Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa jogo »

Rado nám tu roky predvádzal trading opcii kde začal na COVERED CALL a NAKED PUT, prešiel na IRON CONDORA a riadeného IRON CONDORA po vertikálne a horizontálne spready až nakoniec skončil v smerových strategiach long CALL a smerové spready CALL.
Niektoré stratégie mu fungovali roky(IRON CONDOR) až prišiel rok, ktorý mu zlikvidoval účet, lebo 2x mu urobil 70% stratu. Naposledy ho vycvičili smerové stratégie a potom sa odmlčal.
Mne zmysluplné sa zdá len Mišiakovo pieskovisko(pamätníci vedia o čom píšem), ale nikdy sa mi nechcelo ho obchodovať, lebo to potrebuje byť stabilne na burze a včas rolovať "napadnuté" opcie a aj tak neviem, či veľmi prudký pohyb ala covid 2020 by nespôsobil veľkú stratu pri rolovaní resp.nemožnosť odrolovať za back opciu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

pre začiatočníkov je určite najlepšie Wheel stratégia. Vybrať si akciu alebo akcie ,ktoré v prípade priradenia sú ochotný vlastniť. Vypisovať kryté Put v prípade priradenia následne vypisovať kryté Call opcie v prípade prudších poklesoch len držať dané akcie prípadne ešte maximálne kreditné call a put spready.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa jogo »

Baba Jaga napísal: Št 21 12, 2023 2:09 pm pre začiatočníkov je určite najlepšie Wheel stratégia. Vybrať si akciu alebo akcie ,ktoré v prípade priradenia sú ochotný vlastniť. Vypisovať kryté Put v prípade priradenia následne vypisovať kryté Call opcie v prípade prudších poklesoch len držať dané akcie prípadne ešte maximálne kreditné call a put spready.
Najistejšia "akcia" je asi SPY. Vypisovať naked PUT na SPY by znamenalo riskovať drawdown -50% ak by ťa priradilo počas prudkého prepadu.
Nie je lepšie potom jednoducho kúpiť ten SPY rovno(ak si ochotný riskovať DD 50%) a neriskovať, že vyrastie bez teba? Pozri roky 2013-2014..
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

Baba Jaga napísal: Št 21 12, 2023 1:22 pm SPX je trošku drahý index nominálna hodnota skoro 0,5mil USD. Pre malé učty určite Mini-SPX Index symbol XSP je 1/10 SPX a další je micro Nasdaq 100 index symbol XND ten je 1/10 z NDX indexu a posledný je SPY index symbol NANOS a je to 1x násobok SPY ETF má hotovostné vysporiadanie
Podklad je drahý, ale keď robíš spredy tak si stratu dokážeš prispôsobiť. Šírka spredu mínus kredit to je tvoja strata bez ohladu na cenu podkladu.
Napr. IC 8DTE delta predaných opcii 20 sirka 5 bodov kredit +200max strata -300.( to som len teraz narýchlo pozrel).PCS šírka 10 bodov max strata je 1000- prijatý kredit.
Keď som robil PBWB predané opcie na delte 55 horná +5 bodov spodná - 10 bodov 4DTE tam sa kredit pohyboval cca 200-250
Strata je 500- kredit.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

pri tych spredoch a americkych opciach je problem ciastocneho skorsieho priradenia, vidim tam riziko
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

osamely chodec napísal: Št 21 12, 2023 2:34 pm pri tych spredoch a americkych opciach je problem ciastocneho skorsieho priradenia, vidim tam riziko
Opcie na indexy sú európske opcie preto som robil SPX aby som sa vyhol priradeniu. A vysporiadani je v peniazoch tak nehrozí že dostaneš podklad a na druhý den môžeš chytiť ešte väčšiu stratu ak by pokračoval v poklese.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

nie su opcie na spy Americke ? ON?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

osamely chodec napísal: Št 21 12, 2023 3:30 pm nie su opcie na spy Americke ? ON?
SPY - American
QQQ - American
SPX - European
ESTX50 - European
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

