Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MiroSVK
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2023 2:38 pm
Has thanked: 3 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa MiroSVK »

Ahojte, prosím vás, viete mi poradiť?
1. Ako je to s danením frakcie ETF? Viem že keď mám 1 akciu ETF dlhšie ako rok tak ju netreba daniť. Ale čo keď mám dlhšie ako rok 0,542 akcie ETF? Tiež to netreba daniť?
2. Ako je to s danením úroku získaného z peňazí ktoré sú ako voľné prostriedky na účte? To zrejme treba normálne daniť však?
Ďakujem za pomoc.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

1. Akcia ako akcia, aj ked to len francia. Ved aj vela robo-advisorov je na tom postavenych a propaguju ako je to po roku oslobodene od dane (ale nie je to uctovna rada 🙂)

2. ano treba to zdanit
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Croven »

niktoalebokadekto napísal: Ne 07 01, 2024 8:53 am 1. Akcia ako akcia, aj ked to len francia. Ved aj vela robo-advisorov je na tom postavenych a propaguju ako je to po roku oslobodene od dane (ale nie je to uctovna rada 🙂)

2. ano treba to zdanit
to nemusí byť úplne pravda. Keď vlastníš 1 akciu tak máš všetky práva akcionárov, akcia je tvoja a ty si ju vieš preniesť k inému brokerovi, Ale keď vlastníš 0,421 akcie, tak nemáš tieto práva a podľa mňa celú akciu vlastní daný broker a on má voči tebe pohľadávku že ty akože vlastníš 0,421ks akcie, teda podla mňa vlastníš derivát. Vôbec neviem ako by sa na toto dívala fin. správa, ak by náhodou chcela podrobnejší výpis.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

nizsie ako to ma napr Trade Republic napisane...

ako to ma napr potom Finax...ked kupujes frakcie, tak mas derivaty?
Prílohy
IMG_4275.png
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Tu ako to vysveuje napriklad XTB

Co jsou Frakční akcie?

Frakční akcie jsou produktem XTB na naší investiční platformě, který odkazuje na fiduciární právo na zlomky akcií určité společnosti a stejně jako fyzické akcie je bez poplatků (do 100 tisíc EUR měsíčního obratu na účtu). Za účelem dokončení procesu nákupu Frakční akcie, XTB nakoupí celou akcii, přidělí hodnotu odpovídající části klientovi a zbývající část si ponechá pro budoucí obchody na svém brokerském účtu.

Investice do Frakčních akcií u XTB nemá žádnou spojitost s deriváty nebo CFD a jedná se o produkt založený na standardních akciích na burze. Když klienti XTB obchodují s akciemi, jsou vlastníky akcií společnosti. V případě Frakčních akcií je situace jiná.

Frakční akcie představují fiduciární právo na zlomky akcií nebo podílových jednotek ETF nabízených společností XTB. Toto fiduciární právo na zlomek akcie znamená, že držitel Frakčních akcií má nárok pouze na ekonomické výhody, které vyplývají přímo z investice do zlomku akcie. Právě XTB je držitelem příslušných akcií, na jejichž zlomek má klient fiduciární právo. Obchodování s Frakčními akciemi tedy není zcela totožné s nákupem vlastnického práva ke zlomku akcií.



https://www.xtb.com/cz/vzdelavani/frakcni-akcie


Ale dajte mi vediet aj vas nazor
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Croven »

Ja tomu rozumiem, a je fajin, že to daný broker má takto napísané a teda vieš, že keď si 10x kúpiš 0,1ks Microsoftu tak vieš, že na 10. nákup už vlastníš celú akciu. Mne len išlo o to, že niekde som v slovenských zákonoch/legislatíve nenašiel pojem frakčne akcie/cenné papiere, a teda slovenská legislatíva nepozná pojem frakčná akcia, ale toto je už zbytočne do hĺbky asi :D
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Mas inak pravdu. Pozera som aj vypis z Trade Republic. Cele akcie sa odpredali na burze a tie frakcie ako keby odkupil Trade Republic. No pozriem co bude v rocnom vypise

Riesia to napriklad aj tu

https://www.tradecz.cz/co-jsou-frakcni- ... ych-akcii/
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa rastislaf »

Co ja viem, kazdy broker kde som kedy mal kedy nejake frakcne akcie ich vo vypise uvadza ako ISIN + frakcny pocet akcii (napr. 10.35). Nikdy to nebolo ze ISIN + cely pocet akcii (10) a okrem toho nieco ine na tu frakcnu cast (0.35).

Keby toto malo iny danovy rezim ako cele akcie, tak by desattisice klientov roboporadcov ako Finax a pod. malo problem. Takisto realne zratat danovu povinnost ak napr. kazdy mesiac pravidlene prikupujes by bolo dost narocne, kedze tie frakcne casti nie su vo vypisoch od brokerov vedene samostatne - to by tam potom kazdy mesiac musela byt kupa/predaj derivatu.

