Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa patrik.z »

Ahojte, mam 27 rokov a uz nejaky cas (cca. od jari 2018) budujem svoje investicne portfolio / strategiu. Rozhodol som sa, ze sa o svoje portfolio podelim a mozno ziskam nejaku inspiraciu alebo inspirujem niekoho dalsieho.

Som programator a zo zaciatku bolo mojim cielom primarne zhodnotit svoje uspory, ktore som si nasetril pracou pri skole. Pri byvani na intraku a praci v odbore som si na studenta vedel odlozit slusne peniaze a v tom case zazivali akcie pekne obdobie. Od zaciatku som "jadro" svojho portfolia sustredil primarne v ETF alebo blue chip akciach (napr. MSFT, AAPL mam takmer od zaciatku, dlho som drzal napr. aj JPM, BAC, JNJ, MCD, ale aj ine). Neodolaval som vsak aj nejakym spekulativnejsim nakupom rastovych akcii, napr. TTD, SQ (na ktorych som aj zarobil), ale napr. aj na SE, na ktorom som dost prerobil.

Moja strategia sa postupom casu vyvijala, a dnes drzim akcie:
  • ziskovych firiem s kvalitnym, udrzatelnym biznis modelom - rastuce cash flows, vysoka navratnost kapitalu, udrzatelna uroven dlhu, vysoke marze. Bonus za opakujuce trzby.
  • sirokou "priekopou" / moat - znacka, network effect, IP, dodavatelsky retazec, switching costs
  • ktorym rozumiem - investicnej teze, biznis modelu, produktom, konkurencnej vyhode, sekularnym trendom
  • firiem s kvalitnym manazmentom
  • firiem posobiacich v inovativnych odvetviach pohananych sekularnymi trendami
Ziadna firma nesplna vsetky kriteria na 100%, samozrejme, je to akysi checklist.

Moja principialna teoria je, ze tato strategia prirodzene vybera "kvalitnejsiu" kohortu z akciovych trhov a preto by mala v dlhodobom horizonte prekonat vynos celkovych trhov. Cielom je akcie drzat dlhodobo, ale ked sa vyhlad alebo moja teza zmeni, zvazim predaj. Fluktuacie vo valuacii obcas vyuzivam na rebalans z akcii, ktore vyskocili do akcii, ktorym sa prave nedari, ale nepredavam vtedy celu poziciu.

Vyhybam sa vo vseobecnosti bankam, komoditam, utilitam, telekomu a podobne, na kolko ide o neinovativne odvetvia s vysokou kapitalovou narocnostou.

Obcas investujem aj s marzou (max. 15%), ked su trhy v prepade a vidim nejake velmi slusne dealy. Napriklad tohto roku som tak kupoval akcie ULTA na 370 a minuly rok META okolo 150 ci GOOG na 90 alebo ASML okolo 400. Dnes mam investovane len vlastne peniaze.

Portfolio:

Tu je tabulkovy prehlad portfolia, ako si ho evidujem:

Obrázok

Vidim tam sucasnu vahu v portfoliu a rozdiel oproti "cielovej vahe" - nie je to naozaj cielova vaha, len taky benchmark, ktory sa pri vhodnej konstelacii valuacii snazim dodrzat, ale nie vzdy to ide - napriklad sa to ukazuje momentalne pri LLY a MC ktore su na opacnych koncoch tabulky.

Tu tabulku mam urobenu tak, ze si zadavam pocet podielov, a loaduju sa mi ceny z google finance. Takto mi vycisli aj vynosy z roznych casovych okien, co mi pomoze najst dipy v mojom portfoliu. Nie vzdy na to aj reagujem, ale je to uzitocna pomocka. Boldom su vyznacene obdobia, kedy dana akcia underperformovala benchmark (MSCI World).

Core ETF - 20%:
  • MSCI World ETF: 12% - vynos 27,2%
  • MSCI World Quality ETF: 8% - vynos 37,0%
Tech - kvalitne tech biznisy s moatom, stroje na peniaze - 27%:
  • MSFT: 6,3% - vynos 82,3%
  • ASML: 6,4% - vynos 25,0%
  • AAPL: 5,5% - vynos 56,2%
  • GOOG: 4% - vynos 45,1%
  • META: 3% - vynos 78,6%
  • FTNT: 1,6% - vynos 17,5% - nova pozicia, este trochu zrejme dokupim
Financne sluzby / bezhotovostne platby - 13%:
  • MA: 6% - vynos 22,3%
  • V: 5,5% - vynos 20,4%
  • MSCI: 1,6% - vynos 10,8% - nova pozicia, este dokupim. Drzal som uz davnejsie pred par rokmi, ale znova som kupil az na jesen.
Healthcare - diabetes, obezita - 6%:
Ludia sa obavaju ich valuacie, a je pravda, ze som trochu z oboch uz predal, ale myslim si, ze v horizonte desiatich rokov a viac budu zarabat obe tieto firmy sialene peniaze. Financie NVO su uz teraz ohromne a to sa v podstate bavime len o diabete. Vela sa hovorio vedlajsich ucinkoch tychto liekov, ale podla mna je zrejme, ze pozitiva prevysuju benefity a ludia tak lahkej ceste chudnut neodolaju. Myslim, ze aj keby sme ratali iba so scenarom, ze to ludia budu pouzivat po konzultacii s lekarom, na tom vela zarobia, a ja som este optimistickejsi.
  • NVO: 4,9% - vynos 42,8%
  • LLY: 0,7% - vynos 18,2% - relativne nova pozicia, dokupim ked bude lepsia valuacia
Healthcare - roboticka chirurgia - 2%:
ISRG ma dlhodobo dost vysoku valuaciu, a uz par rokov to zriedkavo trejdujem, ale urcite to nechcem uplne predat. Su zrejme dekady pred konkurenciou, maju siroku zakladnu chirurgov a tolko potencialu na dalsie inovacie.
  • ISRG: 2,2% - vynos 85,6%
Healthcare - veterinarna starostlivost - 4%:
  • ZTS: 2,2% - vynos 16,5%
  • IDXX: 2,2% - vynos 23,4%
Retail - 9%:
Retailu sa v zasade vyhybam, ale toto su vynimky, ktore vycnievaju svojimi biznis modelmi - COSTCO je jasne, ULTA ma mimoriadne uspesny loyalty program, HD sa orientuje na profesionalny trh.
  • COST: 3,7% - vynos 32,1%
  • ULTA: 2,7% - vynos 20,2%
  • HD: 2,2% - vynos 20,2%
Beauty / luxus - 6,5%:
Tieto segmenty su pre mna z pohladu biznisu velmi zaujimave, dalo by sa o tom toho vela pisat, ale tu na to dost priestoru nebude. Vsetkym kazdopadne odporucam nastudovat si ako tieto firmy funguju, aka je ich historia a strategia.
  • FR:MC (LVMH): 7,8% - vynos -5,6%
  • FR:OR (L'oreal): 2,2% - vynos 13,4%
  • FR:RMS (Hermes): 1,2% - vynos 18,2% - nova pozicia, dokupim pri lepsich valuaciach
Nikotin - 3,4%:
Myslim, ze ziadne zakazy nikotinu nebudu realisticke a ked sa poobzeram okolo seba, alebo aj online, vsade vidim mlade generacie zavisle od nikotinu. Iqos ci akvizicia ZYN sa v buducnosti podla mna ukazu ako velmi hodnotne. Je to prisne regulovany trh, nie je kapitalovo narocny a tvori lojalnych zakaznikov.
  • PM: 3,7% - vynos -0,9%
Agro - 3,3%:
Toto je moja najnovsia investicia, ale vdaka nizkej valuacii som rovno kupil relativne vysoky podiel. Su tiez dekady pred konkurenciou, tie traktory stoja vyssie stovky tisic az milion dolarov a ide o velmi sofistikovanu technologiu bez vaznejsej konkurencie. Je pre mna varovnym signalom, ze nemaju uplne prozakaznicky pristup, je to pre mna velke minus. Ponukaju vsak inovacie, ktore v tomto segmente vedia usetrit obrovske peniaze zakaznikom, takze ti sa podla mna prisposobia.
  • DE: 3,3% - vynos 7,8%
Vsetko su to firmy, ktore disponuju charakteristikami kvalitnych firiem s udrzatelnym biznis modelom, vysokou navratnostou kapitalu a priaznivymi trendami do buducnosti.

S mojim sucasnym stavom portfolia som spokojny a uplynuly rok mojmu portfoliu velmi prial. Takto vyzeral kumulativny vynos mojho portfolia v tomto roku,. v porovnani s benchmarkom MSCI World:

Obrázok

Ako negativum vnimam privela firiem, ktore sa mi tam postupom casu nazbierali. Je ich uz 22 a je to trochu viac ako by som si predstavoval. Nemam vsak pocit, ze by som to nestihal sledovat, a nemam pocit, ze by som mal portfolio prilis dosiroka rozprestrene - 5 firiem tvori 30%, 9 firiem tvori 50%, co je pre mna ok uroven koncentracie.

Ak mate nejake otazky, navrhy, alebo pripomienky, potesim sa.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pekne naprogramovane.

Uverejni nam stav z 20231231 a potom mozeme vsetci sledovat vyvoj a diskutovat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ake mas kriteria na predaj akcie z portfolia
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

osamely chodec napísal: So 23 12, 2023 7:23 pm ake mas kriteria na predaj akcie z portfolia
V zasade nejake pevne stanovene kriteria na predaj nemam.

Ak sa bavime o celkovom predaji vsetkych podielov, tak su to pripady, kedy sa mi zmeni teza dlhodobeho vyhladu (naposledy sa mi to stalo pri Estee Lauder) alebo mam privela roznych akcii a potrebujem to trosku prefiltrovat. Alebo skratka zistim nieco, co som predtym nevedel.

Pri predajoch za ucelom rebalansovania tiez nejde o pevne stanovene kriteria, kedze ich vyhodnocujem individualne podla konkretnej firmy ci sektora. Obcas sa vsak stava, ze nejake akcie kupim za vyhodnu cenu a vaha v portfoliu narastie daleko nad moj target. Stalo sa mi to pocas tohto roka napr. s ULTA, META, GOOG, COST. V takom pripade vacsinou trosku predam (obvykle menej nez je delta medzi sucasnym stavom a targetom, aby som sa zbytocne nezbavoval tych uspesnych) a rebalansujem primarne do tych akcii, ktorym momentalny trh / sektorova rotacia / kratkodoby sentiment uskodili, resp. takych, v ktorych este nemam svoju cielovu poziciu vybudovanu. Nie vzdy ale taka moznost je a vtedy drzim dalej.

Nesnazim sa ale silou mocou triafat trejdy, skor mi ide o dlhodobe trendy. Akcie, ktore kupujem, kupujem vzdy s presvedcenim a odhodlanim, ze ich budem drzat desiatky rokov. Urcite to tak nebude vo vsetkych pripadoch, ale pokym si firma nadalej drzi moat, kvalitu, vysoku navratnost kapitalu, poziciu na trhu, marzu a dlhodoby vyhlad, nebudem ju predavat kvoli sentimentu na trhu - mozno cast profitu reinvestujem inde, ale moja filozofia nie je predavat vitazov.

