II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Tak to hádam neprešlo.

Dnes tento članok, o.i. aj vyjadrenie od Ján Šebo, výskumný pracovník a co-founder Oranžová obálka
Aké sú nedostatky kapitalizačného sporenia?

Úplne osobitnou kapitolou je kapitalizačné sporenie, kde politici zničili ľuďom úspory a potom vykrikujú, že si nevedia sporiť a systém je zlý.
https://hnonline.sk/prakticke-hn/179624 ... tavat-inak
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

tomáš virdzek napísal: St 05 01, 2022 1:07 pm Však to tu už máte :)

"Nárok na programový výber má sporiteľ vtedy, ak súčet jeho dôchodkov z 1. piliera (vrátane vdovského/vdoveckého dôchodku, dôchodkov ozbrojených zložiek a dôchodku vyplácaného z cudziny) a z 2. piliera je vyšší ako referenčná suma - v roku 2022 je to suma 508,90 €. Ak by sporiteľ mal nárok na dôchodok/dôchodky už z 1. piliera vo vyššej sume ako je referenčná suma (v roku 2022 je to suma 508,90 €), tak si môže celé úspory v 2. pilieri vybrať formou programového výberu a to aj jednorazovo."

Referenčná suma je priemerný mesačný starobný dôchodok.
Ja som mal asi starú informáciu, že minimálny dôchodok na možnosť programového výberu je 1.25násobok priemernej mzdy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

capitalcapital napísal: St 05 01, 2022 1:27 pm Teraz neviem či som to počul v diskusii o aktuálnom systéme alebo v plánoch na zmenu. Spomínalo sa tam možnosť využiť úspory jednorazovo pri výnimočných životných situáciách. Registrujete také niečo, je to niekde v legislatíve definované?
Ďakujem
Ahoj capital. Dobre si počul, každopádne toto sa týka plánovaných zmien v II. pilieri. Sám som zvedavý čo všetko bude spadať pod tie výnimočné životné situácie. Verím ale, že to je krok správnym smerom. :like:
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Nikto hadam ani netvrdi ze 2.pilier je terno. Je to ale uplne iny vesmir oproti 1.pilieru. Pri nom by som mal peniaze len na chleba s maslom.
hodler
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Ne 14 11, 2021 4:39 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa hodler »

JUGGLER napísal: Ne 26 12, 2021 11:49 pm Len mu povedz, že vo veku 43 rokov neriskuje, ale už dobrovoľne stráca. Inflácia rastie. Výnosy v dlhopisových fondoch sú negatívne..takže nech si vypočíta kam dôjde pri negatívnom výnose voči inflácii. A pošli mu takúto pohľadnicu... od sedliaka v ETF:
Teraz ho nahovori na index, a ked nahodou pride nejaka kriza a padne mu to o xy percent na niekolko rokov, tak je po kamaratstve... aj ked mu chce dobre poradit.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

Aha, čo mi spravila Uniqa keď som chcel zmeniť stratégiu (100% do indexov)
prevod-jednotiek..png
prevod-jednotiek..png (3.72 KiB) 4481 zobrazenia
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa mgulka »

Roz napísal: Št 06 01, 2022 5:39 pm Aha, čo mi spravila Uniqa keď som chcel zmeniť stratégiu (100% do indexov)

prevod-jednotiek..png
Nemáte náhodou viac než 50 rokov? Tušim vtedy 100% index už nie je možné.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

Práveže zatiaľ ešte nemám, ale napísal som im, že prečo to zamietli. Tiež mám pocit, že to možno bude kvôli veku, ale tiež neviem od koľkých rokov časť odvodov ide povinne do dlhopisov. Toto by sa však malo týkať len povinných, kto si zasiela dobrovoľné, tak tam by to nemalo byť obmedzené vôbec.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

§ 92

(1) Ak odseky 2 a 3 neustanovujú inak, musí mať sporiteľ v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši

a) 52 rokov veku, najmenej 10 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

b) 53 rokov veku, najmenej 20 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

atď.