To ale samozrejme neznamena ze FS na to nemoze mat iny pohlad...
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa capitalcapital »

niktoalebokadekto napísal: Ne 07 01, 2024 8:53 am 1. Akcia ako akcia, aj ked to len francia. Ved aj vela robo-advisorov je na tom postavenych a propaguju ako je to po roku oslobodene od dane (ale nie je to uctovna rada 🙂)

2. ano treba to zdanit
Vyjadrenie finančnej správy k zdanovaniu:
Príjem fyzickej osoby z predaja zlomkovej akcie, ktorá patrí do vlastníctva brokera, nie je možné považovať na účely dane z príjmov ani za príjem z kapitálového majetku podľa § 7 zákona o dani z príjmov, ani za príjem z prevodu akcie podľa § 8 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov, ale takýto príjem sa na účely dane z príjmov zahrňuje do ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov ako ostatný príjem "iný".
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa iosephus »

Tak to ma teda veľmi zaujíma ako sa bude zisťovať, či je to vo vlastníctve brokera alebo daňovníka. A keď kúpim 4x 0,25 akcie a posledný zlomok predám po viac ako roku tak zabudneme na to, že to boli frakcie?
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

capitalcapital napísal: Št 11 01, 2024 5:59 pm
niktoalebokadekto napísal: Ne 07 01, 2024 8:53 am 1. Akcia ako akcia, aj ked to len francia. Ved aj vela robo-advisorov je na tom postavenych a propaguju ako je to po roku oslobodene od dane (ale nie je to uctovna rada 🙂)

2. ano treba to zdanit
Vyjadrenie finančnej správy k zdanovaniu:
Príjem fyzickej osoby z predaja zlomkovej akcie, ktorá patrí do vlastníctva brokera, nie je možné považovať na účely dane z príjmov ani za príjem z kapitálového majetku podľa § 7 zákona o dani z príjmov, ani za príjem z prevodu akcie podľa § 8 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov, ale takýto príjem sa na účely dane z príjmov zahrňuje do ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov ako ostatný príjem "iný".
otazka teda, co znamena vo vlastnice brokera. Lebo aj vlastnikom frakcie som ja, nie?

A co potom robo advisory ako Finax a Portu? Ved business model je postaveny na frakciach a casovom teste...myslite, ze si to pred tym nikdy nepreverili?
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa rastislaf »

To je neskutocne ako v tomto state dokazu vsetko skomplikovat :cry: Takto robia automatizovane sporo-investovanie cez Finax / SLSP / XTB / T212 / ... prakticky nepouzitelne pre beznych ludi, respektive z beznych ludi ktori ich vyuzivaju danovych podvodnikov.

To by ma zaujimalo ako napriklad z ich pohladu sa ma zdanit toto:
- v januari kupim 10,9 akcie za cenu A
- vo februari dokupim 10,3 za cenu B = mam 21,2
- v marci dokupim 10,8 za cenu C = mam 32,0

Kedy som realizoval nakup a kedy predaj frakcii?

Vo februari som odpredal 0,9 frakcie a kupil 0,2 frakcie - danim (0,9 * B-A), alebo som kupil 0,3 frakcie a odpredal 1 celu "frakcnu" akciu a danim (1 * B-A)? V marci som realizoval iba nakup frakcii alebo aj predaj, a ak ano kolko som odpredal? Ziadny broker mi to takto vo vypise neuvadza, tak si to mam vymysliet podla seba?

A najvacsia sranda je, ze keby v aprili prisiel prepad o -50% z ktoreho sa uz v danom roku (a povedzme ani v nasledujucich X rokoch, az do odpredaja) nedostanem do plusu, aj tak ten februar/marec musim zdanit, kedze to vo februari a marci to bol "iny" prijem.
Naposledy upravil/-a rastislaf v Št 11 01, 2024 9:36 pm, upravené celkom 1 krát.
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa rastislaf »

Príjem fyzickej osoby z predaja zlomkovej akcie, ktorá patrí do vlastníctva brokera
inak ked uz slovickarime, to by ma zaujimalo ako mozem predat nieco co nevlastnim? :D
MiroSVK
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2023 2:38 pm
Has thanked: 3 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa MiroSVK »

rastislaf napísal: Št 11 01, 2024 9:22 pm To je neskutocne ako v tomto state dokazu vsetko skomplikovat :cry: Takto robia automatizovane sporo-investovanie cez Finax / SLSP / XTB / T212 / ... prakticky nepouzitelne pre beznych ludi, respektive z beznych ludi ktori ich vyuzivaju danovych podvodnikov.

To by ma zaujimalo ako napriklad z ich pohladu sa ma zdanit toto:
- v januari kupim 10,9 akcie za cenu A
- vo februari dokupim 10,3 za cenu B = mam 21,2
- v marci dokupim 10,8 za cenu C = mam 32,0

Kedy som realizoval nakup a kedy predaj frakcii?

