Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 5 times

Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa polovnik »

Zdravimi narazil som to to vlakno na twitri:
https://twitter.com/Nicnevim11/status/1 ... 0706874374

pre istotu skopirujem sem :

📊Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Často zde sdílím tyto obchody. Jedná se o bezpečný a konzervativní způsob investování. Moje úspěšnost s touto strategií přesahuje 90% a moje nejhorší ztráta byla pouze -8%.

Možná vám to zní až příliš dobře, ale můžete se přesvědčit sami. Obchody tu sdílím vždy v reálném čase a nikdy nic nemažu.

Jak mohu mít tak vysokou úspěšnost?
To je kouzlo vypisování opcí. Nepotřebuji aby akcie šla nahoru. Vydělávám totiž peníze i když cena stagnuje nebo mírně klesá. Hned si vysvětlíme, jak to funguje.

📊Co je put opce:
Jde o derivát, který dává držiteli právo (ale ne povinnost) prodat 100ks akcií za předem stanovenou cenu (tzv. strike price) do určitého data (tzv. datum expirace). Za toto právo musí zaplatit (tzv. opční premium).

Opce můžete buď kupovat nebo prodávat (vypisovat). Obvykle preferuji vypisování opcí a jen výjimečně je kupuji.

➖Nákup put opce:
Kupující platí opční premium a získává právo prodat #akcie za stanovenou cenu do data expirace.

➖Prodej put opce:
Prodejce má povinnost koupit #akcie za stanovenou cenu ve chvíli, kdy se držitel akcií rozhodne prodat. Výměnou za tuto povinnost obdržel prodejce opční premium.

📊Jak funguje moje strategie:
Myšlenka je, že dostávám zaplaceno, zatímco čekám až akcie klesne na cenu, kde chci nakupovat.

Například $BABA se dnes obchoduje za 83$, ale já chci nakupovat za 80$. Mohu vypsat put opci se strike cenou 80$ a datem expirace za měsíc. Za tuto opci obdržím premium ve výši 300$.

Pokud během měsíce klesne $BABA pod 80$, mám povinnost nakoupit akcie za tuto cenu. Moje nákupní cena je vlastně 77$, protože premium odpovídá 3$ za akcii.

Pokud $BABA vydrží nad 80$, k obchodu vůbec nedojde. Opce expiruje a já si ponechám premium 300$. Můj výnos činí zhruba 4% za měsíc. Celý proces pak mohu opakovat.

📊RIZIKA:
Rizika jsou stejná, jako při držení akcií. Pokud cena výrazně klesne, budu muset nakoupit za stanovenou cenu, což může vést k nerealizované ztrátě.

📊Broker:
Osobně používám Interactive Brokers (IBKR), který umožňuje obchodovat #opce. Většina menších brokerů tuto možnost neposkytuje.
8:40 odp. · 17. 10. 2023
·
126,1 tis.
zobrazení


co si o tom myslite ?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Croven »

@Nicnevim11 na twittery dlhodobo sledujem. Myslim si, že chystá celkovo nejaký navod a info do opcí pre ľudí ktorí chcú stým začať. Ja opciam rozumiem veľmi povrchne a chcel by som tomu určite viac pochopiť a trochu stým začať. Ale myslim si, že na to človek ptorebuje veľký kapitál.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Croven napísal: Ut 19 12, 2023 1:40 pm @Nicnevim11 na twittery dlhodobo sledujem. Myslim si, že chystá celkovo nejaký navod a info do opcí pre ľudí ktorí chcú stým začať. Ja opciam rozumiem veľmi povrchne a chcel by som tomu určite viac pochopiť a trochu stým začať. Ale myslim si, že na to človek ptorebuje veľký kapitál.
Myslim, ze to nie je o velkosti kapitalu. V prvom rade ako vzdy treba mat zvladnute riziko, teda vediet co robis. Obavam sa, ze ucet Nicnevim11 ma v tomto jemne povedane velke medzery.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Vigrem »

polovnik napísal: Ut 19 12, 2023 1:24 pm Například $BABA se dnes obchoduje za 83$, ale já chci nakupovat za 80$. Mohu vypsat put opci se strike cenou 80$ a datem expirace za měsíc. Za tuto opci obdržím premium ve výši 300$.

Pokud během měsíce klesne $BABA pod 80$, mám povinnost nakoupit akcie za tuto cenu. Moje nákupní cena je vlastně 77$, protože premium odpovídá 3$ za akcii.

Pokud $BABA vydrží nad 80$, k obchodu vůbec nedojde. Opce expiruje a já si ponechám premium 300$. Můj výnos činí zhruba 4% za měsíc. Celý proces pak mohu opakovat.
Vie niekto prosim vas vysvetlit toto? O opciach neviem nic, ale z toho, co autor popisuje som nadobudol dojem, ze riziko tu neexistuje, lebo:

1.) Vypisem opciu, dostanem USD 300. Nenakupil som ziadne akcie, takze som v pluse 300.
2.) Ak cena klesne pod 80, nakupim, ale obratom mozem predat, nemusim tie akcie drzat a riskovat, ze klesnu este viac. USD 300 z bodu 1 mi ostava.
3.) Ak cena neklesne, opcia expiruje a USD 300 z bodu 1 mi opat ostava.

Jedine riziko, co vnimam je, ze ak cena klesne pod 80, ja nakupim za 80, ale ak klesne este nizsie a nestihnem akcie vcas predat, mozem sa dostat do straty, ale to sa predpokladam da vyriesit na strane brokera automatizaciou.

