Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

MiBi napísal: St 31 01, 2024 8:55 am O Richemonte neuvazujes?
V roku 1988 Johann Rupert vytvoril spoločnosť $CFR.SW - luxusnú skupinu zameranú na akvizície, ktorá je podobne ako LVMH dodnes jedným z najväčších Arnaultových konkurentov.
Richemont je v súčasnosti druhým najväčším luxusným konglomerátom a treťou najväčšou luxusnou spoločnosťou (druhou je $RMS) na svete.
Medzi mnohé prestížne maisony skupiny patria napríklad Cartier, Van Cleef & Arpels, Montblanc, Piaget a Vacheron Constantin.
Od svojho založenia Richemont zvyšoval svoju hornú hranicu o 5 % ročne. Ak sa pozrieme na posledných 15 rokov, skupina zvýšila svoje príjmy o 6 % a svoje finančné prostriedky o 9 %.
Infografiku, ktorá mapuje každú akvizíciu od založenia spoločnosti Richemont:


Uvazoval som o Richemonte niekolkokrat, hlavne kvoli tomu, ze sa viac zameriavaju na sperky a hodinky a menej na kozu / odevy (ako LVMH ci RMS). Znacky mimo tychto kategorii vsak nie su velmi vynosne a podla mna. Mam pocit, ze LVMH skor dohana Richemont v tychto kategoriach (Tiffany, Bulgari aj hodinky) nez naopak.

Richemont je dlhodobo na mojom watchliste, ale zatial ma odradza klesajuci trend ROIC, zatial co pri LVMH je stupajuci a myslim, ze to prinesie ovocie aj v kategoriach, ktore su prednostou Richemontu, prave pri Tiffany ci Bulgari.

Nevylucujem ale, ze casom Richemont do portfolia pridam, ked sa na to blizsie pozriem. V kategorii luxusu este uvazujem o Ferrari, ktore som kedysi vylucoval kvoli automotive sektoru, ale je to o kus iny biznis ako klasicke automobilky. Nateraz ale ostavam asi pri LVMH a Hermes.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

patrik.z napísal: Ne 10 03, 2024 11:26 am
Tak teda zopakujem, ze neschvalujem naduzivanie GLP-1 (evidentne napr. v Hollywoode).

Hovorim o uzivani pri indikacii (Wegovy | European Medicines Agency:
Wegovy is used together with diet and physical activity to help people to lose weight and keep their weight under control. It is used in adults who have:
• a BMI of 30 kg/m² or greater (obesity) or
• a BMI of at least 27 kg/m² but less than 30 kg/m² (overweight) who have weight-related health problems (such as diabetes, high blood pressure, abnormal levels of fats in the blood, breathing problems during sleep called ‘obstructive sleep apnoea’ or a history of heart attack, stroke or blood vessel problems).
Obezita sposobuje mnozstvo suvisiacich zdravotnych problemov, ktore maju devastacne ucinky na zdravotnictvo a verejne zdravie. Obezita sposobuje vsetky veci ktore su vyssie popisane, navykove prejedanie sposobuje niekolko typov rakoviny traviaceho traktu. Bude ekonomicke pre poistovne tieto lieky preplacat, nakolko v konecnom dosledku v horizonte desatroci usetri obrovske sumy penazi pri usetrenej zdravotnej starostlivosti.

Tie lieky nie su 100% bezpecne ani nemusia byt, lebo priaznivy efekt (pri spravnom uzivani) je vyssi. To uz dnes vieme povedat pri pripadoch, ktore su uvedene ako indikacia podla EMA a aj pri dalsich skumanych indikaciach.

Obezna populacia je obrovska a bude este velmi rychlo rast v najblizsich desatrociach. Nebavime sa o Kim Kardashian, ktora potrebovala schudnut do siat po Marilyn Monroe.

Ja neoperujem s predpokladom, ze blockbuster status bude trvat vecne a ludia budu tieto lieky pouzivat na chudnutie. To neschvalujem (aj ked sa z toho cynicky ako akcionar tesim).

Co zjavne nedocenujes je, aka obrovska je skala tohto problemu. Analogicky sa pozrime na problem cukrovky - aj dnes, 100 rokov po vzniku Nordisk Insulinlaboratorium (kt. sa neskor zlucilo s Novo), je ten trh mimoriadne lukrativny - vid marze a ROIC Novo Nordisk - a celosvetovy dopyt nie je pokryty a ani nebude po najblizsie desatrocia. Analogicky to plati pre trh s obezitou. A nezabudajme, ze novy zakaznik znamena pravidelne trzby na potencialne desiatky rokov.

Pozri sa na vyvoj trzieb, ziskov, FCF a marzi Novo Nordisk bez toho, aby zahrnovali trh s obezitou. Trh s cukrovkou je lukrativny, a bariera na vstup bola pred 10, ci 15 rokmi nizsia ako je dnes, vdaka vyskumnej kapacite. Preco ma Novo Nordisk stale take marze? Preco predpokladas, ze zrazu pride 20 dalsich liekov, ktore zhltnu ten trh? Preco tento vyvoj pri trhu s inzulinom nepojedol vynoy Novo Nordisk, ale su uz desatrocia nadstandardne? Napriek tomu, ze "kazdy to uz videl"?

