1.pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

vladko11 napísal: Št 23 11, 2023 8:08 pm a toto je jedna z moznosti, ktore sa daju urobit.
Ktoru mas na mysli?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Od roku 90tych rokov vznikol tak velky výpadok v počte narodenych detí, že už sa to dobehnúť nedá. Dieta ktore sa dnes narodí, začne byť plnohodnotne ekonomicky produktivne az okolo 25roku zivota.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Ja som zas pocul z viacerych smerov vec na zamyslenie. Ako dlho tu mame civilizaciu? Cez tisicku rokov to bude. Aj ta Rimska risa celkom dlho fungovala a hlavne velmi davno. No a kolko tu mame koncept statneho dochodku? 70r? 80r? A kolko tu mame statny dochodok ktory nie je len prilepsenim ale vykryje vsetky vydavky? 50? 60?
Jednoducho sme rozmaznani a prilis zvyknuti a odkazani na statny cecok. To ze to v minulosti fungovalo je logicke lebo bola vysoka natalita. Casy sa ale menia.

Ja chcem mat dochodok blizko toho legendarneho nemeckeho. Od statu ho ale necakam.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Štátny cecok je niečo ako Kolombova žena. Každy o ňom hovorí, ale nikto ho nevidel. A neuvidi. Teraz to ale myslím vážne. Štát nemá žiadne svoje peniaze. Práve naopak, štát dojí tých, čo platia a odvádzajú. Mám rád správne pomenovanie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: Pi 24 11, 2023 8:32 am Štátny cecok je niečo ako Kolombova žena. Každy o ňom hovorí, ale nikto ho nevidel. A neuvidi. Teraz to ale myslím vážne. Štát nemá žiadne svoje peniaze. Práve naopak, štát dojí tých, čo platia a odvádzajú. Mám rád správne pomenovanie.
Keby len dojil . On si este bezbreho poziciava ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: Pi 24 11, 2023 11:42 am Ďalšie správne pomenovanie.
https://podcasty.sme.sk/c/23243788/fikt ... apeni.html
Andrassy, nechapem o com hovori, zakony su jasne, preco si on ako predseda najvysieho kontrolneho uradu neplni svoje ulohy a nepostihuje podnikatelov, ktori nutia zamestnancov pracovat na zivnost. Ak nema na to konpetenciu, tak nech nebusi do organov, ktore to maju v kompetencii. Toto sa riesi na Slovensku 30 rokov, legislativne je to davno vyriesene. Porovnavat zivnostnika so zamestnancom je ale nespravne. A ak Andrassymu vadia zivnostnici, lebo zas ich kriminalizuje, tak nech ich stat zrusi. Darmo komanc ostane iba komancom, nemozem si odpustit poznamku. Je az smiesne, ze zakony tvori stat, mal by dohliadat na ich vymozitelnost a vysoky statny uradnik tu vyplakava, ze ich vymozitelnost stat nevie vymoct. Pytam sa naco tam je?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

osamely chodec napísal: Pi 24 11, 2023 1:39 pm
duves napísal: Pi 24 11, 2023 11:42 am Ďalšie správne pomenovanie.
https://podcasty.sme.sk/c/23243788/fikt ... apeni.html
Andrassy, nechapem o com hovori, zakony su jasne, preco si on ako predseda najvysieho kontrolneho uradu neplni svoje ulohy a nepostihuje podnikatelov, ktori nutia zamestnancov pracovat na zivnost. Ak nema na to konpetenciu, tak nech busi do organov, ktore to maju v kompetencii. Toto sa riesi na Slovensku 30 rokov, legislativne je to davno vyriesene. Porovnavat zivnostnika so zamestnancom je ale nespravne. A ak Andrassymu vadia zivnostnici, lebo zas ich kriminalizuje, tak nech ich stat zrusi. Darmo komanc ostane iba komancom, nemozem si odpustit poznamku. Je az smiesne, ze zakony tvori stat, mal by dohliadat na ich vymozitelnost a vysoky statny uradnik tu vyplakava, ze ich vymozitelnost stat nevie vymoct. Pytam sa naco tam je?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