V zasade sa nebojim ani vyssich valuacii, lebo ak si firma dokaze udrzat (predovsetkym organicky) rast po desiatky rokov, valuaciu casom dobehne.

K tomuto je trefny obrazok (kniha Investing for Growth od Terryho Smitha - s ktorym nie nahodou zdielam slusnu cast portfolia):

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Dik za odpoved, ide mi o dve veci:

Prva kedy si uvedomis, ze si sa v akcii pomylil . Teda kedy akciu predas? Ci ak si myslis ze je ok drzis do nuly?
Draha ked padne cely trh jednolive akcie mozu padnut ak viac ako o polovicu budes drzat aj vtedy?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

osamely chodec napísal: Ut 26 12, 2023 3:25 pm Prva kedy si uvedomis, ze si sa v akcii pomylil . Teda kedy akciu predas? Ci ak si myslis ze je ok drzis do nuly?
Nepovedal by som vobec, ze je na mieste hovorit o "pomyleni" - pri ziadnej z akcii si nepoviem, ze sakra, nemal som to vtedy kupit, cize to za omyl nepokladam. Ze sa veci mozu vyvinut inak je samozrejme, a ziadna firma nie je neomylna, nepriestrelna ani neprekonatelna.

Ked sa veci v buducnosti, ktore nemam schopnost predikovat, vyvinu inak, nepokladam to za omyl.

To je vsak asi vec semantiky.

V prvom rade, sa rozhodujem na zaklade tej konkretnej firmy - ine kriteria mam pre ASML, ine pre LVMH, ine pre PM a ine pre Deere. Atd. pre vsetky ostatne. Pokym nevznikne relevantna konkurencia pre ASML alebo nebude ich technologia obsoletna (co nepovazujem za pravdepodobne), tazko si viem predstavit, ze ich akcie uplne predam. Podobne MA/V, ci Deere.

Naozaj vsak neviem dat nejake kvantifikovane ukazovatele. Neriadim sa valuaciou a fundamentalne indikatory posudzujem primarne v porovnani s historiou tej ktorej firmy respektive v porovnani s konkurentmi.

Ak vidim nejaku zmenu vo fundamentoch, preverujem to individualne. Nebudem predavat kvoli jednemu zlemu stvrtroku, ak v tom nevidim ohrozenie dlhodobeho fungovania firmy. Neda sa povedat, ze mam set specifickych kriterii, ktore znamenaju predaj.
osamely chodec napísal: Ut 26 12, 2023 3:25 pm Draha ked padne cely trh jednolive akcie mozu padnut ak viac ako o polovicu budes drzat aj vtedy?
Samozrejme.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

A este by som doplnil, ze takmer vsetky firmy, ktore vlastnim, by dokazali bez vacsich problemov velmi rychlo splatit dlhy (vynimkou je mozno Deere, kde leasing dava ekonomicky zmysel). A tak ci tak som hlboko presvedceny o ich dominantnych poziciach na trhu (a to plati obzvlast prave pre Deere) v odvetviach, ktore su profitabilne, a ktore budu predovsetkym desiatky rokov pohanane demografickym vyvojom, rozvojom, premiumizaciou a inovaciami.


Ked to trh nie je schopny docenit kvoli kratkodobej neistote ci recesii, nepanikarim, prave naopak.

A je jasne, ze mi nevyjdu vsetky predpoklady, resp. niektore firmy narazia alebo budu vytesnene. Ale nemam obavu o portfolio ako celok.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Myslim, ze sa zhodneme ze napr. KO je dobra firma ale aj ta z maxima v 1973 padla viac ako 70% a na zelenej nule bola 1983 , 10 rokov . Za ten cas 10 rocny usa bond daval cez 8% p.a. pri extremne vysokej inflacii. Chcem iba napisat ze financne trhy sa nespravaju ako priemerne prostredie teda podla napr, gausovej krivky, su iracionalne a na to by mal investor mysliet. Prajem ti nech ti to vyjde .
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

Tak, viem, ze som nezazil dlhotrvajuci prepad, ale vacsinu akcii drzim vyse 3 rokov, co sice nie je vela, ale tak nemal som na to zatial vela casu, ze.

Velka cast mojho investovaneho kaputalu je z 2021, zhodou okolnosti (premie v tom case a dalsie), takze aj potom som si zazil nejaky prepad.

Vela kupujem prave, ked sa akciam dlhsie oproti trhu nedari - napr. MSCI, DE, FTNT, LVMH maju prave taketo obdobie - a prave k tymto som rotoval v poslednej dobe - prve tri su vlastne cerstvo iniciovane pozicie, LVMH drzim s postupnym prepadom od zaciatku roka, ale dokupoval som a aj preto je to teraz tak velka pozicia.

Akcie PM stagnuju dlhodobo, ale aj keby mali klesnut o dalsich 50% spokojne dokupim - ak teda predpokladame, ze ide striktne o zmenu sentimentu alebo cyklicky pokles a nie devastacny skandal, hroziaci bankrot ci proste strata kvality.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj.
Výnos tvojho portfolia je total return?
Sťahuje ti z yahoo dáta total return, teda z výplatou dividend?
Vidím, že máš aj dividendové akcie, napr. PM.
Vzhľadom na to, že sa snažíš o aktívnu správu, teda predávaš, dokupuješ, rebalansuješ najlepším vyjadrením performance by bola equity krivka účtu.
patrik.z napísal: Pi 22 12, 2023 1:27 pm Moja principialna teoria je, ze tato strategia prirodzene vybera "kvalitnejsiu" kohortu z akciovych trhov a preto by mala v dlhodobom horizonte prekonat vynos celkovych trhov. Cielom je akcie drzat dlhodobo, ale ked sa vyhlad alebo moja teza zmeni, zvazim predaj. Fluktuacie vo valuacii obcas vyuzivam na rebalans z akcii, ktore vyskocili do akcii, ktorym sa prave nedari, ale nepredavam vtedy celu poziciu.
To je teória mnohých vysoko kvalifikovaných manažérov. No väčšina z nich to so stockpickingom pokazí.
Stačí pár chýb a elitný výber 22 akcií sa môže zmeniť na dlhodobú underperformance oproti indexom.
Je to neuveriteľné, ale takmer žiadny ,,guru,, dlhodobo nedokáže prekonať 2500 akcií MSCI World, alebo 500 akcií SP500.

Máš navrch v tom, že si v 2023 mal AAPL, MSFT, GOOG, META, takisto ASML (podľa mňa najlepšia techno akcia z EU ) a vidím aj blockbuster pharmagiganti Novo Nordisk a Eli Lilly. Akurát pred 2 rokmi všetci takto tlieskali Pfitzeru a dnes je -50%.

Ak by si chcel, môžem ťa zaradiť do hitparády – si pekný príklad oduševneného a optimistického stockpickera.
Dovolím si však tipnúť, že budeš mať problém poraziť nášho sedliaka v ETF USA.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

JUGGLER napísal: St 27 12, 2023 12:07 am Ahoj.
Výnos tvojho portfolia je total return?

Sťahuje ti z yahoo dáta total return, teda z výplatou dividend?
Vynos portfolia je total return, ale vynosy z jednotlivych akcii su ratane iba jednoduchym vzorcom z cost basis (z IBKR). Mimochodom, nie je to z Yahoo ale z Google (funkcia GOOGLEFINANCE v Sheets).

JUGGLER napísal: St 27 12, 2023 12:07 am Vidím, že máš aj dividendové akcie, napr. PM.
Vzhľadom na to, že sa snažíš o aktívnu správu, teda predávaš, dokupuješ, rebalansuješ najlepším vyjadrením performance by bola equity krivka účtu.
Nuz, snazim sa prave mat stabilne portfolio a ako hovorim, vacsinu drzim dlhodobo. Tym, ze moje portfolio nie je zatial velke, kedze som stale len v prvych rokoch akumulacie, tak aj dokupovanie za par stoviek eur kazdy mesiac dava prilezitosti na rebalans. Mojim cielom je mat postupne vybudovane portfolio firiem, ktore hlbkovo analyzujem. Moje kriteria na sektory, fundamenty a biznis modely velmi preriedia firmy, o ktorych vobec uvazujem. Dava mi to prilezitost na to, aby som im dobre rozumel - zo vsetkych mam nastudovanu kopu investorskych materialov, historie firiem, biznis modely a vlastnicku strukturu (to su napriklad velmi silne faktory pre MA, V, ASML, NVO, LVMH, RMS, OR).

Az tak aktivne neobchodujem - postupne sa mi vykrystalizovali kriteria a firiem, ktore mam najdlhsie v portfoliu (AAPL, MSFT, V, COST, GOOG, ISRG) sa takmer aktivne nedotykam, maximalne trosku ukrojim z vynosov - robil som to napriklad pocas tohto roka ked vystupali na vyssie valuacie a splatil som marzu. Tu neplanujem pouzivat dlhodobo, ale prave v akumulativnej faze investovania pri nizkych urokoch a prepade mi dava zmysel.

Vacsinu akcii, ktore som aj dokupoval relativne nedavno mam vo watchliste dlhodobo, lebo splnaju vsetky moje kriteria, ale bud som ich nemal este dostatocne nastudovane, alebo sa mi vazne nepozdavali valuacie (preto napr. stale mam malo LLY ci RMS).

Mojim cielom je co najviac si prave udrzat dlhodobo a investujem s dlhodobym horizontom. Zdoraznujem to cely cas, preto ma trosku mrzi, ze sa tato diskusia okolo dlhodobeho horizontu neodvija.
To je teória mnohých vysoko kvalifikovaných manažérov. No väčšina z nich to so stockpickingom pokazí.
Stačí pár chýb a elitný výber 22 akcií sa môže zmeniť na dlhodobú underperformance oproti indexom.
Ved ja s tym aj ratam, ze mozem underperformovat. Ani sa nesnazim to porovnavat s inymi strategiami, nanajvys s benchmarkom, ale ratam, ze je pravdepodobne, ze s nim budem mat vysoku korelaciu. Koniec koncov, vela z tych akcii, ktore drzim su mega caps a large caps, ktore maju relativne velke zastupenie v indexoch.

Ale prave si myslim, ze Buffett, ktoreho aj citujes v podpise to vyjadril dobre - akciovy trh je mechanizmus prevodu penazi od netrpezlivych k trpezlivym (parafrazujem, nechce sa mi to vyhladavat) - ja sa prave na odusevneneho stockpickera ani gurua nehram, to sme sa niekde nepochopili.
Je to neuveriteľné, ale takmer žiadny ,,guru,, dlhodobo nedokáže prekonať 2500 akcií MSCI World, alebo 500 akcií SP500.

Máš navrch v tom, že si v 2023 mal AAPL, MSFT, GOOG, META, takisto ASML (podľa mňa najlepšia techno akcia z EU ) a vidím aj blockbuster pharmagiganti Novo Nordisk a Eli Lilly. Akurát pred 2 rokmi všetci takto tlieskali Pfitzeru a dnes je -50%.
Ved aj pisem, ze je to aj zhoda okolnosti, ze mi 2023 vysiel, ale nehodlam to hodnotit podla jedneho roku. V zasade mi tu ani nejde o porovnavanie vykonu, ale skor mi slo o diskusiu o tych konkretnych firmach respektive biznisoch.