Takze, kde je hacik? :) Ak by to takto fungovalo, tak by to robil snad kazdy.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ake jednoduche 😁
Diabol je v detailoch , ak vypises opciu na strike 80 s exporaciou za 3 tyzdne a po tyzdni cena klesne na 75 tak co budes robit ? Dostavas sa do situacie ze tvoje premium bolo 300 alebo teda 3 body a breakeven tvojej straty je 77 cize 80 - 3 , cena bude 75 ty si v strate 77-75 cize 2 body alebo 200 dolarov a to mas este 2 tyzdne do expiracie , o tyzden moze byt cena 70 a ty budes 10 bodov pod strike opcie , cize -700 dolarov a stale ostava tyzden do exporacie , co spravis ? Pockas ? Alebo sa zacnes nejak chranit ? Pri expiracii moze byt cena 65 a ty na zaklade opcenho kontraktu si povinny dodat 100 akcii kedze ich ale nemas nemusis sa strachovat o to sa postara regulator trhu a tebe zostane v pondelok rano na ucte 100 akcii BABA ale nakupenych za 80 cena na trhu je vsak 65 , si v strate 15 bodov alebo 15-3 cize 1200 dolarov , easy money co povies ?
Inak povedane mozes ziskat 300 ale stratit aj 8000 teoreticky ak by BABA za 3 tyzdne skrachovala.
Da sa proti tomu branit a nastavit iste mechanizmi ale nie je to take jednoduche ako sa zda
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Vigrem napísal: Ut 19 12, 2023 3:41 pm
polovnik napísal: Ut 19 12, 2023 1:24 pm Například $BABA se dnes obchoduje za 83$, ale já chci nakupovat za 80$. Mohu vypsat put opci se strike cenou 80$ a datem expirace za měsíc. Za tuto opci obdržím premium ve výši 300$.

Pokud během měsíce klesne $BABA pod 80$, mám povinnost nakoupit akcie za tuto cenu. Moje nákupní cena je vlastně 77$, protože premium odpovídá 3$ za akcii.

Pokud $BABA vydrží nad 80$, k obchodu vůbec nedojde. Opce expiruje a já si ponechám premium 300$. Můj výnos činí zhruba 4% za měsíc. Celý proces pak mohu opakovat.
Vie niekto prosim vas vysvetlit toto? O opciach neviem nic, ale z toho, co autor popisuje som nadobudol dojem, ze riziko tu neexistuje, lebo:

1.) Vypisem opciu, dostanem USD 300. Nenakupil som ziadne akcie, takze som v pluse 300.
2.) Ak cena klesne pod 80, nakupim, ale obratom mozem predat, nemusim tie akcie drzat a riskovat, ze klesnu este viac. USD 300 z bodu 1 mi ostava.
3.) Ak cena neklesne, opcia expiruje a USD 300 z bodu 1 mi opat ostava.

Jedine riziko, co vnimam je, ze ak cena klesne pod 80, ja nakupim za 80, ale ak klesne este nizsie a nestihnem akcie vcas predat, mozem sa dostat do straty, ale to sa predpokladam da vyriesit na strane brokera automatizaciou.

Takze, kde je hacik? :) Ak by to takto fungovalo, tak by to robil snad kazdy.
riziko je ak BABA vyrazne padne dole ty mas povinnost byt v longu od 77usd (pocitam premiu) . Cize ak BABA napr v pondelok otvori za 40 usd mas cca 50% stratu. Nic viac nic menej. Je to ako u akcii , len 100ks (jeden opcny kontrakt ) je nominal 100x80=8000usd takze 50% strata -4000 usd
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Vigrem »

Slovan_sk napísal: Ut 19 12, 2023 4:44 pm Diabol je v detailoch , ak vypises opciu na strike 80 s exporaciou za 3 tyzdne a po tyzdni cena klesne na 75 tak co budes robit ?
Aha, takze ja nemozem kupit akciu skor, nez mi expiruje ta opcia? V tom tvojom priklade musim vyslovene pockat tri tyzdne a som viazany na cenu, ktora bude v case expiracie opcie? Ak je to takto, potom samozrejme rozumiem riziku, ale ak nie, tak potom (ak vylucim nahly pokles ceny z hodiny na hodinu) by som mal byt schopny nakupit za cenu relativne blizku striku a tak zminimalizovat stratu.

Intuitivne sa mi zda (ale teraz mozno tresnem riadnu blbost :D), ze dobry napad by mohol byt kombinovat to s investovanim - cize vypisovat opcie na nieco, co napriklad nakupujem kazdy mesiac a je mi "jedno", aka je cena. Robi to tak niekto?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Intuitivne sa mi zda (ale teraz mozno tresnem riadnu blbost :D), ze dobry napad by mohol byt kombinovat to s investovanim - cize vypisovat opcie na nieco, co napriklad nakupujem kazdy mesiac a je mi "jedno", aka je cena. Robi to tak niekto?
problem je ze ak za ten mesiac cena toho riadne stupne ty si mimo hru stale dostanes iba premium
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4048
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

osamely chodec napísal: Ut 19 12, 2023 5:17 pm Intuitivne sa mi zda (ale teraz mozno tresnem riadnu blbost :D), ze dobry napad by mohol byt kombinovat to s investovanim - cize vypisovat opcie na nieco, co napriklad nakupujem kazdy mesiac a je mi "jedno", aka je cena. Robi to tak niekto?
To by si mohol robit aj bez opcii tym sposobom, ze to co nakupujes kazdy mesiac bez ohladu na cenu by si nakupoval s pakou 1.5 alebo 2 (povedzme).
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Vigrem napísal: Ut 19 12, 2023 5:13 pm
Slovan_sk napísal: Ut 19 12, 2023 4:44 pm Diabol je v detailoch , ak vypises opciu na strike 80 s exporaciou za 3 tyzdne a po tyzdni cena klesne na 75 tak co budes robit ?
Aha, takze ja nemozem kupit akciu skor, nez mi expiruje ta opcia? V tom tvojom priklade musim vyslovene pockat tri tyzdne a som viazany na cenu, ktora bude v case expiracie opcie? Ak je to takto, potom samozrejme rozumiem riziku, ale ak nie, tak potom (ak vylucim nahly pokles ceny z hodiny na hodinu) by som mal byt schopny nakupit za cenu relativne blizku striku a tak zminimalizovat stratu.

