Strana 2 z 3
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 11:58 am
od používateľa 12gb54as
dobrunoc napísal: ↑Po 01 06, 2026 10:52 am
12gb54as napísal: ↑Po 01 06, 2026 10:32 am
Mam sice space etf, ktore ma vyraznu ast mojho portfolia, ale do samotnych spacex akcii nejdem. Casom sa to aj tak prida do toho etf a aspon sa vyhnem po-ipo volatilite.
Podľa mňa všetky space firmy sú teraz ťahané skôr vesmírnym naratívom, keďže o zárobkoch tam nemôžeme príliš hovoriť.. ( to samozrejme nevylučuje, že to môže aj pekne vystreliť). Ale na mňa príliš nízke risk/reward ratio
Space sektor už dlhšie zaznamenáva rast a o zárobkoch sa tam dá určite hovoriť. Myslíš, že zákazky pre NASA a podobné agentúry nie sú veľké peniaze? Postupne tento sektor zasahuje aj do retailu. Z dlhodobého hľadiska, keď sa začne rozbiehať program Mesiac, bude to ešte zaujímavejšie. O Helium-3 ani nehovorím, to je však vzdialenejšia budúcnosť. (Úprimne si myslím, že tento sektor prednehne do 30 rokov všetko ostatné.)
Tu je graf, ako mi to narástlo od začiatku držania toho ETF.
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 12:45 pm
od používateľa dobrunoc
12gb54as napísal: ↑Po 01 06, 2026 11:58 am
Space sektor už dlhšie zaznamenáva rast a o zárobkoch sa tam dá určite hovoriť. Myslíš, že zákazky pre NASA a podobné agentúry nie sú veľké peniaze? Postupne tento sektor zasahuje aj do retailu. Z dlhodobého hľadiska, keď sa začne rozbiehať program Mesiac, bude to ešte zaujímavejšie. O Helium-3 ani nehovorím, to je však vzdialenejšia budúcnosť. (Úprimne si myslím, že tento sektor prednehne do 30 rokov všetko ostatné.)
Tu je graf, ako mi to narástlo od začiatku držania toho ETF.
Vôbec nespochybňujem tvoj profit..
Reagoval som skôr na to, že sa chceš vyhnúť volatilite v súvislosti s IPO SpaceX.....
A pritom väčšina space firiem sú ťahané vesmírnym naratívom najmä teda SpaceX, elonom atď...
(moja reakcia teda bola na krátko a strednedobé hľadisko)
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 1:23 pm
od používateľa 12gb54as
Vesmírny sektor vôbec netiahne SpaceX ani Elon, ten robí skôr veľké halo pre verejnosť. Skôr ho poháňa fakt, že súkromné spoločnosti začínajú robiť to, čo predtým robili štátne. USA okolo roku 2024 rozdelili množstvo zákaziek práve týmto firmám.
nejaké zhrnutie cez AI:
1. Rok 2024: Rok lunárnych súkromníkov a rekordných kontraktov
Rok 2024 bol prelomový, pretože súkromné firmy začali reálne lietať na Mesiac v rámci programu NASA s názvom CLPS (Commercial Lunar Payload Services). NASA si v ňom platí "kuriérsku službu" u súkromných firiem.
Intuitive Machines (Február 2024): Texaská firma úspešne pristála s modulom Odysseus na Mesiaci. Išlo o vôbec prvé súkromné pristátie na Mesiaci v histórii a prvý americký návrat na Mesiac od roku 1972. NASA im za túto misiu (IM-1) zaplatila fixných 118 miliónov dolárov.
Rocket Lab a Space Development Agency (Január 2024): Firma Rocket Lab získala od americkej vojenskej agentúry SDA obrovskú zákazku v hodnote 515 miliónov dolárov na návrh, výrobu a prevádzku 18 satelitov pre vojenskú obrannú sieť. To vystrelilo firmu z pozície "len výrobcu rakiet" na pozíciu satelitného giganta.
SpaceX a NASA (Jún 2024): NASA udelila SpaceX kontrakt v hodnote 843 miliónov dolárov na vývoj špeciálneho plavidla (US Deorbit Vehicle), ktoré na konci životnosti bezpečne stiahne Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) z orbity do oceánu.