A prave si myslim, ze vela ludi NVO a LLY podcenuje (po anglicky by som povedal "not seeing the forest for the trees") - maju sice vysoku valuaciu (opakujem, preto je LLY tak mala pozicia), ale aj bez Ozempicu ci Mounjaro su to ultrakvalitne firmy, ktore len na diabete (v LLY je toho aj viac) budu mimoriadne dolezitou sucastou ekonomiky len podla demografickeho vyvoja, ktory je nezvratitelny v mojom investicnom horizonte. Nejde mi o to, ze chcem trafit boom Ozempicu, chcem si vybudovat podiel na dochodok.

Nevlastnim tie akcie kvoli pohybu za posledny rok, ale kvoli fundamentom, ktore su take ake su uz aj bez vplyvu Ozempicu. A znova tu pripomeniem tu vlastnicku strukturu, ktora dodava firme dlhodobu stabilitu a kvalitu.

Ak by si chcel, môžem ťa zaradiť do hitparády – si pekný príklad oduševneného a optimistického stockpickera.
Dovolím si však tipnúť, že budeš mať problém poraziť nášho sedliaka v ETF USA.

Nestotoznujem sa s tou nalepkou. Mozes ma zaradit, aj ked nepredpokladam, ze tato strategia je ucinna v kratkodobych hitparadach.

Mna vsak bavi analyza tych firiem a som uplne okej s rizikom, ktore obnasaju. Myslim si, ze v indexoch je aj kopa zombie firiem a potom sektory ako napriklad aerolinky, utility, telekom, banky, komodity, ktore sice niektori trejderi dokazu dobre obracat, ale na to si nikdy netrufnem, tak ako aj na obchodovanie podla makro.

Myslim, ze prave to, ze som jednotlivec (nie manazer) a dlhodoby vyhlad, a teda nemusim predavat, ked ini ludia predavaju, nemusim kupovat o to viac na boome a mozem strpiet prepady, je ten edge, ktory chcem mat. To sa v hitparade asi neprejavi, a nemyslim si ani, ze som Buffett. Ale budem spokojne spavat, pokym bude moj majetok vo firmach ake su tieto.

Napokon, ak budem naozaj dlhodobo underperformovat, drzim aj indexy a postupne by v tom scenari nadobudli vacsiu cast portfolia.

Znova, trosku ma mrzi, ze nediskutujeme viac o tych firmach a skladbe portfolia, dufal som, ze sa trosku rozprudi diskusia tymto smerom nez porovnavanie vykonu. Mozem vsak postupne rozpisat svoje tezy a postrehy k jednotlivym firmam a mozno sa bude lepsie diskutovat o tejto teme.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa JUGGLER »

patrik.z napísal: St 27 12, 2023 4:31 pm Az tak aktivne neobchodujem - postupne sa mi vykrystalizovali kriteria a firiem, ktore mam najdlhsie v portfoliu (AAPL, MSFT, V, COST, GOOG, ISRG) sa takmer aktivne nedotykam, maximalne trosku ukrojim z vynosov - robil som to napriklad pocas tohto roka ked vystupali na vyssie valuacie a splatil som marzu. Tu neplanujem pouzivat dlhodobo, ale prave v akumulativnej faze investovania pri nizkych urokoch a prepade mi dava zmysel.
Predaje, rebalansing, marža - tú aktivitu robíš tak, aby si vyhovel časovému testu? To znamená, že tvoje investovanie je plne oslobodené od daní a odvodov?
patrik.z napísal: St 27 12, 2023 4:31 pm Mojim cielom je co najviac si prave udrzat dlhodobo a investujem s dlhodobym horizontom. Zdoraznujem to cely cas, preto ma trosku mrzi, ze sa tato diskusia okolo dlhodobeho horizontu neodvija.
Ja si myslím, že moja diskusia sa dotýka práve dlhodobého horizontu. Pri stockpickingu často vídavam krátkodobé benefity (outperformance ) ale pár osudných chýb sa prejaví práve v dlhodobom horizonte. Keď píšem o guruoch , ktorých oslavuje verejnosť ako legendy, že dosiahli nadpriemerné zhodnotenie, väčšinou išlo o pár rokov - niekedy 5, niekedy 10, niekedy 15....ale nikdy nie dlhodobo. Jedine Buffett je investorská legenda, ktorá dokázala veľkú časť svojho investičného horizontu outperformovať. Ale ani to už pekných pár rokov neplatí.

patrik.z napísal: St 27 12, 2023 4:31 pm ,,Ak by si chcel, môžem ťa zaradiť do hitparády – si pekný príklad oduševneného a optimistického stockpickera.,,

Nestotoznujem sa s tou nalepkou. Mozes ma zaradit, aj ked nepredpokladam, ze tato strategia je ucinna v kratkodobych hitparadach.
To nechápem, ale nevadí. Nebo je modré a krv červená. Ak to niekto vidí inak, musím to rešpektovať. Ja ťa vidím ako oduševneného, zanieteného stockpickera a sám píšeš, že sa tomu venuješ, lebo ťa to baví a veríš, že ti to prinesie vyšší výnos ako pasívne investovanie cez indexové ETF.
patrik.z napísal: St 27 12, 2023 4:31 pm Znova, trosku ma mrzi, ze nediskutujeme viac o tych firmach a skladbe portfolia, dufal som, ze sa trosku rozprudi diskusia tymto smerom nez porovnavanie vykonu. Mozem vsak postupne rozpisat svoje tezy a postrehy k jednotlivym firmam a mozno sa bude lepsie diskutovat o tejto teme.
Dúfam, že iní stockpickeri budú diskutovať k tvojím jednotlivým titulom.
Ja osobne nerád rozoberám jednotlivé tituly a už vôbec nie s dlhodobého pohľadu. Videl som príliš veľa dobrých firiem padnúť.
Naposledy jednu z najlepších bánk v Silicon Valley z ceny 400 na 0 ( bankrot )

Ale ked chceš vysvetlenie k podobným akciám, ktoré ty považuješ za nezraniteľné, tak kopírujem, čo som písal človeku, ktorý sa pýtal na Pfizer:
nerád sa vyjadrujem k jednotlivým akciám, pretože každý náhľad z mojej strany je špekulatívny.
To znamená, že ja dnes posúdim akciu pri informáciách, ktoré mám, ale zajtra môže byť všetko ináč.
Konkrétne napríklad PFE by som napríklad posúdil v septembri a odvtedy ohlásil:
... že bude mať polovičné kvartálne zisky
...že zastavuje ďalšie skúšky perorálnej verzie svojho lieku na chudnutie, danuglipronu
... 31.10 ohlásil slabšie zisky i tržby ako sa čakalo
...potom mal slabé zisky Seagen, ktorého Pfizer akviruje
...naposledy v stredu ohlásil slabšie tržby a že očakáva o 1/3 nižšie zisky aj v 2024
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa osamely chodec »

v uvode pises ze si programator, teda nie ekonom, preco si myslis, ze dokazes fundamentalne posudit kvalitu jednotlivych akcii ? Ved tie vysledovky firiem tam moze byt a aj je take kvantum kreativneho uctovnictva ...

Mozem vsak postupne rozpisat svoje tezy a postrehy k jednotlivym firmam a mozno sa bude lepsie diskutovat o tejto teme.

hej myslim, ze toto je cesta, su tu ludia, co sa zaoberaju FA firiem a minimalne ak nieco zle vyhodnocujes ti povedia svoj nazor.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

Ano, rebalansujem tak, aby som mal nulove dane za kratkodobe obchodovanie. Marzu drzim maximalne tak, aby mi dividendy kryli uroky, aj ked je dost mozne, ze ju uz nepouzijem.

A ja si teda myslim, ze moaty tychto firiem su tak silne, ze sa osudovych chyb bat nemusim. Je mi trosku az zvlastne, ked tu vidim tolko Buffetta, ked sa to v diskusii ani nezohladnuje. Hlavne ked teda v tvojom trading portfoliu vidim ovela rizikovejsi profil.

A jasne, riziko existuje vzdy. Mozno napr. DE zazije svoj dieselgate. Mozno krpto vytlaci MA, V. Ale ako agregat riziko takychto devastacnych problemov nepocitujem vacsie ako v indexe. Nemusi mi vyjst kazda investicia, ked mi zvysne budu “compoundovat” kapital.

Ja mam dlhodoby holding moatpvych firiem, z ktorych niektore prekonali dve svetove vojny, transformaciu ekonomiky, studenu vojnu, globalizaciu, financnu krizu, COVID… a vysli z toho takmer zakazdym silnejsie. Pri tom vsetkom si drzia mimoriadne silnu poziciu na trhu, organicky rast a vysoka navratnost kapitalu im davaju aj silne moznosti na rast.

Tak LVMH sa sklada z firiem ktore maju niektore aj stovky rokov a cim je dlhsia historia znaciek, tym je ich hodnota vacsia. To iste Hermes. Mnoho fundamentalnych kriterii ktore mam splnaju aj NKE ci LULU, na ktore som sa pozeral, ale bojim sa, ze trendy, ktore im priali mozu byt cyklicke a menej predvidatelne. Znacky v LVMH ci Hermes maju vsak ovela viac ako len znacku a tym su specificke. Toto iste napriklad nevidim v trhu s automobilmi, arrolinkami, bankami, farma (vynimkou je napriklad diabetes a ocakavam, ze v buducnosti to bude obezita, rakovina a mozno CRISPR, ale to je len potencial dalekej buducnosti - obzvlast pri ziskovosti). Podobne specifikum ako diabetes su napriklad zvieracie farma, Zoetis, co je mimochodom spinoff PFE. Ale moat je pre ZTS ovela vacsi ako PFE, cize to nie je celkom dobry priklad pre odstrasenie.

Ocakavam hospodarsky rast aj v dalsich dekadach, co sa samozrejme nemusi naplnit, ale potom predsa nebude nic svetoborne vracat ani index. To so sebou prinesie expanziu trhu s luxusom presne ako v Cine aj v dalsich krajinach. Trhy v Indii ci JV Azii alebo Afrike budu tak velke len tou masou ludi, ze napriklad pre AAPL by bol zaujimavy aj 10% market share, co je v horizonte dekad uplatnitelne. V mensej skare je to iste realisticke s trhom s luxusom, hlavne pri spolocenskych vzorcoch napr. v Indii.

Costco napriklad nepotrebuje na rast robit nic co nerobili doteraz a funguje to ako ako hosinky. Nie nahodou je to Mungerov najvacsi favorit a nikdy sa ho nezriekol. Rad hovorieval “Show me the incentives and I’ll show you the outcomes.” Velmi podobny princip staci uplatnit na ASML (do istej miery pri TSMC, AMD a NVDA, ale tie vidim ako omnoho komplikovanejsie a rizikovejsie, a paci sa mi tu analogia k “picks and shovels” a ktoru mozno poznate -, ktora tu plati na niekolkych leveloch). Ten isty princip plati na V, MA, DE, NVO, MSCI, a do nejakej miery aj v dalsich pripadoch.