Intuitivne sa mi zda (ale teraz mozno tresnem riadnu blbost :D), ze dobry napad by mohol byt kombinovat to s investovanim - cize vypisovat opcie na nieco, co napriklad nakupujem kazdy mesiac a je mi "jedno", aka je cena. Robi to tak niekto?
Kupa long opcie ti dava pravo ale nie povinnost , predaj opcie ti dava premiu ale striktnu povinnost ( nezachdzajme do detailov zatial )
Ty mozes kedykolvek svoju opciu predat spat na trh ale garantujem ti ze ak pojde podklad proti tebe bude ta to nieco stat..
Akcie mozes kedykovek kupit to nema nic s opciou spolocne , to je aj jedna z moznosti ako sa kryt voci vypisanej opcii ze urobis opak ked ide podklad voci tebe ( predas alcie cize bude short , ale to je presne to kde som nechcel zachazat lebo to ta len pletiem )

Cize aby som to zhrnul ty vypises opciu , mozes ju kedy kolvek predat ale kedze si delta , gama , vega , short ( uz sa to komplikuje ze 😁) tak predas so stratou
Akcie mozes kupit kedykolvek chces , opcia ta v tom neobmedzuje len pozor aby si chapal co je short put , aby si nemal dva krat tolko a ako si chcel
Zhrniem to pozri si cash secured short put na nete a bud si vzdy isty ze si cash secured inak je to cesta do ...m
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

osamely chodec napísal: Ut 19 12, 2023 5:17 pm Intuitivne sa mi zda (ale teraz mozno tresnem riadnu blbost :D), ze dobry napad by mohol byt kombinovat to s investovanim - cize vypisovat opcie na nieco, co napriklad nakupujem kazdy mesiac a je mi "jedno", aka je cena. Robi to tak niekto?

problem je ze ak za ten mesiac cena toho riadne stupne ty si mimo hru stale dostanes iba premium
Ale ano toto je uplne normalny a standardny postup a nie je na tom nic zle prave naopak , uz Rado to tu pisal xyz rokov dozadu ak chces vypisovat short put s cielom nakupu samotneho podkladu je to logicke a legitimne
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Slovan_sk napísal: Ut 19 12, 2023 8:13 pm
osamely chodec napísal: Ut 19 12, 2023 5:17 pm Intuitivne sa mi zda (ale teraz mozno tresnem riadnu blbost :D), ze dobry napad by mohol byt kombinovat to s investovanim - cize vypisovat opcie na nieco, co napriklad nakupujem kazdy mesiac a je mi "jedno", aka je cena. Robi to tak niekto?

problem je ze ak za ten mesiac cena toho riadne stupne ty si mimo hru stale dostanes iba premium
Ale ano toto je uplne normalny a standardny postup a nie je na tom nic zle prave naopak , uz Rado to tu pisal xyz rokov dozadu ak chces vypisovat short put s cielom nakupu samotneho podkladu je to logicke a legitimne
uz len drobnost, ze treba mat ucet ako keby si isiel kupovat priamo akcie lebo pri priradeni sa dostavas do long pozicie a tam ti broker da paku tak max 1:2
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa JUGGLER »

výnos činí zhruba 4% za měsíc.
Jedná se o bezpečný a konzervativní způsob investování.
- dovtedy chodí džbán po vodu kým sa nerozbije :) Videli sme to x krát
- je možné takto zarábať celé mesiace, aj roky, až kým nepríde armagedon
- tým nechcem povedať, že sa to nedá...len treba rozumieť riziku a vedieť sa chrániť ( alebo hedžovať )

Ja to zhrniem do troch sedliackých viet:

- vypisovanie opcií je hra na poisťovňu. Inkasujeme poistné, ale v prípade, že sa udeje škoda, platíme ju
( inými slovami, tí čo nám platia poistné sa chránia pred stratou, alebo hrajú na velký zisk (ktorý platí poisťovňa )
- zisk je vždy menší a limitovaný, strata(škoda) môže byť obrovská
- chodec nazýva vypisovanie opcií ,,zbieranie drobných pred parným válcom,,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Vigrem »

Slovan_sk napísal: Ut 19 12, 2023 7:47 pm Kupa long opcie ti dava pravo ale nie povinnost , predaj opcie ti dava premiu ale striktnu povinnost ( nezachdzajme do detailov zatial )
Ty mozes kedykolvek svoju opciu predat spat na trh ale garantujem ti ze ak pojde podklad proti tebe bude ta to nieco stat..
Akcie mozes kedykovek kupit to nema nic s opciou spolocne , to je aj jedna z moznosti ako sa kryt voci vypisanej opcii ze urobis opak ked ide podklad voci tebe ( predas alcie cize bude short , ale to je presne to kde som nechcel zachazat lebo to ta len pletiem )

Cize aby som to zhrnul ty vypises opciu , mozes ju kedy kolvek predat ale kedze si delta , gama , vega , short ( uz sa to komplikuje ze 😁) tak predas so stratou
Akcie mozes kupit kedykolvek chces , opcia ta v tom neobmedzuje len pozor aby si chapal co je short put , aby si nemal dva krat tolko a ako si chcel
Zhrniem to pozri si cash secured short put na nete a bud si vzdy isty ze si cash secured inak je to cesta do ...m
Dakujem :) Toto si budem musiet precitat este viackrat, aby som to vstrebal, aj si urobit vlastny research.
osamely chodec napísal: Ut 19 12, 2023 5:17 pm
Intuitivne sa mi zda (ale teraz mozno tresnem riadnu blbost :D), ze dobry napad by mohol byt kombinovat to s investovanim - cize vypisovat opcie na nieco, co napriklad nakupujem kazdy mesiac a je mi "jedno", aka je cena. Robi to tak niekto?
problem je ze ak za ten mesiac cena toho riadne stupne ty si mimo hru stale dostanes iba premium
Ked hovoris, ze mimo hru, co to znamena? Lebo rozumiem, ze jasne, dostanem iba premium, ale tak ci tak nakupim, co by som nakupil aj bez toho, aby som riesil opcie. Priklad - ak by som kazdy mesiac dokupoval BABA a neriesil opcie, tak dajme tomu, ze prvy mesiac kupim 10ks po 80 a druhy mesiac dalsich 10ks, ale uz po 85, takze mam 20 x 82.5 BABA. Ak by som v rovnakom setupe opcie riesil, tak mi za ten mesiac opcia expiruje a mam k rovnakym 20ks akcii este aj premium.
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