Vo februari som odpredal 0,9 frakcie a kupil 0,2 frakcie - danim (0,9 * B-A), alebo som kupil 0,3 frakcie a odpredal 1 celu "frakcnu" akciu a danim (1 * B-A)? V marci som realizoval iba nakup frakcii alebo aj predaj, a ak ano kolko som odpredal? Ziadny broker mi to takto vo vypise neuvadza, tak si to mam vymysliet podla seba?

A najvacsia sranda je, ze keby v aprili prisiel prepad o -50% z ktoreho sa uz v danom roku (a povedzme ani v nasledujucich X rokoch, az do odpredaja) nedostanem do plusu, aj tak ten februar/marec musim zdanit, kedze to vo februari a marci to bol "iny" prijem.
Zrejme treba vždy po nazbieraní celej akcie počkať jeden rok, a až potom predať a hotovo. To už daniť netreba
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa miobaspe »

capitalcapital napísal: Št 11 01, 2024 5:59 pm
niktoalebokadekto napísal: Ne 07 01, 2024 8:53 am 1. Akcia ako akcia, aj ked to len francia. Ved aj vela robo-advisorov je na tom postavenych a propaguju ako je to po roku oslobodene od dane (ale nie je to uctovna rada 🙂)

2. ano treba to zdanit
Vyjadrenie finančnej správy k zdanovaniu:
Príjem fyzickej osoby z predaja zlomkovej akcie, ktorá patrí do vlastníctva brokera, nie je možné považovať na účely dane z príjmov ani za príjem z kapitálového majetku podľa § 7 zákona o dani z príjmov, ani za príjem z prevodu akcie podľa § 8 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov, ale takýto príjem sa na účely dane z príjmov zahrňuje do ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov ako ostatný príjem "iný".
Ahoj. Mozem poprosit zdroj na toto vyjadrenie financnej spravy? Pripadne aj presne znenie otazky? Dakujem
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Croven »

rastislaf napísal: Št 11 01, 2024 9:22 pm To je neskutocne ako v tomto state dokazu vsetko skomplikovat :cry: Takto robia automatizovane sporo-investovanie cez Finax / SLSP / XTB / T212 / ... prakticky nepouzitelne pre beznych ludi, respektive z beznych ludi ktori ich vyuzivaju danovych podvodnikov.

To by ma zaujimalo ako napriklad z ich pohladu sa ma zdanit toto:
- v januari kupim 10,9 akcie za cenu A
- vo februari dokupim 10,3 za cenu B = mam 21,2
- v marci dokupim 10,8 za cenu C = mam 32,0

Kedy som realizoval nakup a kedy predaj frakcii?

Vo februari som odpredal 0,9 frakcie a kupil 0,2 frakcie - danim (0,9 * B-A), alebo som kupil 0,3 frakcie a odpredal 1 celu "frakcnu" akciu a danim (1 * B-A)? V marci som realizoval iba nakup frakcii alebo aj predaj, a ak ano kolko som odpredal? Ziadny broker mi to takto vo vypise neuvadza, tak si to mam vymysliet podla seba?

A najvacsia sranda je, ze keby v aprili prisiel prepad o -50% z ktoreho sa uz v danom roku (a povedzme ani v nasledujucich X rokoch, az do odpredaja) nedostanem do plusu, aj tak ten februar/marec musim zdanit, kedze to vo februari a marci to bol "iny" prijem.
Jednoducho predávaj len celé akcie. Ak broker umožňuje nákup frakčných akcii a zároveň umožňuje presun akcií k inému brokerovi, tak určite nieje možné presun frakčnej akcie (aspoň si myslím), ale len celej akcie, takže by som to bral tak, že ak 10x nakúpim 0,1ks akcie, tak na 10. nákup už vlastním celú akciu a začína mi časový test, pretože verím, že akciu si budem vedieť presunúť k inému brokerovi. Napr T121 zatiaľ neumožnuje presun akcií, ale oni tvrdia, že ty vlastníš aj frakčné akcie. Takže ak by niekto z daňového chcel po tebe papier, že ty vlastníš frakčnú akciu, tak broker by ti mal poslať výpis a tám to podľa mňa končí.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Fund »

...info na stranke XTB
Ak nakúpim napríklad dve polovice jednej akcie, premení sa na jednu celú?
Áno. V XTB sa vám frakcie akcií po dosiahnutí objemu jednej akcie skonvertujú na celú akciu, čo vám dáva plné práva spojené s vlastníctvom týchto akcií (napr. právo zúčastniť sa valného zhromaždenia). K tomuto zlúčeniu akcií dochádza raz denne a z právneho hľadiska sa ich právoplatným vlastníkom stávate do dvoch pracovných dní po nadobudnutí „celej akcie“.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Croven »

