Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Čaute,

častokrát sa teraz stretávam, či už ide o "odborné" články, instagramové reelska "odborníkov/sprostredkovateľov" na trhu, že investovanie čisto do SP500 je nedostatočná diverzifikácia, že je potrebné tam naozaj miešať emergingy, small capy, európu, jednoducho mix 4-5 ETF + ideálne vybrať ešte "kvalitné" podielové fondy ako formu diverzifikácie, lebo údajne lepšie reagujú na zmeny na trhu keďže sú riadené ( :D ). Lebo naozaj nikto nevie čo bude v budúcnosti. Viem aký je všeobecný postoj na fóre, či investičných kanáloch na reddite, kde ľudia rovnako odporúčajú pasívne investovanie do indexového ETF a bodka.

Ja SP500 vnímam ako dostatočnú diverzifikáciu, nejedná sa o "Americký" index z toho pravého zmyslu slova, keďže tie firmy, ktoré sú v indexe majú globálne pôsobenie, ten Microsoft máme aj u nás a majú ho aj iné krajiny, rovnako si ten iPhone kúpim aj u nás, ale aj u Maďarov atď... Tu reálne hrozí jedine to, že padne raketa do USA aby to postihlo vyslovene ten market. Rovnako si myslím, čo sa aj ukázalo je to, že keď si Amerika kýchne, tak kýchne celý svet (Marec 2020, vidím ťa, je jedno čo človek mal vtedy v portfóliu).

Prakticky celú túto diverzifikáciu vie vyriešiť Vanguard All-World index (VWCE) s ich 3200 firmami v portfóliu, kde sa naozaj nakupuje všetko.

Váš pohľad?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Lebo naozaj nikto nevie čo bude v budúcnosti.
práve pre toto ani neexistuje dokonale správna odpoveď na tvoju otázku. Možno budúcnosť ukáže že SP500 bolo to najvynosnejšie riešenie a možno ukáže že nie. :)
Nie je problem najst ix argumentov pre aj proti, ale to je tak všetko.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Kolko by zarobili investori ktori v roku 1900 investovali do indexu starej Europy (Rakusko Uhorsko ...) po 45 rokoch? Aj oni zili v presvedceni, ze prosperita bude vecna , ved napoleonske vojny uz ani nepamatali.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa rmaly »

Moj pohlad poloamatera je taky, ze zalezi na jednej strane na velkosti majetku... ak "donutime" priemerneho Slovaciska vobec investovat do 1 dobreho ETFka, je to viac nez dostatocna diverzifikacia (k jeho dochodku, pripadne bytu ci usporam)... ak ma niekto 10 mega, uz asi uvazuje "inac" (viac globalne)... ak ma niekto 100 mega, tak zase inac...
Myslim si, ze ked niekto planuje za zivot "nasetrit" do 100k eur, tak nad nakupmi zlata, 100 roznych etf, nehnutelnosti kade tade po svete a neviem co este je zbytocne rozmyslat...

Zaroven zalezi aj o aky pripadny "fuckup" vo svete by islo... bavime sa o mega svetovej vojne alebo prirodnej katastrofe, alebo len zlej "lokalnej" vlade... lebo ano - v Europe to bolo turbulentne, v takej Australii asi menej, v USA "vobec" (mali interne problemy ked tak, ale nikto ich tam 2x nezrovnal so zemou pomaly)...
Co sa tyka nejakeho predpokladu "bezpecnosti", tak stale to USA / Canada su na tom z mojho pohladu najlepsie (potom pripadne Australia), lebo su geograficky oddelene. A vyvoj moze ist dopredu ako chce, stale je tazsie napadnut USA / Australiu po mori ako prejst suchou nohou z Ciny / Ruska do Europy, alebo z Madarska na Slovensko pripadne...
Samozrejme, ak vsetko pojde dobre, moze sa stat, ze proste Azia predbehne z nejakeho dovodu "biely zapad" (USA hlavne, EU je len taky lepsi domov dochodcov)...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

osamely chodec napísal: Št 23 11, 2023 1:00 pm Kolko by zarobili investori ktori v roku 1900 investovali do indexu starej Europy (Rakusko Uhorsko ...) po 45 rokoch? Aj oni zili v presvedceni, ze prosperita bude vecna , ved napoleonske vojny uz ani nepamatali.
a ani netreba ist tak daleko do minulosti. Toto https://en.wikipedia.org/wiki/Nifty_Fifty je orientačný zoznam firiem ktoré boli najpopulárnejšie v portfoliach "Buy and hold" v 60`-70` rokoch v Usa. A s odstupom rokov vidno, že niektorym z nich sa darilo viacej, inym menej a niektore postupne zanikli.
Zdá ze v tej dobe ani investorske indexi pre retail ešte neexistovali a prvý vznikol az v roku 1974 /The Vanguard Group/.
V každom pripade si laicky myslím, že pre bežného človeka investovanie do SP500 je asi nejjednoduchsim a najlepsim riesenim a viacej z hladiska diverzifikacie akcii netreba robit. :)

Čo sa týka Ázie, tak Čína a hlavne India budu ešte dlho hospodarsky rásť. Ale Usa budu stale po každej stránke velkým hráčom na globálnej scéne.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Rokosák »

