ETF rada pre začiatočníka

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Vlcik
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 04 09, 2023 1:38 am
Has thanked: 5 times

ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Vlcik »

Ahojte

Poprosil by som o radu ohľadom investovania do fondu ETF pre dieťa. Už asi tri hodiny čítam fórum a neviem sa rozhodnúť,čo je najvýhodnejšie. Vidím tu rôzne možnosti a porovnania. V podstate ide o to ,že sme dcére nasporili pár tisíc eur(5-7000 ja neviem presne). Ďalej by sme jej chceli šetriť pravidelne mesačne nejakú čiastku ,ktorá ale nie je fixna prípadne aj nepravidelne nejaký vklad. Moja otázka je ako najlepšie investovať ušetrené peniaze. Vložiť celú sumu naraz do fondu,alebo postupne aj s mesačnou sumou ktorú plánujeme šetriť?
Ďalej sa chcem spýtať,ako najlepšie investovať do ETF fondu. Videl som tu viac možností. EIC ,tradin212 a pod platformy ,len som sa nikde nedočítal o výhodách a nevýhodách.
Ja osobne mám tieto fondy
FTSE Global All Cap Index Fund Accumulation
S&P 500 UCITS ETF - Distributing (VUSA),investované priamo vo Vanguard.
Dcére nemôžem otvoriť účet vo Vanguard,ale chcel by som VUAA ak by to šlo pre ňu. Myslím ,že by sa tam neplatila daň ak sa nemýlim. Účet by bol samozrejme vedený na matku. Vďaka za každú radu.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Adammd »

Ak tam budes posielat peniaze ty, tak ucet otvor na seba a nie dieta alebo matku. To je len taka mensia rada zo zivota. Ak si to teraz predstavit nevies, tak za 10-15 r. mozu rodinne pomery vyzerat uplne inak. Nevydarena dcera alebo matka :wink:
A podarena dcera po dostudovani vysokej skoly v 25r. dostane penky darcek.

Ide aj o technicke veci, lepsie sa ti ucet bude ovladat na tvoje meno, danova problematika, s peniazmi mozes disponovat pri nejakej emergency situacii, ked sa bude musiet cast odpredat(s dcerinmi nie, na vsetko bude treba sudne rozhodnutie do 18r.)

Ohladom fondov, mas zle zvoleny fond, svaty gral je akumulacny, nie distribucny fond ETF SP 500, preco sa pripravovat rocne o ciastku za dan a poistne z dividend? Nehladiac na automaticky reinvestovane dividendy, ktore je prave to palivo, co ti urobi za roky 50% vykonu viac proti distribucnemu ETF...

Ak ta to bavi a budes mat pevnu volu, robil by som mesacne DCA napr cez XTB, Degiro, idealne bez vstupneho poplatku resp minimalneho. Je vela brokerov, kazdy ma nejake vyhody/nevyhody. Dolezite je neplatit ziadne % poplatky za drzanie.

Resp. ak sa o to nechces starat, su roboplatformy, kde si vyberies plan(vacsinou so vstupnym poplatkom) posielas trvalu mesacnu platbu a o nic sa nestaras, napr EIC(vstupny poplatok), Trade Republic(bez poplatku)

A o vsetkych platformach su tu prislusne vlakna, trochu si ich prejdi, hned prve pripnute vlakno v podsekcii.
Inspirovat sa mozes aj tu Brokeri - cez koho na burzu
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa JanH »

