Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa amalfi »

Moze fyzicka osoba ktora je rezident SR pracujuca na HPP v Rakusku s trvalym pobytom na Slovensku dostat navysenie dane z rakuskeho prijmu od Finanzamtu za predchadzajuci rok aj z predaja akcii na burze ktora splnila podmienku rocneho testu?
Viem ze je velmi male percento ludi ktori pracuju v Rakusku na hpp a nakupuju na burze akcie..
Ak je fyzicka osoba zamestnana v Rakusku s bydliskom na SLovensku musi dolozit k danovemu priznaniu v Rakusku aj formular E 9 zo Slovenska.Cim sa pre rakusky Finanzamt (danovy urad) stava danovnikom s neobmedzenou danovou povinnostou.Formular E9 vystavuje a potvrdzuje slovensky danovy urad.Pre bezneho pracovnika v Rakusku dochadzajuceho z Ba to nic neznamena.Znamena to len to ze sa mu danovy zaklad znizi o 9 tisc euro.Keby toto potvrdenie nepriniesol tak sa mu danovy zaklad znizi o 2 tisic euro .Co moze zapricinit ze nedostane nic vratene a hrozi to ze este bude doplacat par tisiciek. Problem vdaka formularu E 9 je v tom ze Rakusko danej osobe prijmy z predaja akcii,alebo prenajmu a podobne zapocitava do celosvetoveho prijmu a ked presiahnu urcitu sumu hrozi to ze sa mu navysi dan z prijmu z prace za minuly rok a namiesto povedzme 25 percentnej odvedenej dani bude doplacat z 55 percentnej dane.Zalezi od toho aky bol mimo Rakuska vysoky hruby prijem.Dividendy,prijem z prenajmu ,trejding.,podnikanie,mozno predaj nehnutelnosti............Kladiem si otazku ze mi nie je jasne ci nemam povinnost prijem co je podla slovenskych zakonov od dane oslobodeny ohlasit bud na rakuskom danovom alebo na sLovenskom danovom..........Viete mi poradit ci prijem splnajuci rocny test ktory nepatri do danoveho priznania by nebol problem pre rakusky danovy urad.?.......Nie je mi skratka jasne ci mi vdaka tomuto prijmu nehrozi v Rakusku povinnost zobrazenia v tohto prijmu vo formulari E 9........To by malo za nasledok pre vsetkych co maju vyssi prijem z akci alebo z prenajmu mozno z predaja nehnutelnosti vyrubenie tak vysokej dane zeby museli pracu v blizkom zahranici nechat pretoze by sa im to nerentovalo.............Keby tu bol nahodou niekto kto riesil formular E9 v Rakusku v suvislosti s dividendami budem rad ked mi posle spravu..Pretoze ja chcem verit tomu ze akcie drzane minimalne rok by nemali patrit do danoveho priznania na Slovensku a nasledne ani nie do formulara E9.......
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa JanH »

Problém je v tom, že tvoj daňový domicil je AT. Toto je ale komplexný problém. Jedna vec je pripočítavanie príjmov k tvojej ročnej mzde, ktorá ti navýši dane. Aj to čo píšeš nie je úplne pravda s tými 55%. Tu sa jedná o progresívne zdražovanie t.j. 55% platíš až za časť príjmu prekračujúci milión EUR. Napríklad prijem do 11.000€ je zdanený 0%.

https://kontrast.at/warum-das-reichste- ... lt-als-du/

Osobne si myslím, že tvoj problém je najmä daň KESt, daň z kapitálových výnosov 27.5% na základe domicilu pri realizovaní ziskov.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa JanH »

Nasiel som Ti aj presné znenie:
Väčšina príjmov z kapitálového majetku podlieha osobitnej sadzbe dane podľa § 27a ods. 1 EStG (to je tých 27.5%) a nevedie k progresívnemu zvýšeniu tarifnej sadzby dane na zostávajúce príjmy. Platí to bez ohľadu na to, či sa daň zráža ako zrážka (t. j. vo forme dane z kapitálových výnosov) alebo ako súčasť daňového priznania.