Sierra Space (2024): Firma dokončila a doručila NASA svoj autonómny vesmírny raketoplán Dream Chaser, ktorý získal kontrakt na zásobovanie ISS (v rámci programu CRS-2).
2. Rok 2025: Geopolitické napätie a masívne vojenské miliardy
V roku 2025 sa naplno prejavilo, že vesmír je novým strategickým bojiskom (Space Race 2.0 medzi USA a Čínou). Do súkromného sektora natiekli bezprecedentné peniaze z rezortov obrany.
Pentagon a NRO (Národný úrad pre prieskum): V priebehu roka 2025 pridelili tajné vládne agentúry USA kontrakty v celkovej hodnote vyše 1,8 miliardy dolárov pre firmy SpaceX (sieť Starshield) a Northrop Grumman na vybudovanie stoviek špionážnych mikro-satelitov schopných sledovať pozemné ciele v reálnom čase.
Amazon (Projekt Kuiper - 2025): Hoci nejde o štátnu zákazku, Amazon v roku 2025 spustil masívnu komerčnú kampaň a zakúpil zostávajúce kapacity rakiet od United Launch Alliance (ULA), Blue Origin a dokonca aj od konkurenta SpaceX za miliardy dolárov, aby stihol vyniesť svoju satelitnú sieť pre internet. To vytvorilo obrovský tlak na kapacitu trhu.
3. Rok 2026: Súčasnosť a nová lunárna ekonomika
Tento rok (2026) žne plody predošlých kontraktov a prináša novú vlnu masívnych investícií, ktoré priamo ovplyvňujú akcie vo vesmírnych ETF (ako napríklad spomínaný JEDI).
Intuitive Machines a NASA (Míľnik z konca roku 2024/2025 s platnosťou na 2026+): NASA im udelila megazákazku NSN (Near Space Network) s maximálnou hodnotou až 4,82 miliardy dolárov na poskytovanie komunikačných a navigačných služieb pre misie v okolí Mesiaca. Táto firma sa tak stala oficiálnym "telekomunikačným operátorom" pre program Artemis.
Program Artemis (NASA -> SpaceX & Blue Origin): Pre rok 2026 sa zintenzívnili toky peňazí na vývoj lunárnych pristávacích modulov pre posádku. SpaceX (kontrakt za 2,9 miliardy $ pre Artemis III a ďalších 1,15 miliardy $ pre Artemis IV) a Blue Origin (kontrakt Sustaining Lunar Development za 3,4 miliardy $) čerpajú masívne tranže, pričom zamestnávajú stovky subdodávateľov z celého trhu (vrátane firiem z portfólia ETF JEDI, ktoré dodávajú senzory, ventily či softvér).
Vznik komerčných vesmírnych staníc: NASA v roku 2025 a 2026 preinvestovala stovky miliónov dolárov do projektov súkromných staníc (od firiem Axiom Space a konzorcia Vast/Voyager Space), ktoré majú nahradiť dosluhujúcu ISS.
Zhrnutie: Prečo to vtedy začalo stúpať?
Okolo roku 2024 investorom na burze konečne došlo, že vesmírne firmy už nie sú len "startupy, ktoré pália hotovosť a snívajú o Marse".
Štáty (najmä USA prostredníctvom NASA a Pentagonu, ale čoraz viac aj Európska vesmírna agentúra ESA) garantujú súkromníkom miliardové, dlhoročné a stabilné príjmy. Súkromné firmy dokážu inovovať rýchlejšie a lacnejšie ako štát (vďaka opakovane použiteľným raketám a sériovej výrobe satelitov), čo im otvára obrovské ziskové marže. Tento prechod od štátneho monopolu ku komerčnému biznisu je presne ten fundament, na ktorom dnes vesmírny priemysel rastie.
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 1:41 pm
od používateľa Glogol
dobrunoc napísal: ↑Po 01 06, 2026 10:10 am
Som celkom zvedavý na názory na IPO SpaceX ľudí z tohto fóra. .
CHCE/BUDE/PLÁNUJE niekto na tom nejako participovať?
Vidí tu niekto nejaké možnosti do tej miery, že by na to aj VSADIL SVOJE PENIAZE?
(ideálne príspevok v riadnom hracom čase

