II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

dlh sa bude splacat, uz sa aj splaca zvysenou inflaciou , po dlhsie obdobie, takze tie dlhopisy pri zvysenych sadzbach CB budu klesat. Akciam sa tiez v casoch zvysenej inflacii nebude darit. Takze ja som sa so svojim druhym pilierom rozlucil a chcem ho dat detom ale v akciach a aby v akciach aj oni dalej pokracovali.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@:Chodec: Ak myslíš pri 2 pilieri na svoje deti v tejto situácii :like: Potom sprav tú zmenu a skráť to na polovicu v DSS. Iste z toho budú mať viac a ty dobrý pocit, že si ich zabezpečil do dlhého a ťažkého života :)

Čo sa týka tých dlhopisov :) Tie to rozchodia skôr ako akcie, pokiaľ by prišlo na ďen D. Dlhopis je úplne iný CP ako akcia.

Edit: Môžeme predebatiť aj na stretávke, lebo to nie sú pstruhy jazerné ale dúhové :lol: :mrgreen:
dexterko
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 23 03, 2022 9:28 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa dexterko »

Oplatí sa teda prehodiť rozloženie portfólia v 2. (aj 3) pilieri? mam pomer dlhopisy 30 : 70 akcie (2. pilier) a 20:80 (3. pilier).
Pridať niečo viac do dlhopisov? Do dôchodku ostáva ešte 30 rokov :beer:
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa PredsaJa »

dexterko: Úprimne pri 30 rokoch do dôchodku a odhadovanom priemernom čase strávenom na dôchodku ďalších cca 20 rokov, sa neoplatí mať v dlhopisoch dlho dlho dlho nič. Hlavne sa nesnažiť pri 2. a 3. pilieri vychytávať dná a odhadovať trendy. Je to neefektívne a kontraproduktívne. A keď nevedia vrcholy a pády odhadnúť esá investičného sveta, bežný človek to netrafí určite, resp. je to prvok náhody.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

30 rokov do dôchodku → všetko v indexoch a neriešiť. Z času na čas, keď príde nejaký prepad, tak si poslať nejaký príspevok navyše → nakúpiš viac jednotiek → vyšší výnos pri budúcom raste.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

Roz napísal: Št 30 06, 2022 10:26 pm 30 rokov do dôchodku → všetko v indexoch a neriešiť. Z času na čas, keď príde nejaký prepad, tak si poslať nejaký príspevok navyše → nakúpiš viac jednotiek → vyšší výnos pri budúcom raste.
Osobne nepovazujem za rozumne si sam prispievat na 2. pilier, hlavne prave z dovodu likvidity daneho piliera, radsej to investovat po svojej vlastnej osi pri prepadoch.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

+ nepomerne vysoke poplatky. Dokonca o kusok vyssie nez Finax. Ale chystana zmena s tym daco porobi.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

A kde môžem vidieť tie poplatky, koľko sú? Mám UNIQA.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

Roz napísal: So 02 07, 2022 1:24 pm A kde môžem vidieť tie poplatky, koľko sú? Mám UNIQA.
Poplatky maju vacsinou vsetky DSS rovnake, najcastejsie maxima;

0.3% p.a. z objemu za spravu
1% z prijatych prispevkov za vedenie uctu
10% zo zhodnotenia
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

Tak za kopírovanie indexov si pýtať 10% ako zhodnotenie môže len chrapúň a zmija.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Dobre rano.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa hifron »

