Payment-for-order-flow (a no-fee brokeri)

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Payment-for-order-flow (a no-fee brokeri)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rastislaf napísal: Pi 08 12, 2023 3:07 pm Narazil som na velmi zaujimavy clanok ktory podrobe vysvetluje ako Trade Republic (a podobny no-fee brokeri vyuzivajuci PFOF - Payment-for-order-flow) vlastne zarabaju. Konecne mi je jasne ako to funguje:

https://www.bankeronwheels.com/pfof-and ... en-venues/

Bottom lines:
- In 2026, PFOF Will Be Banned In The EU
- BEFORE 2026 - Some Brokers Will Be Vulnerable To The New Ban
- BEFORE AND AFTER 2026 - You May Get A Worse Price When Trading On A Quote-Driven Market
- (Bafin study) Any non-DAX security above €500 and any DAX security above €2,000 had worse execution on PFOF venues
Vynikajúci článok !
:beer:

Dôležitá téma, ktorá si pýta osobitné vlákno. Pretože to vyzerá na zmeny v EU.

Dovolil som si preložiť ten článok. Odporúčam si ho prečítať aj v angličtine. Je to prehľadnejšie.

EÚ ZAKAZUJE PLATBY ZA TOK OBJEDNÁVOK, ALE BURZY ZOSTANÚ ZACHOVANÉ

"Bezplatné obchodovanie", ktoré makléri často inzerujú, nemusí byť také bezplatné, ako si myslíte. Často s ním súvisí tieňová transakcia, o ktorej možno neviete - platba za tok objednávok.

Vaše obchody sa predávajú a párujú v "Dark Pool" (v USA) alebo na burze, ktorá môže mať jediného tvorcu trhu (v EÚ).
To má často za následok horšie ceny. EÚ preto zakročila. Čo to však znamená pre vás pri výbere brokera?

Aj keď sú tieto platby zakázané, burzy s jedným tvorcom trhu môžu stále existovať. Uistite sa, že rozumiete dôsledkom obchodovania prostredníctvom nich.

KĽÚČOVÉ ZÁVERY
PFOF je kontroverzný - PFOF sú provízie (tzv. legálne úplatky alebo "kickbacky"), ktoré platia finančné spoločnosti brokerom. Môžu mať vplyv na transparentnosť a zvyšovať konflikt záujmov.
PFOF sú výhodné pre všetkých. Ale len teoreticky. Kupujúci zaplatia nižšiu cenu, predávajúci dostanú vyššiu cenu, tretia strana dostane províziu a brokeri dostanú platbu bez toho, aby platili burzový poplatok. Znie to príliš dobre na to, aby to bola pravda? Je. V praxi početné štúdie ukazujú, že investori na tom v 68 % až 86 % prípadov strácajú.
Identifikácia burzy PFOF nemusí byť zrejmá. Makléri využívajúci PFOF obchodujú na burzách Gettex, Tradegate Exchange alebo Lang & Schwarz.
V EÚ bude PFOF od roku 2026 zakázaný. Spojené kráľovstvo ho zakázalo už v roku 2012. Zákaz bude mať vplyv na obchodné modely maklérov. V súčasnosti sa naň niektorí brokeri, ako napríklad Trade Republic, vo veľkej miere spoliehajú. Môžu v tom pokračovať až do roku 2026. Potom môžu naďalej používať burzy PFOF, ale bez explicitnej platby.
Burzy s jedným tvorcom trhu však môžu zostať. Makléri ich môžu stále predkladať ako najlacnejšie na obchodovanie. Pozor - ceny nemusia byť vždy výhodné.

ČO JE PLATBA ZA TOK OBJEDNÁVOK?
PFOF sú provízie vyplácané finančnými spoločnosťami vášmu brokerovi.