Fund napísal: Pi 12 01, 2024 10:57 am ...info na stranke XTB
Ak nakúpim napríklad dve polovice jednej akcie, premení sa na jednu celú?
Áno. V XTB sa vám frakcie akcií po dosiahnutí objemu jednej akcie skonvertujú na celú akciu, čo vám dáva plné práva spojené s vlastníctvom týchto akcií (napr. právo zúčastniť sa valného zhromaždenia). K tomuto zlúčeniu akcií dochádza raz denne a z právneho hľadiska sa ich právoplatným vlastníkom stávate do dvoch pracovných dní po nadobudnutí „celej akcie“.
otázka je, ako to je v T212, Portu, Finax, IBKR atď...
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa rastislaf »

Croven napísal: Pi 12 01, 2024 10:41 am ak 10x nakúpim 0,1ks akcie, tak na 10. nákup už vlastním celú akciu a začína mi časový test, pretože verím, že akciu si budem vedieť presunúť k inému brokerovi.
To ano, ale to by znamenalo ze si pri 10. nakupe predal 9 * pohladavku na 0,1 akcie, ktorej hodnota sa medzicasom zmenila (znizila alebo zvysila) - ak sa zvysila, realizoval si zisk spadajuci pod "ine prijmy".
MiroSVK
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2023 2:38 pm
Has thanked: 3 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa MiroSVK »

rastislaf napísal: Pi 12 01, 2024 2:56 pm
Croven napísal: Pi 12 01, 2024 10:41 am ak 10x nakúpim 0,1ks akcie, tak na 10. nákup už vlastním celú akciu a začína mi časový test, pretože verím, že akciu si budem vedieť presunúť k inému brokerovi.
To ano, ale to by znamenalo ze si pri 10. nakupe predal 9 * pohladavku na 0,1 akcie, ktorej hodnota sa medzicasom zmenila (znizila alebo zvysila) - ak sa zvysila, realizoval si zisk spadajuci pod "ine prijmy".
Však ale pri 10 nákupe sa len zapíšeš ako majiteľ celej akcie, tam sa nepredávajú pohľadávky
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa Croven »

rastislaf napísal: Pi 12 01, 2024 2:56 pm
Croven napísal: Pi 12 01, 2024 10:41 am ak 10x nakúpim 0,1ks akcie, tak na 10. nákup už vlastním celú akciu a začína mi časový test, pretože verím, že akciu si budem vedieť presunúť k inému brokerovi.
To ano, ale to by znamenalo ze si pri 10. nakupe predal 9 * pohladavku na 0,1 akcie, ktorej hodnota sa medzicasom zmenila (znizila alebo zvysila) - ak sa zvysila, realizoval si zisk spadajuci pod "ine prijmy".
Ja by som nič nepredal podľa mňa. Všetky akcie sú vedené aj tak na brokera na jeho omnibus účte ktorý je u daného depozitára cp. Podla mňa si broker vo svojej databáze iba zmení, že vlastním 1 celú akciu, respektívne mu blikne, že z 0,9ks je 1ks a ak budem chcieť, tak si tú akciu prevediem k inému brokerovi, takže broker A spraví iba -1x akcia a broker B spraví +1 akcia. Samozrejme toto sú iba moje osobné dohady, nikde nie je napísané ako to vlastne funguje. XTB to má jasné uvedené, že keď kúpiš 10x 0,1ks tak potom si Ťa v databáze evidujú ako vlastníka 1 celej akcie, ktorú možeš previesť napr do IB.

V podstate neviem aký je rozdiel medzi tým, že vlastní 1ks a 0,2ks. Všetky akcie ktoré sú kúpene u daného brokera, tak sú uložené u depozitára na meno brokera, a tvoje meno je len v databáze brokera a máš k danej akcie plné vlastnícké právo.

Je to celkom zaujímava komplikovaná téma a najradšej by som bol ak by sa všetci (ľudia od daní a fin. správy) zhodli na tom, že aj frakčná akcia je akcie - teda cenný papier. A keď ti T212 pošle výpis tvojich akcíi a bude tam, že Rastislaf vlastní 0,7584214 ks TESLY, tak proste máš od brokera potvrdenie - čierne na bielom, že vlastníš 0,7584214 ks cenného papiera, koniec diskusie.

Podľa mňa, asi tie frakčné akcie nebudú problém, veď to by potom nemohol poriadne fungovať ani FINAX, PORTU a podobné platformy.