A ty si to predstavuješ ako? Že za každym občanom bude 1 štátny úradník, ktorý bude overovať jeho legislatívnu formu prace? To by nas muselo byť potom koľko? 7 milionov?
A tí čo sa nechajú oje*ať cez teraz tolko komunikované internetové podvody, tí prídu skrátka? Aj tam treba každému občanovi ochrancu práv. Nie? Sú azda horší ako trulkovia, čo miesto riadneho zamestnaneckeho pomeru pristanú na divné hry na živnosť?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: Pi 24 11, 2023 3:24 pmSú azda horší ako trulkovia, čo miesto riadneho zamestnaneckeho pomeru pristanú na divné hry na živnosť?
Moc s tymto nesuhlasim. Ti co s tym dobrovolne suhlasili a im to aj viac vyhovuje tak su vo vyraznej vacsine podla mna. Trulkov je mensina.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Ja to neviem rozdeliť, ty zrejme áno.
Ak začali lekari robiť na živnosť pred 30 rokmi a teraz zistili, že im SP vypočíta nízky dôchodok, tak to urobili vtedy pred 30 rokmi teda múdrosť?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

https://www.employment.gov.sk/sk/praca- ... praca.html

pracovat na zivnost , znamena, ze su dve strany vztahu . Zivnostnik ten co fakturuje a objednavatel ten co plati. Staci par danovych kontrol, ktore vyhodia objednavatelom faktury zinvostnikov z nakladov a problem je vyrieseny. Takze financna sprava + inspektoraty prace... atd nech si robia svoju pracu. A nech tu sudruh Andrassy nevyplakava.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Na nekomfortny pracovno-pravny vzťah musia byť dvaja, spravne.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: Pi 24 11, 2023 4:27 pm Na nekomfortny pracovno-pravny vzťah musia byť dvaja, spravne.
a hlavne niekto, kto toleruje obchadzanie zakona aj napriek platnej legislative, ten niekto je STAT. Ale ako som pisal vyssie , riesime to 30 rokov , co uz...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
vladko11
Active Member
Príspevky: 81
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa vladko11 »

osamely chodec napísal: Pi 24 11, 2023 4:15 pm https://www.employment.gov.sk/sk/praca- ... praca.html

pracovat na zivnost , znamena, ze su dve strany vztahu . Zivnostnik ten co fakturuje a objednavatel ten co plati. Staci par danovych kontrol, ktore vyhodia objednavatelom faktury zinvostnikov z nakladov a problem je vyrieseny. Takze financna sprava + inspektoraty prace... atd nech si robia svoju pracu. A nech tu sudruh Andrassy nevyplakava.
A prečo by mala kontrola takú faktúru vyhodiť? Práca bola vykonaná, peniaze odoslané na účet "živnostníka ", pracujúci dostáva nejaké pracovné náradie a objednávateľ má preukázateľné náklady.

Závislá práca
Závislá práca je práca vykonávaná:

vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca,
osobne zamestnancom pre zamestnávateľa,
podľa pokynov zamestnávateľa,
v mene zamestnávateľa,
v pracovnom čase určenom zamestnávateľom.

Medzi objednávateľom a "živnostníkom " ale nie je vzťah nadriadeného a podriadeného. Keď si do pozvem maliara a dám mu prácu na vymaľovanie domu, nie som jeho nadriadený, on pracuje samostatne aj keď dostane nejaké základné pokyny.
Podobne napríklad upratovačka v nejakej továrni. Sama si určuje, kde treba upratať, môže mať podrobný popis práce ale aj celý týždeň robiť úplne samostatne.

Ani požiadavka na pracovný čas nebýva vždy splnená. "Živnostník" často pracuje kedy sa mu to hodí, napríklad môže odísť ak spraví požadovanú prácu.

Takže podľa mňa, ak majú obe strany záujem, v mnohých prípadoch nie je problém dohodnúť sa na práci cez živnosť. A iba tam, kde sú splnené všetky vyššie vymenované podmienky, je nutné hovoriť o závislej práci.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Murosik »

Ten podcast rozhodne nepomenúlval veci pravým menom. Pán sa veľmi snažil nedotknúť sa bežných ľudí, keďže si nezvyknú vidieť ďalej od nosa.