Existujú dva modely príjmov brokerov
Bežný model - broker zarába na províziách, poplatkoch alebo spreadoch klientov, poskytuje transparentnejšie vykonávanie pokynov prostredníctvom rôznych trhových miest a vo všeobecnosti má nižšie riziko konfliktu záujmov.
Model PFOF - Spolieha sa na platby - tzv. platby za tok príkazov (PFOF) od tretích strán za smerovanie príkazov, často ponúka nižšie alebo nulové provízie za obchody, ale čelí problémom s transparentnosťou a vyšším potenciálom konfliktu záujmov a je kontrolovaný v regiónoch, ako je EÚ a Spojené kráľovstvo.
Pri bežnom postupe by teda maklér poslal váš obchod na tradičnú burzu, ako je XETRA. Za to by maklér musel burze zaplatiť poplatok, keďže Xetra pri transakcii funguje ako transparentný sprostredkovateľ.

V prípade PFOF maklér nielenže neplatí poplatok, ale získava aj províziu. Pre makléra je teda jednoduchšie ponúknuť vám obchody s nulovou províziou.

KTO EŠTE ZARÁBA NA MOJOM OBCHODE?
AK TO VYZERÁ AKO KAČICA A PLÁVA TO AKO KAČICA...

V USA môžu váš príkaz realizovať hedžové fondy
V USA môže váš príkaz pristáť v Dark Poole vysokofrekvenčnej obchodnej spoločnosti, ako je Citadel, ktorá na transakcii zarobí.

V Európe môže mať plnú kontrolu jeden tvorca trhu
V Európe môže byť váš pokyn predaný na viacstrannú burzu. Teoreticky je to asi lepšie ako nepriehľadný hedžový fond, poviete si. Až na to, že v praxi tieto burzy zahŕňajú len jedného tvorcu trhu. Takže hoci teoreticky je to inak, Ak to vyzerá ako kačica, pláva ako kačica a kváka ako kačica... potom to pravdepodobne kačica je!

SOM NA TOM HORŠIE?
VYDRŽTE. NEMAL BY BYŤ PFOF VÝHODNÝ PRE INDIVIDUÁLNYCH INVESTOROV?
Áno, teoreticky by mal byť výhodný pre všetkých.
Parafrázujúc Matta Levina, PFOF by mal byť prospešný pre každého. Tu je situácia:


Milión ľudí príde k maklérovi obchodovať s akciami GameStop. Polovica z nich chce kúpiť, polovica predať. Všetci používajú trhové príkazy, všetci v presne rovnakom čase.
Za normálnych okolností by maklér zaplatil burze malý poplatok za vykonanie príkazov. Burza má pol milióna akcií GameStop na predaj za 58,25 USD a milión akcií na nákup za 58 USD. Maklér môže poslať príkazy na burzu, kde by sa príkazy na nákup vyplnili za 58,25 USD a príkazy na predaj by sa vyplnili za 58 USD.
Maklér si však uvedomuje, že akcie by mohli byť vyrovnané. Nemusí platiť poplatok burze, kupujúci nemusia platiť 58,25 USD a predávajúci nemusia dostať 58 USD. Kupujúci by mohli zaplatiť 58,15 USD a ušetriť 10 centov, predávajúci by mohli dostať 58,10 USD a zarobiť ďalších 10 centov a maklér si ponechá 5 centov (a vyhne sa poplatku burze). Toto sa nazýva "internalizácia". To je spôsob, akým to robí IBKR.

Moja poznámka: autor zrejme myslí dark pool u InteractiveBrokers. Proste IB tiež šetrí poplatky, ked medzi vlastnými klientami najprv spáruje príkazy a len zbytok pošle na burzy. Dokonca u IB zaznamenávam upozornenia, že ked si order smerujem sám, že ked to nenechám na nich, tak môžem zaplatiť vyšší poplatok. Ale ja si poplatky kontrolujem a nič také, čo by mi vadilo som nezaznamenal. Na vlastné smerovanie mám vlastné dôvody.

V praxi to menej sofistikovaní makléri nemajú možnosť robiť. Zadávajú to subdodávateľom a posielajú príkazy "veľkoobchodníkovi". Veľkoobchodník platí predávajúcim viac, kupujúcim účtuje menej a necháva si maržu pre seba. Ale namiesto toho, aby si ponechal 3 centy pre seba, posiela 2 centy späť maloobchodnému brokerovi, napríklad Trade Republic, ktorý mu poslal obchod (to je provízia PFOF).