Uvidíme za pár rokov keď ľudia začnú predávať portfólia z Finaxu alebo Portu, čo sa bude diať :D
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa jcar »

Myslím, že téma zdaňovania predaja zlomkových akcií by si zaslúžila aj vlastné vlákno.
Zaujímalo by ma, ako sa pozerá Finančná správa na produkty typu Inteligentná renta (Finax), Rentový účet (EIC) a pod., kde nepochybne dochádza každý mesiac k predajom neceločíselného počtu akcií, predpokladajme že už po ročnom teste. Akým spôsobom si predstavujú danenie takýchto príjmov.
MiroSVK
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2023 2:38 pm
Has thanked: 3 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa MiroSVK »

A taktiež stavam sa teda na T212 vlastníkom celej akcie po kúpe 10 x 0,1 akcie a keď to po kúpe poslednej frakcie predám po roku tak nemusím platiť daň?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jcar napísal: Pi 12 01, 2024 3:53 pm Myslím, že téma zdaňovania predaja zlomkových akcií by si zaslúžila aj vlastné vlákno.
Zaujímalo by ma, ako sa pozerá Finančná správa na produkty typu Inteligentná renta (Finax), Rentový účet (EIC) a pod., kde nepochybne dochádza každý mesiac k predajom neceločíselného počtu akcií, predpokladajme že už po ročnom teste. Akým spôsobom si predstavujú danenie takýchto príjmov.
Som založil k tomu osobitné vlákno. teraz presuniem tých pár príspevkov, čo začala táto téma

Ja si myslím, že z daňového hľadiska je úplne jedno, či máte celé akcie, alebo zlomkové. Dôležitá je podľa mňa suma a čas investície.
Napr. do EIC, Finaxu a teraz i do XTB posielate len vklady...napr. 100 €. A oni tých 100 € investujú do cenných papierov ( ETFs, akcií, dlhopisov atd. )
Takže investovaná suma, z tej sumy výnos...aj FIFO je podľa mňa o tom, že prvá transakcia 100 € je po roku oslobodená....druhá tiež po roku atd.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

JUGGLER napísal: Pi 12 01, 2024 10:28 pm Ja si myslím, že z daňového hľadiska je úplne jedno, či máte celé akcie, alebo zlomkové. Dôležitá je podľa mňa suma a čas investície.
Napr. do EIC, Finaxu a teraz i do XTB posielate len vklady...napr. 100 €. A oni tých 100 € investujú do cenných papierov ( ETFs, akcií, dlhopisov atd. )
Takže investovaná suma, z tej sumy výnos...aj FIFO je podľa mňa o tom, že prvá transakcia 100 € je po roku oslobodená....druhá tiež po roku atd.
To je pekné že si to Ty tak myslíš, ja si to tiež tak myslím a myslí si to asi každý iný investor. Ale podľa mňa je dôležité, ako sa k tomu bude stavať fin. správa alebo daňováci. Pretože SK legislatíva nepozná pojem frakčná akcie (nepodarilo sa mi nič nájsť na oficialných stránkach). Ak by som predal 0,921 ks akcie BRK A (1ks stojí 551 000 USD) a teda by prišla na mňa kontrola a chceli by dokázať príjem a aj to, že to nemusím daniť, tak ako postupovať? :D Ukážem im dátum nákupu ktorý bude starší viac ako 1 rok a tam to končí? Asi áno, ale čo ak niekto začne riešiť, či je naozaj možné byť vlastníkom frakčnej akcie, pretože ak vlastním frakciu tak nemám práva skutočného akcionára - je to teda naozaj 0,85ks "fyzická akcia"? A ako to potom dokazovať a naťahovať sa snimi? Do teraz sa to asi neriešilo, ale k burze má teraz prístup hoci kto a podľa mňa behom pár rokov sa to začne riešiť. Ak by som si ja založil obyčajnú akciovú firmu, kde by som akcie rozdal zamestnancom, tak pochybujem, že možem dať Jožkovi z IT vrchného manažmenut 0,78ks akcie mojej firmy, to nedáva zmysel podla mňa.

To by chcelo niekoho kto má stým skúsenosti kto zažil podobnú kontrolu, alebo niekoho z finančňáku aby povedal ako sa dívajú na zisky z Finaxu, EIC a podobne..
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa miror »

Otvorili ste zaujimavu temu na pisanie nazorov ale v praxi skoro bezvyznamnu.
Ako sa vyjadrila financna sprava, chcu aby sa to danilo podla §8 a tam je tiez urceny oslobodeny minimalny prijem 500€, az od ktoreho sa dani. Kolki ludia budu mat vynos z predaja frakcnej akcie (rozdiel nakupu a predaja) vacsi ako toto minimum ? Myslim, ze mizive percento.
A dalsia vec je aplikovatelnost takehoto posudzovania - ako dokaze Financna sprava vycislit nejaky prijem z predaja frakcie ? Aby to mohlo byt aplikovatelne v praxi, muselo by sa to dat identifikovat, co Financna sprava nedokaze. Ako z ich zaznamov chce niekomu zistit, ze mal podat danove priznanie, lebo mal zisk z predaja frakcii nad 500 € ? Nijako.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa capitalcapital »