Financna diverzifikacia je iba castou toho co potrebujeme do buducnosti. Okrem nej:

Zdravie
Dobry fyzicky stav
Technicka zrucnost
Moznost opustit problemove uzemie
Financne a realne zasoby
Znalost metod pre zakladne prezitie, bez telefonu, internetu, banky, verejne pristupnych informacii
Zbran
Pripraveny kufrik s moznostou rychleho uniku
Pripravit sa na buduce problemy v skupine - nie ako jednotlivec
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa miror »

SP500 je zbytočne konzervatívne, NASDAQ100 je lepší na výnos posledné roky. A aj ten VWCE má väčšinu SP500 a ostatné ho len brzdia. Ja som nadšenec technológií a verím im (ako aj samočisteniu indexu NASDAQ100 aj iných), ale diverzifikáciu treba, ja osobne mám nastavené:

40% NASDAQ100
30% SP500
20% SVET
10% TMR (áno Tatry ..., kvôli tomu že to maximálne využijem v zime aj lete a investujem aj tam, kde verím v rozmach aj keď ostatní ohŕňajú nosom)

A navyše diverzifikujem brokerov, mám u štyroch (IBCE,TradeRepublic,Fio,Patria), diverzifikujem osoby (na manželku, deti) a tiež diverzifikujem správcov ETF (BlackRock, Vanguard, Lyxor) aj za cenu vyšších poplatkov ako mať všetko u jedného brokera/správcu/osoby. Takže diverzifikovaž sa dá na všetky strany, pri väčšom objeme je to aj nutné.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Díky za insight chalani, bavíme sa o bežnom retaile, kde sa snažíme akumulovať majetok investíciou 100-300€ mesačne. Samozrejme už pri milióne je diverzifikcia na mieste.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

aviceN napísal: Št 23 11, 2023 12:46 pm Čaute,

častokrát sa teraz stretávam, či už ide o "odborné" články, instagramové reelska "odborníkov/sprostredkovateľov" na trhu, že investovanie čisto do SP500 je nedostatočná diverzifikácia, že je potrebné tam naozaj miešať emergingy, small capy, európu, jednoducho mix 4-5 ETF + ideálne vybrať ešte "kvalitné" podielové fondy ako formu diverzifikácie, lebo údajne lepšie reagujú na zmeny na trhu keďže sú riadené ( :D ). Lebo naozaj nikto nevie čo bude v budúcnosti.
Bohužiaľ, ,,PORADCOVIA,, sú len SPROSTREDKOVATELIA, teda žiadni odborníci.
Takisto tvorcovia ,,odborných,, článkov a videí, každý z nich chce zaujať, vytvoriť ilúziu pridanej hodnoty, že práve s nimi človek dosiahne vyšší výnos.
Realita je však taká, že rad, za radom vidím ako ľudia prichádzajú o peniaze kvôli hlúpym mixom rôznych ETFs a podielových fondov a takisto kvôli poplatkom.
Ešte aj tí najmúdrejší, ktorí sa chvália 20-30 rokmi praxe vymýšľajú také kombinácie, že sa mi zastavuje rozum.
Všetky analýzy, čo som robil a robím to potvrdzujú. Je to podobné porovnanie ako vidíte v Hitparáde, kde výnos troch základných ETFs porovnávam zo skutočnými odborníkmi - teda manažérmi fondov, ktoré sa odporúčajú verejnosti ako to najlepšie na svete.

Tajomstvo je jednoduché.
Agenti vymýšlajú portfólia fondov, aby sa tvárili, že niečo manažujú a mohli za to brať poplatky.
Manažéri fondov sa snažia dosiahnúť výnos svojho benchmarku (jediného indexu ) a nedokážu to (kvôli poplatkom a často zlým rozhodnutiam).
Na sociálnych sieťach sa ľudia snažia zaujať tiež kvôli peniazom, rôznym službám. Každý chce zarobiť.

Napr. platforma Bulios má 100 000 členov a zaujala ma kvôli tomu, že spočiatku porovnávala svoje portfólio z výnosom ETF USA.
Toľko múdrych vecí sa z ich emailov a analýz dočítate, že nikoho ani nenapadne, že s nimi môže mať horší výnos ako ETF USA.
Ale stalo sa. Čas ich zomlel a výnos išiel dole, až ho prestali publikovať. Teraz vymysleli ľuďom takú hovadinu, že môžu svoje portfólia nahadzovať na ich platformu a porovnávať svoje výnosy. Proste vec z nulovou hodnotou ktorá vytvára ilúziu ako pri social tradingu a investičných súťažiach.

Aby som sa vrátil k podstate: elitné fondy na svete majú v portfóliu pár desiatok akcií.
Napr. Ackman, Burry majú 10-20. Buffett má v portfóli okolo 50 akcií ( z toho 50% tvorí Apple ).
Väčšina fondov má 20-30-50 akcií. Maximálne diverzifikované dôchodkové majú trebárs 100 a viac.

