II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 470
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 109 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

No fakt je ten, že od začiatku roka pada všetko, aj dlhopisy. Teraz ak niekto preda indexovú investíciu, so stratou, už to nevrati. Bude to nenávratná strata.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

duves napísal: Po 14 02, 2022 5:46 pm No fakt je ten, že od začiatku roka pada všetko, aj dlhopisy. Teraz ak niekto preda indexovú investíciu, so stratou, už to nevrati. Bude to nenávratná strata.
Ale ak bude index pokracovat v poklese, tak vcasnym predajom strati menej.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

SP500 sa pohybuje na úrovni septembra 2021, aký problém pre investora do 2.piliera? To si ako myslíte, že každý rok bude index rásť 30%?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

michael89 napísal: Po 14 02, 2022 12:40 pm Wladas, súhlas :)

Som síce v investovaní nový a chápem, že peniaze spôsobujú u ľudí veľké emócie, no nerozumiem, prečo na burzu vstupujú typy ľudí, ktorí všade vidia iba sprisahanie, prasknutie bubliny, za všetkým sú zaplatení "mocní" atď.

Burza len ukazuje, akí nesebaistí a nesamostatní mnohí ľudia sú - médiá píšu články, pretože je to ich náplňou. Či sú to proruské alebo proamerické, je teraz jedno. Každé z nich píše články tak, aby na ne kliklo čo najviac ľudí a aby ten článok podľa možnosti aj čo najviac ľudí ovplyvnil.

Vyjde správa o vojne, ktorá sa má začať v stredu a ľudia začnú vypredávať akcie ako blázni? A keď do štvrtka vojna nezačne, budú znovu nakupovať či ako?

Ten, kto má jasnú stratégiu a je aj dostatočne trpezlivý, nemusí riešiť žiadne bubliny len vydržať tých 20-30 rokov, ktoré si na začiatku investovania stanovil ako cieľ.
Ten, kto dostatok trpezlivosti nemá a koho ovplyvní novinový článok, nech na burzu ani nejde.
Prakticky, to sa dnes aj stalo :D Rusi stiahli dake jednotky a hla :D
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Rokosák napísal: Ut 15 02, 2022 1:43 amAle ak
Ale ak by som trafil tie spravne cisla tak vyhram lotto....
Na akciovom trhu sa nehraje na AK
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Akcia moze v kazdej chvili ist s cenou, hore, dole, alebo sa nemenit. Mas tri moznosti. Teda nie iba hore. Ale ak si niekto mysli, ze ceny akcii pojdu stale hore nemam nic proti tomu. Nie su to moje peniaze.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 470
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 109 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 470
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 109 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Ten človek sa roky definoval som záujmom o silovy rezort. No a dostal post ministra práce. Zdroj wikipedia: Vyštudoval politológiu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.[1]

Ked som čítal tie jeho napady na reformu 2.piliera, že nasporene peniaze nemaju služiť na nakup čohokolvek, tak mi došlo, že urobili z capa záhradníka.
Rovnako mu odbornící argumentuju, že tie zmeny v 1.piliery sú nesystémové. Ako myšlienka rodičovského bonusu je pekna, ale princip fungovania SP je iný.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

pokus napísal: So 19 02, 2022 10:09 pm Toto je minister prace, ktory ide reformovat dochodky. Financne negramotny minister financii ma aspon Pavlinku...

"Vy si sporíte v druhom pilieri?

Áno, a patrím k sporiteľom, ktorí neurobili od vstupu žiadne rozhodnutie. Predpokladám, že som v dlhopisovom fonde. "
https://e.dennikn.sk/2725950/minister-k ... ovu-brzdu/
Nezabudaj, ze jemu je uplne jedno, aky dochodok dostane z pilierov, on ma svoj dochodok, aspon ja osobne z mojho osobneho nazoru tak predpokladam u takmer kazdeho politika, niekde v danovych rajoch, dobre ulozeny...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Vsak ked si zarobil tak nech ma aj v rajoch. Aj u zbohatlikov z krypta je uplne bezne premyslat nad danovymi rajmi.