Ahoj, www.tastylive.com sa venuje tejto strategii vypisovania / short put opcii. Maju tam skvele edukacne videa, pre uplnych zaciatocnikov aj pre pokrocilych. Tam odporucam zacat. Ako druhy krok, treba si otvorit "paper trading" ucet (napr. IBKR) a vyskusat si to "na necisto". Sam sa tejto strategii trosku venujem, ale vypisujem put iba na SPY a ESTX50 (pozor! american vs. european option rozdiel). A posledna (alebo uplne prva) rada... Volatilita :D :D :D
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Croven »

daju sa vobec opcie vypisovať na UCITS ETFka?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

bil napísal: Ut 19 12, 2023 10:23 pm Ahoj, www.tastylive.com sa venuje tejto strategii vypisovania / short put opcii. Maju tam skvele edukacne videa, pre uplnych zaciatocnikov aj pre pokrocilych. Tam odporucam zacat. Ako druhy krok, treba si otvorit "paper trading" ucet (napr. IBKR) a vyskusat si to "na necisto". Sam sa tejto strategii trosku venujem, ale vypisujem put iba na SPY a ESTX50 (pozor! american vs. european option rozdiel). A posledna (alebo uplne prva) rada... Volatilita :D :D :D
Ahoj, ak to nie je tajne ake opcie vypisujes na SPY?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

Croven napísal: St 20 12, 2023 7:26 am daju sa vobec opcie vypisovať na UCITS ETFka?
Vyzera ze ano, IBKR napriklad EUN2
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

EU je zaostalá v tom
https://www.euronext.com/sites/default/ ... 160504.pdf
ale ako pozeram z Euronextu už niektore nemajú opcie.
https://www.eurex.com/resource/blob/265 ... ptions.pdf
Naposledy upravil/-a Baba Jaga v St 20 12, 2023 10:23 am, upravené celkom 1 krát.
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

osamely chodec napísal: St 20 12, 2023 10:06 am
bil napísal: Ut 19 12, 2023 10:23 pm Ahoj, www.tastylive.com sa venuje tejto strategii vypisovania / short put opcii. Maju tam skvele edukacne videa, pre uplnych zaciatocnikov aj pre pokrocilych. Tam odporucam zacat. Ako druhy krok, treba si otvorit "paper trading" ucet (napr. IBKR) a vyskusat si to "na necisto". Sam sa tejto strategii trosku venujem, ale vypisujem put iba na SPY a ESTX50 (pozor! american vs. european option rozdiel). A posledna (alebo uplne prva) rada... Volatilita :D :D :D
Ahoj, ak to nie je tajne ake opcie vypisujes na SPY?
Jasne ze nie je :D
Je to obdobna strategia ako prezentuje tasty - SPY cca 45-50 dni do expiracie a delta medzi -.20 a -.25. Poziciu zatvaram ked dosiahne 50% vynosov alebo cca 20 dni do expiracie. (Je to zrozumitelne? Ak nie, napis a rozvediem to) Vzhladom na extremne nizku volatility v poslednej dobe, to je naozaj zbieranie "pennies"
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

Baba Jaga napísal: St 20 12, 2023 10:15 am EU je zaostalá v tom
https://www.euronext.com/sites/default/ ... 160504.pdf
Nastasie mame index :D ESTX50 (je to ale "European option", cize cash settled)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

bil napísal: St 20 12, 2023 10:15 am
osamely chodec napísal: St 20 12, 2023 10:06 am
bil napísal: Ut 19 12, 2023 10:23 pm Ahoj, www.tastylive.com sa venuje tejto strategii vypisovania / short put opcii. Maju tam skvele edukacne videa, pre uplnych zaciatocnikov aj pre pokrocilych. Tam odporucam zacat. Ako druhy krok, treba si otvorit "paper trading" ucet (napr. IBKR) a vyskusat si to "na necisto". Sam sa tejto strategii trosku venujem, ale vypisujem put iba na SPY a ESTX50 (pozor! american vs. european option rozdiel). A posledna (alebo uplne prva) rada... Volatilita :D :D :D
Ahoj, ak to nie je tajne ake opcie vypisujes na SPY?
Jasne ze nie je :D
Je to obdobna strategia ako prezentuje tasty - SPY cca 45-50 dni do expiracie a delta medzi -.20 a -.25. Poziciu zatvaram ked dosiahne 50% vynosov alebo cca 20 dni do expiracie. (Je to zrozumitelne? Ak nie, napis a rozvediem to) Vzhladom na extremne nizku volatility v poslednej dobe, to je naozaj zbieranie "pennies"
vyzera to podobne ako Kostalov styl popisovany v jeho knihach. Co robis ak pozicia ide proti tebe?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Pokiaľ chcete super premie tak musíte ísť cestou 3xETF (TQQQ,SOXL,TNA,TMF,SPXL,TECL,FNGU) :D
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

Napísal som dlhší príspevok ale pokiaľ som ho odoslal tak ma odhlásilo,takže to nebudem opakovať a napíšem len:
K tomu riziku čo bolo spomínané dakde vyššie treba počítať aj to že pri americkom type opcii si môže držiteľ opciu
uplatniť po celý čas jej platnosti .
A netreba sa spoliehať že mám dosť času a nemôže sa mi nič stať. Tento rok ma priradilo asi 3x a do exspirácie bolo vždy okolo 25-34 dní.
K tomu SPY
Na SPY čisté put opcie nevypisujem , robím buď put kreditné spredy alebo put broken wing butterfly ale na SPX.
A to z dôvodu že nechcem byť priradený a držať podklad . SPX sa vysporiadava hotovostne berieš zisk alebo stratu.
Inak predaj put opcii ako stratégia za mňa funguje .Je to môj hlavná činnosť (viac ako 90% všetkých mojich obchodov je predaj put opcii).
Najdôležitejšie je podľa mňa poznať riziko ktoré ti hrozí a tomu sa prispôsobiť.
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