Takže agenti a inštitúcie, čo mixujú rôzne ETFs, len imitujú tzv. fondy fondov, čo v podstate nemá žiadny význam.
Extrémna diverzifikácia kvázi znižuje riziko, ale keď investujeme do 100% akcií, nepotrebujeme znižovať riziko !
My potrebujeme dosiahnúť maximálny výnos. Až na konci investičného horizontu treba znižovať riziko !
Pri investovaní do akcií sa riziko znižuje takmer k nule samotným faktom, že investícia je dlhodobá. .

Tajomstvo je v jednoduchosti. Mať jedno ETF, ktoré obsahuje 100 alebo 500, alebo 2500 akcií je NUDA! Nemôžeme radiť to, čo vie nevzdelaný sedliak!
Nemôžeme sa hrať na odborníka! Nemôžeme nič manažovať! Sme NULY...sme SEDLIACI...nie sme ničím zaujímaví. :lol:

...Akurát výsledok je taký, že sedliak má najvyšší výnos a nikto ho nevie poraziť. :lol: :lol: :lol:

Takže čo? Budem tu sypať príklad za príkladom ako agenti a inštitúcie zaostávajú vo výnosoch za sedliakom v jednom ETF?
miror napísal: Št 23 11, 2023 3:21 pm SP500 je zbytočne konzervatívne, NASDAQ100 je lepší na výnos posledné roky. A aj ten VWCE má väčšinu SP500 a ostatné ho len brzdia. Ja som nadšenec technológií a verím im (ako aj samočisteniu indexu NASDAQ100 aj iných), ale diverzifikáciu treba, ja osobne mám nastavené:

40% NASDAQ100
30% SP500
20% SVET
10% TMR (áno Tatry ..., kvôli tomu že to maximálne využijem v zime aj lete a investujem aj tam, kde verím v rozmach aj keď ostatní ohŕňajú nosom)

A navyše diverzifikujem brokerov, mám u štyroch (IBCE,TradeRepublic,Fio,Patria), diverzifikujem osoby (na manželku, deti) a tiež diverzifikujem správcov ETF (BlackRock, Vanguard, Lyxor) aj za cenu vyšších poplatkov ako mať všetko u jedného brokera/správcu/osoby. Takže diverzifikovaž sa dá na všetky strany, pri väčšom objeme je to aj nutné.

Súhlasím, že nadšenec technológii, ktorý dobre znáša vyššie riziko straty by mal investovať primárne do technologického ETF.
Najvhodnejší je Nasdaq100, kľudne aj megacap z 88 akciami, či iné ( napr. iShares U.S. Technology ETF ).
Tie iné málokedy spomínam, nechcem u ľudí zbytočne vyvolávať dojem, že nejaký mix im pomôže viac ako single ETF na NQ100.

Lenže väčšina ľudí má z akcií v gatiach a už len samotný fakt, že majú investovať do 100% akcií im pripadá rizikový.
Preto ľuďom vravím, ETF SVET je najviac diverzifikované ( 2500 akcií) a ETF USA je zlatý stred ( 500 akcií ).
Kto chce ísť na maximálny výnos pri maximálnom riziku, tomu odporúčam Nasdaq 100 ( 100 akcií )

Ináč, trochu faktov k mixu.

SP500 obsahuje 84% akcií z Nasdaq100.

V Nasdaqu 100 je 10 firiem zo zahraničia... napr. z Číny BIDU, NTES, JD, PDD...z Austrálie TEAM, z Kanady LULU, z EU ASML, AZN, NXPI...
Takže v SP500, ktoré je čisto americké chýba 10% z Nasdaqu kvôli zahraničiu.
Zvláštne na Nasdaqu100 je, že to vôbec nie je len index technológii.
Je v ňom kopa zdravotníctva a výrobcov liekov: GILD, IDXX, ILMN, MRNA, REGN, ISRG,SGEN, VRTX,WBA, DXCM, BIIB,AZN,ALGN,
Je v ňom vyššie zastúpenie spotreby ako v SP500: SBUX, ROST, ORLY, KDP, KHC, LULU, MAR, MDLZ, MNST, JD, PDD, PEPP,DLTR,COST,
Nájdeš tam aj železnice ( CSX) , výrobcu uniforiem (CTAS), elektrárne (AES ) a iné...PCAR, XEL, EXC...
Ale komplexne môžeme povedať, že 2/3 sú technológie a čo je podstatné: neobsahuje finančníctvo, hlavne rizikové banky.
Veď kto reálne spôsobuje krízy? No predsa bankári...tí, čo by sa mali v peniazoch najviac vyznať. Či už velké banky, alebo centrálne banky.

ETF SVET obsahuje 98% akcií z SP500.

Čiže v každom tom ETF je základ USA i technológii, len si mierne zvýšil expozíciu k technológiám a pridal trochu zbytku sveta.

Tých 10% z TMR ja nekritizujem. Každý, kto sa chce trochu vyhrať na vlastnom piesočku si môže 10% dať čo len chce.
Klasici si dávajú zlato, cryptofans BTC a ETH, Buffett má 10% v krátkodobých dlhopisoch, teraz tiež nie je zlá 10% rezerva na termíňaku...