Ja mam pocit, ze k etosu Buffettovho pristupu (a hlavne Mungerovho (mimochodom tiez fanusik RMS), ale toho tu v podoisoch nemate, tak len bokom) je ovela blizsie moje portfolio nez tvoj trading. Aj k vykonu indexu.


A k orikladu SVB - tiez je to presne priklad akcie, ktorej by som sa vyhol - nemam rad vysoky dlh, a banky maju velke riziko bank runs. Videl som odstrasujuce prijlady z historie a postupne som bankove akcie predal.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

osamely chodec napísal: St 27 12, 2023 8:04 pm v uvode pises ze si programator, teda nie ekonom, preco si myslis, ze dokazes fundamentalne posudit kvalitu jednotlivych akcii ? Ved tie vysledovky firiem tam moze byt a aj je take kvantum kreativneho uctovnictva ...
Nemam sice formalne vzdelanie v tejto oblasti, ale nemyslim si, ze je v dnesnej dobe potrebne. Myslim, ze firmy, ktore drzim svojim postavenim na trhu, "pricing power" (vid marze u akcii ako NVO, V, MA, MC, RMS), jednoduchym modelom (toto plati takmer o kazdej z nich - ako vynimky by som asi definoval MSCI, ASML, FTNT, ale aj u nich je principialna kvalita celkom priamociara), vysokou navratnostou kapitalu (co im umoznuje reinvestovat kapital do uz aktualne profitabilnych prilezitosti), a co je dolezitejsie - konzistentne, desiatky rokov ukazuju stabilne generovanie pridanej hodnoty z ktorej profituju vsetci zucastneni - dodavatelia, zakaznici, akcionari.

Pri tychto firmach nepotrebujem uhadnut, ci vedia byt uspesne. Dokazuju to rok co rok uz desiatky rokov spickovou kvalitou a staci, ked budu pokracovat. Opakujem - vselico sa moze stat, ale prezijem, ked zopar z nich neuspeje. Tie zvysne maju stale recept na stabilne generovanie cash flows a specifikami svojich odvetvi a moats sa nemusia obavat o postavenie na trhu. Do tychto kriterii napriklad prave nezapadaju PFE ci SVB, ktore spominal Juggler vyssie.

- Este by som sa pri tom PFE pristavil aj pri akviziciach. Tu by som vyzdvihol poziciu napr. LVMH a L'Oreal, ktore charakteristikami svojich odvetvi vytvaraju priaznive prostredie pre akvizicie, ktore generuju zmysluplnu pridanu hodnotu. Pre luxusne znacky (typicke priklady z minulosti boli napriklad Bulgari, ale aj vacsina dalsich akvizicii) aj kozmetiku (maly spotrebny tovar, ktory podlieha vysokej premiumizacii - napr. nedavno Aesop a tiez vacsina ost. akvizicii) - distribucia na velkej skale znamena, ze znacky, ktore postupne rastu (a teoreticky, v horizonte dekad) by mohli byt zasadnejsou konkurenciou typicky chcu byt prevzate gigantmi ako L'Oreal, Estee Lauder, ci LVMH / Kering a pod. minimalne kvoli distribucii ku zakaznikom aj v rozvojovych krajinach. Neplati to pre konglomeraty vo vsetkych odvetviach. Akvizicie v sektoroch ako automobilky, tech, farma, banky, energie, komodity, industrials su ovela menej priehladne a predvidatelne. Plati to napriklad aj pre iny spotrebny tovar, ale specifika tychto firiem a ich financna stabilita a historia (ktora im dava moat vdaka Lindy efektu). Odporucam si nastudovat ako funguje predaj Hermes kabeliek modelov Birkin alebo Kelly a ako sa vyvija historia firmy, ktora je uz v 6. generacii rodinnej tradicie. Lindy efekt ako z ucebnice a prekonava ho na svete mozno Ferrari a Rolex.

Existuju rozne triedy kvality firiem, z roznych dovodov (systematickych a strukturalnych, vyplyvajucich zo sutaze dynamickych motivacii a strategii) to trh nie vzdy dokaze docenit. Vtedy sa snazim konat. Z dlhodobeho hladiska (Buffettova weighing machine) ma kvalita velmi silne predispozicie na dlhotrvajuci rast. V benchmarku na historiu niekolkych desatrociacii indexu MSCI World Quality neexistuje ziadna desatrocna perioda, kedy by MSCI World Quality neprekonal MSCI World - merane na sliding windows, cize je to velmi robustna statistika. A to je tam velky prekryv, cize tie, ktore tieto kriteria nesplnaju, maju underperformance o to vacsi. Radovo je outperformance par percent rocneho vynosu.

Netreba tu hladat ziadne kreativne uctovnictvo. Tie firmy maju povacsinou velmi vysoke cash holdings a nizky, jednoducho manazovatelny dlh.

Nepotrebujem triafat udalosti v buducnosti, nepotrebujem
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa Truncus »

patrik.z napísal: Št 28 12, 2023 11:27 am

Nepotrebujem triafat udalosti v buducnosti, nepotrebujem
A máš riešenie na situáciu, že dojde na trhoch ku kríze, akcie zletia o viac ako 50 % a stagnácia bude cca 10 rokov ?
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

Truncus napísal: Št 28 12, 2023 2:31 pm
patrik.z napísal: Št 28 12, 2023 11:27 am

Nepotrebujem triafat udalosti v buducnosti, nepotrebujem
A máš riešenie na situáciu, že dojde na trhoch ku kríze, akcie zletia o viac ako 50 % a stagnácia bude cca 10 rokov ?
Nie, ale kto ano? Tato otazka sa da doslova aplikovat na vsetky strategie, vratane indexoveho investovanie. Ine, efektivnejsie riesenie ako preckat nepoznam. Som mlady, mam dost casu na vydrzanie a ak budu moje akcie sustavne podhodnotene napriek udrzatelnej kvalite, dokupim.


Z dlhodobeho hladiska mi volatilita nevadi - pokym kvality, ktore opisujen vyssie su stale pritomne.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa jogo »

Patrik, mame minimálne tretinu akcii rovnakých,viewtopic.php?p=193677#p193677, navyše akcie, ktoré máš v portfóliu tiež sledujem, okrem tých francúzskych kozmetík, tak asi mame podobný pohľad na stock picking. Preto sa ťa opýtam, prečo nemáš v portfóliu TSLA a NVDA, lebo pre mňa sú to dve najperspektívnejšie firmy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Nie, ale kto ano?

Traderi ano.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa Truncus »

patrik.z napísal: Št 28 12, 2023 3:14 pm
Truncus napísal: Št 28 12, 2023 2:31 pm
patrik.z napísal: Št 28 12, 2023 11:27 am

Nepotrebujem triafat udalosti v buducnosti, nepotrebujem
A máš riešenie na situáciu, že dojde na trhoch ku kríze, akcie zletia o viac ako 50 % a stagnácia bude cca 10 rokov ?
Nie, ale kto ano? Tato otazka sa da doslova aplikovat na vsetky strategie, vratane indexoveho investovanie. Ine, efektivnejsie riesenie ako preckat nepoznam. Som mlady, mam dost casu na vydrzanie a ak budu moje akcie sustavne podhodnotene napriek udrzatelnej kvalite, dokupim.


Z dlhodobeho hladiska mi volatilita nevadi - pokym kvality, ktore opisujen vyssie su stale pritomne.
To, že si mladý znamená, že budeš najskor zakladať rodinu a to sú výdavky, hypotéky, riziká. Neviem, akú sumu si investoval, Čím viac, tým treba viac myslieť a brať do úvahy, okrem výberu akcí a ich kvality, aj alokáciu tvojich celkových aktív, ktoré vlastníš.Pretože raz prídeš na to, źe si na to mal rovnako myslieť ako na kvalitu výberu akcií.
A práve toto musí riešiť dlhodobý investor do akcií´ako ty a rozhodne vážnejšie ako akciový trader...
Predstav si teoreticky, že investuješ 100k EUR a trh a tvoja hodnota sa bude 10 rokov pohybovať okolo 50k, možeš stratiť robotu, choroby a budeš potrebovať predať akcie so stratou...Takže tu nejde o triafanie budúcnosti, ale pri investovaní vačšiej sumy dlhodobo sa musíś pripraviť na všetky eventuality...To je racionálny prístup bez emocií.
Ale nechcem ti radiť, na to sú iní poradcovia a odborníci, len upozorniť.
Na krízach a dlhotrvajúcej depresii nezarábajú drobní investori tak ĺahko, ale je to ćas, keď žraloci kasírujú zisky od retails...
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

jogo napísal: Št 28 12, 2023 3:22 pm Patrik, mame minimálne tretinu akcii rovnakých,viewtopic.php?p=193677#p193677, navyše akcie, ktoré máš v portfóliu tiež sledujem, okrem tých francúzskych kozmetík, tak asi mame podobný pohľad na stock picking. Preto sa ťa opýtam, prečo nemáš v portfóliu TSLA a NVDA, lebo pre mňa sú to dve najperspektívnejšie firmy.
Co sa tyka NVDA, tak v zasade suhlasim a aj je dost mozne, ze casom ju pridam do portfolia. Pride mi to vsak ako komplikovany biznis, kde tazsie dokazem odhadnut, ci budu lidrom trhu aj o 10, 20, 30 rokov. Momentalne to vyzera, ze ich strategia poslednych 10 rokov je vyborna, ale historia zatial ukazuje znacnu rotaciu vitazov a porazenych v tomto sektore. O stupienok vyssie (TSMC) a este vyssie (ASML, AMAT, LAM) vidim trosku istejsie postavenie. Primarne ide ale o to, ze o NVDA zatial nemam dost nastudovane a potrebujem trosku niektore veci (operativne) lepsie pochopit.

TSLA je trosku iny pripad, trochu ma odradza sektor automobiliek, aj ked je pravda, ze auta Tesly su trosku iny produkt ako klasicke auta. Nie som ale zatial presvedceny, ci je ich pozicia udrzatelna dlhodobo. Klasicke automobilky maju problem dobehnut ich technologicky a operativne, to je pravda, ale mam pochybnost, ci to bude pravda aj o 10 rokov, alebo 20. Pri tejto oblasti mi ale ako cierny kon pride DE - vo svojom segmente maju absolutne dominantne postavenie a neexistuju traktory, ktore by sa technologicky priblizovali k ich technologiam, ci uz ide o automatizaciu, jazdne vlastnosti, ale predovsetkym softverove nastroje, AI ("precision agro"), ktore budu aj vybornym zdrojom pravidelneho prijmu. Maju vertikalnu integraciu a uzamknuty ekosystem. Ak chce svet nakrmit 10 miliard ludi do niekolkych 10 rokov, takychto masin bude po svete behat vela a vdaka specifickej prevadzke je ovela moznejsia, efektivnejsia, rentabilnejsia prevadzka pomocou self driving. Ako firma maju vela spoolocnych charakteristik s automobilkami, ale vyssie marze (signifikantne vyssie ako Tesla!, ktora ma najlepsie marze v sektore). Ovela presvedcivejsia je pre mna pozicia DE ako TSLA a pritom maju viac podobneho, nez by sa zdalo. Nevyhoda je cyklikalita kvoli cenam surovin, ale to vlastne dava mnoho prilezitosti na nakup.
osamely chodec napísal: Št 28 12, 2023 4:08 pm Nie, ale kto ano?

