Zmeny od 2024

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Pi 22 12, 2023 11:33 pm Mňa vždy udivuje, keď zamestnanec zaplatí väčšie dane zo zisku a odvody, ako majiteľ jeho firmy a nikomu to nevadí.
Firmy sú hlavne na zamestnanosť. Ľudia na dane.
Prílohy
US taxes.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 22 12, 2023 11:47 pm Firmy sú hlavne na zamestnanosť. Ľudia na dane.
Asi tak.
A je to tak pre Slovensko dobre, lebo aj keď tu máme samé zahraničné firmy, ktoré zisky "vyvezú", daň zo mzdy a odvody ostanú tuná a predsa len sú tie mzdy v sumáre oveľa väčšie ako zisky(aj nepriznané) firiem.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa miror »

jogo napísal: Pi 22 12, 2023 11:33 pm Mňa vždy udivuje, keď zamestnanec zaplatí väčšie dane zo zisku a odvody, ako majiteľ jeho firmy a nikomu to nevadí. A ten majiteľ ma tých zamestnancov 10...20...50.... :roll:
Ale dobre, aj tak sa tie dane a odvody nakoniec z veľkej časti použijú nehospodárne, tak ak ich ten majiteľ firmy použije na vytvorenie ďalších pracovných miest, tak ok.
Zo zisku firmy je vyplacany dochodok ? Je to uplne naopak.
Dane plati zamestnanec mensie (ma nezdanitelne polozky a nizsiu % sadzbu). Navyse si plati odvody, ktore potom cerpa (dochodkove poistenie, zdravotne poistenie, v nezamestnanosti). Alebo sa majitelom firiem rata dochodok podla zisku firmy ? Dostavaju davky v nezamestnanosti alebo invalidny dochodok, ked prestanu vlastnit firmu ?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa iceberg8 »

JUGGLER napísal: Pi 22 12, 2023 12:46 pm Píšu sa tu blbosti: ,,Tipujem, ze eserocky zvysia ceny o take 4-5%, aby pokryli tuto dan,,

Dividenda, resp. podiel na zisku je, ked si spoločníci alebo akcionári rozdelujú výnos po zdanení firmou ..čiže vyberú peniaze z firmy na osobný účet.
Priklad:
konatel chce zisk 70EUR, predava tovar za 100EUR
100 - 21 - 7 = 72 EUR
je spokojny
Vlada zvysi dan zo 7 na 10, rovnica sa zmeni
100 - 21 - 10 = 69 EUR

Konatel nie je spokojny, zvysi cenu zo 100EUR na 103EUR, aby mal zisk rovnakych 72EUR

Takze, aka blbost ?

Touto logikou by mohla byt dan 100%, a ceny by sa ani nepohli. Akykolvek naklad, ktory ma podnikatel, logicky musi premietnut koncovemu zakaznikovi.
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Glogol napísal: Pi 22 12, 2023 9:22 pm
rmaly napísal: Pi 22 12, 2023 6:58 pm
Glogol napísal: Pi 22 12, 2023 12:41 pm
jogo napísal: Pi 22 12, 2023 12:04 pm
JUGGLER napísal: Pi 22 12, 2023 12:01 pm Krčmové reči. Presne.
Prepáč, ale kvôli tebe a chodcovi tu nedám konkrétne príklady firiem z Finstatu, nie som bonzák
Je bezne ze firmy nemaju zisk aj niekolko rokov aj ked maju niekolkomilionove trzby. Sam som akcionarom jednej takej https://www.finstat.sk/31651402 . Tie danove licence chcu aspon nieco aj z takych firiem. Osobne som s tym krokom stotozneny aj ked ten akoze konsolidacny balik je cista katastrofa.
Glogol... lenze tie licencie dodrbu aj take firmy, ktore napriklad zivia rodinu, maju zisk 0 (dajme tomu nech to co zarobia si rozdelia na platy... napriklad) a aj tak dostanu danovu licenciu... takze nie len firmy so "stamilionmi"...
Za dalsie, tie prachy sa aj z tych stamilionovych aj z tych malych nestracaju. Ak ich "rozdrbu", tak snad bud na investicie alebo aj keby za to kupili auta, mobily a co ja viem co este tak kole oci mnohym, tak je to tovar, z ktoreho zase niekto iny (predajca) zaplati dane... velakrat DPH apod...

