper »

presny vypocet nedosiahnes, dokonca ani ked vies kazdorocny mzdovy bod. Je to taka "magia" ktoru nevedia vypocitat ani na pobocke ale posielaju to do centraly... tolko k transparentnosti. Jedinym voditkom je minimalny dochodok pre ludi co zarabali cely zivot relativne malo a vyjde im dochodok po 40+ odpracovanych rokoch na zaklade podmienok (mame v rodine ziadatelku ktorej povedali ze jej to vyjde no mne sa to nezda kedze mala nizky prijem).

https://www.socpoist.sk/nastroje-sluzby ... y-dchodku-

https://www.employment.gov.sk/sk/social ... -dochodku/
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Jedine pouzit Oranzovu obalku
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa rmaly »

Nevraveli, ze zavadzaju (alebo teraz zaviedli), ze ludom nad 45 sa objavi moznost na svojom profile v soc poist zobrazit si predpokladanu vysku dochodku? niekde som to zachytil... Zakam kym to budem moct pozriet (zatial nic)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

rmaly napísal: So 09 09, 2023 12:03 am Nevraveli, ze zavadzaju (alebo teraz zaviedli), ze ludom nad 45 sa objavi moznost na svojom profile v soc poist zobrazit si predpokladanu vysku dochodku? niekde som to zachytil... Zakam kym to budem moct pozriet (zatial nic)
Kadečo povedali a okrem toho, ja som v članku na pravda.sk čital ešte v decembri 2022, že SP pripravuje na elekr.účtoch velke zmeny a budu zavedene v 1.štvrťroku 2023 a napokon to tam dali až v lete. Riaditel SP o tom hovorí na 8:40
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -dochodok/
Naposledy upravil/-a duves v So 09 09, 2023 4:58 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Zistil som, že pri vypočte odpracovaných rokoch mi tam chýba obdobie od 1.9.2006 do 30.06.2009. Ked som telefonoval s pani, čo ma na starosti elektronické účty (pobočka SP to nerobí), tak mi tvrdila, že tam toho zamestnávatela vidi. Hovorím jej, ano to tam je, ale v tom zápočte období (Obdobie dochodkoveho poistenia) to chýba. Nechapala čo od nej chcem, musím to vyreklamovať cez kontaktny formular. Ide mi o to, či už mam narok na dochodok po 40 odpracovaných rokoch. Nechystám sa, ale len pre poriadok.
Prílohy
obdobie_dochodkoveho_poistenia.jpg
obdobie_dochodkoveho_poistenia.jpg (60 KiB) 3168 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Joki »

@duves,
prosim ťa, ako si sa dostal hlbšie do el. účtu. mne sa podari :) len do 2004, ale potrebujem do 1994. Skúšal som viacero možnosti, ale vždy mi zobrazilo len do 2004.

Ďakujem
J
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Pozeraš správne?
Skus podla inštrukcie, to posledne sa trochu dlhšie naťahuje.
Poznamka, nahlady som pridaval v poradí, ale musíš to pozerat od spodu.
Prílohy
rozklikni "Príprava na dôchodok"
rozklikni "Príprava na dôchodok"
rozklikni "Dôchodkové poistenie"
rozklikni "Dôchodkové poistenie"
Prva obrazovka po prihlásení
Prva obrazovka po prihlásení
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Ďalšia časť o elektronickom účte v SP
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... zne-nizsi/
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

"....časovaná bomba sú živnostníci.."
V preklade znamena, poskladajme sa im na "nejaké" dôchodky.
Kto toto raz usporiada, tento neoboľševicky bordel socansky?
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... o-piliera/
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Bud dat povinne odvody zivnostnikom (teraz su dobrovolne) alebo im proste dat almuznu na dochodku.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wladas napísal: Št 28 09, 2023 8:38 pm Bud dat povinne odvody zivnostnikom (teraz su dobrovolne) alebo im proste dat almuznu na dochodku.
Akože teraz sú dobrovoľné? Nie sú.
Od 2024 bude živnostník platiť minimálne 216,13 € do sociálky a 91,28 zdravotné. To je minimum 307 € mesačne.
Práveže môžeš zavesiť živnosť na klinec ked nemáš pravidelný príjem, lebo toto minimum musíš platiť.