Traderi ano.
Tak, ale to je podla mna rizikovejsia strategia sama o sebe, takze mi to nepride ako dobre riesenie. Na kratkodobe trejdy potrebuje clovek spravny timing, odhadnut vyvoj udalosti a v neposlednom rade, na com to prave casto stroskota, odhadnut vyvoj reakcie trhu. Omnoho viac prilezitosti na fatalne chyby, hlavne pri rizikovejsich nakupoch. Preto "riesenia" traderov mne nepridu ako uzitocne, respektive ako spravny risk manazment. Ja som na dlhodoby vyhlad (tych 10 rokov a viac) ovela istejsi s mojim portfoliom, nez by som bol s absolutne akoukolvek kratkodobou tradovacou strategiou. Nemusi to sediet kazdemu, ale podla mna je ovela lepsia strategia, ktora je jednoducha a nezavisi priamo od sentimentu. Aj ked sice vyuzivam kratkodobe prepady, vdaka dlhodobemu horizontu na ne nepotrebujem vyckavat a timovat (lebo takmer vzdy najdem nieco, co je vhodne nakupovat, alebo to supnem do indexov). Moja strategia je jednoducha, ale v prvom rade robustna:

Obrázok

Obrazok k statistike ktoru som spominal v predoslom prispevku. Fungovalo to v casoch dobrych, aj v casoch zlych. Hej, nic nemusi platit (asi ani nebude) vecne, ale ta robustnost s akou to platilo vyzera byt systematicka.
Truncus napísal: Št 28 12, 2023 4:55 pm
patrik.z napísal: Št 28 12, 2023 3:14 pm
Truncus napísal: Št 28 12, 2023 2:31 pm
patrik.z napísal: Št 28 12, 2023 11:27 am

Nepotrebujem triafat udalosti v buducnosti, nepotrebujem
A máš riešenie na situáciu, že dojde na trhoch ku kríze, akcie zletia o viac ako 50 % a stagnácia bude cca 10 rokov ?
Nie, ale kto ano? Tato otazka sa da doslova aplikovat na vsetky strategie, vratane indexoveho investovanie. Ine, efektivnejsie riesenie ako preckat nepoznam. Som mlady, mam dost casu na vydrzanie a ak budu moje akcie sustavne podhodnotene napriek udrzatelnej kvalite, dokupim.


Z dlhodobeho hladiska mi volatilita nevadi - pokym kvality, ktore opisujen vyssie su stale pritomne.
To, že si mladý znamená, že budeš najskor zakladať rodinu a to sú výdavky, hypotéky, riziká. Neviem, akú sumu si investoval, Čím viac, tým treba viac myslieť a brať do úvahy, okrem výberu akcí a ich kvality, aj alokáciu tvojich celkových aktív, ktoré vlastníš.Pretože raz prídeš na to, źe si na to mal rovnako myslieť ako na kvalitu výberu akcií.
A práve toto musí riešiť dlhodobý investor do akcií´ako ty a rozhodne vážnejšie ako akciový trader...
Predstav si teoreticky, že investuješ 100k EUR a trh a tvoja hodnota sa bude 10 rokov pohybovať okolo 50k, možeš stratiť robotu, choroby a budeš potrebovať predať akcie so stratou...Takže tu nejde o triafanie budúcnosti, ale pri investovaní vačšiej sumy dlhodobo sa musíś pripraviť na všetky eventuality...To je racionálny prístup bez emocií.
Ale nechcem ti radiť, na to sú iní poradcovia a odborníci, len upozorniť.
Na krízach a dlhotrvajúcej depresii nezarábajú drobní investori tak ĺahko, ale je to ćas, keď žraloci kasírujú zisky od retails...
Tak, s tymito vsetkymi vecami samozrejme ratam ako dufam kazdy investor. Tak ci tak, to riziko v mojom portfoliu zas tak vysoke nie je. Je v nom nizsia zadlzenost, predvidatelnejsie a stabilnejsie cash flows (s dlhotrvajucou, stabilnou historiou reinvestovania vysokonavratneho kapitalu) ako v indexe. Ja si nemyslim, ze investovanie do jednotlivych akcii znamena vyssie riziko ako index. Nie nutne, a nie je to vzdy ciernobiele. Pri mojom portfoliu existuju nejake rizika navyse oproti indexu, ale ine typy rizik su zase minimalizovane. Risk nikdy nie je jednorozmerny, ale ovela viac komplikovany.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa Truncus »

Nešlo mi o rozdiel investovania do indexu alebo do akcií, pretože sa to týka oboch variant. Ale, keď píšeš, źe s tým, čo som napísal rátaš, tak je to v poriadku.

Napríklad taký Ladis s dlhodobým investovaním prišiel o znaćné sumy na akciách bánk a nevyriešil si ani kúpu vlastného bytu a teraz to má takto.
danno napísal: Ne 10 12, 2023 10:23 am citacia z Ladisovho fora
A v lednu se budu zajímat o to, zda musím byt najímaný od roku 1984, do listopadu 2024 opustit a koupit byt za 200.000 € ve městě Augsburg.
Nechci bydlet v Plzni ani v Budějicích, ale v Aukšpurku.
Já mám mnoho krásných věcí v bytě, všechny LP desky Beatles, VHS kazety se všemi 55 filmy Laurel & Hardy a to by mělo být v nějakém bytu skladováno pro mé syny, když odejdu do ''nebe''.
Když to Gestapo a Mosad dovolí, tak budou moje děti snad za pár let bydlet v mém vlastním bytu v Aukšpurku, kde nemusí nikdo platit nájemné, když byt koupím.
Zmizne moje měsíční nájemné, ale bohužel, můj přijem z dividend se zmenší na 1/5, neboť 4/5 akcií budu muset v létě 2024 prodat, abych měl peníze na byt v Aukšpurku.
To je výstražný prípad zlej alokácie aktív... Pretože pred investovaním veľkej sumy dlhodobo do akcií, nie je rozumné toto podnikať, keď nie sú vyriešené bytové a existenčné problémy, plus moźné rizikové varianty. Pretože čakať 10 rokov, kým trh vyrovná straty na akciách a dovtedy živiť zisk nájomcu nie je zrovna dobrá alokácia aktív...A to je ešte tá lepšia varianta.
Trhy sú dosť nevyspytateľné, kto by povedal pred pár rokmi, že sa poloźí taká Credit Suisse...systémová big banka...

Ale myslím to v dobrom, len som chcel na to upozorniť. Nech sa ti darí... :like:
Sám, keď som bol mladý som príliš komplexne neuvaźoval..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa JUGGLER »

patrik.z napísal: Št 28 12, 2023 5:27 pm Moja strategia je jednoducha, ale v prvom rade robustna:
Tvoje portfólio obsahuje 22 akcií. Backtestované MSCI World Quality obsahuje 300 akcií.
Okrem toho stále vravím: zabudnime na minulé storočie. Ani robustný Buffett a Munger svojím value investingom už neprekonávajú trh.

Pozrime sa na skutočnú realitu, nie na backtestovanú minulosť:


Xtrackers MSCI World Quality Factor UCITS ETF
Od založenia 10.3.2014 do dnes 135,5% v USD. To je ROI +9,13% p.a. Obsahuje 300 akcií.
ETF Svet do dnes 125,8%. To je ROI +8,67% p.a. Obsahuje 1500 akcií
ETF USA dodnes +174,27%. To je ROI +10,24% p.a. Obsahuje 504 akcií

K príkladu čo dal Truncus ja pridám ,,českého Buffetta,,. Manažéra najväčšieho a najstaršieho českého fondu, autora investičných
bestsellerov ako investovať v Buffetovsko-grahamovsko value štýle:

Stav z hitparády k 30.9.2023:

DANIEL GLADIŠ fond Vltava (CZK) :
Od založenia 1.9.2004: +39,42% (+1,76% p.a.).
ETF SVET v EUR za ten istý čas: +360%(+8,45% p.a.).
ETF USA v EUR +489% (+9,85% p.a.). Inflácia v ČR odvtedy minimálne 46% (-3,3% p.a.).

K tomu ďalši z hitparády. Vidím len velmi malý edge.

ETF MORNINGSTAR MOAT (USD): VanEck Morningstar US Sustainable Wide Moat UCITS ETF. 62 akcií.
Od 16.10.2015: +142,3% (+11,77% p.a.). ETF USA: +139,3% (+11,39% p.a.)
Fond replikuje Morningstar® Wide Moat Focus Index - portfólio podhodnotených akcií, ktoré majú konkurenčnú výhodu.
Akcie sú vyberané a kvartálne prehodnocované expertmi z MorningStar. TER: 0.49% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

JUGGLER napísal: Št 28 12, 2023 8:17 pm
patrik.z napísal: Št 28 12, 2023 5:27 pm Moja strategia je jednoducha, ale v prvom rade robustna:
Tvoje portfólio obsahuje 22 akcií. Backtestované MSCI World Quality obsahuje 300 akcií.
Ved jasne, to porovnavanie nie je 1:1, ale aj tak robustnoat faktora kvality imho plati.

Ja sa nesnazim prezentovat 100% istotu, naopak, limitacie a rizika svojho portfolia vnimam velmi citlivo a pride mi takmer surrealne, ako sa diskusia stocila k rizikovemu profilu mojho portfolia s Buffettovymi podpismi, pritom nikto nepomenoval specificke rizika. Ja mam sekularne rizika svojich firiem starostlivo nastudovane, a samozrejme existuje scenar, kedy aj teoreticky vsetky akcie budu underperformovat. Ale to v kazdom portfoliu.

Jasne, kazda jedna z nich moze za mesiac klesnut aj o 70%, ale tento typ rizika sme tu uz pomenovali dostkrat. Mam portfolio, s ktorym naozaj nemam strach, ze by mali padnut vsetky naraz, reapektive nie v scenari, ze by to neurobili vsetky akcie. Riziko katastrofickeho scenara je v tomto portfoliu relativne nizke.


Ked niekto odporuca short term trading lebo moje portfolio je prilis rizikove, nie je to podla mna adekvatne zvazenie rizik.
Okrem toho stále vravím: zabudnime na minulé storočie. Ani robustný Buffett a Munger svojím value investingom už neprekonávajú trh.

Tak ja sa na vlastnictvo akcii pozeram na (de facto, prosim neslovickarme) ekvivalent vlastnenia sukromneho podniku. Ten by som tiez nepredal tyzden po kupe lebo zrazu mu klesla trhova cena o 50% kvoli makro faktorom. Alebo stupla o 50%. Nie, kupim to kvoli cash flows do buducnosti. S mojimi akciami mam podla mna niekyore z najkvalitnejsich, najdurabilnejsich cash flows, ktore su reinvestovane pri vysokej navratnosti. Cenovy vyvoj je len omacka okolo, ktoru vyvazujem do relativne malej miery.