@Roz: toto teda nebude vekom. Ak Ti odpíšu, daj prosím vedieť aj tu, čím to je...
Mám ale otázku, máš teda 2 fondy áno? Dlhopisový a indexový? Ak áno, skús dať napr. 99%.

EDIT: podľa mňa to bude problém v tom, že máš zriadené hneď 2 osobné dôchodkové účty (sporíš hneď v 2ch fondoch). Nepôjde Ti teda zrejme až plných 100%, ale napr. 99% by malo určite (niečo musí zrejme ostať v dlhopisovom, keďže si si ho zriadil). Viď.:

§ 94

(1) Dôchodková správcovská spoločnosť zriadi a vedie každému sporiteľovi osobný dôchodkový účet na účely evidencie počtu dôchodkových jednotiek dôchodkového fondu.

(2) Dôchodková správcovská spoločnosť zriadi sporiteľovi najviac dva osobné dôchodkové účty, ak si sporiteľ zvolil pomer sporenia v jednotlivých dôchodkových fondoch. Sporiteľ môže mať dva osobné dôchodkové účty, len ak jeden z nich je vedený pre dlhopisový garantovaný dôchodkový fond.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa capitalcapital »

tomáš virdzek napísal: Št 06 01, 2022 9:14 pm § 94

(1) Dôchodková správcovská spoločnosť zriadi a vedie každému sporiteľovi osobný dôchodkový účet na účely evidencie počtu dôchodkových jednotiek dôchodkového fondu.

(2) Dôchodková správcovská spoločnosť zriadi sporiteľovi najviac dva osobné dôchodkové účty, ak si sporiteľ zvolil pomer sporenia v jednotlivých dôchodkových fondoch. Sporiteľ môže mať dva osobné dôchodkové účty, len ak jeden z nich je vedený pre dlhopisový garantovaný dôchodkový fond.
Ako to čítaš? Že ak si niekedy niekto zvolil dva účty tak už sa nikdy nevie vrátiť k jednému úctu? A jediná možnosť je 99% a 1% 🙂
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@capital: ja osobne som nikdy neskúsil zmenu až na 100%, čiže z vlastnej skúsenosti neviem povedať, či sa to dá (podľa mňa nie z dôvodov, ktoré som uviedol). Píšem len, že by som skúsil tých 99% ak nejde 100%. Ak s tým máš ale skúsenosť, resp. vieš odpoveď, sem s ňou, sám som zvedavý, čím to je / čo mu na to napíšu.

Ak si niekto zvolil 2 účty pri podpise zmluvy, určite sa dá vrátiť k 1, len si nemyslím, že to bude môcť/ vedieť spraviť 100% zmenou cez internet. Evidentne ho k tomuto kroku cez internet nechce pustiť. Skúsiť môže aj 99,99% :) Pozor bavíme sa o majetku nie o príspevkoch. V prípade nových príspevkov nemôže byť problém...
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

tomáš virdzek napísal: Št 06 01, 2022 9:14 pm @Roz: toto teda nebude vekom. Ak Ti odpíšu, daj prosím vedieť aj tu, čím to je...
Mám ale otázku, máš teda 2 fondy áno? Dlhopisový a indexový? Ak áno, skús dať napr. 99%.

EDIT: podľa mňa to bude problém v tom, že máš zriadené hneď 2 osobné dôchodkové účty (sporíš hneď v 2ch fondoch). Nepôjde Ti teda zrejme až plných 100%, ale napr. 99% by malo určite (niečo musí zrejme ostať v dlhopisovom, keďže si si ho zriadil). Viď.:
Mal som (teda aj stále mám) dlhopisový 10% a indexový 90%. Keď som v minulosti menil tak vždy s nulou na konci, teda 20:80, 30:70 a pod. a vždy bez problémov. Ale môže byť, že keď mám dva fondy, jeden z nich nemôže byť proste 0%. Počkám čo mi odpíšu, potom dám vedieť. Možno je stanovené nejaké minimum, ktoré jeden fond musí mať, to by dávalo logiku, prečo to zamietlo.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

mgulka napísal: Št 06 01, 2022 7:05 pm Nemáte náhodou viac než 50 rokov? Tušim vtedy 100% index už nie je možné.
Zmena bola v roku 2015 na vek 52 rokov, cit."Od 01.01.2015 dôjde k zmene „nútených“ zmien dôchodkového fondu z dôvodu veku - navyšovanie % majetku v dlhopisovom garantovanom d.f. od 52 rokov o 10% nahor s každým pribúdajúcim rokom,
V prípade písomného oznámenia sporiteľa môže dôjsť k zníženiu minimálneho percentuálneho pomeru čistej hodnoty majetku v dlhopisovom garantovanom d.f. o polovicu, teda o 5% nahor s každým pribúdajúcim rokom,..."