https://www.bmf.gv.at/themen/steuern/sp ... nland.html
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa amalfi »

Ja nemozem mat danovy domicil AT.........Ja som danovy rezident SR cize mam danovy domicil na SK.Som pendler.V Rakusku mam len prijem ako bezny radovy zamestnanec na minimalnej mzde. Byvam v Ba aj administrativne aj fyzicky odkial fyzicky denne cestujem. (nemam ani prechodne ani trvale bydlisko v Rakusku)Je mi jasne ze prijem do 11 tisic je zrazeny nulovou danou v Rakusku.Lenze ja mam obavy o dve veci.Prva obava je ta ze vdaka akciam respektive jednej akcii kde mam väcsi podiel moze casom nastat situacia ze dane dividendy v hrubom pred zdanenim v Nemecku budu cinit povedzme 7 tisic eur. plus mam pracu ktora je zavisla od nadcasov a tym padom som myslel ze moze nastat situacia ze si budem musiet par tisic v Rakusku doplatit vdaka navyseniu tohto prijmu.. .Tak ci tak o kratky cas budem podavat danove priznanie kde bude vo formulari E9 zobrazena informacia o vyplate dividend.......Tak uvidim ako prepocita danovy urad v Rakusku dan.Vies druha vec je ta ze co sa tyka rocneho testu mam akcie jednej firmy ktoru by som mozno buduci rok alebo o par rokov predal( podla toho ako vysoko stupne ak stupne) Zil som v tom ze vdaka rocnemu testu na Slovensku nemam ako danovy rezidnet sr hlasit tento prijem rakuskemu danovemu lebo to nejde ani do priznania na Slovensku.Keby sa to spocitalo s prijmom z prace tabulkou co si mi poslal v prvom linku tak by to bola 55 percentna dan .Preto si chcem byt isty ze vdaka rocnemu testu ked nastane cas ze dane akcie predam nebudem musiet nic nikde doplacat ako danovy rezident sr.No musim to este lepsie preluskat tvoje clanky.Ale dakujem Ti za link............Ja som sa riadil predovsetkym aj tymto linkom.

https://www.vratmidan.sk/blog/formular- ... -z-rakuska
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa JanH »

V prvej časti píšeš, že poberáš v Rakúsku minimálnu mzdu a v ďalšej, že spadáš do daňového pásma aj 55% ( príjem nad milión € ročne ). To mi nejako nesedí. :?:
Keďže mám skúsenosti len s danenín s rakúskym daňovým domicilom, konkrétne s týmto prípadom ti presne neviem poradiť. Inak ten tvoj link odkazuje na firmu, čo sa tomu špecializuje a daňové priznania vyhotovené SVK firmou sú podstatne lacnejšie (max 100€) ako keď to robí rakúska firma. Ak si nie si istý a chceš legálne optimalizovať, určite by ti poradili.
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa Dan_ »

Ahojte,
trochu by som sa zapojil do diskusie a mierne ju využil na otázku ohľadne daní a ETFs. Momentálne som sa začal zamýšľať nad tým čo píše OP.
Pracujem v AT (tpp), dochádzam z BA. Budem musieť začať riešiť daňové priznane. Cez SLSP a IBKR nakupujem ETF na mesačnej báze.

Otázka 1: Ak podám daňové priznanie, môžem spadnúť do skupiny daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou a taktiež aj do skupiny s obmedzenou daňovou povinnosťou? Keď som prečítal článok https://www.vratmidan.sk/blog/formular- ... -z-rakuska tak mi vychádza že pokiaľ nemám v AT pobyt tak ani nemám nárok na neobmedzenú daňovú povinnosť. Okrem iného, na Slovensku mám príjem z s.r.o. ako spolumajiteľ.