Pozrime sa na skutočnú realitu, nie na backtestovanú minulosť:


Xtrackers MSCI World Quality Factor UCITS ETF
Od založenia 10.3.2014 do dnes 135,5% v USD. To je ROI +9,13% p.a. Obsahuje 300 akcií.
ETF Svet do dnes 125,8%. To je ROI +8,67% p.a. Obsahuje 1500 akcií
ETF USA dodnes +174,27%. To je ROI +10,24% p.a. Obsahuje 504 akcií

K príkladu čo dal Truncus ja pridám ,,českého Buffetta,,. Manažéra najväčšieho a najstaršieho českého fondu, autora investičných
bestsellerov ako investovať v Buffetovsko-grahamovsko value štýle:

Stav z hitparády k 30.9.2023:

DANIEL GLADIŠ fond Vltava (CZK) :
Od založenia 1.9.2004: +39,42% (+1,76% p.a.).
ETF SVET v EUR za ten istý čas: +360%(+8,45% p.a.).
ETF USA v EUR +489% (+9,85% p.a.). Inflácia v ČR odvtedy minimálne 46% (-3,3% p.a.).

K tomu ďalši z hitparády. Vidím len velmi malý edge.

ETF MORNINGSTAR MOAT (USD): VanEck Morningstar US Sustainable Wide Moat UCITS ETF. 62 akcií.
Od 16.10.2015: +142,3% (+11,77% p.a.). ETF USA: +139,3% (+11,39% p.a.)
Fond replikuje Morningstar® Wide Moat Focus Index - portfólio podhodnotených akcií, ktoré majú konkurenčnú výhodu.
Akcie sú vyberané a kvartálne prehodnocované expertmi z MorningStar. TER: 0.49% p.a.
K tym manazerom - podla mna (a moze to zniet ako hubris), vacsina investorov ma inak (nie nutne nespravne, ale casto ano) nastavene motivacie - to je to, co hovorim, podla mna trh systematicky nedokaze docenit durabilitu a kvalitu.

Ocakavam, ze dlhodobo ta kvalita ma vacsie predispozicie (nie garancie) na dlhodoby horizont. Nemusi sa to naplnit, ratam s tym.

Nepovazujem to za premarneny cas a neadekvatne riziko.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Jasne, kazda jedna z nich moze za mesiac klesnut aj o 70%, ale tento typ rizika sme tu uz pomenovali dostkrat. Mam portfolio, s ktorym naozaj nemam strach, ze by mali padnut vsetky naraz, reapektive nie v scenari, ze by to neurobili vsetky akcie. Riziko katastrofickeho scenara je v tomto portfoliu relativne nizke.

Aky je index korelacie tvojho portfolia k napr. SP500? Je pre teba podstatne, ze ak padne index a padne aj tvoje portfolio budes s tym ok? Ved je to normalne, ved padol cely trh. Moj pohlad. Pre teba to bude strata bez ohladu co sa deje mimo tvoje portfolio. Ja som vzdy mal s tym problem , ked spravcovia majetku riesili benchmarky. Ich zaujimalo, kolko sa odchylili od indexu (benchmarku) mna hodnota mojho portfolia. Ja som sa nevedel vytesovat ked index padol napr.50% a moje porfolio iba 45%. Ale preto zo mna zatial nie je investor. Kto ma podla teba lepsie zvladnute riziko, investor , ktory pocita aj s 50-60% prepadom svojho portfolia a caka na navrat , alebo trader, ktory robi backtestovane veci opakovane ako cvicena opica a strazi si riziko kazdy mesiac a ked jeho riziko vyboci z rizika co ma vysledovane sa zastavi?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

osamely chodec napísal: Pi 29 12, 2023 11:06 am Jasne, kazda jedna z nich moze za mesiac klesnut aj o 70%, ale tento typ rizika sme tu uz pomenovali dostkrat. Mam portfolio, s ktorym naozaj nemam strach, ze by mali padnut vsetky naraz, reapektive nie v scenari, ze by to neurobili vsetky akcie. Riziko katastrofickeho scenara je v tomto portfoliu relativne nizke.

Aky je index korelacie tvojho portfolia k napr. SP500? Je pre teba podstatne, ze ak padne index a padne aj tvoje portfolio budes s tym ok? Ved je to normalne, ved padol cely trh. Moj pohlad. Pre teba to bude strata bez ohladu co sa deje mimo tvoje portfolio. Ja som vzdy mal s tym problem , ked spravcovia majetku riesili benchmarky. Ich zaujimalo, kolko sa odchylili od indexu (benchmarku) mna hodnota mojho portfolia. Ja som sa nevedel vytesovat ked index padol napr.50% a moje porfolio iba 45%. Ale preto zo mna zatial nie je investor. Kto ma podla teba lepsie zvladnute riziko, investor , ktory pocita aj s 50-60% prepadom svojho portfolia a caka na navrat , alebo trader, ktory robi backtestovane veci opakovane ako cvicena opica a strazi si riziko kazdy mesiac a ked jeho riziko vyboci z rizika co ma vysledovane sa zastavi?
Presnu korelaciu zratanu nemam, ale overlap je v portfoliu dost velky a korelacia je dost velka. Aj vdaka 20% v indexoch. Takto vyzera YTD (zelena) v porovnani s Vanguard World Indexom (modra) z IBKR.

Obrázok

Co sa tyka benchmarkovania - robim to hlavne informacne, nerobim na zaklade toho jednotlive rozhodnutia, ani ho nepotrebujem prekonat v kratkodobom horizonte.

Mnoho vyhrad (nielen tu) spomina, ze aktivni manazeri underperformuju a aj retail underperformuje a preto ludia povazuju za axiomu, ze je nemozne prekonat trh. Podla mna dlhodobym investicnym horizontom je to mozne. Prave preto, lebo ta vacsina, ktora underperformuje svojimi reakciami deformuje (krtatkodoby voting - nie je ziadne tajomstvo, ze absolutna vacsina ludi mysli kratkodobo a nemysli dlhodobo - staci sa pozriet uplne vsade okolo seba a viac ako par vynimiek neuvidite).

Princip, preco tomu tak je nie je abstraktny, ani moralny, ani sentimentalny - priemerna doba drzania akcie je menej nez rok - ta statistika dlhodobo klesa - a striedaju sa bubliny za bublinou. Nepovazujem to za problem alebo nieco zle, ale toto a algoritmicke tradovanie urychluje voting a tym principialne vytvara moznosti na efektivnu alokaciu kapitalu. Preto sa sustredim prave na metriky, ktore ju opisuju. A na moat - aby som mohol tomu efektivne alokovanemu kapitalu doverovat na dekady.

Myslim, ze investovanie do akcii je najefektivnejsie alokovany kapital na dlhe obdobie. Investovanie do Quality faktora je este efektivnejsie alokovany kapital. Investovanie do vybranych moatovych biznisov s dominantnou poziciou a konkurencnou vyhodou v rastucich odvetviach s efektivne alokovanym kapitalom a relativne nizkym sekularnym rizikom je este efektivnejsie alokovanym kapitalom.

Efektivnejsie, lebo v bublinach a aj inych situaciach vznika mnozstvo misalokacii - to viem prave rebalansovanim do istej miery hedzovat vdaka relativne nizkej korelacii medzi akciami v portfoliu. To sice nie je moj primarny ciel, ale vyuzivam prilezitosti, ktore sa na to naskytaju - a je ich teda dost).

Pozeram sa na moje portfolio ako na investovany kapital. Renta zo zisku firiem (nehovorim teraz o dividendach) je pre mna praktickym ekvivalentom najmu z investicnej nehnutelnosti alebo zisku z podnikania. Nerobi to clovek na to, aby odhadoval kratkodobe vykyvy sentimentu (voting), ale na dlhodobe zhodnocovanie kapitalu (co zariadi weighing). Ibaze nakladanie s kapitalom nechavam na spolocnosti, ktore maju symbioticky model (cim vytvaraju pridanu hodnotu (odrazenu na vysokych marziach) a desiatky (ak nie stovky) rokov historie vyborneho nakladania s kapitalom.

Dlhodobo by som samozrejme outperformovat trh chcel, a ak mi to nebude vychadzat, zmenim strategiu na indexove investovanie - mozno nie nutne predajom akcii ale akumulovat ich dalej nebudem. To je ale otazka na dlhe roky. Mam na to cas a verim, ze je to uzitocne traveny cas. Minimalne som sa studovanim tych firiem naucil mnoho veci, ktore raz mozno zuzitkujem vo vlastnom podnikani, uz preto to vsetko pre mna ma velku hodnotu. Casom uvidime.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

Este jeden (nakoniec nie tak velmi) kratky prispevok k Buffettovi - podla mna ho mnoho ludi nechape a nespravne ho definuju ako value investora, co sice boli jeho pociatocne strategie, ale najvacsie uspechy, ktore su prenho definicne su akcie ako KO, AAPL, Sea's candy, GEICO (a dalsie + Munger s COSTCO a podobne sa vyjadril o RMS v poslednom rozhovore (podcast Acquired), aj ked to nikdy nedrzal) za ktore bol ochotny zaplatit viac (do istej miery, ale viac nez bezni value investori) kvoli kvalite, moatu, a drzat dlhodobo kvoli charakteristikam ich biznisu.

To neboli ziadne genialne trejdy. To je stavka na omnoho predvidatelnejsi vyvoj udalosti ako vyvoj akcioveho trhu, ktory sa snazia predvidat trejderi. A ta predvidatelnost vyplyva zo samotneho faktu, ze predikujete nieco co reaguje same na seba. Spotrebitelske spravanie je omnoho predvidatelnejsie. Demografia je omnoho predvidatelnejsia. Moat je omnoho predvidatelnejsi.

Tak ako ja nerobim ziadne genialne trejdy, ani si od seba nic take neslubujem.

Precitajte si napriklad aj co hovoril Buffett o Sea's Candy, co je sice plne pod BRK, takze ten dlhodoby vykon nevidime, ale maju velky podiel na uspechu Berkshire. Hovoril o ich marzach a pricing power, vdaka segmentu (premiova cokolada) na ktory sa orientuju. Ked zakaznici kupuju premiovu cokoladu na vyrocie, na svadbu, na promocie, atd. nevadi im narast ceny a aj tak si na to prilezitostne budget najdu. Do istej miery tam vidim paralelu s luxusom ci premiovou kozmetikou, ale presne to iste vidi v AAPL ci KO.

Da sa povedat, ze cokoladovym ekvivalentom je napriklad Lindt & Sprungli (bez dividend, ale obraz je jasny), ktory by do mojho portfolia presne zapadol:

Obrázok

Za ten isty cas S&P 500 (bez div):

Obrázok

Ja v tom vsetkom vidim pattern istych charakteristik firiem, ktore maju tendenciu dlhodobo generovat vysoke vynosy. To vsetko bez potreby genialneho nacasovania, genialneho vyberu, genialne pevnych nervov. Jedine staci trpezlivost, na ktoru nepotrebuje nikto genialitu.