.... keďže ako vieme po vojne sa v médiách objavia samí generáli ktorí všetko vedeli a od samého začiatku im bolo všetko jasné

)
na realne investicie je este priskoro - mozno by sa to tu ozivilo s nejakou kratkou tipovackou co uz davno nebola - napr tipy ze ako bude naceneny market cap v USD SpaceX po IPO na opene prvy den v Bilionoch .
pod 1,6
1,600-1,699
1,700 -1,799
1,800 - 1,899
1,900 - 1,999
nad 1,999
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 1:52 pm
od používateľa 12gb54as
Alebo o kolko SpaceX klesne rok od IPO

Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 2:11 pm
od používateľa dobrunoc
12gb54as napísal: ↑Po 01 06, 2026 1:23 pm
Vesmírny sektor vôbec netiahne SpaceX ani Elon, ten robí skôr veľké halo pre verejnosť. Skôr ho poháňa fakt, že súkromné spoločnosti začínajú robiť to, čo predtým robili štátne. USA okolo roku 2024 rozdelili množstvo zákaziek práve týmto firmám.
No už ako myslíš...
Nemusí ale môže sa stať že SpaceX po prvotnom ošiali, bude padať ako hruška... Ak sa tak stane, tak poletia aj ostatné space firmy(môj názor)..
Ale mojim zámerom nieje nejaká konfrontácia... Skôr ma zaujímajú názory ľudí na túto tému na tomto fóre.
Za ten tvoj ti ďakujem
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 2:14 pm
od používateľa 12gb54as
Tento sektor je malý, a ak sa niečo stane akejkoľvek väčšej firme z neho, ovplyvní to celý sektor. Napríklad pred pár dňami vybuchla raketa New Glenn a celé ETF mi kleslo o 8 %. Ja rozmýšľam dlhodobo, nie som žiadny trader.
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 3:57 pm
od používateľa user27
Na reddite som postrehol take zaujimave "MEME". Pri prilezitosti nadchadzajuceho IPO SpaceX (SPCX), ludia kupuju lacne, low marketcap SCPE.
Najme asi kvoli podobnemu tickeru...
Za poslednych 5 dni +130%. Potencial tam podla mna este je. Nemam ziadnu poziciu, iba budem sledovat az kam sa to vysplha.
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 6:43 pm
od používateľa JUGGLER
Dajte potom info, ked vypukne ošiaľ okolo IPO.
Budem pozorovať vývoj ceny, opýtam sa AI kedy môžu investori vyberať zisky, kedy akcionári..
A podľa toho sa zariadim. Chcel by som zahrať na pokles cez opcie.
Tipujem, že to bude podobné ako pri ipo facebooku....akcia padla dole o viac ako polovicu.
Závisí, či bude ,,dead cat bounce,, alebo nebude. Najlepšie, keby bol...
Nie je to však žiadne, že ,,musím,,. Na trhu sú tisícky iných akcií a iných príležitosti....
Prešlo 25 rokov od prasknutia internetovej bubliny a 17 rokov od prasknutia realitnej bubliny.
Vyrástla nová generácia, ktorá si pýta od trhu lekciu.
Nemyslím si, že hrozí väčší všeobecný pokles, skôr taký odvetvový... AI, alebo space...
Tam kde sa pohrnú miliardy, ktoré sa neprejavia v tržbách a ziskoch...
AI rally je zatiaľ držaná dobrými fundamentami a na indexoch sme ani nespozorovali prasknutie softvérovej bubliny.
Soft mal nafúknuté ceny..tie sfúkli do normálu a život ide ďalej. Kto drží indexové ETF, ten nič nespozoroval...
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 6:54 pm
od používateľa Baba Jaga
JUGGLER napísal: ↑Po 01 06, 2026 6:43 pm
Dajte potom info, ked vypukne ošiaľ okolo IPO.
Budem pozorovať vývoj ceny, opýtam sa AI kedy môžu investori vyberať zisky, kedy akcionári..
A podľa toho sa zariadim. Chcel by som zahrať na pokles cez opcie.
Tipujem, že to bude podobné ako pri ipo facebooku....akcia padla dole o viac ako polovicu.
Závisí, či bude ,,dead cat bounce,, alebo nebude. Najlepšie, keby bol...
Nie je to však žiadne, že ,,musím,,. Na trhu sú tisícky iných akcií a iných príležitosti....
Prešlo 25 rokov od prasknutia internetovej bubliny a 17 rokov od prasknutia realitnej bubliny.
Vyrástla nová generácia, ktorá si pýta od trhu lekciu.
Nemyslím si, že hrozí väčší všeobecný pokles, skôr taký odvetvový... AI, alebo space...
Tam kde sa pohrnú miliardy, ktoré sa neprejavia v tržbách a ziskoch...
AI rally je zatiaľ držaná dobrými fundamentami a na indexoch sme ani nespozorovali prasknutie softvérovej bubliny.
Soft mal nafúknuté ceny..tie sfúkli do normálu a život ide ďalej. Kto drží indexové ETF, ten nič nespozoroval...
už sa môžeš tešiť aj na Anthropic
https://www.anthropic.com/news/confiden ... aft-s1-sec
Re: SpaceX
Napísané: Po 01 06, 2026 9:22 pm
od používateľa JUGGLER
Asi aj OpenAi, nie?
