Zdravotné poisťovne na Slovensku

Čo sa inam nehodí, ale máte potrebu to napísať
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Akú máte zdravotnú poisťovňu?

VŠZP
5
71%
Union
1
14%
Dôvera
1
14%
 
Celkom hlasov: 7

Ondrej17
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 13 times

Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Rozmýšľam nad zmenou ZP zo všeobecnej na Union. Mam na to viac dôvodov, jednak nás štát je mizerný hospodár a chcem do neho liať len nutne minumu, som zdravotník a VŠZP ani Dôvera nehradia plne väčšinu mojich úkonov ktorými sa živím a v taktiež mám možnosť stať sa členom VIP Union.

Zaujímali by ma aj skúsenosti so súkromnými zdravotnými poisťovňami ostatných členov.
danno
Active Member
Príspevky: 108
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa danno »

Taka mensia prihoda. Momentalne sme vo VSZP mame aj skupinu 8 clenov. Nedavno u nas zaklopal agent z Dovery, otvorila mu manzelka a vsetko vyrozpraval, ale ja som pocuval v kuchyni pri vareni. Velmi sa mi pacili tie slova 150€ na zuby, preplatime vam 80% z ceny zakrokov v zahranici a cele to zakoncil tym ze mozte to vyskusat na jeden rok a potom uvidite. V podstate povedal vsetko ako v reklame len bez tych malych pismeniek. Vlastne vsetko bolo vyhodnejsie oproti VSZP ale vravim manzelke nech necha vyzitku a pozrieme si to na webe. Tak pozeram na webe dovery ze preplatia 5x po 30€ u zubara...wtf ved za dentalnu nechavam viac a VSZP mi preplati aj jeden blocek do 120€. Dalej ukony v zahranici preplatia ale len z obvyklej ceny co poradca nepovedal. Takze treba si davat velky pozor co vam kto rozprava..a nedivim sa ked ludia podpisuju nevyhodne zmluvy s financnymi agentmi.
Jedinu vyhodu v Dovere som videl ak ma niekto predpisane drahe lieky a tam vedia preplatit az do 300€ zatial co pri VSZP len 20€. Ale zase pozor preplacaju lieky len nad 3€, co sa vie tiez nazbierat.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4002
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 176 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa iceberg8 »

VSZP a zuby ma zaujali, kde to plati? U sukromneho zubara tiez? :)

Hm, podla tohoto asi nie :)
https://www.vszp.sk/poskytovatelia/zdra ... vosti.html

Pre zadané kritériá sa nenašli žiadni poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Tak u koho to vobec preplacaju? :)

EDIT:
chvilu som studoval tu penazenku zdravia MINI a MAXI a nechapem jej principu, moze mi to prosim niekto polopatisticky vysvetlit? :)
napriklad.. preco toto nie je automaticke u kazdeho, preco si to musi poistenec aktivovat?
Cize to je najaky "VIP" program pre ludi so smartfonom a internetom "epobocka"?
Tj, "penazenka" preplaca viac, ako by preplacalo bezne poistenie u VSZP?
Odoslané z počítača
Ondrej17
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 13 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Peňaženka slúži na benefity, napr. príspevok na okuliarové rámy, preplatenie dentálnej hygieny. Musia ale v nej byť aspoň 2 členovia, jeden je admin a podáva žiadosti a rozdeľuje peniaze. Je to len pre ľudí s PC gramotnosťou.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa miror »

VŠZP bežne prepláca zubne ošetrenia, zakaždým odfotím blok s doplatkom cez ich apku a príde celá suma. Tiež synovi preplácajú každý rok strojček (zubná rozdelila platby na 4 x každú jeden rok) a preplácajú. Z liekov preplácajú doplatky na lieky na predpis, stačí tiež odfotiť blok s doplatkom.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4002
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 176 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ondrej17 napísal: Po 08 04, 2024 8:45 am Peňaženka slúži na benefity, napr. príspevok na okuliarové rámy, preplatenie dentálnej hygieny. Musia ale v nej byť aspoň 2 členovia, jeden je admin a podáva žiadosti a rozdeľuje peniaze. Je to len pre ľudí s PC gramotnosťou.
Hm, tak to sme veru dospeli do peknej doby, ked uz aj VSZP diskriminuje ľudí bez PC gramotnosti..
miror napísal: Po 08 04, 2024 8:53 am VŠZP bežne prepláca zubne ošetrenia, zakaždým odfotím blok s doplatkom cez ich apku a príde celá suma. Tiež synovi preplácajú každý rok strojček (zubná rozdelila platby na 4 x každú jeden rok) a preplácajú. Z liekov preplácajú doplatky na lieky na predpis, stačí tiež odfotiť blok s doplatkom.
Svojho zubara v Bratislave som na ich zozname nenasiel, cize to plati len u zmluvnych?
Tie lieky nerozumiem stale, cize ak nemam tu ich apčičku alebo PC, tak doplacam viac, ako poistenec VSZP ?
Pripadne, detom strojcek bezne nepreplacaju?
Odoslané z počítača
Ondrej17
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 13 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Podstatou peňaženky je možnosť minúť peniaze na niečo čo štandardne poisťovňa neprepláca, je tam obmedzený budget a čím viac ľudí dáš dokopy, tým viac máš peňazí v balíku a môžeš rozdeľovať. Takže u zubára zaplatíš vždy rovnako, len ak si v peňaženke máš šancu na vrátenie nejakých doplatkov.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4002
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 176 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Takze ak by islo do tejto penazenky 100% poistencov, tak by prestala existovat? Tj, penazenka preplaca na ukor tych, ktori penazenku nemaju?