Nejakého politika napadne zmyslieť si, že by tu mohla byť aj na to nejaká DPH, prípadne sales tax a sme doma :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Myslím, že reálne hrozí, že 2.pilier zanikne. Krajniak sa postupne chce dostat k takému bodu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Dovolim si tvrdit ze by sa naslo dost vela odbornikov a ludi s vplyvom co by tomu zabranili.
Aktualne rokovania nasvedcuju presnemu opaku rusenia.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Ja som do II. piliera nevstúpil. Naplno využívam IV.pilier. Dôvody obavy ,že politici budú často zasahovať a meniť,upravovať II. pilier poplatková štruktúra a v prípade,že nedosiahnem priemernú výšku z I. piliera nutnosť zakupovať dôchodkovú anuitu z poisťovne. Ja nevidím dôvod prečo si mám zakupovať dôchodkovú anuitu od poisťovne, nevidím v tom žiadnu pridanú hodnotu.Poisťovne sú podnikateľské subjekty, ktoré chcú zarobiť, tak prečo aj keď sporiteľ nemá priemernú výšku dôchodku z I. piliera nemôže požiadať o výplatu(programový výber)z II.piliera správcovskú spoločnosť.
Ja by som II. pilier zmenil. Pokiaľ absolvent nastúpi prvýkrát do zamestnania tak by som dal na výber buď 1. pilier alebo II.pilier. Ak by sa rozhodol pre II.pilier tak by odvody so svoje hrubej mzdy + odvody ,ktoré platí zamestnávateľ išli komplet do II.piliera pri 1000EUr brutto Zamestnanec starobné 40 EUR+zamestnávateľ starobné 140EUR celkom 180 EUR každý mesiac. Zamestnanec (invalidné+nemocenské+poist. v nezamestnanosti)54EUR+ zamestnávateľ(invalidné+rezervný fond+nemocenské+poist. v nezamestnanosti+Garančný fond+úrazové poistenie)112EUR dokopy 166EUR mesačne by šlo na špeciálne poistenie,ktoré by uzavrel sporiteľ pri vstupe do II.piliera,ktoré by mu pokrývalo PN,úrazy,chorobu s povolania,Invaliditu,nezamestnanosť( náhradu mzdy na 6 mesiacov).
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Z coho by sa platili aktualne dochodky na I.pilier ak by peniaze mladych sli vsetky mimo?
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

čo to znamena "vsetky mimo".
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

duves napísal: Ne 03 07, 2022 10:15 pm čo to znamena "vsetky mimo".
Peniaze, ktore idu aktualne z odvodov do 1. pilieru nejdu na tvoj dochodok, idu na dochodok pre aktualnych dochodcov. Ak by vsetci vkladali len "sebe" do 2. piliera a do 1. nic (to je to mimo), urychlilo by sa neodvratne, tato situacia nastane a este len budu dochodky problem, demografia hovori jasne.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Prepač, ale mne to nemusiš vysvetlovat. Vo financiach pracujem od 1994.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

duves napísal: Ne 03 07, 2022 10:28 pm Prepač, ale mne to nemusiš vysvetlovat. Vo financiach pracujem od 1994.
To je v poriadku, naco potom ta otazka?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Baba Jaga napísal: Ne 03 07, 2022 4:32 pm Ja som do II. piliera nevstúpil. Naplno využívam IV.pilier.
IV pilier by si aj tak využíval naplno.
1 pilier platíš odvody 18%...
2 pilier znamená len toľko, že z tých 18% ti pôjde 5,5% do 2 piliera. Od 2024 to bude 6%.

Ak máš dlhodobý horizont, aj tých 6% v indexovom fonde sa zhodnotí oveľa viac ako by to prinieslo nejaký benefit na výške dôchodku z 1 piliera. Či nie?

Ak človek platí minimálne odvody, potrebuje mať odpracovaných 30 rokov aby dostal minimálny dôchodok 334 € mesačne

Tu sa možno oplatí neplatiť a všetky peniaze investovať súkromne. Aj tu však záleží na tom ako dlho bude človek žiť.
Ak štát vypláca minimálny dôchodok priemerne 15 rokov...stojí ho 1 dôchodca 60 120 € ( + valorizácia ).