NANOS.png
jogo napísal: Št 21 12, 2023 2:18 pm
Baba Jaga napísal: Št 21 12, 2023 2:09 pm pre začiatočníkov je určite najlepšie Wheel stratégia. Vybrať si akciu alebo akcie ,ktoré v prípade priradenia sú ochotný vlastniť. Vypisovať kryté Put v prípade priradenia následne vypisovať kryté Call opcie v prípade prudších poklesoch len držať dané akcie prípadne ešte maximálne kreditné call a put spready.
Najistejšia "akcia" je asi SPY. Vypisovať naked PUT na SPY by znamenalo riskovať drawdown -50% ak by ťa priradilo počas prudkého prepadu.
Nie je lepšie potom jednoducho kúpiť ten SPY rovno(ak si ochotný riskovať DD 50%) a neriskovať, že vyrastie bez teba? Pozri roky 2013-2014..
ale je aj produkt- symbol ticker (NANOS) takže je to na index a nie na SPY ETF s tým ,že 1 opčný kontrakt je na 1xnasobok indexu ,ale ide o EU opciu čiže hotovostné vyporiadanie
Naposledy upravil/-a Baba Jaga v Št 21 12, 2023 3:53 pm, upravené celkom 2 krát.
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

Baba Jaga napísal: Št 21 12, 2023 2:09 pm pre začiatočníkov je určite najlepšie Wheel stratégia. Vybrať si akciu alebo akcie ,ktoré v prípade priradenia sú ochotný vlastniť. Vypisovať kryté Put v prípade priradenia následne vypisovať kryté Call opcie v prípade prudších poklesoch len držať dané akcie prípadne ešte maximálne kreditné call a put spready.
Osobne by som bol s "wheel" obozretny. Skoro vzdy, ak si priradeny na short put, to znamena, ze podklad klesa, resp. vyrazne klesol. To znamena, ze mas viazanu long poziciu (peniaze) na nieco co z nejakeho dovodu nie je velmi atraktivne, resp. stale klesa. Je realne, ze mozes predavat covered calls aj niekolko rokov, kym sa vyhrabes zo straty. :?:

Samozrejme hovorim o short put 20 delta a 20+DTE. Nehovorim o kratkych <7DTE.
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa bil »

Baba Jaga napísal: Št 21 12, 2023 3:43 pm NANOS.png
jogo napísal: Št 21 12, 2023 2:18 pm
Baba Jaga napísal: Št 21 12, 2023 2:09 pm pre začiatočníkov je určite najlepšie Wheel stratégia. Vybrať si akciu alebo akcie ,ktoré v prípade priradenia sú ochotný vlastniť. Vypisovať kryté Put v prípade priradenia následne vypisovať kryté Call opcie v prípade prudších poklesoch len držať dané akcie prípadne ešte maximálne kreditné call a put spready.
Najistejšia "akcia" je asi SPY. Vypisovať naked PUT na SPY by znamenalo riskovať drawdown -50% ak by ťa priradilo počas prudkého prepadu.
Nie je lepšie potom jednoducho kúpiť ten SPY rovno(ak si ochotný riskovať DD 50%) a neriskovať, že vyrastie bez teba? Pozri roky 2013-2014..
ale je aj produkt- symbol ticker (NANOS) takže je to na index a nie na SPY ETF s tým ,že 1 opčný kontrakt je na 1xnasobok indexu ,ale ide o EU opciu čiže hotovostné vyporiadanie
Na IBKR ukazuje NANOS iba weeklies... tj. najdlhsi DTE je 8 dni. Dobre vidim?
Naposledy upravil/-a bil v Št 21 12, 2023 4:17 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

bil napísal: Št 21 12, 2023 4:00 pm
Baba Jaga napísal: Št 21 12, 2023 3:43 pm NANOS.png
jogo napísal: Št 21 12, 2023 2:18 pm
Baba Jaga napísal: Št 21 12, 2023 2:09 pm pre začiatočníkov je určite najlepšie Wheel stratégia. Vybrať si akciu alebo akcie ,ktoré v prípade priradenia sú ochotný vlastniť. Vypisovať kryté Put v prípade priradenia následne vypisovať kryté Call opcie v prípade prudších poklesoch len držať dané akcie prípadne ešte maximálne kreditné call a put spready.
Najistejšia "akcia" je asi SPY. Vypisovať naked PUT na SPY by znamenalo riskovať drawdown -50% ak by ťa priradilo počas prudkého prepadu.
Nie je lepšie potom jednoducho kúpiť ten SPY rovno(ak si ochotný riskovať DD 50%) a neriskovať, že vyrastie bez teba? Pozri roky 2013-2014..
ale je aj produkt- symbol ticker (NANOS) takže je to na index a nie na SPY ETF s tým ,že 1 opčný kontrakt je na 1xnasobok indexu ,ale ide o EU opciu čiže hotovostné vyporiadanie
Na IBKR ukazuje NANOS iba weeklies... tj. najdlsi DTE je 8 dni. Dobre vidim?
Najbližšie exspirácie- 22.12, 26.12., 27.12 a 29.12
NANOS exspiracie.png
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 5 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa polovnik »