Dobrovoľné je viete čo? Neplatiť nič, keď máš eseročku, alebo si dobrovoľne nezamestnaný. Alebo si dáš symbolicku odmenu za výkon činnosti konateľa a platíš symbolické odvody - pár desiatok €. Práveže nerozumiem tomu, že u nás môže konateľ mať zdravotné poistenie a ráta sa mu, že platí sociálku, ked platí pár €.
Toto je podľa mňa zneužívanie systému. každý kto neplatí minimálnu zdravotku by nemal mať zdravotné poistenie. A kto neplatí minimálnu sociálku - nemal by mať nárok, že sa mu to započítava do odpracovaných rokov.

Druhá vec. Odvody do Sociálnej poisťovne sú:
nemocenské poistenie 4,40 %
invalidné poistenie 6,00 %
rezervný fond solidarity 4,75 %

To je viac ako 15% chujovín, ktoré nejdú na dôchodok a sú povinné
Na dôchodok ide len starobné poistenie 18,00 %

Problém živnostníkov je asi v tom, že väčšina platí len to minimum. A to minimum je v porovnaní so zamestnancami nízke.
Preto zrejme živnostníkom vychádzajú len minimálne dôchodky.

A tomu čo vraví ďalej už vôbec nerozumiem:


Prečo práve živnostníci?

Tým ľuďom sme povedali, že si môžu platiť relatívne málo, no zabudli sme im povedať, že dostanú veľmi málo. Okrem toho sme pre nich zabudli vybudovať ďalšie systémy. Živnostníci počas svojej kariéry budujú kapitál a máme problém s tým, že tí ľudia musia stále pracovať, lebo to nemajú komu odovzdať. Nevybudovali sme systém, ktorý odchádzajúcemu živnostníkovi umožní presunúť živnosť na niekoho mladšieho. Ak dnes živnostník odchádza, povie niekomu mladšiemu, aby mu vyplatil 200-, 300-tisíc eur a on mu živnosť prenechá. Kde mladý človek zoženie toľko peňazí? Musíme vytvárať systém na presun kapitálu od starších generácií k mladším a to je súčasť dôchodkového systému.

Ak ten systém nevytvoríme, tak živnostníci si povedia, že jednoducho vrátia živnosť, rozpredajú zásoby a skončia.
To bude znamenať, že si zničíme ekonomickú hodnotu. Je dobré mať systém, ktorý umožní prenos kapitálu na mladšiu generáciu podnikateľov. To nás ako výzva čaká do budúcnosti.

Za jeden z najpálčivejších problémov sa teda dajú považovať práve živnostníci, je tak?
Osobne vidím, že toto bude veľký problém, lebo si málo platili, málo dostávajú a zároveň majú veľký problém odovzdať živnosť mladším.
Vidím veľký priestor na to, aby sme tento problém zachytili v strategických plánoch a napokon dokázali rýchlejšie hospodársky rásť.
Živnostníci totiž svoj kapitál nezničia, prenesú ho na mladších a tí ich budú vyplácať pravidelnou mesačnou rentou a odkupovať si postupne živnosť. Druhá výzva je urobiť prvý pilier nestratový. Niektoré veci sme v pláne obnovy urobili, tie reformy prebehli, boli aj celkom dobre hodnotené. Treba ale urobiť ešte poriadok. Niektoré ad hoc zásahy ho opäť odkláňajú od dlhodobej udržateľnosti.

P.S. Rozumiete tomu? ....povie niekomu mladšiemu, aby mu vyplatil 200-, 300-tisíc eur a on mu živnosť prenechá

