Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Hlasovanie Ako-investovať: koho volíte?

Hlasovanie ukončené Ne 01 10, 2023 6:53 pm

1. SMER
5
10%
2. PS
13
27%
3. HLAS
1
2%
4. Republika
2
4%
5. OĽaNO, KÚ, Za ľudí
1
2%
6. SaS
19
39%
7. KDH
3
6%
8. SNS
0
Žiadne hlasovania
9. SME Rodina
1
2%
10. Aliancia
0
Žiadne hlasovania
11. Demokrati
0
Žiadne hlasovania
12. Iná strana
1
2%
13. Nie som rozhodnutý
0
Žiadne hlasovania
14. Nebudem voliť
3
6%
 
Celkom hlasov: 49

Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

tomáš virdzek napísal: Št 05 10, 2023 7:15 pm
wladas napísal: Št 05 10, 2023 7:11 pm
Chapem tvoj sarkazmus ale konkretne v tomto pripade by sa stala uplne jednoducha vec. Ciernota :) Proste by si ludia zacali doma palit a predavat.
Je nerealne na slovensku obmedzit alkohol. Ludia spravia hocico aby sa tak nestalo. Trestnost/netresnost. Zavislost je svina.
Keby som mal možnosť ovplyvňovať veci politické :lol: Zrušil by som 2 veci: cirkev a chlast. Obe majú na mozog rovnaký účinok :beer:
By si velmi rychlo svoju karieru politicku ukoncil 😁
Cirkev sa snazi storocia aby z nas slovakov vytlkli pohanske zvyky a nedari sa im , este aj Janko Matuska nam v hymne spomina hromovladcu a nie Jeziska , do paroma peruna 😁
O chlastani na slovensku pisal john padget zaciatkom 18 storocia tam by si tiez neuspel 😁
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa Murosik »

JanH napísal: Št 05 10, 2023 6:43 am
Niektoré dane zmysel dávajú. Poviem svoj osobný názor, ktoré dane/spoplatnenie by som ja akceptoval.

Spoplatnenie VŠ štúdia, pripadne zadarmo ale povinnosť odpracovať 10Y vo vlasti.

Ekologická daň za každé motorové vozidlo.

Zvýšiť daň na nezdravé potraviny a tabak.

Zaviesť daň pri kúpe nehnutelnosti.

Zaviesť daň pri predaji nehnutelnosti, bez trvalého pobytu.

Koncesionársky poplatok.

Ale zároveň by som ako prvý krok privítal konsolidáciu v štátnom aparáte. Tam sú možnosti ako šetriť ešte výraznejšie ako možnosti ako získavať peniaze z daní.
PS:hore uvedené dane sú zavedené v DACH, čiže žiadne atomovky.
Áno niektoré dane som za, ale teda oveľa menej, ako si napísal ty. Zároveň si ale myslím, že štát by mal hlavne znižovať svoje výdaje.

Napríklad so spoplatnením VŠ nesúhlasím. To by nízkopríjmové osoby rovno mohli zabaliť a nikdy by niektoré osoby nemohli získať vysokoškolské vzdelanie. Naopak podmienka odpracovať určitý počet rokov na Slovensku mi príde férová.

Ekologická daň za vozidlo... no nenazýval by som to asi ekologickou, lebo ekologickú daň už máme v PHM, ako bolo spomenuté. Asi by som bol za, ale asi by som vynechal prvé vozidlo, keďže to mi príde taký normálny štandart, mať to jedno vozidlo, zvlášť mimo mesta.

Daň na nezdravé potraviny, tabak a alkohol (bez nezmyselných výnimiek na víno a podobne) mi príde logická, keďže štát by teoreticky mohol ušetriť aj na zdravotných nákladoch. Či by to malo aj ten účinok, to je otázne.

Daň pri kúpe nehnuteľností... no možno by som bol za aj keď to už pôjde o extrémne reťazenie daní a poplatkov, keďže za novostavbu sa platí už aj poplatok za rozvoj a podobne, ale teda ok, asi by som bol za, ale vynechal by som prvú nehnuteľnosť.

Daň z predaja nehnuteľnosti bez trvalého pobytu. No neviem, tu mi vadí, že sa zameriavame len na obyvateľné nehnuteľnosti, čiže na bežného človeka a neberieme do úvahy kancelárske priestory a napríklad pozemky. Nevidím dôvod, prečo by nemal byť zdanené aj predaje napríklad pozemkov, ktoré niektoré osoby skupujú vo veľkom.

Koncesionárske poplatky, to som úplne proti. Nevidím v tom zmysel. Aj keď sa platili veľmi vysoké koncesionárske poplatky, tak STV bola v strate a mám svoj názor o nezávislosti RTVS
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Slovan_sk napísal: Št 05 10, 2023 8:01 pm
By si velmi rychlo svoju karieru politicku ukoncil 😁

A nielen to, by som nás rovno poslal do defaultu :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

wladas napísal: Št 05 10, 2023 7:19 pm Cirkev nezrusis pokial nemas diktaturu. Skor ju treba odclenit od statu nech si zije svoje, ako aj ine nabozenske spolky.
V tom pripade treba odclenit aj sport aj kulturu.
Nech si fanusikovia sportu poplatia zo vstupneho stadiony aj funkcionarov,
fanusikovania muzei, galerii a koncertov nech si zo vstupneho poplatia budovy aj umelcov,
fanusikovia Cirkvy nech si zo vstupneho poplatia kostoly a knazov.