ALE MAJÚ Z TOHO INVESTORI SKUTOČNÝ ÚŽITOK?
V praxi pri zákonnom úplatku existuje motivácia zatajiť cenu.
Problémom je, že po tom, ako sa pokyn dostane k veľkoobchodníkovi, je jeho realizácia netransparentná. Ako uvádza FT.com "tým, že tvorcovia trhu môžu prilákať tok objednávok zákonným úplatkom, PFOF im dáva všetky stimuly na to, aby skryli skutočnú cenu, za ktorú sú ochotní obchodovať, čo pravdepodobne vedie k horšej exekúcii pre retailových obchodníkov."

Väčšina krajín EÚ nepochybuje
Potvrdzujú to početné štúdie NCA a CFAI:


Holandská štúdia odhalila, že príkazy vykonané prostredníctvom PFOF sú horšie ako príkazy vykonané na miestach mimo PFOF, pričom v 68 % až 83 % prípadov sa cena pri transakciách v hodnote 3 000 EUR zhoršila o 1,44 až 3,46 EUR.
Španielska štúdia zistila, že 86,4 % obchodov na obchodných miestach PFOF má horší výkon, čo má za následok zhoršenie ceny o 0,14 % až 0,16 %.
Štúdia CFAI po zákaze v roku 2012 v Spojenom kráľovstve zaznamenala najlepšiu realizáciu v 90 % prípadov oproti 65 % pred zákazom.
Aj v nemeckej štúdii sa väčšie transakcie vykonávajú zle
Zmiešaný výsledok priniesla štúdia spoločnosti Bafin, v ktorej sa porovnávali cenné papiere DAX a iné ako DAX pre rôzne veľkosti obchodov. Každý cenný papier mimo indexu DAX nad 500 EUR a každý cenný papier DAX nad 2 000 EUR mal horšie vykonávanie na miestach PFOF. Zo zrejmých dôvodov sme sponzorované štúdie nezahrnuli.


AKO VIEM, KTORÚ BURZU SI MÁM VYBRAŤ?
AKO VIEM, KDE OBCHODUJEM?
Najväčšie burzy PFOF sú v Nemecku
V Európe existujú predovšetkým dva typy búrz pre ETF - tradičná a kotačná:


Tradičné burzy (alebo Lit Pools) - ako napríklad XETRA vo Frankfurte, fungujú v transparentnom prostredí, kde sú obchodné príkazy a ceny viditeľné pre všetkých účastníkov trhu. Táto transparentnosť zabezpečuje zisťovanie cien a spravodlivosť pri obchodovaní. Tieto burzy majú centrálnu knihu objednávok - môžete si pozrieť najlepšie nákupné a predajné ceny vrátane požadovaných alebo ponúkaných objemov. K dispozícii je aj prehľad o hĺbke knihy objednávok.
Trhy riadené kotáciami - napríklad Gettex v Mníchove alebo Tradegate Exchange v Berlíne. Neexistuje žiadna hĺbka knihy objednávok. Tieto burzy zobrazujú len "najlepšiu" nákupnú a predajnú cenu. Burzy L&S a Tradegate ukazujú, koľko akcií je pri týchto cenách k dispozícii alebo žiadaných, na burze Gettex ani to nie je transparentné.

SÚ GETTEX, L&S ALEBO TRADEGATE EXCHANGE KONKURENCIESCHOPNÉ?
Existuje len jeden tvorca trhu.
Teoreticky teraz váš obchod smeruje na trh riadený kotáciou, ktorý by mal byť konkurencieschopný.


Koniec koncov, nazýva sa multilaterálna burza. Ustanovenia v rámci pravidiel burzy však takmer znemožňujú účasť nepridruženým firmám.


