Xtb - investične plány

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Majokx
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 9:00 pm

Xtb - investične plány

Príspevok od používateľa Majokx »

Ahojte investori :graf:

Chcel by som sa informovať ohľadom investičných plánov v XTB . Všimol som si že nezainvestuje plnú sumu ktorú vkladám ale určite % mi pripíše do peňažnej rezervy . Vie mi niekto vysvetliť čo je to vlastne ta finančná rezerva a ako z tade tie peniaze dostať nech su zainvestovane ?
Prílohy
IMG_8072.jpeg
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Xtb - investične plány

Príspevok od používateľa MiBi »

ta Penazna rezerva bude vzdy cca 1% z celkovej investicie, neda sa to zmenit, v napovede je ze sluzi pre prevadzkove potreby, doplnovanie investicii, drzanie dividend a pokrytie vyberov. Podla mna je to predpriprava, ak by to v buducnosti spoplatnili, aby mali odkial strhavat prev.naklady.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Xtb - investične plány

Príspevok od používateľa Pravlad »

V poplatkoch ma XTB trochu schovane toto:
Poplatok za úschovu 0,2 % ročne, minimálne 10 EUR mesačne ak priemerná denná hodnota portfólia
prekročí 250 000 EUR
Príklad: za predpokladu, že sa priemerná denná hodnota portfólia za mesiac rovná 300 000 EUR, bude účtovaný minimálny poplatok
10 EUR ([50 000 EUR x 0,2% x 1/12] <10 EUR)
Nebude to na pripadne pokrytie tohto poplatku?
tomiteko
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2024 4:15 pm
Been thanked: 1 time

Re: Xtb - investične plány

Príspevok od používateľa tomiteko »

Tak som sa na to pytal XTB:

Dobrý deň, peňažná rezerva sa sporí v prípade odklonu ceny ETF. Plán si z tejto rezervy doplní investíciu ak by mu chýbal kapitál.

Q: Cize sa mierne zmenila cena v momente, ked som kupoval a ta rezerva je v podstate zvysok?
A: Rezerva je 1%, zo sumy ktorú investujete, ktorá sa odkladá bokom pre prípadnú zmenu ceny ETF.

Q: Takze tato suma sa pouzije pri dalsom nakupe, alebo tam zostane stale odlozena a bude narastat kazdym nakupom?
A: Bude narastať každým nákupom a v prípade odklonu ceny ETF sa investuje.

Q: Co prosim vas znamena "v pripade odklonu ceny ETF"? Ak chcem zainvestovat povedzme 100€, za to sa vyrata nejaka cast akcie a kupi sa. Ta rezerva sa pouzije v pripade, ze by v momente ked ETF kupujem cena isla hore a ta vypocitana cast akcie by sa nedala kupit?
A: Áno presne v tomto prípade sa použije táto rezerva.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Xtb - investične plány

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zaujímavé. Predpokladám že investičné účty u XTB sú striktne cash účty ( peniaze klienta neslúžia ako kolaterál ako je to pri margin účtoch, alebo CFD ).

Asi to súvisí s tým, že zlomkové akcie sa nakupujú z účtu brokera. Broker ich potom dopĺňa z trhu (z burzy) oneskorene.
V cene môže nastať odklon. Takisto pri pákových ETFs sa cena prepočítava a resetuje každý deň.
Rozmýšlam, či to pre XTB zabezpečuje niekto iný, alebo to robí tak, že pozitívny odklon (do vlastnej kapsy) si nechá a negatívny vykryje (z cash rezervy na účte klienta.) To by vysvetlovalo, že to dokážu robiť ,,zadarmo,, (okrem toho, že klienti si zahrajú aj cez CFD).
Lebo u Trade Republic a niektorých amerických brokerov sme zistili, že na tom ešte zarábajú ( provízie za dodávanie likvidity marketmakerovi ).

Odklon od ceny, ak teda kupujeme celé ETFs rovno na burze korigujú marketmakeri. Tí zarábajú na arbitrážach.
Broker v takom prípade nemá dôvod vytvárať cash rezervu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Xtb - investične plány

Príspevok od používateľa MiBi »

Pripajam vypis nakupov v ramci mojich inv.planov v XTB - mam nastavene kazdy pondelok SXR8 za 500. Podla mojej zbeznej kontroly je to nakupovane online za aktualnu cenu na XETRA. Ale mozete to este preverit.
Screenshot 2024-04-08 091045.png
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Pankoo
Príspevky: 48
Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 2:59 pm

Re: Xtb - investične plány

Príspevok od používateľa Pankoo »

neviem ,ci do tohto vlakna ,ine xtb som nenasiel.Mám učet v xtb , dnes ma zaujal pohyb na cfd SPM.IT -nedržím,len som zvazoval long - vid priloha .ako sa da vysvetlit pohyb dnes rano low 1,2281 na xtb, ked podkladove aktivum na burze milano tento pohyb nezaznamenalo-vid priloha. v pripade drzania cfd pozicie short by som sa dostal pod 50% a broker by automaticky moj obchod uzavrel, resp.ako sa vysporiadavaju obchody ,ktore by stratou prevysovali hodnotu uctu .podobny dotaz som zaslal aj na xtb,no zatial bez odpovedi.ake mate skusenosti vy.
Prílohy
Snímka sai.PNG
Snímka.PNG
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"