Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa Betruger »

V priebehu minulých rokov som nedopatrením nakúpil cez EIC ETF fond denominovaný v dolároch.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (https://eic.eu/fond/ISHSP5)

Po tom, čo som to zistil, som agentovi dal pokyn na odpredaj daného fondu a nákup rovnakého ETF fondu, ale denominovaného v eurách.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR (https://eic.eu/fond/ISHSP5E)

Moja otázka znie: potrebujem sa pre potreby daní zaoberať menovou konverziou pri predaji a následnej kúpe ETF fondu ? Došlo k postupnosti krokov: predaj ETF denominovaného v USD -> konverzia USD na EUR -> nákup ETF denominovaného v EUR. Takto to vidím v aplikácii. Samotný predaj ETF nastal po vyše roku jeho držania, mal by byť teda oslobodený od dane. Čo ale s menovou konverziou USD na EUR ? Zisk pri konverzii tam nejaký dosiahnutý bol, avšak nešlo o cielený forexový obchod, iba o predaj jedného ETF a okamžitý nákup druhého (nie úplne okamžitý, keďže všetky operácie má v rukách agent a ten vykonáva tieto operácie asi iba dva razy za mesiac). Keď som sa na to pýtal samotného agenta, netušil, ktorá bije.

Čo si o tomto myslíte ? Treba riešiť menovú konverziu alebo nie ? Chystám sa to riešiť s daňovým poradcom, ale tí môžu mať tiež rôzne názory, tak ma zaujíma, čo si myslí miestne osadenstvo. Myslím, že sa tu niečo podobné niekde aj riešilo, ale neviem za toho oného nájsť kde.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa Martin7 »

Zisk z takejto konverzie vôbec nemusíš riešiť pokiaľ ide o dane. Na 100%.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

tu som sa pytal na nieco podobne, ale z pohladu dividendy :-)

viewtopic.php?p=193749&hilit=dan+z+konverzie#p193749
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa aviceN »

Tiež nemám pocit, že by sa niekde spomínalo zdaňovanie takéhoto obchodu, nešlo vyslovene o forex a obchodovanie s menovým párom, ty si jednoducho predal dolárové ETF, ktoré je po roku oslobodené.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa Betruger »

Vďaka za odpovede. Čo je ešte možno dôležité a čo som mal spomenúť v úvodnom poste je, že tu nedošlo k jednej menovej konverzii, ale k viacerým. A to z dôvodu, že toto ETF som predával postupne. V momente, keď som si uvedomil svoju chybu, teda, že nakupujem USD ETF, táto investícia už trochu narástla (bavíme sa o dvoch rokoch investovania). To znamená, že ako som postupne toto ETF nakupoval, tak som ho postupne aj odpredával a menil za EUR ETF (3 odkupy to boli). Vždy tak, aby bola splnená podmienka oslobodenia od dane po jednom roku držania. Predpokladám teda, že tu šlo o spotové menové konverzie a k tomu sa Finančná správa vyjadruje takto:

https://podpora.financnasprava.sk/56833 ... h-obchodov

Explicitne sa tam píše, že keď sa to robí s cieľom zisku. Ja som to robil s cieľom výmeny jedného ETF za druhé, ale tých obchodov bolo viac. Čo tu ešte môže hrať v neprospech, že práve v tomto období bol veľký výkyv medzi USD a EUR, trhol som tam teda na tom viac, než by to bolo napríklad teraz. A to už by si nejeden daňovák mohol vysvetliť akokoľvek.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

ja som kedy nieco podobne riesil, ked som odpredaval ucet v EIC a dali mi to do danoveho
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa Betruger »

Môžes viac rozviesť čo presne si riešil a kto ti dal čo do daňového ?
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

tie konverzie EUR na USD a naopak v EIC pri nakupe/predaji. uctovnik to dal do danoveho priznania ako to riesis aj ty
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

niktoalebokadekto napísal: Po 19 02, 2024 4:43 pm tie konverzie EUR na USD a naopak v EIC pri nakupe/predaji. uctovnik to dal do danoveho priznania ako to riesis aj ty
Tieto menové konverzie nepodliehajú zdaneniu, pretože tu nerobíš špekuláciu na posilnenie jednej meny voči druhej s cieľom aby si na tom zarobil , ale preto lebo potrebuješ kúpiť cenný papier v inej mene.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Daňová povinnosť pri menovej konverzii pri kúpe / predaji ETF denominovaných v rôznych menách

Príspevok od používateľa Betruger »

niktoalebokadekto napísal: Po 19 02, 2024 4:43 pm tie konverzie EUR na USD a naopak v EIC pri nakupe/predaji. uctovnik to dal do danoveho priznania ako to riesis aj ty
Účtovník je zároveň aj daňový poradca ? Pýtam sa iba preto. lebo ma zaujíma, že prečo to tak vyhodnotil. Keďže väčšina ľudí je tu presvedčená, že sa na takýto typ konverzie neaplikuje daň.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"