Ak sa na to pozrieme bližšie:


Gettex? Len jeden tvorca trhu pre akcie, fondy, ETP a dlhopisy (Baader Bank).
Lang & Schwarz? Jeden tvorca trhu pre všetky príkazy vykonávané spoločnosťou Lang & Schwarz TradeCenter AG & Co. KG.
Tradegate Exchange? Jeden tvorca trhu. Tradegate AG, ktorá vlastní 42,84 % burzy, je jedinou stranou zodpovednou za realizáciu pokynov v oblasti akcií a ETF.


JE PFOF POVOLENÝ V USA?
PFOF je v USA legálny.
V USA je táto prax stále v platnosti. Hoci americké regulačné orgány zvažovali úplný zákaz PFOF, zastavili sa pred ním. Namiesto toho Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) predložila celý rad návrhov na reformu štruktúry trhu, z ktorých niektoré boli priamo zamerané na túto prax. Tu je to, čo o tom povedal generálny riaditeľ IBKR po ságe GME.
GENERÁLNY RIADITEĽ IBKR - V USA SA PFOF PRAVDEPODOBNE NEZAKÁŽE


JE PFOF V SPOJENOM KRÁĽOVSTVE POVOLENÝ?
PFOF je v Spojenom kráľovstve zakázaný už viac ako desať rokov
Platba za tok príkazov je v Spojenom kráľovstve účinne zakázaná od roku 2012. Na čele tohto kroku stál britský Úrad pre finančné služby (FSA), ktorý je teraz známy ako Úrad pre finančné správanie (FCA). Štúdia, ktorá nasledovala po tomto zákaze, ukázala, že trhy v Spojenom kráľovstve sa stali likvidnejšími a ceny pre retailových investorov sa bez PFOF zlepšili.


JE PFOF V EÚ POVOLENÝ?
Ešte pred zákazom sa táto prax niektorým krajinám EÚ nepáčila
Zatiaľ čo Nemecko túto prax obhajovalo, keďže sa na ňu spoliehajú niektorí z jeho najväčších fintech hráčov, iné regulačné orgány v Európe boli proti. Holandské orgány túto prax zakázali a proti boli aj francúzske NCA. Do roku 2023 však harmonizácia na úrovni EÚ neexistovala.
V roku 2026 bude PFOF v EÚ zakázaný
Európska rada dosiahla dohodu o všeobecnom zákaze PFOF v EÚ.

Do roku 2026 sme v prechodnom období
Do roku 2026 existuje možnosť, aby členské štáty povolili investičným spoločnostiam pod ich jurisdikciou výnimku zo zákazu za predpokladu, že PFOF sa poskytuje len klientom v danom členskom štáte.
Čo ak francúzsky zákazník využíva nemeckého makléra?
Naša interpretácia tejto dohody je taká, že napr. nemeckí brokeri, ktorí majú nemeckých zákazníkov, ich môžu až do roku 2026 nasmerovať na miesta PFOF, ale francúzski zákazníci by si ho nemali nechať realizovať prostredníctvom PFOF.

ČO TO PRE VÁS ZNAMENÁ?
PRED ROKOM 2026
Niektorí makléri budú zraniteľní voči novému zákazu
Maklérske prostredie v EÚ sa v súčasnosti mení a niektorí makléri musia prispôsobiť svoje obchodné modely tejto novej realite.


Individuálni investori by si mali uvedomiť, že niektorí z nich sú voči týmto zmenám zraniteľnejší ako iní.


V nasledujúcich týždňoch uverejníme viac informácií o vystavení maklérov tejto praxi. 🔎


PRED A PO ROKU 2026
Pri obchodovaní na trhu riadenom kotáciou môžete získať horšiu cenu
Mali by ste si tiež uvedomiť, že pri zadávaní pokynu na niektorom z trhov riadených kotáciou nemusí byť kvalita vykonania pokynu rovnaká ako na tradičnej burze. Dokonca aj po tom, ako budú explicitné platby PFOF v roku 2026 zakázané.


Uvidíme, ako môžu burzy riadené kotáciami motivovať maklérov, aby im posielali obchody, bez PFOF.