Takze toto je cisto komunisticka pizdovina...
Ak ta suma co sa ma platit ako licencia ma dodrbat firmu tak potom sa treba zamysliet nad vyznamom takej firmy aj ked neviem co je myslene tym slovom. To je ako ked sa dvihne dan z nehnutelnosti zo 70 na 140 rocne tak 90 percent ludi to zvladne ale pre 10 percent to moze byt ozaj velky problem. Neda sa pausalizovat suhlasim.

Existuju rozni mikrodanovnici, tj, mini jedno osobovky, ktore maju s.r.o. len z dovodu, ze bez nej podnikat nemozu, napriklad na privyrobenie si, taki ludia zarobia 1-2tisicky navyse, normalne odvedu dan, atd, a tato licencia ich dorbe.
Neviem odkial mas tu myslienku, ze ak ma niekto s.r.o tak do toho musi drbat cely den a celu noc a ist na plne..
Takze ano, tato licencia je na dodrbanie mensich podnikatelov, pretoze vacsi si to jednoducho uhradi, ale mensiemu to zvysi danove zatazenie znacne, az ho zlikviduje, napriklad, spiaca s.r.o pocas materskej, alebo choroby, alebo jednoducho "ak by sa mi hodial s.r.o" a podobne..

ja som jednu s.r.o (spiacu) kvoli tomu v roku 2017 predal, pretoze licencia 490EUR toho casu bola pre s.r.o. nezmyselnym nakladom a nebavilo by ma to prelievat cez ine firmy aby som to "vyzehlil" a licenciu neplatil, zbytocna nadpraca..
Odoslané z počítača
Jozki
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 29 10, 2010 3:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Jozki »

RUŠÍ SA OSLOBODENIE OD DANÍ VÝNOSU Z PODIELOVÝCH FONDOV PO DRŽANÍ 3 ROKOV - schvalene to bolo ale aby to aj platilo tak to musi podpisat prezidentka a musi to vyjst v zbierke zakonov. Mama stale ma nejake uspory v podielovych fondoch, situaciu som jej vysvetlil a uz bola nastavena a cakala na januar 2024 a ze nebude musiet platit dan. Situacia sa trochu skomplikovala ale stale je tu moznost, ze 1. prezidentka nepodpise a 2. prip. ak to podpise a v zbierke zakonov to vyjde napr. 10.1.2024. Stale teda je moznost, ze podielove fondy zrusi a nebude platit dan. Len sa treba poponahlat a hned 2.1. Ich zrusit. Uvazujem spravne ? Priznam sa politiku uz vobec nesledujem a preto ani nevidim do schvalovania zakonov, ich platnosti a ucinnosti.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa miror »

Jozki napísal: So 23 12, 2023 6:32 pm RUŠÍ SA OSLOBODENIE OD DANÍ VÝNOSU Z PODIELOVÝCH FONDOV PO DRŽANÍ 3 ROKOV - schvalene to bolo ale aby to aj platilo tak to musi podpisat prezidentka a musi to vyjst v zbierke zakonov. Mama stale ma nejake uspory v podielovych fondoch, situaciu som jej vysvetlil a uz bola nastavena a cakala na januar 2024 a ze nebude musiet platit dan. Situacia sa trochu skomplikovala ale stale je tu moznost, ze 1. prezidentka nepodpise a 2. prip. ak to podpise a v zbierke zakonov to vyjde napr. 10.1.2024. Stale teda je moznost, ze podielove fondy zrusi a nebude platit dan. Len sa treba poponahlat a hned 2.1. Ich zrusit. Uvazujem spravne ? Priznam sa politiku uz vobec nesledujem a preto ani nevidim do schvalovania zakonov, ich platnosti a ucinnosti.
Tiez cakam na Fio fond aby som sa s nimi rozlucil, ale nie som si isty, ci to bude mozne takto obist. Ved aj danove licencie su v jednom baliku a nemyslim, ze by to nedali. Bolo by to retroaktivita alebo najdu nejaku klucku, ze to bude treba zdanit ? V dnesnej dobe tohoto pravneho paskvilu a zmien par dni pred platnostou je uz vsetko mozne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sa pozrite, či tam nie je účinnosť od 1.1. 2024. Tu píšu, že v daňových licenciách je:

Za účelom zlepšenia stavu verejných financií NR SR dňa 19.12.2023 schválila návrh zákona, ktorý prinesie zmeny vo viacerých oblastiach.
Jedným z opatrení tzv. konsolidačného balíčka je aj znovuzavedenie minimálnej dane pre právnické osoby, ktoré sa v praxi označuje aj ako daňová licencia. Zavedenie minimálnej dane právnických osôb bude upravovať „staronové“ ustanovenie, konkrétne § 46b zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).
Aké ďalšie vládne opatrenia boli prijaté s cieľom ozdraviť štátny rozpočet sa dočítate v článku Konsolidačný balíček mení dane, odvody aj poplatky od roku 2024

