Dilema ETF

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Capin
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 04 02, 2024 9:26 pm

Dilema ETF

Príspevok od používateľa Capin »

Ahojte,
viem ze to tu a vsade inde bolo rozoberane milionkrat, prejdene reddity, fora, vsetko mozne.

Predsa len sa vsak spytam.
Investovat chcem pasivne na 15+ rokov (dochodok) s 50k+DCA, nebojim sa trochu zariskovat za ucelom vacsich vynosov, mozno aj preto som aktualne nastaveny nasledovne:

40% SXRV - NASDAQ 100
30% SXR8 - S&P 500
30% VWCE - FTSE All-World

Je mi jasne ze prve dve sa dost overlapuju, ale stale rozmyslam nad tym, ze pri casovom horizonte ktory som zvolil, pojde TECH predsa len hore.
Ak je toto uvazovanie spravne, preco rovno nenahradit prve dve na QDVE - S&P 500 IT?

V predchadzajucom threade bolo odporucane 100% do Nasdaq 100, ale QDVE je o dost vacsi zaber a uplne ine (historicke) zhodnotenie, hlavne oproti SP500.
SP500 mi zase pride, ze top 20% spolocnosti tahat zvysok so sebou.

Tym padom sa uplne vykaslat na EM a Mid Cap?

Alebo rozmyslam uplne zle?

Dik za kazdy nazor.
mapper
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 4 times

Re: Dilema ETF

Príspevok od používateľa mapper »

Capin napísal: Ne 04 02, 2024 9:42 pm V predchadzajucom threade bolo odporucane 100% do Nasdaq 100, ale QDVE je o dost vacsi zaber a uplne ine (historicke)
Neviem preco vravis ze QDVE je vacsi zaber ked tam je koncentracia top 3-5 pozicii ovela vacsia ako v NASDAQ.
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 4#holdings
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 9#holdings
Ak veris technologiam hraj NASDAQ (kludne aj s podielom QDVE) ale ja by som si ponechal aj SP500 - ak nebudu hrat prim technologie (co je tazke si teraz predstavit ale moze sa to raz stat), SP500 bude Tvoja poistka ak by si musel nieco riesit (co zivot prinesie).

10% QDVE - S&P500 TECH
30% SXRV - NASDAQ 100
30% SXR8 - S&P 500
30% VWCE - FTSE All-World

Ja mam osobne problem podporovat EM kde je diktatura prip. idu rovno proti zapadnym zaujmom. Mid cap som mal par rokov ale banujem ze som nesiel radsej aspon SP500 ak nie rovno nieco tech ale mozno sa to raz zmeni...

toto je len moj nazor, je tu ovela viac skusenejsich matadorov tak iste poradia (na co sa tesim).
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Dilema ETF

Príspevok od používateľa Rokosák »

Su to Tvoje peniaze a rozhodovat sa musis sa,m. Nastastie je to, ze i ked pasivne isvestujes na dlhsiu dobu, to neznamena, ze sa musis drzat sucasnej strategie po cey cas. Mozes si dovolit zmenit portfolio i ked aj vtedy nebude zaruka uspechu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"