Tu su rozpísané všetky zmeny
https://dss.nn.sk/zmeny-ii-pilieri.html
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Tuto nutnost dufam zmenia. Ked pojdem na dochodok tak neplanujem hned kupit nejake nove Lamborghini a ani hned umret cize nevidim dovod nemat to vsetko v indexoch.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

Z DSS odpísali, takže je to čisto len technická záležitosť:
Vaša zmena (...) bola zamietnutá z dôvodu, že ste v jeden deň zadali dve žiadosti. Žiadosť, ktorá bola zadaná ako druhá, bola automaticky zamietnutá z dôvodu, že je potrebné najskôr počkať na spracovanie najstaršej zadanej žiadosti o zmenu fondov, a až následne je možné zadávať novú.
A ako pozerám v admine DSS, schválená by mala byť zmena stratégie pre budúce príspevky, rozpis pôvodných príspevkov zostane tak ako doteraz. Len "sranda" je že vo formulári je najprv možnosť zmeniť doterajšiu investíciu a až potom rozpis pre budúce príspevky, tak prečo za prvú žiadosť považujú tú, keď vo formulári je zverejnená nižšie. A ďalšia vec, prečo sú obe žiadosti na jednej strane, keď je možné ich obe odoslať naraz, ale toto neakceptujú. Napíšem im. Ale inak to už nechám tak. Som zvedavý za 20 rokov o koľko si polepšia dlhopisy, keď tam nič nebude chodiť :D v garantovaných fondoch nemám veľkú sumu, takže je mi to aj jedno.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

pokus napísal: St 05 01, 2022 11:51 am Hej a druhy den po oprave mu ten dom vyhori, on ostane na ulici s holou ritou a dalsich 20r ho budem zivit ja, lebo svoje dochodkove zabezpecenie minul na skridlu a polystyren, tak? To nie je volny, neviazany terminovany vklad. Ma jasny ucel, zivit cloveka xy rokov na dochodku.
Ja som plne za to, aby si peniaze vybral a uzil a aby z nich co najmenej zozrali DSS. Ale dat ich ludom naraz je nezmysel. Plat ani ine davky tiez nedostavaju naraz, pritom napr v pripade pridavkov na deti sa pomerne presne da odhadnut vysledna suma.
znovu KECYVKLECY. Štatisticky každy nový dochodca vyhorí? Kde sú také dáta?
Okrem existuje niečo ako poistenie stavby a domácnosti.
Čest tvojej práci.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

JUGGLER napísal: Ne 26 12, 2021 11:49 pm Len mu povedz, že vo veku 43 rokov neriskuje, ale už dobrovoľne stráca. Inflácia rastie. Výnosy v dlhopisových fondoch sú negatívne..takže nech si vypočíta kam dôjde pri negatívnom výnose voči inflácii. A pošli mu takúto pohľadnicu... od sedliaka v ETF:
Včera sme hodili s kamošom reč. On sam si niečo pozeral, hlavne koli inflacii. Jednak chce odist z jeho dss (NN) a uzatvorí novu zmluvu v inej dss.
Už zistil, že dlhopisy su stratové voči inflacii.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Coudy »