Mne preto pride nespravna charakteristika Buffetta ako genia, ci value investora. A to len v tom najlepsom.


---

Edit:

A mam pocit, ze mu mnohi ludia vkladaju do ust slova, ale uznam, ze tak moze zniet aj moje taranie pre niekoho dalsieho. Nerad preto hovorim zanho, takze len podotknem, ze hovorim vyslovene o paralelach, ktore tam vidim.

Ale teda, casto mu teda ludia pripisuju nechut k comukolvek inemu nez indexu, pritom je to ocividny nezmysel, inak by investoval vsetok majetok do indexu. Ocividne si nemysli, ze mat dlhodobo investovany kapital v niekolkych kvalitnych firmach so silnym biznis modelom (a nehovorim len o akciach, ale primarne firmy plne patriace pod Berkshire, ktore spolu s poistovnickym biznisom tvoria vacsinu kapitalu Berkshire a teda aj Buffetta samotneho.

To nie je v rozpore s tym, ze drviva vacsina ludi by mala investovat do indexu. Je to vyborne a jednoduche riesenie, vela penazi za malo muziky. Ak ale niekto ma trpezlivost a ochotu studovat, je to podla mna mozne.

Vidim mnoho paralel medzi uspesnymi firmami, ktore generuju nadpriemerne vynosy. Tie prezili vselico mozne. Niektore znacky v portfoliu LVMH prezili nielen dve svetove vojny (vo Francuzku!!!), ale aj Napoleona!. A nebavime sa teda o ziadnych obskurnych znackach, ale napr. Hennessy, Moet & Chandon, ci Dom Perignon. Ide o premiovy alkohol, ktory podlieha Lindy efektu a zapadaju do Buffettovho rozpravania o Sea's.

---

Edit 2:

A aby som teda nesetril slovami, ktore som uz ludom vlozil do ust ( :D), tak moj pristup myslim celkom sedi do chodcovho podpisu. Snazim sa demonstrovat prave o to, ze mi nejde o odvazne obchodovanie.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

Este jeden prispevok k teme uctovnictva. Su sviatky, mam vela volneho casu :rusko:
osamely chodec napísal: St 27 12, 2023 8:04 pm v uvode pises ze si programator, teda nie ekonom, preco si myslis, ze dokazes fundamentalne posudit kvalitu jednotlivych akcii ? Ved tie vysledovky firiem tam moze byt a aj je take kvantum kreativneho uctovnictva ...
Napadol mi prave v suvislosti s tymto prispevkom. Tu by som dal za genialny priklad napriklad Costco:

https://investor.costco.com/events-and- ... fault.aspx

Je to absolutny opak kreativity. Presne to co mam rad.

Povazujem za celkom bezpecnu stavku, ze ked si 29.12.2034 otvorite tuto stranku, bude napravo presne taka ista nudna prezentacia, kde bude zopar slajdov preplnenych parkovisk pred dvojcifernym poctom novych predajni na roznych kontinentoch.

Nasledovat bude slajd Costco today, vymenuju rastuce trzby, rastucu predajnu plochu, stupajuci pocet zamestnancov. Nasledovat bude jednoduchy vypis poctu predajni po krajinach, odhadujem, ze sa pocet krajin znacne rozsiri.

Vymenuju pocet drzitelov kariet, domacnosti, renewal rate, membership fees.

Zhrnu zakladne statistiky trzieb a ziskov, financnej pozicie a dividend.

Urcite to bude presne taka ista nuda ako doteraz.

Ten model je tak jednoduchy, ze takto malo staci na organicky rast, moznost expanzie a skalovania, ktore len posilnuju moat.

Nepotrebuju ziadne komplikovane, adjusted definicie KPI. Iba surove zakladne data. Ziadne spekulativne akvizicie, iba "keep chugging on".

Trzby:

Obrázok

Zisk:

Obrázok


A hej, valuacia je teraz dost vysoka, ale to bola po vacsinu minulosti a aj tak si valuaciu drzi. Myslim, ze prave vdaka kvalite. Ak aj strati hoc aj polovicu na valuacii, mam v portfoliu priblizne 4% COST, takze by som stratil 2% cistej hodnoty, to je uplne manazovatelny risk. A pri modeli COST (ktory je tazko replikovatelny), mozem celkom pokojne spat, ze aj keby mala valuacia klesat, casom ju dobehnu a predbehnu fundamenty.

---

Porovnajme si taky Walmart, ktory adjustmentmi, ocisteniami a podobnymi kreativami nesetri. Tu sa naopak stavim, ze o 10 rokov tie adjustmenty a kreativy budu pouzivat uplne inak:

Trzby:

Obrázok

Cisty zisk:

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa osamely chodec »

COST tych PE 45 nie je zrovna lacnota
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

osamely chodec napísal: Pi 29 12, 2023 2:41 pm COST tych PE 45 nie je zrovna lacnota
Hej, uznavam, ale COST ma nadpriemernu valuaciu vacsinu casu, a vratil by som sa k tomuto grafu:
patrik.z napísal: Ut 26 12, 2023 2:58 pm
osamely chodec napísal: So 23 12, 2023 7:23 pm ake mas kriteria na predaj akcie z portfolia
...

Obrázok
Costco v tomto obrazku nemame z jednoducheho dovodu - firma vtedy neexistovala. Ale prakticky od vzniku to plati.

Spat k porovnaniu s WMT - od toho obdobia z 2009 (to je pociatocny datum na macrotrends, odkial to mam) ~+190% (bez div). COST za ten isty cas ~+1200% (tiez bez div).

PE WMT bolo vtedy ~10.5, COST ~17.5. To je premia ~67%. Bola chyba uprednostnit vtedy COST kvoli zvysenej valuacii?

Obrázok

A PE WMT tiez narastlo na ~26.5, co sa sice moze zdat menej ako COST, ale tiez je to takmer presne rovnaky narast PE ratio, cize je to celkom presne porovnanie. A ked sa lepsie pozrieme na celkovy return WMT, tak je to vlastne takmer uplne iba narastom PE. Teraz si to spoj s tym obrazkom k cistemu zisku WMT.

Aj ked pripustam, ze cast z toho rastu 1200% je narast valuacie, ale narast PE z 17.5 na 45.2 reprezentuje "len" ~160% narast, co je za 14 rokov ~7% rocne. Aj bez toho je to ~14% rocne organickeho rastu.

Obrázok

Aj bez tych 7% za zvysenu valuaciu je to viac nez celkovy vynos S&P 500 za to iste obdobie - a valuacia indexu sa predsa len tiez do nejakej miery zvysila (co koniec koncov total return samozrejme zohladnuje - len teda chcem demonstrovat, ze fundamentalny narast COST celkovy rast indexu - co sa samozrejme nemusi opakovat, ale podla mna su vsetky predpoklady na to, aby sa to plnilo dalej po dekady. Priestor na expanziu tam je a podla mna tu plati Lindy efekt, ktory tak rad spominam).

To, ze COST outperformovalo WMT, neznamena, ze sa to bude diat v buducnosti. Bez debaty. Ale fakt, ze sa to stalo, nie je iba o nahode.

Nuz, ani mne sa ta vysoka valuacia uplne nepozdava a neprekvapil by ma docasny pad. Aj preto v poslednej dobe COST nedokupujem, ale aj ked to padne na 500 sa bude dat pouzit ten isty argument. A o dalsich 14 rokov podla mna bude graf COST vyzerat podobne a myslim si, ze ludia, ktori sa bali dokupit pri 500 a mozno aj pri 600 sa budu ludia byt do hlavy. Jasne, netreba sa do toho pri tejto valuacii hrnut, ale PE ratio nie je taky dolezity ukazovatel pre dlhodobeho investora. Podla mna vhodny skor na porovnanie s historickym vyvojom, alebo sektorom (presne ako je priklad COST <-> WMT). Respektive porovnavanie agregatov napriec roznymi sektormi. Ale samotny udaj PE nie je dolezity bez dalsej analyzy.

---

Edit: A takmer som zabudol - sam som trosku z COST pri naraste z posl. mesiacov trosku predal, ale nechystam sa predavat nic z investovanych penazii. Skor pre rebalans. Takze tym len chcem podciarknut, ze hej, valuacia je teraz vysoka, zrejme to je docasne, ale ked sa casom znormalizuje, budem mat plno prilezitosti na akumulovanie podielov.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 65 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Ahoj, Patrik. Veľmi zaujímavé príspevky aj pohľady na investovanie. Veľa vecí sa mi páči a na pár detailov by som sa rád popýtal. Bohužiaľ až časom, nakoľko nemám veľa priestoru si k tomu sadnúť a v kľude si to prejsť a diskutovať. Snáď sa mi časom podarí. Dovtedy ale aj potom držím palce v investovaní a želám úspech.
patrik.z napísal: Pi 29 12, 2023 3:12 pm
Aj ked pripustam, ze cast z toho rastu 1200% je narast valuacie, ale narast PE z 17.5 na 45.2 reprezentuje "len" ~160% narast, co je za 14 rokov ~7% rocne.
Zatiaľ iba medzičasom malá poznámka, že uvedený nárast P/E, tj. yield expansion nepredstavuje 160%, ale cca polovicu hodnoty. Iba námatkovo som si pozrel dáta. Ak by som totiž adjustoval cenu akcie na historické P/E (20Y avg. cca 24,5x mimo aktuálneho obdobia prepálenej ceny posl 2 rokov, aby mi to nekryvylo dáta), tak by COST dnes stál 359 USD vs. aktuálna cena cca 663 USD. Práve nárast ocenenia cez multiple má častokrát najväčší vplyv na výnosy.

Vezmi si aj Apple, u neho je to dokonca 2/3 aktuálnej hodnoty, ktoré od 2016 vyrobilo práve to, že išiel z P/E 10x na aktuálne vyše 30x.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

PredsaJa napísal: Pi 29 12, 2023 3:53 pm Ahoj, Patrik. Veľmi zaujímavé príspevky aj pohľady na investovanie. Veľa vecí sa mi páči a na pár detailov by som sa rád popýtal. Bohužiaľ až časom, nakoľko nemám veľa priestoru si k tomu sadnúť a v kľude si to prejsť a diskutovať. Snáď sa mi časom podarí. Dovtedy ale aj potom držím palce v investovaní a želám úspech.
Dakujem, budem zvedavy.
PredsaJa napísal: Pi 29 12, 2023 3:53 pm
patrik.z napísal: Pi 29 12, 2023 3:12 pm
Aj ked pripustam, ze cast z toho rastu 1200% je narast valuacie, ale narast PE z 17.5 na 45.2 reprezentuje "len" ~160% narast, co je za 14 rokov ~7% rocne.
Zatiaľ iba medzičasom malá poznámka, že uvedený nárast P/E, tj. yield expansion nepredstavuje 160%, ale cca polovicu hodnoty.
Myslel som to tak, ze 45.2 / 17.5 = 2.58. Vynasobenie 2.58 znamena narast o 158%, zaokruhlene na ~160%. Snad sa chapeme. Tento rast sa da anualizovat a vychadza to na tych 7% za 14 rokov.