Vravel tam ako keby zamestnalvatelia prakticky nútili zamestnancov ísť na živnosť. No to tak nie je a už vôbec nie u IT pracovníkov, ktorých výslovne spomínali v podcaste. Tam by naopak bol zamestnávateľ väčšinou rád, ak by im dal pracovnú zmluvu s ideálne aspoň 5 mesačnou výpovednou dobou.

Pravda je taká, že zamestnávateľovi je jedno, či má na zamestnanca náklady 3000€ tak, že všetko riadne odvedie alebo to dá cez tzv švarcsystém. Dokonca prvý spôsob je pre neho bezpečnejší. Jedno to nie je práve zamestnancovi, ktorí radšej dostane celých 3000€ na ruku a sám si odvody zoptimalizuje. Lebo ak by išlo všetko podla prava, zamestnanec by z 3000€ dostal možno 1500€ (aj superhrubá mzda je náklad zamestnavatela). Ak si pôjde cez živnosť, tak mu ostane väčšina z tých 3000€ ak si da paušálne náklady, tak nemá ani náklad na účtovníka.

Za chvíľu sa dozvieme ešte aj, že zlí zamestnávatelia nútia ľudí, aby si časť mzdy dávali vyplácať na ruku mimo deklarovanej mzdy :D znovu, zamestnavatelovi by aj tu bolo jednoduchsie tych 300€ mesacne dat riadne na výplatnú pásku a zdaniť (znovu ratam aj náklad vrátane odvodov do tzv superhrubej mzdy). Ale zamestnancovi to nie je jedno a vyberie si radsej smelinarsky sposob.

Najlepsi bol v podcaste ten priklad s lekárom co ma nizky dochodok lebo cely živiť si sam na seba viedol svoju ambulanciu na svoju živnosť. Vzhladom na dovtedajšie vyjadrenia pana riaditela NKU o zlých zamestnávateľoch mi hned napadla otazka: to aj jeho zly zamestnavatel donútil ist na živnosť a neodvádzať poistné tak ako by po správnosti mal?
Naposledy upravil/-a Murosik v Pi 24 11, 2023 5:50 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Takže podľa mňa, ak majú obe strany záujem, v mnohých prípadoch nie je problém dohodnúť sa na práci cez živnosť.

Podla Teba mozno... ale podla zakona to, co splna definiciu zavislej prace, vyhodnotia organy statu na to urcene. Ak sa ti nepaci, mozes sa sudit. Ale tu riesim necinnost statnych uradnikov. Proste mame zakony ale nik ich nevymaha. A potom sa vsetci stazujeme, ze ako to na Slovensku vyzera. A vrchol je ak sa stazuje Andrassy, ktoreho si platime z nasich dani ... Absurdne
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Pi 24 11, 2023 1:39 pm Andrassy, nechapem o com hovori, zakony su jasne, preco si on ako predseda najvysieho kontrolneho uradu neplni svoje ulohy a nepostihuje podnikatelov, ktori nutia zamestnancov pracovat na zivnost. Ak nema na to kompetenciu, tak nech nebusi do organov, ktore to maju v kompetencii. Toto sa riesi na Slovensku 30 rokov, legislativne je to davno vyriesene. Porovnavat zivnostnika so zamestnancom je ale nespravne. A ak Andrassymu vadia zivnostnici, lebo zas ich kriminalizuje, tak nech ich stat zrusi. Darmo komanc ostane iba komancom, nemozem si odpustit poznamku. Je az smiesne, ze zakony tvori stat, mal by dohliadat na ich vymozitelnost a vysoky statny uradnik tu vyplakava, ze ich vymozitelnost stat nevie vymoct. Pytam sa naco tam je?
Súhlas. Závislosť ľudí od štátu treba znižovať.
Samozrejme, štátu vyhovuje, aby bolo čím viac zamestnancov a čím menej slobodných, self-employed ľudí.
Rozdiely medzi zamestnancom a živnostníkom sú jasne dané zákonom a ked Andrássy vraví, že je veľa ,,fiktívnych,, živnostníkov, tak to treba kontrolovať - rovnako ako prácu na čierno, vyplácanie v cashi, predaj bez bločkov a pod.
Andrássy vraví, že živnostníci si užívajú nízke odvody a potom na dôchodku chudáci budú prekvapení, že budú mať nízke dôchodky.
Nepoznám jediného živnostníka, ktorý by vyplakával, že má od štátu nízky dôchodok. Majú nízke dôchodky, ale každý s tým ráta a zabezpečí sa sám.
Najviac zbedačených nízkopríjmových dôchodcov podľa mňa tvoria ľudia, ktorí celý život pracovali ako zamestnanci a v dôchodku závisia len od toho čo im dá štát. Za socíku boli de facto len štátni zamestnanci (štátne podniky ) a družstevníci. To ostalo v hlavách ľavicových politikov.
duves napísal: Ak začali lekari robiť na živnosť pred 30 rokmi a teraz zistili, že im SP vypočíta nízky dôchodok, tak to urobili vtedy pred 30 rokmi teda múdrosť?
Lekári pred tridsiatimi rokmi mali také nízke platy, že boli najväčší chudáci. Chceš povedať, že vtedy boli na tom z hladiska budúceho dôchodku lepšie ako živnostníci? Minimálny plat atestovaného lekára je teraz 2,5 násobok priemerného platu v SR. Tí čo fungujú ako SZČO, resp. lekári čo podnikajú cez eseročky zarábajú (podľa mňa) odhadom 2 x viac ako zamestnanci. Lekári sú dnes najlepšie zarábajúcou skupinou.