Dnes to v niektorých prípadoch vidíme:


Brokeri ponúkajú investorom možnosť výberu burzy, ale v používateľskom rozhraní môže byť stále uprednostnené staršie miesto s PFOF (lacnejšie viditeľné poplatky pre investorov)
Zúčtovacie poplatky, poplatky za obchodovanie alebo úschovu môže hradiť prevádzkovateľ burzy.
Finančný sektor je kreatívny. Bohužiaľ, často nie vo váš prospech. 😞 Tento priestor budeme naďalej sledovať. 👀
Ďakujeme vám za prečítanie.

https://www.bankeronwheels.com/pfof-and ... en-venues/

Moja poznámka: beriem to všetko s rezervou. Pretože je tu aj iný konlikt záujmov: banky a burzy nechcú, aby ľudia mali niečo zadarmo.
Nechcú byť vonku z biznisu. Vďaka brokerom zadarmo pomaly skapína i fondový biznis: veď brokeri zadarmo umožňujú ľuďom investovať úplne zadarmo. Ja si nemyslím, že ked môj broker niektoré moje príkazy vypáruje v rámci svojeho dark poolu ( a nazaplatím za to takmer nič ), tak že mi škodí.
Ja si tie ceny kontrolujem a vždy dávam limit ceny. Takže máme z toho obaja úžitok a nezarába len tretia strana.

Pri obchodovaní cez trading hours, ak mi broker nasmeruje smart pokyn na NYSE, tak ten pokyn často sám presmerujem na ECN.
Lebo viem, že Nyse je živá burza a maklér vidí objednávky a závisím od neho ako to vyplní. Ja chcem aby môj order vyplnila protistrana.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ondrej17
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 13 times

Re: Payment-for-order-flow (a no-fee brokeri)

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Otázka ktorá asi najviac zaujíma bežného človeka je, nakoľko je bezpečné v tomto prípade investovať cez brokerov ako Trade republic?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Payment-for-order-flow (a no-fee brokeri)

Príspevok od používateľa aviceN »

V otázke PFOF je akčný Dave Lauer z Urvin Finance a jeho Advocacy hnutie "We the Investors", kľudne na neho hoď oko.

https://advocacy.urvin.finance/ práve on a ďalší predkladali návrhy proti PFOF.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Payment-for-order-flow (a no-fee brokeri)

Príspevok od používateľa rastislaf »

Inak zaujimave je, ze aj ked pouzivam SmartRouting v IB, asi 1/3 mojich nakupov europskych ETF (napr. VWCE) skonci na quote-driven markete (najcastejsie Gettex). Zaujimalo by ma ako velmi inteligentny ten algoritmus je, a ci je to vtedy skutocne len v moj prospech alebo je za tym aj nejaky zaujem IB.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 68 times

Re: Payment-for-order-flow (a no-fee brokeri)

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

When its free, you are the product. Robinhood to mal vymyslene dokonale.

Payment-for-order-flow is also controversial as it incentivises Robinhood to find the highest bidder, not the leader who will execute the trade fastest. Robinhood generates around 70 percent of its revenue from the practice.

Je to svinstvo, retail objednavky smerovane cez liquidity providera napr. Citadel, ktora vlastni aj hedgefund (ano ide o konflikt zaujmov ale tak v USA sa neriesi ked das dobre dary :) ). Takze priklad buy order na GME sa na lit market ani nedostane, je internalizovana u Citadel, retail dostane akoze IOU papierik a short objednavky sa posielaju cez lit market takze GME cenou potankuje. Ked sa ten retail ucastnik rozhodne ze preda svoju akciu, na spreade zarobi aj broker aj liquidity provider.

Mimo toho Citadel nedava retailu najlepsiu cenu ale berie si z kazdej transakcie minimalne 1 cent, co pri objeme miliardy transakcii denne je obrat par milionov + broker si skasne PFOF poplatky, vsetci su spokojni, len retail ucastnika odrbali hned z 2 stran, ale neplati komisie - ma to zdarma.

PFOF ma ban v UK a Kanade na Canada-based stocks.