Slovan_sk napísal: Ut 19 12, 2023 4:44 pm Ake jednoduche 😁
Diabol je v detailoch , ak vypises opciu na strike 80 s exporaciou za 3 tyzdne a po tyzdni cena klesne na 75 tak co budes robit ? Dostavas sa do situacie ze tvoje premium bolo 300 alebo teda 3 body a breakeven tvojej straty je 77 cize 80 - 3 , cena bude 75 ty si v strate 77-75 cize 2 body alebo 200 dolarov a to mas este 2 tyzdne do expiracie , o tyzden moze byt cena 70 a ty budes 10 bodov pod strike opcie , cize -700 dolarov a stale ostava tyzden do exporacie , co spravis ? Pockas ? Alebo sa zacnes nejak chranit ? Pri expiracii moze byt cena 65 a ty na zaklade opcenho kontraktu si povinny dodat 100 akcii kedze ich ale nemas nemusis sa strachovat o to sa postara regulator trhu a tebe zostane v pondelok rano na ucte 100 akcii BABA ale nakupenych za 80 cena na trhu je vsak 65 , si v strate 15 bodov alebo 15-3 cize 1200 dolarov , easy money co povies ?
Inak povedane mozes ziskat 300 ale stratit aj 8000 teoreticky ak by BABA za 3 tyzdne skrachovala.
Da sa proti tomu branit a nastavit iste mechanizmi ale nie je to take jednoduche ako sa zda
pekny post diky

a co nastane ked na treti tyzden bude cena BABY na 65 ale na stvrty tyzden skoci cena spat na 80 budem teda v pluse 300 $ teda ak to psychicky vydrzim , broker mi nezavre poziciu ?

Slovan_sk napísal: Ut 19 12, 2023 4:44 pm Da sa proti tomu branit a nastavit iste mechanizmi ale nie je to take jednoduche ako sa zda
ake mechanizmy mas na mysli ?

dakujem
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

polovnik napísal: St 03 01, 2024 3:44 pm
Slovan_sk napísal: Ut 19 12, 2023 4:44 pm Ake jednoduche 😁
Diabol je v detailoch , ak vypises opciu na strike 80 s exporaciou za 3 tyzdne a po tyzdni cena klesne na 75 tak co budes robit ? Dostavas sa do situacie ze tvoje premium bolo 300 alebo teda 3 body a breakeven tvojej straty je 77 cize 80 - 3 , cena bude 75 ty si v strate 77-75 cize 2 body alebo 200 dolarov a to mas este 2 tyzdne do expiracie , o tyzden moze byt cena 70 a ty budes 10 bodov pod strike opcie , cize -700 dolarov a stale ostava tyzden do exporacie , co spravis ? Pockas ? Alebo sa zacnes nejak chranit ? Pri expiracii moze byt cena 65 a ty na zaklade opcenho kontraktu si povinny dodat 100 akcii kedze ich ale nemas nemusis sa strachovat o to sa postara regulator trhu a tebe zostane v pondelok rano na ucte 100 akcii BABA ale nakupenych za 80 cena na trhu je vsak 65 , si v strate 15 bodov alebo 15-3 cize 1200 dolarov , easy money co povies ?
Inak povedane mozes ziskat 300 ale stratit aj 8000 teoreticky ak by BABA za 3 tyzdne skrachovala.
Da sa proti tomu branit a nastavit iste mechanizmi ale nie je to take jednoduche ako sa zda
pekny post diky

a co nastane ked na treti tyzden bude cena BABY na 65 ale na stvrty tyzden skoci cena spat na 80 budem teda v pluse 300 $ teda ak to psychicky vydrzim , broker mi nezavre poziciu ?