Jasne, eventualne sa ten rast znormalizuje. Rast z poslednych rokov je z velkej casti expanzia valuacie, to je pravda, ale trva, kym sa nove predpoklady zapracuju do valuacie. Navyse trh s obezitou a cukrovkou ma pred sebou este dekady rastu uz len kvoli velmi nizkemu pokrytiu globalnej populacie. Eventualne si dalsi hraci ukroja z neho, ale nie je take jednoduche na takyto problem nabehnut na riadnej skale, v com ma Novo obrovsky naskok. Novo ma vybornu historiu kapitalovej alokacie, co je vidiet na ROIC (10-rocny median 69.7%). A dnesne investicie do produkcie GLP-1 a pridavnych zloziek budu mat urciute tiez vysoku navratnost, aj ked mozno nie rovnako vysoku.

Novo Nordisk ma hrubu marzu na urovni 84% (velmi stabilne). Ak zvysia trzby o 10%, je to narast hrubeho zisku o 8,4%. Ak TSLA, ku ktorej sa to tu prirovnavalo, zvysi trzby o 10%, hruby zisk jej narastie o 1,8% (pricom marza ma klesajuci trend). A tak to zrejme bude pokracovat nadalej, kedze NVO operuje na trhu, kde je kvoli nepokrytemu dopytu (a dlho to tak bude) nizsi tlak na marze, zatial co sa zda, ze marze Tesly budu este trpiet (ale hlbkovu analyzu som nerobil, len to predpokladam podla toho, co vidim v spravach z auto trhu).

Na zvysenie hrubeho zisku o 8,4% by pri sucasnej marzi TSLA potrebovala narast trzieb o 46,7%.

K tomu este za 14 rokov zredukovali mnozstvo akcii prostr. buybacks o ~25% a rocny narast dividendy za posl. 10 rokov bol 12%. Tesla len za 10 rokov zdvojnasobila pocet podielov, cim znizila podiel kazdeho akcionara na polovicu a nevyplatila ziadnu dividendu. Takze akcionar si z toho zisku Tesly zoberie polovicu toho, nez by dostal pred 10 rokmi, zatial co akcionar Novo nordisk o tretinu viac nez pred 14 rokmi.

Ja pri tychto cenach momentalne nedokupujem, ale na NVO uz mam 89%+, takze si myslim, ze az taky sklamany nebudem. Ja ani nepotrebujem, aby to bola najlepsia investicia, ale mam aj ine ocakavania od investicii - kvoli cyklickosti a omnoho drsnejsiemu inovacnemu prostrediu si na sektor polovodicov netrufam, s vynimkou ASML, kde vidim menej rizika kvoli moatu. Pri dnesnej valuacii uz nie je mozno pravdepodobne, ze to bude outperformovat v obdobi roka ci stvrtroka. Ale casom tie fundamenty aj dnesnu valuaciu dobehnu.

Dnes zatial nedokupujem, nechcem mat prilis vela v NVO kvoli tej expanzii vo valuacii, ale aj tak si myslim, ze bude v horizonte desiatok rokov generovat nadstandardne vynosy nad indexom, tak ako sa tomu uz desatrocia deje. Pred tou expanziou este vsetky ocakavania z obezity zahrnute neboli. Dnes uz su, ale agregatne ocakavania trhu nemaju vyhlad na desiatky rokov, tak proste trh nefunguje. Ja som ochotny na tie vynosy desiatky rokov pockat, vacsina ucastnikov trhu nie je. Fundamenty aj model na to podla mna stale su nastavene.
:like: Výborná analýza.

Idem založiť vlákno s názvom najlepšie európske akcie.
Ty máš tri a Mibi dal minule GRANOLAS, tak aby sme to mali pokope.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa patrik.z »

JUGGLER napísal: Ne 10 03, 2024 3:55 pm
patrik.z napísal: Ne 10 03, 2024 11:26 am
Tak teda zopakujem, ze neschvalujem naduzivanie GLP-1 (evidentne napr. v Hollywoode).

Hovorim o uzivani pri indikacii (Wegovy | European Medicines Agency:
Wegovy is used together with diet and physical activity to help people to lose weight and keep their weight under control. It is used in adults who have:
• a BMI of 30 kg/m² or greater (obesity) or
• a BMI of at least 27 kg/m² but less than 30 kg/m² (overweight) who have weight-related health problems (such as diabetes, high blood pressure, abnormal levels of fats in the blood, breathing problems during sleep called ‘obstructive sleep apnoea’ or a history of heart attack, stroke or blood vessel problems).
Obezita sposobuje mnozstvo suvisiacich zdravotnych problemov, ktore maju devastacne ucinky na zdravotnictvo a verejne zdravie. Obezita sposobuje vsetky veci ktore su vyssie popisane, navykove prejedanie sposobuje niekolko typov rakoviny traviaceho traktu. Bude ekonomicke pre poistovne tieto lieky preplacat, nakolko v konecnom dosledku v horizonte desatroci usetri obrovske sumy penazi pri usetrenej zdravotnej starostlivosti.

Tie lieky nie su 100% bezpecne ani nemusia byt, lebo priaznivy efekt (pri spravnom uzivani) je vyssi. To uz dnes vieme povedat pri pripadoch, ktore su uvedene ako indikacia podla EMA a aj pri dalsich skumanych indikaciach.

