Zloženie portfólia z ETF

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Majokx
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 9:00 pm

Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa Majokx »

Ahojte milí investori :)

Chcel by som vás poprosiť o radu . Rad by som si u brokra zostavil investične portfólio z ETF na dlhodobé investovanie . Môj investičný horizont je 20 + rokov . Na začiatok by som tam chcel vložiť sumu 17 000 a postupne prikupovať . Moje prvotne návrhy boli.
1 :
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF - 50%
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF - 50%

Alebo 2 možnosť
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF - 30%
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF - 20%
S&P 500 - 50%

Rozmýšľam správne alebo by to bolo celé treba postaviť inak ? :graf: :graf:
ibi2525
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 29 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Za mňa, obe možnosti sú fajn.. a nič nepokazíš ani jednou s možností. Rovnakú dilemu som riešil aj ja. Nakoniec by som len poradil že najdôležitejšie je začať a potom vyber produktu (brokera) z čo najmenšími poplatkami..ideálne s nulovými a potom tretia vec vydržať idealne aspoň tých 20r.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa aviceN »

Všetko sú to veľké etablované ETFka, možno pri tej 2. možnosti vidím veľký overlap pri NASDAQ-u a SP500, keďže cca 87% firiem NASDAQ-u sa nachádza aj v SP500, ktoré je samozrejme tým, že obsahuje 500 titulov viac diverzifikované. Tým, že zvolíš všetky 3 a porovnáš si ich top 10, prikladáš veľkú váhu na USA, čo eventuálne samozrejme nemusí byť na škodu, tak ako píše ibi, vydržať investovať aj keby traktory padali. Osobne by som sa priklonil k možnosti č. 1, v jednom nakupuješ kompletne celý svet 3500 spoločností a druhé na USA vo veľkom.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Majokx
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 9:00 pm

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa Majokx »

aviceN napísal: St 24 01, 2024 12:54 pm Všetko sú to veľké etablované ETFka, možno pri tej 2. možnosti vidím veľký overlap pri NASDAQ-u a SP500, keďže cca 87% firiem NASDAQ-u sa nachádza aj v SP500, ktoré je samozrejme tým, že obsahuje 500 titulov viac diverzifikované. Tým, že zvolíš všetky 3 a porovnáš si ich top 10, prikladáš veľkú váhu na USA, čo eventuálne samozrejme nemusí byť na škodu, tak ako píše ibi, vydržať investovať aj keby traktory padali. Osobne by som sa priklonil k možnosti č. 1, v jednom nakupuješ kompletne celý svet 3500 spoločností a druhé na USA vo veľkom.

Tiež sa prikladám k možnosti číslo 1 . Tých spomínaných 17 000€ vložiť naraz keď sme momentálne na ATH . Alebo rozložiť ju v čase dajme tomu rozložiť ju na 12- ctiny a každý mesiac zainvestovať v priebehu roku . Štatisticky vyplýva že jednorazová investícia sa vždy viac oplatila ako rozloženie v čase len pokial sme momentálne na vrchole ?:(
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Investovat "aj keby traktory padali" je rozumne, ale nie do padajucich traktorov. :D

Kupovat pri ATH je v poriadku. Trh sa nechova podla etiky, kde chudobny zbohatne a bohaty zchudobnie. Treba vsak konat ak trh ci cena akcie pada.

Povedzme, ze maximum je 100 kde nakupis. Cena vyjde na 200 a potom pada na 190, 180, 170... atd. Casom je rozumne predat, nie lapat padajuci noz, alebo cakat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Ivix
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa Ivix »

Ak by som si mal vybrat z uvedenych moznosti, isiel by som do portfolia c.1 (u mna je hlavne MSCI ACWI). Co sa tyka jednorazovej sumy/DCA, podla historickych dat je priblizne v 2/3 pripadov lepsie investovat jednorazovo, vychazda to lepsie v medvedom trhu a dokonca aj na vrchole (o nejakych 0.18% p.a oproti DCA). Ben Felix to ma v jednom videu dobre zhodnotene (ale sam by som asi odvahu na to nemal, ale rozlozil by som to na par nakupov vramci 1 roka). Ber v uvahu aj poplatky za nakup u brokera.
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa Martin7 »

alebo tretia možnosť:
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF - 100%

