Dilema s bývaním

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pepo174
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 11 02, 2024 12:31 pm

Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Pepo174 »

Zdravím.

Pochádzame s manželkou z malého mesta kde máme komplet celú rodinu a v r. 2018 sme si kúpili 3izb. Byt v novostavbe v krajskom meste, čiže 30 km od našeho malého mestečka.

Ja mám prácu v krajskom meste kde máme nový byt a manželka teraz po 6-tich rokoch=dve teti-materske & rodičovske na jar nastupuje naspäť do práce kde pred tým pracovala v malom meste.

Problém je že tu v krajskom meste nemáme žiadnu pomoc so strany rodiny keďže je to ďaleko v prípade ak budeme obidvaja v práci a bude treba deti odviesť do škôlky, školy.

Veľká dilema pre nás je čo ďalej...
Dostali sme ponuku na kúpu 3 izb bytu v malom meste na prízemí kde bývajú v tom istom vchode aj svokrovcovi ktory su už práve na dôchodku a sú ochotní nám stále pomôcť s deťmi.

Byt v novostavbe nás stál spolu 160 000€
Cena teraz by bola cca.220 000 €
Zostatok na úvere máme 40 000€

Byt v malom meste v klasickom paneláku 40- ročnom je v ponuke za 140 000€

Otázka je či predať novostavbu z r.2018 kde by sa z predaja financovala kúpa bytu v malom meste, alebo zobrať ďalší úver v sume 140 000€ a dávať do prenájmu novostavbu.

Bolo by to z investičného pohľadu ok?

V prípade predaja novostavby a zvyšných € dať niekam investovať?

Vďaka za radu.
user27
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa user27 »

8/10 ludi co poznam tuto situaciu riesi kupov dalsej nehnutelnosti a prenajmom povodnej.

Presne z toho dovodu by som ti radil opak.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa JanH »

user27 napísal: Št 15 02, 2024 9:31 am 8/10 ludi co poznam tuto situaciu riesi kupov dalsej nehnutelnosti a prenajmom povodnej.

Presne z toho dovodu by som ti radil opak.
Neda sa to zovseobecnovat. V prvom rade chybaju informacie a prieskum trhu a nejaky elementartny prepocet.
Najskor by som si zistil, ake podmienky uverovania mi aktualne vie ponuknut banka. Potom ake su priemerne vynosy z prenajmu v danej lokalite. Dat do kalkulacky a pozriet si, co to urobi s Tvojim rozpoctom.
Pokial tie peniaze, ktore by sli na hypoteku vzhladom na osobnostne crty Teba a Tvojej manzelky isli inak na konzum, urcite nie je zla volba investovanie - uz ci do nehnutelnosti, zlata, akcii, ETF -> natrenovat si investicny navyk .
Co mi ale zdvihlo obocie je uvazovanie ist z noveho a moderneho do stareho a nemoderneho navyse na prizemi. Ja osobne by som sa s takymto vyvojom nevedel stotoznit ani za cenu docasnej vyhody pestunstva potomkov.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Este to mozete spravit tak, ze predate byt svokrovcov a kupite im byt niekde vo vasom meste blizko vas…cize vyhraju vsetci…v krajskom meste je zrejme aj lepsia lekarska dostupnost pre svokrovcov…
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja sa tiez priklanam zvazit nie ze investicnu stranku veci, ale "rodinnu" alebo ako to nazvat... na jednej strane sa kvoli babysittingu (co je dolezite, nepopieram) prestahujete z vacsieho mesta do mensieho a do bytu na prizemi... Inac byvat v rovnakom vchode ako rodicia / svokrovci je "privelmi blizko" :) :)
Treba si zvazit, ze ci na tych par rokov to za to stoji. Na druhej strane je pravda, ze aj rodicia zostarnu, tak ci sa o nich nebudete musiet starat... to hovori v prospech kupy bytu v mensom meste...
Alternativa - "neoplati" sa vam radsej - ak bude potrebne doviezt rodicov na babysitting alebo zaviest (chore) deti do mensieho mesta? Zase 30km nie je za normalnych okolnosti tak daleko (len uvazujem nahlas... nie je to ani kritika ani navod... skor nahlad z viacerych stran)...
Drz sa a nech sa dobre rozhodnete
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Murosik »

Tak bola by výhoda mat peniaze Navyse, ktore sa daju investivat hned. Ale to si treba dat do kalkulačky, či je to výhodnejšie ako to, že ušetrím do konca života za cestovanie do prace (k krajskom meste si asi vždy nájdem prácu a aj lepšie platenú)? Pravdepodobne by ste cestovali obaja, ty aj manželka a to je pravdepodobne náklad x2. Ak by sa neuspokojila s (pravdepodobne horsie ohodnotenou) pracou v tom okresnom meste. To su vsetko peniaze co mozes investovat v priebehu rokov (cestovné, vyssi plat)

Tiež je otázka ako dlho budeš musieť pre deti chodiť do školy. Ešte 5-6rokov? Oplatí sa kvoli týmto 6 rokom robiť tak drastické rozhodnutie? Ak áno, tak do toho.