Všeobecne si myslím, že pre väčšinu ľudí, pre úplne bežného človeka je najvhodnejšia zlatá stredná cesta - najlepšie spravovaný a široko diverzifikovaný index SP500, ktorý odporúča i najlepší investor sveta Warren Buffett.
Odhadovať, čo bude za 10,20, 30 rokov nemá zmysel...Amerika je z hľadiska investovania TOP destinácia ..vidno to aj v zložení ETF SVET (60-70% má USA ), je svetový technologický líder, je transparentná a z dlhodobého hľadiska najdôveryhodnejšia.
Čína ju v HDP dobieha, ale komunistický režim nemá dôveru, ani históriu, preto ceny akcií majú problém stúpať ( nedôvera investorov z celého sveta, ). Európa je skapíňajúci kôň. To hádam nemusíme rozoberať. Stačí sa pozrieť na európske ETfs.
Každý investor nemá problém po rokoch prehodnotiť situáciu, či sa niečo nezmenilo ( v USA sa nezmenilo nič 150 rokov )...
Stavať mix na tom, že chcem mať celý svet, lebo neviem kde sa svet bude uberať - to je zbytočná špekulácia...Money goes where money grows...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa miror »

Samozrejme ta zmes ETF netvori moje celkove portfolio, to som dal len pre inspiraciu moj mix ETF. Crypto mam v sucasnosti 70% hodnoty z ETF portfolia ale pri ATH to bol vyse dvojnasobok a tiez nejaka hotovost na terminakoch samozrejme je vo vyske asi polovice ETF portfolia, hotovst rozdelena medzi EUR 50%, USD 30% a CZK 20%.

A mam tam jednu neprijemnu skusenost - FIO fond akciovy v Eur, kde len cakam na 1.1.24 aby som to bez zdanenia vytiahol - zalostny vynos par percent za 3,5 roka. Ked burzy padali, fond padal s nimi, ked burzy stupaju, fond v podstate stoji, robi to presne opacne ako by to mal robit. Juggler, skus sa niekedy nan pozriet aj pre ostatnych v Tvojej podrobnej analyze ako to robis, moc sa so svojim prvym fondom Fio moc nevyznamenalo.

Zlato neuznavam, je to kus neproduktivneho kovu (mam vlastne elektronicke zlato:) )
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER
co som si vsimol tak pomerne dost ludi je velmi ustrachanych co sa tyka priameho investovania do akcii. U seniorov to chápem, lebo castokrat modernym technologiam moc nerozumeju a uz ani nemaju snahu nieco nove pochopit. Ale niekedy aj ludia stredneho veku, velmi inteligentni, jednoducho sa im zdaju akcie prilis riskantne. Preto radsej investuju do nehnutelnosti. A potom su takí ktorí su ochotny ist iba do nejakeho fondu, ale nechcu si sami kupit ETF. Chcu mat od niekoho kompletny servis. Proste vyžadujú ten "cirkus" okolo toho: tj pridu do peknej budovy za za vyfešákovaným investicnym poradcom / poradkynou ktorí mu porozpravaju tú svoju rozprávku a následne klient celý šťastný odchadza domov s myslienkou ze ako uzasne vsetko vyriesil.
Nám sa take konanie zda malo pochopitelne, ale musime brat do uvahy, ze ludi na tomto fore vacsinou investovanie/trejdenie baví a dlhodobo sa tym zaoberame. Ale vacsina bežných ludi k tomu moc vztah nemá.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Joki »

Mňa práve motivovalo si hľadať finančné nástroje a spravovať si všetko sám, keď som videl, aké poplatky si sprostredkovatelia účtujú, aké nevýhodné produkty ponúkajú.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Cely financny biznis je taky nablyskany kolotocovy biznis. Financne institucie sidlia v luxusnych priestoroch, zamestnanci su nudne konzervativne obleceni, vsetko podriadene dojmu pre klienta, ze ide o nudny maximalne bezpecny biznis, kde profesionali maju vsetko pod kontrolou. Ti vyznamnejsi klienti (bohatstvom) dostavaju este k tomu rozpravku o svojej vynimocnosti. Su pre nich usporaduvane rozne eventy, vecere, divadelne predstavenia s opulentnym pohostenim... Akurat, ze vsetko si klient pekne zaplati sam z poplatkov. Ale to je to umenie. Pozvat niekoho na veceru, ktoru si sam zaplati a este sa citi ten pozvany vdacny za jedlo a zazitok :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Joki »

Beriem, že otvorenie účtu u brokera je trocha komplikované a možno to vyvolala obavu a strach, že prídem o peniaze.
Ale také vedenie účtu v banke zdarma, zmena operátora alebo si presunúť peniaze do fia a mať tam zhodnotenie 3% a atď, by mal byť ten základ. Pripadne si dať ponuku na lacnejšiu poistku auta a domu. To mi príde už ako základ finančnej gramotnosti, neplatiť zbytočne, ušetriť nemále peniaze a trocha aj zhodnotiť.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa locke »

mozno len dodatok - ak je ETF world market cap weighted automaticky rebalansovane, clovek nemusi riesit ci prave teraz dominuje US, Asia alebo nieco ex US, sice obetuje nejake to percento vynosu ale nestara sa a neriesi ci zmenit alokaciu , v akom pomere, ake ine ETF pridat do mixu atd.