Mladý človek v začiatkoch a nie ešte veľkým majetkom nepotrebuje diverzifikáciu do 3500 firiem, ale potrebuje dosahovať čo najvyšší výnos.
Cca 100 firiem v Nasdaqu je diverzifikácia až až. Tu je kopec ľudí čo majú vlastné portfólia s 20-timi firmami.
Keď bude mať o 20 rokov viac, na účte 5x toľko ako keby mal peniaze v svetovom indexe bude len rád. A potom keď bude chcieť pribrzdiť a viac diverzifikovať, tak si to už reálne bude môcť dovoliť.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: St 24 01, 2024 6:04 pm alebo tretia možnosť:
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF - 100%

Mladý človek v začiatkoch a nie ešte veľkým majetkom nepotrebuje diverzifikáciu do 3500 firiem, ale potrebuje dosahovať čo najvyšší výnos.
Cca 100 firiem v Nasdaqu je diverzifikácia až až. Tu je kopec ľudí čo majú vlastné portfólia s 20-timi firmami.
Keď bude mať o 20 rokov viac, na účte 5x toľko ako keby mal peniaze v svetovom indexe bude len rád. A potom keď bude chcieť pribrzdiť a viac diverzifikovať, tak si to už reálne bude môcť dovoliť.
Súhlas :potlesk:

Zdôraznil by som vetu:
Mladý človek v začiatkoch a nie ešte veľkým majetkom nepotrebuje diverzifikáciu do 3500 firiem, ale potrebuje dosahovať čo najvyšší výnos.

Prečo ja ľuďom odporúčam ETF USA (SP500). Lebo je to zlatý stred pre stredný vek i pre priemernú povahu (psychiku ).
Platí, že akcie sú rizikové aktívum a ľudia sú väčšinou konzervatívni ( majú averziu k stratám ), preto ľuďom vysvetlujem, že najdiverzifikovanejšie ETF je ETF SVET z 2500 akciami. Nech konzervatívci spávajú kľudne z vedomím že majú zainvestované do najlepšieho podnikania po celom svete.

No keď má človek čo len trochu kuráže na vyššie výnosy, tak ho nabádam na čisto USA, mekku podnikania, moderných technológii a inovácii.
Tam smerujú všetky mozgy sveta, tam je i kapitál.

No čím je človek mladší a čím viac kuráže má niečo dosiahnúť a chápe, že súčasnosť i budúcnosť je v technológiách, tomu môžem povedať len jedno:
choď do toho, neboj sa strát, nemaj v gatiach a vsaď na Nasdaq 100, alebo ešte špecializovanejšie ETF na technológie a IT.

Tu patrí Nasdaq 100, ktorý som zahrnul do Hitparády, ale pre fajnšmekrov existuje aj hustejší odvar.

V hodnotení od 2016 (8 rokov) dal Nasdaq 100 okolo +300%.
Technologické ETFs napr. Invesco US Technology Sector, alebo iShares S&P 500 Information Technology dali okolo +400%
ETF USA dalo +160% a ETF SVET +120%.


Stačí jedno ETF na celý život

Aj tie špecializované technologické ETF majú dosť akcií: jedno trackuje index s viac ako 300 firmami a iShares S&P 500 IT obsahuje 65 akcií.