PredsaJa napísal: Pi 29 12, 2023 3:53 pm Iba námatkovo som si pozrel dáta. Ak by som totiž adjustoval cenu akcie na historické P/E (20Y avg. cca 24,5x mimo aktuálneho obdobia prepálenej ceny posl 2 rokov, aby mi to nekryvylo dáta), tak by COST dnes stál 359 USD vs. aktuálna cena cca 663 USD. Práve nárast ocenenia cez multiple má častokrát najväčší vplyv na výnosy.

Vezmi si aj Apple, u neho je to dokonca 2/3 aktuálnej hodnoty, ktoré od 2016 vyrobilo práve to, že išiel z P/E 10x na aktuálne vyše 30x.

Ano, ale to su predovsetkym kratkodobe vplyvy (ktore ja do nejakej miery rebalansovanim trejdujem, ale to nie je primarny ani sekundarny ciel portfolia). Viackrat som tu spominal analogiu z vyroku od B. Grahama (nespravne som to pripisal Buffettovi, moja chyba):
'In the short run, the market is a voting machine but in the long run, it is a weighing machine.'
Podla mna to presne odraza fixacia na PE. Ako vravim, pri tejto valuacii sa do COST netreba hrnut (a malicko som pri rebalansovani predal), ale drzat mi to pri par percentach portfolia nevadi. Ak sa casom valuacia trosku uzemni, tak dokupim. Som stale vo faze, kedy moje pravidelne prispevky z vyplaty tvoria znacnu cast z rastu portfolia - hoci tento rok sa mi prave prvykrat stalo (snad sa do dnesneho close nic nezruti :na_zdravie:), ze vynosy prevysili moj rocny vklad. Ale to len taka mala kuriozitka, nic smerodajne to samozrejme nehovori :D. Budem mat teda kopu prilezitosti nakupit pri nizsich valuaciach a dovtedy budem spokojne cakat.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

Rokosák napísal: Pi 22 12, 2023 1:50 pm Pekne naprogramovane.

Uverejni nam stav z 20231231 a potom mozeme vsetci sledovat vyvoj a diskutovat.
Tak rychla bilancia ku stavu close 31.12:

Obrázok

Stihol som ku koncu roka este predat akcie HD, kedze som chcel zredukovat podiel firiem v portfoliu. Aktualne ich je 21, co je stale mierne nad mojim cielom. Preferujem firmy mimo retailu, sice HD ma skvele kvalitativne indikatory a financie a aj dlhodobu perspektivu, ako lepsi fit sa mi z retailu zda Ulta a samozrejme Costco.

A este bilancia za kalendarny rok 2023, porovnanie s S&P 500 (SXR8), MSCI World (IWDA), MSCI ACWI (ACWI). Moje portfolio je modra ciara s preskrtnutou legendou. TWR: 33.25%

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa JUGGLER »

patrik.z napísal: Pi 22 12, 2023 1:27 pm Ahojte, mam 27 rokov a uz nejaky cas (cca. od jari 2018) budujem svoje investicne portfolio / strategiu. Rozhodol som sa, ze sa o svoje portfolio podelim a mozno ziskam nejaku inspiraciu alebo inspirujem niekoho dalsieho.
Chceš byť v hitparáde?
Stačí mi snapshot od 1.1. do 31.12. 23 a since inception od 2018.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

JUGGLER napísal: Ne 07 01, 2024 7:40 pm
patrik.z napísal: Pi 22 12, 2023 1:27 pm Ahojte, mam 27 rokov a uz nejaky cas (cca. od jari 2018) budujem svoje investicne portfolio / strategiu. Rozhodol som sa, ze sa o svoje portfolio podelim a mozno ziskam nejaku inspiraciu alebo inspirujem niekoho dalsieho.
Chceš byť v hitparáde?
Stačí mi snapshot od 1.1. do 31.12. 23 a since inception od 2018.
Nestaci to ratat od 2023? Nemal som od zaciatku takto definovanu strategiu a za reprezentativnejsi povazujem zaciatok od minuleho roka. Nejde mi o ohybanie vysledkov, len chcem, aby tie vysledky reprezentovali strategiu a portfolio, ktore tu prezentujem.

Ten graf a TWR z posledneho prispevku je z IBKR vypis za kalendarny rok 2023, staci? Aby bolo jasne, od 1.1. zacinaju na nule, len tam uz je prva hodnota (u mna 10%+) ako vynos za januar.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Tak urob aspoň taký IBKR snapshot ako Mišo Nalevanko (potom to vymažem)
Prílohy
MN_IB.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

JUGGLER napísal: Ne 07 01, 2024 9:45 pm OK. Tak urob aspoň taký IBKR snapshot ako Mišo Nalevanko (potom to vymažem)
Ten moj screenshot je presne to iste len bez NAV s inymi benchmarkmi, ale prakticky to iste, nestaci to?

To TWR je z toho isteho reportu, to je vidiet aj z grafu.

Ak chces, mozem aj zajtra pridat ekvivalent, dnes uz to nestiham, ale malo by to podla mna stacit.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

JUGGLER napísal: Ne 07 01, 2024 9:45 pm OK. Tak urob aspoň taký IBKR snapshot ako Mišo Nalevanko (potom to vymažem)
Juggler, mozem vediet preco si ma tam nakoniec nezaradil? Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa JUGGLER »

patrik.z napísal: Št 18 01, 2024 9:13 am Juggler, mozem vediet preco si ma tam nakoniec nezaradil? Dakujem.
Patrik. Urobil si niečo z toho o čo som ťa poprosil?:
JUGGLER napísal: Ne 07 01, 2024 7:40 pm Chceš byť v hitparáde? Stačí mi snapshot od 1.1. do 31.12.2023 a since inception od 2018.
Som ťa poprosil o snapshot z IB, ktorý vieš vytvoriť za pár sekúnd cez PortfolioAnalyst – Reports – Previous Calendar Year – snapshot PDF.
Do Portfolio Analyst sa rýchlo dostaneš aj z TWS cez Analytical Tools.

Snapshot je transparentný, s presnými číslami, dátumami a sú v ňom aj benchmarky.
patrik.z napísal: Ne 07 01, 2024 10:20 pm Ten moj screenshot je presne to iste len bez NAV s inymi benchmarkmi, ale prakticky to iste, nestaci to?
Dal si obrázok z detailed PDF nad ktorým chýba Analysis Period January 1, 2023 – December 31,2023 (TWR).
Keď už chceš dať porovnanie s benchmarkmi, tak aj s tabulkou dole, kde sú výnosy po mesiacoch a na konci kumulatívny výnos za 2023.

Aj Detailed PDF začína Snapshotom (Account Overview), tak nevidím problém.
Rovno pod ním je obrázok Since Inception, kde je výnos od začiatku, ale aj za 2023 (1 Year).
Aj to beriem ako 2 v 1. Je to rýchle a netreba tam nič vymazávať.

V úvode vlákna píšeš, že svoje investičné portfólio buduješ od jari 2018 a jadro máš v ETFs a blue chips.
Myslel som, že budeme vyhodnocovať aj tvoj investičný príbeh od začiatku – veď na jar to už bude 6 rokov.
Si tu registrovaný od 2019 a prišiel si prezentovať výsledky na konci 2023. Všetci tu reportujeme v dobrých i zlých časoch.
Účastníkov zaujíma ako si na tom celkovo, ako si prežil ťažký rok 2022 a či napríklad nedoťahuješ straty.
V Hitparáde mi nejde o reprezentáciu, ani o súťaž. Chcem ľuďom prezentovať realitu.
A realita je to, či my, alebo fondy dokážeme aktívnym investovaním dlhodobo poraziť pasívneho sedliaka v indexovom ETF.

Patrik. Napísal som, že súhlasím, aby som ťa vyhodnocoval od 2023.
Ale prosím, začnime transparentne. K tomu potrebujem TWR snapshot od 1.1. do 31.12.2023.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

JUGGLER napísal: Št 18 01, 2024 7:45 pm
patrik.z napísal: Št 18 01, 2024 9:13 am Juggler, mozem vediet preco si ma tam nakoniec nezaradil? Dakujem.
Patrik. Urobil si niečo z toho o čo som ťa poprosil?:

JUGGLER napísal: Ne 07 01, 2024 7:40 pm Chceš byť v hitparáde? Stačí mi snapshot od 1.1. do 31.12.2023 a since inception od 2018.
Som ťa poprosil o snapshot z IB, ktorý vieš vytvoriť za pár sekúnd cez PortfolioAnalyst – Reports – Previous Calendar Year – snapshot PDF.
Do Portfolio Analyst sa rýchlo dostaneš aj z TWS cez Analytical Tools.

Snapshot je transparentný, s presnými číslami, dátumami a sú v ňom aj benchmarky.
patrik.z napísal: Ne 07 01, 2024 10:20 pm Ten moj screenshot je presne to iste len bez NAV s inymi benchmarkmi, ale prakticky to iste, nestaci to?
Dal si obrázok z detailed PDF nad ktorým chýba Analysis Period January 1, 2023 – December 31,2023 (TWR).
Keď už chceš dať porovnanie s benchmarkmi, tak aj s tabulkou dole, kde sú výnosy po mesiacoch a na konci kumulatívny výnos za 2023.

Aj Detailed PDF začína Snapshotom (Account Overview), tak nevidím problém.
Rovno pod ním je obrázok Since Inception, kde je výnos od začiatku, ale aj za 2023 (1 Year).
Aj to beriem ako 2 v 1. Je to rýchle a netreba tam nič vymazávať.

V úvode vlákna píšeš, že svoje investičné portfólio buduješ od jari 2018 a jadro máš v ETFs a blue chips.
Myslel som, že budeme vyhodnocovať aj tvoj investičný príbeh od začiatku – veď na jar to už bude 6 rokov.
Si tu registrovaný od 2019 a prišiel si prezentovať výsledky na konci 2023. Všetci tu reportujeme v dobrých i zlých časoch.
Účastníkov zaujíma ako si na tom celkovo, ako si prežil ťažký rok 2022 a či napríklad nedoťahuješ straty.
V Hitparáde mi nejde o reprezentáciu, ani o súťaž. Chcem ľuďom prezentovať realitu.
A realita je to, či my, alebo fondy dokážeme aktívnym investovaním dlhodobo poraziť pasívneho sedliaka v indexovom ETF.

Patrik. Napísal som, že súhlasím, aby som ťa vyhodnocoval od 2023.
Ale prosím, začnime transparentne. K tomu potrebujem TWR snapshot od 1.1. do 31.12.2023.
Nerozumiem, preco tolko nedovery. Ja som sa pytal na potvrdenie, ci staci to, co som prilozil (nemal som na to vtedy cas), lebo podla mna tam vsetko podstatne je vidiet. Neodpisal si, tak som si myslel, ze to bude ok a neotvaral som kvoli tomu IB.

Ludia tam maju rozne simulacie od arbitrarnych datumov, tak nerozumiem, preco to v tomto pripade nie je okej.

Obrázok

Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"