zda sa mi to ako rozumny kompromis pre nejaky zakladny kamen portfolia a potom sa az pripadne hrat so sektormi alebo specifickymi indexami pomimo, aj ked kto vie ci to ma vobec cenu a po experimentoch zisti ze mu vlastne staci 1-2 akciove ETFs a ak sa uz chce hrat nech riesi samotne akcie ako play money
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa JanH »

locke napísal: Pi 24 11, 2023 10:58 am mozno len dodatok - ak je ETF world market cap weighted automaticky rebalansovane, clovek nemusi riesit ci prave teraz dominuje US, Asia alebo nieco ex US, sice obetuje nejake to percento vynosu ale nestara sa a neriesi ci zmenit alokaciu , v akom pomere, ake ine ETF pridat do mixu atd.

zda sa mi to ako rozumny kompromis pre nejaky zakladny kamen portfolia a potom sa az pripadne hrat so sektormi alebo specifickymi indexami pomimo, aj ked kto vie ci to ma vobec cenu a po experimentoch zisti ze mu vlastne staci 1-2 akciove ETFs a ak sa uz chce hrat nech riesi samotne akcie ako play money
Uvazujes spravne, s MSCI word nic nepokazis. Ale na druhej strane, preco by si sa mal uspokojil s druhou alebo tretou cenou ked mozes mat prvu?
Ak by si chcel nahodou casom rebalancovat, zmena z S&P500 na nieco ine je otazkou troch klikov.

Preto pokial teraz a tym myslim rok 2023 a v minulosti lepsie ficalo S&P500 ako svet, preco by si siel primarne do sveta?
Navyse tejto teme sme sa venovali v inom vlakne, ze MSCI World malo pred 40 rokmi US weight 30% a dnes je to uz 70%.

Pekne to rozpisal juggler vyssie, ci S&P500 alebo MSCI World je v podstate jedno - je tam velky overlap, ale pri svete asi pravdepodobne skor o nejake percento prides ako ziskas v porovnani s US.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Fund »

...v podstate sa to da chapat tak,ze ak padne amerika S&P 500/Nasdaq100,tym stiahne ku dnu cely trh a nepomoze,ze mam MSCI world, FTSE All World a pod.?
Alebo by mi viac diverzifikovane ETF (MSCI,FTSE a pod.) pomohli prezit pad ameriky?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa aviceN »

No, vzhľadom na % USA rozdelenie daných váh v tých ETF to stiahne, skôr pôvodne som myslel portfólio ako:

1x ETF SP500
1x ETF Európa
1x ETF Emerging Markets
1x ETF Small Caps World

Čiže diverzifikácia bez overlap-u, resp. s minimálnym overlap-om.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Cize aby som chapal diverzifikacia portfolia je 100% akcie v portfoliu , vo forme ETF z roznych kutov sveta?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Presne tak, bavíme sa o dlhodobom horizonte, kedy investor má 30 rokov na investovanie, preto tam netrepeme dlhopisy napr., dajú sa tam doplniť samozrejme aj akciové podielové fondy pre modeláciu zo zadania, kde to "odborníci" odporúčajú. A znovu ide o bežného Jožka, ktorý sa snaží vybudovať majetok a nie diverzifikáciu už existujúceho majetku.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa JanH »

rmaly napísal: Št 23 11, 2023 1:10 pm Moj pohlad poloamatera je taky, ze zalezi na jednej strane na velkosti majetku... ak "donutime" priemerneho Slovaciska vobec investovat do 1 dobreho ETFka, je to viac nez dostatocna diverzifikacia (k jeho dochodku, pripadne bytu ci usporam)... ak ma niekto 10 mega, uz asi uvazuje "inac" (viac globalne)... ak ma niekto 100 mega, tak zase inac...
Myslim si, ze ked niekto planuje za zivot "nasetrit" do 100k eur, tak nad nakupmi zlata, 100 roznych etf, nehnutelnosti kade tade po svete a neviem co este je zbytocne rozmyslat...
Myslim, ze tu bolo povedane vsetko. Ale opakovanie je matka mudrosti :)
Je usmevne, ze miliardari ako Buffett nediverzifikuju tak siroko ako bezny slovensky sprostredkovatel :palec_hore:
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Martin7 »

JanH napísal: Pi 24 11, 2023 1:56 pm Je usmevne, ze miliardari ako Buffett nediverzifikuju tak siroko ako bezny slovensky sprostredkovatel :palec_hore:
Presne tak. Lepšie je mať 5-10 firiem, o ktorých vieš ,,všetko", ako mať 2500 firiem v ETF, o ktorých nevieš nič.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Croven »