Ak máme investíciu na maximálny výnos pri maximálnom riziku, tak v istom veku, alebo pri istom výnose (ked skonštatujeme, že máme oveľa viac ako v SP500, alebo MSCI World ) môžeme presedlať na niečo viac konzervatívne ( pre mňa SP500 a nekonečný investičný horizont - pre iného to môže byť ETF SVET, či dlhopisy, alebo peňažné fondy). Povedal by som, že bude závisieť od okolností v akých sa svet bude nachádzať ( inflácia, geopolitika, možnosti zhodnocovania v iných kategóriách.. ), ale takisto stav vašej psychiky ( ľudia vo vyššom veku majú radi istotu, môžu sa báť budúcnosti, proste človek sa mení ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Leito55
Príspevky: 8
Dátum registrácie: So 07 05, 2022 4:40 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa Leito55 »

A čo tak kombinácia ?!?

iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc)
4.91%

iShares Core MSCI World UCITS ETF(Acc) 66.53%

iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF
10.07%

iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc)
16.05%
Majokx
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 9:00 pm

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa Majokx »

JUGGLER napísal: St 24 01, 2024 8:12 pm
Martin7 napísal: St 24 01, 2024 6:04 pm alebo tretia možnosť:
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF - 100%

Mladý človek v začiatkoch a nie ešte veľkým majetkom nepotrebuje diverzifikáciu do 3500 firiem, ale potrebuje dosahovať čo najvyšší výnos.
Cca 100 firiem v Nasdaqu je diverzifikácia až až. Tu je kopec ľudí čo majú vlastné portfólia s 20-timi firmami.
Keď bude mať o 20 rokov viac, na účte 5x toľko ako keby mal peniaze v svetovom indexe bude len rád. A potom keď bude chcieť pribrzdiť a viac diverzifikovať, tak si to už reálne bude môcť dovoliť.
Súhlas :potlesk:

Zdôraznil by som vetu:
Mladý človek v začiatkoch a nie ešte veľkým majetkom nepotrebuje diverzifikáciu do 3500 firiem, ale potrebuje dosahovať čo najvyšší výnos.

Prečo ja ľuďom odporúčam ETF USA (SP500). Lebo je to zlatý stred pre stredný vek i pre priemernú povahu (psychiku ).
Platí, že akcie sú rizikové aktívum a ľudia sú väčšinou konzervatívni ( majú averziu k stratám ), preto ľuďom vysvetlujem, že najdiverzifikovanejšie ETF je ETF SVET z 2500 akciami. Nech konzervatívci spávajú kľudne z vedomím že majú zainvestované do najlepšieho podnikania po celom svete.

No keď má človek čo len trochu kuráže na vyššie výnosy, tak ho nabádam na čisto USA, mekku podnikania, moderných technológii a inovácii.
Tam smerujú všetky mozgy sveta, tam je i kapitál.

No čím je človek mladší a čím viac kuráže má niečo dosiahnúť a chápe, že súčasnosť i budúcnosť je v technológiách, tomu môžem povedať len jedno:
choď do toho, neboj sa strát, nemaj v gatiach a vsaď na Nasdaq 100, alebo ešte špecializovanejšie ETF na technológie a IT.

Tu patrí Nasdaq 100, ktorý som zahrnul do Hitparády, ale pre fajnšmekrov existuje aj hustejší odvar.

V hodnotení od 2016 (8 rokov) dal Nasdaq 100 okolo +300%.
Technologické ETFs napr. Invesco US Technology Sector, alebo iShares S&P 500 Information Technology dali okolo +400%
ETF USA dalo +160% a ETF SVET +120%.


Stačí jedno ETF na celý život

Aj tie špecializované technologické ETF majú dosť akcií: jedno trackuje index s viac ako 300 firmami a iShares S&P 500 IT obsahuje 65 akcií.

Ak máme investíciu na maximálny výnos pri maximálnom riziku, tak v istom veku, alebo pri istom výnose (ked skonštatujeme, že máme oveľa viac ako v SP500, alebo MSCI World ) môžeme presedlať na niečo viac konzervatívne ( pre mňa SP500 a nekonečný investičný horizont - pre iného to môže byť ETF SVET, či dlhopisy, alebo peňažné fondy). Povedal by som, že bude závisieť od okolností v akých sa svet bude nachádzať ( inflácia, geopolitika, možnosti zhodnocovania v iných kategóriách.. ), ale takisto stav vašej psychiky ( ľudia vo vyššom veku majú radi istotu, môžu sa báť budúcnosti, proste človek sa mení ).
Tento príspevok má dosť potešil . Tiež som toho názoru že technológie budú stale rásť . Páči sa mi veru ta “3” možnosť nasdaq 100% . Len neviem či mam dosť odvahy. Možno prehodnotím % nasdaq + svet . Nedávno sa mi narodil synček tomu dávam bez obáv 100% nasdaq :)
MKulicka
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2023 12:22 pm
Been thanked: 4 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa MKulicka »