Vlcik napísal: Po 04 09, 2023 1:59 am Ahojte

Poprosil by som o radu ohľadom investovania do fondu ETF pre dieťa. Už asi tri hodiny čítam fórum a neviem sa rozhodnúť,čo je najvýhodnejšie. Vidím tu rôzne možnosti a porovnania. V podstate ide o to ,že sme dcére nasporili pár tisíc eur(5-7000 ja neviem presne). Ďalej by sme jej chceli šetriť pravidelne mesačne nejakú čiastku ,ktorá ale nie je fixna prípadne aj nepravidelne nejaký vklad. Moja otázka je ako najlepšie investovať ušetrené peniaze. Vložiť celú sumu naraz do fondu,alebo postupne aj s mesačnou sumou ktorú plánujeme šetriť?
Ďalej sa chcem spýtať,ako najlepšie investovať do ETF fondu. Videl som tu viac možností. EIC ,tradin212 a pod platformy ,len som sa nikde nedočítal o výhodách a nevýhodách.
Ja osobne mám tieto fondy
FTSE Global All Cap Index Fund Accumulation
S&P 500 UCITS ETF - Distributing (VUSA),investované priamo vo Vanguard.
Dcére nemôžem otvoriť účet vo Vanguard,ale chcel by som VUAA ak by to šlo pre ňu. Myslím ,že by sa tam neplatila daň ak sa nemýlim. Účet by bol samozrejme vedený na matku. Vďaka za každú radu.
Ak by si chcel nejaky produkt a nie brokera tu mas nejake porovanie dvoch najlacnejsich produktov s vyhodami a nevyhodami. Ako sa pise vyssie, nie je problem otvorit ucet na seba (prispievatela):
https://www.pasivneinvestovanie.sk/poro ... pre-dieta/
Vlcik
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 04 09, 2023 1:38 am
Has thanked: 5 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Vlcik »

Adammd napísal: Po 04 09, 2023 7:22 am Ak tam budes posielat peniaze ty, tak ucet otvor na seba a nie dieta alebo matku. To je len taka mensia rada zo zivota. Ak si to teraz predstavit nevies, tak za 10-15 r. mozu rodinne pomery vyzerat uplne inak. Nevydarena dcera alebo matka :wink:
A podarena dcera po dostudovani vysokej skoly v 25r. dostane penky darcek.

Ide aj o technicke veci, lepsie sa ti ucet bude ovladat na tvoje meno, danova problematika, s peniazmi mozes disponovat pri nejakej emergency situacii, ked sa bude musiet cast odpredat(s dcerinmi nie, na vsetko bude treba sudne rozhodnutie do 18r.)

Ohladom fondov, mas zle zvoleny fond, svaty gral je akumulacny, nie distribucny fond ETF SP 500, preco sa pripravovat rocne o ciastku za dan a poistne z dividend? Nehladiac na automaticky reinvestovane dividendy, ktore je prave to palivo, co ti urobi za roky 50% vykonu viac proti distribucnemu ETF...

Ak ta to bavi a budes mat pevnu volu, robil by som mesacne DCA napr cez XTB, Degiro, idealne bez vstupneho poplatku resp minimalneho. Je vela brokerov, kazdy ma nejake vyhody/nevyhody. Dolezite je neplatit ziadne % poplatky za drzanie.

Resp. ak sa o to nechces starat, su roboplatformy, kde si vyberies plan(vacsinou so vstupnym poplatkom) posielas trvalu mesacnu platbu a o nic sa nestaras, napr EIC(vstupny poplatok), Trade Republic(bez poplatku)

A o vsetkych platformach su tu prislusne vlakna, trochu si ich prejdi, hned prve pripnute vlakno v podsekcii.
Inspirovat sa mozes aj tu Brokeri - cez koho na burzu
Vďaka za užitočné rady. Čo sa týka môjho VUSA ,tak v mojom prípade je to jedno. Vanguard nemá možnosť čiastočného nákupu ETF,takže pravidelne tam musím chodiť kupovať manuálne zo zostatku. Bohužiaľ sa nedá nastaviť ,že chcem kúpiť 10 ETF shares mesačne a toľko by mi stiahlo z účtu. Dá sa len pevná suma a za tie sa kúpia ETF. Zvyšok ide na cash balance ,kde chodia aj dividendy. Dane z toho neplatím keďže je to dôchodok.
Čo sa týka účtu založíme pre dcéru obaja hlavne kôli poisteniu ochrany vkladov.
Vyskúšam nejakého brokera . Myslím ,že degiro má bez poplatku etf. Hlavne aby som našiel ten Vanguard na ňom. Neviem inú alternatívu.
Ešte raz srdečná vdaka
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Adammd »

Alternativ na SP500 je velmi vela...ak ide o ochranu vkladov, mozes mat viac brokerov...niektori umoznuju nakupy frakcii. Alebo si vybrat take ETF, ktore ma nizsiu nom. hodnotu...alebo dokupovat po nasporeni na celu jednotku ETF - v dlhodobom horizonte a DCA je "jedno", ci kupim teraz , alebo o 4 mesiaci po nasporeni....
https://www.justetf.com/en/find-etf.htm ... b=overview
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Vlcik
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 04 09, 2023 1:38 am
Has thanked: 5 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Vlcik »