Príklad.
Pri odvodoch 200 mesačne odovzdáš štátu za 30 rokov 72 000 €. Od štátu dostaneš dajme tomu 350 mesačne doživotne.
Ak zomrieš ako priemerný dôchodca po 15 rokoch, štát to bude stáť od 60 000 (min. dôchodcok ) po 90 000 ( priemerný dôchodok okolo 500 € )

Pri investovaní 200 mesačne, za ideálnych podmienok 10% p.a., by si mal po 30 rokoch na účte 410 000 €.
Z toho si môžeš nadeliť dôchodok 2 277 € na 15 rokov. Ak by si však mal žiť dlhšie, napr. ako ženy poberať dôchodok priemerne 25 rokov, tak už by si mal menej - len 1366 €. Stále lepšie ako tých 350-500 od štátu, len tu je vyššie riziko, že to zhodnotenie nedosiahneš.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ak človek platí minimálne odvody, potrebuje mať odpracovaných 30 rokov aby dostal minimálny dôchodok 334 € mesačne

tam este musi byt splnena aj druha podmienka, ze vyska prispevkov kazdy rok musi dosiahnut iste minimum inak sa ten rok nerata.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa capitalcapital »

osamely chodec napísal: Po 04 07, 2022 8:50 am Ak človek platí minimálne odvody, potrebuje mať odpracovaných 30 rokov aby dostal minimálny dôchodok 334 € mesačne

tam este musi byt splnena aj druha podmienka, ze vyska prispevkov kazdy rok musi dosiahnut iste minimum inak sa ten rok nerata.
Tak ako píšeš, presne je to:
rok za ktorý patrí osobný mzdový bod najmenej v hodnote 0,241, teda ročný príjem bol najmenej 24,1% priemernej mzdy
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

Vidim sice len nadpis ale moj 2 pilier zodnotenie ako rozhodne stat nikdy nespravi. Viem zakladna otazka dokedy. Ale stat vie peniaze najst vzdy ked treba rozdat volicom. https://e.dennikn.sk/2935971/graf-dna-p ... ekonom-vub
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

No zatial to funguje pre I.pilier ako výhodné: https://www.porada.sk/t265885-prvy-aleb ... ilier.html
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

wladas napísal: Ne 03 07, 2022 5:00 pm Z coho by sa platili aktualne dochodky na I.pilier ak by peniaze mladych sli vsetky mimo?
A to nie je jediny vyznam 1. piliera. Podla mna 1. pilier tu bude vzdy a to z dvoch dovodov:

1. Je odolny voci inflacii
2. Je odolny voci vykyvom trhu

Pokial ide o bod c. 2, tak si predstavte ze si poistenie kupite v dobe ked trhy budu dole a vas dochodok z 2. piliera vam nebude stacit pokryt vase naklady. Navyse kvoli bodu 1 nebudete schopni valorizovat. To by bol celkom pruser.

1. pilier ma podla mna svoj vyznam a mal by zostat zachovany. Moja predstava ale bola, ta zeby mal pokryvat minimalne poziadavky dochodcu (minimaln dochodok) a nic viac a naviac pre vsetkych dochodcov bez rozdielu prijimu. Cize slo by v podstate o socialny dochodok. To len pre just in case, v pripade ze investicie ci uz do akcii ci 2. piliera nebudu take vynosne.

PS: Ja osobne som proti 2. dochodkovemu pilieru co som uz opisoval inde. Je ovela lepsie si sporit u brokera a casto je to aj lacnejsie. Naviac vzdy je to istym sposobom taka poistka lebo neviete co sa za tych 40 rokov moze stat. Staci nejaky uraz, ktory vas navzdy vyradi z prace a na prezitie budete poterbovat peniaze. Alebo nejaka choroba a liecba v zahranici. Viazat v dochodku peniaze iba na smrt ci dozitie do 70tky (lebo dnesni 40tnici pojdu podla mna na dochodok vtedy) je podla mna uplna stupidita.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