Martin7 napísal: Pi 24 11, 2023 2:03 pm
JanH napísal: Pi 24 11, 2023 1:56 pm Je usmevne, ze miliardari ako Buffett nediverzifikuju tak siroko ako bezny slovensky sprostredkovatel :palec_hore:
Presne tak. Lepšie je mať 5-10 firiem, o ktorých vieš ,,všetko", ako mať 2500 firiem v ETF, o ktorých nevieš nič.
a najlepšie aby to boli firmy ktoré ešte len majú pred sebou ten 1000% a viac rast. Mňa by len zaujimalo aká je šanca, že tie firmy trafíš
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa osamely chodec »

aviceN napísal: Pi 24 11, 2023 1:53 pm Presne tak, bavíme sa o dlhodobom horizonte, kedy investor má 30 rokov na investovanie, preto tam netrepeme dlhopisy napr., dajú sa tam doplniť samozrejme aj akciové podielové fondy pre modeláciu zo zadania, kde to "odborníci" odporúčajú. A znovu ide o bežného Jožka, ktorý sa snaží vybudovať majetok a nie diverzifikáciu už existujúceho majetku.
to je fakt diverzifikacia v jednej triede aktiv mat vsetko.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Croven napísal: Pi 24 11, 2023 2:07 pm
Martin7 napísal: Pi 24 11, 2023 2:03 pm
JanH napísal: Pi 24 11, 2023 1:56 pm Je usmevne, ze miliardari ako Buffett nediverzifikuju tak siroko ako bezny slovensky sprostredkovatel :palec_hore:
Presne tak. Lepšie je mať 5-10 firiem, o ktorých vieš ,,všetko", ako mať 2500 firiem v ETF, o ktorých nevieš nič.
a najlepšie aby to boli firmy ktoré ešte len majú pred sebou ten 1000% a viac rast. Mňa by len zaujimalo aká je šanca, že tie firmy trafíš
myslim ze som kdesi cital ze 4% z celkoveho poctu akcii su rozhodujuce
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa aviceN »

osamely chodec napísal: Pi 24 11, 2023 2:13 pm
aviceN napísal: Pi 24 11, 2023 1:53 pm Presne tak, bavíme sa o dlhodobom horizonte, kedy investor má 30 rokov na investovanie, preto tam netrepeme dlhopisy napr., dajú sa tam doplniť samozrejme aj akciové podielové fondy pre modeláciu zo zadania, kde to "odborníci" odporúčajú. A znovu ide o bežného Jožka, ktorý sa snaží vybudovať majetok a nie diverzifikáciu už existujúceho majetku.
to je fakt diverzifikacia v jednej triede aktiv mat vsetko.
Asi sme sa nepochopili. Bavíme sa o čisto akciovom portfóliu na 30 rokov, potrebuješ tam mať dlhopisy? Zlato? Peňažný trh? Mňa zaujíma tá filozofia mixovania ETF za účelom lepšej diverzifikácie, snáď sa nemusíme baviť, že ak chceme naozaj správnu diverzifikáciu tak tam budú patriť iné aktíva, o tom ale táto téma nie je.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja teda neviem, ale otazka bola jasna.

Cize aby som chapal diverzifikacia portfolia je 100% akcie v portfoliu , vo forme ETF z roznych kutov sveta?

Na to si mi odpovedal : Presne tak, bavíme sa o dlhodobom horizonte, kedy investor má 30 rokov na investovanie, preto tam netrepeme dlhopisy.

No s tym ja nesuhlasim. Vsetko co som chcel napisat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa incognito »

JanH napísal: Pi 24 11, 2023 1:56 pm
rmaly napísal: Št 23 11, 2023 1:10 pm Moj pohlad poloamatera je taky, ze zalezi na jednej strane na velkosti majetku... ak "donutime" priemerneho Slovaciska vobec investovat do 1 dobreho ETFka, je to viac nez dostatocna diverzifikacia (k jeho dochodku, pripadne bytu ci usporam)... ak ma niekto 10 mega, uz asi uvazuje "inac" (viac globalne)... ak ma niekto 100 mega, tak zase inac...
Myslim si, ze ked niekto planuje za zivot "nasetrit" do 100k eur, tak nad nakupmi zlata, 100 roznych etf, nehnutelnosti kade tade po svete a neviem co este je zbytocne rozmyslat...
Myslim, ze tu bolo povedane vsetko. Ale opakovanie je matka mudrosti :)
Je usmevne, ze miliardari ako Buffett nediverzifikuju tak siroko ako bezny slovensky sprostredkovatel :palec_hore:
Buffett je zvycajne v tych firmach najvacsim akcionarom, co je zasadny rozdiel. On sam hovori, ze vacsina majetku, ktore (myslim) manzelke odkaze, pojde 90% do S&P500 a 10% US bonds.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa aviceN »

osamely gchodec napísal: Pi 24 11, 2023 2:29 pm Ja teda neviem, ale otazka bola jasna.

Cize aby som chapal diverzifikacia portfolia je 100% akcie v portfoliu , vo forme ETF z roznych kutov sveta?

Na to si mi odpovedal : Presne tak, bavíme sa o dlhodobom horizonte, kedy investor má 30 rokov na investovanie, preto tam netrepeme dlhopisy.

No s tym ja nesuhlasim. Vsetko co som chcel napisat.
Ja netvrdím, že diverzifikácia = mať 4 ETF a koniec, čiže ak tomu správne rozumiem, tvoje tvrdenie je, že bežný Jožko, ktorý investuje 100-300€ mesačne by mal mať v portfóliu aj ETF, aj dlhopisy, aj to zlato aj xy ďalších aktív, tak?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa MiBi »

pre vyber ETF odporucam precitat:
https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybrat-etf-fondy/
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa osamely chodec »

aviceN napísal: Pi 24 11, 2023 2:36 pm
osamely gchodec napísal: Pi 24 11, 2023 2:29 pm Ja teda neviem, ale otazka bola jasna.