Adammd napísal: Po 04 09, 2023 1:47 pm Alternativ na SP500 je velmi vela...ak ide o ochranu vkladov, mozes mat viac brokerov...niektori umoznuju nakupy frakcii. Alebo si vybrat take ETF, ktore ma nizsiu nom. hodnotu...alebo dokupovat po nasporeni na celu jednotku ETF - v dlhodobom horizonte a DCA je "jedno", ci kupim teraz , alebo o 4 mesiaci po nasporeni....
assetClass=class-equity&index=S%2526P%2B500%25C2%25AE&sortField=fundSize&sortOrder=desc&groupField=none&tab=overview
Znamená to ,že jej je jedno ktorú spoločnosť si vyberiem na daný fond? Ešte som si všimol rozdiel medzi full replication a swap je to nejaký podstatný rozdiel? Google mal rôzne názory. Vďaka za radu
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Adammd »

podla toho , ktoremu doverujes, ale myslim, ze u tych najvacsich fondov je to jedno a skor rozhoduju detaily - cena za 1ETF, nakup zdarma...

Napr iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) XET | SXR8 | IE00B5BMR087 | EUR je mozno najpopularnejsia EUR verzia SP 500, listovana na Xetre. A kedze ja som skor zo starej skoly a viac mi sedia "velki" etablovani brokeri, nez byvale rozne CFD platformy, napr v Degiro bol nakup tohto ETF zdarma(teraz 1€, bohuzial Degiro zmenil poplatkovu strukturu nedavno...) + platis par eur rocne poplatok za pristup na danu burzu(2.5€).

Napr Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD Acc XET | VUAA | IE00BFMXXD54 | EUR | je Vanguard verzia, ale na Degire za nakup bol poplatok 2€+ 0,03%(teraz 2+1€), ale zase ma hodnotu len t.c. okolo 80€, iShare okolo 430€, cize niekomu vyhovie viac VUAA hoci s poplatkom, ak napr. chce mesacne odkladat 100€...sa to nezda, ale 3€ poplatok pri nakupe 80€ ETF je defakto 3.75% fee...treba vsetko zvazit...

@full replication a swap, tomu moc nerozumiem, sledoval by som len full replication

Ti mensi brokeri, napr XTB ma myslim do hodnoty uctu 100 000€ nakupy a predaje zdarma, zacali ponukat frakcie ETF(neviem ale ktorych) pripadne ma niekto opravte, ale ako som pisal, vsetko je v jednotlivych vlaknach danych brokerov, nechce sa mi to hladat.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

My sme malému otvorilu účet na eic jednoduchá cesta sap500 pomohol nám s tým Avicen určite odporúčam.
A ja osobne mám tiež eic a skúšam trade republic a zatiaľ som spokojný.
Ale keď som si čítal toto vlákno napadla mi otázka ako postupovať keď dieťa dospeje, lebo neviem či eic ponúka možnosť prepisania účtu na iného majiteľa. Alebo predať v zisku a ptm nech si nakúpi sám fondy a rieši si to sám? Aké sú vaše názory? Ďakujem
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa aviceN »

Je možnosť presunúť nakúpené ETF z účtu na účet, ale prakticky keď predáš po zohľadnení časového testu a následne nakúpiš je to prakticky to isté s minimálnym rozdielom.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Ja osobne by som nechal nech si to ošéfuje potom sám a teda vyplatiť pri nejakej príležitosti po vzájomnej dohode resp. potrebe. Samozrejme ak bude na to zdatný. Ak by som chcel riešiť dobro pre obgenerácie dal by som to separátne mimo sporenie pre dieťa. To už by ste sa zaradili do malej skupiny výnimočných ľudí a vaše vnúčatá by vás v dospelosti veľmi cenili.
pacho74
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 16 01, 2012 2:23 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa pacho74 »

Ahojte, ma aj XTB peniaze investorov bezpecne oddelene ? Netreba sa bat ?
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Joki »

pacho74 napísal: Ut 28 11, 2023 9:11 pm Ahojte, ma aj XTB peniaze investorov bezpecne oddelene ? Netreba sa bat ?
V bode 6 to máš napísané a v linku nižšie máš viac info o xtb
6. Nevlastním akcie prostredníctvom XTB