Teraz som si prečítal ako Anthropic dostal posledných 65 mld. a že zúfalo potrebujú výpočtové kapacity.
Kupujú kapacity aj od SpaceX, ktoré pohltilo xAI a bude im prenajímať kapacitu GPU v superPC Colossus
za 1,25 mld. mesačne
Ak dobre chápem, samotný Antrhropic sa blíži k hodnote 1000 mld. a vrážajú do neho peniaze kadejakí hráči.
Spýtal som sa AI nech mi definuje, kto vráža tie miliardy:
1. Spoluvedúci investori kola (Co-leads)
Tieto inštitúcie (spolu s hlavnými lídrami ako Altimeter, Sequoia, Greenoaks a Dragoneer) vložili do firmy najväčšie objemy priameho kapitálu:
Capital Group: Jeden z najstarších a najväčších tradičných správcov podielových fondov na svete s aktívami v biliónoch dolárov.
Coatue & D1 Capital Partners: Popredné americké crossover hedge fondy, ktoré agilne investujú do verejných trhov, ale aj do technologických gigantov v neskorých fázach pred IPO.
GIC: Štátny investičný fond Singapuru (Sovereign Wealth Fund), ktorý spravuje obrovské národné devízové rezervy.
ICONIQ Capital: Prestížny investičný holding zo Silicon Valley, známy tým, že spravuje majetok najbohatších tech-miliardárov (vrátane Marka Zuckerberga).
XN: Špecializovaný globálny hedge fond zameraný na dlhodobé koncentrované technologické stávky.
2. Tradiční giganti z Wall Street a globálne fondy
V druhej časti zoznamu dominujú inštitucionálni giganti, ktorí zvyčajne nespravujú rizikový rizikový kapitál pre rané startupy, ale vstupujú do firiem tesne pred ich vstupom na burzu (IPO):
Blackstone & Brookfield: Najväčší svetoví správcovia alternatívnych aktív, infraštruktúry a nehnuteľností. Ich účasť podčiarkuje fakt, že AI dnes už nie je len softvér, ale najmä gigantická energetická a dátová infraštruktúra.
Fidelity, T. Rowe Price, Baillie Gifford: Trojica svetových gigantov v oblasti správy dôchodkových a podielových fondov (Asset Management).
Temasek: Druhý masívny štátny investičný fond zo Singapuru (vedľa GIC).
DST Global: Investičná firma miliardára Yuriho Milnera, historicky známa obrími stávkami na Facebook, Twitter či Spotify pred ich IPO.
3. Popredné Venture Capital (VC) fondy a špecifickí hráči
General Catalyst, Lightspeed, Insight Partners: Špičkové fondy rizikového kapitálu zo Silicon Valley a New Yorku, ktoré bežne financujú najhodnotnejšie technologické spoločnosti na svete.
Jane Street & D.E. Shaw Ventures: Elitné kvantitatívne obchodné firmy (Quantitative Market Makers) z Wall Street, ktoré využívajú pokročilú matematiku a algoritmy na trhoch – pre ne je vývoj AI strategicky kľúčový.
MGX: Novovzniknutý technologický investičný fond zo Spojených arabských emirátov (Abú Zabí), podporovaný štátom, vytvorený špeciálne pre financovanie AI infraštruktúry.
Situational Awareness LP: Veľmi zaujímavý, nový hedge fond, ktorý založil Leopold Aschenbrenner (bývalý popredný bezpečnostný výskumník z OpenAI). Fond získal miliardový kapitál na stávky čisto do AI infraštruktúry a energetiky.
AMP PBC: Nový venture kapitálový fond založený v roku 2026 (spoluzakladateľ Anjney Midha), orientovaný výhradne na AI aplikácie a infraštruktúru.
NTTVC & NX1 Capital: Menšie, no vysoko strategické korporátne a private equity fondy prepájajúce japonský telekomunikačný a európsky priemyselný kapitál s technologickým trhom v USA.
P.S. AI je teda vo fáze, kedy inštitúcie do nej vrážajú nehorázne miliardy, pričom nejde o tradičné banky, ale o súkromný kapitál.
Teda zatiaľ je všetko na
DLH a akciový trh ide hore nezávislo od spotreby retailu - ťahajú ho giganty (hlavne predavači náradia)
Ked firmy ako SpaceX, Anthropic a OpenAi prídu na burzu, to financovanie v podstate prejde na širšiu verejnosť...teda bude závisieť od TRHU, či udrží také vysoké ocenenia ako už tušíme u SpaceX, prípadne u Anthropicu.
Nuž a potom príde to, čo sme videli u všetkých gigantov - bud AI začne generovať reálne obrovské tržby a zisky a všetci na tom zarobia (inštitúcie i verejnosť), alebo to začne škrípať....
Re: SpaceX
Napísané: St 03 06, 2026 9:48 am
od používateľa Glogol
Glogol napísal: ↑Po 01 06, 2026 1:41 pm
dobrunoc napísal: ↑Po 01 06, 2026 10:10 am
Som celkom zvedavý na názory na IPO SpaceX ľudí z tohto fóra. .
CHCE/BUDE/PLÁNUJE niekto na tom nejako participovať?
Vidí tu niekto nejaké možnosti do tej miery, že by na to aj VSADIL SVOJE PENIAZE?
(ideálne príspevok v riadnom hracom čase