miror napísal: Ne 14 01, 2024 9:04 am Otvorili ste zaujimavu temu na pisanie nazorov ale v praxi skoro bezvyznamnu.
Ako sa vyjadrila financna sprava, chcu aby sa to danilo podla §8 a tam je tiez urceny oslobodeny minimalny prijem 500€, az od ktoreho sa dani. Kolki ludia budu mat vynos z predaja frakcnej akcie (rozdiel nakupu a predaja) vacsi ako toto minimum ? Myslim, ze mizive percento.
A dalsia vec je aplikovatelnost takehoto posudzovania - ako dokaze Financna sprava vycislit nejaky prijem z predaja frakcie ? Aby to mohlo byt aplikovatelne v praxi, muselo by sa to dat identifikovat, co Financna sprava nedokaze. Ako z ich zaznamov chce niekomu zistit, ze mal podat danove priznanie, lebo mal zisk z predaja frakcii nad 500 € ? Nijako.
Oslobodenie pri § 8 ods. 1 je len pri písm. a), d), e), f), r). (ak dobre pozerám)
Finančná správa uviedla kategóriu "iné".
Máš pravdu že teraz to asi nemajú v hladáčiku, ale časom keď budú viac digitalizovaný? Oni skôr budú reagovať na väčší pohyb od brokera na tvoj účet, a potom už budeš musieť ty dokladovať a dokazovať, si myslím.
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa jcar »

Možno píšem zbytočne obsiahlo, ale majte prosím so mnou trochu trpezlivosti, lebo to stanovisko Finančnej správy mi nie je úplne jasné.

Domnievam sa, že toto je praktická otázka v situácii, keď chcete investované prostriedky čerpať. Chápem, že väčšina čitateľov rieši najmä ako-investovať. Obľubený "sedliak" asi bude sporo-investovať do ETF prostredníctvom EIC, Finaxu, Portu a pod. Avšak vo výsledku investujeme s nejakým cieľom, často s vidinou prilepšenia na dôchodku. A vtedy je vhodné mať aj predstavu o čerpaní. Podobne ako pri sporo-investovaní, keď chcem nastaviť trvalý príkaz a nestarať sa, chcel by som neskôr pravidelne každý mesiac čerpať z nainvestovaných prostriedkov. Nie každý bude v 70-ke zadávať pokyny brokerovi (ani pri sporení to nerobil).

Takže čo poradiť sedliakovi, ako na čerpanie? V prípade niektorých rentových produktov ako má Finax alebo EIC dochádza k postupnému odpredaju portfólia tak, aby bolo možné vyplatiť požadovanú rentu (tá je definovaná sumou, nie počtom podielov). Predpokladám, že tak ako boli nakupované zlomkové akcie pri sporení, tak sú pri čerpaní zlomkové akcie predávané.

Tým sa dostávame k problematike daní pri predaji zlomkových akcií. Pokiaľ je to možné, chcel by som sa pri čerpaní renty vyhnúť každoročnému podávaniu daňového priznania a danenia tohto príjmu. Lebo sa domnievam, že je splnený ročný časový test - avšak moje domnienky sú možno chybné a určite majú inú váhu ako pohľad Finančnej správy.

Krátky hypotetický a zjednodušený príklad s konkrétnymi číslami, kde odhliadneme od poplatkov:

rok - aktivita
2020 12 x nákup ETF za 100 eur, cena ETF celý rok 400
teda 12 x nákup 0,25 akcie, dokopy 3 akcie

2021 12 x nákup ETF za 100 eur, cena ETF celý rok 400
teda 12 x nákup 0,25 akcie, dokopy už 6 akcií

2022 žiadna aktivita, ročný časový test
cena ETF medzitým stúpla na 800 eur
hodnota portfólia 6 * 800 = 4800 eur

2023 čerpanie renty vo výške 400 eur v 12 splátkach, cena ETF celý rok 800
12 x 400 eur, vyčerpanie celého účtu
teda 12 x predaj 0,50 akcie

celkovo náklady: 2400 eur
celkovo príjmy: 4800 eur

1. Bol splnený v tomto scenári ročný test alebo nie?
2. Ak by som predal v 2023 všetko naraz, tak by bol splnený ročný test?
3. Ak je odpoveď na 1. otázku "nie", ale možno aj vo všeobecnosti, čo poradiť sedliakovi pri čerpaní?

Podľa diskusie sú názory na prvé dve otázky rôznorodé (áno-áno, nie-nie a možno aj nie-áno). Možno má niekto reálne skúsenosti, ako sa k tomu stavia FS.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

Myslím si, že fin. správa sa bude k tomu stavať tak, že ak si frakčnú akciu vlastnil ty - teda broker ti vie poslať výpis (alebo si ho vieš vygenerovať), že majiteľom 0,2ks akcie si Ty, tak to bude brať tak, že Ty si vlastní 0,2ks cenného papiera.