Ja si myslím, že živnostníctvo s tvorbou kapitálu nikto nerobí . Neviem čo si pod tým Jano Šebo predstavuje. Tvorbu kapitálu podľa mňa robia podnikatelia, čo podnikajú cez eseročku, alebo viazané živnosti ako lekári, advokáti... Tí môžu na konci kariéry predať firmu, ambulanciu, advokátsku kanceláriu... Normálny živnostník podľa mňa je drobný podnikateľ, ktorý potrebuje od štátu licenciu na to aby mohol zarábať sám a jedinú výhodu má v tom, že nemusí viesť podvojné účtovníctvo, dokonca žiadne účtovníctvo ked si zvolí paušálne výdavky. Ale minimálne 300 € mesačne musí platiť, aj ked nezarobí nič.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Nízke odvody, kratko platene = nízke dochodky. Žiadna solidarita vážení. Každy s tym môže kedykolvek seknuť ak nie je biznis a nedarí sa a zamestnať sa. Tí chalani za pasom v automobilkach drú ako kone, si zarobia, aj nejaky dobry dôchodok im vyjde, ale prečo by im mal nejaky socansky system ukrajovať z narokov na dôchodok? Tak to naozaj nerozumiem.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Živnostníci totiž svoj kapitál nezničia, prenesú ho na mladších a tí ich budú vyplácať pravidelnou mesačnou rentou a odkupovať si postupne živnosť.

takuto blbost moze napisat iba clovek co nebol nikdy zivnostnik. Vela ludi sa vyjadruje k zivnostnikom a pri tom nikdy zivnostnikmi neboli. Zamestnanca chrani zakonnik prace, zivnostnici su iba kriminalizovani. Zial, vidim to v spolocnosti a vidim to aj tu na fore.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Joki »

To môžme rovno pridať do porovnávania výsluhové dôchodky, či odvádzajú dosť do systému a či to je spravodlivé…

Poznám pripady, že požiarnik si odpracuje 24h. službu a potom má mať dva dni voľno, ale on ide ešte do inej práce alebo poberá výsluhový a ďalej pracuje.

https://www.dochodok.info/vysluhovy.php
Dôchodkový vek pre bežných zamestnancov sa pravidelne zvyšuje, je možné očakávať zmenu aj pri výsluhových dôchodkoch?. Bežný zamestnanec čaká na dôchodok viac ako 62 rokov, kým výsluhový dôchodok je možné získať pokojne v 45 až 50 rokoch života. Výsluhový dôchodok v roku 2024 sa pravdepodobne ešte meniť nebude, ale o desať rokov je to viac ako pravdepodobné. Dôchodkový systém sa stáva čím ďalej tým menej udržateľný a je len otázkou času, kedy nastane zmena.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Murosik »

Joki: výsluhové dôchodky boli minimalne este do roku 2012 prebytkové. Peniaze z prebytkov sa vždy vybrali a štát ich použil na čo potreboval (nedávala sa extra valorizácia ci extra dochodok). Čiže opak oproti starobným dôchodkom.
Dôvodov je viac, jeden z nich je aj ten, že ľudia čo sú v tomto osobitnom dôchodkovom systéme platia o cca 2% vyssie odvody. Dalsi dovod je cca rovnaky počet ludi v tomto dôchodkovom systéme a spravidla nižšia valorizácia výsluhových dôchodkov.

Výsluhové dôchodky teraz už možno prebytkové nie sú (nie som si istý), pretože do tohto systému boli zahrnutý aj ľudia, ktorí tam nikdy neplatili odvody. To sú napríklad hasiči a horská záchranná sluzba. Ich tam stat v ramci predvolebného boju pridal a zrazu mnohým ludom vznikol narok na vysluhov dochodok hoci cely zivot platili do socialnej poisťovne. Tiez sa zlúčili výsluhové dochodky vojakov s tymi policajnými, coľnými atd. Avšak vojenské boli z nejakého dôvodu stratové (ten dovod je asi vysoky stav armády za socializmu a nižší počet vojakov teraz).

Ak požiarnik odpracuje 24h, tak je to ľahká matematika. Staci mu pracovat 7x za mesiac. Ale odpracuje rovnako casu ako ina osoba, co maka 8cky. Cize neviem co presne mu mam závidieť, ze stiha este druhu pracu. Ja mozem ist pokojne tiez po 8cky na 4 hodiny este niekam makat. Odpracované budeme mat rovnako.