Duves. Ty a Andrássi razíte presvedčenie, že štát by mal nútiť ľudí, aby mu čo najviac odovzdávali a spoliehali sa, že na staré kolená sa o nich štát postará. Treba si uvedomiť, že živnostníci sú presný opak tejto zvrátenej filozofie - ak platia menej, ale celý život sa starajú sami o seba, tak sa postarajú o seba aj s minimálnym dôchodkom. Z toho by sa mal tešiť štát, aj Ficov ľavicový súputník Andrássy. Nie ryžovať ľudí a slubovať im za to dôchodky.

S tým stavebníctvom riadne trafil vedľa: ved predsa ked firma má stavbu, tak si nakontrahuje na jednotlivé práce živnostníkov..ked nemá, tak nemusí živiť zamestnancov. Takisto v zime býva 2-3 mesiace pauza...zamestnancov si môže dovoliť len veľká firma. Ked som staval dom a zadal som to firme, tak presne tak to urobila....na všetky odborné práce si povolala živnostníkov (niektorí robili cez sro ) a zamestnanci boli len tí nutní: jedna účtovníčka a jeden multifunkčný pre zásobovania a obsluhu mechanizmov. V Amerike pri každej individuálnej stavbe domu som videl tento systém. Podľa mňa aj velké firmy takto stavajú, ved pri dialniciach to vidíme. Tam som sa stretol presne s tým problémom, že štát/samospráva kontrolovala, či živnostníci nefungujú miesto zamestnancov. Byť zamestnancom je samozrejme najvýhodnejšie (pre pracujúceho i štát ), preto tieto veci nahlasujú sami živnostníci, ked sú presvedčení, že fungujú ako zamestnanci. Pametám sa, že presne to sme riešili, či živnostník robí na úkol, že nemožno mu stanoviť presný pracovný čas, že používa svoje nástroje a pod...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Popravde ja keby som mohol okamzite robim prvy rok na zivnost a druhy rok zalozim sro , zial moj zamestnavatel to odmieta , ma to aj pragmaticky dovod , vela krat sa mi stalo ze ma zakaznik poziadal aby som nieco urobil mimo pracovneho casu napr v sobotu co som ako zamestnanec odmietol skoro vzdy , ako SZCO by som to hned bral , dokonca by som aj podpisal ze sa vzdavam dochodku ked vidim ako stat hospodari s vybranimi peniazmi
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Murosik napísal: Pi 24 11, 2023 5:45 pm Jedno to nie je práve zamestnancovi, ktorí radšej dostane celých 3000€ na ruku a sám si odvody zoptimalizuje. Lebo ak by išlo všetko podla prava, zamestnanec by z 3000€ dostal možno 1500€ (aj superhrubá mzda je náklad zamestnavatela). Ak si pôjde cez živnosť, tak mu ostane väčšina z tých 3000€ ak si da paušálne náklady, tak nemá ani náklad na účtovníka.
Toto nie je potom zamestnanec. Nema pracovnú zmluvu v zmysle platného zákonníka práce.