.... keďže ako vieme po vojne sa v médiách objavia samí generáli ktorí všetko vedeli a od samého začiatku im bolo všetko jasné

)
na realne investicie je este priskoro - mozno by sa to tu ozivilo s nejakou kratkou tipovackou co uz davno nebola - napr tipy ze ako bude naceneny market cap v USD SpaceX po IPO na opene prvy den v Bilionoch .
pod 1,6
1,600-1,699
1,700 -1,799
1,800 - 1,899
1,900 - 1,999
nad 1,999
s takou nizkou sumou som ani nepocital

. Treba sa pripravit na manipulacne clanky oboba smermi ...
https://finance.yahoo.com/markets/artic ... 17034.html
Re: SpaceX
Napísané: St 03 06, 2026 3:03 pm
od používateľa JUGGLER
SpaceX (SPCX) aiming to set the IPO price at $135/share.
https://www.reuters.com/business/media- ... 026-06-03/
Re: SpaceX
Napísané: St 03 06, 2026 3:07 pm
od používateľa MiBi
Oplatí sa nakupovať akcie SpaceX pri IPO?
https://www.linkedin.com/posts/tom%C3%A ... 72064-q5uC
Všeobecne pri dlhodobom držaní asi áno, tesne po vstupe veľa nie. Obrázok ukazuje 10 najväčších vstupov na burzu od roku 1999. Za prvý rok v priemere akcie spadli o 26,8 % a zaujímavé je, že všetky do jednej boli v mínuse. Je to logické, IPO sa robia vtedy, keď je na trhu dobrá nálada a keď je to výhodné pre majiteľov, ktorí chcú takto získať čo najviac peňazí. História tiež ukazuje, že po veľkých IPO dosahuje horšiu výkonnosť aj samotný trh, keďže sa často robia na vrchole a zároveň odčerpávajú peniaze z iných akcií, čo môže vytvoriť tlak na pokles trhu. V dohľadnej dobe sa očakáva rekordne veľká šnúra vstupov na burzu v hodnote takmer 4 biliónov USD (SpaceX, Anthropic a OpenAI), čo je vyššia hodnota ako hodnota 2 600 IPO počas Dotcom bubliny. Uvidíme, aká bude realita, tlak na následný pokles trhu ale môže byť o to väčší.
Re: SpaceX
Napísané: St 03 06, 2026 6:01 pm
od používateľa Glogol
Trocha sa stracam aj ja. Pri cene 135 dostane 75 miliard ale to naceni market cap na 1.75 biliinov. To by bolo iba jemne menej ako predpokladany market cap 1.8 bilionov.
Re: SpaceX
Napísané: Št 04 06, 2026 9:50 am
od používateľa Glogol
Uvidime ci chgpt je dobre....ma niekto odvahu tipnut zaverecnu cenu cenu v prvy den obchodovania ? Strelim od pasa 150...Volatilita v priebehu dna bude asi divoka ...
To, čo naznačuje silný dopyt:
SpaceX si dovolil oznámiť pevnú cenu 135 USD ešte pred klasickým bookbuildingom, čo je pri IPO veľmi neobvyklé.
Môj odhad: ak by banky nevideli veľmi silný predbežný záujem, nedovolili by Muskovi stanoviť cenu 135 USD takto skoro. Skôr to vyzerá, že dopyt pri 135 USD je minimálne dostatočný a pravdepodobne výrazne prevyšuje ponuku.
Re: SpaceX
Napísané: Št 04 06, 2026 4:04 pm
od používateľa 12gb54as
Ticket bude SPCX
Re: SpaceX
Napísané: Št 04 06, 2026 8:37 pm
od používateľa JUGGLER
Vstup na burzu (IPO) spoločnosti SpaceX pod tickerom SPCX na americkom trhu Nasdaq je naplánovaný na piatok 12. júna 2026.
Tento termín nasleduje po zverejnení registračného vyhlásenia (formulár S-1) koncom mája a spustení investorskej prezentácie (roadshow).
Pôjde o historicky najväčšie IPO, pričom sa očakávajú tieto kľúčové parametre:
Predpokladaná cena: Spoločnosť cieli na upisovaciu cenu 135 $ za akciu.
Očakávané ocenenie: Trhová hodnota firmy by po vstupe mala dosiahnuť až 1,75 bilióna $.
Zaujímavosť pre retail: Elon Musk a upisovacie banky (ako Goldman Sachs či Morgan Stanley) avizovali, že na rozdiel od bežných IPO sprístupnia retailovým investorom nezvyčajne veľký podiel akcií (až do 30 %) za rovnakú cenu, akú dostanú veľké inštitúcie.
Samotný ticker „SPCX“ si mimochodom firma zabezpečila len nedávno, keď finančne vykompenzovala spoločnosť Tuttle Capital Management, aby uvoľnila tento symbol, ktorý dovtedy používala pre jeden zo svojich ETF fondov.
Finálne ocenenie a presné potvrdenie emisie prebehne tesne pred spustením obchodovania, konkrétne vo štvrtok 11. júna večer
zdroj: AI
Re: SpaceX
Napísané: Št 04 06, 2026 9:03 pm
od používateľa jogo
JUGGLER napísal: ↑Št 04 06, 2026 8:37 pm
Vstup na burzu (IPO) spoločnosti SpaceX pod tickerom SPCX na americkom trhu Nasdaq je naplánovaný na
piatok 12. júna 2026.
Tento termín nasleduje po zverejnení registračného vyhlásenia (formulár S-1) koncom mája a spustení investorskej prezentácie (roadshow).
Pôjde o historicky najväčšie IPO, pričom sa očakávajú tieto kľúčové parametre:
Predpokladaná cena: Spoločnosť cieli na upisovaciu cenu 135 $ za akciu.
Očakávané ocenenie: Trhová hodnota firmy by po vstupe mala dosiahnuť až 1,75 bilióna $.
Zaujímavosť pre retail: Elon Musk a upisovacie banky (ako Goldman Sachs či Morgan Stanley) avizovali, že na rozdiel od bežných IPO sprístupnia retailovým investorom nezvyčajne veľký podiel akcií (až do 30 %) za rovnakú cenu, akú dostanú veľké inštitúcie.
Samotný ticker „SPCX“ si mimochodom firma zabezpečila len nedávno, keď finančne vykompenzovala spoločnosť Tuttle Capital Management, aby uvoľnila tento symbol, ktorý dovtedy používala pre jeden zo svojich ETF fondov.
Finálne ocenenie a presné potvrdenie emisie prebehne tesne pred spustením obchodovania, konkrétne vo štvrtok 11. júna večer
zdroj: AI
Bude sranda, už sa na to teším. Verím, že trh sa s tým vysporiada po svojom.