Kam investovať, to sa potom treba rozhodnúť podľa toho na ako dlhú dobu chcete investovať.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Pepo174 napísal: Št 15 02, 2024 7:07 am Byt v malom meste v klasickom paneláku 40- ročnom je v ponuke za 140 000€
neodporúčam bývanie v starom paneláku. Bývam aj byval som v minulosti vo viacerých typoch a žiť sa síce dá, ale nie je to moc dobrá voľba.
Pepo174
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 11 02, 2024 12:31 pm

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Pepo174 »

V čistom s manželkou máme mesačne 2500€

Kebyže sme kúpili starý byť tak úver by bol mesačne 700€

Teraz pri tom novom platíme 180 mesačne kde je zostatok 40000€

Ak by sme dali do prenájmu novostavbu ceny sú cca mesačne 800€ za prenajom

Najmladšia dcéra má 3 roky čize bude treba opateru ešte min.10 rokov

Všetko by fungovalo v malom meste čize manželka tam by mala prácu deti tam do škôlky akurát ja by som musel dochádzať 15x po 60 km v mesiaci spolu tam a späť.

A do budúcna svokrovci budú potrebovať pomôcť keďže obidve dcery bývajú vo veľkom meste

Úprimne poviem že nemám chuť dávať byt do prenájmu a mať s tým starosti...
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

...v prvom rade ist byvat do panelaku ku svokrovcom je totalna hovadina, ale na to do roka prides aj sam a budes to povazovat za najvacsi omyl tvojho zivota...ak chces viac info, chod na modry konik si o tom nieco precitat...je uplne jedno ze mate teraz vyborne vztahy, hned ako sa svokrovci zacnu miesat do vychovy deti sa to zmeni...
...a v druhom rade, podnajomnici byty nicia, novostavbu by som im nikdy neprenajal...a je coraz tazsie natrafit na dobrych a platiacich podnajomnikov, mam kolegu co prenajima v krajskom meste, kazdu chvilu sa menia podnajomnici, po urcitej dobe zacnu byt problemy s platenim a musi zhanat dalsich...a to nehovorim, ze 93% Slovakov byva vo vlastnom, tak neviem ci bude komu casom prenajimat, investicnch bytov uz je privela...a 3 izbovy byt vobec nie je vhodny na prenajom, najlepsie sa prenajimaju 1,5 izbove byty, ked uz predaj 3 izbak. vyplat hypoteku a kup lacnejsi 1 - 1,5 izbak na prenajom.
Pepo174
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 11 02, 2024 12:31 pm

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Pepo174 »

Ak by bola splátka úveru za kúpu bytu v malom meste 700€ tak by sme za 30 rokov dosť veľa prerobili a to mi už nepríde investične správne rozhodnutie
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa iosephus »

Pepo174 napísal: Št 15 02, 2024 4:33 pm Ak by bola splátka úveru za kúpu bytu v malom meste 700€ tak by sme za 30 rokov dosť veľa prerobili a to mi už nepríde investične správne rozhodnutie
Veď ale 700€ je splátka pri súčasných úrokoch, tie ale nebudú vždy takéto vysoké.
user27
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa user27 »

To vies odkial ? Obrazok je ilustracny.
usd_rate.png
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa rmaly »

Pepo174 napísal: Št 15 02, 2024 4:33 pm Ak by bola splátka úveru za kúpu bytu v malom meste 700€ tak by sme za 30 rokov dosť veľa prerobili a to mi už nepríde investične správne rozhodnutie
Ciste teoreticky - ak by si byt zaradil do OM, tak si uroky davas do nakladov (ako aj dalsie veci)... tym padom velka cast rokov by bola oficialne dan blizka nule...
Za dalsie, ak to beries z investicneho hladiska, ak ty sice nominalne prerobis, ale ber to tak, ze znizis cenu bytu... teda za 30 rokov mas "zdarmo" byt (alebo za nizku cenu... len to, co preplatis na hypo)...
To nie je odporucanie, to je len ozrejmenie...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"