Obezna populacia je obrovska a bude este velmi rychlo rast v najblizsich desatrociach. Nebavime sa o Kim Kardashian, ktora potrebovala schudnut do siat po Marilyn Monroe.

Ja neoperujem s predpokladom, ze blockbuster status bude trvat vecne a ludia budu tieto lieky pouzivat na chudnutie. To neschvalujem (aj ked sa z toho cynicky ako akcionar tesim).

Co zjavne nedocenujes je, aka obrovska je skala tohto problemu. Analogicky sa pozrime na problem cukrovky - aj dnes, 100 rokov po vzniku Nordisk Insulinlaboratorium (kt. sa neskor zlucilo s Novo), je ten trh mimoriadne lukrativny - vid marze a ROIC Novo Nordisk - a celosvetovy dopyt nie je pokryty a ani nebude po najblizsie desatrocia. Analogicky to plati pre trh s obezitou. A nezabudajme, ze novy zakaznik znamena pravidelne trzby na potencialne desiatky rokov.

Pozri sa na vyvoj trzieb, ziskov, FCF a marzi Novo Nordisk bez toho, aby zahrnovali trh s obezitou. Trh s cukrovkou je lukrativny, a bariera na vstup bola pred 10, ci 15 rokmi nizsia ako je dnes, vdaka vyskumnej kapacite. Preco ma Novo Nordisk stale take marze? Preco predpokladas, ze zrazu pride 20 dalsich liekov, ktore zhltnu ten trh? Preco tento vyvoj pri trhu s inzulinom nepojedol vynoy Novo Nordisk, ale su uz desatrocia nadstandardne? Napriek tomu, ze "kazdy to uz videl"?

Jasne, eventualne sa ten rast znormalizuje. Rast z poslednych rokov je z velkej casti expanzia valuacie, to je pravda, ale trva, kym sa nove predpoklady zapracuju do valuacie. Navyse trh s obezitou a cukrovkou ma pred sebou este dekady rastu uz len kvoli velmi nizkemu pokrytiu globalnej populacie. Eventualne si dalsi hraci ukroja z neho, ale nie je take jednoduche na takyto problem nabehnut na riadnej skale, v com ma Novo obrovsky naskok. Novo ma vybornu historiu kapitalovej alokacie, co je vidiet na ROIC (10-rocny median 69.7%). A dnesne investicie do produkcie GLP-1 a pridavnych zloziek budu mat urciute tiez vysoku navratnost, aj ked mozno nie rovnako vysoku.

Novo Nordisk ma hrubu marzu na urovni 84% (velmi stabilne). Ak zvysia trzby o 10%, je to narast hrubeho zisku o 8,4%. Ak TSLA, ku ktorej sa to tu prirovnavalo, zvysi trzby o 10%, hruby zisk jej narastie o 1,8% (pricom marza ma klesajuci trend). A tak to zrejme bude pokracovat nadalej, kedze NVO operuje na trhu, kde je kvoli nepokrytemu dopytu (a dlho to tak bude) nizsi tlak na marze, zatial co sa zda, ze marze Tesly budu este trpiet (ale hlbkovu analyzu som nerobil, len to predpokladam podla toho, co vidim v spravach z auto trhu).

Na zvysenie hrubeho zisku o 8,4% by pri sucasnej marzi TSLA potrebovala narast trzieb o 46,7%.

K tomu este za 14 rokov zredukovali mnozstvo akcii prostr. buybacks o ~25% a rocny narast dividendy za posl. 10 rokov bol 12%. Tesla len za 10 rokov zdvojnasobila pocet podielov, cim znizila podiel kazdeho akcionara na polovicu a nevyplatila ziadnu dividendu. Takze akcionar si z toho zisku Tesly zoberie polovicu toho, nez by dostal pred 10 rokmi, zatial co akcionar Novo nordisk o tretinu viac nez pred 14 rokmi.

Ja pri tychto cenach momentalne nedokupujem, ale na NVO uz mam 89%+, takze si myslim, ze az taky sklamany nebudem. Ja ani nepotrebujem, aby to bola najlepsia investicia, ale mam aj ine ocakavania od investicii - kvoli cyklickosti a omnoho drsnejsiemu inovacnemu prostrediu si na sektor polovodicov netrufam, s vynimkou ASML, kde vidim menej rizika kvoli moatu. Pri dnesnej valuacii uz nie je mozno pravdepodobne, ze to bude outperformovat v obdobi roka ci stvrtroka. Ale casom tie fundamenty aj dnesnu valuaciu dobehnu.

Dnes zatial nedokupujem, nechcem mat prilis vela v NVO kvoli tej expanzii vo valuacii, ale aj tak si myslim, ze bude v horizonte desiatok rokov generovat nadstandardne vynosy nad indexom, tak ako sa tomu uz desatrocia deje. Pred tou expanziou este vsetky ocakavania z obezity zahrnute neboli. Dnes uz su, ale agregatne ocakavania trhu nemaju vyhlad na desiatky rokov, tak proste trh nefunguje. Ja som ochotny na tie vynosy desiatky rokov pockat, vacsina ucastnikov trhu nie je. Fundamenty aj model na to podla mna stale su nastavene.
:like: Výborná analýza.