2.pilier ma svoj vyznam. Len teda mnohe podmienky neboli dotvorene tak, aby to bolo výhodné. Dosť amatérsky sa to pripravovalo.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

xerces napísal: St 20 07, 2022 1:54 am
wladas napísal: Ne 03 07, 2022 5:00 pm Z coho by sa platili aktualne dochodky na I.pilier ak by peniaze mladych sli vsetky mimo?
A to nie je jediny vyznam 1. piliera. Podla mna 1. pilier tu bude vzdy a to z dvoch dovodov:

1. Je odolny voci inflacii
2. Je odolny voci vykyvom trhu

Pokial ide o bod c. 2, tak si predstavte ze si poistenie kupite v dobe ked trhy budu dole a vas dochodok z 2. piliera vam nebude stacit pokryt vase naklady. Navyse kvoli bodu 1 nebudete schopni valorizovat. To by bol celkom pruser.

1. pilier ma podla mna svoj vyznam a mal by zostat zachovany. Moja predstava ale bola, ta zeby mal pokryvat minimalne poziadavky dochodcu (minimaln dochodok) a nic viac a naviac pre vsetkych dochodcov bez rozdielu prijimu. Cize slo by v podstate o socialny dochodok. To len pre just in case, v pripade ze investicie ci uz do akcii ci 2. piliera nebudu take vynosne.

PS: Ja osobne som proti 2. dochodkovemu pilieru co som uz opisoval inde. Je ovela lepsie si sporit u brokera a casto je to aj lacnejsie. Naviac vzdy je to istym sposobom taka poistka lebo neviete co sa za tych 40 rokov moze stat. Staci nejaky uraz, ktory vas navzdy vyradi z prace a na prezitie budete poterbovat peniaze. Alebo nejaka choroba a liecba v zahranici. Viazat v dochodku peniaze iba na smrt ci dozitie do 70tky (lebo dnesni 40tnici pojdu podla mna na dochodok vtedy) je podla mna uplna stupidita.
Na to sluzi rizikove zivotne poistenie za par korun. Je rozdiel posielat si sam svoje peniaze ku brokerovi a posielat peniaze na 2. pilier, keby si mam sam posielat peniaze na 2. pilier, nevyuzivam ho vobec, lebo poplatky. Kedze to ide z odvodov, ktore by sa zaplatili aj tak a ja ich neuvidim nikdy, nevidim zmysel preco by to malo ist radsej vsetko do 1. piliera, kde v podstate neexistuje zhodnotenie (tu sa chcem opytat, ako myslis tu odolnost voci inflacii). Takze radsej nech tie peniaze idu niekam, kde je sanca na akekolvek zhodnotenie, nez aby to slo len dochodcom terajsim.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

aviceN napísal: St 20 07, 2022 11:05 am Na to sluzi rizikove zivotne poistenie za par korun. Je rozdiel posielat si sam svoje peniaze ku brokerovi a posielat peniaze na 2. pilier, keby si mam sam posielat peniaze na 2. pilier, nevyuzivam ho vobec, lebo poplatky. Kedze to ide z odvodov, ktore by sa zaplatili aj tak a ja ich neuvidim nikdy, nevidim zmysel preco by to malo ist radsej vsetko do 1. piliera, kde v podstate neexistuje zhodnotenie (tu sa chcem opytat, ako myslis tu odolnost voci inflacii). Takze radsej nech tie peniaze idu niekam, kde je sanca na akekolvek zhodnotenie, nez aby to slo len dochodcom terajsim.
Rizikove zivotne poistenie je uplna hovadina. Mozno pre mladych, nez nadobudnu nejaky majetok a na par rokov. Potom je to uz nezmysel. Pochopil som to ked som zistil, ze majetok v dochodkovom fonde je vyssi nez peniaze, ktore by rodina dostala v pripade mojej smrti z poistenia. Naviac tie pripoistenia su celkom drahe a poistne sumy nizke. Po par rokoch vam to inflacia znici a vy sa len pozerate na to kolko penazi vam odislo. Vyhodne sumy davaju iba za nizko pravedepodobne udalosti ale napr. take kriticke choroby, to su uz celkom pekne sumicky pricom poistna suma je smiesna.

