Rady ohľadom daní

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Dobrý deň vedeli by ste mi odporučiť niekoho kto ovláda co kde a ako urobiť keď by som potreboval zdaniť výnos z kryptomien, vysvetliť cely postup, usmerniť povedať. Chcem to vedieť len informatívne, aby som mal prehlad. Som zamestnanec v štátnej správe a mzdarka mi povedala ze si to mam riešiť po vlastnej línii... tak preto sa zaujímam. Mam aj rôzne otázky tak pripadne ak my viete aj vy odpovedať tak prosím zanechajte koment a následne sa opýtam. Zatiaľ ďakujem
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa aviceN »

Ahoj Alojz, veľa si vieš načítať napr. v tomto článku: https://www.bluenumbers.sk/zdanenie-fin ... nie-typ-b/
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
peto444
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi 25 08, 2023 3:01 pm
Has thanked: 1 time

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa peto444 »

Ahojte.

Mám otázku ohľadom uvedenia dividend do daňového priznania fyzickej osoby. Článok z Bluenumbers na danú tematiku mám preštudovaný. Je to veľmi super vysvetlené krok po kroku. Chyba mi posledná informácia, ktorú som tam nenašiel. Je tam uvedené, aby som si dividendy rozdelil podľa toho, z ktorej krajiny prišli.

Ako zistím, z ktorej krajiny boli vyplatené dané dividendy? Broker to špecificky neudáva.

Je možné to udávať podla ISINu? Ak je ISIN danej akcie US -> automaticky je dividenda z USA?

Vdaka za radu
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa rmaly »

Tak neviem, ci to robim spravne, ale ja ked kupim etfko alebo akciu na burze v NYSE / nasdaq, tak dam USA... ak kupim v CR, tak dam CR...
peto444
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi 25 08, 2023 3:01 pm
Has thanked: 1 time

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa peto444 »

rmaly napísal: Št 22 02, 2024 10:59 am Tak neviem, ci to robim spravne, ale ja ked kupim etfko alebo akciu na burze v NYSE / nasdaq, tak dam USA... ak kupim v CR, tak dam CR...
Ahoj. Dik za radu. Môj názor je, že podľa mna toto nie je správne :/ teda často to sedí, ale napríklad mám Medtronic cez Xetru(čiže Nemecko) kúpené. ISIN IE00BTN1Y115. Pri pohľade na konkrétny ISIN je vidno, že firma je zaregistrovaná v Irsku. Čiže môj názor je práve, že prijem(dividenda) je z Írska a nie z Nemecka, keďže ju vypláca samotná firma na základe, že vlastním jej podiel.

Ale ako píšem, toto je len moj predpoklad. Verím, že sa zapojí viac ľudí a vyvráti/potvrdí naše tvrdenia :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa rmaly »

peto444 napísal: Št 22 02, 2024 11:30 am
rmaly napísal: Št 22 02, 2024 10:59 am Tak neviem, ci to robim spravne, ale ja ked kupim etfko alebo akciu na burze v NYSE / nasdaq, tak dam USA... ak kupim v CR, tak dam CR...
Ahoj. Dik za radu. Môj názor je, že podľa mna toto nie je správne :/ teda často to sedí, ale napríklad mám Medtronic cez Xetru(čiže Nemecko) kúpené. ISIN IE00BTN1Y115. Pri pohľade na konkrétny ISIN je vidno, že firma je zaregistrovaná v Irsku. Čiže môj názor je práve, že prijem(dividenda) je z Írska a nie z Nemecka, keďže ju vypláca samotná firma na základe, že vlastním jej podiel.

Ale ako píšem, toto je len moj predpoklad. Verím, že sa zapojí viac ľudí a vyvráti/potvrdí naše tvrdenia :)
No, to dava zmysel... Ja mam asi stastie, ze mam vsetko nakupene len v USA, CR a FR a tam to asi bude transparentne (apple napriklad)...
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa iosephus »

A čo máš za brokera keď ti neukazuje odkiaľ je dividenda?
peto444
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi 25 08, 2023 3:01 pm
Has thanked: 1 time

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa peto444 »

iosephus napísal: Pi 23 02, 2024 12:02 pm A čo máš za brokera keď ti neukazuje odkiaľ je dividenda?
Teraz dostanem hejt😅 (oprávnený). Časť mám v SLSP - tu mi neukazuje odkiaľ je dividenda. U iných brokerov je to ok a ukazuje. Preto sa pýtam či je ISIN pre určenie krajiny relevantný.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa iosephus »

A na vyžiadanie by ti SLSP túto informáciu nevedelo dať? Dôležité je sídlo firmy, ale tak to by si mal vedieť z ISINu vyčítať. Lebo ano tak ako si uviedol, sídlo môže byť inde než je burza z ktorej si ju kupoval.
misooo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 05 03, 2024 11:15 pm
Has thanked: 2 times

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa misooo »

Čaute, neviete mi niekto poradiť?