Idem založiť vlákno s názvom najlepšie európske akcie.
Ty máš tri a Mibi dal minule GRANOLAS, tak aby sme to mali pokope.
Dakujem :)

Z Granolas mam vlastne 4 - ASML, Novo, LVMH, L'Oreal. Z Europy mam este okrem toho Hermes, a par tyzdnov este aj Coloplast (o tom som sa chystal zmienit az pri zhodnoteni Q1).


Eventualne rad napisem viac, zatial par poznamok ku Coloplast - Zhodou okolnosti tiez Danska firma (kupujem akcie na Xetre) cieliaca na trh chronickych ochoreni traviaceho traktu - predovsetkym zdravotnicke pomocky na ostomicku starostlivost, katetre, a po nedavnych akviziciach aj hojenie chronickych ran (Kerecis - velmi zaujimava technologia hojenia pomocou rybacej koze, ktora je omnoho efektivnejsia pri hojeni ako koza cicavcov napriklad svin, kedze ta musi byt kvoli kontaminacii osetrena menej setrnym sposobom, ktory degraduje jej kvalitu ako transplantu), a aj hlasovej / respiracnej starostlivosti (Atos - napr. hlasivkove protezy).
Screenshot 2024-03-10 at 17.06.31.png
Hruba marza konzistentne medzi 66% - 68%, ROIC bolo dost dlho nad 50%, v poslednych rokoch bolo nizsie kvoli akviziciam Atos a Kerecis. Vsetky odvetvia v ktorych operuju vyzaduju trvalu a pravidelnu starostlivost a Coloplast ma tym padom pravidelnych zakaznikov na desiatky rokov a zakaznici sa nespravaju cyklicky. Kvalita pomocok je omnoho vyssia ako pri konkurencii, a nakolko ide o intimne a citlive ochorenia, kvalita ostomickych pomocok ci katetrovych vreciek je klucovym faktorom, podla ktoreho sa pacienti rozhoduju. Nakolko ide o relativne niche market, velki hraci sa na tento trh nehrnu, ale aj tak ma potencial pre rast (trzieb) cca. 8% - 10% - pacientov s tymito ochoreniami pribuda a nezbavia sa ich, a Coloplastu sa dari zvysovat podiel na trhu.

Cez dividendy / buybacky vyplacaju 60% - 80% ziskov. Zvysok je investovany pri nadstandardnych vynosoch (ROIC aj po akviziciach 23%).
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa Joki »

patrik P911 si nepozeráš?

Viem, že to ich ipo nebolo košek, veľa sa o tom diskutovalo-
Z deviatich miliárd eur, za ktoré noví akcionári kúpili svoje podiely, neuvidí automobilka na svojich účtoch ani cent – všetky zinkasoval Volkswagen. Polovicu z uvedenej sumy vyplatí svojim akcionárom ako mimoriadnu dividendu a druhú použije na financovanie vlastného vývoja elektromobilov
celý ten príbeh je nič moc, ale možno do budúcna tak o 5-10 rokov, by to mohla byť zaujímavá akcia.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa patrik.z »

Joki napísal: Ne 10 03, 2024 6:44 pm patrik P911 si nepozeráš?

Viem, že to ich ipo nebolo košek, veľa sa o tom diskutovalo-
Z deviatich miliárd eur, za ktoré noví akcionári kúpili svoje podiely, neuvidí automobilka na svojich účtoch ani cent – všetky zinkasoval Volkswagen. Polovicu z uvedenej sumy vyplatí svojim akcionárom ako mimoriadnu dividendu a druhú použije na financovanie vlastného vývoja elektromobilov
celý ten príbeh je nič moc, ale možno do budúcna tak o 5-10 rokov, by to mohla byť zaujímavá akcia.
Uf, no, nikdy som sa na Porsche nepozrel blizsie, lebo ma odradila ta pofiderna vlastnicka struktura - ak tomu dobre rozumiem, VW vlastni Porsche a Porsche vlastni VW. No... :shock: Ked si to este spojim s kolisajucou reputaciou VW group (aj ked neviem, do akej miery su organizacne prepojene), emisnym skandalom, nesrsi z toho zrovna transparentny manazment.

Ale to je viac menej moj prvy dojem. Rad si vypocujem iny nazor.

Skor ma asi laka Ferrari, maju dost specificky model oproti inym automobilkam vdaka exkluzivite a limitovanej produkcii. Hruba marza konzistentne ~50%, to je nieco nevidane v automobilovom sektore. Trosku sa valuacia rozbehla, ale financne ukazovatele maju spickove. A pozdava sa mi strategia rastu expanziou modelovej rady, nie zvysenou produkciou - na auta sa caka velmi dlho a Ferrari si starostlivo vybera reprezentantov znacky. Sportove SUV zvladli podla mna v Purosangue omnoho lepsie ako Lamborghini ci Porsche, ale to je asi subjektivne. Ukazuju, ze vedia portfolio rozsirit bez toho aby osramotili znacku - co napriklad v mojich ociach Lamborghini s Urusom urobilo :|
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa Joki »

patrik.z napísal: Ne 10 03, 2024 6:56 pm
Joki napísal: Ne 10 03, 2024 6:44 pm patrik P911 si nepozeráš?

