Frakčné akcie a uplatnenie časového testu 1 rok?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Frakčné akcie a uplatnenie časového testu 1 rok?

Príspevok od používateľa Croven »

Ahojte, začalo ma trochu trápiť ako to je s frakčnými akciami vrámci platnej legislatívy.

Ako SK legislatíva, alebo finančý úrad pozerá na frakčné akcie? Je možné frakčnú akciu považovať za plnohodnotný cenný papier, tak ako celú akciu a teda uplatniť na frakčné akcie časový test? Pretože ja som v legislatíve nič nenašiel ohladne frakčných akcií a reálne si človek nemôže kúpiť frakčnú akciu. Tak či vo výsledku niesú frakčné akcie iba nejaké deriváty/pohľadávky voči brokerovi - teda broker je plnohodnotným vlastníkom celej akcie, a niekde ma napísané, že 1 kaciu NVDA "vlastní" 50 investorov. Ja ak mám frakčnú akciu firmy, tak nemám plnohodnotné práva ako vlastník celej akcie.

Hlavne ma zaujíma, že ak by som mal vyskladané portfólio z frakčných akcí - napriklad cez sporo investovanie ako je finax, ale klasicky cez IB nakúpené akcie firiem (0,8ks TLSA,NVDA atd...). A po roku by som spravil obchod, a fin. úrad by chcel po mne dôkaz, že naozaj som dodržal časový test 1 roku, a ja mu ukážem výpis, tak uvidí, že vlastne som nikdy celú jednu akciu nevlastnil. Môže sa stať, že by to finančný úrad neuznal ako predaj cenných papierov, ale predaj nejakých derivátov/pohľadávok voči brokerovi a teda by som to musel daniť normálne ako klasický príjem?

Aký máte na to názor vy, alebo máte už nejakú skúsenosť s finačným úradom kde ste dokladali predaje frakčných akcií?
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Frakčné akcie a uplatnenie časového testu 1 rok?

Príspevok od používateľa iosephus »

Ja myslím, že je to stále cenný papier kúpený na burze, a preto platí ročný časový test. O frakciách finančná správa nič nehovorí.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Frakčné akcie a uplatnenie časového testu 1 rok?

Príspevok od používateľa Croven »

Ale je to naozaj cenny papier? Dá sa považovať 0,7 akcie za cenný papier? Veď realne si nevieš kúpiť zlomok akcie, burza ti nedovolí kúpiť zlomok akcie, ani vo firme ktorá dáva zamestnancom akcie, tak nevieš vlastniť zlomok akcie. Ja len, že ako riešiť tieto veci v budúcnosti, prípadne na čo a ako sa pripraviť.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"