No a pokial ide o živnostníkov, tak ak niekto odvádza minimalne odvody, tak dostáva vysoky dochodok. Sice je “minimalny” ale stale je vyssi nez kolko odviedol do tohto systému. Cize tam nie je o com. Niekto iny tomu živnostníkovi dochodok dotuje, Cize ho ma vysoky.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Murosik »

A ešte doplním možno takú zaujímavosť, alebo teda aj dve. Výsluhové dôchodky porovnávať s naším prvým pilierom sa veľmi nedá. Hypoteticky sa vraví, že policajt/vojak môže ísť do dôchodku po odslúžených 25 rokoch. To je však len teoretická možnosť.
Policajtovi je totižto dôchodok rátaný z priemeru 10 rokov kedy zarobil najviac. Spravidla je to teda posledných 10 rokov. Ukážeme si teda, aký výsluhový dôchodok by mal taký priemerný policajt. Budem brať do úvahy priemerný plat na slovensku. Bral som do úvahy priemernú mzdu od roku 2012 do 2021. Vyšlo mi to, že by priemerne zarábal v týchto rokoch 968€ a z toho by mal dôchodok 338€ (35% z tohto priemeru). Ak vezmem do úvahy, že minimálny dôchodok civilný je dnes 390€, tak v podstate ten policajt dostane minimálny dôchodok, s tým, že nikto mu ho nedoplatí a je spravidla mierne horšie valorizovaný, čiže nemá to dobrú perspektívu ani do budúcnosti. Následne nemá takýto policajt nárok ani na dávky v nezamestnanosti, invalidný dôchodok atď. Čo tiež štátu odpadajú prípadné náklady. V každom prípade, ak by nejaký policajt teda odrobil "len 25 rokov", tak prakticky musí robiť na dôchodku aj inú prácu, lebo z tohto nevyžije určite.

Tých špecifík ta je veľmi veľa a preto sa niekedy až divím, ak to niekto porovnáva s civilnými dôchodkami.

Čo naopak porovnávať ide, sú dôchodky sudcov a prokurátorov. Hoci majú garantované miesta a veľmi dobré platy a z toho plynúce dôchodky, tak oni to majú ešte lepšie ako policajti. Ak policajt odrobí 24 rokov, tak nedsotane nič (dostane výsluhový príspevok vo výške cca 200€ po dobu 3 rokov, ale keďže nemá nárok na dávku v nezamestnanosti, tak je vlastne finančne na tom istom). Ak odrobí prokurátor 24 rokov, tak má v prípade starobného dôchodku nárok na príplatok k dôchodku vo výške cca 20% (hoci by mal nárok na maximálny možný dôchodok). Nemusí ostať na svojom mieste celý život, ak sa rozhodne odísť kedykoľvek, tak už minimálne drobný benefit bude mať vždy.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Murosik napísal: Pi 29 09, 2023 11:53 am No a pokial ide o živnostníkov, tak ak niekto odvádza minimalne odvody, tak dostáva vysoky dochodok. Sice je “minimalny” ale stale je vyssi nez kolko odviedol do tohto systému. Cize tam nie je o com. Niekto iny tomu živnostníkovi dochodok dotuje, Cize ho ma vysoky.
Čísla za 2023: živnostník odvádza do Sociálky minimálne 200 € a minimálny dôchodok ( po 30 rokoch ) je 366 € mesačne. ( Od 1 okt bude 390).

Predstavujem si nejakého drobného živnostníka, čo žije z ruky do úst, napr. obuvníka, krajčíra, ktorí musia povinne odviesť 200+85 = 285 € x 12 mesiacov = 3420 € + zaplatiť dane, + ručí za svoje podnikanie ceým svojím majetkom a 30 rokov nič nepýta od štátu...

Ten minimálny dôchodok 366 € je viazaný na podmienku, že odvody musí platiť minimálne 30 rokov.
To je niečo nad čím sa treba vyjadrovať v zmysle: že poskladajme sa im na "nejaké" dôchodky?

Ja len reagujem na to, že tu na ekonomickom fóre jeden povie, že títo ľudia sú časovaná bomba, druhý, že tých 3420 € povinných odvodov je dobrovoľných a tretí, že títo ľudia majú vysoké dôchodky 366 €, ktoré si nezaslúžia.

A to sme sa pritom bavili, ked matovič navrhoval reformu živnostenského zdaňovania a odvodov, že súčasný systém v SR je v porovnaní s okolitými krajinami veľmi zle nastavený ( =že dane a odvody sú príliš vysoké ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Murosik napísal: Pi 29 09, 2023 11:53 am Joki: výsluhové dôchodky boli minimalne este do roku 2012 prebytkové. Peniaze z prebytkov sa vždy vybrali a štát ich použil na čo potreboval (nedávala sa extra valorizácia ci extra dochodok). Čiže opak oproti starobným dôchodkom.
Dôvodov je viac, jeden z nich je aj ten, že ľudia čo sú v tomto osobitnom dôchodkovom systéme platia o cca 2% vyssie odvody. Dalsi dovod je cca rovnaky počet ludi v tomto dôchodkovom systéme a spravidla nižšia valorizácia výsluhových dôchodkov.