Viem, že to ich ipo nebolo košek, veľa sa o tom diskutovalo-
Z deviatich miliárd eur, za ktoré noví akcionári kúpili svoje podiely, neuvidí automobilka na svojich účtoch ani cent – všetky zinkasoval Volkswagen. Polovicu z uvedenej sumy vyplatí svojim akcionárom ako mimoriadnu dividendu a druhú použije na financovanie vlastného vývoja elektromobilov
celý ten príbeh je nič moc, ale možno do budúcna tak o 5-10 rokov, by to mohla byť zaujímavá akcia.
Uf, no, nikdy som sa na Porsche nepozrel blizsie, lebo ma odradila ta pofiderna vlastnicka struktura - ak tomu dobre rozumiem, VW vlastni Porsche a Porsche vlastni VW. No... :shock: Ked si to este spojim s kolisajucou reputaciou VW group (aj ked neviem, do akej miery su organizacne prepojene), emisnym skandalom, nesrsi z toho zrovna transparentny manazment.

Ale to je viac menej moj prvy dojem. Rad si vypocujem iny nazor.

Skor ma asi laka Ferrari, maju dost specificky model oproti inym automobilkam vdaka exkluzivite a limitovanej produkcii. Hruba marza konzistentne ~50%, to je nieco nevidane v automobilovom sektore. Trosku sa valuacia rozbehla, ale financne ukazovatele maju spickove. A pozdava sa mi strategia rastu expanziou modelovej rady, nie zvysenou produkciou - na auta sa caka velmi dlho a Ferrari si starostlivo vybera reprezentantov znacky. Sportove SUV zvladli podla mna v Purosangue omnoho lepsie ako Lamborghini ci Porsche, ale to je asi subjektivne. Ukazuju, ze vedia portfolio rozsirit bez toho aby osramotili znacku - co napriklad v mojich ociach Lamborghini s Urusom urobilo :|

Áno, celá tá štruktúra je komplikovaná…
http://old.bhs.cz/Uploads/Analyzy/bfe14 ... ff6e3f.pdf

Ja sa skôr pozerám na budúcnosť o tých 5-10 a viac rokov, predsa Porsche je kvalitná a prestížna značka.
Ak by sa vydala smerom, ako sa tu spomína Hermès, Ferrari…, že sa tá hodnota, kvalita a prestíž automobilov Porsche bude odzrkadlovať aj v ich akciách P911.
Ako si písal v jednom príspevku:
Vdaka vlastnickej strukture su spravne nastavene motivacie na dlhodobe zhodnocovanie a stabilitu.

viewtopic.php?p=195077#p195077

Beriem to aj tak, že ide o rodinnú firmu, niečo ako LVHM, kde sú rodiny Porsche a Piech, ktorým by malo záleźať na budúcnosti P911.
Rodiny Porsche a Piech si chcú upevniť moc v Porsche AG
To sa im cez IPO aj podarilo.
https://www.trend.sk/spravy/rodiny-pors ... porsche-ag
Prílohy
IMG_0901.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa patrik.z »

Joki napísal: Ne 10 03, 2024 11:59 pm
Áno, celá tá štruktúra je komplikovaná…
http://old.bhs.cz/Uploads/Analyzy/bfe14 ... ff6e3f.pdf

Ja sa skôr pozerám na budúcnosť o tých 5-10 a viac rokov, predsa Porsche je kvalitná a prestížna značka.
Ak by sa vydala smerom, ako sa tu spomína Hermès, Ferrari…, že sa tá hodnota, kvalita a prestíž automobilov Porsche bude odzrkadlovať aj v ich akciách P911.
Ako si písal v jednom príspevku:
Vdaka vlastnickej strukture su spravne nastavene motivacie na dlhodobe zhodnocovanie a stabilitu.

viewtopic.php?p=195077#p195077
Jasne, uz chapem, ja som prehliadol, ze si pisal o 5-10 rokov. Ja mam znacku Porsche rad, 911 je legenda a ako maly chlapec som ich dizajn miloval.

Zatial ale maju uplne iny model ako Hermes, Ferrari, ktore su si oba podobne v exkluzivite a vysledkom su prave vysoko nadpriemerne marze. Suhlasim, ze ako jedna z mala znaciek v auto priemysle Porsche ma potencial sa k takemu niecomu priblizit, ale ani pre nich to nie je otazka jedneho rozhodnutia, a asi by to chcelo riadny shift v strategii a fokus na to, co robia najlepsie. Konkurenciou vacsiny modelov Porsche nie je Ferrari, ale premiove SUV od inych automobiliek, aspon taky mam dojem (co nehovori nic zle o tych autach).

Nie som si isty, ako tento segment obstoji na trhu s elektromobilmi, aj ked aj Porsche uz s nimi skusenosti ma.

Na niektore modely Ferrari, na kabelky Hermes, cakaju zakaznici kludne aj roky na wishliste a musia si svojim nakupnym spravanim ( :mesec: :mesec: :mesec: ) ziskat priazen dilera a az potom dostanu pristup k exkluzivnym modelom. Taketo zakaznicke spravanie sa neda kultivovat zo dna na den, aj ked je pravda, ze Porsche ma asi ako jedna z mala znaciek predpoklad pre buducnost.