A o tom optimalizovaní: Vieme kto to robí a prečo. A znovu opakujem, nech potom nevyplakavajú, až si pojdu žiadať o dôchodok.
Mne to vysvetlovali obchodníci z istej komerčnej poisťovni, že sa dohodli s poisťovnou na takej zmene zo zamestnaneckeho pomeru na obchodný vzťah (na szčo), lebo je to výhodnejšie. To hovorí za všetko.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Murosik »

duves napísal: Pi 24 11, 2023 7:20 pm Toto nie je potom zamestnanec. Nema pracovnú zmluvu v zmysle platného zákonníka práce.

A o tom optimalizovaní: Vieme kto to robí a prečo. A znovu opakujem, nech potom nevyplakavajú, až si pojdu žiadať o dôchodok.
Mne to vysvetlovali obchodníci z istej komerčnej poisťovni, že sa dohodli s poisťovnou na takej zmene zo zamestnaneckeho pomeru na obchodný vzťah (na szčo), lebo je to výhodnejšie. To hovorí za všetko.
Ano prispevok je o zamestnancoch a živnostníkov. Ten druhy pripad teda hovori o živnostníkoch. Tak ako cely prispevok.


S druhou častou prispevku suhlasim. Tiez nemam nic proti, ak by akceptovali dôsledky. Ale to tu potom počúvame o tom, ako kazdy cely zivot odvádzal tazke peniaze ale ma minimalny dochodok a tato rozprávka je prerozprávaná na milión a jeden spôsobov.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Este raz to napisem jednoducho. Samozrejme vzorec spravania sa vacsiny ludi je ze chce viac zarabat teraz a nie neskor. Ale mame stat a zakony, ktore upravuju pracovno pravne vztahy. Proste ludia si nemozu povedat ja budem zivnostnik a ja zamestnanec , ze sa tak dohodneme :).Problem zavislej prace uz bol davno vyrieseny pravne. Zakonik prace je jasny a k nemu vykonavacie vyhlasky. To ze sa zakon obchadza a nedodrzuje nie je problemom zivnostnikov. Je to problem NESCHOPNEHO STATU. Predstavitel statu tu verejne ukazuje na nedodrziavanie zakonov. Ved ak ma podozrenie, ze niekto je fiktivny zivnostnik, preco to nenahlasi patricnym organom a hovori tu o cez 100 000 pripadoch . A potom sa tu kriminalizuju vsetci zivnostnici.

ps. Som zvedavy ak by sa mohli zamestnanci dobrovolne rozhodnut ci pojdu na zivnost alebo chcu byt zamestnancami ako by to dopadlo :). Hadajte.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

osamely chodec napísal: Pi 24 11, 2023 11:09 pm To ze sa zakon obchadza a nedodrzuje nie je problemom zivnostnikov. Je to problem NESCHOPNEHO STATU.
Dalsia zainteresovana stranka su zamestnavatelia. Ako by si ich charakterizoval?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Ninx »

absolutne nevidim dovod, preco by sa mal stat starat do sposobu spoluprace medzi dvoma subjektami. Ak niekomu vyhovuje TPP kvoli zarukam, poisteniam a benefitom garantovanych statom, nech sa paci. Ak nic z toho nechce a je okej s tym, ze sa mu kontrakt moze skoncit zo dna na den, ze si svoje nastroje a pracovnu dobu menezuje sam, za svoju pracu ruci celym majetkom, preco mu v tom branit? Je chore obmedzovat aktivnejsich regulaciami, o ktore ocividne nestoja a nutit tych samostatnejsich platit za sluzby, ktore nevyuziju.