Jenže celá otázka nezní jenom jestli budou technologie růst, ale jestli budou růst rychleji než odpovídá jejich současnému nacenění.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Leito55 napísal: St 24 01, 2024 8:53 pm A čo tak kombinácia ?!?

iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc)
4.91%

iShares Core MSCI World UCITS ETF(Acc) 66.53%

iShares MSCI World Small Cap UCITS ETF
10.07%

iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc)
16.05%
namiesto tych prvych troch napr SPDR MSCI ACWI IMI UCITS ETF?

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B3YLTY66
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Majokx napísal: St 24 01, 2024 9:15 pm
JUGGLER napísal: St 24 01, 2024 8:12 pm
Martin7 napísal: St 24 01, 2024 6:04 pm alebo tretia možnosť:
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF - 100%

Mladý človek v začiatkoch a nie ešte veľkým majetkom nepotrebuje diverzifikáciu do 3500 firiem, ale potrebuje dosahovať čo najvyšší výnos.
Cca 100 firiem v Nasdaqu je diverzifikácia až až. Tu je kopec ľudí čo majú vlastné portfólia s 20-timi firmami.
Keď bude mať o 20 rokov viac, na účte 5x toľko ako keby mal peniaze v svetovom indexe bude len rád. A potom keď bude chcieť pribrzdiť a viac diverzifikovať, tak si to už reálne bude môcť dovoliť.
Súhlas :potlesk:

Zdôraznil by som vetu:
Mladý človek v začiatkoch a nie ešte veľkým majetkom nepotrebuje diverzifikáciu do 3500 firiem, ale potrebuje dosahovať čo najvyšší výnos.

Prečo ja ľuďom odporúčam ETF USA (SP500). Lebo je to zlatý stred pre stredný vek i pre priemernú povahu (psychiku ).
Platí, že akcie sú rizikové aktívum a ľudia sú väčšinou konzervatívni ( majú averziu k stratám ), preto ľuďom vysvetlujem, že najdiverzifikovanejšie ETF je ETF SVET z 2500 akciami. Nech konzervatívci spávajú kľudne z vedomím že majú zainvestované do najlepšieho podnikania po celom svete.

No keď má človek čo len trochu kuráže na vyššie výnosy, tak ho nabádam na čisto USA, mekku podnikania, moderných technológii a inovácii.
Tam smerujú všetky mozgy sveta, tam je i kapitál.

No čím je človek mladší a čím viac kuráže má niečo dosiahnúť a chápe, že súčasnosť i budúcnosť je v technológiách, tomu môžem povedať len jedno:
choď do toho, neboj sa strát, nemaj v gatiach a vsaď na Nasdaq 100, alebo ešte špecializovanejšie ETF na technológie a IT.

Tu patrí Nasdaq 100, ktorý som zahrnul do Hitparády, ale pre fajnšmekrov existuje aj hustejší odvar.

V hodnotení od 2016 (8 rokov) dal Nasdaq 100 okolo +300%.
Technologické ETFs napr. Invesco US Technology Sector, alebo iShares S&P 500 Information Technology dali okolo +400%
ETF USA dalo +160% a ETF SVET +120%.


Stačí jedno ETF na celý život

Aj tie špecializované technologické ETF majú dosť akcií: jedno trackuje index s viac ako 300 firmami a iShares S&P 500 IT obsahuje 65 akcií.