Ale ako sa teraz blizsie pozeram na cisla, je pravda, ze vyzeraju v porovnani so sektorom relativne dobre, a valuacia vyzera byt riadne zbita :shock: Vies, prosim, co za tym padom v poslednom roku je?

Asi si Porsche zapisem do zoznamu, ale zatial ma asi dve veci odradzaju:
  • vlastnicka struktura - nie som si isty, kto z nej profituje najviac; z IPO to bol hlavne VW
  • nie som si isty, akym smerom sa chce Porsche uberat, kde chcu mat miesto na trhu, a podobne otazky. Podla tohto slajdu chcu Luxury Performance BEV:
    Screenshot 2024-03-11 at 07.53.53.png
    Obstoji Porsche na takomto trhu tak ako s "Luxury Performance ICE"? Lebo bariera k "performance" je pri EV omnoho nizsia, podla toho ako tomu rozumiem.
Ja by som tomu asi nejaky cas (kludne par rokov) dal, kym by som sa k tomu odhodlal. Dnesna valuacia mozno dovtedy nevydrzi, ale rad by som videl najprv, ze sa im tu strategiu dari realizovat.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa Joki »

Predaje a tržby im rástli, možno tá Čina spomaľuje, ale inak nič iné som nenašiel, čo by bola za pádom valuácie.
Ono teraz väčšina automotivu je dole, možno to pripisovať prechodu na EV, či to tie spoločnosti zvládnu a spadá do toho aj Porsche, ale to je len moje hodnotenie tej situácie.
In the first three quarters of the year, Porsche delivered 242,722 vehicles to customers. This corresponds to an increase of 10 percent compared to the same period last year.
https://newsroom.porsche.com/en/2023/co ... 34065.html
Prílohy
IMG_0558.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa patrik.z »

Joki napísal: Po 11 03, 2024 8:59 am Predaje a tržby im rástli, možno tá Čina spomaľuje, ale inak nič iné som nenašiel, čo by bola za pádom valuácie.
Ono teraz väčšina automotivu je dole, možno to pripisovať prechodu na EV, či to tie spoločnosti zvládnu a spadá do toho aj Porsche, ale to je len moje hodnotenie tej situácie.
In the first three quarters of the year, Porsche delivered 242,722 vehicles to customers. This corresponds to an increase of 10 percent compared to the same period last year.
https://newsroom.porsche.com/en/2023/co ... 34065.html
Uvidime, vdaka za tip :) Nevyzera to zle, je tam urcite paralela so spin-off Ferrari, ktory sa casom ukazal ako vyborna hodnota pre akcionarov a bez toho spin-offu by z toho akcionari urcite tak neprofitovali. Aj pri Porsche sa mi podla tych financnych ukazovatelov zda, ze je to takto pre Porsche lepsie.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat

Príspevok od používateľa patrik.z »

patrik.z napísal: St 24 01, 2024 10:32 am ...

A este vyjadrenie k dalsej generaci robota da Vinci a roku 2024:
As we look to 2024, I'd like to share with you that we have submitted to FDA our 510(k) application for our next generation multiport platform, da Vinci 5. Our design priorities for our new platforms are as follows. First, we look for opportunities to bring better minimally invasive care to more patients. Second, we work to improve the performance of our platforms and existing procedures. Third, we seek to improve care team satisfaction through product utility, dependability, and usability improvements. And finally, we strive to help lower the total cost to treat per patient episode. Once cleared, we believe da Vinci 5 will make a positive impact on each of these objectives through hundreds of design changes that respond to surgeon and care team inputs and fulfill our design priorities. As just one example, da Vinci 5 possesses four orders of magnitude greater processing power than our Generation 4 products. That means 10,000 times the processing power to gather data, improve sensing, and deliver better digital and analytic performance. Given the sophistication of the technologies involved, we plan a phased launch in the first several quarters after clearance, giving us time to mature our supply and manufacturing processes for the new system. da Vinci 5 will join our existing robotic surgical system portfolio alongside multiport systems X and Xi and single port system SP, offering surgeons and hospitals their choice of highly capable proven solutions from Intuitive.

...

As we enter 2024, our company priorities are as follows. First, we'll focus on innovation through expanded indication and launches of our new platforms by region, including our first phase of da Vinci 5 launch once cleared.

...

Let me take a moment to address the new multiple system that Gary highlighted and certain assumptions that may impact 2024 modeling. First, since we have not received FDA clearance for da Vinci 5, we cannot provide specificity on launch timing and pricing. Second, once cleared, we are planning a phased launch period over several quarters. Noting that we are at the end of the Si trading cycle and that da Vinci 5 will be in a phased rollout, we expect total trading volumes to be lower in 2024 than the prior year. Given that, and our procedure guidance of 13% to 16% growth, we also expect total system placements for 2024 to be lower than 2023.

Po menej nez 2 mesiacoch vcera FDA schvalila pouzitie Da Vinci 5. Odporucam pozriet si nejake videa. Spickovy priemyselny dizajn, nieco neporovnatelne so vsetkou ostatnou zdravotnickou technikou, s ktorou som v zivote prisiel do styku. Este menej invazivne, rychlejsie, a bezpecnejsie operacie. Zaroven toho vedia nove roboty pokryt ovela viac, zbieraju viac dat, daju sa lepsie rozsirovat a chirurga k pacientovi priblizuju.