Argumentacia dochodkami ci nebodaj ochranou dotycnych pracovnikov je absurdna. Je to cele o tom, ze stat necuca zivnostnika tak, ako zamestnanca. To je primarny zaujem pseudosocialistov a uradnikov, plnit kasu vypalnym z odvodov, to je zdroj ich zivobytia, parazitovat pod ruskom solidarity s paternalistickym povysenectvom. Prave vdaka negativnej ekonomickej hodnote, ktoru do spolocnosti prinasaju, su penzie take nizke. Ak sa zo systemu tretina rozkradne, tretina rozhajdaka na byrokraciu, tak na vyplatenie dochodkov samozrejme ostane len tretina. A ak si niekto za cely zivot zivnostnicenia s minimalnymi odvodmi nenasetri na starobu? Tak je to jeho problem, nech sa zivi bars aj korienkami. Sam si tu slobodu vybral, a v drvivej vacsine rozdiel v prijmoch vratil spat do ekonomiky lepsie, nez by ho prerozdelil stat. Urcovanie sposobu spoluprace pre dve strany, ktore onho nemaju zaujem nie je pomoc, ale nasilie.

Spolocnost, ktora berie podnikavym a schopnym slobodu, aby ich zbrzdila na uroven tych pasivnejsich, bude zakonite prekonana takou, kde maju ti ciperni moznost realizovat svoj potencial naplno.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

absolutne nevidim dovod, preco by sa mal stat starat do sposobu spoluprace medzi dvoma subjektami.

Zasa simply riesenia , takze co? Stat nema vynucovat dodrziavanie svojich zakonov a vyhlasok? To robi de facto teraz. Ci radsej neprijimat zakony, ktore nie je schopny dodrziavat a sustredit sa na dodrziavanie zakonov, ktore dodrziavate schopny je?

Ak by sa stat absolutne nestaral, tak tu mame obdobie ranneho kapitalizmu bez akejkolvek ochrany pracujucich, zakonik prace by neexistoval.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rokosák napísal: So 25 11, 2023 12:44 am
osamely chodec napísal: Pi 24 11, 2023 11:09 pm To ze sa zakon obchadza a nedodrzuje nie je problemom zivnostnikov. Je to problem NESCHOPNEHO STATU.
Dalsia zainteresovana stranka su zamestnavatelia. Ako by si ich charakterizoval?
Zamestnavatelia maju ten isty vzorec spravania ako ich protistrana. Zarobit ihned co najviac.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: So 25 11, 2023 9:32 am Zamestnavatelia maju ten isty vzorec spravania ako ich protistrana. Zarobit ihned co najviac.
Ešte raz, spominal som tych poistnych agentov, bolo to v roku 1994 a pochválili sa, že presvedčili zamestnávatela (poisťovňu), aby to robili na provízie ako szćo. Kto tam koho dobehol?
Ako som už x krat písal, teraz nech nevyplakavajú pri vypočte dochodku.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa hifron »

duves napísal: So 25 11, 2023 10:52 am
osamely chodec napísal: So 25 11, 2023 9:32 am Zamestnavatelia maju ten isty vzorec spravania ako ich protistrana. Zarobit ihned co najviac.
Ešte raz, spominal som tych poistnych agentov, bolo to v roku 1994 a pochválili sa, že presvedčili zamestnávatela (poisťovňu), aby to robili na provízie ako szćo. Kto tam koho dobehol?
Ako som už x krat písal, teraz nech nevyplakavajú pri vypočte dochodku.
Takže napríklad máš poistku, že strata práce do 6 mesiacov neplatí poisťovňa nič až potom. Máš poistku, že ak sa ti niečo stane s barákom, vnútorné vybavenie nič, iba stavba a aj to až od určitej sumy. Máš poistku, že ak máš nejakú chorobu, ktorú tento štát nelieči, nejako ti prispejú a to nemusí byť možno len finančne. Máš poistku, že ak ti firma neplatí faktúry tak po roku splatnosti ti poisťovňa niečo preplatí.