Re: SpaceX
Napísané: Pi 05 06, 2026 6:01 am
od používateľa Ladis

Totální šílenství.
SpaceX létá do vesmíru, Tesla vyrábí auta a může vyrábět i smartfoun.
Také Amazon chce létat do vesmíru, vyrábět auta a smartfoun.
Také Alphabet může létat do vesmíru, vyrábět auta a vyrábí smartfoun.
Také Apple může létat do vesmíru, vyrábět auta a vyrábí smartfoun.
Také 3M = MMM, Microsoft, Meta, Nvidia a Berkshire Hathaway.
Pak musí rozumná demokratická vláda v USA ty koncerny rozdělit na 5 částí a Amazon bude jen prodávat věci online a nic víc.
Apple nebude vyrábět auta, ani létat do vesmíru a Alphabet taky ne.
Akcie SpaceX má asi P/S 84.
To je pro mě předražení 28x proti zdravému P/S 3.
IPO = první prodej akcie na burze asi 12.6.2026.
ChatGPT odhaduje P/S 90 až 100.
Tržba firmy SpaceX prý byla 18,7 md.USD roku 2025.
Cena firmy při IPO prý bude asi 1,75 bil.USD.
Čistý zisk EPS je negativní a P/E N/A.
Google inteligence = Gemini odhaduje P/S 94 až 130.

Myslím, že SpaceX sliboval lety na Mars. Pes nebo opice by pak museli letět půlroku na Mars a půlroku zpátky, kdyby Muskova raketa nevybuchla hned při startu.

Re: SpaceX
Napísané: Pi 05 06, 2026 10:41 am
od používateľa Glogol
??? divne ... Muskova SpaceX v najbližšom čase nebude zaradená do akciového indexu S&P 500, keďže S&P Global odmietla zmeniť pravidlá na zaraďovanie nových titulov
https://e.dennikn.sk/minuta/5377438
Re: SpaceX
Napísané: Pi 05 06, 2026 3:33 pm
od používateľa jogo
Glogol napísal: ↑Pi 05 06, 2026 10:41 am
??? divne ... Muskova SpaceX v najbližšom čase nebude zaradená do akciového indexu S&P 500, keďže S&P Global odmietla zmeniť pravidlá na zaraďovanie nových titulov
https://e.dennikn.sk/minuta/5377438
Si pamätám, ako TSLA vyrástla kým nebola zaradená v SP500 ale v Nasdaqu už bola. Takže indexový investori do SP500 na jej raste neparcipovali a po jej zaradení do SP500 už TSLA nerástla.
Preto za seba, do IPO SpaceX pôjdem, ale s pozíciu adekvátnou jej váhe v indexe SP500.
Re: SpaceX
Napísané: Pi 05 06, 2026 11:36 pm
od používateľa JUGGLER
Glogol napísal: ↑Pi 05 06, 2026 10:41 am
??? divne ... Muskova SpaceX v najbližšom čase nebude zaradená do akciového indexu S&P 500, keďže S&P Global odmietla zmeniť pravidlá na zaraďovanie nových titulov
https://e.dennikn.sk/minuta/5377438
Super.