osamely chodec napísal: St 20 12, 2023 10:19 am
bil napísal: St 20 12, 2023 10:15 am
osamely chodec napísal: St 20 12, 2023 10:06 am
bil napísal: Ut 19 12, 2023 10:23 pm Ahoj, www.tastylive.com sa venuje tejto strategii vypisovania / short put opcii. Maju tam skvele edukacne videa, pre uplnych zaciatocnikov aj pre pokrocilych. Tam odporucam zacat. Ako druhy krok, treba si otvorit "paper trading" ucet (napr. IBKR) a vyskusat si to "na necisto". Sam sa tejto strategii trosku venujem, ale vypisujem put iba na SPY a ESTX50 (pozor! american vs. european option rozdiel). A posledna (alebo uplne prva) rada... Volatilita :D :D :D
Ahoj, ak to nie je tajne ake opcie vypisujes na SPY?
Jasne ze nie je :D
Je to obdobna strategia ako prezentuje tasty - SPY cca 45-50 dni do expiracie a delta medzi -.20 a -.25. Poziciu zatvaram ked dosiahne 50% vynosov alebo cca 20 dni do expiracie. (Je to zrozumitelne? Ak nie, napis a rozvediem to) Vzhladom na extremne nizku volatility v poslednej dobe, to je naozaj zbieranie "pennies"
vyzera to podobne ako Kostalov styl popisovany v jeho knihach. Co robis ak pozicia ide proti tebe?
Nepoznam Kostalov-e knihy. Neviem sa vyjadrit.

Ak ide pozicia proti mne, nerobim nic. Cakam do cca 20 dni do expiracie a poziciu zavriem. Ci uz so ziskom, alebo stratou. Zo 100 tradov som zatvaral so stratou iba dva krat. Nehovorim, ze to je moja sikovnost, je to statistika. Samozrejme vies s poziciou pracovat - roll forward / roll down... ale ja to osobne povazujem uz za otvorenie novej pozicie. A radsej ako nahanat zajaca skusim otvorit novu poziciu ked su lepsie podmienky.

Snazim sa otvarat poziciu (short put) ked je vysoka volatilita a trh klesa. Tym padom aj premium je vyssie. Taka situacia samozrejme nie je kazdy den, casto som mimo trhu. 50% pozicii som zatvoril po cca 10 dnoch, lebo pozicia dosiahla 50% profit.

@xell
1) SPX v SPY - Pre mna je SPX jednoducho velke - (4353 x 100) je nad moznosti mojho uctu.
2) naked put vs. covered strategie - respektujem kazdeho kto sa tomu venuje. Ked som sa chvilu s tym hral v paper tradingu, tak pri mojom ucte ta cena za covered poziciu bola relativne vysoka voci celkovemu zarobku.
3) zaujimava skusenost s tym priradenim. Ja mam presne opacnu. Aj v pripade ze pozicia isla proti mne, dokonca aj ked expirovala ITM, tak to bolo cez "cash settlement"...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

win 98% ze by? to mozes ist na plnu paku co ta broker pusti. Trhy su v up trende a asi tych 20 dni ti stacilo na otocku. Problem nastane pri flash crash trhu. Ja by som takto nemohol trejdit, teda jedine, ze by som riziko riadil velkostou pozicie. Inak covered call a naked put je to to same.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

Bill
Keď na SPX budeš mať postavený spred tak až tak veľký účet nepotrebuješ.Budú počítať rozdiel v strajkoch na rozdiel od nekrytého SPY.Ale etf a indexy skoro neobchodujem, len opcie na rôzne akcie
podľa filtrov čo mám nastavené.
Inak najčastejsie robím čisté putky,len pri vysokých sumách sa kryjem.
A čo sa týka ukončenia v prípade keď to ide proti mne tak to robím presne naopak, väčšinu rolujem, podmienka je aspoň malý kredit,ak podklad nie je úplný odpad čo smeruje k nule tak to teoreticky môzeš rolovať donekonečna, ak počítaš s tým ze sa to otočí. Treba si len uvedomiť že pred sebou tlačiš stratu.Tento rok som DIS roloval od mája do decembra a TGT ešte stále presúvam(ale to je dôvod daňový, keby som teraz pozíciu ukončil tak by sa tam počítal veľký zisk aj keď uz žiadne peniaze nepribudnú, ukončím to v novej sezóne)
Ja som lakomec keby som mal odkúpiť opciu späť povedzme za 1000 a myslím ze sa to otočí tak to prelolujem tak aby som dostal aspoň 50.Ale v podstate je to to isté ako keby som kúpil späť za 1000 apredal dalšiu za 1050 ide o to že takto je to na jednu šupu. A ešte to môže mať vplyv na zníženie potrebnej kúpnej sily.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

xell napísal: St 20 12, 2023 3:40 pm Bill
Keď na SPX budeš mať postavený spred tak až tak veľký účet nepotrebuješ.Budú počítať rozdiel v strajkoch na rozdiel od nekrytého SPY.Ale etf a indexy skoro neobchodujem, len opcie na rôzne akcie
podľa filtrov čo mám nastavené.
Inak najčastejsie robím čisté putky,len pri vysokých sumách sa kryjem.
A čo sa týka ukončenia v prípade keď to ide proti mne tak to robím presne naopak, väčšinu rolujem, podmienka je aspoň malý kredit,ak podklad nie je úplný odpad čo smeruje k nule tak to teoreticky môzeš rolovať donekonečna, ak počítaš s tým ze sa to otočí. Treba si len uvedomiť že pred sebou tlačiš stratu.Tento rok som DIS roloval od mája do decembra a TGT ešte stále presúvam(ale to je dôvod daňový, keby som teraz pozíciu ukončil tak by sa tam počítal veľký zisk aj keď uz žiadne peniaze nepribudnú, ukončím to v novej sezóne)
Ja som lakomec keby som mal odkúpiť opciu späť povedzme za 1000 a myslím ze sa to otočí tak to prelolujem tak aby som dostal aspoň 50.Ale v podstate je to to isté ako keby som kúpil späť za 1000 apredal dalšiu za 1050 ide o to že takto je to na jednu šupu. A ešte to môže mať vplyv na zníženie potrebnej kúpnej sily.
no ta tvoja EC musi mat poriadne zuby, raz si ich vylames aj ty :) ak rolujes donekonecna
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