Fikcia? asi. Ale riešiť to nebudeš až potom, pretože to nie je úloha poisťovne naprávať svojich poistencov, ale ryžovať na tom keď im to je jedno.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Robili na živnosť, lebo to vraj bolo výhodné a peniaze, ktoré si mali ukladať minuli okamžite,
Preto je myšlienka, že vraj najlepšie je neplatiť nič do SP a riešiť si buduci dochodok po svojej linii. Jo a potom sa im zvyšok posklada na dochodok, a to je jedno, či si štat na to požičia, alebo to bude sanovať inak. Odhadujem, že len asi 10% by bolo vzorných a peniaze by investovali. Ostatní by to "prežrali" dnes, hneď.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: So 25 11, 2023 11:14 am Robili na živnosť, lebo to vraj bolo výhodné a peniaze, ktoré si mali ukladať minuli okamžite,
Preto je myšlienka, že vraj najlepšie je neplatiť nič do SP a riešiť si buduci dochodok po svojej linii. Jo a potom sa im zvyšok posklada na dochodok, a to je jedno, či si štat na to požičia, alebo to bude sanovať inak. Odhadujem, že len asi 10% by bolo vzorných a peniaze by investovali. Ostatní by to "prežrali" dnes, hneď.
Vyhodne to je pre obe strany, prva zaplati za rovnaku pracu menej a druha dostane za rovnaku pracu viac penazi. Menej ide statu. Ale opakujem sa toto sa uz definitivne zakonmi vyriesilo v rokoch 2000-2010. Ja osobne by som si dnes netrufol mat niekoho na zivnost. A ak predseda najvyssieho kontrolneho uradu ci ako sa ta trafika vola to nevie riesit , co dodat.

Mylis sa ani 10% by si neodkladalo peniaze co usetrili na state, vsetko by dali do spotreby. Moj optimisticky odhad 1%.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

osamely chodec napísal: So 25 11, 2023 11:29 am ani 10% by si neodkladalo peniaze co usetrili na state, vsetko by dali do spotreby. Moj optimisticky odhad 1%.
Ak neodvadzas do priebezneho systemu tak ani do druheho piliera.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Uz tu riesite prvky anarchokapitalizmu. To je na troska inu debatu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Len na okraj, práve som čítal ako Česko vyhadzuje miliardy na výsluhové dôchodky. Stále viac a viac ( za posledné 4roky o 60% viac ).
Majú to nastavené ako za komunistov ( tí potrebovali podplácať silové zložky, aby sa udržali pri moci ).
https://echo24.cz/a/HeKnU/zpravy-domov- ... silen-casy

V posledných pár vetách vidíme, že my v SR sme to už čiastočne vylepšili a že ani bohaté štáty takto bezbreho nemíňajú:

Moc štědré Česko.

Jenže jiné státy mají systém rent nastavený mnohdy smysluplněji.
Sousední Slovensko od roku 2013 renty počítá podobně, zásadní rozdíl ale je v tom, že je začíná vyplácet až po 25 letech služby namísto 15 let.

Jinak pak důchodové renty fungují na Západě. Kupříkladu ve Velké Británii se systém naposledy v roce 2015 měnil tak, že se výsluha začíná pobírat až od 60 let věku, což je běžný věk odchodu do důchodu. Pokud by kupříkladu policista chtěl odejít do důchodu už v minimálním věku 55 let, bude mu renta snížena.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Do predčasného dôchodku ide toľko ľudí, že to začína byť pre štát problém

Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/23248483/predcas ... pocet.html
https://index.sme.sk/c/23248483/predcas ... pocet.html
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rómovia, dôchodcovia a rodiny. Prečo je Slovenský sociálny systém (ne)spravodlivý? - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=AlzEs4OIdtQ
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Socializmus neskončil, socializmus pre mnohých trvá....
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

40r vyucbu len tak nevymazes
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

wladas napísal: Po 27 11, 2023 5:56 pm 40r vyucbu len tak nevymazes
Nemci a vacsina ostatnych ktrajin v podobnej situacii to dokazali. Mali by sme sa od nich ucit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Nemecko má práveže dosť socialne orientovanú politiku. Lenže dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, až sa to ucho utrhne (https://lnk.sk/ltl1 )
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Ešte k tomu nemecku, zabolí to, na konci vždy zaplieska bič https://www.trend.sk/spravy/koniec-rozs ... -to-zaboli
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"