Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Nicolasx
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 21 09, 2023 10:49 am

Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Nicolasx »

Ahojte,
Chcel by som nakupit priamo nejake ETF indexu S&P 500, napr. iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc). S tym, ze aj v buducnosti by som dokupoval podla situacie, aj frakcie ETF. Cez ktoreho brokera by ste mi to odporucili?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Croven »

XTB, Interactive Brokers
Nicolasx
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 21 09, 2023 10:49 am

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Nicolasx »

Vdaka a ktory z nich je na tento konkretny nakup vhodnejsi? Myslim napr. poplatky atd?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Adammd »

XTB
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Nicolasx
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 21 09, 2023 10:49 am

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Nicolasx »

Vdaka a su tam 2 tieto ETF - iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc USD) a iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc EUR). Lepsie je asi kupit Acc EUR, ak mam ucet v EUR?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Adammd »

Ano EUR, ak teda nezarabas v USD a neminas hlavne USD.(Kludne mozes mat aj USD ucet spolu s EUR uctom.)
Vyhnes sa 0.5% prirazke pri konverzii EUR na/z(pri predaji) USD, SEPA platby z/na ucet zdarma.
"Nevyhoda" XTB je max 100 000€ obrat na ucte mesacne, inak poplatky, ale myslim, ze je to pre bezneho cloveka irelevantne.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa JUGGLER »

XTB už má frakcie? IB je super ked vložíš na začiatok väčšiu čiastku. čím väčšia čiastka tým sú poplatky výhodnejšie - zanedbateľné.
Potom ked sa pravidelne investuje, nastáva problém. IB má už frakcie, ale pri nákupoch po 100 € treba zvážiť či 2-3€ poplatok nie je veľa.
Dalej treba zvážiť, či mentálne dokážeš pasívne investovať, či nepodľahneš kúzlu špekulácii a nepokazíš si to.
Väčšina ľudí, ak ich to nebaví tak ako nás, nedokáže pravidelne investovať spôsobom, že by si to sami nakupovali.
Ked však máš na to povahu a ide ti o vyššie sumy v desiatkách tisíc a viac, tak jednoznačne IB. Však pozri sekciu brokerov.
Tam sú aj iné alternatívy, napr. Trade Republic (úplne zadarmo ) a viacerí iní .
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Croven »

JUGGLER napísal: Št 21 09, 2023 12:25 pm XTB už má frakcie?
XTB má už od mája frakcie a asi pred 2 mesiacmi ešte viac rozšírili ponuku, pretože nie všetko sa dalo frakčne nakupovať. Ja som začal na XTB sporo investovanie a postupne tam presuniem aj celý Finaxe (predaj a nákup na XTB).
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Fund »

Croven napísal: Št 21 09, 2023 12:54 pm
JUGGLER napísal: Št 21 09, 2023 12:25 pm XTB už má frakcie?
XTB má už od mája frakcie a asi pred 2 mesiacmi ešte viac rozšírili ponuku, pretože nie všetko sa dalo frakčne nakupovať. Ja som začal na XTB sporo investovanie a postupne tam presuniem aj celý Finaxe (predaj a nákup na XTB).
:like:
Nicolasx
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 21 09, 2023 10:49 am

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Nicolasx »

Croven napísal: Št 21 09, 2023 12:54 pm
JUGGLER napísal: Št 21 09, 2023 12:25 pm XTB už má frakcie?
XTB má už od mája frakcie a asi pred 2 mesiacmi ešte viac rozšírili ponuku, pretože nie všetko sa dalo frakčne nakupovať. Ja som začal na XTB sporo investovanie a postupne tam presuniem aj celý Finaxe (predaj a nákup na XTB).
A XTB nema vobec ziadne poplatky ani pri nakupe, ani pri predaji, ani za spravu uctu, nic, pokial neprekrocis ten mesacny obrat 100 000 € na ucte?
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa iosephus »