Otázka 2: Chcem vôbec neobmedzenú daňovú povinnosť v AT (áno viem že z príjmu sa mi vráti menej na daniach ale to je zanedbateľná položka oproti prípadnému riziku danenia ETFs)? Nakupujem na mesačnej báze ETF. Môže sa stať že v budúcnosti pri odpredaji ich budem musieť zdaniť v AT? Napríklad ak som v čase nákupu daného ETF v 35tke mal neobmedzenú daňovú povinnosť v AT a odpredaj urobím v 45 aj keď už nebudem pracovať v Rakúsku? Ak budem mať čiastočnú daňovú povinnosť v AT tak by ETF nespadali pod dane zo zisku v AT?
Alebo sa viaže zdaňovanie na čas a daňový domicil v čase odpredaja (nezáleží kde som bol keď som ETF nakupoval)? A ak v čase odpredaja ETF nebudem mať neobmedzenú daňovú povinnosť v AT tak budú podliehať zdaňovaniu na Slovensku a teda pri ročnom teste budú oslobodené (ak by stále pretrvávala táto výhoda).

Pýtam sa preto aby som nebol o pár rokov nemilo prekvapený keďže sa nejedná o malú sumu investovanú do ETF na mesačnej báze a asi by ma to dosť zabolelo zdaniť to v budúcnosti.
Ešte mi napadlo ako to píšem, že by som mohol investovať cez účet písaný na manželku, je v tom nejaký problém?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa JanH »

Dan_ napísal: So 16 12, 2023 9:09 am Ahojte,
trochu by som sa zapojil do diskusie a mierne ju využil na otázku ohľadne daní a ETFs. Momentálne som sa začal zamýšľať nad tým čo píše OP.
Pracujem v AT (tpp), dochádzam z BA. Budem musieť začať riešiť daňové priznane. Cez SLSP a IBKR nakupujem ETF na mesačnej báze.

Otázka 1: Ak podám daňové priznanie, môžem spadnúť do skupiny daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou a taktiež aj do skupiny s obmedzenou daňovou povinnosťou? Keď som prečítal článok https://www.vratmidan.sk/blog/formular- ... -z-rakuska tak mi vychádza že pokiaľ nemám v AT pobyt tak ani nemám nárok na neobmedzenú daňovú povinnosť. Okrem iného, na Slovensku mám príjem z s.r.o. ako spolumajiteľ.

Otázka 2: Chcem vôbec neobmedzenú daňovú povinnosť v AT (áno viem že z príjmu sa mi vráti menej na daniach ale to je zanedbateľná položka oproti prípadnému riziku danenia ETFs)? Nakupujem na mesačnej báze ETF. Môže sa stať že v budúcnosti pri odpredaji ich budem musieť zdaniť v AT? Napríklad ak som v čase nákupu daného ETF v 35tke mal neobmedzenú daňovú povinnosť v AT a odpredaj urobím v 45 aj keď už nebudem pracovať v Rakúsku? Ak budem mať čiastočnú daňovú povinnosť v AT tak by ETF nespadali pod dane zo zisku v AT?
Alebo sa viaže zdaňovanie na čas a daňový domicil v čase odpredaja (nezáleží kde som bol keď som ETF nakupoval)? A ak v čase odpredaja ETF nebudem mať neobmedzenú daňovú povinnosť v AT tak budú podliehať zdaňovaniu na Slovensku a teda pri ročnom teste budú oslobodené (ak by stále pretrvávala táto výhoda).