Výsluhové dôchodky teraz už možno prebytkové nie sú (nie som si istý), pretože do tohto systému boli zahrnutý aj ľudia, ktorí tam nikdy neplatili odvody. To sú napríklad hasiči a horská záchranná sluzba. Ich tam stat v ramci predvolebného boju pridal a zrazu mnohým ludom vznikol narok na vysluhov dochodok hoci cely zivot platili do socialnej poisťovne. Tiez sa zlúčili výsluhové dochodky vojakov s tymi policajnými, coľnými atd. Avšak vojenské boli z nejakého dôvodu stratové (ten dovod je asi vysoky stav armády za socializmu a nižší počet vojakov teraz).

Ak požiarnik odpracuje 24h, tak je to ľahká matematika. Staci mu pracovat 7x za mesiac. Ale odpracuje rovnako casu ako ina osoba, co maka 8cky. Cize neviem co presne mu mam závidieť, ze stiha este druhu pracu. Ja mozem ist pokojne tiez po 8cky na 4 hodiny este niekam makat. Odpracované budeme mat rovnako.

No a pokial ide o živnostníkov, tak ak niekto odvádza minimalne odvody, tak dostáva vysoky dochodok. Sice je “minimalny” ale stale je vyssi nez kolko odviedol do tohto systému. Cize tam nie je o com. Niekto iny tomu živnostníkovi dochodok dotuje, Cize ho ma vysoky.

Zakladny problem je ze porovnavas neporovnatelne. Zamestanca a zivnostnika.Je to neporovnatelne. Zivnostnik ako SZCO ruci celym svojim majetkom, nema platenu dovolenku, nema benefity zo zakonika prace... toto daj na baze 30 rokov a spocitaj pre zamestnancov co su na minimalnej mzde, urob porovnanie.Vacsina ludi na Slovensku pracuje za minimalne mzdy. Samo ze kazda profesia ma inu min. mzdu. Zivnostnik si musi zhanat pracu sam nik mu zadara nic neda. Hovorim treba skusit. Co chvila nebude kto robit drobne remesla, uz teraz je problem zohnat remeselnika. Preco asi, ked je to tak vyhodny biznis?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

JUGGLER napísal: Pi 29 09, 2023 1:04 pm
Murosik napísal: Pi 29 09, 2023 11:53 am No a pokial ide o živnostníkov, tak ak niekto odvádza minimalne odvody, tak dostáva vysoky dochodok. Sice je “minimalny” ale stale je vyssi nez kolko odviedol do tohto systému. Cize tam nie je o com. Niekto iny tomu živnostníkovi dochodok dotuje, Cize ho ma vysoky.
Čísla za 2023: živnostník odvádza minimálne do Sociálky 200 € a minimálny dôchodok ( po 30 rokoch ) je 366 € Od 1 okt bude 390.

Predstavujem si nejakého drobného živnostníka, čo žije z ruky do úst, napr. obuvníka, krajčíra, ktorí musí povinne odviesť 200+85 = 285 € x 12 mesiacov = 3420 € + zaplatiť dane, + ručí za svoje podnikanie ceým svojím majetkom a 30 rokov nič nepýta od štátu...
Ten minimálny dôchodok 366 € viazaný na podmienku , že odvody musia trvať 30 rokov, to je niečo nad čím sa treba vyjadrovať v zmysle: že to v preklade znamena, poskladajme sa im na "nejaké" dôchodky.

Ja len reagujem na to, že tu na ekonomickom fóre jeden povie, že títo ľudia sú časovaná bomba, druhý, že tých 3420 € povinných odvodov je dobrovoľných a tretí, že títo ľudia majú vysoké dôchodky 366 €, ktoré si nezaslúžia.