Je to podobne svinstvo ako Stock lending od ETF/brokerov/bank/DSS. Vy z toho nemate nic, ale oni cerpaju borrow fees a defakto investuju proti zaujmu klienta - ja som kupil akcie lebo ocakavam prinos, oni ich pozicaju shorterom za poplatok ktori si oni nechaju (nad ramec poplatku za spravovanie portfolia) a vase akcie klesaju na cene, lebo ich niekto shortuje.

Vitajte na burze.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Payment-for-order-flow (a no-fee brokeri)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

DanteUnchained napísal: Po 11 12, 2023 6:04 pm When its free, you are the product.
:lol:

V pro pokeri je podobné: “If you sit in on a poker game, and you don’t see a sucker at the table, get up. You’re the sucker.”
DanteUnchained napísal: Po 11 12, 2023 6:04 pm Je to podobne svinstvo ako Stock lending od ETF/brokerov/bank/DSS. Vy z toho nemate nic, ale oni cerpaju borrow fees a defakto investuju proti zaujmu klienta - ja som kupil akcie lebo ocakavam prinos, oni ich pozicaju shorterom za poplatok ktori si oni nechaju (nad ramec poplatku za spravovanie portfolia) a vase akcie klesaju na cene, lebo ich niekto shortuje.

Vitajte na burze.
Pri poslednom shorte LTCN som mal úrok 90%p.a.. Kto to vlastne stanovuje? LTCN sú grayscale OTC tak asi preto...
Ale ku cti IB treba povedať, že borrow fee je u nich transparentné a ked držíš long a dáš povolenie, aby mohli tvoje akcie požičiavať, dajú ti polovicu úroku.

:idea: další edge ked longuješ napr. GBTC a máš discount -15% a ešte ti broker dá polovicu borrow fee

P.S. som pozrel borrow fee GBTC, OBTC, BCHG..majú len 7-9% p.a.....nechápem prečo LTCN má 90% p.a. :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1291
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 68 times

Re: Payment-for-order-flow (a no-fee brokeri)

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

JUGGLER napísal: Ut 12 12, 2023 12:10 am
DanteUnchained napísal: Po 11 12, 2023 6:04 pm When its free, you are the product.
:lol:

V pro pokeri je podobné: “If you sit in on a poker game, and you don’t see a sucker at the table, get up. You’re the sucker.”
Vystizne :D
JUGGLER napísal: Ut 12 12, 2023 12:10 am
DanteUnchained napísal: Po 11 12, 2023 6:04 pm Je to podobne svinstvo ako Stock lending od ETF/brokerov/bank/DSS. Vy z toho nemate nic, ale oni cerpaju borrow fees a defakto investuju proti zaujmu klienta - ja som kupil akcie lebo ocakavam prinos, oni ich pozicaju shorterom za poplatok ktori si oni nechaju (nad ramec poplatku za spravovanie portfolia) a vase akcie klesaju na cene, lebo ich niekto shortuje.

Vitajte na burze.
Pri poslednom shorte LTCN som mal úrok 90%p.a.. Kto to vlastne stanovuje? LTCN sú grayscale OTC tak asi preto...
Ale ku cti IB treba povedať, že borrow fee je u nich transparentné a ked držíš long a dáš povolenie, aby mohli tvoje akcie požičiavať, dajú ti polovicu úroku.

:idea: další edge ked longuješ napr. GBTC a máš discount -15% a ešte ti broker dá polovicu borrow fee

P.S. som pozrel borrow fee GBTC, OBTC, BCHG..majú len 7-9% p.a.....nechápem prečo LTCN má 90% p.a. :roll:
Problem za mna je ze vacsina brokerov ma by default stock lending zapnuty, ak ho chces vypnut musis bud vyplnit formular, alebo niekoho kontaktovat a moze nastat situacia ze ak to mas vypnute mas automaticky vyssiu komisiu alebo routing cez drahsiu exchange. Aj napr. T212 mal stock lending, a az nedavno - mozno minuly rok nieco zacali vyplacat. U toho brokera je to este OK ak mas moznost zrusit to, ale u penzijneho fondu a pod. kde sa ta nikto nepyta a nic ti neda je to normalne odrb.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"