Nicolasx napísal: Št 21 09, 2023 1:54 pm
Croven napísal: Št 21 09, 2023 12:54 pm
JUGGLER napísal: Št 21 09, 2023 12:25 pm XTB už má frakcie?
XTB má už od mája frakcie a asi pred 2 mesiacmi ešte viac rozšírili ponuku, pretože nie všetko sa dalo frakčne nakupovať. Ja som začal na XTB sporo investovanie a postupne tam presuniem aj celý Finaxe (predaj a nákup na XTB).
A XTB nema vobec ziadne poplatky ani pri nakupe, ani pri predaji, ani za spravu uctu, nic, pokial neprekrocis ten mesacny obrat 100 000 € na ucte?
Poplatkom je spread, prípadne 0,5% za zmenu meny, inak je to zadarmo.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Croven »

XTB je hlavne CFD broker kde zarába, spread je premenlivy, stalo sa mi, že na etf som mal spread medzi buy a sell 0,5€ a pritom na IB v rovnaky moment bol 0,02€. Ale čo som robil posledné nákupy tak rozdiel medzi BUY a SELL bol 0,02-0,04€
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa MiBi »

Pri XTB je kapital chránený len do výšky 22 000 EUR v prípade platobnej neschopnosti..
Pre Interactive Brokers Central Europe maďarský garančný fond IPF garantuje náhradu do 100000 € za nedostupný klientsky majetok.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 126 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Peter222 »

Croven napísal: Št 21 09, 2023 1:58 pm XTB je hlavne CFD broker kde zarába, spread je premenlivy, stalo sa mi, že na etf som mal spread medzi buy a sell 0,5€ a pritom na IB v rovnaky moment bol 0,02€. Ale čo som robil posledné nákupy tak rozdiel medzi BUY a SELL bol 0,02-0,04€
To si mohol mať taký spread akurát pri CFD na ETF a nie pri ETF, ktoré sa obchoduje na burze. Tam je max. výška spreadu "garantovaná" burzou a broker na tom nič nezarába, už sa to tu riešilo v inom vlákne, ktoré sa týkalo XTB.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa Adammd »

boyz, limit order
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
vladko11
Active Member
Príspevky: 81
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa vladko11 »

Adammd napísal: Št 21 09, 2023 4:20 pm boyz, limit order
Môžem poprosiť o vysvetlenie? Ja obchodujem len forex a tam keď mám u jedného brokera spread napríklad 50 bodov a u druhého dvadsať, tak či dám market alebo limit, ten spread sa mi v podstate nemení. Takže ten rozdiel nákladov mám stále rovnaký. Jediný rozdiel vidím pri časovom sklze, keď limit order sa mi vyplní pri opačnom pohybe ceny a ak nastane sklz, teoreticky môžem dostať lepšiu cenu. Je to však v uvedenom prípade dosť na pokrytie rozdielu 0.5 alebo 0.02? Alebo ten limit order sa využíva nejako inak?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Cez koho kupit ETF indexu S&P 500

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Forex je mimoburzový trh. K nebezpečenstvám market orderu a exekúcii pokynov u forexových ,,brokerov,, by sa mali vyjadriť forexáci ako Truncus, Airmike.
Pri forexe sú MM (marketmakeri s dealing deskom ), ECN a STP brokeri. Takisto spready sú fixované, alebo variabilné, pokial sa pametám.

Naša debata ohľadom ETF sa týka klasického brokera - sprostredkovateľa na burze. V likvidnom prostredí je spread takmer nulový ( doslova je niekedy ask a order rovnaký, ked sa prekryjú dvaja marketmakeri alebo ECN )..vtedy je MKT order OK. Ale ináč sa na burze oplatí zásadne používať len LMT ordery.

ETF cez XTB máme na mysli real ETFs, nie vo forme CFD. CFD sú deriváty, nie sú to cenné papiere. Teda ani oslobodené od daní...

Na to treba upozorňovať opakovane...Nestačí, aby ľudia vedeli, že XTB je ,,zadarmo,,. XTB je zadarmo iba pre real akcie a ETFs , čiže pre cenné papiere!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"