A to sme sa pritom bavili, ked matovič navrhoval reformu živnostenského zdaňovania a odvodov, že súčasný systém v SR je v porovnaní s okolitými krajinami veľmi zle nastavený ( =že dane a odvody sú príliš vysoké ).
pozor z minimalnych odvodov nedostane ziadny minimalny dochodok :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Murosik »

JUGGLER, Osamely chodec: No určite sa nezhodneme na tom, že väčšina ľudí robí za minimálnu mzdu. Ak áno, tak maximálne tak fiktívne. V tom prípade nie je o čom. Ich voľba aj riziko.
Tiež si nemyslím, že je bežné, aby živnostník reálne pracoval z minimálku a z ruky do úst. Uznávam, že často si títo ľudia nevedia zrátať svoje príjmy a nemajú predstavu o výdavkoch, ale ešte som sa nestretol so živnostníkom, ktorý by zarábal podpriemerne. U živnostníkov (zahrňajúc obuvníkov, krajčírov atď.) totiž funguje veľmi bujne šedá ekonomika.
Ja to nezávidím a chápem to. Ale ak sa bavíme o dôchodkoch, tak živnostníci by si mali vidieť ďalej od nosu (to píšem ako človek u ktorého celá široká rodina pracujú ako živnostníci). Jasné, dôchodkybudú mať malé, lebo málo odvádzali. Keď málo odvádzali, mali možnosť si peniaze odkladať a sami si šetriť na dôchodok. Že to investovali do BMW, je druhá vec. Kto si reálne zaslúži ľutovať, je nejaká upratovačka, čo skutočne celý život makala za minimálku a skutočne dostane minimálny dôchodok. Lebo ona nemala možnosť si našetriť.

BTW. ak by živnostník skutočne zarábal na úrovni minimálnej mzdy, ako písal JUGGLER, tak asi stojí za to sa zamyslieť nad zmyslom svojho podnikania.

Ale áno, dobrá myšlienka je tá, že treba zohladniť, že živnostník nemá nárok na dovolenku. Zo skúsenosti však viem, že to si živnostníci zohľadňujú v tom, koľko si pýtajú. Hlavne u tých, čo "pracujú" vo švarcsystémoch. Druhý pohľad je to, že to chceme aby štát zohľadňoval niečo, čo si mal zohľadňovať živnostník/podnikateľ sám vo svojom podnikaní. Ide totiž o úplne zrejmú časť podnikateľského rizika. Ak si nezohľadňoval, tak potom v tomto ohľade podnikal zle či neefektívne a teda to podnikateľské riziko na neho dopadlo.

A je úplne jasné, že živnostník dáva štátu oveľa vyššiu pridanú hodnotu, ako zamestnanec. Lebo mu štát nemusí vytvoriť pracovné miesto atď. Ale to má žinostník predsa zohľadnené v iných benefitoch, ako sú aj tie odvody (rok sú aj oslobodení). Čiže znova som pri tom, nechápem ich ponosy na malé dôchodky. Ak chcú, môžu platiť aj také odvody, aby mali dôchodky vysoké ( podľa mňa by však boli hlúpi, ak by to robili)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ale áno, dobrá myšlienka je tá, že treba zohladniť, že živnostník nemá nárok na dovolenku. Zo skúsenosti však viem, že to si živnostníci zohľadňujú v tom, koľko si pýtajú.

Prepac, ale si ma pobavil. Myslis, ze cenu prace si urcuje zivnostnik alebo trh. A aj ked sa mu podari zjednat vyssiu odmenu, co to ma spolocne, ze nema narok na platenu dovovenku? Teda ak zamestnanec ukeca sefa na vyssi plat tak nebude mat dovolenku , ci ako? Prepac opytam sa podnikal si ako zivnostnik aspon 5 rokov? Ak nie pises iba svoje dojmy.

tie mzdy su tu , pozri tabulku minimalnych miezd podla narocnosti prace. https://www.podnikajte.sk/pracovne-prav ... d-1-1-2024
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Joki »

Murosik napísal: Pi 29 09, 2023 11:53 am Dôvodov je viac, jeden z nich je aj ten, že ľudia čo sú v tomto osobitnom dôchodkovom systéme platia o cca 2% vyssie odvody.
To som nevedel, že platia vyššie odvody.
V konečnom dôsledku sú to zamestnanci štátu a na ich odvody prispievame my všetci.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"