Ak máme investíciu na maximálny výnos pri maximálnom riziku, tak v istom veku, alebo pri istom výnose (ked skonštatujeme, že máme oveľa viac ako v SP500, alebo MSCI World ) môžeme presedlať na niečo viac konzervatívne ( pre mňa SP500 a nekonečný investičný horizont - pre iného to môže byť ETF SVET, či dlhopisy, alebo peňažné fondy). Povedal by som, že bude závisieť od okolností v akých sa svet bude nachádzať ( inflácia, geopolitika, možnosti zhodnocovania v iných kategóriách.. ), ale takisto stav vašej psychiky ( ľudia vo vyššom veku majú radi istotu, môžu sa báť budúcnosti, proste človek sa mení ).
Tento príspevok má dosť potešil . Tiež som toho názoru že technológie budú stale rásť . Páči sa mi veru ta “3” možnosť nasdaq 100% . Len neviem či mam dosť odvahy. Možno prehodnotím % nasdaq + svet . Nedávno sa mi narodil synček tomu dávam bez obáv 100% nasdaq :)
No rast budu, ale diverzifikacia aj mimo tech nie je zla. Nikto nevie ake obdobie pride, a kazdy na Nasdaqu neusedi

Why a $2 trillion asset manager forecasts the Magnificent 7 to underperform this year

https://markets.businessinsider.com/new ... nce-2024-1
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa MiBi »

odporucam nove video: https://www.youtube.com/watch?v=LuSL-MB ... aSlovensko

Z neho 2 screenshoty, ktore hovoria za vsetko (teda ze sa neoplati vymyslat zlozite portfolia)
Screenshot 2024-01-29 140213.jpg
Screenshot 2024-01-29 140235.jpg
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nasdaq 100 klesol aj - 83% v 2002. Vtedy to však bol úplne iný index. Väčšina technológii sa presadila až po dot.com kríze.
Pametám si aj ako SP500 stratil cca 2/3 svojej hodnoty v kríze 2008.
Čo je však najpodstatnejšie - krízou 2008 sa začala nová éra. FED sa naučil pripisovať nuly miesto fyzického tlačenia peňazí a začal používať QE.
Takže v budúcnosti už nikdy nehrozia také hospodárske krízy ako v 1929, neriadené bankroty, nezamestnanosť, bieda, hlad...
Sme lepšie pripravení na šoky, vojny a čierne labute... Podstatou investovania do akcií je, že podnikanie tu vždy bolo a vždy bude...čokolvek sa bude diať.

niktoalebokadekto napísal: Ne 28 01, 2024 3:07 pm Why a $2 trillion asset manager forecasts the Magnificent 7 to underperform this year
https://markets.businessinsider.com/new ... nce-2024-1
PSY BREŠÚ A KARAVÁNA IDE ĎALEJ :)

Včera som niekde dával obrázok že Magic7 mali v 2023 Total Return +104% .
Samozrejme, že je namieste mudrovať, že po raste Magic7 o +100% a Nasdaqu100 +50% je tu riziko konsolidácie.

Ale mudroši z Amundi čo predpovedali na 2023? Slabý rast USA +2,3%...rok transformácie, rok dlhopisov! a v závere 2023 rast Číny.
A stal sa presný opak :)

Netreba brať vážne slová týchto sráčov... Ja si rád prečítam aké majú argumenty , ale názor si robím sám.
A keď priveľa brešú na jednu stranu, neprekvapí ma presný opak. Tak to chodí.

Však len nedávno sme hodnotili 2023. Rok 2022 skončil SP500 na 3840.

Guruovia predpovedali 2023 takto: Barclays (3 675), Société Generale (3 800), Morgan Stanley (3 900), UBS (3 900), Citi (3 900), Blackrock (3 930),
Bank of America (4 000), Goldman Sachs (4 000), Oppenheimer (4 400), Deutsche Bank (4 500)

A SP500 skončil 4770. Väčšina guruov predpovedala SP500 v roku 2023 okolo NULA, alebo slabý rast...

Len Oppenheimer a DB sa odvážili tipnúť nad +10%...a len dvaja sa priblížili realite: Fundstrat - Tommy Lee (4 750), Yardeni Research - Ed Yardeni (4 800)

P.S. Ináč Amundi kúpil ETF Lyxor Nasdaq 100. Taký šikovní sú, že radšej kupujú indexové ETFs ako mať vlastné fondy, ktoré outperformujú indexy.