Cize aby som chapal diverzifikacia portfolia je 100% akcie v portfoliu , vo forme ETF z roznych kutov sveta?

Na to si mi odpovedal : Presne tak, bavíme sa o dlhodobom horizonte, kedy investor má 30 rokov na investovanie, preto tam netrepeme dlhopisy.

No s tym ja nesuhlasim. Vsetko co som chcel napisat.
Ja netvrdím, že diverzifikácia = mať 4 ETF a koniec, čiže ak tomu správne rozumiem, tvoje tvrdenie je, že bežný Jožko, ktorý investuje 100-300€ mesačne by mal mať v portfóliu aj ETF, aj dlhopisy, aj to zlato aj xy ďalších aktív, tak?
Ano urite by mal mat v portfoliu aj ine druhy aktiv nie iba akcie.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa incognito »

Fund napísal: Pi 24 11, 2023 1:01 pm ...v podstate sa to da chapat tak,ze ak padne amerika S&P 500/Nasdaq100,tym stiahne ku dnu cely trh a nepomoze,ze mam MSCI world, FTSE All World a pod.?
Alebo by mi viac diverzifikovane ETF (MSCI,FTSE a pod.) pomohli prezit pad ameriky?
Najvynosnejsie je US midcap a US bluechips, preto tym Juggler stale sermuje. Co je ok na horizonte ASPON 15 rokov a pri pravidelnom investovani. Ale cim je ten horizont kratsi, tym viac sa oplati tam mat aj Europu, Aziu, small capy, reality, atd... a tym obetovat malu cast potencialeho vynosu za benefit lepsich parametrov volatlity a HLAVNE lepsi recovery time/period.
Nedodrzanie investicneho horizontu "zerie" podla statistik cca 2/3 vynosu bezneho investora. Na to tam ma byt ten "drahy" sprostredkovatel. Ze vacsina z nich nema pridanu hodnotu je iny pribeh.
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa locke »

JanH napísal: Pi 24 11, 2023 11:15 am
locke napísal: Pi 24 11, 2023 10:58 am mozno len dodatok - ak je ETF world market cap weighted automaticky rebalansovane, clovek nemusi riesit ci prave teraz dominuje US, Asia alebo nieco ex US, sice obetuje nejake to percento vynosu ale nestara sa a neriesi ci zmenit alokaciu , v akom pomere, ake ine ETF pridat do mixu atd.

zda sa mi to ako rozumny kompromis pre nejaky zakladny kamen portfolia a potom sa az pripadne hrat so sektormi alebo specifickymi indexami pomimo, aj ked kto vie ci to ma vobec cenu a po experimentoch zisti ze mu vlastne staci 1-2 akciove ETFs a ak sa uz chce hrat nech riesi samotne akcie ako play money
Uvazujes spravne, s MSCI word nic nepokazis. Ale na druhej strane, preco by si sa mal uspokojil s druhou alebo tretou cenou ked mozes mat prvu?
Ak by si chcel nahodou casom rebalancovat, zmena z S&P500 na nieco ine je otazkou troch klikov.

Preto pokial teraz a tym myslim rok 2023 a v minulosti lepsie ficalo S&P500 ako svet, preco by si siel primarne do sveta?
Navyse tejto teme sme sa venovali v inom vlakne, ze MSCI World malo pred 40 rokmi US weight 30% a dnes je to uz 70%.

Pekne to rozpisal juggler vyssie, ci S&P500 alebo MSCI World je v podstate jedno - je tam velky overlap, ale pri svete asi pravdepodobne skor o nejake percento prides ako ziskas v porovnani s US.
ja suhlasim s Jugglerom a jeho popisom situacie jednotlivych trhov, ano je to otazka troch klikov, ale tu uz potom narazame na psychologiu lebo to nerobi robot ale clovek, na zaklade akeho kriteria sa rozhodnem, ak nejaky trh zacne vyhravat o kolko percent a v akej casovej periode, budu sa tam tlacit dalsie davy - overvaluation - mozno nizsie vynosy do buducna, kolko presunut a pod....obycajny clovek co tomu nechce venovat pozornost nebude vymyslat komplexne strategie uz vobec, a "hobby" investor ako sme asi vacsina tu moze overthinkingom narobit viac skody ako uzitku :roll: what if analyzy portfolii su jedna vec a proste kupovat pravidelne vsetko (ci uz SP500, nasdaq alebo MSCI world-FTSE aw) je mozno to najjednoduchsie a v konecnom dosledku najefetivnejsou obranou proti nahananiu sa za tym najlepsim vynosom a chybami, ktore si privodime casto sami

co mi pripomenulo jednu vec k smart vs stupid rozhodnutiam :)