Prečo chce odísť z NN? Som v NN, mám Index Global a som spokojný.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Coudy »

iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

hm ... to od 52. roku zivota sa preda 10% portfolia akcii a povinne nakupia dlhopisy? Aby sa dodrzal zakon § 92 (1) a) ?
Bez ohladu na mozny bullrun akcii v danom roku/dekade?
Ak som to dobre pochopil, tak potom sporitel, ktory ma chut riskovat, a dovrsil 52 rokov okolo roku 2010 musel byt velmi rad...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Coudy napísal: Po 10 01, 2022 8:26 am Prečo chce odísť z NN? Som v NN, mám Index Global a som spokojný.
Apka do smartfonu NN je?
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Coudy »

duves napísal: Po 10 01, 2022 4:55 pm Apka do smartfonu NN je?
Neviem, chodim cez webklienta.


https://webklient.nn.sk/
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Keby aj bola tak nemam dovod ju instalovat. webclient funguje dobre.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Super, aj bankovať sa da cez web a pred 10 rokmi apka od banky do smartfonu bola rarita.
Myslim si, že nikoho nič nie je do toho, ako sa kto rozhodne a kde v akej dss chce byť. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

Ako hodnotíte vstup II. piliera do nového roku? Mne sa to tam akosi zoškrtalo...
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Roz: ako myslíš zoškrtalo?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Mysli ten mierny prepad trhov.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jaj tak, vďaka wladas :) Neboj skor či neskôr sa to "zoškrtá" viac.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Nie je nad dobry optimizmus :D
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

Jak viac? Už stačilo :D Ako pozerám stavy účtov, tak všade prebehlo rabovanie, ale druhý pilier si to odniesol asi najviac.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

Tak fajn ze to kleslo, mam vyssiu vyplatu, tak snad nakupia za vyhodnejsie tento mesiac :) :)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

indexovy 2. pilier je inak krasny priklad toho, ako by mal zakladny investor investovat, pravidelne posielat peniaze a neriesit rast/pokles a nakupovat ETF, aj tak sa toho nemoze dotknut az kym nebude na dochodku ejkejej nenaplni svoj stanoveny investicny casovy horizont :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa hokaido »

rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

aviceN napísal: St 12 01, 2022 1:44 pm indexovy 2. pilier je inak krasny priklad toho, ako by mal zakladny investor investovat, pravidelne posielat peniaze a neriesit rast/pokles a nakupovat ETF, aj tak sa toho nemoze dotknut az kym nebude na dochodku ejkejej nenaplni svoj stanoveny investicny casovy horizont :)
presne
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Aké sú REFORMY 2. a 3. piliera? Pokračovanie. Čo je problém?
https://www.youtube.com/watch?v=8VViKAPFj0w
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

Čo s 2. pilierom? Zostávate ešte v indexoch? Od rána sa na burze zase rabuje. Podľa mňa to lepšie nebude pokým sa to s Ruskom a Ukrajinou neukľudní.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Co s tym ma konflikt Rusko a Ukrajina??? Ides na buduci rok do dochodku ked to riesis? To si potom mal byt ale pomerovo aj v dlhopisoch.
michael89
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
Has thanked: 115 times
Been thanked: 5 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa michael89 »

Wladas, súhlas :)

Som síce v investovaní nový a chápem, že peniaze spôsobujú u ľudí veľké emócie, no nerozumiem, prečo na burzu vstupujú typy ľudí, ktorí všade vidia iba sprisahanie, prasknutie bubliny, za všetkým sú zaplatení "mocní" atď.

Burza len ukazuje, akí nesebaistí a nesamostatní mnohí ľudia sú - médiá píšu články, pretože je to ich náplňou. Či sú to proruské alebo proamerické, je teraz jedno. Každé z nich píše články tak, aby na ne kliklo čo najviac ľudí a aby ten článok podľa možnosti aj čo najviac ľudí ovplyvnil.

Vyjde správa o vojne, ktorá sa má začať v stredu a ľudia začnú vypredávať akcie ako blázni? A keď do štvrtka vojna nezačne, budú znovu nakupovať či ako?

Ten, kto má jasnú stratégiu a je aj dostatočne trpezlivý, nemusí riešiť žiadne bubliny len vydržať tých 20-30 rokov, ktoré si na začiatku investovania stanovil ako cieľ.
Ten, kto dostatok trpezlivosti nemá a koho ovplyvní novinový článok, nech na burzu ani nejde.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"