osamely chodec napísal: St 20 12, 2023 3:12 pm win 98% ze by? to mozes ist na plnu paku co ta broker pusti. Trhy su v up trende a asi tych 20 dni ti stacilo na otocku. Problem nastane pri flash crash trhu. Ja by som takto nemohol trejdit, teda jedine, ze by som riziko riadil velkostou pozicie. Inak covered call a naked put je to to same.
1) win 98% ze by? - Preco nie? Je to moja statistika... ja sa tym nechvalim.... NIkdy som nepovedal, ze by predaj opcii bolo moje zivobytie. Ja si pozicie vyberam. Dost casto som aj mimo trhu.
2) Problem nastane pri flash crash trhu. - Samozrejme, o tom nikto nepochybuje. Ano, to boli prave tie dva obchody. Otazka, je kolko takych "flash crash" sa stane a ci si schopny to ustat. vid bod 3.
3) Asi som sa nepresne vyjadril, ale vsetky moje pozicie su "cash secured". Otazka je, ked obchodujes index (tj. European option) kolko cashu realne potrebujes aby si mal cash secured poziciu. tj. ESTX50 ani SPX nikdy neklesne na 0.
4) Inak covered call a naked put je to to same. - Nerozumiem presne co si tym myslel. Technicky samozrejme ano, ale a) na European option si podklad nekupis b) viaze ti to kapital hned od zaciatku, ktory by si mohol v pripade prilezitosti pouzit na nieco ine.
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

xell napísal: St 20 12, 2023 3:40 pm Bill
Keď na SPX budeš mať postavený spred tak až tak veľký účet nepotrebuješ.Budú počítať rozdiel v strajkoch na rozdiel od nekrytého SPY.Ale etf a indexy skoro neobchodujem, len opcie na rôzne akcie
podľa filtrov čo mám nastavené.
Inak najčastejsie robím čisté putky,len pri vysokých sumách sa kryjem.
A čo sa týka ukončenia v prípade keď to ide proti mne tak to robím presne naopak, väčšinu rolujem, podmienka je aspoň malý kredit,ak podklad nie je úplný odpad čo smeruje k nule tak to teoreticky môzeš rolovať donekonečna, ak počítaš s tým ze sa to otočí. Treba si len uvedomiť že pred sebou tlačiš stratu.Tento rok som DIS roloval od mája do decembra a TGT ešte stále presúvam(ale to je dôvod daňový, keby som teraz pozíciu ukončil tak by sa tam počítal veľký zisk aj keď uz žiadne peniaze nepribudnú, ukončím to v novej sezóne)
Ja som lakomec keby som mal odkúpiť opciu späť povedzme za 1000 a myslím ze sa to otočí tak to prelolujem tak aby som dostal aspoň 50.Ale v podstate je to to isté ako keby som kúpil späť za 1000 apredal dalšiu za 1050 ide o to že takto je to na jednu šupu. A ešte to môže mať vplyv na zníženie potrebnej kúpnej sily.
1) Keď na SPX budeš mať postavený spred tak až tak veľký účet nepotrebuješ. - Jasne, tomu rozumiem. Mne sa len ten zisk pri pozicii, ktoru sa citim komfortne otvarat, zdal velmi nizky. A druha vec je, ze mam rad "jednoduche veci". Ale ako som povedal, moj velky respekt maju vsetci, ktori sa tymto komplexnym strategiam venuju.
2) Ale etf a indexy skoro neobchodujem, len opcie na rôzne akcie. Ja presne opacne. Paci sa mi, ze ESTX50 a SPY/SPX su velmi likvidne v podstate vzdy dokazes urobit obchod. Vyhovuje mi cash settlement (SPY samozrejme nie), cim defacto nepotrebujes mat tolko volneho cashu na ucte . Nemas velke neocakavane vypredaje, v principe vypisujes opcie na cely trh. (Mas VIX a VSTOXX - kde pekne vidis aktualnu volatilitu). Par krat som sa aj popalil na predaji put na konkretny titul, ked som sa snazil obchodovat earnings, tak som to vzdal :D
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

naco ti je cash secured ked predavas po 20 dnoch opciu , ci sa nechavas priradit na poklad do longu? Na ib som nevidel na etf spy ine ako americke opcie. V bode 4 ak mas pozicie cash secured tak je ozaj jedno CC ci naked put, mylim sa? Tych 98% win je skvely vysledok o kolko % sa ti podarilo zhodnotit ucet tento rok. Ozaj gratulujem . Ides do vypisu podla hodnoty premia, hodnoty VIX, ci napr. podla bollingera?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

osamely chodec napísal: St 20 12, 2023 3:45 pm
xell napísal: St 20 12, 2023 3:40 pm
no ta tvoja EC musi mat poriadne zuby, raz si ich vylames aj ty :) ak rolujes donekonecna
Nepopieram, ale som nikde nepísal že všetko rolujem do nekonečna. Napísal som že to ide teoreticky ak čakáš že sa to otočí a nie je to odpad čo smeruje ku dnu.Technicky nie je možné aby som všetko držal , len keď je to titul čo by som predal zas tak to tlačím dalej.Som lakomec ale účet zničiť nechcem.Stratu prijať viem po nejakej dobe obchodovania som si všimol že zisk/ strata u mna znamená len to či to do zošitu zapíšem červenou alebo čiernou farbou.Ak spravím obchod podla plánu tak je to jedno či je to zisk alebo strata . Na jednom obchode nezáleží. V podstate obchodujem “mechanický systém” podla pravidiel otváram podla pravidiel zatváram alebo rolujem. Ide len o to robiť dostatočný počet obchodov aby som sa dostal na pravdepodobnosť ktorú to má.
Vypisujem opcie pod 1.štandardnou odchylkou teda pod deltou -16 ked je vysoká volatilita keď je nízka tak okolo delty -10. Pri dodržovaní pomeru zisku/straty ktorú mám je uspešnosť cez 80% .
Tie rolovania spadajú do pravidiel ktoré mám,Sledujem si to aby som to neprestrelil.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Stratu prijať viem po nejakej dobe obchodovania som si všimol že zisk/ strata u mna znamená len to či to do zošitu zapíšem červenou alebo čiernou farbou.Ak spravím obchod podla plánu tak je to jedno či je to zisk alebo strata . Na jednom obchode nezáleží. V podstate obchodujem “mechanický systém” podla pravidiel otváram podla pravidiel zatváram alebo rolujem. Ide len o to robiť dostatočný počet obchodov aby som sa dostal na pravdepodobnosť ktorú to má.


