Predaj ETF

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
anon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Po 01 05, 2023 11:45 am

Predaj ETF

Príspevok od používateľa anon »

Dobrý deň,

Pred pätimi rokmi som investoval do ETF prostredníctvom platformy Lynx. Cieľ, na ktorý bola investícia určená, je splnený a chcel by som peniaze vybrať. Keďže som ešte nikdy neprevádzal takýto proces, chcem získať informácie o tom, ako to spraviť. Môj laický predpoklad je, že svoje ETF predám cez platformu, a následne si peniaze prevediem z účtu na Lynx na svoj osobný účet. Keďže som ETF držal už viac ako päť rokov, ak tomu správne rozumiem, mali by byť oslobodené od dane. Rád by som sa informoval, či je potrebné takúto transakciu nahlásiť niekam, napríklad v daňovom priznaní.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Predaj ETF

Príspevok od používateľa JanH »

Si oslobodený od platenia dane (otazka číslo5)
Pozor ak si živnostník alebo prenajimas nehnuteľnosť DP sa nevyhnes.
https://podpora.financnasprava.sk/79871 ... h-papierov
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Predaj ETF

Príspevok od používateľa miror »

JanH napísal: Št 05 10, 2023 5:26 pm Si oslobodený od platenia dane (otazka číslo5)
Pozor ak si živnostník alebo prenajimas nehnuteľnosť DP sa nevyhnes.
https://podpora.financnasprava.sk/79871 ... h-papierov
Neviem kde na tom odkaze si vycital, ze sa nevyhne ? Tak ide o to, ci cenne papiere zaradil do obchodneho majetku alebo nezaradil, nie je automaticky ako zivnostnik povinny ich zaradit a zdanit.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Predaj ETF

Príspevok od používateľa JanH »

miror napísal: Pi 06 10, 2023 8:17 am
JanH napísal: Št 05 10, 2023 5:26 pm Si oslobodený od platenia dane (otazka číslo5)
Pozor ak si živnostník alebo prenajimas nehnuteľnosť DP sa nevyhnes.
https://podpora.financnasprava.sk/79871 ... h-papierov
Neviem kde na tom odkaze si vycital, ze sa nevyhne ? Tak ide o to, ci cenne papiere zaradil do obchodneho majetku alebo nezaradil, nie je automaticky ako zivnostnik povinny ich zaradit a zdanit.
To som nenapisal. Napisal som, ze DP podat nemusi, pokial nie je zivnostnik alebo neprenajima nehnutelnost. Ak ano, potom je povinny DP podat bez zaradenia CP do DP.
Autor o sebe neuviedol info, kde vylucuje povinnost podania DP, tak som to rozvinul o podmienku, kedy sa DP podat musi bez ohladu ci predava alebo nepredava. Ale ked si to pochopil inak Ty Miror, mohol to inak pochopit aj autor, takze dik za rozsirenie vyjadrenia. :beer:
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Predaj ETF

Príspevok od používateľa miror »

Napísal si to v súvislosti s jeho otázkou, takže to tak vyznelo ako som to aj ja pochopil. Ak si to myslel všeobecne, že každý živnostník alebo prenajímateľ nehnuteľnosti musí podávať daňové priznanie (bez ohľadu na túto tému predaja CP), tak ani tak nemáš pravdu, priznanie musí podávať len ak mal nejaké príjmy. Ak nemal, tak stačí oznámiť listom, že nemal zdaniteľné príjmy a priznanie nepodáva, mimochodom platí to aj pre právnické osoby, napríklad sro, ktorá v danom roku nepodnikala a nemala príjem, oznámi len jedným riadkom textu, že namala príjmy a nemusí si robiť starosti s vypisovaním priznania.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

miror napísal: Pi 06 10, 2023 9:10 am Napísal si to v súvislosti s jeho otázkou, takže to tak vyznelo ako som to aj ja pochopil. Ak si to myslel všeobecne, že každý živnostník alebo prenajímateľ nehnuteľnosti musí podávať daňové priznanie (bez ohľadu na túto tému predaja CP), tak ani tak nemáš pravdu, priznanie musí podávať len ak mal nejaké príjmy. Ak nemal, tak stačí oznámiť listom, že nemal zdaniteľné príjmy a priznanie nepodáva, mimochodom platí to aj pre právnické osoby, napríklad sro, ktorá v danom roku nepodnikala a nemala príjem, oznámi len jedným riadkom textu, že namala príjmy a nemusí si robiť starosti s vypisovaním priznania.
moja otazka, ak SZCO nemal prijmy a nepoda DPFO a neposle ziaden list (musi byt doporuceny ?) . Je to pod nejakou sankciou?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Predaj ETF

Príspevok od používateľa miror »

Najprv Ta vyzvu listom aby si do 14 dni podal, je tam 60€ pokuta za oneskorene podanie potom, ktoru ale niektorym co reagovali rychle, nedali.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ja som myslel ci neposlanie toho listu je pod sankciou a kde sa o tom pise v zakone ak vies? Inak pokuta za nepodanie priznania spravca je povinny ju ulozit tam nema moznost zo zakona konat inak.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Predaj ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miror napísal: Pi 06 10, 2023 7:38 pm Najprv Ta vyzvu listom aby si do 14 dni podal, je tam 60€ pokuta za oneskorene podanie potom, ktoru ale niektorym co reagovali rychle, nedali.
Ked nemáš zdanitelné príjmy ( alebo máš pod hranicou ) a zároveň nemáš stratu ktorú by si chcel preniesť, ja viem tak, že nič nemusíš podávať ( a teda Ti ani žiadnu pokutu nemôžu dať ). Učtovníci odporúčajú zo slušnosti aspoň elektronicky oznámiť, že si toho roku nemal zdanitelné príjmy nad 2500 bla bla.

Nie je to tak? Bavíme sa o SZČO.

https://podpora.financnasprava.sk/57954 ... -rok-2023-

Povinnosť podať daňové priznanie za rok 2023
Fyzická osoba podáva daňové priznanie k dani z príjmov vždy za kalendárny rok, a to v termíne do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí príslušného roka, a to na ktoromkoľvek daňovom úrade, alebo na pobočke daňového úradu, alebo na kontaktnom mieste daňového úradu.

Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2023 je fyzická osoba povinná podať v prípade, ak jej celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2023 presiahnu sumu 2 461,41 eur (s výnimkou uvedenou v § 32 ods. 4 zákona o dani z príjmov), alebo ak vykazuje daňovú stratu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Predaj ETF

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Prave preto som sa pytal, lebo ja som nikdy ziaden list nepisal na DU. Preto som chcel vediet ci je to povinnost.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"