Slovan_sk napísal: Ut 19 12, 2023 4:44 pm Da sa proti tomu branit a nastavit iste mechanizmi ale nie je to take jednoduche ako sa zda
ake mechanizmy mas na mysli ?

dakujem
Pokial budes mat na ucte dostatocne financne prostriedky , brokerovi je to jedno , poziadavka na margin pri naked put menia dynamicky , cize cim hlbsie je tvoja opcia v peniazoch tym vacsia poziadacka na margin , presny vzorec
Stock Options 1
Put Price + Maximum ((20% 2 * Underlying Price - Out of the Money Amount),
(10% * Strike Price))

Preto som pisal ze naked put jedine cash secured

Co sa tyka mechanizmov myslel som sposob ako sa chranit
Ale nic nie je zadarmo , najjednoduchse je opciu predat spat kym sa da idealne aspon neprerobit
Ale da sa napriklad aj nakupit podklad resp v tomto pripade na zmysluplnom striku kupit 100 short akcii , napr na strike 78 tu mas vzdy istotu ze ked opcia vyexpiruje a ty si long akcie a vlastnis 100 short akcii vsetko zmizne , len je tu problem ak sa akcia zotavi a zacne stupat lebo zacnes stracat na short akciach , mozes skusit ratio spread ak veris ze akcia nebude klesat este viac cize nakupis long put 1 napr strike 78 a 2* short put 75 idealne za kredit , vytvaras si dalai vankus ale opat nieco za nieco ak by to klesalo este nizsie mas uz nie jeden problem ale dva ,kedze si uz dva krat short put
Mozes opciu rolovat na nizsi strike a dlhsiu expiraciu - tiez to bude nieco stat
Suma sumarum je to nebezpecna hra a skor ci neskor sa dostanes do situacie na ktrou musis byt pripraveny
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

Slovan_sk napísal: St 03 01, 2024 4:51 pm
Preto som pisal ze naked put jedine cash secured
Prečo nechceš používať maržu ?
Ja to robím skoro opačne ako ty. Mám viac účtov na obchodovanie opcii ,ale predaj put robím ako doplnok na účte kde mám dlhodobo
akcie (na roky). Prišlo mi to ako mrhanie kúpnou silou toho účtu. Je to ako dodatočný príjem .
Veď pri predaji put opcii maximálnu stratu vieš ,tak sa môžeš rozhodnúť či berieš to riziko alebo nie .
Uvediem len tak nejaký príklad (čísla sú len zhruba )
Máš účet 50k 45k je nakúpený nejaký inštrument a 5 k je hotovosť.
Záleží od brokera ale povedzme že máš kúpnu silu 200k. Proti tomu môžeš vypisovať, necháš rezervu v prípade poklesu podkladu
a tým pádom aj kúpnej sily . Ja nechávam zhruba 1/4 - 1/3 .
A keď napríklad sa nejaký obchod nepodarí a budeš musieť kúpiť podklad za strike napr. 80 a 70 to je 15k v peniazoch. Čo sa stane ?
Na účet dostaneš po 100 akcii za 80 a 70 . Z účtu sa odpočíta 15 k . Zo sumy 10 k budeš platiť úroky pokiaľ sa akcii nezbavíš alebo
nedoplníš hotovosť.
Môžeš sa toho zbaviť , vypisovať call opcie , poprípade držať . Maximálna strata je 15 k keď pôjdu akcie na nulu. Keby to šlo ešte dolu
a neveríš tomu a na každej akcii stratíš 20 bodov ,tak je strata 4k . Tvoj pôvodný podklad ti zostane a kúpna sila sa prepočíta podla hodnoty účtu.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