Daňová licencia bola zavedená už v rokoch 2014 až 2017. Ministerstvo financií SR v roku 2018 konštatovalo, že zavedenie daňových licencií výrazne zlepšilo daňovú spravodlivosť rovnomernejším rozdelením daňového bremena. Obavy ohľadom rušenia aktívnych firiem sa nenaplnili, práve naopak – zavedenie daňovej licencie pomohlo „vyčistiť“ obchodný register od neaktívnych firiem. Autori analýzy sa vyjadrili, že firmy, ktoré dlhodobo neplatili dane, využívali benefity systému na úkor tých, ktorí si svoje daňové povinnosti poctivo plnia.

Opätovné zavedenie daňovej licencie odhadom zasiahne celkovo 200 tisíc subjektov a prinesie do štátneho rozpočtu približne 120 miliónov eur v roku 2024.

Odpovede na to, ako ovplyvní podnikateľské prostredie zavedenie minimálnej dane (daňovej licencie) po 6 rokoch, prinesie už blízka budúcnosť.
Účinnosť znovuzavedenia daňových licencií je totiž schválená od 1.1.2024.

https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov ... d-1-1-2024 © Podnikajte.sk


Pri domácich podielových fondoch to ani nebude závisieť od vás. Daní to správca fondu zrážkovou daňou.
Takže ked bude reálne, aby nedanil, tak to nezdaní. Pri zahraničných fondoch sa výnos zdaňuje daňovníkom ( do konca marca ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa miror »

JUGGLER napísal: So 23 12, 2023 11:36 pm Pri domácich podielových fondoch to ani nebude závisieť od vás. Daní to správca fondu zrážkovou daňou.
Takže ked bude reálne, aby nedanil, tak to nezdaní. Pri zahraničných fondoch sa výnos zdaňuje daňovníkom ( do konca marca ).
Fio som odpredával nejaké aj počas roka a neuplatňoval zrážkovú daň, predpokladám, že sa berú za zahraničnú banku a tu je len jej pobočka.
J&T je tiež pobočka zahraničnej banky, robí to podobne. Neberie zrážkovú daň z výnosu z odpredaja podielových fondov.

Pritom obe banky berú zrážkovú daň z úrokov. Vyzerá to, že pravidlá zrážkovej dane sú iné pre podielové fondy pobočiek zahraničných bánk a tuzemských a naopak pravidlá pre úroky sú jednotné.

Takže budem sledovať na dni aká bude možnosť a samozrejme si to odložím na neskoršiu kontrolu, keby sa toho nejaký úradník chytil.


Našiel som takéto niečo:

PODPIS, VYHLÁSENIE A PUBLIKOVANIE ZÁKONA
Zákony schválené v národnej rade podpisuje predseda NR SR, prezident SR a predseda
vlády SR.
Schválený zákon zašle predseda NR SR najneskôr do 21 dní odo dňa jeho schválenia na vyhlásenie v Zbierke zákonov SR (v prípade zákona, ktorý už prezident raz vrátil, sa táto lehota skracuje na 14 dní). Za vydávanie zbierky zákonov zodpovedá Ministerstvo spravodlivosti SR a to zároveň zodpovedá aj za to, aby zákony a iné právne predpisy, ktoré sa majú uverejňovať v Zbierke zákonov, boli zverejnené najneskôr do 15 dní od ich odovzdania.
Dňom vyhlásenia v zbierke zákonov sa zákon stáva platným. To však ešte neznamená, že sa podľa neho postupuje, že sa používa a že možno napríklad použiť sankcie v ňom uvedené. Toto všetko sa môže stať až vtedy, keď je zákon účinný. Zákony nadobúdajú účinnosť buď 15. dňom po ich vyhlásení v Zbierke zákonov, alebo sa priamo v zákone môže uviesť iný začiatok účinnosti zákona. Táto lehota môže byť rôzna, a slúži predovšetkým na to, aby každý mal možnosť oboznámiť sa s novým zákonom.