Som student a vypĺňal som si daňové priznanie sám a neviem, či som ho vyplnil dobre. Mal som počas roka 3 brigády. V jednej som si uplatňoval nezdaniteľnú časť. V prvej brigáde som mal úhrn vyplatených príjmov 1200€ po odčítaní zaplateného poistného som mal základ dane 1100€. Z ďalšej brigády som mal príjem 300€, poistné nebolo zaplatené žiadne, cite základ dane 300€. Z tretej brigády príjem 600€, poistné 50€, základ dane 550€. Úhrn preddavkov z prvej brigády je 190€, z druhej 0 a z tretej 104€.

Aká by mala byť vrátená daň? 190+104 čiže 294€ ? Pretože som nedosiahol príjmy cez 4922€ ? Chápem tomu správne ? Alebo si nezdaniteľnú časť základu dane 4922€ môžem uplatniť pri brigáde kde som si to uplatňoval a keď pri napr. tretej brigáde som to neuplatnil tak vlastne dan 104 musím zaplatiť, ale dan 190 som nemusel zaplatiť takze dostanem naspäť 190-104=86€ ?

Ďakujem za odpovede.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa jogo »

misooo napísal: Ut 26 03, 2024 11:49 pm Čaute, neviete mi niekto poradiť?

Som student a vypĺňal som si daňové priznanie sám a neviem, či som ho vyplnil dobre. Mal som počas roka 3 brigády. V jednej som si uplatňoval nezdaniteľnú časť. V prvej brigáde som mal úhrn vyplatených príjmov 1200€ po odčítaní zaplateného poistného som mal základ dane 1100€. Z ďalšej brigády som mal príjem 300€, poistné nebolo zaplatené žiadne, cite základ dane 300€. Z tretej brigády príjem 600€, poistné 50€, základ dane 550€. Úhrn preddavkov z prvej brigády je 190€, z druhej 0 a z tretej 104€.

Aká by mala byť vrátená daň? 190+104 čiže 294€ ? Pretože som nedosiahol príjmy cez 4922€ ? Chápem tomu správne ? Alebo si nezdaniteľnú časť základu dane 4922€ môžem uplatniť pri brigáde kde som si to uplatňoval a keď pri napr. tretej brigáde som to neuplatnil tak vlastne dan 104 musím zaplatiť, ale dan 190 som nemusel zaplatiť takze dostanem naspäť 190-104=86€ ?

Ďakujem za odpovede.
Daňové priznanie "A" som síce nikdy nevypisoval, ale vždy vypisujem daňove priznanie "B", kde som mal toho roku prijmy aj ako zamestnanec, aj tak ako živnostník a vyššiel mi daňový preplatok, ktorý mi vrátia na účet. Ale o vrátenie toho daňový preplatku musíš v daňovom priznaní požiadať - je tam na to kolónka, ktorú zaškrtneš a napíšeš číslo účtu, kde ho chceš poslať, prípadne necháš si ho poslať poštovou poukážkou.
Mali by ti vrátiť celú zaplatenú daň, ak ako študent máš nárok na nezdaniteľné minimum.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
misooo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 05 03, 2024 11:15 pm
Has thanked: 2 times

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa misooo »

jogo napísal: St 27 03, 2024 12:43 am
misooo napísal: Ut 26 03, 2024 11:49 pm
Mali by ti vrátiť celú zaplatenú daň, ak ako študent máš nárok na nezdaniteľné minimum.
Áno tomu rozumiem. Mna skôr zaujíma, ci to čo mi vrátia je sa rovné sume súčtu úhrnnou preddavkou z jednotlivých brigád. V mojom príklade 294€. Alebo od tejto sumy musím ešte niečo odčítať? Neviem či v tom hra rolu to, že v jednej brigáde som si nezdaniteľnú časť uplatňoval a v ďalších dvoch nie. :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Rady ohľadom daní

Príspevok od používateľa jogo »

misooo napísal: St 27 03, 2024 7:43 am Áno tomu rozumiem. Mna skôr zaujíma, ci to čo mi vrátia je sa rovné sume súčtu úhrnnou preddavkou z jednotlivých brigád. V mojom príklade 294€. Alebo od tejto sumy musím ešte niečo odčítať? Neviem či v tom hra rolu to, že v jednej brigáde som si nezdaniteľnú časť uplatňoval a v ďalších dvoch nie. :)
Veď sumu preplatku dane si si v daňovom priznaní sám vypočítal. Mali by ti vrátiť všetku zrazenú daň z príjmov. Odvody ti samozrejme nevrátia.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"