Uplne sa zhodneme :). Ak sa dokazes ukontrolovat sam a nezlyhavas si profik.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

OK, tak to trosku upracme. Asi sa nevyjadrujem uplne spravne
a) cash secured short put v covered call . Uzavretie pozicie 20 dni do expiracie. American option. Mam margin account. Napr. SPY
Pri CSSP inkasujem premium a mam na ucte cash poziciu aby som vedel vykryt premium za uzavretie pozicie (20 DTE) - Odpoved na vysku necham na separatnu diskusiu (Musi to byt 100% strike? Ja tvrdim ze nie). Pri CC nakupim podklad (cash outflow v plnej vyske podkladu) a zikasujem premium. V pripade CSSP viem zdroje na ucte vyuzit, napriklad si kupit dlhopis, ETF, akcie? V pripade CC ich mam zaparkovane v podklade a neviem s nimi urobit nic. Pri Europen option to samozrejme neplati. Kedze nevies kupit podklad a je to cash settled. Cize mas pravdu, ale aj nie.
b) kolko % sa ti podarilo zhodnotit ucet tento rok. Snazil som sa to vycistit, ale tu je ale treba najprv odpovedat na otazku co dat do menovatela. Vynos na aky kapital. Ja cash, ktory by sa teoreticky mal povazovat za "cash security" vyuzivam aj na kupu roznych titulov a investovanie v ramci uctu. Cize % zhodnotenia uctu je skreslene o vynosy z inych obchodov. Ak by som to mal skusit ocistit, a bral by som ako menovatel celu strike price podkladu (co ale tiez nie je spravne) tak to moze byt cca 9,3%.

Otvaram poziciu v pasme -20 -25 delta. 45-50 DTE a ked je VIX nad 200 Moving Average (toto je ale v poslednej dobe tazke) . Znova hovorim, som aj dlhe periody (tyzdne) mimo trhu
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

bil napísal: St 20 12, 2023 4:56 pm OK, tak to trosku upracme. Asi sa nevyjadrujem uplne spravne
a) cash secured short put v covered call . Uzavretie pozicie 20 dni do expiracie. American option. Mam margin account. Napr. SPY
Pri CSSP inkasujem premium a mam na ucte cash poziciu aby som vedel vykryt premium za uzavretie pozicie (20 DTE) - Odpoved na vysku necham na separatnu diskusiu (Musi to byt 100% strike? Ja tvrdim ze nie). Pri CC nakupim podklad (cash outflow v plnej vyske podkladu) a zikasujem premium. V pripade CSSP viem zdroje na ucte vyuzit, napriklad si kupit dlhopis, ETF, akcie? V pripade CC ich mam zaparkovane v podklade a neviem s nimi urobit nic. Pri Europen option to samozrejme neplati. Kedze nevies kupit podklad a je to cash settled. Cize mas pravdu, ale aj nie.
b) kolko % sa ti podarilo zhodnotit ucet tento rok. Snazil som sa to vycistit, ale tu je ale treba najprv odpovedat na otazku co dat do menovatela. Vynos na aky kapital. Ja cash, ktory by sa teoreticky mal povazovat za "cash security" vyuzivam aj na kupu roznych titulov a investovanie v ramci uctu. Cize % zhodnotenia uctu je skreslene o vynosy z inych obchodov. Ak by som to mal skusit ocistit, a bral by som ako menovatel celu strike price podkladu (co ale tiez nie je spravne) tak to moze byt cca 9,3%.

Otvaram poziciu v pasme -20 -25 delta. 45-50 DTE a ked je VIX nad 200 Moving Average (toto je ale v poslednej dobe tazke) . Znova hovorim, som aj dlhe periody (tyzdne) mimo trhu
dik sa odpovede a info, rozumiem ze ked na jednom ucte robis rozne strategie je tazke dat % z jednej strategie. Nebolo by ti lepsie si vytvarat poducty na jednotlive strategie a potom si to mozes pekne sledovat a vyhodnocovat? Ak je vix v rastucom trende , je nad 200ma chapem ze mas vyssie premia a po tie si ides. Ak mas premium 1 usd kolko akceptujes stratu kym zavries obchod . Ak cena opcie vzrastie na 3,4,5 ... USD? Ja nieco podobne teraz testujem na plyne vypis naked put na front kontrakt na delte 10 ale iba na 7 dni podla fundamentov na tych najblizsich 7 az 14 dni. Tak uvidim ako mi to pojde. Dam info po kvartale ak tu este budes a budes mat zaujem, ozvi sa potom.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