Vdaka Da Vinci bolo vykonanych uz 14 milionov operacii. Vratane mnohych, kde napriklad miesto otvorenej operacie srdca, pacient musel podstupit omnoho menej invazivny zakrok (poznam jedneho takeho cloveka) a nasledkom su tri drobne jazvy:
Screenshot 2024-03-15 at 08.51.12.png
Screenshot 2024-03-15 at 08.51.12.png (65.49 KiB) 1026 zobrazenia
Nove, precniznejsie a modularnejsie pristroje umoznia vykonavat este viac operacii a ich druhov.
Screenshot 2024-03-15 at 09.03.41.png
Stale vacsi podiel na trzbach (za posl. rok vyse 80%) je z pravidelnych trzieb - ciastocne vdaka lizingu (o ktorom som tu uz pisal), ale hlavne vdaka udrzbe a spotrebnemu materialu, ktory je potrebny na mnozstvo vykonov pri kazdej operacii.
Screenshot 2024-03-15 at 09.03.51.png
A dalsi dolezity trend v budovani moatu:
Screenshot 2024-03-15 at 09.03.51.png
Obrázok
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Zaloba na Hermes

Príspevok od používateľa MiBi »

Dvaja americkí kupujúci luxusnej kabelky Birkin zažalovali jej výrobcu, francúzsky módny dom Hermes. Ten im ju údajne odmietol predať, kým si nekúpia viac jeho výrobkov. Spoločnosť teraz musí na súde vysvetliť, či umožňuje nákup kabelky v hodnote viac ako 10 000 dolárov pomenovanej po slávnej herečke len klientom "s dostatočnou nákupnou históriou"
https://time.com/6958853/hermes-birkin- ... n-lawsuit/
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Zaloba na Hermes

Príspevok od používateľa patrik.z »

MiBi napísal: Št 21 03, 2024 6:26 pm Dvaja americkí kupujúci luxusnej kabelky Birkin zažalovali jej výrobcu, francúzsky módny dom Hermes. Ten im ju údajne odmietol predať, kým si nekúpia viac jeho výrobkov. Spoločnosť teraz musí na súde vysvetliť, či umožňuje nákup kabelky v hodnote viac ako 10 000 dolárov pomenovanej po slávnej herečke len klientom "s dostatočnou nákupnou históriou"
https://time.com/6958853/hermes-birkin- ... n-lawsuit/
Nebudem sa hrat na znalca prava, uz vobec nie Kalifornskeho prava, ale ja si nemyslim, ze to obstoji, o to viac ked uz jedna z nich jeden Birkin ma a iba nedostala druhy :| Pritom dam ruku do ohna, ze cely ten cas u nich nakupovala prave kvoli exkluzivite :)

Kazdopadne, si nemyslim, ze by vysledok mal nejak zasadne ovplyvnit Hermes. Tyka sa to iba Kalifornie, kde sice je proporcionalne urcite velka cast klientely, takze si viem predstavit 2 scenare:
  • Birkin v Kalifornii prestanu predavat a budu za nimi musiet cestovat, co pre nich problem nebude.
  • Zvysia dostupnost, ale aj cenu pre Birkin, aby sa zachovala miera exkluzivity. V skutocnosti je predajna cena tychto kabeliek dost nizko pod trhovou cenou, pod akou sa predavaju na sedom trhu. Ponuka je omnoho nizsia ako dopyt, a skalovanie ponuky je pomale - nielen v zaujme zachovania exkluzivity, ale aj narocnosti vycviku a produkcie.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa MiBi »

Som to napisal, hlavne pre zaujimovost, ze k tovaru na ktorom ma vyrobca vysoku marzu nie je lahke dostat sa.
Dnes opat jeden clanok k tejto teme: https://refresher.sk/156827-Dominika-Ci ... to-nestaci

Ja osobne by som za kabelku tolko nedal, ale do hodiniek asi ano :)
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa hifron »

mňa by zaujímalo napríklad, že ak sa do zdravotníctva v USA dáva 20% HDP a v Európe tak 11% možno vo Francúzsku, že kde je rozdiel :-) a ako z toho kapitalisticky von :-), pretože rozmohlo sa toľko veľa zdravotníckych firiem v OECD skúmajúcich od liekov po tlakomeri v Samsung :-), že to až nemá obdobu... ale dostupnosť vrátane cenovej až taká prívetivá nie je a vidno to aj v USA a niektoré kapitalistické trendy sa tam ešte nevyvinuli a tak tápu tam a trošičku aj tu ak sa to stihlo objaviť :-) že ako spratať trocha tých 10% nákladov do 2% a zvyšok môže robiť trocha viacej rozumne a nebude ani fofr :shock:
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa patrik.z »

MiBi napísal: St 27 03, 2024 1:17 pm Som to napisal, hlavne pre zaujimovost, ze k tovaru na ktorom ma vyrobca vysoku marzu nie je lahke dostat sa.
Dnes opat jeden clanok k tejto teme: https://refresher.sk/156827-Dominika-Ci ... to-nestaci