EDIT:
Resp, platia majitelia tejto penazenky nieco navyse, v porovnani s ludmi, ktori penazenku nemaju, ak uz dostavaju "benefity" "nad ramec" bezneho preplacania?
Naposledy upravil/-a iceberg8 v Po 08 04, 2024 9:48 am, upravené celkom 2 krát.
Odoslané z počítača
Ondrej17
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 13 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

V podstate áno
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4002
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 176 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pekne, cize je to podvod na PC negramotnych ludoch. Kam sme to dospeli..
Odoslané z počítača
danno
Active Member
Príspevky: 108
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa danno »

iceberg8 napísal: Po 08 04, 2024 9:35 am Hm, tak to sme veru dospeli do peknej doby, ked uz aj VSZP diskriminuje ľudí bez PC gramotnosti..
zas nieje to take zle. Staci ak ma jedna osoba smartphone a ta spravuje celu skupinu ludi. Tato osoba podava ziadosti a aj prijma peniaze, a nasledne ich preposle clenom skupiny. Inac pozeram ze skupinu mozes spravovat aj cez ePobocku normalne cez web. A tak ako prispievas tu na forum dokazes nahrat aj blocek do systemu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4002
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 176 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nemozeme ospravedlnovat to, ze si manazeri zmyslia, nejaky trojity premet, tj, vlastnit smartfon alebo PC (+internet), a to vsetko na ukor tych, ktori si toto zriadit nevedia.
Toto je cisty podvod na senioroch, a podobne. Mam svoj vlastny nazor, za ktory sa nehanbim.
Je to este vyssi level podvodu, ako ma napriklad supermarket, kde prebieha cenova diskriminacia.
Nemas apčičku? Tak si priplatis!
Tam si aspon mozem najst iny supermarket, kde taketo nekale praktiky nerobia.
Seriozne som myslel, ze manazeri maju aspon chrbtovu kost. Mylil som sa.
Uz chapem konatelov s.r.o.ciek.. preco konaju ako konaju..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1003
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 137 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa wladas »

Ano, je to nekale. Ale pridat iny sposob by pre nich bola velka administrativna zataz ktora by sa im predrazovala. Takto to je efektivne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15831
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 1406 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hm. Ja som si to predstavoval tak, že zubár mi sám povie, čo mu poisťovňa preplatí. Nepametám sa na nič...
To preplácanie nebolo podmienené preventívnou prehliadkou raz ročne?

Ak zriadili appky a treba nahrávať bločky, chcú asi prilákať mladých.
Mladí bývajú ideálni prispievatelia...sú málokedy chorí a tak im poisťovňa ponúkne pár eúr na zúbky...
Starí odčerpávajú poisťovni tisíce...( dôchodcovia s priemerným dôchodkom 600 € tí musia byť pohroma...len odsávajú tisíce a už nič neplatia... )

P.S. Aj tak sa tešme, lebo vonku je zdravotná starostlivosť extrémne drahá. V USA ťa choroba môže dostať na ulicu...v U.K. sa k lekárovi ani nemusíš dostať...tam je to nielen drahé, ale aj nedostupné...

Britskí zubári prichádzajú o prácu. Ľudia si sami vytrhávajú zuby kliešťami
https://www.trend.sk/spravy/britski-zub ... -kliestami

Nechtějí si trhat zuby sami nebo čekat roky na termín. Část Britů tak létá za stomatologem do zahraničí
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... -do-344076
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4002
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 176 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa iceberg8 »

" Britskí zubári prichádzajú o prácu. Ľudia si sami vytrhávajú zuby kliešťami"
ponuka dopyt to vyriesi :)

Toto je taka absurdita.. zubar ma nezmyselne vysoke ceny, a vyplakava, ze nema zakaznikov?

Nechapem nazvu clanku, evokuje ze je zubarov vela, preto prichadzaju o pracu, ale asi ich vela nie je, skor malo, kedze v clanku pisu "Problémom je, že 90 percent britských zubných ambulancií neprijíma nových dospelých pacientov"

Jednoducho verejny zubar prejde do sukromneho sektora, kde moze zarobit kolko len chce.