Ale toto sú iba odhady ničím nepodložené :D

Napr v ČR kde som daňový rezident sa tiež táto problematika rieši, aj k tomu sa vyjadrilo aj Generálne finančné riaditeľstvo - je to iba informačné stanovisko (viz na konci stanoviska), lepšiu kvalitu obrázku som nenašiel.
Obrázok

Ďalej sa k frakčným akciám vyjadruje aj ESMA (European Securities and Markets Authority):

https://www.esma.europa.eu/sites/defaul ... shares.pdf

V prílohe posielam preklad cez DeepL pdfka

Výňatok z pdfka:
Zatiaľ čo rôzne štruktúry sa z obchodného hľadiska označujú ako čiastkové akcie, toto vyhlásenie sa zameriava na nástroje umožňujúce investorom prístup k zlomkom akcií prostredníctvom derivátov, ktoré odvodzujú svoju hodnotu od ceny podkladovej akcie spoločnosti. Tento preto sa toto vyhlásenie netýka produktov, ktoré poskytujú prístup k zlomkom akcií v iným spôsobom, napr. spoluvlastnícke štruktúry. Treba však poznamenať, že iné štruktúry čiastkových akcií tiež vyvolávajú určité obavy týkajúce sa ochrany investorov a že niektoré objasnenia uvedené v tomto vyhlásení môžu byť relevantné aj pre takéto štruktúry.
a ešte pridám zaujímavý text https://www.epravo.cz/top/clanky/nastin ... 16768.html
Prílohy
ESMA35-43-3547_Public_Statement_on_fractional_shares sk.pdf
(155.32 KiB) 17 stiahnutia
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Vyjadrenie finančnej správy - mail 15.1.2024
Príjem fyzickej osoby z predaja zlomkovej (frakčnej) akcie nie je možné zaradiť do príjmov z prevodu akcií podľa § 8 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov, nakoľko fyzická osoba nie je vlastníkom celej akcie a nemôže ju ako vlastník predať, až kým sa nestane vlastníkom celej akcie. Pri zlomkových akciách ostáva vlastníkom akcií broker, ktorý má právo ich predať. Rozhodujúce je teda vlastníctvo celej akcie a právo s ňou nakladať, nie spôsob jej nadobudnutia.
Ak súčet zlomkových (frakčných) akcií vzťahujúcich sa k akciám určitej spoločnosti presiahne hodnotu celej akcie (celé číslo), klient sa stane vlastníkom takejto (celej) akcie, pričom daná akcia bude registrovaná na jeho investičnom účte.

Od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja (prevodu) cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok, a to len za predpokladu, že doba medzi ich prijatím na regulovaný trh alebo obdobný zahraničný regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok.

Ing. Jana G......
Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

capitalcapital napísal: Po 15 01, 2024 9:13 am Vyjadrenie finančnej správy - mail 15.1.2024
Príjem fyzickej osoby z predaja zlomkovej (frakčnej) akcie nie je možné zaradiť do príjmov z prevodu akcií podľa § 8 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov, nakoľko fyzická osoba nie je vlastníkom celej akcie a nemôže ju ako vlastník predať, až kým sa nestane vlastníkom celej akcie. Pri zlomkových akciách ostáva vlastníkom akcií broker, ktorý má právo ich predať. Rozhodujúce je teda vlastníctvo celej akcie a právo s ňou nakladať, nie spôsob jej nadobudnutia.
Ak súčet zlomkových (frakčných) akcií vzťahujúcich sa k akciám určitej spoločnosti presiahne hodnotu celej akcie (celé číslo), klient sa stane vlastníkom takejto (celej) akcie, pričom daná akcia bude registrovaná na jeho investičnom účte.

Od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja (prevodu) cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok, a to len za predpokladu, že doba medzi ich prijatím na regulovaný trh alebo obdobný zahraničný regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok.

Ing. Jana G......
Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
Tak tým pádom je to jasné a téma sa môže uzavrieť :D
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Znamená to teda, že časový test 1 rok začína plynúť až nadobudnutím posledného zlomku - keď súčet zlomkov dosiahne 1.00?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

michalhornicheck napísal: Po 15 01, 2024 1:31 pm Znamená to teda, že časový test 1 rok začína plynúť až nadobudnutím posledného zlomku - keď súčet zlomkov dosiahne 1.00?
Takto tomu ja rozumiem a podľa mňa to dáva aj zmysel. Bral by som to aj tak ak by som kúpil 2x 0,8ks, tak pri druhom nákupe by som vlastnil 1 celú ackiu na ktorú platí časový test a 0,6 akcie ku ktorej potrebujem dokúpiť minimálne 0,4 akcie aby som mal ďalšiu celú akciu.
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa rastislaf »