V tom pripade som za. Ale nie ze urobim A a neurobim B a C...
vladko11
Active Member
Príspevky: 81
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa vladko11 »

Môj názor na zdanenie je že má byť čo najjednoduchšie a čo najúčinnejšie. Ak má nejaký systém daňové medzery, to je rozdiel medzi teoretickým a praktickým výberom, tak podľa mňa nie je úplne vhodný.
So zdanením pri kúpe auta nesúhlasím. Tam sa predsa už platí DPH.
Za nevhodnú pokladám aj povinnosť po štúdiách odpracovať nejaké roky na Slovensku. To by len ešte viac ľudí odchádzalo študovať do zahraničia. A u tých je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že tam zostanú.
Zdanenie štúdia je to isté. Ľudia odídu študovať von.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Auto sa zdanuje aj pri prepise, resp zapise, podla vykonu a veku, nespomenul som to skor, kedze auta nemenim ako ponozky, tak som na to aj zabudol :)

Za mna osobne, mna motivuje pristup nie brutalneho zdanenia a lincovania a cenzury a okradania z kazdej strany, aby som bol nonstop v strese, kto ma ide pokutovat za banalitu, so slovami "ved take su pravidla, nastuduj si" - toto ma brzdi v prosperite. Motivuje ma ale pravy opak. Nejake pravidla musia byt, ale aktivni ludia (samozrejme vynimka invalidnych, seniorov a rodicov malych deti) su kostrou ekonomiky.

Ako vodic vozidla, nemusim a nemam povinnost dat prednost v jazde, ak som na hlavnej ceste (okrem urcitych okolnosti), ale rad spomalim a bliknem, nech sa paci, mas miesto, chod.. Toto uplatnujem aj v praxi v beznom zivote - na toto neexistuju pravidla. Ak sa zacne davat pokuta za spomalovanie premavky, pretoze niekoho "pustam", tak potom nikoho pustat nebudem. Prirovnal by som to k podrzaniu dveri niekomu, nie nutne mladej slecne, babke, ale aj chlapovi. Take jednoduche.

Zaujimalo by ma skor, preco sa spolocnost ubrala takym smerom, ze potrebujeme viac pravidiel a vyssie pokuty. Pokuty musia byt, ale nie za neumyselne ciny. Este by ma zaujimalo, ci su pokuty planovanou prijmovou polozkou, s ktorou pocita system/stat, pretoze ak by ludia zrazu prestali platit pokuty (boli pasivni a/alebo zazrakom dodrziavali pravidla)..
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa JanH »

vladko11 napísal: Št 05 10, 2023 8:55 pm Môj názor na zdanenie je že má byť čo najjednoduchšie a čo najúčinnejšie. Ak má nejaký systém daňové medzery, to je rozdiel medzi teoretickým a praktickým výberom, tak podľa mňa nie je úplne vhodný.
So zdanením pri kúpe auta nesúhlasím. Tam sa predsa už platí DPH.
Za nevhodnú pokladám aj povinnosť po štúdiách odpracovať nejaké roky na Slovensku. To by len ešte viac ľudí odchádzalo študovať do zahraničia. A u tých je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že tam zostanú.
Zdanenie štúdia je to isté. Ľudia odídu študovať von.
Vladko, často krát keď máš niečo “zadarmo” nevážiš si to, práve naopak. Jeden vyštudovaný medik stojí štát okolo 65.000€. Toto na zadarmo nevyzerá. Niekto to zaplatiť musí. Aktuálne sa to uhrádza z daní. Ak tento čerstvý absolvent odíde do DE máš rovno sekeru 65.000€
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cudujem sa, ze som ti nevidel nikoho inspirovat sa samotnym USA - studentske pozicky ?
Bude to "zadarmo" - ale poziciame Ti.. A Ty to splatis, ci na SK, alebo z prijmu v DE..
Odoslané z počítača
vladko11
Active Member
Príspevky: 81
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa vladko11 »

Otázka je aká výška školného by bola optimálna aby študent nešiel von, lebo všade naokolo sa za štúdium neplatí. Ono totiž všetci dobre vedia, že ak získajú študentov, oni si v tej krajine môžu zvyknúť a usadiť sa. A potom na spotrebe a odvodoch ziska štát oveľa viac ako boli náklady na štúdium. A u takýchto nedostatkovych ľuďoch ako sú doktori je to ešte dôležitejšie.
Napríklad som našiel STU kde sa o spoplatnení diskutovalo už pred 20 rokmi. Myslím, že ak by sa to štátu oplatilo, už dávno by nejaké spoplatnenie štúdia zaviedol. https://domov.sme.sk/c/817597/spoplatne ... izika.html
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa wladas »

jaroslav80 napísal: Št 05 10, 2023 8:44 pmV tom pripade treba odclenit aj sport aj kulturu.
OK tak davajme na cirker podobnu ciastku ako na sport a kulturu. A hned usetrenych par milionov :)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

wladas napísal: Št 05 10, 2023 10:50 pm OK tak davajme na cirker podobnu ciastku ako na sport a kulturu. A hned usetrenych par milionov :)
https://www.culture.gov.sk/posobnost-mi ... ancovanie/
2023 - cirkvi - 57 milionov EUR
2023 - sport - 108 milionov EUR
https://www.olympic.sk/clanok/sport-rozpocet-navrh

Sportovci ti teda asi vynadaju.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa wladas »

No to je hnus velebnosti. Odluka sportu od statu ! :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mna by skor zaujimalo, kolko EUR platime za prevadzku dialnicneho myta.
Urcite useky dialnic su ako konvoj kamionov, doslova ako keby vlak z kamionov.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa wladas »

Na konci dna nic. Problem je ze su z toho male zisky lebo 50% si necha predzkar.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

38% "len" (po novom), ale niekto chcel, aby to bolo 15% ale za 3,5 roka nic s tym neurobili.

https://www.aktuality.sk/clanok/fZSn2lb ... -rozhovor/

https://www.finstat.sk/44500734
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"