Keby nemal napísanú účinnosť (čo má), dokonca by platil až 15 dní od uverejnenia v Zbierke zákonov, takto bude platiť v deň uverejnenia. Dúfam, že sa to u prezidentky zadrhne alebo nebude vychádzať Zbierka zákonov prvé januárové dni, hneď 1.1. budem dávať pokyny.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Treba pozrieť do papierov fondu, či je domáci správca. Sestru som vyhnal s JT Bond eur a výnos jej zdanili zrážkovo.
Pozrel som teraz, že správca je J&T INVESTIČNÁ SPOLOČNOSŤ, správ. spol., a.s. a tá má sidlo v Bratislave.
JT banka však má rôzne fondy - veľa ich má v ČR. Tie sa už považujú za zahraničné a zdanenie robí daňovník.
Myslím, že k tomu pošlú aj upozornenie, ked človek vystúpi z takého fondu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa miror »

JUGGLER napísal: Ne 24 12, 2023 3:58 pm Treba pozrieť do papierov fondu, či je domáci správca. Sestru som vyhnal s JT Bond eur a výnos jej zdanili zrážkovo.
Pozrel som teraz, že správca je J&T INVESTIČNÁ SPOLOČNOSŤ, správ. spol., a.s. a tá má sidlo v Bratislave.
JT banka však má rôzne fondy - veľa ich má v ČR. Tie sa už považujú za zahraničné a zdanenie robí daňovník.
Myslím, že k tomu pošlú aj upozornenie, ked človek vystúpi z takého fondu.
Áno, majú rôzne fondy a tie sú ešte horšie ako Bond (písal som to inde, fond vloží do iného fondu a ten do ďalšieho aby mali poplatky niekoľkonásobné). Zrušil som im Profit a Selekt, tie boli úplne nanič, ten Bond ešte mám a ten im zruším hneď 1.1. aj keby dovtedy už bol zákon podpísaný a uverejnený, lebo tým pádom to už lepšie nebude. Nechával som ho len keď akcie klesali, nech je nejaký úrok ale teraz keď sú bežné účty u obchodníkov s väčším úrokom ako reálny výnos J&T Bond, to nemá zmysel.

Máš pravdu so zrážkovou daňou, teraz pozerám investičný výpis a tam nie je uvedená ale suma predaja je väčšia ako suma pripísaná na bežný účet (vo výpise z bežného účtu nemám tiež pohyb o zrazenej dani ale len už menšiu pripísanú sumu). Asi to posielajú nejakým iným listom ale na výpisoch to nevidím. Ale Fio fond mi nezrazilo zrážku určite, tam vidím pripísanú sumu presne podľa kurzu.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa miror »

Prezidentka dnes podpisala …

Zmeny platne od 1.1.24 bohuzial
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Glogol »

Za tejto vlady sa viac oplati lezat hore zipsom nadavat na ameriku a follovat blahu a nie starat sa o svoje peniaze,
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... a-problemy
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa wladas »

Ale toto bolo zname par dni po schvaleni zakona ze ti co si refinancovali hypo a nepockali na koniec fixu maju smolu.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Áno podmienky naschvál nastavili tak, že nárok majú hlavne ľudia, čo brali hypotéku posledných 3-5 rokov a teraz im končí prvý fix a ne ľudia, ktorý kupovali pred 10 rokmi za polovičné ceny, 5 krát refinancovali do inej banky kvôli trochu nižšiemu úroku a teraz si ešte budú niečo nárokovať od štátu. Mňa to teší, že podmienky nastavili takto prísnejšie a tí, čo kupovali už dávno za lacno a refinancovali a špekulanti s investičnými bytmi na prenájom nič nedostanú.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Preco by mali ludia s hypotekou dostat pomoc od statu? Drzal niekto zbran pri ich hlave pri podpise? Alebo hypoteku podpisali dobrovolne ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