Odvody nie su problem. To co by som dal do 2. piliera, by som si znizil odovody. Vobec nikde nehovorim, ze vsetko davat do 1. piliera. Naopak 1. pilier ma byt socialny a ma sa tam davat tolko penazi, aby sa dali vyplatit minimalne dochodky vhodne iba tak na zakladne prezitie a nie ze 1000Eurove dochodky. Takze ano, asi nikto by nevyuzival 2. pilier, lebo to NIE SU moje peniaze a nikdy ich vsetky neuvidim. Bud ma osklbe poistovna pri rente (isto nikdy nepojdu do straty) alebo zomriem. Ak by sa vyskytla nejaka zivotna udalost, ktora by vyzadovala financie, napr. choroba deti, operacia,..., tak teraz sa tie peniaze vyuzit nedaju a mozem sa iba pozerat na cisielka na nejakom ucte, ktore nikdy neuvidim a nepomozu mi.

Odolnost voci inflacii pri 1. pilieri je preto, ze sa peniaze +- okamzite spotrebovavaju a teda nekysnu na uctoch. Naviac stat moze pri inflacii dochodky dorovnavat lebo ma automaticky vyssi vyber dani (napr. DPH) plynucich z navysenia ceny produktu.

Btw. nikto si neuvedomuje aku vyhodu ma 1. pilier. Aj keby som ziskal nizsi dochodok nez pri 2. piliery, tak bude osetrovany o inflaciu, pricom dochodok z 2. piliera nebude (bude to rovnaka suma az do mojej smrti) alebo bude osetrovany konstantnym navysenim ale inflaciu nezohladni a navyse sposobi ze sa mi inicialny dochodok este znizi. Ako na to pozeram tak pozeram, tak najvyhodnejsie je si peniaze z 2. piliera proste nevyplacat, prip. si vyplacat iba zisk, ktory investicie zarobia (to sa uz mysilim aj da). Vyplatit si rentu je najvacsia hovadina, lebo vtedy clovek peniaze straca a nie je ziadna cesta spat.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

duves napísal: St 20 07, 2022 7:29 am 2.pilier ma svoj vyznam. Len teda mnohe podmienky neboli dotvorene tak, aby to bolo výhodné. Dosť amatérsky sa to pripravovalo.
Počítaš do toho aj vládne zásahy Smeru po ktorých zostal II. pilier len torzom pôvodného zámeru a po tom všetkom Fico ešte vykrikoval, že druhý pilier nefunguje?
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

To sa malo od spustenia zabetonovat proti takým zmenam, čo vymyslel Fico.
Amaterizmus tam vnímam v inej rovine.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Stalo sa vam, ze ste isli do obchodu, a senior/ka pred vami patil/a napriklad 15eur, ale mal/a iba 10 eur? Necakal/a ze nakup tak zdrazel? Potom senior/ka chcel/a napriklad nekupit jeden z tovarov, ale stale by platil/a 13eur.

Z toho dovodu si myslim, ze 1. pilier nie je az tak na skodu, tak ako pisal xerces.

Hlavne z dovodu, ze "peniaze" (cize meny) nedokazu uchovat hodnotu/energiu (dlhodobo), co vidime dnes na inflacii.

Na druhej strane, 2. pilier, aby za mna niekto nakupoval SPY, to zvladnem aj sam, a zvladol by to ktokolvek, ak by stat chcel aby to zvladol ktokolvek. JUGGLER pisal, ze ak by sporitel odlozil 200eur mesacne, do napr SPY s predpokladom 10% p.a. za 30 rokov ma 410 tisic eur. Aj po -50% poklese bez strategie je na tom sporitel lepsie. ako so sprostredkovatelom, ktory len najal programatora, ktory naprogramoval automaticky nakup do nejakeho software. A za to si na poplatkoch zoberie po 30 rokov kolko? Polovicu z uspor/zhodnotenia/majetku ? A v pripade prepadov sprostredkovatel neznasa absolutne ziadne postihy, riziko, nic ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

xerces napísal: St 20 07, 2022 1:54 am
wladas napísal: Ne 03 07, 2022 5:00 pm Z coho by sa platili aktualne dochodky na I.pilier ak by peniaze mladych sli vsetky mimo?
A to nie je jediny vyznam 1. piliera. Podla mna 1. pilier tu bude vzdy a to z dvoch dovodov:

1. Je odolny voci inflacii
2. Je odolny voci vykyvom trhu
xerces, 1 pilier ma vyznam iba pri rastucej fertilite, ako chces dosiahnut , jeho vecnost v casoch klesajucej fertility? Ten system sa zakonite (matematika) musi zrutit co zial sa uz deje.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

xerces napísal: St 20 07, 2022 1:54 amJa osobne som proti 2. dochodkovemu pilieru co som uz opisoval inde. Je ovela lepsie si sporit u brokera a casto je to aj lacnejsie. Naviac vzdy je to istym sposobom taka poistka lebo neviete co sa za tych 40 rokov moze stat.
Suhlasim. Lenze zijeme v demokracii a obrovska vacsina ludi by nedokazala nesiahat na tie peniaze pred dochodkom. Stat chce preto zabespecit aby ludia tie peniaze na dochodok mali takze ich zablokuje.
xerces napísal: St 20 07, 2022 11:29 pmAj keby som ziskal nizsi dochodok nez pri 2. piliery, tak bude osetrovany o inflaciu, pricom dochodok z 2. piliera nebude (bude to rovnaka suma az do mojej smrti) alebo bude osetrovany konstantnym navysenim ale inflaciu nezohladni a navyse sposobi ze sa mi inicialny dochodok este znizi.
Renta je samozrejme uplne katastrofalne nastavena zakonom. Kvoli nej sa znizuje vyhoda 2.piliera kludne aj o polovicu. Snad budem mat aj inu moznost.
iceberg8 napísal: Ne 24 07, 2022 8:23 amZ toho dovodu si myslim, ze 1. pilier nie je az tak na skodu, tak ako pisal xerces.

Hlavne z dovodu, ze "peniaze" (cize meny) nedokazu uchovat hodnotu/energiu (dlhodobo), co vidime dnes na inflacii.
Ale inflacia nemoze byt nonstop 10%, resp nemala by byt a snad nebude :D
iceberg8 napísal: Ne 24 07, 2022 8:23 amA v pripade prepadov sprostredkovatel neznasa absolutne ziadne postihy, riziko, nic ?
Bez ziskov si nebude moct uctovat 10% zo zisku :D

osamely chodec - velmi trefna poznamka

Ohladom 1.piliera by bol za mna ideal v buducnosti nejake nutne minimum. Forma socialnej pomoci aby mal obcan vzdy pravo na nejake minimum. Ale z odvodov by mala ist vyrazna vacsina do 2.piliera.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: Ne 24 07, 2022 9:03 am .... 1 pilier ma vyznam iba pri rastucej fertilite, ako chces dosiahnut , jeho vecnost v casoch klesajucej fertility? Ten system sa zakonite (matematika) musi zrutit co zial sa uz deje.
Mám kamoša, matematika, ale staršieho odo mňa (r.1954) a v druhom pilieri ani nebol. Čo sme sa o tomto rozpravali, on by do 2.piliera ani nevystupil, ak by aj bol mladší. Tak som vyrozumel z jeho vyjadrenia.
Plodnosť je problem a potom je druhy problem- spôsob rozdelovania pridanej hodnoty z prace a to sa bude musieť meniť. Inak to skončí tak, že dôchodky z 1.piliera budu 40-30-25% z príjmu a do dôchodkov až v 75-ke. A to je blbosť.
https://www.genomofcapitalism.com/index ... y-nezmysel
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Pri inflácii, akú tu teraz máme, je nevalorizovaná renta z 2.piliera absolútne nepriateľná. To asi fakt je najlepšie pri odchode do dôchodku peniaze z 2.piliera ponechať sa ďalej zhodnocovať a vyberať len "nadvýnos", tj. rozdiel medzi rastom portfólia a rastom inflácie. A v časoch vysokej inflácie a nízkeho rastu portfólia živoriť z 1 piliera.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 471
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