Ja osobne by som za kabelku tolko nedal, ale do hodiniek asi ano :)
Jasne, rozumiem, iba som ponukol svoj pohlad :)
hifron napísal: St 27 03, 2024 1:55 pm mňa by zaujímalo napríklad, že ak sa do zdravotníctva v USA dáva 20% HDP a v Európe tak 11% možno vo Francúzsku, že kde je rozdiel :-) a ako z toho kapitalisticky von :-), pretože rozmohlo sa toľko veľa zdravotníckych firiem v OECD skúmajúcich od liekov po tlakomeri v Samsung :-), že to až nemá obdobu... ale dostupnosť vrátane cenovej až taká prívetivá nie je a vidno to aj v USA a niektoré kapitalistické trendy sa tam ešte nevyvinuli a tak tápu tam a trošičku aj tu ak sa to stihlo objaviť :-) že ako spratať trocha tých 10% nákladov do 2% a zvyšok môže robiť trocha viacej rozumne a nebude ani fofr :shock:
Prepac, ale nerozumiem tvojmu prispevku a tomu ako suvisi s mojim vlaknom.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa patrik.z »

Q1 24

V prvom stvrtroku bol vynos mojho portfolia 13,1%, co prekonalo benchmarky indexovych ETF MSCI World (IWDA), MSCI ACWI (ACWI) aj S&P 500 (IVV), s ktorymi svoje portfolio porovnavam. Obzvlast dobre sa mojmu portfoliu darilo v januari a slabsie sa mu darilo v marci.
Screenshot 2024-03-30 at 18.12.53.png
Screenshot 2024-03-30 at 18.09.56.png
Screenshot 2024-03-30 at 18.09.30.png
Najviac k vynosu prispeli ASML, MSCI World, Meta, Novo Nordisk, LVMH. Vynos mi nadol tahali len Apple a Zoetis, ale iba malicko, k obom som aj dokupil.

Aktualny stav portfolia, zoradene zostupne podla hodnoty - najvacsi podiel ma jedine ETF MSCI World s momentalne 15,8%:

Obrázok

Najvacsimi poziciami okrem ETF ostavaju LVMH a ASML. Od posledneho zhrnutia (koncorocneho) som predal ULTA Beauty a kupil som Coloplast.

---

Este kratke zhrnutie celkoveho stavu od 1.1.2023:

Obrázok

Celkovy vynos za toto obdobie je 48,09%, co prekonava takisto vsetky porovnavane indexove ETF.
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Portfolio - Dlhodobe investicie, kvalita, moat (patrik.z)

Príspevok od používateľa patrik.z »

patrik.z napísal: Ne 10 03, 2024 11:26 am ...

Hovorim o uzivani pri indikacii (Wegovy | European Medicines Agency:
Wegovy is used together with diet and physical activity to help people to lose weight and keep their weight under control. It is used in adults who have:
• a BMI of 30 kg/m² or greater (obesity) or
• a BMI of at least 27 kg/m² but less than 30 kg/m² (overweight) who have weight-related health problems (such as diabetes, high blood pressure, abnormal levels of fats in the blood, breathing problems during sleep called ‘obstructive sleep apnoea’ or a history of heart attack, stroke or blood vessel problems).
Obezita sposobuje mnozstvo suvisiacich zdravotnych problemov, ktore maju devastacne ucinky na zdravotnictvo a verejne zdravie. Obezita sposobuje vsetky veci ktore su vyssie popisane, navykove prejedanie sposobuje niekolko typov rakoviny traviaceho traktu. Bude ekonomicke pre poistovne tieto lieky preplacat, nakolko v konecnom dosledku v horizonte desatroci usetri obrovske sumy penazi pri usetrenej zdravotnej starostlivosti.
Nova studia k Zepbound od Eli Lilly k spankovemu apnoe:
Zepbound, a popular weight loss drug, also seems to help people with obstructive sleep apnea, drugmaker Eli Lilly said Wednesday.

Based on results from trials in people with sleep apnea, the company said it plans to submit the material to the US Food and Drug Administration to potentially expand the use of Zepbound for obstructive sleep apnea.

Obstructive sleep apnea is a disorder that causes people to briefly stop breathing while they are sleeping, sometimes several times an hour. This condition can keep a person from feeling fully rested because their brain wakes them up when the body senses that they are no longer breathing. The disorder can also make people much more prone to developing other serious health problems such as coronary heart disease, heart failure and stroke. The World Health Organization estimates about 100 million people have this disorder globally.

...

Those who took the drug in this part of the study also lost weight. They saw a more than 18% mean body weight reduction from when they first started the trial. Those who were on a placebo lost 1.3%, the company said.

At a year, those with moderate-to-severe obstructive sleep apnea who were taking the medication and not using PAP therapy saw a reduction of 27.4 events per hour, compared with a reduction of 4.8 events per hour in the participants who got the placebo.

...

In the second study, researchers found that people who used or planned to use PAP therapy and took the drug saw a slightly larger reduction in the number of events they had while they were sleeping. At 52 weeks, those who took the drug saw an average reduction of 30.4 events per hour compared with an average reduction of six events per hour in people who got a placebo. In the second study, people on the drug saw a weight reduction of 20.1% from their baseline compared with 2.3% among those taking the placebo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"