iceberg8 napísal: Ne 14 01, 2024 2:21 pm Preco by mali ludia s hypotekou dostat pomoc od statu? Drzal niekto zbran pri ich hlave pri podpise? Alebo hypoteku podpisali dobrovolne ?
Presne nik sa im nekázal zadlžiť. Moja priateľka brala hypo v 2014 najprv s fix-3 v 2017 som jej povedal ,aby vyplatila nejakú sumu čo mala našetrenú 3000EUR a zostatok aby zafixovala na FIX-10 so splatnosťou na 10 rokov pretože úroky nebudú večne nízke čo aj urobila. Ja nie som ochotný sanovať vyššie úroky niekomu čo si bral hypo a teraz mu nevychádza lebo dúfal ,že úroky budú na 0 až na veky vekov.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Baba Jaga napísal: Ne 14 01, 2024 3:56 pm
iceberg8 napísal: Ne 14 01, 2024 2:21 pm Preco by mali ludia s hypotekou dostat pomoc od statu? Drzal niekto zbran pri ich hlave pri podpise? Alebo hypoteku podpisali dobrovolne ?
Presne nik sa im nekázal zadlžiť. Moja priateľka brala hypo v 2014 najprv s fix-3 v 2017 som jej povedal ,aby vyplatila nejakú sumu čo mala našetrenú 3000EUR a zostatok aby zafixovala na FIX-10 so splatnosťou na 10 rokov pretože úroky nebudú večne nízke čo aj urobila. Ja nie som ochotný sanovať vyššie úroky niekomu čo si bral hypo a teraz mu nevychádza lebo dúfal ,že úroky budú na 0 až na veky vekov.
pozri s inflaciou je to rovnake, ti zodpovedni co setria platia tym co si poziciavaju. Nikoho to ale netrapi :(.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Glogol »

osamely chodec napísal: Ne 14 01, 2024 5:37 pm
Baba Jaga napísal: Ne 14 01, 2024 3:56 pm
iceberg8 napísal: Ne 14 01, 2024 2:21 pm Preco by mali ludia s hypotekou dostat pomoc od statu? Drzal niekto zbran pri ich hlave pri podpise? Alebo hypoteku podpisali dobrovolne ?
Presne nik sa im nekázal zadlžiť. Moja priateľka brala hypo v 2014 najprv s fix-3 v 2017 som jej povedal ,aby vyplatila nejakú sumu čo mala našetrenú 3000EUR a zostatok aby zafixovala na FIX-10 so splatnosťou na 10 rokov pretože úroky nebudú večne nízke čo aj urobila. Ja nie som ochotný sanovať vyššie úroky niekomu čo si bral hypo a teraz mu nevychádza lebo dúfal ,že úroky budú na 0 až na veky vekov.
pozri s inflaciou je to rovnake, ti zodpovedni co setria platia tym co si poziciavaju. Nikoho to ale netrapi :(.
Este ze to bol vtip.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Rokosák »

Glogol napísal: Ne 14 01, 2024 6:11 pm Presne nik sa im nekázal zadlžiť.
S odstupom casu je zjavne, ze niektori poziciavatelia sa nemali zadlzit a veritelia im nemali poziciat.

Vysledkom tohto stavu by bolo:
1, Ludia skonciaci na ulici
2. Dalsie nehnutelnosti na trhu co by znizilo ceny a poskodili maklerov.
3. Banky by vlastnili nehnutelnosti, z ktorych by na mnohych prerobili.
4. Kombinacia dielcich problemov by mohla vyustit v politicku ba i spolocensku krizu.

Zasah statu vyriesil (aspon ciastocne) problem poziciavatelov a aj bank. Na to tu mame stat, aby riesil taketo problemy. Banky a postihnuti poziciavatelia mozu statu dakovat. Ostatni sa mozeme stazovat, ale nepomozeme si. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa wladas »

Nie, urcite by nikto neskoncil na ulici ak by nezaviedli podporu. To rozhodne nikoho z biedy nevytrhlo.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Baba Jaga napísal: Ne 14 01, 2024 3:56 pm
iceberg8 napísal: Ne 14 01, 2024 2:21 pm Preco by mali ludia s hypotekou dostat pomoc od statu? Drzal niekto zbran pri ich hlave pri podpise? Alebo hypoteku podpisali dobrovolne ?
Presne nik sa im nekázal zadlžiť. Moja priateľka brala hypo v 2014 najprv s fix-3 v 2017 som jej povedal ,aby vyplatila nejakú sumu čo mala našetrenú 3000EUR a zostatok aby zafixovala na FIX-10 so splatnosťou na 10 rokov pretože úroky nebudú večne nízke čo aj urobila. Ja nie som ochotný sanovať vyššie úroky niekomu čo si bral hypo a teraz mu nevychádza lebo dúfal ,že úroky budú na 0 až na veky vekov.
Podme tieto “ved nik ich nenutil” rozsirit

Postihnute dieta? Ved nik ich netutil mat deti
Covid a restauracie? Ved nich ich nenutil podnikat
Drahy benzin/nafta? Ved nik ta nenuti chodit autom

Atd…
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Glogol »

Rokosák napísal: Ne 14 01, 2024 8:18 pm
Glogol napísal: Ne 14 01, 2024 6:11 pm Presne nik sa im nekázal zadlžiť.
S odstupom casu je zjavne, ze niektori poziciavatelia sa nemali zadlzit a veritelia im nemali poziciat.