Toto vlákno je o tom, aké ETFs my radíme držať dlhodobo. Ja som sa vyjadril k tomu, čo odporúčam mladým, ambicióznym ľuďom, ktorí nemajú príliš konzervatívnu povahu. Ak niekto napíše, že ,,nevie, či má dosť odvahy,, toho prosím, aby do nasdaqu neinvestoval. V takom prípade treba zvážiť SP500, alebo ETF SVET. Pri celoživotnej investícii sa netreba stresovať. Na prvom mieste človeka by malo byť zdravie a pohoda.

Nie každý má povahu ako náš Martin. Bežní ľudia preferujú väčšinou ETF SVET. Takým odporúčam držať ETF SVET, prípadne upgrejdovať na SP500.
Svoju rodinu som celú nasmeroval do SP500 . Oni však nebudú špekulovať. Vedia, že investujú do najlepšieho a diverzifikovaného indexu a to im stačí
vedieť. V tom mám rovnaký názor ako Buffett.

Ešte k tomu Nasdaqu 100. Niekde som písal, že sám som bol prekvapený, že Nasdaq nie je čisto index technologických akcií.

Je to index ktorý obsahuje vyšší podiel technológii ( IT okolo 50% a komunikačné cca 15% ) ale zbytok je kadečo iné, napr. Starbucks (kaviarne), Ross Stores (odevy), Marriott (hotely ), Mondelez (Kraft food - potravinársky gigant ), PepsiCo (nápoje )Costco ( ako u nás Metro ), kopa výrobcov liekov ako AstraZeneca, Biogen, Moderna, Walgreens (aj lekárne), ale aj železnice (CSX), elektrárne/plynárne (AEP, XEL, EXC,CEG ), velkoobchod s priemyselným tovarom a stavebninami (FAST ), výroba uniforiem (CTAS ), 10% firiem bolo neamerických...
Čo sa mi páči na nasdaqu: že neobsahuje banky... Banky sú nebezpečné, finančníci hazardujú s cudzím kapitálom, robia hlúposti a spôsobujú krízy.

Nasdaq100 je velmi zaujímavý index a je aktívne spravovaný... napr. minule som tam našiel 4 činske firmy...dnes je už iba jedna.

A ešte jedna vec na záver pre tých, čo chcú špekulovať a myslia si, že majú viac rozumu ako sedliak.
Sedliak má len jednu stratégiu: investuje pravidelne (DCA) , mimoriadne dokupy robí len do poklesov a nikdy s ničím nešpekuluje....
Na špekulovanie máme TRADING. Kto si myslí, že má viac rozumu ako sedliak, tomu odporúčam skúsiť to v tradingu.
Prílohy
What if you ....png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa aviceN »

Len na doplnenie, Amundi kúpilo koncom roka 2021 celý Lyxor: https://www.amundi.sk/klienti/Common-Co ... osti-Lyxor
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa JUGGLER »

aviceN napísal: Po 29 01, 2024 4:21 pm Len na doplnenie, Amundi kúpilo koncom roka 2021 celý Lyxor: https://www.amundi.sk/klienti/Common-Co ... osti-Lyxor
A predtým Pioneer Investments, čo tvorili fondy hádam 100 rokov.
AMUNDI - Pioneer US Equity Research trackujem v Hitparáde, lebo má pekne dlhú históriu a aký-taký výnos.
Novšie fondy Amundi majú oveľa nižší výnos.

Po rokoch Amundi dostáva rozum. Vidia že v aktívnej správe ich manažéri nedosahujú zaujímavé výnosy, tak začínajú ponúkať pasívne ETfs:

Akvizícia spoločnosti Lyxor, priekopníka v oblasti správy ETF v Európe, posúva Amundi v oblasti platformy pasívnej správy medzi najvýznačnejších poskytovateľov ETF v Európe. Obe platformy majú teraz spoločne pod správou vyše 170 miliárd eur aktív, čo pre Amundi predstavuje podiel na trhu ETF UCITS vo výške 14 %.