Posielali ste uz niekto link na tento thread Finaxu / Portu? :) Myslim ze toto im dost moze skomplikovat business...
Naposledy upravil/-a rastislaf v Po 15 01, 2024 1:58 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Croven napísal: Po 15 01, 2024 9:35 am
capitalcapital napísal: Po 15 01, 2024 9:13 am Vyjadrenie finančnej správy - mail 15.1.2024
Príjem fyzickej osoby z predaja zlomkovej (frakčnej) akcie nie je možné zaradiť do príjmov z prevodu akcií podľa § 8 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov, nakoľko fyzická osoba nie je vlastníkom celej akcie a nemôže ju ako vlastník predať, až kým sa nestane vlastníkom celej akcie. Pri zlomkových akciách ostáva vlastníkom akcií broker, ktorý má právo ich predať. Rozhodujúce je teda vlastníctvo celej akcie a právo s ňou nakladať, nie spôsob jej nadobudnutia.
Ak súčet zlomkových (frakčných) akcií vzťahujúcich sa k akciám určitej spoločnosti presiahne hodnotu celej akcie (celé číslo), klient sa stane vlastníkom takejto (celej) akcie, pričom daná akcia bude registrovaná na jeho investičnom účte.

Od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja (prevodu) cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok, a to len za predpokladu, že doba medzi ich prijatím na regulovaný trh alebo obdobný zahraničný regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok.

Ing. Jana G......
Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
aj zlomková akcia sa dá predať
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

.
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa rastislaf »

capitalcapital napísal: Po 15 01, 2024 9:13 am Vyjadrenie finančnej správy - mail 15.1.2024
Pri zlomkových akciách ostáva vlastníkom akcií broker, ktorý má právo ich predať.

Ing. Jana G......
Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
Trade Republic:
"When you invest in fractional shares with Trade Republic, you own real fractions of shares."
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

V dokument u IBKR sa píše že:

The client will always be the beneficial owner of any fractional Shares in their account and all fractional Shares owned by a client are segregated in IBKR's books and records in the same manner and to the same extent as whole shares owned by such client.

Klient je vždy skutočným vlastníkom všetkých čiastkových Akcií na svojom účte a všetky čiastkové Akcie vo vlastníctve klienta sú v účtovných knihách a záznamoch IBKR evidované rovnakým spôsobom a v rovnakom rozsahu ako celé akcie vo vlastníctve klienta.

Takže podla tohoto, tvrdenie pána z finančnej správy pri IBKR je nepravdivé.

https://gdcdyn.interactivebrokers.com/U ... ormdb=4289

//dokonca u T212 vlasním necelú akciu TESLY a chodia mi emaily, že možem hlasovať :D

//EDIT: Takže, keď mi Broker vo svojom oficiálnom dokumente napíše, že ja som skutočný vlastník frakčnej akcie, tak to može nejaký Jožko z fin. správy neuznať? Pretože verím, že tak ako má on vo svojich záznamoch poznačené že vlastním 1ks akcie, tak tak isto má poznačené že vlastním 0,412ks kacie.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa frakan »

Croven napísal: Po 15 01, 2024 2:16 pm V dokument u IBKR sa píše že:

The client will always be the beneficial owner of any fractional Shares in their account and all fractional Shares owned by a client are segregated in IBKR's books and records in the same manner and to the same extent as whole shares owned by such client.

Klient je vždy skutočným vlastníkom všetkých čiastkových Akcií na svojom účte a všetky čiastkové Akcie vo vlastníctve klienta sú v účtovných knihách a záznamoch IBKR evidované rovnakým spôsobom a v rovnakom rozsahu ako celé akcie vo vlastníctve klienta.

Takže podla tohoto, tvrdenie pána z finančnej správy pri IBKR je nepravdivé.

https://gdcdyn.interactivebrokers.com/U ... ormdb=4289

//dokonca u T212 vlasním necelú akciu TESLY a chodia mi emaily, že možem hlasovať :D

//EDIT: Takže, keď mi Broker vo svojom oficiálnom dokumente napíše, že ja som skutočný vlastník frakčnej akcie, tak to može nejaký Jožko z fin. správy neuznať? Pretože verím, že tak ako má on vo svojich záznamoch poznačené že vlastním 1ks akcie, tak tak isto má poznačené že vlastním 0,412ks kacie.
Myslím že pani s FS má pravdu .. reálne nemôžeš vlastniť frakciu lebo reálne žiadna frakcia neexistuje. Existuje len záznam na nejakom pseudoúčte brokera, kde si to on páruje.
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa rastislaf »

frakan napísal: Po 15 01, 2024 3:25 pm Myslím že pani s FS má pravdu .. reálne nemôžeš vlastniť frakciu lebo reálne žiadna frakcia neexistuje. Existuje len záznam na nejakom pseudoúčte brokera, kde si to on páruje.
Nuz co ja viem, mne cely ten problem s frakciu pride ako zbytocne vymyslena komplikacia - napriklad frakcia domu tiez realne neexistuje, a napriek tomu mozem vlastnit 1/5 nehnutelnosti, a z danoveho hladiska tiez nie je rozdiel ci vlastnim cely dom, alebo len jeho podiel. Nehnutelnost ma predsa "casovy test" 5 rokov bez rozdielu na to, ci som ju kupil celu alebo len jej podiel, ci nie?
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"