Vysledkom tohto stavu by bolo:
1, Ludia skonciaci na ulici
2. Dalsie nehnutelnosti na trhu co by znizilo ceny a poskodili maklerov.
3. Banky by vlastnili nehnutelnosti, z ktorych by na mnohych prerobili.
4. Kombinacia dielcich problemov by mohla vyustit v politicku ba i spolocensku krizu.

Zasah statu vyriesil (aspon ciastocne) problem poziciavatelov a aj bank. Na to tu mame stat, aby riesil taketo problemy. Banky a postihnuti poziciavatelia mozu statu dakovat. Ostatni sa mozeme stazovat, ale nepomozeme si. :D
Nebol to moj citat ale to je jedno. Stat by mal chranit tych ktorym ozaj hrozi ze skoncia na ulici. 99 percent z tych co maju byt a kvoli vyssej splatke im ulica nehrozi, Stat by mal chronit to 1 percento, Je to bohapuste zadlzovanie dalsich generacii za voličske hlasy. Bodka. Nie je co riesit ani hladat vyhovorky. Najhorsia je ale moralna ujma ze ten so sa snazil s tym nieco robit a myslel dopredu je potrestany. Alebo kasli na to nestaraj sa o peniaze pride stat a poriesi to za teba. Cesta do pekla.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa iceberg8 »

uhlikova_stopa napísal: Ne 14 01, 2024 8:39 pm
Baba Jaga napísal: Ne 14 01, 2024 3:56 pm
iceberg8 napísal: Ne 14 01, 2024 2:21 pm Preco by mali ludia s hypotekou dostat pomoc od statu? Drzal niekto zbran pri ich hlave pri podpise? Alebo hypoteku podpisali dobrovolne ?
Presne nik sa im nekázal zadlžiť. Moja priateľka brala hypo v 2014 najprv s fix-3 v 2017 som jej povedal ,aby vyplatila nejakú sumu čo mala našetrenú 3000EUR a zostatok aby zafixovala na FIX-10 so splatnosťou na 10 rokov pretože úroky nebudú večne nízke čo aj urobila. Ja nie som ochotný sanovať vyššie úroky niekomu čo si bral hypo a teraz mu nevychádza lebo dúfal ,že úroky budú na 0 až na veky vekov.
Podme tieto “ved nik ich nenutil” rozsirit

Postihnute dieta? Ved nik ich netutil mat deti
Covid a restauracie? Ved nich ich nenutil podnikat
Drahy benzin/nafta? Ved nik ta nenuti chodit autom

Atd…
Idem do kasina, ak vyhram, beriem, ak prehram, platis..

Je brutalne porovnavat postihnute dieta a nezodpovedne hypoteky.
Je rozdiel, ak pride udalost covid, alebo asteroid a hypoteka lebo mozem, okrem toho, mohli donasat jedlo kureirom.
Tu mas na vyber MHD, tak isto ako pri hypoteke mas na vyber podnajom alebo rodicia, pripadne mensi byt.
Odoslané z počítača
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Murosik »

No je zrejmé, že tie porovnania dobré neboli. Výšku splátky človek predpokladať vie. Alebo minimalne bolo veľmi vysoko pravdepodobné, že také nízke úroky dlhodobo nebudú. Hovorilo sa to všade. Čiže áno, tí čo išli s hypotékou na tesnotku, tak tí boli nezodpovední. Uznalvam právo každého bývať, ale nemyslím si, že každý má právo na dom minimálne 150m2 obytnej plochy.

Ale k téme, bolo by normálne, ak by sa štát podelil s nákladmi na hypotéku s ľuďmi, ktorí podporu dostanú. Veď banky mohli dať hypotéku len osobám, ktoré vedeli splácať hypotéku s minimálne o 2% vyššími úrokmi.
Čiže ak mi stúpol úrok z 1% na 5%, tak musím byť schopný splácať minimálne úrok 3%. Po tú hranicu teda nevidím zmysel v tom, aby mi štát pomáhal. Ak už štát má pomáhať, tak nad tú hranicu 3%, ci by znamenalo, ze polovicu nákladov ponesie stat a polovičku dlžník.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Rokosák »

Murosik napísal: Ne 14 01, 2024 10:42 pm Čiže ak mi stúpol úrok z 1% na 5%, tak musím byť schopný splácať minimálne úrok 3%. Po tú hranicu teda nevidím zmysel v tom, aby mi štát pomáhal. Ak už štát má pomáhať, tak nad tú hranicu 3%, ci by znamenalo, ze polovicu nákladov ponesie stat a polovičku dlžník.
Zabudol si na banku. Urok zvysila banka dlznikovi, ktoremu nemala ani povodne pozicat. Ale vsak mame stat, ktory pomoze dlznikovi a tym aj banke. Pravdepodobne najskor banke a az potom dlznikovi.