Model používaný spoločnosťou XTB je dnes štandardným modelom väčšiny brokerov. XTB používa takzvaný Omnibus účet, na ktorom sú cenné papiere uložené. Môžete si ho predstaviť ako jeden veľký omnibusový účet pre cenné papiere klientov. Klienti teda nemajú individuálne účty u správcov, pretože by to bolo oveľa administratívne náročnejšie a nákladnejšie. Nebolo by to teda možné pri súčasnej poplatkovej štruktúre XTB, ktorá klientom poskytuje nulové poplatky. Akcie sú preto vedené na spoločnom účte, klient však má k nim vlastnícke práva, právo na dividendy a môže ich kedykoľvek predať alebo presunúť k inému maklérovi. Jednoducho povedané, v praxi to pre investora neznamená takmer žiadny rozdiel. Existujú aj makléri alebo banky, ktoré držia akcie vždy na meno investora, ale v takom prípade sa poplatky zvyčajne pohybujú v stovkách korún za transakciu. Okrem toho si klient zvyčajne musí sám riešiť dividendy a ich zdanenie.
7 mýtov o investovaní s XTB
https://ako-investovat.sk/diskusia/vie ... 91#p191991
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa MiBi »

Podla https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... 1e0123.pdf
4.26. Vaše peňažné prostriedky prevedené na peňažný účet budú uložené na bankových účtoch XTB oddelene od prostriedkov XTB spôsobom, ktorý
zabráni XTB použiť Vaše prostriedky.

Na neinvestované prostriedky sa vzťahuje systém kompenzácie - zabezpečuje vyplácanie 100% finančných prostriedkov investorovi znížených o pohľadávky XTB voči Zákazníkovi do výšky hodnoty 3 000 eur. V prípade, že táto suma je vyššia, investorovi bude uhradených 90% zostávajúcej sumy. Horná hranica zabezpečenie garančného fondu je stanovená na 22 000 eur.

XTB ma ucet pre vklady klientov v JP Morgan Chase v Nemecku

Co som este zistil:
Pokyny Zákazníkov na Deutsche Börse (Frankfurt) realizuje využitím služieb Makléra – KBC Bank N. V.
Ich depozitárom v Nemecku je BNP Paribas Securities Services Frankfurt.

v starsich obch. podmienkach https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... a7ad53.pdf mali uvedene:
úpadok Depozitára alebo tretej strany môže viesť k neschopnosti oddeliť OMI (Investície na organizovaného trhu) od konkurznej podstaty, a na základe toho nemusí byť Zákazník chránený pred veriteľmi Depozitára alebo tretej strany

v najnovsich vsak tato info nie je.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF rada pre začiatočníka

Príspevok od používateľa Croven »

MiBi napísal: St 29 11, 2023 8:41 am Podla https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... 1e0123.pdf
4.26. Vaše peňažné prostriedky prevedené na peňažný účet budú uložené na bankových účtoch XTB oddelene od prostriedkov XTB spôsobom, ktorý
zabráni XTB použiť Vaše prostriedky.

Na neinvestované prostriedky sa vzťahuje systém kompenzácie - zabezpečuje vyplácanie 100% finančných prostriedkov investorovi znížených o pohľadávky XTB voči Zákazníkovi do výšky hodnoty 3 000 eur. V prípade, že táto suma je vyššia, investorovi bude uhradených 90% zostávajúcej sumy. Horná hranica zabezpečenie garančného fondu je stanovená na 22 000 eur.

XTB ma ucet pre vklady klientov v JP Morgan Chase v Nemecku

Co som este zistil:
Pokyny Zákazníkov na Deutsche Börse (Frankfurt) realizuje využitím služieb Makléra – KBC Bank N. V.
Ich depozitárom v Nemecku je BNP Paribas Securities Services Frankfurt.

v starsich obch. podmienkach https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... a7ad53.pdf mali uvedene:
úpadok Depozitára alebo tretej strany môže viesť k neschopnosti oddeliť OMI (Investície na organizovaného trhu) od konkurznej podstaty, a na základe toho nemusí byť Zákazník chránený pred veriteľmi Depozitára alebo tretej strany

v najnovsich vsak tato info nie je.
Zajimáve info. Ako v podstate može depozitár skrachovať? To znamená, že je vlastne jedno či nakupujem na XETRE cez IB, XTB alebo iného brokra, vždy ak krachne depozitár (neviem za akých podmienok) tak prídem o moje akcie/ETFs?
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"