xell napísal: Pi 05 01, 2024 11:21 am
Slovan_sk napísal: St 03 01, 2024 4:51 pm
Preto som pisal ze naked put jedine cash secured
Prečo nechceš používať maržu ?
Ja to robím skoro opačne ako ty. Mám viac účtov na obchodovanie opcii ,ale predaj put robím ako doplnok na účte kde mám dlhodobo
akcie (na roky). Prišlo mi to ako mrhanie kúpnou silou toho účtu. Je to ako dodatočný príjem .
Veď pri predaji put opcii maximálnu stratu vieš ,tak sa môžeš rozhodnúť či berieš to riziko alebo nie .
Uvediem len tak nejaký príklad (čísla sú len zhruba )
Máš účet 50k 45k je nakúpený nejaký inštrument a 5 k je hotovosť.
Záleží od brokera ale povedzme že máš kúpnu silu 200k. Proti tomu môžeš vypisovať, necháš rezervu v prípade poklesu podkladu
a tým pádom aj kúpnej sily . Ja nechávam zhruba 1/4 - 1/3 .
A keď napríklad sa nejaký obchod nepodarí a budeš musieť kúpiť podklad za strike napr. 80 a 70 to je 15k v peniazoch. Čo sa stane ?
Na účet dostaneš po 100 akcii za 80 a 70 . Z účtu sa odpočíta 15 k . Zo sumy 10 k budeš platiť úroky pokiaľ sa akcii nezbavíš alebo
nedoplníš hotovosť.
Môžeš sa toho zbaviť , vypisovať call opcie , poprípade držať . Maximálna strata je 15 k keď pôjdu akcie na nulu. Keby to šlo ešte dolu
a neveríš tomu a na každej akcii stratíš 20 bodov ,tak je strata 4k . Tvoj pôvodný podklad ti zostane a kúpna sila sa prepočíta podla hodnoty účtu.
V zasade s tebou suhlasim , ak by som mal akcie ktore drzim rok , siel by som do toho , no nemam , momentalne ziadne akcie az na 100 akcii BLDP priradenych prave skrz short put 😁 ale to ma netrapi , tvrdohlavo stracam na BLDP a tak som to vzdal a drzim , inak mam len long put INTC , kazdopadne odpoved je ze nemam odvahu vypisovat short put na marzu lebo som sa par krat popalil pri opcnych kombinaciach kde som drzal aj podklad aj long put v kombinacii so short call na marzu a pohyb pre open ma dostal do margin call , system neni dokonaly a nepochopil ze sice stracam na akciach ale long put ma chrani , lenze opcny trh este nebol open ale podklad uz bol hlboko v strate v preopen a to my sposobilo obrovske straty , system my zavrel poziciu a aj ked po open opcii som bol samozrejme kryty rozbilo my to cely system lebo akcie sa po open zotavili a bola z toho strata, odvtedy sa marze proste obavam , cize odpoved na tvoju otazku je strach .
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

pre drzitelov casoveho testu SPY, QQQ ... je idealne vypisovat CC nizke delta so stopkou na opcii , nadvynos k buy and hold.

alebo pre tych co maju radi isty vynos vypisat rocnu ATM call ociu k drzanemu na casovy test podkladu. Na SPY je to teraz cca 8% p.a. istych.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

osamely chodec napísal: So 06 01, 2024 3:41 pm alebo pre tych co maju radi isty vynos
Za určitých podmienok sa dá spraviť bez rizikový obchod .
A to obchodovaním stratégie collar .
Pre tých čo opcie nepoznajú je to nákup podkladu , nákup put opcie na zahedžovanie pozície
a predaj call opcie na zníženie ceny put opcie.
Aby sa dala vytvoriť bez riziková pozícia musí byť
(obdržané prémium call opcie)-(zaplatené prémium put opcie) + ( cena podkladu - strike cena put opcie ) negatívna alebo rovná nule.
Problém je že sa to dá vytvoriť len pri opciách s dlhou platnosťou, väčšinou dlhšou ako rok.
Výnos nie je vysoký ,tak je problém inflácia a pri dlhodobých opciách likvidita.
Len tak narýchlo ukážka čo myslím.
Akcia BABA ( ceny z yahoo, zatvaracie z piatka)
podklad 73,01
put opcia strike 75 (20.jun 2025) 12.38
call opcia strike 80 (20 jun 2025)12.40
Keď akcie padnú aj na nulu som chránený put opciou ,ked ju uplatním dostanem viac penazí ako som zaplatil za akcie
zároveň cena put opcie ktorú som kupoval je nižšia ako cena call opcie ktorú som predal.
Nepočítal som poplatky brokera.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

