DÁVID - iPortfólio

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Dávid
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 27 10, 2023 7:05 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

DÁVID - iPortfólio

Príspevok od používateľa Dávid »

Ahojte,

som dlhoročný čitateľ fóra a rozhodol som sa ísť s kožou na trh. Chcem rozšíriť moje portfólio o nové tituly. Verím, že ma to motivuje k dôslednosti a k tomu, aby som nekupoval blbosti.

Vek:
30

Background:
S investovaním som začal pred 10 rokmi. Mal som zopár štastných výberov a failov. Kúpil som 105 podielov AMD za 3,5 USD. Potom to bolo rok dva - 50 %. Už som mal nutkanie predať, ale prekonal som prvotný strach. Prestal som aj sledoval vývoj. V lete 2016 som zistil, že sa vyšplhali na 7 USD. Hneď som zisk premenil na letenku do Číny. :D Z dnešného pohľadu neľutujem, lebo zážitky stáli za to. Z failov to boli čínske NIU, VIOMI a konopné CGC, do ktorých som, naštastie, nedal veľa peňazí.

Horizont:
Dlhodobý horizont, ojedinele krátke držanie niekoľko mesiacov. Vzhľadom na zdravotné problémy sa chcem zamerať na rastové spoločnosti s primeranou mierou rizika.

Stratégia:
Väčšinu budem držať v ETF, menší podiel v akciách primárne USA. Nové nákupy pribudnú čoskoro. Konvertujem do IB z Lynxu, tak plánujem viac nových titulov za nižšie poplatky.

Riziká:
Uvedomujem si, že QDVE má slabú diverzifikáciu a je tam riziko volality. QDVE má len o trochu nižšiu volalitu, než Nasdaq, ale veľmi rýchlo dobehne stratené %. Testoval som historický výnos a QQQ od roku 1993 napriek internetovej bubline a kríze prekonal ročný výnos SPY. Samozrejme, neviem, aké veľké krízy pridú a TECH sektor je zraniteľný. Obávam sa aj diverzifikácie, pretože polovicu QDVE už ťahajú 3 firmy.

Stav potfólia k 4. 11. 2023

1150 QDVE @ 17,454 = 23 621,00
4 TTWO @ 146 = 556,00
1 NVIDIA @ 411 = 450,75
3 ON @ 22,687 = 204,75
1 CELS @ 166,445 = 175,15
3 ABB @ 26,560 = 103,83
______________________
Spolu: 25 013,71 (EUR)
Zakladáš si účet v IB? Použi môj referral v profile, keď chceš odmenu až 1000 $ v akciách IBRK :palec_hore:
Dávid
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 27 10, 2023 7:05 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DÁVID - iPortfólio

Príspevok od používateľa Dávid »

Hlásim nový nákup z predvčera...

9 CROX @ 102,43

Zhodnotenie
Podhodnodnotená podľa DCF a valuácií
Produkty sú v stúpajúcich trendoch vyhľadávania
Produkty sa odlišujú od konkurencie
Kontroverzné produkty - Peter Lynch odporúča firmy, ktoré sú svojim spôsobom smiešne
Zakladáš si účet v IB? Použi môj referral v profile, keď chceš odmenu až 1000 $ v akciách IBRK :palec_hore:
Dávid
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 27 10, 2023 7:05 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: DÁVID - iPortfólio

Príspevok od používateľa Dávid »

Ešte mini nákup dnes. Nemal som akurát prevedené peniaze, dokúpim viac neskôr.

5 BROS @ 27,23

Zhodnotenie
Primerané P/S 1,82 vzhľadom na potenciál značky, možno nový Starbucks (SBUX má 3,18). Čiastočne sa odlišujú, vyrábajú ochutené kávy s mliekom a sirupmi, zákazníkom ich vedia namiešať na želanie, homemade energy drinky a koláče. Vždy rôzne príchute a niektoré sú špecifické podľa lokality.

P/E je extrémne vysoké, lebo majú nízky profit margin 0,8 % (SBUX má 11,5 %). Pri IPO v 2021 mali 9 %, v 2022 potom boli v mínuse a posledné kvartály rastie na súčasných 0,8 %.

Sú známy tým, že podporujú zamestancov benefitmi, majú veľmi štedré vernostné programy, kedy zákazník získa veľa nápojov zdarma každý mesiac. Používajú vlastné mliečne dochucovadlá a sirupy. Ľudia hodnotia ich produkty lepšie, ako SBUX. Majú dlhodobý rastový trend vo vyhľadávaní, ľudia točia paródie na ich zamestnancov, že sú prehnane priateľskí a dobre naladení.

Rýchlo pribúdajú nové pobočky každý kvartál. Dokopy ich majú okolo 800 a ich cieľ je 4000 do roku 2025. Zatiaľ sú len v 16 štátoch US, východné pobrežie ešte nemajú pokryté. Nemajú vnútorné sedenie, len drive-through, čo môže neskôr chýbať mimo US.

Hlavné nevýhody sú vysoký dlh a slabý profit margin. Myslím, že teraz je za dobrú cenu mimo hypu po IPO, kedy bol za 3x vyššiu cenu.
Zakladáš si účet v IB? Použi môj referral v profile, keď chceš odmenu až 1000 $ v akciách IBRK :palec_hore:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: DÁVID - iPortfólio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Čau Dávid
Pozerám, že 95% máš v ETF iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc) :like:
Paráda. Stavil si na najväčší potenciál. Máš kuráž :potlesk:
Držím ti palce !

Na konci roka, ak sa vyhodnotíš a ukážeš nám výsledok z účtu (stačí obrazne ako dáva Mikr), môžem ťa zaradiť doi Hitparády.
Teda ak chceš. S tým ETF by si mal poraziť nášho sedliaka...

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"