Pokial bude Krajniak ministrom tak to nevidim optimisticky. On ma utopisticke predstavy. Neni sanca ze by mu daco preslo.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ved ano nech ma, kde chce, ale ide o to, co som tym chcel skor povedat, je to, ze ak ho nezaujima, co mu robia peniaze ulozene v pilieroch, (alebo kdekolvek inde), tak asi sa na ne nespolieha.. A tym padom je to extremne nebezpecna rada pre niekoho, kto sa na ne spolieha..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Ano samozrejme. To je ale klasicka nekompetentnost ako vacsina koalicie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 470
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 109 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

z "ukazky" ma znervoznilo toto..."Tretia zmena zasiahne sporenie v II. pilieri. „Ľuďom pomôžeme a prednastavíme sporivú stratégiu či už pre novovstupujúcich, alebo existujúcich sporiteľov. ... "..

dufam, ze po "pomoci prestavenia strategie" si to zase budem moct vratit tak ako mi to vyhovuje. Vlada uz raz pchala svoje spinave paprce do toho a pekne poskodila kopec sporitelov...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wow, ze povinny 2. pilier? :)
To je prvy april?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 470
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 109 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

rmaly napísal: Pi 01 04, 2022 11:14 pm
z "ukazky" ma znervoznilo toto..."Tretia zmena zasiahne sporenie v II. pilieri. „Ľuďom pomôžeme a prednastavíme sporivú stratégiu či už pre novovstupujúcich, alebo existujúcich sporiteľov. ... "..

dufam, ze po "pomoci prestavenia strategie" si to zase budem moct vratit tak ako mi to vyhovuje. Vlada uz raz pchala svoje spinave paprce do toho a pekne poskodila kopec sporitelov...
Hned ako to bude v platnosti, treba sledovat účet. Len teda neviem, že ak to presunú tak nešťastne, že príklad, 40 ročný má sumu 100 tisic a všetko mu naraz presunu do indexu? A na druhy deň bude pád 10%?
Neviem si to dosť dobre predstaviť.

Inak ja tohoto ministra vnímam ako capa v záhrade. Silou mocou chce niečo robiť, niečo po sebe zanechať.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: So 02 04, 2022 8:25 amLen teda neviem, že ak to presunú tak nešťastne, že príklad, 40 ročný má sumu 100 tisic a všetko mu naraz presunu do indexu? A na druhy deň bude pád 10%?
Presne kvoli tomuto to tak dlho natahuju. Urcite to nebudu preklapat len tak narazovo u starsich ludi.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

wladas napísal: So 02 04, 2022 5:28 pm
duves napísal: So 02 04, 2022 8:25 amLen teda neviem, že ak to presunú tak nešťastne, že príklad, 40 ročný má sumu 100 tisic a všetko mu naraz presunu do indexu? A na druhy deň bude pád 10%?
Presne kvoli tomuto to tak dlho natahuju. Urcite to nebudu preklapat len tak narazovo u starsich ludi.
Hlavne by to mohli este viac liberalizovat. Kludne spravim pre nich nejaky investicny test, ale naprilkad ja som zastanca toho, ze neviem preco by ma mali nutit preklapat x rokov pred dochodkom prostriedky do dlhopisovych fondov, ved aj na dochodku hned v den 0 nevyberiem vsetky peniaze (teda mozno by som aj, ale v principe nemusim) a moze sa to zhodnocovat dalsich 20 rokov...

Inac neviem ci to bolo tu spomenute alebo kde (a teda dufam, ze je to pravda), ze vraj existuje aj dnes taka ficura v 2. pilieri, ze nevyberies prachy (nekupis anuitu) a nechas si vyplacat len potencialne vynosy... aj to sa mi paci... ak to plati, to by mohli nechat...
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa capitalcapital »

rmaly napísal: So 02 04, 2022 11:25 pm Inac neviem ci to bolo tu spomenute alebo kde (a teda dufam, ze je to pravda), ze vraj existuje aj dnes taka ficura v 2. pilieri, ze nevyberies prachy (nekupis anuitu) a nechas si vyplacat len potencialne vynosy... aj to sa mi paci... ak to plati, to by mohli nechat...
Tu, s odkazom priamo na socpoist.sk
viewtopic.php?p=158309#p158309
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 470
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 109 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

wladas napísal: So 02 04, 2022 5:28 pm
duves napísal: So 02 04, 2022 8:25 amLen teda neviem, že ak to presunú tak nešťastne, že príklad, 40 ročný má sumu 100 tisic a všetko mu naraz presunu do indexu? A na druhy deň bude pád 10%?
Presne kvoli tomuto to tak dlho natahuju. Urcite to nebudu preklapat len tak narazovo u starsich ludi.
40-45 ročny sporitel nie je starší. Ide o to, ako to chcu robiť, ved tam môžu byť sporitelia, čo tam maju aktuálnu hodnotu 50-100 tisic. Ak to všetko naraz prehodia do indexu, a nasledne padnu trhy, tak čo akože potom? Kto bude vinný?
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

duves napísal: So 02 04, 2022 8:25 am Hned ako to bude v platnosti, treba sledovat účet. Len teda neviem, že ak to presunú tak nešťastne, že príklad, 40 ročný má sumu 100 tisic a všetko mu naraz presunu do indexu? A na druhy deň bude pád 10%?
Ja si myslím, že v prípade 40tnika by to problém nebol, ja mám dávno po 40tke a všetko mordujem do indexov. Taký 40tnik bude sporiť ešte minimálne ~ 25 rokov a keď zo zákona dosiahne dôchodkový vek, tak mu nikto nebude držať devinu pri hlave, aby to ukončil a vybral úspory.