Pýtam sa preto aby som nebol o pár rokov nemilo prekvapený keďže sa nejedná o malú sumu investovanú do ETF na mesačnej báze a asi by ma to dosť zabolelo zdaniť to v budúcnosti.
Ešte mi napadlo ako to píšem, že by som mohol investovať cez účet písaný na manželku, je v tom nejaký problém?
Zdaňovať budeš tam, kde máš daňovú rezidenciu- kde podávaš daňové priznanie. Neznepokojoval by som sa.
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa Dan_ »

predpokladám že momentálne som daňový rezident v AT takže pri odpredaji ETF ich musím zdaniť v AT? keďže tam nie je oslobodenie ako na svk po ročnom teste.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa JanH »

Dan_ napísal: So 16 12, 2023 11:18 pm predpokladám že momentálne som daňový rezident v AT takže pri odpredaji ETF ich musím zdaniť v AT? keďže tam nie je oslobodenie ako na svk po ročnom teste.
Predpokladáš? V ktorej krajine podávaš daňové priznanie v tej si daňový rezident.
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa Dan_ »

JanH napísal: Ne 17 12, 2023 3:45 am
Dan_ napísal: So 16 12, 2023 11:18 pm predpokladám že momentálne som daňový rezident v AT takže pri odpredaji ETF ich musím zdaniť v AT? keďže tam nie je oslobodenie ako na svk po ročnom teste.
Predpokladáš? V ktorej krajine podávaš daňové priznanie v tej si daňový rezident.
Áno predpokladám, pretože ešte neviem ako to je presne, keďže časť roka som pracoval na Slovensku. Preto si niesom istý kde bude za daný rok daňový domicil. Daňové priznanie by malo byť podané za slovenskú časť na slovensku a za rakúsku časť v rakúsku? Beriem to tak, že daňový domicil si nevyberám ale pripadne mi z jednej krajiny? Alebo sa môže kombinovať?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa JanH »

Dan_ napísal: Ne 17 12, 2023 8:53 am
JanH napísal: Ne 17 12, 2023 3:45 am
Dan_ napísal: So 16 12, 2023 11:18 pm predpokladám že momentálne som daňový rezident v AT takže pri odpredaji ETF ich musím zdaniť v AT? keďže tam nie je oslobodenie ako na svk po ročnom teste.
Predpokladáš? V ktorej krajine podávaš daňové priznanie v tej si daňový rezident.
Áno predpokladám, pretože ešte neviem ako to je presne, keďže časť roka som pracoval na Slovensku. Preto si niesom istý kde bude za daný rok daňový domicil. Daňové priznanie by malo byť podané za slovenskú časť na slovensku a za rakúsku časť v rakúsku? Beriem to tak, že daňový domicil si nevyberám ale pripadne mi z jednej krajiny? Alebo sa môže kombinovať?
Pokiaľ máš trvalý pobyt na Slovensku a žiaden pobyt v Rakúsku je dosť možné že patríš pod SVK.
Je to ale komplexné - pokial si 5x do týždňa v AT môže sa prekročiť ten limit dni a zdaňuješ v AT. Pokiaľ máš homeoffices a pracuješ časť z SVK môže to byt naopak.
Najlepšie sa spýtať priamo na daňovom úrade, čo a ako lebo je to rozdielne case by case.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcani ... -zahranici
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa Dan_ »

JanH napísal: Ne 17 12, 2023 10:31 am
Dan_ napísal: Ne 17 12, 2023 8:53 am
JanH napísal: Ne 17 12, 2023 3:45 am
Dan_ napísal: So 16 12, 2023 11:18 pm predpokladám že momentálne som daňový rezident v AT takže pri odpredaji ETF ich musím zdaniť v AT? keďže tam nie je oslobodenie ako na svk po ročnom teste.
Predpokladáš? V ktorej krajine podávaš daňové priznanie v tej si daňový rezident.
Áno predpokladám, pretože ešte neviem ako to je presne, keďže časť roka som pracoval na Slovensku. Preto si niesom istý kde bude za daný rok daňový domicil. Daňové priznanie by malo byť podané za slovenskú časť na slovensku a za rakúsku časť v rakúsku? Beriem to tak, že daňový domicil si nevyberám ale pripadne mi z jednej krajiny? Alebo sa môže kombinovať?
Pokiaľ máš trvalý pobyt na Slovensku a žiaden pobyt v Rakúsku je dosť možné že patríš pod SVK.
Je to ale komplexné - pokial si 5x do týždňa v AT môže sa prekročiť ten limit dni a zdaňuješ v AT. Pokiaľ máš homeoffices a pracuješ časť z SVK môže to byt naopak.
Najlepšie sa spýtať priamo na daňovom úrade, čo a ako lebo je to rozdielne case by case.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcani ... -zahranici
Vďaka za reakciu, máš pravdu je to dosť komplexné. Stránku ktorú odkazuješ som prečítal už na začiatku.
Podľa staršieho komentáru vidím že máš skúsenosti s rakúskym DP. Možno mi budeš vedieť poradiť, neobmedzená daňová povinnosť sa testuje tak ako je to spomenuté tu? https://www.vratmidan.sk/blog/kto-ma-na ... akej-vyske
Môže teda nastať situácia doplatenia daní v prípade že spadnem do obmedzenej daňovej povinnosti (zvýšenie daňového základu o 9000)?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa JanH »