xell napísal: Ne 07 01, 2024 10:42 am
osamely chodec napísal: So 06 01, 2024 3:41 pm alebo pre tych co maju radi isty vynos
Za určitých podmienok sa dá spraviť bez rizikový obchod .
A to obchodovaním stratégie collar .
Pre tých čo opcie nepoznajú je to nákup podkladu , nákup put opcie na zahedžovanie pozície
Ano toto je validny pristup , este sa to da trochu vylepsit ale za cenu mierneho rizika , brat diagonal cize short call vypisat s nizsou expiraciou a zbierat premium a posuvat tak short call ak by akcia mierne stupala a este lepsie je ked akcia vyplaca dividendu , tam za rok pozbieras 4 x divi
Ak akcia klesa sme safe ak sa nepohybuje , zbierame na short call premium a divi tak aby co najskor bola cena za put zaplatena , ak mierne stupa , postupne posuvame short call , ak stupa prudko a zasiahne nam nas short call , stratime akcie a predame long put a skusime opat iny strike alebo iny ticker
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

xell napísal: Ne 07 01, 2024 10:42 am
osamely chodec napísal: So 06 01, 2024 3:41 pm alebo pre tych co maju radi isty vynos
Za určitých podmienok sa dá spraviť bez rizikový obchod .
A to obchodovaním stratégie collar .
Pre tých čo opcie nepoznajú je to nákup podkladu , nákup put opcie na zahedžovanie pozície
a predaj call opcie na zníženie ceny put opcie.
Aby sa dala vytvoriť bez riziková pozícia musí byť
(obdržané prémium call opcie)-(zaplatené prémium put opcie) + ( cena podkladu - strike cena put opcie ) negatívna alebo rovná nule.
Problém je že sa to dá vytvoriť len pri opciách s dlhou platnosťou, väčšinou dlhšou ako rok.
Výnos nie je vysoký ,tak je problém inflácia a pri dlhodobých opciách likvidita.
Len tak narýchlo ukážka čo myslím.
Akcia BABA ( ceny z yahoo, zatvaracie z piatka)
podklad 73,01
put opcia strike 75 (20.jun 2025) 12.38
call opcia strike 80 (20 jun 2025)12.40
Keď akcie padnú aj na nulu som chránený put opciou ,ked ju uplatním dostanem viac penazí ako som zaplatil za akcie
zároveň cena put opcie ktorú som kupoval je nižšia ako cena call opcie ktorú som predal.
Nepočítal som poplatky brokera.

chces drzat BABA dlhodobo , kupis BABA 75usd 100 ks ( priklad ak by bol teraz spot) , kupis 1x rocnu put 75 a predas 1x rocnu cal 75 , pockas iba na korekciu BABA a zrusis put aj call v zisku , ostavas na casovy test v BABA, ak cena BABA bude iba klesat vezmes pri ex. premium a znizis si nakup
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Hmmm 100 akcii + long put + short call je vlastne 0 😁 lebo long put a short calll je synteticky short akcii
Ak baba bude v exp hlboko pod 75 beries premium , za short call , ale kedze si kupoval na ATM bude rovnaka ako cena long put , nebriem do uvahy skew , ak bude nad 75 si na tom rovnako mierne v strate kedze put byva drahsie , myslim ze mi nieco uchadza chodec , vysvetlis ?
Asi je podstata to dlhodobe drzania ze ?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa osamely chodec »

teraz GLD 187 usd 100ks c-(vypis)187 15,90 ex 375 dni p+(nakup) 7,10 ex 375 dni zisk 8,8
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Mas recht sedi to , pozrel som to a sedi to , zeby vplyv rho? Hmm beriem spat sedi to jak pises , nikdy som tak daleke exporacie nepozeral , dobry napad az na tie nestastne dane 😁
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Vypisovaní put opcí - NÁVOD

Príspevok od používateľa xell »

osamely chodec napísal: Po 08 01, 2024 6:06 pm
chces drzat BABA dlhodobo ,
To bol len príklad ako spraviť bezrizikový obchod. Kúpiť akcie a nemusieť sa báť prepadu ceny za cenu menšieho zisku. Nemá to nič spoločné s dlhodobým držaním a ročným testom.
Ale taký obchod sa dá spraviť len s opciami s veľmi dlhou platnosťou.
Ak by baba vyletela vyššie povedzme za mesiac (neviem pre koho aká cena bude dostačujúca vzhľadom na cenu kúpenej call opcie)
povedzme na 100 , uplatní si opciu ja mu predám akcie za 80 a je po obchode.(poprípade ešte podržím moju put opciu ak by zostalo do exspirácie dosť času pre prípad poklesu a zvýšenie jej ceny).
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"