Podla mna lavicova vlada to vysvetluje ako pomoc obcanom a pravicova by to vysvetlovala ako podporu podnikatelskemu prostrediu. Vysledok rovnaky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Murosik »

Rokovali - Ano, v podstate máš pravdu. Ale to už by sme išli do nejakej formy trestania vinníka. Mne ide skor o nejaké delenie nákladov medzi štát a iné osoby, ktoré by dokázali uniesť ľudia ale aj štát by to veľmi nezaťažilo.
Či tie osoby nespľňajú podmienky na 5% úrok, to neviem. Ale asi veľa isto spĺňa, keďže platy išli hore
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Glogol »

Dam tu temu sem - snad sa vyhneme politike.
Rozmyslam ze ci politici vedia co znamena 4 dnovy pracovny tyzden lebo ja velmi nie. Budem plateny za 4 dni ci za 5 ? Ak za 5 tak sa mi to velmi nezda zeby sa firmy vzdali 20 percent pracovnej sily za ten isty plat. Ak za 4 tak dakujem pekne.
https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 ... vedal-fico.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 666
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Cital som niekde ze 40 hodin tyzdenne by zostalo , cize by si musel denne odrobit 10 hodin , miesto 8.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Dominican Republic to launch pilot program offering a 4-day workweek to public and private workers | AP News
https://apnews.com/article/dominican-re ... 431b5d8409
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa MiBi »

Čo este povedal Fico v Davose :
  • Chystá sa vraj zákon, ktorý skráti lehoty na vydávanie povolení na pobyt a prácu pre ľudí zo zahraničia.
  • Zvlášť sa chce sústrediť na lákanie bohatých ľudí, ktorí tu budú investovať. Pre nich majú byť takzvané zlaté víza.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Fund »

MiBi napísal: Št 18 01, 2024 8:45 am Čo este povedal Fico v Davose :
  • Chystá sa vraj zákon, ktorý skráti lehoty na vydávanie povolení na pobyt a prácu pre ľudí zo zahraničia.
  • Zvlášť sa chce sústrediť na lákanie bohatých ľudí, ktorí tu budú investovať. Pre nich majú byť takzvané zlaté víza.
...dufam,ze sa s tym pochvalil svojim volicom tvz."HEJ SLOVAKOM"
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Fund napísal: Št 18 01, 2024 9:04 am
MiBi napísal: Št 18 01, 2024 8:45 am Čo este povedal Fico v Davose :
  • Chystá sa vraj zákon, ktorý skráti lehoty na vydávanie povolení na pobyt a prácu pre ľudí zo zahraničia.
  • Zvlášť sa chce sústrediť na lákanie bohatých ľudí, ktorí tu budú investovať. Pre nich majú byť takzvané zlaté víza.
...dufam,ze sa s tym pochvalil svojim volicom tvz."HEJ SLOVAKOM"
kúp nehnuteľnosť začni podnikať a dostaneš tipujem aspoň 10ročné daňové prázdniny.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Glogol »

MiBi napísal: Št 18 01, 2024 8:45 am Čo este povedal Fico v Davose :
  • Chystá sa vraj zákon, ktorý skráti lehoty na vydávanie povolení na pobyt a prácu pre ľudí zo zahraničia.
  • Zvlášť sa chce sústrediť na lákanie bohatých ľudí, ktorí tu budú investovať. Pre nich majú byť takzvané zlaté víza.
Fuuu 100 000 ludi ….od 4.35 min
https://www.youtube.com/watch?v=VRn-M54ko1Q&t=15s
Neverim ze to provie doma verejne
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Super pre poskytovatelov najmov …. Nepredpokladam, ze niekto kto sem pride z inej krajiny okamzite zoberie hypoteku a kupi svoje. Niekto isto kupi za hotove, no takych asi moc nebude… ktovie ci sa z toho tesia robosi co robka volili a nadavaju na vsetko z ua :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Demokracia je svata.

Aspon vie lepsie anglicky, ako I. M.