Recognizing the undervalued player (being smart) only helps when you are alone in your recognition. Recognizing the overrated player (avoiding a mistake) *always* helps.
In loser’s games, like investing, not being stupid matters more than being smart. Smart gets neutralized by other smart people. Stupid does not.
MKulicka
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2023 12:22 pm
Been thanked: 4 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa MKulicka »

aviceN napísal: Pi 24 11, 2023 1:22 pm No, vzhľadom na % USA rozdelenie daných váh v tých ETF to stiahne, skôr pôvodne som myslel portfólio ako:

1x ETF SP500
1x ETF Európa
1x ETF Emerging Markets
1x ETF Small Caps World

Čiže diverzifikácia bez overlap-u, resp. s minimálnym overlap-om.
Small caps měli historicky bídnou výkonost (stahují je přepálené growth small). Small value caps se jeví jako lepší volba.
MKulicka
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2023 12:22 pm
Been thanked: 4 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa MKulicka »

aviceN napísal: Št 23 11, 2023 12:46 pm Čaute,

častokrát sa teraz stretávam, či už ide o "odborné" články, instagramové reelska "odborníkov/sprostredkovateľov" na trhu, že investovanie čisto do SP500 je nedostatočná diverzifikácia, že je potrebné tam naozaj miešať emergingy, small capy, európu, jednoducho mix 4-5 ETF + ideálne vybrať ešte "kvalitné" podielové fondy ako formu diverzifikácie, lebo údajne lepšie reagujú na zmeny na trhu keďže sú riadené ( :D ). Lebo naozaj nikto nevie čo bude v budúcnosti. Viem aký je všeobecný postoj na fóre, či investičných kanáloch na reddite, kde ľudia rovnako odporúčajú pasívne investovanie do indexového ETF a bodka.

Ja SP500 vnímam ako dostatočnú diverzifikáciu, nejedná sa o "Americký" index z toho pravého zmyslu slova, keďže tie firmy, ktoré sú v indexe majú globálne pôsobenie, ten Microsoft máme aj u nás a majú ho aj iné krajiny, rovnako si ten iPhone kúpim aj u nás, ale aj u Maďarov atď... Tu reálne hrozí jedine to, že padne raketa do USA aby to postihlo vyslovene ten market. Rovnako si myslím, čo sa aj ukázalo je to, že keď si Amerika kýchne, tak kýchne celý svet (Marec 2020, vidím ťa, je jedno čo človek mal vtedy v portfóliu).

Prakticky celú túto diverzifikáciu vie vyriešiť Vanguard All-World index (VWCE) s ich 3200 firmami v portfóliu, kde sa naozaj nakupuje všetko.

Váš pohľad?
Firmy z SP500 mají sice globální působení, ale stejně mají tendenci více korelovat s domácím trhem / indexem - takže tohle diverzifikaci přes více zemí úplně nenahradí.
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Spoločnosti síce majú globálne predaje a supply chain ale matka je matka. Viem si predstaviť, že zamestnanci pri kormidle z veľkej časti pracujúci v US môžu byť motorom úspechu. A teda v extrémnom prípade náhlej nestability aj brzdou. Nemusí sa to vždy podariť replikovať v inej kultúre. Jedna vec ma trochu vyrušuje na S&P 500. Apple má napríklad cca. 7% zastúpenie. Mám rád Apple ako firmu ale ak mám mať niekde celý dôchodok nechcel by som ho mať v jednej konkrétnej firme daný moment alokovaný až 7%. V MSCI trochu lepšie vo FTSE fajn. Samozrejme stojí to nejaké peniaze....druhá strana mince. Viem, že sú ľudia ĉo majú v portfóliu 5 titulov a sú v kľude. Ja som rád, za svetový akciový trh.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa rmaly »

Joki napísal: Pi 24 11, 2023 9:53 am Beriem, že otvorenie účtu u brokera je trocha komplikované a možno to vyvolala obavu a strach, že prídem o peniaze.
Ale také vedenie účtu v banke zdarma, zmena operátora alebo si presunúť peniaze do fia a mať tam zhodnotenie 3% a atď, by mal byť ten základ. Pripadne si dať ponuku na lacnejšiu poistku auta a domu. To mi príde už ako základ finančnej gramotnosti, neplatiť zbytočne, ušetriť nemále peniaze a trocha aj zhodnotiť.
tak ale zabrus na nejaky Modry konik forum a tam sa ludia cuduju, ze im zdvihli uroky na hypo... alebo si pochvaluju, ze ako dobre im v partners nastavili investovanie (a za tu trosku poplatkov je to super)...
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa MiBi »

Ako diverzifikuju slov. a ceski milionari:
Screenshot 2023-12-07 112848.jpg
Screenshot 2023-12-07 113259.jpg
https://www.jtbanka.sk/files/archiv/wea ... sprava.pdf
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
segi
Príspevky: 60
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 5:29 pm
Has thanked: 136 times
Been thanked: 8 times

Re: Potrebná diverzifikácia v dnešnej dobe/budúcnosti

Príspevok od používateľa segi »

Zamýšľal som sa nad tým nakoľko to je výpovedné, lebo poznám dosť ľudí ktorý zarobili/zarábajú peniaze v nejakej oblasti v ktorej podnikajú ale v iných oblastiach nie sú až taký dobrý a často tam aj prerábajú pri investovaní.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"