Nemam strach, ze nas toto obide.. Sme tak 30 rokov za opicami, takze odpocet je neuprosny :)
Odoslané z počítača
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 670
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 82 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

JUGGLER napísal: Po 08 04, 2024 6:36 pm Hm. Ja som si to predstavoval tak, že zubár mi sám povie, čo mu poisťovňa preplatí. Nepametám sa na nič...
To preplácanie nebolo podmienené preventívnou prehliadkou raz ročne?

Ak zriadili appky a treba nahrávať bločky, chcú asi prilákať mladých.
Mladí bývajú ideálni prispievatelia...sú málokedy chorí a tak im poisťovňa ponúkne pár eúr na zúbky...
Starí odčerpávajú poisťovni tisíce...( dôchodcovia s priemerným dôchodkom 600 € tí musia byť pohroma...len odsávajú tisíce a už nič neplatia... )

P.S. Aj tak sa tešme, lebo vonku je zdravotná starostlivosť extrémne drahá. V USA ťa choroba môže dostať na ulicu...v U.K. sa k lekárovi ani nemusíš dostať...tam je to nielen drahé, ale aj nedostupné...

Britskí zubári prichádzajú o prácu. Ľudia si sami vytrhávajú zuby kliešťami
https://www.trend.sk/spravy/britski-zub ... -kliestami

Nechtějí si trhat zuby sami nebo čekat roky na termín. Část Britů tak létá za stomatologem do zahraničí
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/sv ... -do-344076
Moji svokrovci dali destatisice eur za umele zuby , v piestanoch im to robila zubarka obom naraz vytrhla spodny chrup , dala nejaku nahradu na pol roka a potom cely vrchny chrup , cakali dlho kym sa dostali na rad , dovod , zubarka vedela po anglicky a ma kopec pacientov z UK co cestuju len kvoli umelemu chrupu na slovensko , komplet stoji 15 000 eur minimalne 4 navstevy , letenky ubytovanie aj tak ma plno UK pacientov ... Chore
Ondrej17
Príspevky: 68
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 13 times

Re: Zdravotné poisťovne na Slovensku

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

SK zdravotnítvo a celkový systém fungovania je veľmi zložitá problematika, môžem k tomu povedať môj pohľad ako zamestnanca v ňom.

Problémov vidím niekoľko:

1. ťažký nedostatok stredného zdravotníckeho personálu ktorý by na seba vedel prevziať veľa úloh lekárov. Ja v práci na dennej báze používam AI na diagnostiku zmien s cukrovkou v oku a denne tým ušetrím v priemere 2 hodiny času našim lekárom. To čo v nemocnici robia lekári u nás v súkromnom robia bežne sestričky, mnoho prístrojov ktoré vypľúvajú objektívne výsledky v dnešnej dobe sa tak ľahko ovláda, že to zvládne každý po 30min školení.

2. s tým súvisí neefektivita na mnohých oddeleniach. Niekde majú problém nájsť lekárov a inde ich majú až príliš a robia robotu ktorú nahradia v pohode technologie alebo sestričky

3. hospodárenie s financiami. Prístroj ktorý vieme ako súkromná klinika kúpiť za 50.000 nemocnica kúpi za 90.000 alebo kúpi pokročilejší a komplikovanejší ktorý nakoniec stojí zakrytý v rohu lebo sa na ňom nechce nikomu pracovať, ale hlavne, že sa minuli peniaze z tendru

4. už začína platiť "kto sa lieči zadarmo, ten sa lieči nadarmo" ak si doplatíte v priemere 30-50 eur za vyšetrenie a 80-100 eur za lepšie šošovky, čakáte na súkromnom pracovisku 1 mesiac na vyšetrenie namiesto 3 mesiace v nemocnici a na operáciu 2 týždne od vyšetrenia namiesto pol roka v nemocnici. Súkromné pracoviská sa taktiež netrápia tým, že poisťovňa nejakú úkon nehradí, jednoducho to naúčtuju pacientovi

Týmto nechcem dehonestovať prácu v nemocniciach lebo oni si zlíznu všetky sr*čky od ktorých súkromný sektor dáva ruky preč, skôr z môjho pohľadu priblížiť ako to funguje v "očnom" v mojom okolí.

No myslím si, že koncept zdravotnej starostlivosti akú máme je neudržateľný.

Riešenie by bolo z môjho:

1. Symbolické spoplatnenie niektorých život neohrozujúcich výkonov, ako bolo kedysi 20Sk za návštevu lekára
2. Efektívnejšie hospodárenie
3. Viac technológií, viac povinností pre stredný zdravotnícky personál nech sa lekári sústredia na to kde ich treba
Napísať odpoveď

Návrat na "Off topic - nie len investovanie"