Amundi kladie dôraz na segment pasívnej správy (stratégia ETF, indexing a smart beta) s cieľom navýšiť objem aktív pod správou o 50 % do roku 2025.
:potlesk:

Idem vyhodnotiť do HP Amundi...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ivix
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa Ivix »

Nasdaq100 splna vsetky predpoklady na vysoky rast. Obsahuje prevazne technologie, neobsahuje banky, ropne/plynarske spolocnosti (myslene ako energeticky nie ako sietovy sektor) a minimum materialoveho sektora - teda cyklicke vstupy.

V diskusiach ohladne vhodnosti investovania do Nasdaq100 je prvy proti-argument, ze po katastrofalnom prepade v rokoch 2000-2002 (-81%) mu trvalo do roku 2014, kym sa dostal na hodnotu povodnej investicie. Co je pravda, ak by ste ale investovali jednorazovo. Ked si to date do portfoliovisualizer a date pravidelne mesacne dokupovanie, zrazu je maximalny prepad -56% a datum zotavenia koniec roku 2003 - co je o 11 rokov skor! Teda dokupovanie do poklesu urobilo obrovsky rozdiel. Vyssie spominana studia ohladne lump sum/DCA bola robena pre menej volatilny SP500. Taktiez P/E indexu v roku 1999 bolo radovo v stovkach, dnes sa pohybuje okolo 30.

Do akeho veku by ste odporucali Nasdaq100 drzat ako jedine ETF?
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ivix napísal: Po 29 01, 2024 8:05 pm Do akeho veku by ste odporucali Nasdaq100 drzat ako jedine ETF?
Ja by som sa nebál držať prípadne až do smrti a žiť len zo (štvrťročných) dividend. Ale uvidí sa čo bude o 10-20 rokov. Možno budú zaujímavejšie možnosti, netreba to teraz plánovať. Treba byť otvorený aj novým možnostiam v čase (nové indexy, odvetvia, ETF-ka).

Ešte k tomu prepadu v roku 2000. Ako tu už bolo spomenuté, to bol dosť iný index. Dnes to budú práve správcovia Nasdaqu, ktorí si budú dávať pozor, aby v ich indexe boli firmy, ktoré reálne dosahujú zisky. Takže pravdepodobnosť, že sa niečo podobné zopakuje je extrémne nízka, až nulová. Práve aj pre možnosti Fedu. Predsa len, ľudstvo sa od vtedy posunulo (minimálne v USA).

Ešte niečo k tej širšej diverzifikácii. Správcovia Nasdaqu postavili a spravujú index Nasdaq 100, ktorý obsahuje približne okolo 100 firiem. Predstavte si, že tí istí ľudia by mali postaviť aj index s 1000 firmami a ďalší index s 3000 firmami. Opakujem, tí istí ľudia. Myslíte, že s 1000 a 3000 firmami by dosiahli lepšie parametre, alebo horšie? Ja si som istý, že 1000 by bola výnosovo aj rizikovo horšia a 3000 ešte horšia. Pretože by pridávali stále horšie a horšie firmy, keďže najlepšie sú v stovke.

Zaujímavý by ale bol index 200 firiem z celého sveta. :pozor:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

ktore su v Nasdaq100 a nie su v SP500

Príspevok od používateľa MiBi »

Inak robil uz niekto porovnananie, ktore spolocnosti su v Nasdaq100 a nie su v SP500? Z toho co som nasiel na nete mi vyslo tychto 17. spolocnosti:

Kód: Vybrať všetko

Company				Symbol	Weight
PDD Holdings Inc ADR		PDD	0.789
MercadoLibre Inc		MELI	0.667
Crowdstrike Holdings Inc	CRWD	0.513
ASML Holding NV			ASML	0.498
Workday Inc			WDAY	0.471
Marvell Technology Inc		MRVL	0.451
AstraZeneca PLC ADR		AZN	0.321
DoorDash Inc			DASH	0.307
Datadog Inc			DDOG	0.295
Atlassian Corp			TEAM	0.292
Zscaler Inc			ZS	0.272
GLOBALFOUNDRIES Inc		GFS	0.25
Coca-Cola Europacific  PLC	CCEP	0.244
Trade Desk Inc/The		TTD	0.238
MongoDB Inc			MDB	0.222
Splunk Inc			SPLK	0.204
Sirius XM Holdings Inc		SIRI	0.159
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Martin7 napísal: Po 29 01, 2024 9:51 pm
Ivix napísal: Po 29 01, 2024 8:05 pm Do akeho veku by ste odporucali Nasdaq100 drzat ako jedine ETF?
Ja by som sa nebál držať prípadne až do smrti a žiť len zo (štvrťročných) dividend. Ale uvidí sa čo bude o 10-20 rokov. Možno budú zaujímavejšie možnosti, netreba to teraz plánovať. Treba byť otvorený aj novým možnostiam v čase (nové indexy, odvetvia, ETF-ka).

Ešte k tomu prepadu v roku 2000. Ako tu už bolo spomenuté, to bol dosť iný index. Dnes to budú práve správcovia Nasdaqu, ktorí si budú dávať pozor, aby v ich indexe boli firmy, ktoré reálne dosahujú zisky. Takže pravdepodobnosť, že sa niečo podobné zopakuje je extrémne nízka, až nulová. Práve aj pre možnosti Fedu. Predsa len, ľudstvo sa od vtedy posunulo (minimálne v USA).

Ešte niečo k tej širšej diverzifikácii. Správcovia Nasdaqu postavili a spravujú index Nasdaq 100, ktorý obsahuje približne okolo 100 firiem. Predstavte si, že tí istí ľudia by mali postaviť aj index s 1000 firmami a ďalší index s 3000 firmami. Opakujem, tí istí ľudia. Myslíte, že s 1000 a 3000 firmami by dosiahli lepšie parametre, alebo horšie? Ja si som istý, že 1000 by bola výnosovo aj rizikovo horšia a 3000 ešte horšia. Pretože by pridávali stále horšie a horšie firmy, keďže najlepšie sú v stovke.

Zaujímavý by ale bol index 200 firiem z celého sveta. :pozor:

len Nasdaq ma dividend yield momentalne cca 0.85%, takze na nejake prilepsie 8.500 eur rocne (pred zdanenim), treba mat ucte milion. Tym zas nechcem povedat za Nasdaq je zly, ale otazne, ci najlepsia strategia na dividendy
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa MiBi »

niktoalebokadekto napísal: Ut 30 01, 2024 4:53 pm len Nasdaq ma dividend yield momentalne cca 0.85%, takze na nejake prilepsie 8.500 eur rocne (pred zdanenim), treba mat ucte milion. Tym zas nechcem povedat za Nasdaq je zly, ale otazne, ci najlepsia strategia na dividendy
Screenshot 2024-01-31 115754.jpg
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

ta spodna ciara pod 1%, ci?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Zloženie portfólia z ETF

Príspevok od používateľa MiBi »

niktoalebokadekto napísal: St 31 01, 2024 12:28 pm ta spodna ciara pod 1%, ci?
Ak myslis spodnou ciarou Nadaq tak ano, v 2024 je pod 1%

Dovolim si este jeden graf co ma zaujal - podiel USA v MSCI World

Obrázok
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Odstránenie čínskych spoločností z MSCI ACWI

Príspevok od používateľa MiBi »

MSCI odstraňuje 66 spoločností zo svojho indexu MSCI China Index, čo je najvyšší počet za dva roky. Zmeny budu platné od 29. februára sa vzťahujú aj na index MSCI All Country World Index ACWI. Akcie, ktoré sa majú odstraniť, zahŕňajú napr. spoločnosti Gemdale Corp, Greentown China Holdings Ltd., China Southern Airlines Co. a Ping An Healthcare and Technology Co.

https://finance.yahoo.com/news/msci-cut ... 21722.html
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"