osamely chodec napísal: Ne 24 07, 2022 9:03 am
xerces napísal: St 20 07, 2022 1:54 am
wladas napísal: Ne 03 07, 2022 5:00 pm Z coho by sa platili aktualne dochodky na I.pilier ak by peniaze mladych sli vsetky mimo?
A to nie je jediny vyznam 1. piliera. Podla mna 1. pilier tu bude vzdy a to z dvoch dovodov:

1. Je odolny voci inflacii
2. Je odolny voci vykyvom trhu
xerces, 1 pilier ma vyznam iba pri rastucej fertilite, ako chces dosiahnut , jeho vecnost v casoch klesajucej fertility? Ten system sa zakonite (matematika) musi zrutit co zial sa uz deje.
Ano, otazka je preco mame klesajucu fertilitu a preco to nikto neriesi? Fertilita taktiez nemoze klesat donekonecna inak budeme mat ovela vaznejsie problemy. Ten problem nebude v tom, zeby nemal kto robit na dochodok ale v tom, ze aj ked budeme mat peniaze, tak si za ne nic nekupime lebo nebude dostatocna pracovna sila aby nieco vytorila. Takze bude je klesajuca fertilita iba docasny problem alebo mame velmi velmi vazny problem a to nemyslim len SK. Keby sme si chceli nechat stat rozvratit pristahovalectvom (multikulty), tak nemame problem s 1. pilierom, pretoze bude mat kto pracovat a zaroven kto odvadzat dane. Ano viem ekonomika je globalna ale treba si uvedomit, ze fertilita rastie tam kde je najmenej kvalifikovana sila, pretoze nemaju rozvinute skolstvo. Cize imigranti nas nezachrania. Mozme skusit namiesto podpory nasej fertility podporovat cudzie skolstvo ale to je tiez neudrzatelne a celkovo hlupe. Myslim, ze mame ovela vacsi problem nez len dochodky a nikto sa mu nevenuje. To, ze 1. dochodkovy pilier je neudrzatelny nie je problem, je to iba symptom ineho ovela vaznejsieho problemu. Je dost mozne, ze mat peniaze, este nebude znamenat vediet si uzit dochodok. V kazdom pripade, nie som ale velky zastanca vylucne 1. piliera ale mal by fungovat tak ako som to popisoval.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

wladas napísal: Ne 24 07, 2022 9:11 am Suhlasim. Lenze zijeme v demokracii a obrovska vacsina ludi by nedokazala nesiahat na tie peniaze pred dochodkom. Stat chce preto zabespecit aby ludia tie peniaze na dochodok mali takze ich zablokuje.

Renta je samozrejme uplne katastrofalne nastavena zakonom. Kvoli nej sa znizuje vyhoda 2.piliera kludne aj o polovicu. Snad budem mat aj inu moznost.

Ohladom 1.piliera by bol za mna ideal v buducnosti nejake nutne minimum. Forma socialnej pomoci aby mal obcan vzdy pravo na nejake minimum. Ale z odvodov by mala ist vyrazna vacsina do 2.piliera.
To sa da zabezpecit aby si ludia bud nemohli vytiahnut vsetko alebo iba v jasne vymedzenych pripadoch (krach, zdravotny dovod,...)

Jedine si dat vybierat zisky a ponechat to v DSS. Ta moznost tu je ale obavam sa, ze ju nejaky expert zrusi, ked to bude vyuzivat velmi vela ludi. Naviac chcelo by to upravit sposob investovana vo faze vyplacania zisku aka dochodok. Mozno viac dividendovy pristup.

To je presne to o com pisem a aka je moja predstava.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"