Teším sa, že experti manažujúci najprestížnejší index sveta dodržia svoje skvelé pravidlá.
Pre mňa sedliaka je to záruka vysokých výnosov. Kašlem na to, čo si kto myslí.
Dôvod mám jednoduchý: ked raz prestanem investovať do nasdaqu100, všetky úspory skončia navždy v ETF na SP500.
Zn. S&P 500 forever ...or Make America pay us forever!

Re: SpaceX
Napísané: So 06 06, 2026 12:16 pm
od používateľa dobrunoc
JUGGLER napísal: ↑Pi 05 06, 2026 11:36 pm
Glogol napísal: ↑Pi 05 06, 2026 10:41 am
??? divne ... Muskova SpaceX v najbližšom čase nebude zaradená do akciového indexu S&P 500, keďže S&P Global odmietla zmeniť pravidlá na zaraďovanie nových titulov
https://e.dennikn.sk/minuta/5377438
Super.

Teším sa, že experti manažujúci najprestížnejší index sveta dodržia svoje skvelé pravidlá.
Pre mňa sedliaka je to záruka vysokých výnosov. Kašlem na to, čo si kto myslí.
Dôvod mám jednoduchý: ked raz prestanem investovať do nasdaqu100, všetky úspory skončia navždy v ETF na SP500.
Zn. S&P 500 forever ...or Make America pay us forever!
Tu je tá tetuška ktorá sa s tým v Nasdaqu nepárala a mírnix dírnix si zmenila pravidlá na zaradenie megaspolocností do indexu. Myslím že ona má už svoje zarobené

Re: SpaceX
Napísané: So 06 06, 2026 7:24 pm
od používateľa Baba Jaga
JUGGLER napísal: ↑Pi 05 06, 2026 11:36 pm
Glogol napísal: ↑Pi 05 06, 2026 10:41 am
??? divne ... Muskova SpaceX v najbližšom čase nebude zaradená do akciového indexu S&P 500, keďže S&P Global odmietla zmeniť pravidlá na zaraďovanie nových titulov
https://e.dennikn.sk/minuta/5377438
Super.