Dan_ napísal: Ne 17 12, 2023 11:21 am
JanH napísal: Ne 17 12, 2023 10:31 am
Dan_ napísal: Ne 17 12, 2023 8:53 am
JanH napísal: Ne 17 12, 2023 3:45 am
Dan_ napísal: So 16 12, 2023 11:18 pm predpokladám že momentálne som daňový rezident v AT takže pri odpredaji ETF ich musím zdaniť v AT? keďže tam nie je oslobodenie ako na svk po ročnom teste.
Predpokladáš? V ktorej krajine podávaš daňové priznanie v tej si daňový rezident.
Áno predpokladám, pretože ešte neviem ako to je presne, keďže časť roka som pracoval na Slovensku. Preto si niesom istý kde bude za daný rok daňový domicil. Daňové priznanie by malo byť podané za slovenskú časť na slovensku a za rakúsku časť v rakúsku? Beriem to tak, že daňový domicil si nevyberám ale pripadne mi z jednej krajiny? Alebo sa môže kombinovať?
Pokiaľ máš trvalý pobyt na Slovensku a žiaden pobyt v Rakúsku je dosť možné že patríš pod SVK.
Je to ale komplexné - pokial si 5x do týždňa v AT môže sa prekročiť ten limit dni a zdaňuješ v AT. Pokiaľ máš homeoffices a pracuješ časť z SVK môže to byt naopak.
Najlepšie sa spýtať priamo na daňovom úrade, čo a ako lebo je to rozdielne case by case.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcani ... -zahranici
Vďaka za reakciu, máš pravdu je to dosť komplexné. Stránku ktorú odkazuješ som prečítal už na začiatku.
Podľa staršieho komentáru vidím že máš skúsenosti s rakúskym DP. Možno mi budeš vedieť poradiť, neobmedzená daňová povinnosť sa testuje tak ako je to spomenuté tu? https://www.vratmidan.sk/blog/kto-ma-na ... akej-vyske
Môže teda nastať situácia doplatenia daní v prípade že spadnem do obmedzenej daňovej povinnosti (zvýšenie daňového základu o 9000)?
Ja bývam v Rakúsku aj pracujem v Rakúsku. Takže u mňa je to jednoznačné. A zároveň som iný prípad ako ty. Čo spomínaš nemám skúsenosť. (Podávam rakúske DP a s tým viem aj poradiť),
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa amalfi »