rmaly napísal: So 02 04, 2022 11:25 pm ze neviem preco by ma mali nutit preklapat x rokov pred dochodkom prostriedky do dlhopisovych fondov, ved aj na dochodku hned v den 0 nevyberiem vsetky peniaze (teda mozno by som aj, ale v principe nemusim) a moze sa to zhodnocovat dalsich 20 rokov...
Presne tak, bolo by dobré, keby každý sporiteľ by mal vo svojom DSS účte zafajknuté políčko niečo v takom zmysle: "Uvedomujem si riziká spojené s plánovaním vlastnej stratégie a žiadam, aby mi štát do nej nezasahoval."

Neviem prečo si štát myslí, že si ľudia začnú vyberať úspory hneď prvý deň nástupu do dôchodku, ja mám zamestnanie, v ktorom by som teoreticky mohol pracovať ešte aj na smrteľnej posteli pri diktovaní závetu.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa aviceN »

Jedine co sa da v dnesnej dobe nastavit, je len max. 50% do dlhopisov v dobe dosiahnutia dochodkoveho veku. Take, aktualne asi najmensie zlo.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ono aby sa hra mohla tocit potrebuju hracov, preto si hraci nemozu zit/hrat svojvolne :)
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Roz napísal: Po 18 04, 2022 12:51 pm
Presne tak, bolo by dobré, keby každý sporiteľ by mal vo svojom DSS účte zafajknuté políčko niečo v takom zmysle: "Uvedomujem si riziká spojené s plánovaním vlastnej stratégie a žiadam, aby mi štát do nej nezasahoval."

Neviem prečo si štát myslí, že si ľudia začnú vyberať úspory hneď prvý deň nástupu do dôchodku, ja mám zamestnanie, v ktorom by som teoreticky mohol pracovať ešte aj na smrteľnej posteli pri diktovaní závetu.
Na druhej strane, ak ludia urobia chybu tak sa obracaju na stat. Znizovanie rizika okolo dochodcovskeho veku je typicke aj pre sukromne investicne firmy. Ja osobne som v poslednom case na strane tych co v starobe skusaju investicne riziko. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

Vpodstate chudak Warren Buffet... podla nasich zakonov by mu len tak nedovolili drzat "rizikovve" tituly ako akcie apod... hned by s nim v 2. pilieri zatocili :) :)
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Roz »

Taká vec mi napadla, ak raz dosiahnem dôchodkový vek a požiadam SocPo o vyplácanie dôchodku, "musím" požiadať aj DSS? Či môžem poberať dôchodok z I. piliera a druhý nechať tak, nech tam úspory naďalej rastú? Nikde som o možnosti takejto kombinácie nečítal, vždy sa len hovorilo o výslednej sume I. a II. piliera.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 470
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 109 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Môžeš nasporenú sumu ponechať na účte - https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... 3/20150701
PIATA HLAVA
VÝNOS Z INVESTOVANIA
§ 46i
(1)
Výnos z investovania pravidelne vypláca dôchodková správcovská spoločnosť sporiteľovi z výnosov z majetku sporiteľa v dôchodkovom fonde, ktoré vznikli po dni, v ktorom sporiteľ požiadal o jeho vyplácanie, najskôr po dovŕšení dôchodkového veku sporiteľa. Výnos z investovania nie je dôchodok starobného dôchodkového sporenia.
(2)
Výnos z investovania sa vypláca sporiteľovi, ktorý dovŕšil dôchodkový vek, nie je poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku programovým výberom a požiadal o jeho vyplácanie dôchodkovú správcovskú spoločnosť, ktorej je sporiteľom. Výplatu výnosu z investovania si sporiteľ dohodne s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení.
(3)
Sumu vyplácaného výnosu z investovania môže dôchodková správcovská spoločnosť znížiť o oprávnene vynaložené náklady dôchodkovej správcovskej spoločnosti na jeho výplatu v hotovosti alebo na prevod do iného ako členského štátu eurozóny.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 152 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

kam len utiect - allianz dss, dlhopisovy ziadna slava
Prílohy
adss.JPG
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal: Pi 17 06, 2022 9:34 am kam len utiect - allianz dss, dlhopisovy ziadna slava
Tak allianz nema etf, iba akciovy... ale tak asi po tych dvoch troch dsskach co maju msci world, tak asi mensie zlo :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Hmm... Akciový dôchodkový fond od 365 už je od roku 2005 (za 17 rokov) takmer tam, kde začal...