osamely chodec napísal: St 20 12, 2023 5:48 pm
bil napísal: St 20 12, 2023 4:56 pm OK, tak to trosku upracme. Asi sa nevyjadrujem uplne spravne
a) cash secured short put v covered call . Uzavretie pozicie 20 dni do expiracie. American option. Mam margin account. Napr. SPY
Pri CSSP inkasujem premium a mam na ucte cash poziciu aby som vedel vykryt premium za uzavretie pozicie (20 DTE) - Odpoved na vysku necham na separatnu diskusiu (Musi to byt 100% strike? Ja tvrdim ze nie). Pri CC nakupim podklad (cash outflow v plnej vyske podkladu) a zikasujem premium. V pripade CSSP viem zdroje na ucte vyuzit, napriklad si kupit dlhopis, ETF, akcie? V pripade CC ich mam zaparkovane v podklade a neviem s nimi urobit nic. Pri Europen option to samozrejme neplati. Kedze nevies kupit podklad a je to cash settled. Cize mas pravdu, ale aj nie.
b) kolko % sa ti podarilo zhodnotit ucet tento rok. Snazil som sa to vycistit, ale tu je ale treba najprv odpovedat na otazku co dat do menovatela. Vynos na aky kapital. Ja cash, ktory by sa teoreticky mal povazovat za "cash security" vyuzivam aj na kupu roznych titulov a investovanie v ramci uctu. Cize % zhodnotenia uctu je skreslene o vynosy z inych obchodov. Ak by som to mal skusit ocistit, a bral by som ako menovatel celu strike price podkladu (co ale tiez nie je spravne) tak to moze byt cca 9,3%.

Otvaram poziciu v pasme -20 -25 delta. 45-50 DTE a ked je VIX nad 200 Moving Average (toto je ale v poslednej dobe tazke) . Znova hovorim, som aj dlhe periody (tyzdne) mimo trhu
dik sa odpovede a info, rozumiem ze ked na jednom ucte robis rozne strategie je tazke dat % z jednej strategie. Nebolo by ti lepsie si vytvarat poducty na jednotlive strategie a potom si to mozes pekne sledovat a vyhodnocovat? Ak je vix v rastucom trende , je nad 200ma chapem ze mas vyssie premia a po tie si ides. Ak mas premium 1 usd kolko akceptujes stratu kym zavries obchod . Ak cena opcie vzrastie na 3,4,5 ... USD? Ja nieco podobne teraz testujem na plyne vypis naked put na front kontrakt na delte 10 ale iba na 7 dni podla fundamentov na tych najblizsich 7 az 14 dni. Tak uvidim ako mi to pojde. Dam info po kvartale ak tu este budes a budes mat zaujem, ozvi sa potom.
Ja si vediem statistiku kazdeho obchodu v spreadsheete. Len mam problem s tym ze voci comu ratat ten vynos na jednotlivy trade? Strike price? Margin?
Ja som velmi pasivny. Vypisem a nastavim take profit 50%. A dam si pripomienku 20 DTE. Vtedy zavriem poziciu. Nespekulujem. V podstate "zbieram" theta-u. Cize snazim sa otvorit ked je volatilita / cena najvyssia a ona v priebehu par dni "zkonverguje" k nejakej stabilnej urovni

Tych 45-20 DTE je strategia z tastytrade. Oni to statisticky odsledovali, ze tam je gamma/theta tredoff najlepsi. Ze pod 20DTE uz to riziko neumerne rastie voci potencialnemu vynosu.
Screenshot 2021-04-10 at 15.04.49.png
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

osamely chodec napísal: St 20 12, 2023 5:48 pm

Ja nieco podobne teraz testujem na plyne vypis naked put na front kontrakt na delte 10 ale iba na 7 dni podla fundamentov na tych najblizsich 7 az 14 dni. Tak uvidim ako mi to pojde.
Keď si testuješ nové veci používaš nejakú webstránku (orats, edeltapro, getvolatility...)alebo si robíš len simulované obchody ?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

nie robim iba paper trading, tie stranky co si dal pozriem, ktore pouzivas ty? pouzivas aj krivku volatility smile?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

V tejto chvíli nepoužívam žiadnu, lebo najviac predávam put opcie a tam to nepotrebujem.
Nejaký čas som používal edeltapro a getvolatility .
Ja na výpis putiek vyberám podklad na základe vysokého IV% na druhom mieste je IV rank. Žiadne iné kritériá nemám.
Get volatility mi vyhovovala viac.
Ono tých stránok je celkom dosť ale skoro absolútna väčšina je platená (na tastylive je bezplatná,ale tam sa nedajú zahrňať technické parametre.)
Je to dobré keď si robíš nejaký "mechanický systém" keď predávaš alebo kupuješ na základe pevne daných parametrov.
klzavé priemery ,stochastic ,rsi, volatilita, potom povedzme dlžka držania pozície, zisk strata , pri spredoch si zadáš vzdialenosť buď v bodoch alebo
podľa delty... Ale pozor nie na každej stránke je všetko čo som popísal.
Ale treba pozrieť čo kto ponúka je tam dosť veľký rozdiel , niekto neponúka indexy,dakto má IVr ale nemá IV% a dakto iný presne opačne.
Našiel som raz aj niečo zadarmo ,len s povinnou registráciou ale pre mňa to bolo nepoužitelné. Volatilita sa dala nastaviť len po 5 bodoch
a bol obmedzený výber podkladu.
-edeltapro má výhodu že je tam aj platforma na obchodovanie,ale dá sa prepojiť asi len s brokerom Tradier.Ale zas si na nej môžeš pozrieť rizikový profil toho čo si zostrojil a používať ju na analýzu.
-getvolatility máš vlastne tri samostatné moduly -backtesting ,filter a grafy každý sa platí samostatne používaš čo chceš,platí sa na mesačnej báze
mne sa s tým robilo asi najlepšie
-option omega je dobrá ale tam môžeš testovať len SPY, SPX, IWM, QQQ,
-orats je asi najkomplexnejší ale z týchto aj najdrahší

https://www.getvolatility.com/
https://optionomega.com/
https://orats.com
https://www.edeltapro.com
https://www.trademachine.com
https://www.optionstack.com/
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

SPX je trošku drahý index nominálna hodnota skoro 0,5mil USD. Pre malé učty určite Mini-SPX Index symbol XSP je 1/10 SPX a další je micro Nasdaq 100 index symbol XND ten je 1/10 z NDX indexu a posledný je SPY index symbol NANOS a je to 1x násobok SPY ETF má hotovostné vysporiadanie a komisia je 0,11 USD na kontrakt
Naposledy upravil/-a Baba Jaga v Št 21 12, 2023 2:02 pm, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"