Teším sa, že experti manažujúci najprestížnejší index sveta dodržia svoje skvelé pravidlá.
Pre mňa sedliaka je to záruka vysokých výnosov. Kašlem na to, čo si kto myslí.
Dôvod mám jednoduchý: ked raz prestanem investovať do nasdaqu100, všetky úspory skončia navždy v ETF na SP500.
Zn. S&P 500 forever ...or Make America pay us forever!
V danom prípade môžeš ETf na nasdaq 100 nahradiť od spolocnosti State Street v USA XLK ETF a v EU dvojča XLK (SXLK) sú licencované S&P Dow Jones Indices.
Re: SpaceX
Napísané: So 06 06, 2026 9:48 pm
od používateľa JUGGLER
Nerozumiem. Index zostáva rovnaký. Je mi v podstate jedno aký správca manažuje ETF.
Ja mám iShares acc na Nasdaq100 (SXRV) a ten striedam s Amundi Nasdaq-100 Daily (2x) Leveraged UCITS ETF Acc.
V akumulačnej fáze mi nevadí, že do Nasdaqu zaradia SPCX. Výnos bude aj tak väčší ako SP500 a volatilitu budem ovplyvňovať sám.
Dôležité je pre mňa, aby SP500 garantovalo svoje osvedčené pravidlá.
Lebo SP500 beriem ako čisto pasívnu investíciu, pre rodinu a možno na viac generácii...
Re: SpaceX
Napísané: Ne 07 06, 2026 8:50 am
od používateľa Adammd
Ak by si chcel ustetrit polovicu poplatku nakladovosti fondu u NASDAQ, doporucujem(sam mam) akumulacny eurovy
BNP Paribas Easy II NASDAQ 100 UCITS ETF USD Acc, IE000QDFFK00,
TER 0,14%, na XETRE ako ANAV.
Re: SpaceX
Napísané: Ne 07 06, 2026 9:24 am
od používateľa Ivix
V piatok bol na trhoch vacsi vyplach ako cely predpokladany market cap SPCX takze by som to nebral tak tragicky.
Re: SpaceX
Napísané: Ne 07 06, 2026 12:53 pm
od používateľa Baba Jaga
JUGGLER napísal: ↑So 06 06, 2026 9:48 pm
Nerozumiem. Index zostáva rovnaký. Je mi v podstate jedno aký správca manažuje ETF.
Ja mám iShares acc na Nasdaq100 (SXRV) a ten striedam s Amundi Nasdaq-100 Daily (2x) Leveraged UCITS ETF Acc.
V akumulačnej fáze mi nevadí, že do Nasdaqu zaradia SPCX. Výnos bude aj tak väčší ako SP500 a volatilitu budem ovplyvňovať sám.
Dôležité je pre mňa, aby SP500 garantovalo svoje osvedčené pravidlá.
Lebo SP500 beriem ako čisto pasívnu investíciu, pre rodinu a možno na viac generácii...
mal som na mysli to licencovanie,že XLK a EU verzia SXLK spadá pod S&P Dow Jones Indices licencovanie a nie pod Nasdaq indices licencovanie.
Re: SpaceX
Napísané: Po 08 06, 2026 7:33 pm
od používateľa Ladis
Podvod IPO akcie SpaceX
české video 16 minut
https://youtu.be/aENs1BHfT-c
Re: SpaceX
Napísané: Po 08 06, 2026 9:39 pm
od používateľa Glogol
Ja odporúčam ozaj toto najmä záver ohľadom Elonovych práv
https://youtu.be/IDtFyZWrrOY?is=1NYedet1h__ybkiV
IPO SpaceX
Napísané: Št 11 06, 2026 3:38 pm
od používateľa Muti
Zdroj: Patria Finance (finance.patria.cz)
- Největší IPO v historii Wall Street
Re: SpaceX
Napísané: Št 11 06, 2026 10:16 pm
od používateľa Glogol
Chgpt
Uz su objednavky na spacex vyplnene ?
Ak sa pýtaš na IPO objednávky, tak bookbuilding je už v podstate uzavretý a alokácie sa práve dokončujú. Viaceré zdroje uvádzajú, že objednávky boli uzatvorené 10. júna a dnes (11. júna) prebieha finálne prideľovanie akcií investorom.
Dôležité je, že:
dopyt je približne 3,5–4× vyšší než ponuka, takže veľa investorov nedostane všetko, čo si objednali, prípadne nedostane nič
Re: SpaceX
Napísané: Št 11 06, 2026 11:35 pm
od používateľa JUGGLER
Škoda že nebudem zajtra doma.
Som pesimista ako to video čo si dal:
Ale vyzerá to tak, že trh je úplný blázon a bude FOMO.
Ak pôjde hore , na budúci týždeň sa popýtam AI, kedy môžu začať predávať väčší hráči a pozriem možnosti shortu cez opcie.
Re: SpaceX
Napísané: Pi 12 06, 2026 12:09 am
od používateľa Glogol
JUGGLER napísal: ↑Št 11 06, 2026 11:35 pm
Škoda že nebudem zajtra doma.
Som pesimista ako to video čo si dal:
Ale vyzerá to tak, že trh je úplný blázon a bude FOMO.
Ak pôjde hore , na budúci týždeň sa popýtam AI, kedy môžu začať predávať väčší hráči a pozriem možnosti shortu cez opcie.
Som tiež pesimista spacex neplánujem ani náhodou ale fomo ma teší. Na najbližšie dni mám naplánovanú redukciu pozície v ASTS ktorú som už 2x zmeškal. Čakal som na spacex výťah. Na druhej strane som sa viackrát popálil na šortoch Tesly a povedal som si že už proti Elonovi už šortovat nebudem.
Re: SpaceX
Napísané: Pi 12 06, 2026 10:20 am
od používateľa xerces
Vidim ze v XTB pribudlo SPCX.US, myslite si, ze si tie akcie mozem kupit cez to? Je divne ze to tam uz XTB ma, lebo akcie nebol primarny ciel pre XTB. Snad to nie su nejake CFD.
Re: SpaceX
Napísané: Pi 12 06, 2026 10:58 am
od používateľa Glogol
xerces napísal: ↑Pi 12 06, 2026 10:20 am
Vidim ze v XTB pribudlo SPCX.US, myslite si, ze si tie akcie mozem kupit cez to? Je divne ze to tam uz XTB ma, lebo akcie nebol primarny ciel pre XTB. Snad to nie su nejake CFD.
Na T212 je aj akcia aj CFD nie je problem dat pokyn na kupu akcie.
Re: SpaceX
Napísané: Pi 12 06, 2026 11:30 am
od používateľa xerces
Glogol napísal: ↑Pi 12 06, 2026 10:58 am
xerces napísal: ↑Pi 12 06, 2026 10:20 am
Vidim ze v XTB pribudlo SPCX.US, myslite si, ze si tie akcie mozem kupit cez to? Je divne ze to tam uz XTB ma, lebo akcie nebol primarny ciel pre XTB. Snad to nie su nejake CFD.
Na T212 je aj akcia aj CFD nie je problem dat pokyn na kupu akcie.
Mozno, ale T212 nemam a zatial ani neplanujem. Na XTB to vypada byt ako akcia.
Re: SpaceX
Napísané: Pi 12 06, 2026 11:38 am
od používateľa 12gb54as
na XTB uz je aj aj
Re: SpaceX
Napísané: Pi 12 06, 2026 12:36 pm
od používateľa xerces
Ano, nastastie tam maju oznacenie ci ide o akacie alebo cfd. To cfd mi normalne ani nenaslo