2 pilier.jpg

https://365life.sk/dochodkove-fondy/365 ... qDEALw_wcB
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

tomáš virdzek napísal: Pi 17 06, 2022 12:47 pm Hmm... Akciový dôchodkový fond od 365 už je od roku 2005 (za 17 rokov) takmer tam, kde začal...


2 pilier.jpg


https://365life.sk/dochodkove-fondy/365 ... qDEALw_wcB
Keď som pozrel ich vyročnú správu za rok 2021 u akcioveho negarantovaneho PROSPERITA a vydel to portfolio mi to pripadá , ako keby to portfolio spravoval amatér. A ked si pozriete májovú spravu tak tam peniaze investovali aj do FIRST TRUST NATURAL GAS ETF čo obsahuje ETN.
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 143
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 65 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Čo môže človek čakať od J&T, no nie?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

dnes som si chcel zmenit moje dlhopisove ( isté ) portfolio na akciove, lebo som sa zmieril, ze ako co chvila dochodca mi trhy moje dlhopisove vraj garantovane (dalsia loz) uplne zruinuju pri raste urokov. Zistil som vsak, ze poslanci to dokonale zabetonovali a ja ako preddochodca nemozem byt 100% v akciovom fonde, zo zakona od 52 rokov kazdy rok musim dat 10% majetku do dlhopisov povinne. Hroza.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 125 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Ano, toto plati uz dlho. Chysta sa ale zmena kusok k lepsiemu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

osamely chodec napísal: Ut 21 06, 2022 3:23 pm dnes som si chcel zmenit moje dlhopisove ( isté ) portfolio na akciove, lebo som sa zmieril, ze ako co chvila dochodca mi trhy moje dlhopisove vraj garantovane (dalsia loz) uplne zruinuju pri raste urokov. Zistil som vsak, ze poslanci to dokonale zabetonovali a ja ako preddochodca nemozem byt 100% v akciovom fonde, zo zakona od 52 rokov kazdy rok musim dat 10% majetku do dlhopisov povinne. Hroza.

@chodec: viď. nižšie odsek 2 § 92... :)


PRAVIDLÁ STAROBNÉHO DÔCHODKOVÉHO SPORENIA
§ 92

(1) Ak odseky 2 a 3 neustanovujú inak, musí mať sporiteľ v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde v prvý deň kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕši

a) 52 rokov veku, najmenej 10 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

b) 53 rokov veku, najmenej 20 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

c) 54 rokov veku, najmenej 30 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

d) 55 rokov veku, najmenej 40 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

e) 56 rokov veku, najmenej 50 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

f) 57 rokov veku, najmenej 60 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

g) 58 rokov veku, najmenej 70 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

h) 59 rokov veku, najmenej 80 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

i) 60 rokov veku, najmenej 90 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov,

j) 61 rokov veku, 100 % čistej hodnoty svojho majetku zodpovedajúcej aktuálnej hodnote dôchodkových jednotiek pripísaných z povinných príspevkov.

(2) Ak sporiteľ písomne oznámi dôchodkovej správcovskej spoločnosti, že má záujem o zníženie minimálneho percentuálneho pomeru čistej hodnoty svojho majetku v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde podľa odseku 1, tento minimálny percentuálny pomer sa zníži o polovicu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

tomáš virdzek napísal: Pi 17 06, 2022 12:47 pm Hmm... Akciový dôchodkový fond od 365 už je od roku 2005 (za 17 rokov) takmer tam, kde začal...

Malý update (p.a. 0%)... od 2005 až do 2022 :)


https://365life.sk/dochodkove-fondy/365 ... qDEALw_wcB

adf.jpg
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

hej je moznost pouzit tu polovicu, no aj tak je to zlé , stale mi ostava velke % v dhhopisoch co nechcem a musim...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@:chodec: Od veku 52 až do 61. Ak máš 52, čakáš dlhopisovú apokalypsu? Lebo ak dlhopisy padnú, akcie padnú viac :)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

hej ocakavam , zo zvysovanim urokovych sadzieb budu dlhopisy klesat .Dlhodoby trend rastu dlhopisov sa myslim zmenil, na dlhodoby medvedi trh dlhopisov.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Čiže už neveríš krajinám, že dlh povedzme tak ľahko splatia? Potom ako môžeš veriť akciovému trhu - spoločnostiam?
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"