JanH napísal: So 16 12, 2023 6:10 am V prvej časti píšeš, že poberáš v Rakúsku minimálnu mzdu a v ďalšej, že spadáš do daňového pásma aj 55% ( príjem nad milión € ročne ). To mi nejako nesedí. :?:
Keďže mám skúsenosti len s danenín s rakúskym daňovým domicilom, konkrétne s týmto prípadom ti presne neviem poradiť. Inak ten tvoj link odkazuje na firmu, čo sa tomu špecializuje a daňové priznania vyhotovené SVK firmou sú podstatne lacnejšie (max 100€) ako keď to robí rakúska firma. Ak si nie si istý a chceš legálne optimalizovať, určite by ti poradili.
Prepac ze reagujem neskor.Preto som pisal ze by som spadal do danoveho pasma 55% pretoze by bolo riziko keby som predal akcie jedneju firmy kde mam väcsi podiel cize by zisk prevysil 100vku .No zasa kedze som slovensky danovy rezident a prijem pri dodrzani rocneho testu by nemal co zaujimat danovy urad v Rakusku.Ved nikde nie je napisane ze by sa mala investicia po roku povinne uvadzat v slovenskom danovom priznani.V Rakusku ako bezny zamestnanec vyplnim len par riadkov a dolozim formular E9 a bud za 3 tyzdne alebo do pol roka mi pride postou spracovane danove.z AT.U nas je to podstate zlozitejsie ..Ten formular E 9 zacali vyzadovat asi par rokov dozadu.Preto u mna nedavno nastala situacia ze som vdaka chybnemu zakruzkovaniu jedneho policka a nedodania formularu E 9 stal danovnik s obmedzenou danovou povinnostou. kde mi vyrubili nieco cez tri tisicky eur .Nastastie sa to za par mesiacov velmi tazko vyreklamovalo s mensim penale (kedze som im to hned nechcel zaplatit a na danovom ani sami nevedeli v com bol problem). Ked som uz dostal neskor vysvetlenie ze koli tomu ze som nedodal dany formular mi pripocitali k danovemu zakladu 9000 bolo skoro neskoro.Nastastie som formular E 9 dodatocne s novym danovym dolozil a potom mi bez ziadneho vysvetlenia prislo nove spracovane danove kde mi dokonca dve stovky vratili.No bolo to este za rok ked este nebola vyplatena ziadna dividenda..Tych 55 percent by bol u mna predpoklad len v pripade ak by som predal akcie po dodrzani rocneho testu.Ale ked pises ze sa progresivne zdanuju tak dufam mi na zisk po par rokoch nesiahnu.Aj ked nevieme co prinesie nova vlada,,Co sa tyka prijmu z dividend to uz uvidim mozno o par mesiacov ked dostanem formular E9 kde uz nejake dividendy uvedene asi budu.( V danovom na sk som ich riadne vyplnil)Nasledne na to podam rakuske danove za minuly rok.No za tento rok uz mozno v hrubom 8 tisic este neprekrocia..Ak ide skutocne o progresivne zdanenie tak som naozaj zvedavy ako to bude s doplacanim,
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa JanH »

Ako som už raz písal . Na tých 55% môžeš zabudnúť - takto je zdanený príjem všetko nad milión.
Čo sa ti najhoršie môže stať je 27.5% ale ani to ti nehrozí keďže si slovensky daňový rezident a investuješ so slovenským domicilom.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Formular E9 pre rakusky danovy urad versus splnenie rocneho testu na Slovensku

Príspevok od používateľa amalfi »

Dakujem Ti pekne za ochotu.O kratky cas budem riesit prve zobrazene dividendy v tom formulari ktore som uviedol v slovenskom danovom priznani za minuly rok a boli riadne zdanene v Nemecku.Tak som zvedavy ako to bude spracovane v at.....Ked som kupoval tie akcie a vtedy koli prvemu roku korony dana firma nevyplacala dividendy.:(vtedy som hladal nieco co neplati dividendy aby som s tym nemal zbytocne starosti)Az za rok 2022 som prvy raz dostal dividendy.,.Problem je dost v tom ze sam neviem ci sa mi podari danu firmu predat s lepsim ziskom v nasledujucom roku.Pokial zas nepride nejaka cierna labut lebo firma dosahuje rekordne zisky no papriek tomu sa rast jej akcie nevratil na uroven konca roka 2021.Takze sam neviem kedy realizujem predaj,No uz ju drzim 3,5 roka.Dalsia vec je aj ta ze by som mozno mohol teroreticky poziadat Nemecko aby mi vratili danovy rozdiel z vyplatenych dividend len je to vraj komplikovany proces
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"