Ale prve co som to hodil niekde okolo 4:00 tak si sral do vlastnej huby, on povedal "kriza nas obide" v 2009 a teraz hovori, ako niekto hovoril, ze to bude mala kriza a ze on vedel ze to bude velka kriza.
Odoslané z počítača
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa JanH »

Navonok nedošlo k žiadnej zmene, ale v skutočnosti štát opäť zaviedol daň 19 percent tam, kde ju predchádzajúci parlament zrušil s naplánovanou platnosťou od 1. januára. Hovoríme o viac ako milióne sporiteľov, ktorí zhodnocujú svoje peniaze v podielových fondoch.
https://www.aktuality.sk/clanok/1pE4JPV ... j-zdanuju/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trochu zavádzajúci článok :)

ad1. predchádzajúca vláda schválila niečo, čo nikdy nezačalo platiť... Mohlo to platiť, keby SaS, ktorá presadila zmenu následne nepovalila vládu...
Plač nad rozliatým mliekom

ad2. Podielové fondy nie sú výhodné pre dlhodobé investovanie, aj keby boli oslobodené od daní. Však teraz uvidíme tu parádu v hitparáde...
stačí porovnať výnos. V tej tabulke vidím, že štát získal 15 miliónov zo zdanenia podielových fondov za 2022....Chcel by som vidieť číslo, kolko miliónov vytiahli správcovia z kapies ľudí za ,,aktívnu správu,, . Z tých stámiliónov, čo majú v správe vieme vyčísliť straty ľudí na výnosoch. Ľudia strácajú 3x: cez poplatky , cez nízke výnosy, cez zdanenie. Tie prvé 2 straty nikto ľuďom nevysvetluje...inak by 90% podielových fondov zaniklo samo

ad3: nič nebráni bankám umožniť ľuďom investovať cez etfs – teda z oslobodením od daní. Tak ako začala napríklad SLSP.

ad4: nič nebráni správcom kótovať svoje fondy na burze, tak ako začali niektorí zahraniční správcovia, alebo fond J&T ARCH INVESTMENTS.
Ked zaviedli oslobodenie od daní, čítal som, že to bolo na žiadosť EU, aby sa tým dosiahlo oživenie kapitálových trhov cez regulované burzy....preto sú oslobodené len cenné papiere prijaté na burzové obchodovanie. Ale vidíte, JT vie predávať cez burzu aj svoje zero coupon dlhopisy..takže kto chce, aby sa ľudia nemuseli zdaňovať, ten si to vie zariadiť. Pre mňa podielový fond kde musí človek vstúpiť cez úpis a vystúpiť môže len cez redemáciu je byrokratický moloch, ktorý takto k sebe na celé roky priputáva klientov. Iná vec je, ked klient môže vstúpiť do fondu elegantne cez burzu a vystúpiť kedykoľvek.

Ad5: v článku sa píše: Ak si človek sporí 100 eur mesačne v podielovom fonde počas 10 rokov pri zhodnotení 3,5 percenta ročne, našetrí si 14 385 eur, z čoho výnos predstavuje 2 385 eur. Zrušením daňovej výhody v podielových fondoch však investor odvedie štátu 453 eur.

Práve na také oslobodenie od daní pri sporo-investovaní by malo slúžiť DIS: viewtopic.php?t=6081
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Písal som do Birdwinga ohľadne DIS tak uvidíme možno sa dočkáme. Ale maďari majú lepší DIS produkt ako je náš.
Pri založení maďarského DIS (TBSZ) v danom roku investor musí urobiť vklad ak neurobí zanikne a musí znova otvoriť vklad je neobmedzený u nás je to 3000 EUR ročne v Maďarsku sa musí sporiť min. 3 max 5 rokov ak po 3 rokoch ukončí zdaňuje to 10% po 5 rokoch 0 daň s tým ,že si môže ďalší DIS otvoriť ďalší rok. A je tiež možné investovať a obchodovať so všetkým (akcie,ETF,opcie na akcie na futures, futures, bondy, FX)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Zmeny od 2024

Príspevok od používateľa wladas »

Slovan_sk napísal: Št 18 01, 2024 5:42 am Cital som niekde ze 40 hodin tyzdenne by zostalo , cize by si musel denne odrobit 10 hodin , miesto 8.
Toto ale nie je ziadna novinka. Toto spada skor do flexibilneho pracovneho casu. Alebo ako praca na zmeny (denna/nocna, 12h sichta, atd.). Mesacny sumar bude rovnaky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"